Wydarzenia 2018/19

Wewnątrzszkolny konkurs świąteczny dla Mam!
„Ciasto na świąteczny stół …”

Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. A. Mickiewicza ogłasza VI edycję konkursu dla Mam pod hasłem „Ciasto na świąteczny stół…”

Jego organizacją z ramienia Dyrektora zajmuje się biblioteka szkolna.

Regulamin:

Adresaci:
W konkursie mogą wziąć udział Mamy uczniów wszystkich klas Szkoły Podstawowej nr 7 i oddziałów gimnazjalnych.

Warunki uczestnictwa i terminy:
Udział w konkursie należy zgłosić u wychowawcy klasy lub bezpośrednio w bibliotece szkolnej do dnia 14 grudnia 2018r.

Warunkiem uczestnictwa jest własnoręczne przygotowanie świątecznego ciasta  (ciasteczek)  i przyniesienie go do szkoły (biblioteka szkolna) w dniu 20 grudnia. Serdecznie prosimy o dołączenie do ciasta własnej receptury, która zostanie umieszczona w szkolnej Księdze Przepisów, powstającej w szkolnej bibliotece.

Domowe wypieki oceni dziecięco - młodzieżowe jury, złożone z przedstawicieli wszystkich klas Szkoły Podstawowej nr 7 (po 1 osobie  z każdej klasy) pod opieką bibliotekarza szkolnego.

Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 20 grudnia podczas Święta Patrona połączonego z jasełkami dla Rodziców.

Kryteria oceny:
- wygląd zewnętrzny wypieku (ciekawy pomysł, kształty, kolorystyka)
- walory smakowe
- oryginalność lub tradycja receptury
- wkład pracy i estetyka wykonania ciasta

Nagrody:
Dla wszystkich uczestniczek konkursu przewidziane są nagrody. Wypieki biorące udział w konkursie będą degustowane przez społeczność szkolną  oraz zaproszonych gości podczas Święta Patrona!!!

Organizatorzy konkursu

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza to okazja do tego, by pokazać światu, jak wielką rolę odgrywają osoby zaangażowane w pracę społeczną na rzecz potrzebujących. Jest to też doskonały moment dla samych wolontariuszy, by podsumowali zrealizowane przez siebie inicjatywy. Dlaczego warto bezinteresownie poświęcać swój czas innym ludziom? Dlatego, że dzięki nam może pojawić się uśmiech na smutnej twarzy. Możemy sprawić też, że świat, w którym żyjemy, będzie stawał się bardziej przyjazny. Nawet najmniejsza pomoc jest cegiełką, która nadaje życiu głębszy sens. W naszej szkole pomagaliśmy i nadal niesiemy pomoc w różnorodny sposób: współpracujemy z hospicjami, wspieramy potrzebujące dzieci, ludzi młodych i starszych. W znaczący sposób wspomagamy schroniska dla zwierząt zbierając karmę dla nich przez cały rok szkolny.

Dnia 5 grudnia 2018 r. uczniowie kl. Va Szkoły Podstawowej nr 7 i kl. IIIc Gimnazjum nr 1 w Zamościu uczestniczyli we Mszy Św. sprawowanej przez J.E. Ks. Bp Mariana Rojka w intencji wolontariuszy i tych, którzy potrzebują pomocy. Dla obecnych na tym wyjątkowym spotkaniu przewidziano niespodziankę - wyjście do kina na ciekawy film. Zastępca Prezydenta Zamościa P. Magdalena Dołgan  wyraziła uznanie wobec niosących dobroć innym. Mówiła, że przez gesty życzliwości pokazujemy, jak wielkie mamy serca. Oddanie komuś przysługi, to oznaka szlachetności człowieka.

I już w dniach: 7-8 grudnia uczniowie kl. Va szkoły podstawowej wraz ze swoją wychowawczynią P. I. Więsyk oraz gimnazjaliści klas III z opiekunami: P. J. Mudą, P. J. Beńko, P. J. Bulak i P. D. Niećko chętnie zaangażowali się w akcję Caritas „Tak. Pomagam”.

