Wydarzenia 2018/19

Sukces w Łucku!!!

W dniach 17 - 18 maja nasi uczniowie już po raz kolejny reprezentowali Gimnazjum Nr 1 i miasto Zamość podczas międzynarodowej Olimpiady Europejskiej w Łucku. W tym roku byli to Kacper Oberda i Szymon Smoła z klasy 3a.

Uczestnicy z Polski, Ukrainy, Litwy i Białorusi musieli wykazać się wszechstronną wiedzą o Unii Europejskiej i dobrą znajomością języka angielskiego, ponieważ interaktywny konkurs odbywał się w języku angielskim. Uczniowie rywalizowali w drużynach i indywidualnie. Wielki sukces odniósł nasz uczeń Szymon Smoła, który zdeklasował rywali wygrywając konkurs indywidualny! Jego wiedza w znacznym stopniu przyczyniła się również do sukcesu całej drużyny Szymona!

Oprócz zmagań konkursowych uczniowie wraz z opiekunami zwiedzali miasto i uczestniczyli w innych atrakcjach związanych z obchodami Dni Europy w Łucku.

(tekst i zdjęcia: L. Mróz)

Sukces Lekkoatletki z naszego gimnazjum

Znakomicie spisała się uczennica kl. IIIb gimnazjum - Kinga Staszczuk. Podczas rejonowych zawodów SZS w Lekkiej atletyce Kinga w konkurencji skok w dal uzyskała najlepszy rezultat zajmując pierwsze miejsce. Sukces jest tym większy, iż daje prawo startu w zawodach wojewódzkich. Bardzo liczymy na dobry występ Kingi i trzymamy kciuki. 

Tekst i zdjęcie: Jerzy Bekas

 

Certyfikat "Chronimy dzieci"

Informujemy, że nasza szkoła otrzymała w roku szkolnym 2018/2019 po raz kolejny certyfikat „Chronimy Dzieci” przyznawany placówkom realizującym politykę ochrony dzieci przed przemocą.

Certyfikat przyznaje Fundacja „Dajemy Dzieciom Siłę”.

Realizacja programu „Chronimy Dzieci” oznacza, że szkoła: - posiada ustalone i spisane procedury interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka, - chroni dane osobowe i wizerunek dziecka, - dba o bezpieczny dostęp dzieci do internetu, - posiada ustalone i spisane relacje na linii dziecko - pracownik szkoły, - oferuje dzieciom i rodzicom edukację przeciwdziałającą krzywdzeniu dzieci.

Ponadto, pracownicy szkoły są przeszkoleni z zakresu rozpoznawania symptomów krzywdzenia dzieci i wiedzą jak na nie reagować.

Wszystkie procedury ochrony dzieci przed krzywdzeniem i zapewnienia im bezpieczeństwa zawarte są w dokumencie „Polityka ochrony dzieci przed krzywdzeniem”, umieszczonym na stronie interentowej szkoły w zakładce „Dokumenty”.

Jadwiga Beńko

228. ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

3 maja delegacja uczniów z klas trzecich gimnazjum, poczet sztandarowy oraz dyrekcja i wychowawcy klas uczestniczyli w uroczystościach miejskich upamiętniających 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja na Rynku Wielkim w Zamościu. Punktualnie o godzinie 11.15 odbyła się manifestacja patriotyczna z ceremoniałem wojskowym. Po okolicznościowym wystąpieniu Prezydenta Miasta odbył się Apel Pamięci i salwa honorowa, a następnie złożenie kwiatów przed tablicą upamiętniającą pobyt Marszałka Józefa Piłsudskiego. Po złożeniu przez delegacje Urzędu Miasta, władz samorządowych, instytucji, uczelni, szkół symbolicznych kwiatów i wiązanek miała miejsce jedna z najbardziej widowiskowych i oczekiwanych przez mieszkańców oraz turystów część uroczystości - widowiskowa defilada z udziałem żołnierzy, służb mundurowych, pocztów sztandarowych i Szwadronu

Kawalerii Ochotniczej w barwach 9 Pułku Ułanów Małopolskich.

Przed Pałacem Zamoyskich natomiast, mimo niesprzyjającej aury odbył się pokaz umiejętności kawaleryjskich w wykonaniu Sekcji Kawalerii Ochotniczej.

Tekst i zdjęcia: J. Muda

Informacja dla rodziców

Szanowni Państwo,
26 kwietnia 2019 r. jest ostatnim dniem strajku w naszej szkole. W tym dniu zapewniamy zajęcia opiekuńcze w godzinach 7.00 – 17.00.

Od poniedziałku 29 kwietnia 2019 r. szkoła będzie prowadziła zajęcia dydaktyczno -  wychowawcze zgodnie z planem.

Z poważaniem
Alicja Dubel - dyrektor

Informacja z dnia 25.04.2019

Szanowni Rodzice,
w dniu 25.04.2019 r. nauczyciele naszej szkoły kontynuują strajk. Szkoła zapewnia uczniom zajęcia opiekuńcze w godz.7.00 -17.00. Proszę wszystkich Państwa o zgłaszanie dzieci, które będą korzystać z obiadów (dzień wcześniej w sekretariacie szkoły - nr tel. 84 638 44 71). Proszę na bieżąco śledzić informacje pojawiające się na stronie szkoły.

Z poważaniem
Alicja Dubel - dyrektor

Informacja z dnia 24.04.2019

Szanowni Rodzice,
w dniu 24.04.2019 r. szkoła zapewnia uczniom zajęcia opiekuńcze. Proszę wszystkich Państwa o zgłaszanie dzieci, które będą korzystać z obiadów (dzień wcześniej w sekretariacie szkoły - nr tel. 84 638 44 71). Proszę na bieżąco śledzić informacje pojawiające się na stronie szkoły.

Z poważaniem
Alicja Dubel - dyrektor

Informacja z dnia 23.04.2019

Szanowni Rodzice!

W dniu 23.04.2019 r. (wtorek) nauczyciele naszej szkoły kontynuują ogólnopolski strajk.

Szkoła zapewnia uczniom zajęcia opiekuńcze w godz.7.00-16.00.

O sytuacji w szkole będę Państwa informowała na bieżąco.

Z poważaniem
Alicja Dubel- dyrektor szkoły

 

Informacja z dnia 11.04.2019

W dniu 11.04.2019 nauczyciele naszej szkoły nadal uczestniczą w ogólnopolskim strajku.

W dniach 10.04 - 12.04 oraz 15.04 - 17.04 odbywają się egzaminy

Szkoła zapewnia uczniom zajęcia opiekuńcze  od 7.00 - 16.00.

Z poważaniem
Alicja Dubel
dyrektor szkoły

Informacja z dnia 10.04.2019

W dniu 10.04.2019 nauczyciele naszej szkoły nadal uczestniczą w ogólnopolskim strajku.

Szkoła zapewnia uczniom zajęcia opiekuńcze  od 7.00 - 16.00.

W dniach 10.04 - 12.04 oraz 15.04 - 17.04 odbędą się egzaminy

Z poważaniem
Alicja Dubel
dyrektor szkoły

 

Szanowni Rodzice!

Postarajcie się wspierać swoje dziecko w stresie przedegzaminacyjnym!

Na dzień przed egzaminem:
Spędźcie z nim trochę czasu.
Zniwelujcie stres dziecka poprzez wysłuchanie jego obaw i wspólną rozmowę.
Zadbajcie, by dziecko odpoczęło, zrelaksowało się.
Pomóżcie przygotować dziecku wszystkie potrzebne rzeczy (ubranie, długopis, itp.)
Dopilnujcie, by położyło się spać o sensownej porze.
W dniu egzaminu dopilnujcie, by dziecko zjadło śniadanie.

Życzymy naszym uczniom sukcesów na egzaminach!

Informacja dla rodziców

Szanowni Rodzice,

W dniu 9.04.2019r. (wtorek) nauczyciele naszej szkoły kontynuują ogólnopolski strajk.

Szkoła zapewnia uczniom zajęcia opiekuńcze w godz.7.00-16.00

Jednocześnie przypominam, że dni egzaminu gimnazjalnego i egzaminu ósmoklasisty (10.04.2019-12.04.2019 i 15.04.2019-17.04.2019) są w naszej szkole dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych, a od 18.04.2019r. do 23.04.2019r. trwa przerwa świąteczna.

Prosimy o zrozumienie i przepraszamy za utrudnienia.

Jeśli sytuacja ulegnie zmianie, będę Państwa informowała na bieżąco.

Z poważaniem
Alicja Dubel- dyrektor szkoły

 

Komunikat

Szanowni Państwo,
Informuję, że w dniu 8 kwietnia 2019 r. w naszej szkole rozpoczął się strajk nauczycieli, który jest bezterminowy.

W chwili obecnej szkoła jest w stanie zapewnić uczniom zajęcia opiekuńcze.

O sytuacji w szkole będę Państwa informowała na bieżąco.

Z poważaniem
Alicja Dubel

Informacja o strajku

Witam

Szanowni Państwo,

Pragnę Państwa poinformować, że prawdopodobnie w poniedziałek 8 kwietnia w naszej szkole rozpocznie się strajk, który będzie trwał do odwołania.

W czasie  trwania strajku w szkole nie odbędą się zajęcia lekcyjne.

Dni 10.04, 11.04, 12.04 oraz 15.04, 16.04 17.04 są dodatkowymi dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno - wychowawczych (w związku z egzaminami).

Natomiast od 18.04 do 23.04.2019 r. trwa wiosenna przerwa świąteczna.

Pragnę uspokoić rodziców, że egzaminy w naszej szkole zarówno gimnazjalny (10, 11, 12 kwietnia), jak również ósmoklasisty (15, 16, 17 kwietnia) przebiegną zgodnie z procedurami.

Z nadzieją, że jednak do strajku nie dojdzie, bardzo proszę o zrozumienie powagi sytuacji.

Z poważaniem
Alicja Dubel – dyrektor szkoły  

Prima Aprilis na Targach Edukacyjnych

Pierwszego kwietnia uczniowie klas trzecich gimnazjum oraz klasy siódmej i ósmej szkoły podstawowej mieli możliwość zapoznania się z ofertą edukacyjną szkół ponadgimnazjalnych podczas Zamojskich Targów Edukacyjnych zamojskich szkół średnich. Nasi uczniowie uczestniczyli w prezentacjach i pokazach szkół publicznych oraz niepublicznych w hali tenisowej OSiR-u. Bogaty program skierowany do gimnazjalistów pomógł większości uczniów podjąć ostateczną decyzję o dalszej edukacji.

Tekst: J. Muda, zdjęcia: W. Orzechowski

Tak. Pomagam

W piątek i sobotę: 29 i 30 marca 2019 roku, uczniowie klasy Va i uczniowie gimnazjum pod opieką pani Joanny Mudy, Joanny Bulak, Jadwigi Beńko i pana Dariusza Niećko uczestniczyli w zbiórce żywności zorganizowanej w ramach XVI ogólnopolskiej akcji Caritas „Tak. Pomagam”.

Podczas zbiórki żywności przeprowadzonej w kilku sklepach znanej sieci handlowej, uczniowie - wolontariusze zbierali artykuły spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia. Zebrane artykuły zostały przekazane do Caritas diecezji zamojsko-lubaczowskiej, a stamtąd trafią do potrzebujących w formie świątecznych paczek oraz jako pomoc doraźna dla rodzin w trudnej sytuacji materialnej i do osób starszych i samotnych.

Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli podzielić się żywnością w ramach akcji „Tak. Pomagam” oraz uczniom - wolontariuszom za czas, pracę i troskę o innych.

Tekst: J. Beńko, foto: J. Muda

Mistrzyni ortografii francuskiej

W dniu 23 marca odbyło się uroczyste podsumowanie Dni Frankofonii, organizowanych przez II LO im. Marii Konopnickiej w Zamościu oraz Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Francuskiego PROF-EUROPE. Dominika Brzyska z kl.IIIc gimnazjum, która reprezentowała naszą szkołę w konkursie „Mistrz Ortografii Francuskiej”, zajęła I miejsce. Uczennica przystąpiła do niełatwej rywalizacji, która polegała między innymi na napisaniu dyktanda w języku francuskim. Dominika wykazała się szeroką wiedzą oraz dużymi umiejętnościami językowymi.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów oraz wytrwałości w rozwijaniu swojej pasji.

Tekst i zdjęcia: Marta Kuryło  

Spacerkiem „po zamojskich liceach”

22 marca uczniowie klas trzecich gimnazjum oraz klasa 8 szkoły podstawowej mieli możliwość zapoznania się z ofertą edukacyjną szkół ponadgimnazjalnych podczas Dni Otwartych zamojskich liceów. Nasi uczniowie uczestniczyli w prezentacjach, koncertach muzycznych i pokazach przygotowanych przez starszych kolegów - w tym naszych absolwentów. Mamy nadzieję, że bogaty i atrakcyjny program pomógł większości uczniów podjąć ostateczną decyzję o dalszej edukacji.

Tekst: J. Muda, zdjęcia: W. Orzechowski, M. Bożek

„ŻYCIE przez całe życie” - Zbudujmy razem Rodzinny Dom!

To hasło przyświecające akcji  mającej na celu finansowe wsparcie budowy Rodzinnego Domu – Kompleksu Terapeutyczno-Opiekuńczego dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami, której inicjatorami są instytucje: „Krok za krokiem” Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym oraz „Caritas”. Do akcji tej włączyła się bardzo aktywnie cała społeczność naszej szkoły - uczniowie, nauczyciele, pracownicy administracji oraz rodzice. Samorząd szkolny zorganizował kawiarenkę pełną ciast i łakoci, z której dochód w całości został przekazany na ten szczytny cel do punktu zbiórki w MDK w Zamościu.

Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom, a przede wszystkim drogim mamom za przepyszne wypieki!!!

Tekst: J. Muda , zdjęcia: E. Danilewicz

Dzień Matematyki w naszej szkole

15 marca 2019 r. celebrowaliśmy w szkole Dzień Matematyki. W ten sposób włączyliśmy się w ogólnopolskie obchody Dnia Matematyki pod patronatem Stowarzyszenia Doskonalenia i Rozwoju 4improve. Tegoroczne hasło przewodnie to: „Matematyka dzika”, czyli jak połączyć dziką przyrodę z matematyką. Głównym celem było zainteresowanie uczniów matematyką i pokazanie, że istnieje w każdej dziedzinie życia.

W tym dniu w każdej klasie odbył się turniej matematyczny.

W klasach pierwszych dzieci grały w bingo oraz urządziły wyścigi w liczeniu w zakresie 10. W klasach drugich i kl. IIIa odbyły się klasowe turnieje. Dzieci rozwiązywały zadania z treścią.

Natomiast w kl. IV – VIII i III gimnazjum odbyły rywalizacje międzyklasowe. Drużyny z poszczególnych klas rozwiązywały zadania testowe.

Wyniki przedstawiają się następująco.

Lista zwycięzców w klasach pierwszych:
kl. Ia –
Julia Góźdź, Katarzyna Kardasz, Błażej Szajba, Dawid Rożek
kl. Ib – Mikołaj Długosz, Filip Flaga, Karol Radwański
kl. Ic - Antoni Kalisz, Karol Chmielewski, Kacper Guzek

Zwycięskie drużyny kl. II i III (sp)
kl. IIa
Alicja Sierpniowska, Piotr Nowosad, Wiktor Gruszkiewicz, Filip Kierepka
kl. IIb - Zuzanna Kleban, Martyna Zgnilec, Miłosz Niemczuk, Tymoteusz Gontarz
kl. IIc - Borys Gromek, Karolina Banucha, Bart
łomiej Kusz
kl. IIIa - Wojciech Knapik, Krzysztof Kawalec, Maksymilian Sagan, Szymon Bąk

Na poziomie:
- klas czwartych zwyciężyła drużyna z kl. IVb w składzie: Kryspin Majdański, Jakub Warcaba, Tomasz Zwolan
- klas piątych – drużyna z kl. Vc w składzie: Amanda Alahakoon, Natalia Kuśnierz, Hubert Bełz
- klas szóstych – drużyna z kl. VIb w składzie:
Tymon Bucior, Kajetan Łuszczak, Jakub Nizioł
- klasy siódmej i ósmej – drużyna z kl. VIIa w składzie: Amelia Drzewicka, Jakub Brykner i Jakub Papuda
- klas trzecich gimnazjum – zwyciężyły ex aequo - drużyna z kl. IIIb w składzie: Dawid Reszczyński, Kinga Staszczuk, Karolina Ulicka oraz drużyna z kl. IIIc w składzie: Wiktor Bartnik, Piotr Belina, Michał Farion

Gratulujemy i zapraszamy do zabawy w kolejnych turniejach

Tekst: M. Bożek, zdjęcia: wychowawcy kl. I-III oraz nauczyciele matematyki

 

Spotkanie z podróżnikiem

14 III 2019 r.
„Amazonia” – to był temat spotkania z podróżnikiem. Przez chwilę uczniowie przenieśli się do Ameryki Południowej.  Zasłuchali się w opowieści podróżnika o Brazylii i Amazonce, o znaczeniu deszczowego lasu Amazonii oraz o życiu ludzi w tym rejonie świata.

Opowieści o tarantulach, wężach, delfinach amazońskich, leniwcach, piraniach, tukanach oraz o tym, jak wygląda wędrówka przez niebezpieczny las zachwyciły wszystkich.

Tekst: E. Danilewicz, zdjęcia: K. Serafin, W. Orzechowski

Podwójny sukces Agaty!

Agata Sawicka, uczennica klasy 3c, uzyskała tytuł laureata konkursu biologicznego oraz tytuł laureata konkursu chemicznego organizowanych przez Lubelskiego Kuratora Oświaty w roku szkolnym 2018/19 dla uczniów gimnazjów.

Uczennica przygotowywała się do konkursów pod opieką pani Marty Majewskiej i pani Elżbiety Danilewicz.

Osiągnięcie tytułu laureata w konkursie przedmiotowym wymaga wielkiego wysiłku i nakładu pracy. Osiągnięcie tytułu laureata w dwóch konkursach to wielki sukces.

Agatko! Gratulujemy i życzymy Ci dalszych sukcesów!

20 lat Polski w NATO

10 marca br. w ramach uczczenia 70-lecia powstania NATO oraz 20. rocznicy wstąpienia Polski do Paktu Północnoatlantyckiego delegacja uczniów naszej szkoły pod opieką p. A. Sawiniec – Szczech uczestniczyła w wojskowym pikniku na Rynku Wielkim w Zamościu. Można było zobaczyć pokazy wojskowego uzbrojenia i sprzętu, m.in. kołowe transportery opancerzone „Rosomak S”, wozy rozpoznania technicznego „Rosomak WRT”, przeciwbombowe roboty kroczące czy specjalistyczne pojazdy typu Star 266. O godz. 13 nastąpiło ceremonialne podniesienie flag RP oraz NATO, zostały odegrane hymny Polski i Sojuszu.

NATO, czyli Pakt Północnoatlantycki to układ wojskowy zawarty 24 sierpnia 1949, na mocy Traktatu Północnoatlantyckiego podpisanego w kwietniu tego roku. Głównym celem jego istnienia była obrona militarna przed atakiem ze strony ZSRR i państw satelickich. NATO zgodnie z 51 artykułem Karty Narodów Zjednoczonych, ma charakter obronny i przewiduje wzajemną pomoc wojskową na wypadek ataku na jednego z uczestników porozumienia.

12 marca 1999 roku w Indepedence w stanie Missouri sekretarz stanu USA Madeleine Albright odebrała z rąk ministra spraw zagranicznych Czech, Węgier i Polski dokumenty akcesyjne. Z tym momentem rozpoczęło się nasze członkostwo w NATO.

Tekst i zdjęcia: A. Sawiniec - Szczech

Dzień kobiet w naszej szkole

8 marca w naszej szkole nie zabrakło w tym wyjątkowym dniu wspaniałych życzeń, naręczy kwiatów i słodyczy, o które zatroszczyła się „Męska Płeć” społeczności szkolnej. Samorząd uczniowski złożył gorące życzenia na ręce Pani Dyrektor, dołączając do nich symboliczny bukiet tulipanów. Dla wszystkich koleżanek przygotowano kosz pełen cukierków. Z okazji Dnia Kobiet odbyły się również  małe klasowe uroczystości. Każda klasa świętowała na swój sposób- pizza, kino, kręgle…Dziewczynki od kolegów dostały jakiś miły podarunek, a panie nauczycielki otrzymały pachnące wiosną kwiaty. Męska część pracowników szkoły również pamiętała o marcowym święcie i przygotowała pyszny tort.

Wszystkim Paniom składamy najserdeczniejsze życzenia pomyślności i samych pięknych dni w życiu, by uśmiech rozpromieniał Wasze twarze oraz byście zawsze czuły się piękne i doceniane!!!

Konkurs matematyczny "NOVA MATH 2019"

Nasza szkoła bierze udział w konkursie matematycznym "NOVA MATH 2019"
Konkurs jest skierowany dla uczniów klasy 3-8 szkoły podstawowej, oraz 3 klasy gimnazjum.
Każdy etap dostosowany do poziomu każdej klasy.
Konkurs składa się z dwóch etapów.
I etap to rozwiązywanie testu na platformie, II etap w Warszawie.
Udział w konkursie jest płatny. Koszt uczestnictwa to 18zł - płatny do 11 marca u p. Luchowskiej-Bartnik
Do wygrania nagrody pieniężne, książkowe i upominki. 

Więcej na: https://novamath.edu.pl

Upamiętniliśmy Żołnierzy Wyklętych

W piątek 1 marca 2019 roku w Zamościu obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości  odbyły przy tablicy upamiętniającej byłą katownię UB, umieszczonej na budynku przy ul. Kolegiackiej obok Katedry Zamojskiej.

W obchodach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, wojska, pozostałych służb mundurowych, harcerstwa, szkół i innych instytucji, m.in. poseł na Sejm RP Pan Sławomir Zawiślak, Wiceprezydent Miasta Zamościa Pan Piotr Zając, starosta powiatu zamojskiego Pan Stanisław Grześko.

Delegacja uczniów naszej szkoły pod opieką p. M. Garbuz także uczestniczyła w uroczystościach.

Tekst i zdjęcia: M. Garbuz

„Siódemka” tłusty czwartek pączkami fetuje

Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Zgodnie z tradycją, w tym dniu do woli można objadać się łakociami, do których z pewnością zaliczają się smakowite i lubiane przez wszystkich pączki.

W Szkole Podstawowej nr 7 słodki „pączkowy” poczęstunek dla dzieci i młodzieży zasponsorowali rodzice uczniów: Państwo Barbara i Ryszard Moskalowie oraz Pani Renata Ściślak. Od rana w szkole smakowicie pachniało. Aż miło było rozpoczynać zajęcia lekcyjne. A później było jeszcze milej… Gimnazjalistki   częstowały  wszystkich świeżutkimi, pysznymi pączkami, a uczniowie delektowali się tradycyjnym przysmakiem  z apetytem i uśmiechem na buzi.

Tekst: A. Sokalska - Wosiek, zdjęcia: M. Drozd, W. Orzechowski, A. Sokalska - Wosiek

Informacja o zmianie długości przerw międzylekcyjnych

Od 25 lutego 2019 nastąpi zmiana długości przerw międzylekcyjnych polegająca na:

1.  8.00 – 8.45

2.  8.55 – 9.40

3.  9.50 – 10.35

4.  10.45 – 11.30

5.  11.40 – 12.25 - obiad dla I-IVsp

6.  12.40 – 13.25 - obiad dla V-VIII i gim

7.  13.35 – 14.20

8.  14.25 – 15.10

Szkolna Olimpiada Przedsiębiorczości

Dnia 25 lutego 2019 roku zostały ogłoszone wyniki V edycji Szkolnej Olimpiady Przedsiębiorczości. Do eliminacji okręgowych zakwalifikowało się trzech uczniów z naszego gimnazjum: Dawid Dobrowolski z klasy IIIb, Szymon Smoła z klasy IIIa oraz Dominik Pańko z klasy IIIa. Ten zespół będzie reprezentować  Szkołę Podstawową nr 7 w Zamościu na kolejnych szczeblach olimpiady.

Szkolna Olimpiada Przedsiębiorczości to pierwsze w Polsce ogólnopolskie zawody dla uczniów szkół gimnazjalnych oraz uczniów klas 7 i 8 szkoły podstawowej, którzy interesują się tematyką przedsiębiorczości i ekonomii. Olimpiada realizuje wskazania Ministerstwa Edukacji Narodowej w zakresie wspierania uczniów zdolnych, między innymi poprzez wykorzystanie innowacyjnych narzędzi sprawdzania wiedzy i umiejętności oraz nowoczesnych form wspierających samokształcenie i nauczanie.

Zawodnikom serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów podczas dalszych etapów.

Tekst: A. Sawiniec - Szczech

Kolejne sukcesy Dominika Pańko w zawodach szachowych

W piątek 22.02.2019 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Wysokiem odbyły się Mistrzostwa Gminy Zamość w Szachach pod Patronatem Wójta Gminy Zamość 2019.

W turnieju wystartowało 27 zawodników. W kategorii VII-VIII klasy SP i III klasa Gimnazjum.

Dominik Pańko, uczeń kl. IIIa naszego gimnazjum wywalczył I miejsce.

W niedzielę 24.02.2019 r. w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju odbyły się  XIX Szachowe Mistrzostwa Powiatu o Puchar Starosty Biłgorajskiego.

Do zawodów przystąpiło 43 startujących. W kategorii OPEN dla zawodników spoza powiatu biłgorajskiego Dominik zajął I miejsce.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Tekst i zdjęcia: Grzegorz Pańko

Klasa 3c na lodowisku

W piękne, słoneczne przedpołudnie czwartkowe klasa 3c pod opieką wychowawcy p. Joanny Mudy wybrała się na zamojskie lodowisko. Jedni wspaniale śmigali na łyżwach, inni zaliczali lodowisko! Jednak zabawa była wyśmienita! Dało się zauważyć również wspaniałą pomoc koleżeńską podczas bolesnych upadków. Po wyczerpującej jeździe wszyscy jednogłośnie uzupełnili stracone kalorie na gorącym kebabie. Być może wkrótce wybierzemy się ponownie.

Tekst i zdjęcia: J. Muda

Kawiarenka na rzecz Hospicjum Santa Galla

W dniach 6-7 lutego samorząd uczniowski gimnazjum zorganizował słodką kawiarenkę, z której dochód został przekazany na rzecz Hospicjum Santa Galla w Łabuńkach I. Akcję przeprowadzono w ramach realizacji programu „Pola Nadziei”. Udało się nam zebrać pokaźną sumkę - z czego bardzo się cieszymy i składamy gorące podziękowania Tym, którzy przynieśli pyszne ciasta i Tym, którzy je kupowali!!!

Tekst i zdjęcia: J. Muda

Siódemka na nartach

Kolejna grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 7 wyjechała na narty do ośrodka wypoczynkowego w Jacni. Podczas pobytu młodzież miała okazję doskonalić umiejętności narciarskie. W wycieczce na stok brały udział klasy siódma i trzecia gim.

Tekst i zdjęcia: J. Bekas

Gala V Orszaku Trzech Króli

30 stycznia 2019 r. w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” odbyła się Gala V Orszaku Trzech Króli w Zamościu. Podczas spotkania prezentowano materiał filmowy z orszaku i podziękowano wszystkim, którzy mieli wkład w przygotowanie, organizację i przebieg tego pięknego wydarzenia. W imieniu społeczności Szkoły Podstawowej nr 7 i Gimnazjum nr 1 dyplom odebrała Pani Joanna Bulak wraz z reprezentacją uczniów.

Następnie zgromadzeni goście wysłuchali pięknego Koncertu kolęd w wykonaniu dzieci ze Szkoły Muzycznej Yamaha. Galę zakończył słodki poczęstunek.

Tekst i zdjęcia: J. Bulak

 

13 stycznia – 27. Finał WOŚP!!!

Jak co roku uczniowie naszej szkoły włączyli się do akcji WOŚP, podczas której zbierano fundusze na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Samorząd uczniowski zorganizował „Słodką kawiarenkę”, z której dochód został przekazany do sztabu w Młodzieżowym Domu Kultury. Dzięki zaangażowaniu uczniów oraz pracowników szkoły udało się uzbierać 1000,66 zł!  Dawid Reszczyński i Jakub Stachurski z kl.3b dzielnie pracowali  w sztabie MDK-u.

Serdecznie dziękujemy wszystkim ludziom dobrych serc za wsparcie naszej inicjatywy, a przede wszystkim kochanym mamom za pyszne ciasta!!!

Tekst: J. Muda, zdjęcia: D. Reszczyński

Orszak Trzech Króli w Zamościu

Dnia 6 stycznia 2019 r. ulicami miasta Zamościa przeszedł barwny, rozśpiewany pochód, by wraz z Mędrcami oddać pokłon Zbawicielowi.

W wydarzeniu wzięli udział uczniowie naszej szkoły, którymi opiekowali się: wicedyrektor szkoły p. Iwona Kurzempa–Sarzyńska, p. Beata Stasiuk, p. Joanna Bulak i p. Dariusz Niećko.

V Orszakowi Trzech Króli towarzyszył wyjątkowy jubileusz - 20. rocznica wizyty papieża Polaka w Zamościu. Mszy św. w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski, gdzie w 1999 roku gościł  Święty Jan Paweł II, przewodniczył Ks. Bp Marian Rojek. Następnie ulicami: Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Peowiaków, Partyzantów, Grodzką przeszliśmy na Rynek Wielki, aby wspólnie pokłonić się Dziecięciu. Na zakończenie orszaku przewidziano poczęstunek. „Kremówki papieskie”, „gwiazdki królewskie”, a także gorąca herbata i żołnierska grochówka były bardzo smaczne.

Rodzicom i wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za wspólne kolędowanie.

Tekst i zdjęcia - Joanna Bulak

Bal gimnazjalny – kl. 3A

Dnia 5 stycznia 2019 roku, w restauracji „Browar” odbył się historyczny, ostatni bal gimnazjalny klas trzecich. 

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 18.00 wzruszającą częścią artystyczną, podczas której uczniowie po raz kolejny zaprezentowali swoje talenty oraz złożyli podziękowania i kwiaty na ręce Pani Dyrektor, Wychowawców, Nauczycieli oraz Rodziców. Szczególnie uroczysty charakter pięknego wydarzenia podkreślił starodawny taniec polonez w wykonaniu uczniów. 

Po pożegnaniu rodziców i bliskich zasiedliśmy do ciepłego posiłku, po którym zaczęła się wspaniała zabawa, trwająca do późnych godzin nocnych. Uczestniczyli w niej zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. Około godziny 21 na salę wjechał pyszny tort! Słodki poczęstunek dodał nam sił do dalszej zabawy. O północy odśpiewaliśmy "Sto lat" dla naszego kolegi, który tego dnia obchodził urodziny. 