Kochani Wolontariusze, dziękujemy za bezinteresowną działalność.

Życzymy Wam dużo zdrowia i radości w życiu,  którą tak chętnie dzielicie się z innymi!!!

Tekst: J. Bulak, zdjęcia: J. Muda, J. Beńko, J. Bulak

Ogólnopolska Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia

Uczniowie naszej szkoły - Agata Sawicka, Aleksandra Dembicka oraz Jakub Romaszko wzięli udział w XXVII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia organizowanej przez Polski Czerwony Krzyż. Do etapu rejonowego zakwalifikowała się Aleksandra Dembicka, uczennica klasy III A. Ola najlepiej napisała test oraz zorganizowała akcję szkolną propagującą aktywność ruchową. Poprowadziła zajęcia z aerobiku dla dziewcząt z klasy ósmej. Etap rejonowy olimpiady odbędzie się w siedzibie PCK - 14.12.2018 roku.

Tekst i zdjęcia: M. Majewska

Sukcesy naszych uczniów w konkursie „Snap z lektury”.

Dnia 7 grudnia w siedzibie Książnicy Zamojskiej im. Stanisława Kostki Zamoyskiego w Zamościu odbyło się uroczyste podsumowanie projektu „ZACZYTANI MŁODOCIANI” w ramach którego podsumowano konkurs plastyczny „SNAP Z LEKTURY”.

Nikola Majewska z klasy VIa SP, Emilia Żebrowska z klasy IVc SP i Weronika Kitka z klasy IIIc gimnazjum zdobyły nagrody główne, zaś Hanna Kawalec z klasy VIb SP, Kamila Sołowiej z klasy Vb SP, Natalia Kuśnierz z klasy Vc SP, Daniel Łopało z klasy IVd SP, Paweł Półtorak z klasy IVd SP oraz Julita Płaza z klasy IIIa gimnazjum otrzymali wyróżnienia.

Prace powstały pod kierunkiem Pani Marty Słomianowskiej oraz Pani Anny Sawiniec – Szczech.

Tekst i zdjęcia: A. Sawiniec - Szczech

Niespodziewany Gość w Szkole Podstawowej nr 7

W dniu 6 grudnia Święty Mikołaj sprawił uczniom „Siódemki” przemiłą niespodziankę. Osobiście pojawił się w szkole i odwiedzał w klasach dzieci, częstując każdego ucznia smakowitym cukierkiem. Uczniowie klasy Ic przygotowali niespodziankę Świętemu Mikołajowi i zaśpiewali mu piosenkę. Dla wszystkich dzieci, a także dla nauczycieli, było to bardzo radosne spotkanie, które oprószyło świąteczną magią zwyczajny szkolny dzień.

Tekst: M. Garbuz, zdjęcia: M. Drozd, W. Orzechowski

Czwartki L. A.

Zakończyła się jesienna edycja zawodów cyklu Czwartki L.A.

Po pięciu seriach wśród szkół z Miasta Zamościa w kategorii klas IV-VI zajmujemy III miejsce, natomiast w kategorii klas VII, VIII i III gim. - II miejsce.

Dziękujemy za liczny udział i czekamy z niecierpliwością wiosennej edycji.

Wyniki uczniów>>>    Punktacja szkół>>>

Radosław Witkowski

Andrzejki w naszej szkole

W środę 28 listopada uczniowie naszej szkoły spędzili popołudnie oraz wieczór na dyskotece andrzejkowej. Oprócz zabaw przy muzyce, tańców oraz smacznych przekąsek, na uczestników imprezy czekały wróżby.

Andrzejki obchodzone są w Polsce w noc z 29 na 30 listopada, czyli w wigilię dnia św. Andrzeja. Zgodnie z tradycją, św. Andrzej uchyla rąbka tajemnicy wszystkim pragnącym poznać, jaka przyszłość ich czeka w uczuciach, zdrowiu czy też pracy. Przypomnijmy, że Św. Andrzej był uczniem Jana Chrzciciela, a następnie jednym z apostołów, który poniósł śmierć męczeńską. Według tradycji, głosił on Dobrą Nowinę w różnych krajach, zwłaszcza w okolicach Morza Czarnego i w Grecji.