Czas płynął bardzo szybko. Wszystkie trzy klasy połączyły siły, gdy usłyszeliśmy rytm słynnej "Belgijki". O godzinie 1 nieliczni uczniowie opuścili lokal, a o godzinie 2 wszyscy zmęczeni, lecz szczęśliwi zeszliśmy z parkietu. Dziękujemy DJ'owi za wspaniałą oprawę muzyczną, a Rodzicom za zorganizowanie balu. Jesteśmy bardzo dumni z bycia ostatnim rocznikiem zamykającym edukację gimnazjalną w całym kraju.

Bal gimnazjalny był niewątpliwie niesamowitym wydarzeniem, które zapamiętamy do końca naszych dni. Dziękujemy!!!

Tekst: Z. Gałan

Bal gimnazjalny 2019 – relacja klasy 3B

W tym roku, 5 stycznia, mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w historycznym, ostatnim balu gimnazjalnym. Zgodnie z tradycją odbył się on w restauracji "Browar".

Część artystyczna  rozpoczęła się o godzinie 18 i miała bardzo podniosły charakter. Wielu osobom zakręciła się nawet łza w oku...

Po słynnych słowach „Poloneza czas zacząć” przystąpiliśmy do tańca. Bardzo stresowaliśmy się tym występem, ponieważ na sali zgromadzeni byli Nauczyciele, Wychowawcy oraz Rodzice. Wszystko poszło jednak dobrze, a po udanym tańcu zachwytom nie było końca.

Po oficjalnej części uroczystości pożegnaliśmy rodziców i zasiedliśmy do stołów. A potem nastąpiła najbardziej wyczekiwana chwila, czyli zabawa. W dobrej atmosferze wszyscy doskonale się bawili, a uczniowie z poszczególnych klas świetnie się integrowali. Nie zabrakło także specjalnych dedykacji. O 21 zjedliśmy pyszny tort, który dodał nam sił na następne godziny tańca. Zwieńczeniem tego wspaniałego wieczoru był koncert chłopców, którzy zaśpiewali swoje własne utwory.

Niestety, wszystko co dobre kiedyś się kończy i o godzinie 2 zakończyła się też nasza wspaniała impreza. Zmęczeni, ale zadowoleni i pełni emocji wróciliśmy do domów.

Wszyscy na pewno zapamiętamy ten bal!

Tekst: K. Ulicka

Relacja z balu – klasa 3C

Dnia 5 stycznia 2019 roku w zamojskim Browarze odbył się historyczny bal gimnazjalny.

Był on wyjątkowy, ponieważ w związku z reformą  był to ostatni bal gimnazjalny. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 18.00 częścią artystyczną przygotowaną przez panią Edytę Wilczyńską-Krawiec oraz panią Katarzynę Bedę, w której wzięli udział uczniowie z klas trzecich gimnazjum. Po tej jakże wzruszającej części wszystkie klasy trzecie zatańczyły staropolski taniec zwany Polonezem. 

Następnie wszystkie klasy ustawiły się do wspólnego zdjęcia. Po zrobieniu pamiątkowych fotografii wszyscy pożegnali bliskich i zasiedli do stołu. Po zjedzeniu ciepłego posiłku uczniowie ruszyli na parkiet.

Około godziny 21.00 wjechał tort, który  wszyscy uczniowie zjedli  ze smakiem. Następnie z powrotem wrócili na parkiet. Wszyscy bawili się świetnie. DJ był niesamowity i pełen energii. Motywował wszystkich do wspólnej zabawy. Jednym z takich przykładów było wspólne zatańczenie „Belgijki” i „Makareny”. Nie zabrakło również dedykacji dla uczniów, wychowawców i pani dyrektor.

Wszyscy bawili się świetnie i ze pewnością każdy będzie mile wspominał ten  niesamowity wieczór.

Szkoły dla Niepodległej - podsumowanie działań

20 grudnia 2018 roku odbyło się podsumowanie działań szkół i placówek oświatowych, które były realizowane w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości pn. „Szkoły dla Niepodległej”. 

Więcej na stronie Kuratorium Oświaty w Lublinie>>>

Cud Bożego Narodzenia

„To właśnie tego wieczoru,
gdy mróz lśni, jak gwiazda
na dworze, przy stołach są
miejsca dla obcych, bo nikt
być samotny nie może.”

Czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia należy do najpiękniejszych w roku.

Dla społeczności Szkoły Podstawowej nr 7 jest czasem szczególnym, gdyż wówczas wszyscy przygotowują się nie tylko do świąt, ale także do corocznych obchodów Dnia Patrona - Adama Mickiewicza.

Tradycyjnie uroczystości rozpoczęły się już 20 grudnia przedstawieniem rodzicom uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum jasełek, które wprowadziły wszystkich w uroczysty, świąteczny nastrój. 

Album: Jasełka dla Rodziców>>>

W przygotowanie części artystycznej zaangażowani byli uczniowie w różnym wieku, od dzieci z pierwszych klas szkoły podstawowej, po młodzież z klas trzecich gimnazjum. Organizacją tego wspólnego przedsięwzięcia kierowały panie: Joanna Muda, Joanna Bulak, Małgorzata Wilkołazka i Anna Kardasz. Przepiękną oprawę muzyczną zapewnił szkolny chór oraz soliści przygotowani przez p. Katarzynę Bedę. Nastrojową scenografię przygotowała pani Anna Sawiniec-Szczech. Podczas spotkania z rodzicami rozstrzygnięty został wewnątrzszkolny konkurs dla Mam na świąteczne wypieki pod hasłem „Ciasto na świąteczny stół" 

Następnego dnia natomiast odbyło się podsumowanie konkursów skierowanych do uczniów naszej szkoły: Wewnątrzszkolnego konkursu literackiego na wiersz lub fraszkę pod hasłem „ W świątecznej krainie” oraz konkursu na „Stroik bożonarodzeniowy”. Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym pani dyrektor Alicja Dubel złożyła serdeczne gratulacje, wręczyła dyplomy oraz nagrody.

21 grudnia rozpoczął się od klasowych Wigilii, które przygotowali uczniowie wraz z wychowawcami. Tradycyjnie dzielono się opłatkiem, składano życzenia i śpiewano kolędy. Akademia poświęcona Patronowi szkoły połączona z jasełkami odbyła się dwukrotnie: o godz. 10.45 i o 13.00. Wspomnienia o Mickiewiczu oraz o tradycjach Bożego Narodzenia sprawiły, że przy dźwiękach najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek można było kolejny raz przeżyć „cud narodzin Pana” i odczuć magię cichej - niezwykłej nocy. Występ niemal setki uczniów oraz babci jednej z uczennic – pani Marii Surmacz wywołał wiele wzruszeń wśród zebranych. W świętowaniu towarzyszyli nam zaproszeni goście: proboszcz Parafii p.w. Zwiastowania NMP o. Andrzej Zalewski oraz przedstawiciele rady rodziców.

Wspólne świętowanie zakończyły świąteczne życzenia złożone przez panią dyrektor Alicję Dubel wszystkim zebranym: gościom, uczniom, nauczycielom, rodzicom i pracownikom szkoły.

Album: Jasełka i Dzień Patrona>>>

Tekst: J. Muda, zdjęcia: M. Drozd, W. Orzechowski

„Ciasto na świąteczny stół” konkurs rozstrzygnięty!

W dniu 20 grudnia 2018, podczas uroczystych jasełek dla rodziców, rozstrzygnięty został wewnątrzszkolny konkurs świąteczny dla Mam: „Ciasto na świąteczny stół”. Mamy i babcie, wspólnie z dziećmi i wnukami, przygotowały świąteczne ciasta według rodzinnej, oryginalnej receptury i przyniosły je do szkoły. Przepisy dostarczone wraz z ciastami zostaną umieszczone w Szkolnej Księdze Przepisów. Słodkości oceniło uczniowskie jury: przedstawiciele wszystkich klas szkoły podstawowej pod opieką bibliotekarzy szkolnych. Wszystkie wypieki zasługiwały na nagrody za:
- wygląd zewnętrzny (ciekawy pomysł, kształty, kolorystyka)
- walory smakowe
- wkład pracy włożony w wykonanie ciasta
Przyznano równorzędne nagrody i wyróżnienia.
Nagrody:
Pani Renata Michalik i Hanna Michalik ucz. kl. Ic
Pani Iwona Musiał i Adrian Musiał ucz. kl. Vb
Pani Danuta Osuch i Amelia Osuch ucz. kl IVc
Wyróżnienia:
Pani Teresa Greszta i Michalina Litwajtis ucz. kl. Vb
Pani Anna Kiecak i Katarzyna Kiecak ucz. kl. Vb
Pani Małgorzata Kliza – Kudła i Hanna Kudła ucz. kl. Ic 
Pani Marta Kłapouchy i Daria Kłapouchy ucz. kl. VIIa
Pani Elżbieta Kowalewska i Aleksander Kowalewski ucz. kl. IVc
Pani Edyta Lipiec i Sebastian Lipiec ucz. kl. Vb
Pani Joanna Nizio – Pupiec i Eliza Pupiec ucz. kl. IVc
Pani Magda Sagan i Maksymilian Sagan ucz. kl. IIIa 
Pani Monika Wojtaszek i Paulina Wojtaszek ucz. kl. Ic
Ciasta były degustowane przez rodziny naszych uczniów, przybyłe na jasełka.
Wszystkim uczestnikom konkursu gorąco dziękujemy i gratulujemy profesjonalnych cukierniczych umiejętności!

Tekst: M. Garbuz, zdjęcia: A. Sokalska - Wosiek

EARonic w siódemce

18 grudnia, w ten ciepły, przedświąteczny czas naszą szkołę odwiedził Zespół wokalno – instrumentalny EARonic, prowadzony przez panią Joannę Kołodziejczyk w II Liceum Ogólnokształcącym.

Naszych gości powitała Pani wicedyrektor Jolanta Krywko. Zespołowi towarzyszyła  Dyrektor II LO – Pani Beata Chmura, która zaprosiła do II LO uczniów klas 8 SP oraz 3 gimnazjum.

W zespole EARonic mogliśmy usłyszeć naszych absolwentów Martynę i Maksymiliana, którzy jeszcze niedawno śpiewali i grali na każdej szkolnej uroczystości siódemki

Godzinny koncert kolęd i piosenek  świątecznych, jaki  mogliśmy usłyszeć oraz zaśpiewać razem z zespołem przyniósł nam wiele radości i sprawił, że każdy poczuł jeszcze większą radość na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia.

Tekst i zdjęcia: K. Beda

 

Wigilia w „Feniksie”

„Jest taki czas, co łzy w śmiech zmienia,
jest taka moc, co smutek w radość przemienia,
jest taka siła, co spełnia marzenia...
To właśnie magia Świąt Bożego Narodzenia.”

W sobotę 15 grudnia o godz. 15.00 uczniowie naszej szkoły  uczestniczyli w uroczystym spotkaniu opłatkowym Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych "Feniks", które odbyło się w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Zamościu. Wśród zaproszonych na wigilijny wieczór gości byli: V-ce Starosta Zamojski pan Witold Marucha, pani Jolanta Krywko – v-ce dyrektor naszej szkoły oraz członkowie stowarzyszenia.

W świąteczny nastrój wprowadziły zebranych pięknie zaśpiewane przez uczennice gimnazjum kolędy przy akompaniamencie skrzypiec. Młodzi artyści ze szkoły podstawowej przypomnieli wydarzenia biblijne związane z narodzinami Jezusa. Na scenie pojawili się m. in. Maryja z Dzieciątkiem i Józefem, aniołki i pasterze. Występ naszych uczniów wywołał wiele wzruszeń wśród zebranych. Magię świątecznego nastroju podkreśliło wspólne kolędowanie i opłatek. To „jest taka moc, co smutek w radość przemienia…”

Tekst: J. Muda, zdjęcia: M. Drozd

MAK FESTIWAL – Festiwal Młodych w Zamościu

15 grudnia 2018 r. w Zamojskim Domu Kultury odbyło się podsumowanie kilkumiesięcznej pracy Młodzieżowego ART Kolektywu. W tym dniu cała placówka kulturalna została udostępniona chętnym, oferując różnorakie atrakcje. 

Na dolnym korytarzu oraz w różnych innych miejscach zaprezentowano efekt pracy Grupy Wizualnej, którą prowadziła p. Marta Słomianowska. Oprócz tego można było obejrzeć indywidualne wystawy fotografii obecnych uczennic klas gimnazjalnych naszej szkoły: Natalii Welcz z kl. IIIa i Wiktorii Jędruszczak z kl. IIIb oraz rysunki Stelli Jackowniak z kl. IIIc. Na wystawie zaprezentowano również zdjęcia absolwenta naszej szkoły – Bartosza Skowyry.

W programie MAK FESTIWALU znalazły się zajęcia taneczne i ruchowe, spotkania z psychologiem, karaoke, wspólne smażenie gofrów, dyskoteka, spektakle teatralne oraz warsztaty plastyczne „Inspiracje świąteczne”, które  poprowadziła p. Marta Słomianowska.

Tutaj również nie zabrakło uczniów z naszej szkoły. W Grupie Teatralnej oraz Logistycznej działały: Oliwia Kozłowska z kl. IIIa oraz Martyna Krawczyk i Wiktoria Wójcik z kl. IIIb gimnazjum, na warsztatach plastycznych piękne dekoracje świąteczne przygotowały m. in. Emilia Brykner  i Stella Jackowniak z kl. IIIc.  Natomiast freestyle football zaprezentował Sebastian Jabłoński z kl. VIb sp.

To był wspaniały dzień. Prawdziwe święto Kultury w Zamościu.  

 

Tekst i zdjęcia: M. Słomianowska

„W duchu Świąt Bożego Narodzenia”

W ramach cyklicznych zajęć  w Przedszkolu nr 7 uczniowie naszej szkoły wraz z panią Marią Garbuz przeprowadzili „świąteczną lekcję” dla wszystkich przedszkolaków. W dniu 14 grudnia do Przedszkola udały się uczennice klasy IVc: Karolina Korga i Wiktoria Pomazanka oraz gimnazjalistki z kl. IIIb: Julia Frykowska i Martyna Krawczyk. Uczestniczki zajęć zadbały o stworzenie czarodziejskiego, świątecznego nastroju. Wystąpiły przed dziećmi w strojach wróżek, zaopatrzone w rekwizyty. „Wróżka Spełnionych Marzeń” posiadała niezwykłą różdżkę, a „Wróżka Świątecznego Pokoju” używała magicznego dzwoneczka. Podczas zajęć wykorzystano fragmenty opowiadań o tematyce świątecznej, których autorami są laureaci międzynarodowego konkursu literackiego. Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkania złożyli sobie życzenia, a przedszkolaki i uczniowie przekazali sobie nawzajem własnoręcznie wykonane upominki.

Tekst i zdjęcia: Maria Garbuz

Uczennice Gimnazjum Nr 1 z Zamościu – Agata i Aleksandra 
stypendystkami Marszałka Województwa Lubelskiego

11 grudnia 2018 r. w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie odbyła się uroczysta gala, podczas której uczennice Gimnazjum Nr 1 – Aleksandra Dembicka z klasy 3A i Agata Sawicka z klasy 3C otrzymały z rąk Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego stypendia za wybitne osiągnięcia w nauce oraz sukcesy w konkursach przedmiotowych, w ramach programu „Lubelskie wspiera uzdolnionych 2018 – 2019”. Uczennice otrzymały listy gratulacyjne oraz upominki. Dyplomy uznania wręczono również dyrektorom szkół oraz nauczycielom za starania włożone w wychowanie i edukację swoich uczniów.  

Tekst i zdjęcia: M. Majewska

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza to okazja do tego, by pokazać światu, jak wielką rolę odgrywają osoby zaangażowane w pracę społeczną na rzecz potrzebujących. Jest to też doskonały moment dla samych wolontariuszy, by podsumowali zrealizowane przez siebie inicjatywy. Dlaczego warto bezinteresownie poświęcać swój czas innym ludziom? Dlatego, że dzięki nam może pojawić się uśmiech na smutnej twarzy. Możemy sprawić też, że świat, w którym żyjemy, będzie stawał się bardziej przyjazny. Nawet najmniejsza pomoc jest cegiełką, która nadaje życiu głębszy sens. W naszej szkole pomagaliśmy i nadal niesiemy pomoc w różnorodny sposób: współpracujemy z hospicjami, wspieramy potrzebujące dzieci, ludzi młodych i starszych. W znaczący sposób wspomagamy schroniska dla zwierząt zbierając karmę dla nich przez cały rok szkolny.

Dnia 5 grudnia 2018 r. uczniowie kl. Va Szkoły Podstawowej nr 7 i kl. IIIc Gimnazjum nr 1 w Zamościu uczestniczyli we Mszy Św. sprawowanej przez J.E. Ks. Bp Mariana Rojka w intencji wolontariuszy i tych, którzy potrzebują pomocy. Dla obecnych na tym wyjątkowym spotkaniu przewidziano niespodziankę - wyjście do kina na ciekawy film. Zastępca Prezydenta Zamościa P. Magdalena Dołgan  wyraziła uznanie wobec niosących dobroć innym. Mówiła, że przez gesty życzliwości pokazujemy, jak wielkie mamy serca. Oddanie komuś przysługi, to oznaka szlachetności człowieka.

I już w dniach: 7-8 grudnia uczniowie kl. Va szkoły podstawowej wraz ze swoją wychowawczynią P. I. Więsyk oraz gimnazjaliści klas III z opiekunami: P. J. Mudą, P. J. Beńko, P. J. Bulak i P. D. Niećko chętnie zaangażowali się w akcję Caritas „Tak. Pomagam”.

Kochani Wolontariusze, dziękujemy za bezinteresowną działalność.

Życzymy Wam dużo zdrowia i radości w życiu,  którą tak chętnie dzielicie się z innymi!!!

Tekst: J. Bulak, zdjęcia: J. Muda, J. Beńko, J. Bulak

Ogólnopolska Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia

Uczniowie naszej szkoły - Agata Sawicka, Aleksandra Dembicka oraz Jakub Romaszko wzięli udział w XXVII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia organizowanej przez Polski Czerwony Krzyż. Do etapu rejonowego zakwalifikowała się Aleksandra Dembicka, uczennica klasy III A. Ola najlepiej napisała test oraz zorganizowała akcję szkolną propagującą aktywność ruchową. Poprowadziła zajęcia z aerobiku dla dziewcząt z klasy ósmej. Etap rejonowy olimpiady odbędzie się w siedzibie PCK - 14.12.2018 roku.

Tekst i zdjęcia: M. Majewska

Sukcesy naszych uczniów w konkursie „Snap z lektury”.

Dnia 7 grudnia w siedzibie Książnicy Zamojskiej im. Stanisława Kostki Zamoyskiego w Zamościu odbyło się uroczyste podsumowanie projektu „ZACZYTANI MŁODOCIANI” w ramach którego podsumowano konkurs plastyczny „SNAP Z LEKTURY”.

Nikola Majewska z klasy VIa SP, Emilia Żebrowska z klasy IVc SP i Weronika Kitka z klasy IIIc gimnazjum zdobyły nagrody główne, zaś Hanna Kawalec z klasy VIb SP, Kamila Sołowiej z klasy Vb SP, Natalia Kuśnierz z klasy Vc SP, Daniel Łopało z klasy IVd SP, Paweł Półtorak z klasy IVd SP oraz Julita Płaza z klasy IIIa gimnazjum otrzymali wyróżnienia.

Prace powstały pod kierunkiem Pani Marty Słomianowskiej oraz Pani Anny Sawiniec – Szczech.

Tekst i zdjęcia: A. Sawiniec - Szczech

Niespodziewany Gość w Szkole Podstawowej nr 7

W dniu 6 grudnia Święty Mikołaj sprawił uczniom „Siódemki” przemiłą niespodziankę. Osobiście pojawił się w szkole i odwiedzał w klasach dzieci, częstując każdego ucznia smakowitym cukierkiem. Uczniowie klasy Ic przygotowali niespodziankę Świętemu Mikołajowi i zaśpiewali mu piosenkę. Dla wszystkich dzieci, a także dla nauczycieli, było to bardzo radosne spotkanie, które oprószyło świąteczną magią zwyczajny szkolny dzień.

Tekst: M. Garbuz, zdjęcia: M. Drozd, W. Orzechowski

Dzień Szkocki

30 listopada to święto patrona Szkocji - Św. Andrzeja. Z tej okazji uczennice klasy 3b gimnazjum (Oliwia Torzewska, Zuzanna Śmiałko i Karolina Ulicka) pod opieką nauczycielki języka angielskiego pani Lidii Mróz postanowiły zapoznać młodszych uczniów z kulturą i ciekawostkami związanymi ze Szkocją. Przez 2 dni, przebrane w typowe szkockie stroje, odwiedzały młodsze klasy i opowiadały innym uczniom o tym kraju podczas lekcji. Jedną z atrakcji tych zajęć było wspólne śpiewanie szkockiej pieśni ludowej ‘Auld Lang Syne’ przy akompaniamencie ukulele. W nagrodę za zaangażowanie każdy uczeń dostał pyszne ‘shortbreads’ - ciasteczka upieczone przez starszych uczniów oraz kolorowankę z symbolami Szkocji.

tekst: K. Ulicka, zdjęcia: L. Mróz, O. Torzewska

Czwartki L. A.

Zakończyła się jesienna edycja zawodów cyklu Czwartki L.A.

Po pięciu seriach wśród szkół z Miasta Zamościa w kategorii klas IV-VI zajmujemy III miejsce, natomiast w kategorii klas VII, VIII i III gim. - II miejsce.

Dziękujemy za liczny udział i czekamy z niecierpliwością wiosennej edycji.

Wyniki uczniów>>>    Punktacja szkół>>>

Radosław Witkowski

Andrzejki w naszej szkole

W środę 28 listopada uczniowie naszej szkoły spędzili popołudnie oraz wieczór na dyskotece andrzejkowej. Oprócz zabaw przy muzyce, tańców oraz smacznych przekąsek, na uczestników imprezy czekały wróżby.

Andrzejki obchodzone są w Polsce w noc z 29 na 30 listopada, czyli w wigilię dnia św. Andrzeja. Zgodnie z tradycją, św. Andrzej uchyla rąbka tajemnicy wszystkim pragnącym poznać, jaka przyszłość ich czeka w uczuciach, zdrowiu czy też pracy. Przypomnijmy, że Św. Andrzej był uczniem Jana Chrzciciela, a następnie jednym z apostołów, który poniósł śmierć męczeńską. Według tradycji, głosił on Dobrą Nowinę w różnych krajach, zwłaszcza w okolicach Morza Czarnego i w Grecji.

Przedstawiciele samorządu uczniowskiego klas I-III oraz IV-VIII wraz z opiekunami (p. B. Gresztą oraz p. M. Szczepanek) przygotowali wróżby dla swoich kolegów i koleżanek. Zabawa z butelką, losowanie swojego przyszłego zawodu czy też imion męża lub żony to niektóre z przykładów zabaw.  Było mnóstwo dobrej zabawy i radości.

Tekst: M. Szczepanek, zdjęcia: M. Drozd, W. Orzechowski

Rejonowe zawody w pływaniu

27.11.2018 r. odbyły się Rejonowe zawody w pływaniu Szkolnego Związku Sportowego.
Kacper Pęk (kl. VI) zajął I miejsce na 50 m stylem grzbietowym,
Grzesiek Szadkowski (kl. VII) - II miejsce na 50 m stylem motylkowym,
Jakub Tokarski (kl. III gimnazjum) - III miejsce na 50 m stylem grzbietowym.

Wszyscy zapewnili sobie udział w zawodach wojewódzkich, które odbędą się w Lublinie 5.12.2018 r. Gratulujemy!!!

Tekst i zdjęcia: R. Witkowski

Szachowy weekend Dominika

Weekend 24-25 listopada 2018 roku stał pod znakiem szachów. W dwóch turniejach z sukcesami uczestniczył Dominik Pańko, uczeń klasy IIIa. W sobotę 24 listopada 2018 r. wziął udział w II Otwartym Turnieju Szachowym o Puchar Wójta Gminy Firlej w Woli Skromowskiej k/Lubartowa. W tym turnieju wzięło udział 88 zawodników, Dominik zajął I miejsce w kategorii do lat 16 lat.

W niedzielę 25 listopada odbył się turniej szachowy w Podhorcach k/Tomaszowa Lubelskiego. W V Otwartym Turnieju Szachowym o Puchar Wójta - I Memoriał Szachowy im. Marka Ciska wystartowało 72 zawodników. Dominik spisali się bardzo dobrze. W kategorii do lat 18 wywalczył III miejsce.

Tekst i zdjęcia: Grzegorz Pańko

Światowy Dzień Życzliwości, Pozdrowień 
- dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji

„Wystarczy uśmiech, dobre słowo, podanie ręki. Naprawdę niewiele trzeba by być życzliwym dla drugiego człowieka. Postarajmy się by dzisiejszy dzień był szczęśliwym dla każdego z nas.”

Główna ideą Dnia Życzliwości, który przypada na dzień 21. listopada jest uzmysłowienie i przypomnienie ludziom o tym, że tylko wzajemna życzliwość może stać się podstawą do budowania pokoju i pomyślnych relacji między ludźmi na całym świecie.

Tradycją w naszej szkole są obchody Dnia Życzliwości i Pozdrowień oraz wybory najżyczliwszego ucznia. W tym roku tytuł „Najżyczliwszego” otrzymali: z kl. IIIa - Szymon Smoła, z kl. IIIb - Martyna Krawczyk, z kl. IIIc - Piotr Belina.

Serdecznie gratulujemy najsympatyczniejszym uczniom, a w szczególności Szymonowi, który uzyskał ten tytuł już dwukrotnie!!!

Tekst: J. Muda, zdjęcia: D. Reszczyński (kl.IIIB)

Miejskie zawody w pływaniu

20.11.2018 odbyły się Miejskie zawody w pływaniu Szkolnego Związku Sportowego.

Awans do zawodów rejonowych uzyskali:
- Kacper Pęk kl. VI wygrywając na 50 m stylem grzbietowym, 
- Jakub Tokarski kl. III gimnazjum również nie miał sobie równych na 50 m grzbietem oraz
- Grzegorz Szadkowski kl. VII zajmując trzecie miejsce na 50 m motylkiem.

Zawody rejonowe odbędą się 27.11.2018 r.  Gratulujemy!

Tekst i zdjęcia: R. Witkowski

Dzień Patrioty i Patriotki XXI wieku

Dnia 16 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Patrioty i Patriotki XXI wieku, jako jedno z wielu działań realizowanych w ramach programu zorganizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej – Szkoła Tolerancji w celu uczczenia 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Podsumowaniem projektu była „Gra szkolna” - połączenie podchodów z różnymi zagadkami związanymi z rozumieniem pojęcia patriotyzmu i tolerancji, wiedzy o zrywach niepodległościowych, właściwej postawie oraz umiejętności udzielania pierwszej pomocy.

We wspólnej zabawie uczestniczyły trzy drużyny reprezentujące uczniów klas trzecich gimnazjum. Każda z nich dostała taki sam zestaw 10 poleceń do realizacji oraz mapę zawierającą wskazówki do wyznaczonych punktów, w których ukryte zostały zadania.  Polecenia oraz materiały zostały rozmieszczone w różnych miejscach w szkole. Po dotarciu na wyznaczone miejsce i prawidłowo wykonanym zadaniu drużyny zdobywały kolejne punkty. Drużyny miały wyrównane szanse. Jak się okazało w trakcie zdobywania kolejnego trofeum, gra ta była wspaniałą atrakcją dla gimnazjalistów. Nad sprawnym przebiegiem czuwali organizatorzy: Jakub Kopiel (kl. 3C), Dawid Reszczyński (kl.3B), Justyna Skowyra (kl.3A), Jakub Romaszko (kl.3C) oraz pani Joanna Muda - opiekun samorządu szkolnego. Nagrodą dla zwycięskich drużyn były oceny bardzo dobre z historii oraz dodatnie punkty z zachowania.

Po podsumowaniu zebranych punktów komisja oceniająca wyłoniła zwycięzców i przyznała: I miejsce drużynie z kl.3b, II miejsce ex aequo kl.3c i kl. 3a.

Gratulujemy zwycięzcom!!!

Tekst: J. Muda, zdjęcia: D. Reszczyński (uczeń kl.3b)

„Lekcja geografii”  w Przedszkolu nr 7

Uczniowie naszej szkoły co miesiąc spotykają się z wychowankami OREW na wspólnym głośnym czytaniu lub teatrzyku Kamishibai. Na prośbę wychowawców z Przedszkola Miejskiego nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi takie zajęcia odbyły się również w Przedszkolu, w grupach czterolatków, pięciolatków i sześciolatków.

W dniu 16 listopada uczennice klasy IIIb: Martyna Krawczyk i Diana Juszkiewicz wraz z p. Marią Garbuz przedstawiły starszym dzieciom w teatrzyku Kamishibai „Bajkę o Wiśle”. Z biegiem rzeki przedszkolaki udały się w podróż przez całą Polskę, od źródeł Wisły po jej ujście do Bałtyku. Była to dla wszystkich uczestników prawdziwa lekcja geografii, po której przedszkolaki miały za zadanie narysować to, co z bajki zapamiętały najlepiej. Okazało się, że dzieci zwróciły uwagę na wiele ciekawych szczegółów: rysowały zwierzęta żyjące nad Wisłą, miasta przez które rzeka przepływa, morze oraz Wawelskiego Smoka i Syrenkę.

Dla młodszej grupy dzieci gimnazjalistki miały przygotowaną „Bajkę o orle”. Atrakcją dla przedszkolaków było to, że same mogły wybrać jedno z dwóch zakończeń bajki lub ułożyć własne zakończenie.

Zajęcia bardzo się wszystkim spodobały i nasze uczennice zostały zaproszone na kolejne spotkania.

tekst i zdjęcia: Maria Garbuz

Szachy drużynowe

14 listopada w Szkole Podstawowej nr 6 w Zamościu odbyły się zawody SZS w szachach drużynowych. Szkołę Podstawową nr 7 reprezentowały dwa zespoły: w kategorii dzieci oraz w kategorii młodzieży. 

W końcowej rywalizacji zespół dzieci zajął 3 miejsce, a w kategorii młodzieży miejsce drugie

Drużyna młodzieży wystąpiła w składzie: Katarzyna Gorajska, Dominik Pańko, Martyna Ochniowska i Jakub Brykner.

Natomiast drużyna dzieci wystartowała w składzie: Eliza Pupiec, Hubert Wasil, Karolina Flejszer i Jakub Hołowiński. Gratulujemy sukcesu.

Tekst i zdjęcia: J. Bekas

WIECZORNICA pt.: „NIEPODLEGŁA”

14 listopada 2018 r. w godzinach popołudniowych odbyła się wieczornica pt.: „Niepodległa”, podczas której wspólnie z Rodzicami, Dziadkami i innymi sympatykami naszej szkoły jeszcze raz uczciliśmy Niepodległość Naszej Ojczyzny.