Przedstawiciele samorządu uczniowskiego klas I-III oraz IV-VIII wraz z opiekunami (p. B. Gresztą oraz p. M. Szczepanek) przygotowali wróżby dla swoich kolegów i koleżanek. Zabawa z butelką, losowanie swojego przyszłego zawodu czy też imion męża lub żony to niektóre z przykładów zabaw.  Było mnóstwo dobrej zabawy i radości.

Tekst: M. Szczepanek, zdjęcia: M. Drozd, W. Orzechowski

Rejonowe zawody w pływaniu

27.11.2018 r. odbyły się Rejonowe zawody w pływaniu Szkolnego Związku Sportowego.
Kacper Pęk (kl. VI) zajął I miejsce na 50 m stylem grzbietowym,
Grzesiek Szadkowski (kl. VII) - II miejsce na 50 m stylem motylkowym,
Jakub Tokarski (kl. III gimnazjum) - III miejsce na 50 m stylem grzbietowym.

Wszyscy zapewnili sobie udział w zawodach wojewódzkich, które odbędą się w Lublinie 5.12.2018 r. Gratulujemy!!!

Tekst i zdjęcia: R. Witkowski

Szachowy weekend Dominika

Weekend 24-25 listopada 2018 roku stał pod znakiem szachów. W dwóch turniejach z sukcesami uczestniczył Dominik Pańko, uczeń klasy IIIa. W sobotę 24 listopada 2018 r. wziął udział w II Otwartym Turnieju Szachowym o Puchar Wójta Gminy Firlej w Woli Skromowskiej k/Lubartowa. W tym turnieju wzięło udział 88 zawodników, Dominik zajął I miejsce w kategorii do lat 16 lat.

W niedzielę 25 listopada odbył się turniej szachowy w Podhorcach k/Tomaszowa Lubelskiego. W V Otwartym Turnieju Szachowym o Puchar Wójta - I Memoriał Szachowy im. Marka Ciska wystartowało 72 zawodników. Dominik spisali się bardzo dobrze. W kategorii do lat 18 wywalczył III miejsce.

Tekst i zdjęcia: Grzegorz Pańko

Światowy Dzień Życzliwości, Pozdrowień 
- dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji

„Wystarczy uśmiech, dobre słowo, podanie ręki. Naprawdę niewiele trzeba by być życzliwym dla drugiego człowieka. Postarajmy się by dzisiejszy dzień był szczęśliwym dla każdego z nas.”

Główna ideą Dnia Życzliwości, który przypada na dzień 21. listopada jest uzmysłowienie i przypomnienie ludziom o tym, że tylko wzajemna życzliwość może stać się podstawą do budowania pokoju i pomyślnych relacji między ludźmi na całym świecie.

Tradycją w naszej szkole są obchody Dnia Życzliwości i Pozdrowień oraz wybory najżyczliwszego ucznia. W tym roku tytuł „Najżyczliwszego” otrzymali: z kl. IIIa - Szymon Smoła, z kl. IIIb - Martyna Krawczyk, z kl. IIIc - Piotr Belina.

Serdecznie gratulujemy najsympatyczniejszym uczniom, a w szczególności Szymonowi, który uzyskał ten tytuł już dwukrotnie!!!

Tekst: J. Muda, zdjęcia: D. Reszczyński (kl.IIIB)

Miejskie zawody w pływaniu

20.11.2018 odbyły się Miejskie zawody w pływaniu Szkolnego Związku Sportowego.

Awans do zawodów rejonowych uzyskali:
- Kacper Pęk kl. VI wygrywając na 50 m stylem grzbietowym, 
- Jakub Tokarski kl. III gimnazjum również nie miał sobie równych na 50 m grzbietem oraz
- Grzegorz Szadkowski kl. VII zajmując trzecie miejsce na 50 m motylkiem.