Zaproszeni goście obejrzeli spektakl, który prezentowany był już wcześniej przedszkolakom i uczniom naszej szkoły. Piękne słowa poezji, patriotyczne pieśni, biało-czerwona dekoracja i skupienie publiczności we wzruszający sposób oddały podniosłość tej chwili.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego zabrała głos p. Alicja Dubel dziękując wszystkim za przybycie i wspólne świętowanie 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Tekst: M. Słomianowska, zdjęcia: M. Drozd

22. Wojewódzki Jesienny Konkurs Recytatorski – eliminacje powiatowe

W dniu 14 listopada  w Zamojskim Domu Kultury odbyły się powiatowe przesłuchania 22. Jesiennego Konkursu Recytatorskiego, adresowanego do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, szkół średnich, studentów i wszystkich dorosłych miłośników recytacji. 

Uczestnicy mogli zaprezentować teksty z literatury polskiej i obcej, pochodzące z dowolnego okresu literackiego. Tegoroczna edycja Konkursu odbywa się pod hasłem: „Narodziny światów – fantastyka w literaturze”. Ciekawa tematyka zachęciła do udziału wielu recytatorów. Tym większy sukces odniosły dwie  uczennice naszej szkoły, które znalazły się w gronie laureatów. 

Spośród 50 uczestników Wiktoria Wójcik z kl. IIIb, po mistrzowskiej  interpretacji  fragmentu prozy Neil Gaiman „Koralina”, zakwalifikowała się do Turnieju Wojewódzkiego, a Oliwia Kozłowska z kl. IIIa otrzymała wyróżnienie za „Córkę Czarownic” Doroty Terakowskiej. 

Serdeczne gratulacje! 

Recytatorki  przygotowała p. Maria Garbuz

tekst i zdjęcia: Maria Garbuz

KONKURS PLASTYCZNY „NIEPODLEGŁA – GRAFICZNIE”

13 listopada 2018 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Zamościu odbyło się uroczyste podsumowanie Konkursu Plastycznego „Niepodległa – graficznie”, który polegał na zaprojektowaniu znaku graficznego (LOGO) przywołującego setną rocznicę odzyskania wolności. Uczniowie naszej szkoły również wzięli w nim udział.

Praca Patrycji Kiecany z kl. IIIc gimnazjum zdobyła I miejsce, a projekt Natalii Tyszko z kl. IIIb został wyróżniony. Nagrodzone LOGO Patrycji stało się motywem przewodnim dekoracji niepodległościowej uroczystości.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Tekst: M. Słomianowska, zdjęcia: W. Żołnierczuk, M. Ostrowski

100 Turniejów Szachowych na 100-lecie Odzyskania Niepodległości

11 listopada w Warszawie w Centrum Olimpijskim odbył się Turniej finałowy w ramach akcji 100 Turniejów na 100-lecie Odzyskania Niepodległości. W zawodach wziął udział Dominik Pańko. W turnieju wystartowało 141 zawodników z całej Polski. Udziałem w takim turnieju Dominik uczcił setną rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Obok zmagań w zawodach, w których uczestniczył, odbył się turniej główny z udziałem wielu arcymistrzów. Turniej arcymistrzowski był okazją do obserwacji zmagań najlepszych szachistów w Polsce oraz możliwością zrobienia zdjęć ze sławami Polskich szachów, m. in. pierwszą w historii polską arcymistrzynią Hanną Ereńską-Barlo, jednym z najlepszych polskich szachistów arcymistrzem Kacprem Piorunem oraz Michałem Krasenkowem wielokrotnym reprezentantem Polski, który jako pierwszy z Polaków pokonał poziom 2700 punktów rankingowych i w 2000 roku zajmował 10. miejsce w klasyfikacji światowej.

Turniej, w którym grał Dominik był bardzo dobrze obsadzony. Większość zawodników posiadało dużo lepszy ranking szachowy. Udział w takich zawodach pozwolił zebrać bardzo cenne doświadczenie, które na pewno będzie procentować w przyszłości. Zawody przeprowadzone w takim miejscu jakim jest Centrum Olimpijskie oraz w atmosferze święta narodowego i obsadzie zawodniczej były wielkim przeżyciem.  

Tekst i zdjęcia: G. Pańko

Wspólne świętowanie Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości

W niedzielę, 11 listopada reprezentacja naszej szkoły wraz z pocztami sztandarowymi na czele z p. Dyrektor Alicją Dubel wzięła udział w uroczystych obchodach Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uczniowie szkoły podstawowej z klas 6a, 6b i 8a oraz gimnazjaliści pod opieką wychowawców byli świadkami niezwykłej, bo Setnej Rocznicy Odzyskania przez nasz Kraj Wolności. Wspólnie z tłumem zgromadzonych na płycie Rynku Wielkiego mieszkańców Zamościa wysłuchali przemówienia Prezydenta Miasta, apelu poległych i salwy honorowej oraz odśpiewali hymn. Ponadto, uczestnicy wydarzenia mogli podziwiać przelot spadochroniarza z flagą Polski nad Starówką oraz zobaczyć, jak to wydarzenie uczcili kibice Hetmana Zamość. Tradycyjnie, złożono kwiaty przy tablicy upamiętniającej pobyt w Zamościu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczystości zakończyły się defiladą żołnierzy, służb mundurowych, pocztów sztandarowych i Szwadronu Kawalerii Ochotniczej w barwach 9 Pułku Ułanów Małopolskich. 

Tekst: M. Szczepanek, zdjęcia: M. Bożek, M. Wilkołazka

Lubelskie rekordy dla Niepodległej

Dnia 9 listopada 2018. w Centrum Kultury Filmowej w Zamościu odbyła się uroczysta gala Lubelskie rekordy dla Niepodległej”, podsumowująca działania poświęcone obchodom 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Jej organizatorami byli Lubelski Kurator Oświaty Pani Teresa Misiuk, Wojewoda Lubelski Pan Przemysław Czarnek oraz Prezydent Miasta Zamość Pan Andrzej Wnuk. Podczas gali wspólnie odśpiewano hymn narodowy w ramach zainicjowanej przez Ministra Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej akcji „Rekord dla Niepodległej”. Podsumowano akcję „Rekordowy Polonez na 100-lecie Odzyskania Niepodległości” i wręczono certyfikaty potwierdzające ustanowienie Rekordu Polski w największej liczbie osób tańczących poloneza jednocześnie w wielu lokalizacjach. Przedstawiono liczne przedsięwzięcia i działania podejmowane przez szkoły i placówki województwa lubelskiego w ramach obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Podczas uroczystości obejrzeć można było wystawę fotorelacji prezentujących dotychczasowe działania szkół i placówek związane z obchodami 100- lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Do udziału w gali zaproszono delegacje dzieci i młodzieży ze 169 szkół i placówek z 14 powiatów województwa lubelskiego, które w dniu 8 czerwca 2018 r. wzięły udział w akcji „Rekordowy Polonez na 100-lecie Odzyskania Niepodległości” i otrzymały certyfikat Biura Rekordów. Naszą szkołę reprezentowała Pani dyrektor Alicja Dubel wraz z  uczennicą Michaliną Litwajtis przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza w Zamościu.

Tekst i zdjęcia: A. Dubel

„REKORD DLA NIEPODLEGŁEJ”

9 listopada 2018 r. cała społeczność naszej szkoły świętowała „DZIEŃ DLA NIEPODLEGŁEJ”, do czego polskie placówki oświatowe zostały zaproszone przez  Ministra Edukacji Narodowej wraz z Radą Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej.

O godzinie 11.00 wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami zebrali się w sali gimnastycznej, aby równo o godzinie 11.11 odśpiewać hymn narodowy, przyłączając się tym do bicia „Rekordu dla Niepodległej”.

Na zakończenie zabrała głos p. Iwona Kurzempa – Sarzyńska, wicedyrektor szkoły i w kilku pięknych słowach podkreśliła wyjątkowość tej chwili oraz zachęciła uczniów, aby na co dzień starali się być dobrymi patriotami.

Tekst: M. Słomianowska, zdjęcia: W. Orzechowski

Bieg Niepodległości

Z okazji setnej rocznicy odzyskania Niepodległości dnia 9 listopada na Rynku Wielkim w Zamościu odbył się Otwarty Bieg Niepodległości. 

Wzięli w nim udział tez nasi uczniowie z Gimnazjum: Kinga Staszczuk, Natalia Tyszko, Oliwia Torzewska, Martyna Krawczyk, Wiktoria Wójcik, Julia Popek, Aleksandra Łoś, Oliwia Kuczyńska, Julia Frykowska, Lena Nowosadzka, Krystian Słoniewski, Kajetan Bugaj, Szymon Wanarski i Podstawówki: Alan Marczyk, Karol Gajak. 

Wszystkim sportowcom dziękujemy i gratulujemy udziału w biegu.

Tekst i zdjęcia: M. Kozłowska

„Bądź dumny, że jesteś Polakiem!”

8 listopada 2018 r. Szkoła Podstawowa nr 7 im. A. Mickiewicza w Zamościu w szczególnie uroczysty sposób uczciła 100. Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uczniowie i nauczyciele w odświętnych strojach z elementami barw narodowych uczestniczyli w apelu poświęconemu temu wielkiemu wydarzeniu.

Przedstawienie było zróżnicowane. Pojawiły się w nim elementy poważniejsze, wzruszające, ale również o lekkim zabarwieniu humorystycznym. Oryginalny taniec, przedstawiający alegorię Polski, wykonały uczennice z kl. V b pod opieką  p. Aleksandry Luchowskiej. Piękną oprawę muzyczną zapewnił szkolny Chór „FORTE” przygotowany przez p. Katarzynę Bedę. Uczniowie kl. VII a oraz VI a i VI b przedstawili scenkę teatralną zachęcającą młodych ludzi do poznawania historii swojego narodu oraz do tego, aby byli dumni, że są Polakami. Biało – czerwona dekoracja została wykonana przez p. Annę Sawiniec - Szczech. Nad całością sprawowały pieczę p. Małgorzata Drozd oraz p. Marta Słomianowska.

Szkolne uroczystości zostały podzielone na dwie części i apel został wystawiony dwukrotnie. Na obejrzenie pierwszego przedstawienia zaproszono uczniów klas I i III szkoły podstawowej oraz przedszkolaki z zaprzyjaźnionych placówek. Odwiedziły nas dzieci wraz z opiekunami z Przedszkola nr 1, nr 2, nr 7 nr 12 oraz z Przedszkola „Słoneczko”. Pani wicedyrektor Iwona Kurzempa – Sarzyńska serdecznie przywitała miłych gości, a po zakończeniu części artystycznej przygotowanej przez uczniów, zaprosiła ich do wspólnego świętowania. Dzieci były wspaniale na to przygotowane. Można było podziwiać ich śpiew, recytację oraz brawurowo wykonane tańce. Zachwycające były również ich stroje. Za swój występ zostały nagrodzone gromkimi brawami. Na zakończenie przedszkolaki otrzymały drobne upominki na pamiątkę wspólnie spędzonych chwil.

Drugą turę przedstawienia obejrzeli pozostali uczniowie szkoły podstawowej oraz uczniowie klas III gimnazjum. Na podsumowanie tego uroczystego dnia zabrała głos p. Alicja Dubel, dyrektor szkoły. Pogratulowała młodym artystom i ich opiekunom występu, a publiczności podziękowała za wysłuchanie przesłania apelu w ciszy i skupieniu. Wyraziła też radość, że żyjemy w wolnej i niepodległej Polsce, a uczniowie mogą chodzić do polskiej szkoły. To były wzruszające chwile.

Tekst: M. Słomianowska, zdjęcia: M. Drozd, W. Orzechowski

„Śpiewajmy razem dla Niepodległej”

8 listopada 2018 r. grupa uczniów z naszej szkoły  wzięła udział w niecodziennym koncercie „Śpiewajmy razem dla Niepodległej”, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 3.

Uczniowie z zamojskich szkół podstawowych, pięknie ubrani w białe i czerwone bluzki, razem śpiewali pieśni patriotyczne. Do uczniowskiego śpiewu chętnie przyłączyli się, zgromadzenia na sali nauczyciele i dyrektorzy szkół.

Tekst i zdjęcia: A. Sokalska-Wosiek

Rekord dla Niepodległej

Nasza szkoła włącza się w akcję "Rekord dla Niepodległej"

Więcej na www.men.gov.pl/niepodlegla

Konkurs piosenki patriotycznej dla dzieci z zamojskich przedszkoli

W dniu 7 listopada 2018 r. z inicjatywy Pani Dyrektor Alicji Dubel w siedzibie naszej szkoły odbył się konkurs piosenki patriotycznej dla  przedszkolaków  „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Było to niezwykle barwne widowisko stworzone przez około 100 wykonawców, przybyłych z 15 zaproszonych przedszkoli.  Występowali soliści, ale również duety,  tercety  i chóry. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom, stawiając bardzo trudne zadanie przed szacownym Jury, które musiało wyłonić zwycięzców. Utalentowanych wokalistów oceniały Panie: Marta Kułaj-Wyszyńska ze Szkoły Muzycznej Yamaha, Katarzyna Figura z Zamojskiego Domu Kultury, Iwona Kurzempa-Sarzyńska, wicedyrektor naszej szkoły.
Aby dodać młodszym kolegom odwagi,  na początku dwie patriotyczne piosenki zaśpiewali poza konkursem uczniowie naszej szkoły: Alicja Sierpniowska i Piotr Nowosad z klas II oraz Martyna Wnuk kl. VII i Aleksandra Bełz kl. III gimnazjum. Podczas całego konkursu pomocą organizatorom służyły uczennice: Oliwia Mnich, Julia Pawlasiuk, Anna Łubkowska, Maja Tymecka z kl. VIIa i Aleksandra Matwiej, Stella Jackowniak, Katarzyna Gromek i Karolina Gromek z kl. IIIc gimnazjum. Konkurs poprowadziła pani Marlena Szczepanek.

Laureaci:
I miejsce
- Kornelia Pankiewicz Przedszkole Miejskie nr 14
II miejsce - Wiktoria Nizioł i Dawid Gąska
Przedszkole Miejskie nr 1
II miejsce - Emilia Piasecka i Maja Komarowska
Przedszkole Miejskie nr 5
III miejsce - Nataniel Misztal
 Niepubliczne Przedszkole „Słoneczko”
III miejsce - Oliwia Bartosiewicz Przedszkole Miejskie nr 12
III miejsce - Pola Jaeschke  
Przedszkole Miejskie nr 14

Wyróżnienia otrzymali:
Trio: Nel Szymanek, Maciej Skorupski i Helena Dacka  Niepubliczne Przedszkole Ziarenko
Wiktoria Raczkiewicz  Przedszkole Miejskie nr 10

Organizatorzy: Pani Maria Garbuz , Pani Katarzyna Beda, Pani Anna Sawiniec-Szczech

tekst: Maria Garbuz, zdjęcia: Waldemar Orzechowski

„PRZYSTANEK NIEPODLEGŁOŚĆ” 
Debata w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu

6 listopada 2018 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu uczniowie klasy IIIc Gimnazjum nr 1 uczestniczyli w debacie, w ramach przedsięwzięcia „Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo...”, z seniorami Klubu Aktywnego Seniora „Magiczny Ogród”.

Debata rozpoczęła się od wspólnego wykonania kotylionów, co wprowadziło patriotyczny nastrój i było okazją do integracji młodzieży z seniorami. Następnie uczestnicy spotkania rozmawiali o roli Józefa Piłsudskiego w odzyskaniu przez Polskę niepodległości i jego czterokrotnym pobycie w Zamościu. Debata zakończyła się dyskusją o tym, czym jest „niepodległość” dla różnych pokoleń, jakie znaczenie dla Polski miały wydarzenia z 1918r.

Tekst i zdjęcia: A. Sokalska-Wosiek

SZKOŁA W BIAŁO-CZERWONYCH BARWACH

Powoli zbliża się tak długo oczekiwane Święto Odzyskania Niepodległości. Cała społeczność szkolna szykuje się do tego wydarzenia. W salach lekcyjnych i na korytarzach szkolnych pojawiają się okolicznościowe gazetki oraz biało-czerwone dekoracje. Szkoła pięknieje w oczach i nabiera odświętnego wyglądu.

Tekst i zdjęcia: M. Słomianowska

KARTKI Z POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

5 listopada uczniowie klas 3 gimnazjum i kl. 8 szkoły podstawowej pod opieką pań: Edyty Wilczyńskiej-Krawiec i Joanny Mudy uczestniczyli w spektaklu teatralnym opartym na utworze Mirona Białoszewskiego pt.: „Pamiętnik z powstania warszawskiego”. Wykonawcami tej wspaniałej sztuki byli aktorzy Kieleckiego Teatru Lektur.

„Kartki z powstania” to spektakl opowiadający o anonimowych mieszkańcach Warszawy, jedyną rozpoznawalną osobą jest Miron Białoszewski, o ich losach oraz stosunku do powstania. Reżyser wiernie  odtworzył treść pamiętnika , ukazując powstanie z punktu widzenia zwykłego cywila, dla którego były to 63 dni walki nie tylko z okupantem, ale również walki o przeżycie. Jest to obraz szarego od kurzu człowieka, szukającego żywności i możliwości przetrwania. „To obraz człowieka jako marionetki historii, ale zarazem obraz trudnego piękna”.

Tekst i zdjęcie: J. Muda

Uroczystość odsłonięcia pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego 
w Zamościu

  W dniu 5 listopada poczet sztandarowy naszej szkoły wraz z Panią Dyrektor Alicją Dubel uczestniczył w uroczystości odsłonięcia pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego.

O godzinie 10.00 rozpoczęła się Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele św. Michała Archanioła. Po Mszy wszyscy uczestnicy: parlamentarzyści, przedstawiciele władz państwowych, kościelnych i samorządowych, wojsko i służby mundurowe, uczniowie i nauczyciele zamojskich szkół i przedszkoli oraz mieszkańcy Zamościa przeszli w defiladzie pod Klub Batalionowy. 

Uroczystości rozpoczęły się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego. Później nastąpiły przemówienia okolicznościowe. Głos zabrali m. in.: Wiceminister Obrony Narodowej – Pan Marek Łapiński, Prezydent Miasta Zamościa- Pan Andrzej Wnuk i przewodniczący Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika - Pan Tomasz Włodarczyk. Następnie wręczone zostały odznaczenia osobom najbardziej zaangażowanym w dzieło odbudowy pomnika.

Po uroczystym odsłonięciu i poświęceniu pomnika odbyło się symboliczne przekazanie go wojsku. Na zakończenie delegacje złożyły wieńce pod statuą Marszałka Piłsudskiego.

tekst i zdjęcia: Maria Garbuz

Czas zadumy i refleksji

Listopad to miesiąc zadumy i wspomnień o tych, którzy odeszli … Młodzież naszej szkoły zawsze pamięta także o żołnierzach Batalionów Chłopskich, dzięki którym możemy dzisiaj żyć w wolnej Polsce. Uczniowie klasy IIIc pod opieką wychowawcy wykonali prace porządkowe wokół pomnika BCh oraz zapalili znicze, wyrażając w ten sposób pamięć o narodowych bohaterach.

Tekst i zdjęcie: J. Muda

Przegląd Poezji Patriotycznej

30 października 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 7 im. A. Mickiewicza w Zamościu odbył się Przegląd Poezji Patriotycznej. Wzięli w nim udział wybrani uczniowie z klas I-III szkoły podstawowej. Gościem honorowym tego wydarzenia była p. Alicja Dubel, Dyrektor szkoły, która z sympatią powitała uczestników.

W skład Jury weszli: Maja Tymecka – uczennica kl. VIIa szkoły podstawowej, Oliwia Kozłowska – uczennica kl. IIIa gimnazjum oraz Jakub Romaszko – uczeń kl. IIIc gimnazjum. Są to uczniowie, którzy wielokrotnie brali udział w konkursach recytatorskich i mają już pewne doświadczenie w tej materii. Starsi koledzy z wielką wrażliwością i empatią podeszli do młodych artystów. Dla każdego znaleźli dobre słowo, ale również mądrą radę, na co zwrócić uwagę podczas występu, jak radzić sobie z tremą, jak prawidłowo recytować. Dzięki ich przyjacielskiej postawie dzieci czuły się swobodnie i naturalnie.

Z dziecięcych ust popłynęły piękne słowa poezji o Polsce, o bocianich gniazdach, o mowie ojczystej, o domu w Czarnolesie. To były wzruszające chwile. Wielkie podziękowania należą się również rodzicom oraz nauczycielom, którzy przygotowali dzieci do występu.

Wszyscy uczestnicy stanęli na wysokości zadania, jednak na szczególne wyróżnienie zasłużyli: Kasia Kardasz z kl. Ia, Zuzia Kleban z kl. IIa oraz Maksymilian Błaszczuk z kl. IIIa. Jako nagrodę dzieci otrzymały książki oraz propozycję występu podczas uroczystego apelu z okazji 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Nad wszystkim czuwały p. Małgorzata Drozd oraz p. Marta Słomianowska.

Tekst: M. Słomianowska, zdjęcia: M. Drozd

Niepodległość - graficznie

Uczniowie klas V, VI, VII szkoły podstawowej oraz klas III gimnazjum przygotowali projekty znaku graficznego (LOGO) wielkiego wydarzenia, które nas wkrótce czeka – 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Nie był to łatwy temat, ale młodzież poradziła sobie znakomicie. Najciekawsze prace zostały zaprezentowane na gazetce szkolnej oraz przekazane na konkurs plastyczny organizowany przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Zamościu.

Tekst i zdjęcia: M. Słomianowska

Kilka słów poezji o Polsce

W 2018 r. na wielu przedmiotach i podczas różnych działań poruszany był w naszej szkole temat Niepodległej Polski. Uczniowie pogłębiali swoją wiedzę na ten temat, rozwijali swoje pojęcie o patriotyzmie, wzmacniali swoje poczucie tożsamości narodowej.

A jak najlepiej ukazać radość z wolnej Ojczyzny? Oczywiście słowami poezji. Na lekcjach języka polskiego w starszych klasach szkoły podstawowej oraz w oddziałach gimnazjalnych uczniowie tworzyli wiersze o tematyce niepodległościowej i patriotycznej. Młodzież miała utrudnione zadanie, bo wiersze z założenia miały być akrostychami. Akrostych jest utworem lirycznym, w którym początkowe litery lub słowa wersów albo zwrotek tworzą wyraz bądź zdanie. Powstały piękne i wzruszające wiersze, niektóre z nich zostaną zaprezentowane na stronie szkoły. Znajdą się również w zakładce Biblioteki w Kąciku Poezji, do którego zapraszamy.

Nad całością czuwały polonistki: p. Iwona Zgnilec, p. Edyta Wilczyńska – Krawiec, p. Joanna Muda oraz p. Marta Słomianowska.

Igrzyska Młodzieży w drużynowych zawodach w tenisie stołowym

24.10.2018 r. odbyły się Igrzyska Młodzieży w drużynowych zawodach w tenisie stołowym na szczeblu miejskim. 

IV miejsce w składzie: Jakub Ciepiel, Dominik Pańko, Michał Burda zajęli chłopcy, natomiast dziewczęta w składzie: Martyna Kiljan i Martyna Ochniowska zajęły drugie miejsce i uzyskały awans do zawodów rejonowych. Gratulujemy!

Tekst i zdjęcia: R. Witkowski

VI Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Religijnej 
"Promieniowanie Ojcostwa"

Serdecznie gratulujemy uczniom naszej szkoły zajęcia zaszczytnych miejsc w VI Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim Poezji Religijnej "Promieniowanie Ojcostwa".

W ramach ogólnopolskich obchodów XVIII Dnia Papieskiego podejmowano wiele inicjatyw mających na celu przypomnienie postaci św. Jana Pawła II. Corocznie uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 i Gimnazjum nr 1 uczestniczą w konkursie recytatorskim organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 9 w Zamościu.  Dnia 23 października bieżącego roku, Kacper Gąska z kl. VIa za piękną recytację otrzymał I miejsce w kategorii szkół podstawowych.  Emilia Palonka z kl. Va zdobyła wyróżnienie za interesujące wiersze własnego autorstwa. Uczniowie SP przygotowani byli przez p. M. Chmiel. W konkursie wzięły udział uczennice gimnazjum: Martyna Krawczyk i Diana Juszczak z kl. IIIB. Diana za wzruszającą recytację uzyskała III miejsce. Przygotowana była pod kierunkiem p. J. Bulak

W naszej szkole, godna uwagi prezentowana jest ciekawa wystawa, upamiętniająca nauczanie niezwykłego Papieża z Polski, na którą zapraszamy. Wystawę zorganizowały p. katechetki oraz p. B. Palonka.

Tekst: J. Bulak, zdjęcia M. Garbuz

Miejskie Współzawodnictwo Sportowe

W dniu 19.10.2018 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 odbyło się uroczyste podsumowanie sportowego roku szkolnego 2017/2018 w Miejskim Współzawodnictwie Sportowym. W uroczystej gali wręczenia nagród uczestniczyli przedstawiciele władz miasta na czele z prezydentem Miasta Zamość panem Andrzejem Wnukiem, vice-prezydentem panem Andrzejem Zastąpiło, Dyrektor Wydziału Edukacji panią Agnieszką Kowal, Dyrektor Wydziału Kultury i Sportu panią Małgorzatą Bzówką, panem Markiem Gajewskim - doradcą Prezydenta Miasta Zamość  Gościem honorowym był pan Kajetan Tomasz Broniewski – polski wioślarz i działacz sportowy, trzykrotny olimpijczyk. W gali uczestniczył także Sławomir Tór - V-ce Prezes MKS Padwa Zamość. Powitano także dyrektorów zamojskich szkół oraz nauczycieli a przede wszystkim bohaterów tej uroczystości – uczniów.

Współzawodnictwo sportowe zamojskich szkół  obejmowało zawody organizowane przez Szkolny Związek Sportowy w Lublinie w ramach Miejskich Igrzysk Sportowych, Gimnazjady i Licealiady.

  • W kategorii Igrzyska Dzieci (uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej) nasza szkoła zajęła IV miejsce

  • W kategorii Igrzyska Młodzieży (uczniowie klas VII-VIII szkoły podstawowej oraz uczniowie klasy III gimnazjum) uplasowaliśmy się również na czwartej pozycji w klasyfikacji generalnej.

Wszystkim uczniom, którzy swoją ciężką pracą przyczynili się do osiągnięcia tak wspaniałego wyniku serdecznie gratulujemy!

Tekst i zdjęcia: P. Biłant

Wycieczka Szlakiem Podkarpacia

18 października 2018 r. uczniowie klas VI, VII, VIII szkoły podstawowej oraz Michał Malicki z IIIb gimnazjum uczestniczyli w wycieczce Szlakiem Podkarpacia. Nad młodzieżą opiekę sprawowała p. Małgorzata Bożek, p. Marta Słomianowska i p. Waldemar Orzechowski.

W dniu wycieczki uczestników przywitało rześkie powietrze i jasne słońce, które zapowiadały piękny jesienny dzień. Podczas drogi można było podziwiać za oknem zachwycające pejzaże Roztocza Środkowego.

Głównym celem wycieczki była wizyta w jednej z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznej w Polsce – w Zamku w Łańcucie. Budowla ta na przestrzeni dziejów była własnością kilku szlacheckich rodów, ale to Lubomirscy, a potem Potoccy zamienili ją z obronnego zamku w reprezentacyjną rezydencję. Pomimo tego, że ostatni właściciel – Alfred Potocki, w 1944 r. w obawie przed wojskami radzieckimi wywiózł z Polski 700 skrzyń najcenniejszego majątku, rezydencja nadal zachwyca do dziś swoim wyglądem i wyposażeniem. Młodzież mogła podziwiać antyczne rzeźby, obrazy m.in. Jana Matejki, piękne meble, kryształowe żyrandole i wspaniałe posadzki.

Następnie jesiennymi alejkami zamkowego ogrodu w stylu angielskim wycieczka przeszła do Stajni i Wozowni, w której zachwyciła wszystkich ogromna przeszklona dachem Hala Zaprzęgowa oraz kolekcja trofeów myśliwskich przywiezionych z safari przez ostatniego właściciela. Można tam także było pooglądać pojazdy z Muzealnej Kolekcji: karoce, sanie, powozy, a także uprząż i ekwipaże.

Odwiedziny w łańcuckim zamku dały pewne wyobrażenie, jak wyglądało codzienne życie polskich magnatów i jaki luksus i zbytek ich otaczał.

Drugim punktem wycieczki było Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej. Tutaj młodzież spotkała się z trudną i bolesną tematyką II wojny światowej, ale przecież trzeba, aby pamięć o tamtych wydarzeniach przetrwała. Multimedialna scenografia i towarzyszące jej eksponaty przedstawiły historię Polaków, którzy, ryzykując własnym życiem, nieśli pomoc Żydom w okupowanej przez Niemców Polsce. Szczególnie wrażenie wywarła historia Wiktorii i Józefa Ulmów, którzy dali schronienie ośmioosobowej grupie Żydów, za co wraz z sześciorgiem dzieci zostali rozstrzelani. Za swoją odwagę i poświęcenie w 1995 r. zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Ich tragedia stała się symbolem polskiej ofiary i męczeństwa podczas niemieckiej okupacji.

Na koniec pod pomnikiem poświęconym ofiarom Holokaustu młodzież oddała im hołd minutą ciszy.

Nadszedł już czas powrotu do Zamościa. Szczególne podziękowania należą się p. Waldemarowi Kaźmierczakowi, bez którego wycieczka by się nie odbyła. P. Kaźmierczak jest znanym regionalistą oraz autorem publikacji historycznych o Zamościu. Oprócz świetnej organizacji wycieczki służył też młodzieży swoją bogatą i wszechstronną wiedzą m.in. historyczną, etnograficzną, przyrodniczą. Wielkie podziękowania!

Tekst: M. Słomianowska, zdjęcia: M. Bożek, W. Orzechowski

Wojewódzkie Obchody Dnia Edukacji Narodowej 
w Centrum Kultury Filmowej

17 października 2018 r.  w Centrum Kultury Filmowej w Zamościu odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Zostali na nią zaproszeni wyróżnieni nauczyciele z Zamościa i powiatu zamojskiego, którzy odebrali państwowe i resortowe odznaczenia z rąk Kuratora Oświaty w Lublinie Pani Teresy Misiuk oraz Wojewody Lubelskiego Pana Przemysława Czarnka. Uroczystość zaszczycili swoja obecnością: Pan Jerzy Chróścikowski - Senator RP, Pan Sławomir Zawiślak - Poseł na Sejm RP, Pan Tomasz Zieliński -Poseł na Sejm RP, Pan Andrzej Zastąpiło -Wiceprezydent Miasta Zamość, Pani Monika Żur -  Dyrektor Delegatury Zamość Kuratorium Oświaty w Lublinie, Pani Agnieszka Kowal - Dyrektor Wydziału Oświaty Miasta Zamość i wiele innych osobistości.