Zawody rejonowe odbędą się 27.11.2018 r.  Gratulujemy!

Tekst i zdjęcia: R. Witkowski

Dzień Patrioty i Patriotki XXI wieku

Dnia 16 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Patrioty i Patriotki XXI wieku, jako jedno z wielu działań realizowanych w ramach programu zorganizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej – Szkoła Tolerancji w celu uczczenia 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Podsumowaniem projektu była „Gra szkolna” - połączenie podchodów z różnymi zagadkami związanymi z rozumieniem pojęcia patriotyzmu i tolerancji, wiedzy o zrywach niepodległościowych, właściwej postawie oraz umiejętności udzielania pierwszej pomocy.

We wspólnej zabawie uczestniczyły trzy drużyny reprezentujące uczniów klas trzecich gimnazjum. Każda z nich dostała taki sam zestaw 10 poleceń do realizacji oraz mapę zawierającą wskazówki do wyznaczonych punktów, w których ukryte zostały zadania.  Polecenia oraz materiały zostały rozmieszczone w różnych miejscach w szkole. Po dotarciu na wyznaczone miejsce i prawidłowo wykonanym zadaniu drużyny zdobywały kolejne punkty. Drużyny miały wyrównane szanse. Jak się okazało w trakcie zdobywania kolejnego trofeum, gra ta była wspaniałą atrakcją dla gimnazjalistów. Nad sprawnym przebiegiem czuwali organizatorzy: Jakub Kopiel (kl. 3C), Dawid Reszczyński (kl.3B), Justyna Skowyra (kl.3A), Jakub Romaszko (kl.3C) oraz pani Joanna Muda - opiekun samorządu szkolnego. Nagrodą dla zwycięskich drużyn były oceny bardzo dobre z historii oraz dodatnie punkty z zachowania.

Po podsumowaniu zebranych punktów komisja oceniająca wyłoniła zwycięzców i przyznała: I miejsce drużynie z kl.3b, II miejsce ex aequo kl.3c i kl. 3a.

Gratulujemy zwycięzcom!!!

Tekst: J. Muda, zdjęcia: D. Reszczyński (uczeń kl.3b)

„Lekcja geografii”  w Przedszkolu nr 7

Uczniowie naszej szkoły co miesiąc spotykają się z wychowankami OREW na wspólnym głośnym czytaniu lub teatrzyku Kamishibai. Na prośbę wychowawców z Przedszkola Miejskiego nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi takie zajęcia odbyły się również w Przedszkolu, w grupach czterolatków, pięciolatków i sześciolatków.

W dniu 16 listopada uczennice klasy IIIb: Martyna Krawczyk i Diana Juszkiewicz wraz z p. Marią Garbuz przedstawiły starszym dzieciom w teatrzyku Kamishibai „Bajkę o Wiśle”. Z biegiem rzeki przedszkolaki udały się w podróż przez całą Polskę, od źródeł Wisły po jej ujście do Bałtyku. Była to dla wszystkich uczestników prawdziwa lekcja geografii, po której przedszkolaki miały za zadanie narysować to, co z bajki zapamiętały najlepiej. Okazało się, że dzieci zwróciły uwagę na wiele ciekawych szczegółów: rysowały zwierzęta żyjące nad Wisłą, miasta przez które rzeka przepływa, morze oraz Wawelskiego Smoka i Syrenkę.

Dla młodszej grupy dzieci gimnazjalistki miały przygotowaną „Bajkę o orle”. Atrakcją dla przedszkolaków było to, że same mogły wybrać jedno z dwóch zakończeń bajki lub ułożyć własne zakończenie.

Zajęcia bardzo się wszystkim spodobały i nasze uczennice zostały zaproszone na kolejne spotkania.

tekst i zdjęcia: Maria Garbuz

Szachy drużynowe

14 listopada w Szkole Podstawowej nr 6 w Zamościu odbyły się zawody SZS w szachach drużynowych. Szkołę Podstawową nr 7 reprezentowały dwa zespoły: w kategorii dzieci oraz w kategorii młodzieży. 