Spośród nauczycieli naszej szkoły 7 osób znalazło  się w gronie odbierających nagrody i odznaczenia: Dyrektor szkoły Pani Alicja Dubel – Nagroda Kuratora Oświaty w Lublinie, Pani Marta Majewska – Nagroda Ministra Edukacji Narodowej, Pani Katarzyna Beda – Medal Komisji Edukacji Narodowej, Pani Anna Taras - Złoty Medal za Długoletnią Służbę, Pani Marzena Chmiel - Srebrny Medal za Długoletnią Służbę,  Pan Jerzy Bekas – Srebrny Medal za Długoletnią Służbę, Pani Anna Sokalska-Wosiek – Brązowy Medal za Długoletnią Służbę. 18 października 2018r. Pani Agnieszka Dybzińska otrzymała Nagrodę Prezydenta z rąk Pana Andrzeja Wnuka - Prezydenta Miasta Zamość.

Uroczystość wręczenia nagród  i odznaczeń poprzedziła część artystyczna, którą przygotowała nasza szkolna społeczność. W poruszającym montażu słowno-muzycznym tradycyjnie już wystąpili wspólnie: rodzice, nauczyciele, absolwenci i uczniowie Siódemki. Ze względu na narodowe obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości część artystyczna miała szczególnie podniosły, patriotyczny charakter. Tłem dla występów uczniów była związana tematycznie z uroczystością prezentacja multimedialna.

Część artystyczną poprowadzili: Oliwia Kozłowska kl. IIIa (gimnazjum) i Tomasz Jesionek kl. III b (gimnazjum). Szkolny Chór Forte zaśpiewał  Hymn narodowy oraz wzruszające życzenia „Dziękujemy Wam…” . Jako soliści wystąpili: Martyna Wnuk kl. VIIa, Zuzanna Gałan kl. IIIa (gimnazjum), Franciszek Barnowski – absolwent gimnazjum. Poezję recytowali: p. Anna Kardasz, p. Marlena Szczepanek  i p. Roland Maziarka – rodzice i nauczyciele, Katarzyna Kardasz kl. Ia Tomasz Gołębiowski kl. Ia, Natalia Staśko kl. IVb, Karolina Korga kl. IVc , Wiktoria Pomazanka kl. IVc, Kacper Gąska kl. VIa, Tymon Bucior kl. VIb, Filip Wachowicz kl. VIIIa, Karol Jaskułecki kl. IIIb (gimnazjum).

Za przygotowanie montażu słowno-muzycznego odpowiedzialni byli: realizacja scenariusza -  p. Alicja Dubel, p. Maria Garbuz, oprawa muzyczna – p. Katarzyna Beda, dekoracje – p. Anna Sawiniec-Szczech, prezentacja multimedialna – p. Małgorzata Bożek.

  Relacje:

Katolickie Radio Zamość http://www.radiozamosc.pl/wiadomosci/8093,dzien-edukacji-narodowej-obchody-wojewodzkie

Tekst: Maria Garbuz
Zdjęcia: M. Drozd  i redakcja „Nowy Kurier Zamojski”

II miejsce w Miejskich Igrzyskach Młodzieży w piłce nożnej

17.10.2018 r. odbyły się Igrzyska Młodzieży w piłce nożnej chłopców na szczeblu miejskim. 

Po remisie z faworytem Szkołą nr 8 w Zamościu 0:0 i zwycięstwie nad Szkołą nr 9 11:2 niespodziewanie trafiliśmy do finału, gdzie ulegliśmy 0:2 "trójce" zajmując II miejsce. 

Szkołę reprezentowali: Bajek Krystian, Bartnik Wiktor, Bratkowski Bartosz, Bugaj Kajetan, Macek Szymon, Moskal Piotr, Pańko Dominik, Pastuszak Michał, Staniewski Krystian, Stąsiek Kordian, Wanarski Szymon. 

Gratulujemy!

Tekst: R. Witkowski

Dzień Edukacji Narodowej

„To z nimi rozpoczynamy podróż
Po świecie pięknym i wielkim.”

W poniedziałek 15 października  społeczność uczniowska naszej szkoły przygotowała uroczystą akademię z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Na scenie wystąpili uczniowie szkoły podstawowej wspólnie ze starszymi kolegami z gimnazjum oraz rodzicami. Wykonawcy zadedykowali wszystkim nauczycielom wiązankę utworów Zbigniewa Herberta oraz złożyli serdeczne podziękowania za przekazywaną wiedzę i trud codziennej pracy. Na zakończenie uroczystości przedstawiciele Rady Rodziców przekazali na ręce pani Dyrektor Alicji Dubel symboliczne kwiaty.

Scenariusz części artystycznej opracowała p. Maria Garbuz. Oprawą muzyczną zajęła się p. Katarzyna Beda, zaś dekorację przygotowała p. Anna Sawiniec-Szczech.

Tekst: A. Sokalska - Wosiek, zdjęcia: W. Orzechowski

Harmonogram konkursów kuratoryjnych w naszej szkole

Gimnazjum nr 1

LP.

Konkurs

Data eliminacji szkolnych

1.

Polonistyczny

16.10.2018

2.

Języka niemieckiego

11.10.2018

3.

Matematyczny

18.10.2018

4.

Języka hiszpańskiego

09.10.2018

5.

Historyczny

15.10.2018

6.

Języka francuskiego

10.10.2018

7.

Fizyczny

08.10.2018

8.

Języka angielskiego

19.10.2018

9.

Chemiczny

17.10.2018

10.

Biologiczny

22.10.2018

11.

Geograficzny

12.10.2018

Szkoła Podstawowa nr 7

LP.

Konkurs

Data eliminacji szkolnych

1.

Fizyczny

08.10.2018

2.

Języka angielskiego

19.10.2018

3.

Chemiczny

17.10.2018

4.

Biologiczny

10.10.2018

5.

Geograficzny

12.10.2018

6

Historyczny

15.10.2018

7

Polonistyczny

16.10.2018

8

Języka niemieckiego

11.10.2018

9

Matematyczny

22.10.2018

10

Języka hiszpańskiego

09.10.2018

11

Języka francuskiego

10.10.2018

Więcej informacji - Konkursy kuratoryjne >>>>

 

Prośba do Rodziców

Szanowni Państwo!

W trosce o bezpieczeństwo naszych dzieci, w imieniu własnym, dyrektora Biblioteki Pedagogicznej i kierownika LSCDN w Zamościu, zwracam się do Państwa z ogromną prośbą o nieblokowanie drogi pożarowej, miejsc zarezerwowanych dla służb ratowniczych oraz wjazdu do naszych placówek i parkowanie wyłącznie w miejscach dozwolonych.

Z poważaniem
Alicja Dubel

 

Ogólne warunki ubezpieczenia uczniów w roku szkolnym 2018-2019

NNW_Oswiata_opis_zakresu_rok_szkolny_2018-2019.pdf

NNW_Oswiata_oswiadczenie_przedstawiciela_ubezpieczonego_grupowe.pdf

NNW_Oswiata_oswiadczenie_przedstawiciela_ubezpieczonego_indywidualne.pdf

NNW_Oswiata_zgloszenie_szkody.pdf

NNW_Oswiata_zgloszenie_szkody_skrot.pdf

Debata Szkolna „Model współczesnego patrioty”

W Szkole Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. A. Mickiewicza w Zamościu odbyła się debata, na której omawiany był temat modelu współczesnego patrioty. Spotkanie odbyło się 11 października 2018 r. i wzięli w nim udział uczniowie klas VI, VII i VIII ze szkoły podstawowej oraz klas III oddziałów gimnazjalnych. Debatę przygotowała i przeprowadziła p. Marta Słomianowska, wspierały ją w tym p. Małgorzata Drozd, p. Iwona Zgnilec, p. Edyta Wilczyńska – Krawiec oraz p. Joanna Muda.

Na początku uczestnicy debaty drogą losowania zostali podzieleni na sześć grup i zapewne niejeden z nich się zdziwił, dlaczego na stołach leżą kolorowe kapelusze.

P. Jolanta Krywko – wicedyrektor szkoły, serdecznie powitała wszystkich zebranych i życzyła owocnych obrad.

Debata rozpoczęła się od swobodnej rozmowy o tym, z czym młodzieży kojarzy się patriotyzm i jakie postaci historyczne, według nich, są przykładem polskich patriotów. Odpowiedzi sugerowały w większości, że patriotą jest ten, kto walczy w obronie ojczyzny, poświęca się dla niej, oddaje za nią życie (m.in. Józef Piłsudski, Tadeusz Zawadzki „Zośka”, Jan Brytnar „Rudy”, Aleksy Dawidowski „Alek”, Tadeusz Kościuszko i inni)

Pojawiło się zatem pytanie, czy można być patriotą w czasach pokoju? Aby uzyskać na nie odpowiedź uczestnicy zostali zaproszeni do pracy metodą „myślących kapeluszy” Edwarda de Bono. Metoda ta polega na tym, że debatujący zostają przydzieleni do sześciu grup, które reprezentują odpowiedni kolor kapelusza: biały, czerwony, żółty, zielony, czarny i niebieski. Grupy pracują na tych samych materiałach, lecz skupiają się na innych wartościach. Grupa „białego kapelusza” przedstawia suche fakty, „czerwonego” skupia się na uczuciach i emocjach,  „żółci” reprezentują optymizm, starają się znaleźć korzyści i szanse, team „czarnego kapelusza” zastanawia się nad zagrożeniami i ryzykiem, „zieloni” to kreatywność, a nad wszystkim czuwają uczestnicy w niebieskich kapeluszach, którzy są koordynatorami. Wyjaśniła się więc zagadka, po co na stołach leżały różnokolorowe kapelusze.

Każda z grup otrzymała definicję patriotyzmu, nacjonalizmu i szowinizmu według „Słownika języka polskiego PWN”, fragmenty wypowiedzi Jana Pawła II (przemówienie w ONZ – NY 1995 r.), Samuela Pereiry (Gazeta Polska Codziennie), Sławomira Jastrzębowskiego (Super Express) oraz Jerzego Kwolka (RMF FM).

Po wykonaniu zadania, wybrani reprezentanci przedstawili przemyślenia grupy, z których wyłonił się spójny obraz współczesnego patriotyzmu:

Patriotyzm to umiłowanie ojczyzny, poświęcenie się dla jej dobra, uczestnictwo w manifestacjach, szacunek dla symboli narodowych. To także dbanie o rodzinę, płacenie podatków, dbanie o środowisko, wspieranie narodowej kultury, sztuki, nauki. Kupowanie rodzimych produktów, niewyjeżdżanie na emigrację. Patriotyzm to piękne uczucie, które dostarcza nam wielu emocji takich jak duma, radość, wzruszenie, niezłomność. Daje nam poczucie własnej wartości, tożsamości, przynależności. Uczy nas tolerancji i szacunku dla innych narodowości. Jednak trzeba uważać, aby patriotyzm nie przekształcił się w nacjonalizm i szowinizm, bo może to doprowadzić do pogorszenia stosunków międzynarodowych, dyskryminacji,  a nawet konfliktów zbrojnych.

Następnie uczestnicy debaty obejrzeli w ciszy i skupieniu krótki film z archiwum Muzeum Powstania Warszawskiego pt.: „Co Powstańcy chcieliby przekazać dzisiejszej młodzieży”. Bohaterowie w prostych słowach radzili młodym, aby się uczyli, mieli własne zdanie, ale szanowali innych, aby byli przyzwoitymi ludźmi i byli tolerancyjni, żeby znali swoje prawa, ale też i obowiązki, aby zrozumieli, co to znaczy być obywatelem, szanowali wolność i pamiętali o tym, co się wydarzyło kiedyś.

Po obejrzeniu filmu oraz krótkiej dyskusji na temat jego treści i przekazu uczestnicy przystąpili do realizacji ostatniego zadania – opracowania Modelu Młodego Patrioty. Wśród wymienionych pożądanych zachowań znalazły się m. in. zalecenia, aby brał udział w wolontariatach, dbał o poprawną polszczyznę, kochał swój kraj, szanował starszych, był odpowiedzialny, uczciwy i prawdomówny, dbał o środowisko, rodzinę i bliskich, pomagał potrzebującym, zachowywał odpowiednią postawę podczas hymnu, znał historię swojego kraju, dbał o kulturę i tradycję, uczestniczył w manifestacjach itd.

Uczestnicy debaty zostali zobowiązani do tego, aby przekazać w swojej klasie, o czym rozmawiali podczas spotkania i przedstawić wypracowane materiały.

Na zakończenie zabrał głos Jakub Romaszko, uczeń III klasy gimnazjalnej, który bardzo mądrze i dojrzale posumował debatę:

Na początku naszej debaty padło jedno zdanie „Jesteśmy Polakami, jesteśmy patriotami”. Zdanie to jest ograniczone, gdyż nie chodzi tylko o sprowadzenie patriotyzmu do tego, że jesteśmy Polakami. Patriotyzm to jest coś większego. Nieważne, czy jesteś Niemcem, czy Polakiem, Amerykaninem, Rosjaninem. Kochasz swój kraj, dbasz o niego, pielęgnujesz jego historię i pogłębiasz wartości swoje. To nie dotyczy tylko Polski, tylko wszystkich narodowości. (…)

W dzisiejszych czasach dużo Polaków nie pielęgnuje swojej historii, nie zna jej, nie uczy się o tym (…) nie skupia się nad tym. Patriotyzm, który z założenia wychodzi z dbania o dobro własnego kraju (…) i narodu, przeradza się w szowinizm.  To, co się pojawia na meczach, czyli różni kibole (…), ludzie, dla których jesteś patriotą, jeżeli nie traktujesz policji z szacunkiem, nie traktujesz drugiego człowieka z szacunkiem. Potem patriotyzm przeradza się (…) w nienawiść i agresję (…)

Polacy był narodem, który po Żydach ucierpiał najbardziej podczas II wojny światowej, a w dzisiejszych czasach, dużo Polaków propaguje nazizm, utożsamia się z nacjonalizmem. Mamy piękny model patriotyzmu, który się wywodzi z XIX w., w którym Polacy dbali o swoją tożsamość,  przeciwstawiali się rusyfikacji, germanizacji. Osoby, które walczyły w powstaniach (…), wiedziały, że przynależą do Polski. W dzisiejszych czasach to zanika. Wszyscy działają na samowolkę, każdy traktuje patriotyzm inaczej (…) Jedni interpretują go tak, jak powinno być: dbać o dobro narodu, chodzić na manifestacje, szanować symbole narodowe. A inny myśli: „Jestem Polakiem”, założy sobie bluzę z symbolem „Polski Walczącej” i idzie się z kimś bić. Skrajność, która się wywodzi od pięknych założeń umiłowania kraju.

Dlatego trzeba pamiętać o tym, ażeby rozumieć, co to słowo znaczy. Pielęgnować wartości sprzed lat, ażeby patriotyzm służył naszej Ojczyźnie.

Tekst: M. Słomianowska, zdjęcia: M. Drozd

Młodzieżowy ART Kolektyw

Od października ruszył w Zamojskim Domu Kultury projekt Młodzieżowy ART Kolektyw, który adresowany jest do kreatywnej młodzieży. Jest to możliwość działania twórczego, spotkania nowych ludzi interesujących się kulturą, to czas pokazania miastu „Młodzi tu działają!”.

MAK to projekt trwający do grudnia, zakłada warsztaty, spotkania z psychologiem, z animatorami kultury oraz opiekunami merytorycznymi, wydarzenia plenerowe – i najważniejsze - własne działanie młodych ludzi!

Zostały stworzone trzy grupy: logistyczna, teatralna i plastyczna, która prowadzona jest przez p. Martę Słomianowską. Już kilka osób z naszej szkoły dołączyło do młodych artystów. Praca twórcza wre, a wszystko, co zostanie stworzone w ramach MAK – u, zostanie zaprezentowane na „MAK Festiwalu – Festiwalu Młodych w Zamościu”, który odbędzie się w grudniu.

Jeżeli ktoś chce dołączyć do zespołu, zapraszamy do ZDK-u!

Tekst i zdjęcia: Marta Słomianowska

„Pola Nadziei”

9 października odbyło się uroczyste sadzenie żonkili przed Hospicjum Santa Galla w Łabuńkach I. Honorowy patronat nad XXI edycją kampanii „Pola Nadziei” tradycyjnie objął J. E. Ks. Bp Marian Rojek. Na uroczystość przybyło ponad 30 szkół współpracujących z hospicjum.  

Naszą szkołę reprezentowała delegacja w składzie: uczniowie z kl. VIa - Szymon Drozd i Michał Muda, z kl. VIIa - Mateusz Krawiec oraz opiekun pani Joanna Muda, którzy, podobnie jak inni uczestnicy tej akcji, zasadzili cebulki żonkili symbolizujące nadzieję, a także solidarność z ludźmi nieuleczalnie chorymi.

Łącznie wysadzono ok.600 cebulek przed budynkiem hospicjum, zaś w naszej szkole, zostaną zasadzone na specjalnie przygotowanej rabacie przy wejściu do budynku szkoły, aby na wiosnę pięknie kwitnące żonkile zachęcały do wspierania akcji hospicyjnej.

Tekst i zdjęcia: J. Muda

Dzień Chłopaka w Escape Room

5 października klasa III B wraz z wychowawczynią p. Edytą Wilczyńską- Krawiec oraz z p. Waldemarem Orzechowskim wybrała się do „Bastionu Escape Room”, czyli do pokoju z zagadkami. Chcąc z niego wyjść, trzeba użyć sprytu i pracować w zespole. Chłopcy podzielili się na grupy i rozpoczęli zabawę w trzech pokojach: Garderoba gwiazdy, W krainie zabawek i w Infiltracji. Prawie wyszli przed czasem, oczywiście po rozwiązaniu swoich zagadek.

Dziewczyny także nie próżnowały i bawiły się na torze przeszkód w „Jasiu i Małgosi”. Był berek, był basen z kulkami, a przede wszystkim wspaniała zabawa.

Wszyscy jednogłośnie powiedzieli, że to był najlepszy Dzień Chłopaka na świecie i trzeba go powtórzyć.

(Tekst: K. Ulicka, zdjęcia: K.Ulicka i W.Orzechowski)

Sukcesy w lekkiej atletyce

28.09.2018 młodzież naszej szkoły  wzięła udział w OTWARTYCH MISTRZOSTWACH MIASTA ZAMOŚĆ I POWIATU ZAMOJSKIEGO LZS W LEKKIEJ ATLETYCE DLA KLAS VII, VIII ORAZ GIMNAZJÓW.

Na podium stanęli:
Alan Marczyk rocznik 2006 - I miejsce skok w dal
Samanta Walczuk rocznik 2005 - I miejsce skok w dal, III miejsce bieg 100m
Bartłomiej Półtorak rocznik 2005 - II miejsce bieg 1000m
Kinga Staszczuk rocznik 2003 - I miejsce skok w dal, I miejsce rzut oszczepem  
Szymon Wanarski rocznik 2003 III miejsce 1000m
Dominik Malczewski 2003 I miejsce skok wzwyż

Tekst i zdjęcia: Radosław Witkowski

 

Archipelag Skarbów

W dniach 27-28.09.br. uczniowie III klas gimnazjalnych uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych z cyklu Archipelag Skarbów. Prowadzący zaprosili uczestników do symbolicznego poszukiwania takich skarbów, jak przyjaźni, życia z pasją, wolności oraz długotrwałej miłości. Zajęcia, w ciekawy i odważny sposób, poruszały tematy życia w trzeźwości oraz temat seksualności. Zachęcały młodzież do wyboru wymagającej i trudniejszej drogi życia, szczególnie w sferze budowania trwałych relacji miłosnych, które mają się opierać na sferze nie tylko uczuć i cielesności, ale na sferze rozumu i sferze duchowej. Ciekawe ćwiczenia praktyczne, zabawa, konkursy przybliżały uczniom te trudne tematy i sprawiły, że czas ten był dla nich ciekawy i bogaty w wartościowe treści.

Tekst: M. Mówińska, zdjęcia: W. Orzechowski

 

VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

28 września 2018 r. nasza szkoła uczestniczyła  w VIII Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia pod hasłem: "Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!"

Akcja miała na celu zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę mnożenia, mieli okazję nadrobić te zaległości. 

I Wojewódzki Konkurs Plastyczny 
„Józef Piłsudski w twórczości plastycznej dzieci i młodzieży 
– Zamość 2018”

W roku szkolnym 2017/2018 Młodzieżowy Dom Kultury im. K. Makuszyńskiego w Zamościu ogłosił I Wojewódzki Konkurs Plastyczny „Józef Piłsudski w twórczości plastycznej dzieci i młodzieży”. Konkurs objęty został Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Zamość - Pana Andrzeja Wnuka, Posła Na Sejm RP - Pana Jarosława Sachajko oraz Posła Na Sejm RP – Pana Sławomira Zawiślaka.

27 września 2018 r. w Galerii Sztuki Dziecka „Na Kamiennej” odbyło się podsumowanie oraz wernisaż najciekawszych rysunków. Na konkurs wpłynęło 457 prac z 47 placówek województwa lubelskiego. Uczniowie naszej szkoły również wzięli aktywny udział w tym przedsięwzięciu. Portrety Józefa Piłsudskiego wykonano pod opieką p. Marty Słomianowskiej.

Absolwent naszej szkoły - Bartosz Skowyra (w roku szkolnym 2017/2018 uczeń kl. IIIa oddziałów gimnazjalnych) za swoją pracę otrzymał III nagrodę w Kategorii III - uczniowie gimnazjów i szkół ponadpodstawowych.

Serdecznie Bartoszowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów już w nowej szkole!

(Marta Słomianowska)

79. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

27 września nasi uczniowie, poczet sztandarowy wraz z opiekunem uczestniczyli w uroczystych obchodach 79. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

Główne uroczystości odbyły się o godz. 17:00 przed pomnikiem AK przy ul. Partyzantów. Następnie uczestnicy przeszli do Katedry Zamojskiej na mszę świętą, która została odprawiona o 18:00.

Obchody 79. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego zostały zorganizowane przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość wraz z współorganizatorami: Urzędem Miasta Zamość, 3. Batalionem Zmechanizowanym w Zamościu i 2. Lubelską Brygadą Obrony Terytorialnej.

Tekst i zdjęcia: Małgorzata Wilkołazka

"Dywizjon 303. Historia Prawdziwa"

24. września uczniowie klas 6- 8 szkoły podstawowej oraz klas 3. gimnazjum obejrzeli w CKF w Zamościu najnowszy film Denisa Delicia, ukazujący sukcesy polskich lotników Dywizjonu 303 w bitwie powietrznej o Anglię, który został zainspirowany książką  Arkadego Fiedlera  o tym samym tytule.

Film nie ukazuje  działań dywizjonu przez całą wojnę, a jedynie jej część – tę, w której święcili triumfy. Kończy się w momencie, gdy odwiedza ich król Anglii. Reżyser nie zdecydował się na pokazanie momentu, gdy Dywizjon 303 zaczyna tracić część swojej eskadry. Skupiono się tylko na ich sukcesach. Bohaterowie ani razu nie wahają się przed wyruszeniem na misję. Niczego się nie boją. Śmierć na polu walki jest dla nich niewyobrażalna. Wszędzie są witani brawami i uśmiechem na ustach. Otrzymują gratulacje od samego Króla Wielkiej Brytanii, który wita ich jak swoich. Są najlepszymi z najlepszych i tak są traktowani.

Wspaniała obsada aktorska: Adamczyk, Królikowski, Wieczorkowski, Zakościelny, Prus, Rozbicki, Kwiatkowski sprawiła, że wszyscy zadowoleni wrócili do szkoły.

Tekst: J. Muda, zdjęcia: W. Orzechowski

Akcja „Kromka Chleba dla sąsiada”

W dniach 21 - 22. 09. 2018 r. uczniowie naszej szkoły z klasy VII szkoły podstawowej i IIIc gimnazjum uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji Caritas "Kromka Chleba dla sąsiada". Pod opieką  nauczycieli: J. Beńko, J. Mudy, J. Bulak zbierali produkty żywnościowe w sklepie Biedronka przy ul. Lipskiej w Zamościu. Dziękujemy za dobro, którym dzielicie się z osobami potrzebującymi.

Tekst i zdjęcia:  Joanna Bulak

Gimnazjaliści wybrali  samorząd uczniowski

20 września odbyły się wybory do Szkolnego Samorządu Uczniowskiego. Poprzedziła je kampania przedwyborcza, podczas której kandydaci przedstawiali swój program działań.

W głosowaniu wzięło udział 93. uczniów - wszystkie głosy były ważne.

Po przeliczeniu oddanych głosów, komisja złożona z przedstawicieli klas:3a, 3b i 3c oraz opiekunki samorządu ogłosiła wyniki oraz skład samorządu na nowy rok szkolny:

- Przewodniczący - Bartosz Bratkowski kl.3b (36 głosów),

- V-ce przewodniczący – Dominik Hawryluk kl.3c (29głosów),

- Skarbnik- Jakub Kopiel kl.3c (15 głosów),

- Sekretarz- Justyna Skowyra kl. 3a (13 głosów).

Gratulujemy zwycięzcom i życzymy owocnej pracy!!!

 

Narodowe czytanie - podziękowanie

Obchody 79 rocznicy agresji sowieckiej na Polskę

17 września delegacja z naszej szkoły uczestniczyła w miejskich obchodach 79 rocznicy napaści wojsk sowieckich na Polskę. Uroczystości, z udziałem Pana Prezydenta Andrzeja Wnuka, odbyły się na zamojskiej Rotundzie.

tekst i zdjęcia: Maria Garbuz

Uczestniczyliśmy w Narodowym Czytaniu „Przedwiośnia” 
na Rynku Wielkim

W dniu 8 września dwie uczennice naszej szkoły: Martyna Wnuk z kl. VIIa i Maria Wojtyna z kl. VIIIa zaśpiewały podczas Narodowego Czytania na Rynku Wielkim. Duchowo wspierały je rodziny, nauczyciele oraz koleżanki i koledzy. Obecna była też Pani Dyrektor Alicja Dubel.

Dziewczęta pięknie zinterpretowały trudne, ale wzruszające i trafiające wprost do serca utwory Marka Grechuty o charakterze patriotycznym. W wykonaniu Martynki  zgromadzeni na Rynku mieszkańcy Zamościa usłyszeli „Ojczyznę”, a Marysia zaśpiewała „Wolność”. Obydwie uczennice zebrały gromkie brawa.

Przygotowała je pani Katarzyna Beda.  

Podziękowanie

Tekst: Maria Garbuz, zdjęcia: Alicja Dubel

Uczestniczyliśmy w VII edycji Narodowego Czytania

W dniu 7 września 2018 r. nasza szkoła wspólnie z Biblioteką Pedagogiczną włączyła się w Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” oraz wierszy patriotycznych w związku z obchodami 100-lecia Niepodległości Polski. Uczestnikami VII już edycji Narodowego Czytania byli: dyrektor, nauczyciele, rodzice i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 oraz dyrektor i pracownicy Biblioteki Pedagogicznej. Po wystąpieniu Pani Doroty Mach zaprezentowali się najmłodsi uczestnicy, z pierwszych i drugich klas, śpiewając piosenki i recytując wiersze. Alicja Sierpniowska i Piotr Nowosad z kl. IIa zaśpiewali „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Uczniowie z Ia: Julia Góźdź, Aleksandra Słupska, Franciszek Jedliński, Alex Suski i Szymon Kuks powiedzieli, „Katechizm polskiego dziecka”, a Mateusz Dydiok i Tomasz Gołębiowski również z Ia recytowali wiersz „Polska”. Występy najmłodszych zakończyła Katarzyna Kardasz z Ia , „Modlitwą polskiego dziewczęcia”. Z patriotycznym repertuarem wystąpili również uczniowie klasy VII: Iga Bielecka, Luiza Harczuk, Martyna Wnuk, Julia Pawlasiuk, Maja Tymecka, Mateusz Krawiec i VIII: Agnieszka Tokarska, Maja Panas-Kaźmierczak, Sara Szumigaj, Maria Wojtyna, Łucja Żelazny i Krystian Józefko oraz Pani Alicja Dubel i Pani Maria Garbuz. Wybrane fragmenty „Przedwiośnia” S. Żeromskiego przeczytali  gimnazjaliści z klasy IIIb: Dawid Reszczyński i Karol Jaskułecki oraz pracownicy Biblioteki Pedagogicznej. Później wszyscy zebrani obejrzeli przygotowaną wystawę różnych wydań  „Przedwiośnia”. Na zakończenie uczestnicy otrzymali do własnych książek pamiątkową pieczęć przygotowaną z okazji Narodowego Czytania przez Kancelarię Prezydencką. Pani Dyrektor Alicja Dubel podziękowała za udział w tym szczytnym przedsięwzięciu i zaprosiła na kolejne spotkanie z klasyką polskiej literatury za rok.

Uczniów przygotowała p. Maria Garbuz i P. Katarzyna Beda.

Spotkanie prowadziła p. Anna Sokalska-Wosiek.  

Tekst: Maria Garbuz, zdjęcia: Waldemar Orzechowski

 

3 września 2018 r. - początek roku szkolnego 2018/2019
"Szkoła jest okrętem na oceanie wiedzy..."

3 września o godzinie 9.00 odbyły się spotkania wychowawców z uczniami klas II–VIII szkoły podstawowej oraz III gimnazjum, po których wszyscy udali się do Kościoła Świętego Mikołaja na uroczystą Mszę Św. inaugurującą nowy rok szkolny.

Po mszy o godzinie 11.30 odbył się uroczysty apel dla uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej. Część oficjalną rozpoczęto od wprowadzenia pocztów sztandarowych i wspólnego odśpiewania hymnu narodowego. Następnie głos zabrała Pani dyrektor Alicja Dubel, która powitała wszystkich przybyłych na tę uroczystość a przede wszystkim tych najmłodszych. Uczniowie klas Va oraz Vc  przywitali młodszych kolegów częścią artystyczną. Nad całością czuwały p. Iwona Więsyk, p. Karolina Tyrka i p. Katarzyna Beda, a dekoracja sali została wykonana przez p. Annę Sawiniec - Szczech.

Wychowawcą klasy Ia została p. Agnieszka Dybzińska, klasy Ib – p. Anna Taras, natomiast klasy Ic – p. Anna Kardasz.

Tekst: K. Tyrka, zdjęcia: J. Bulak, K. Serafin

79 rocznica wybuchu II wojny światowej

1 września 1939 roku – to tragiczna w historii Polski data, która została upamiętniona na zamojskiej Rotundzie. Obchody rocznicy w zamojskim miejscu kaźni poprzedziła msza św. w intencji Ojczyzny w zamojskiej Katedrze. Uczniowie naszej szkoły wraz z panią dyrektor Alicją Dubel, panią Iwoną Kurzempą- Sarzyńską i panią Marią Garbuz uczestniczyli w miejskich obchodach 79 rocznicy napaści Niemiec na Polskę. Pan prezydent Zamościa w swoim wystąpieniu wspomniał historię wysiedleń podkreślając tragizm dzieci ,które stały się ofiarami wojny. Następnie odbył się apel pamięci oraz salwa honorowa. Delegacje złożyły wieńce i kwiaty, a 25 Batalion Piechoty w Zamościu ułożył z białych i czerwonych zniczy flagę Polski. Uroczystość uświetnił koncert Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu.

Tekst i zdjęcia: Iwona Kurzempa- Sarzyńska