W końcowej rywalizacji zespół dzieci zajął 3 miejsce, a w kategorii młodzieży miejsce drugie

Drużyna młodzieży wystąpiła w składzie: Katarzyna Gorajska, Dominik Pańko, Martyna Ochniowska i Jakub Brykner.

Natomiast drużyna dzieci wystartowała w składzie: Eliza Pupiec, Hubert Wasil, Karolina Flejszer i Jakub Hołowiński. Gratulujemy sukcesu.

Tekst i zdjęcia: J. Bekas

WIECZORNICA pt.: „NIEPODLEGŁA”

14 listopada 2018 r. w godzinach popołudniowych odbyła się wieczornica pt.: „Niepodległa”, podczas której wspólnie z Rodzicami, Dziadkami i innymi sympatykami naszej szkoły jeszcze raz uczciliśmy Niepodległość Naszej Ojczyzny.

Zaproszeni goście obejrzeli spektakl, który prezentowany był już wcześniej przedszkolakom i uczniom naszej szkoły. Piękne słowa poezji, patriotyczne pieśni, biało-czerwona dekoracja i skupienie publiczności we wzruszający sposób oddały podniosłość tej chwili.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego zabrała głos p. Alicja Dubel dziękując wszystkim za przybycie i wspólne świętowanie 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Tekst: M. Słomianowska, zdjęcia: M. Drozd

22. Wojewódzki Jesienny Konkurs Recytatorski – eliminacje powiatowe

W dniu 14 listopada  w Zamojskim Domu Kultury odbyły się powiatowe przesłuchania 22. Jesiennego Konkursu Recytatorskiego, adresowanego do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, szkół średnich, studentów i wszystkich dorosłych miłośników recytacji. 

Uczestnicy mogli zaprezentować teksty z literatury polskiej i obcej, pochodzące z dowolnego okresu literackiego. Tegoroczna edycja Konkursu odbywa się pod hasłem: „Narodziny światów – fantastyka w literaturze”. Ciekawa tematyka zachęciła do udziału wielu recytatorów. Tym większy sukces odniosły dwie  uczennice naszej szkoły, które znalazły się w gronie laureatów. 

Spośród 50 uczestników Wiktoria Wójcik z kl. IIIb, po mistrzowskiej  interpretacji  fragmentu prozy Neil Gaiman „Koralina”, zakwalifikowała się do Turnieju Wojewódzkiego, a Oliwia Kozłowska z kl. IIIa otrzymała wyróżnienie za „Córkę Czarownic” Doroty Terakowskiej. 

Serdeczne gratulacje! 

Recytatorki  przygotowała p. Maria Garbuz

tekst i zdjęcia: Maria Garbuz

KONKURS PLASTYCZNY „NIEPODLEGŁA – GRAFICZNIE”

13 listopada 2018 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Zamościu odbyło się uroczyste podsumowanie Konkursu Plastycznego „Niepodległa – graficznie”, który polegał na zaprojektowaniu znaku graficznego (LOGO) przywołującego setną rocznicę odzyskania wolności. Uczniowie naszej szkoły również wzięli w nim udział.

Praca Patrycji Kiecany z kl. IIIc gimnazjum zdobyła I miejsce, a projekt Natalii Tyszko z kl. IIIb został wyróżniony. Nagrodzone LOGO Patrycji stało się motywem przewodnim dekoracji niepodległościowej uroczystości.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Tekst: M. Słomianowska, zdjęcia: W. Żołnierczuk, M. Ostrowski

100 Turniejów Szachowych na 100-lecie Odzyskania Niepodległości

11 listopada w Warszawie w Centrum Olimpijskim odbył się Turniej finałowy w ramach akcji 100 Turniejów na 100-lecie Odzyskania Niepodległości. W zawodach wziął udział Dominik Pańko. W turnieju wystartowało 141 zawodników z całej Polski. Udziałem w takim turnieju Dominik uczcił setną rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Obok zmagań w zawodach, w których uczestniczył, odbył się turniej główny z udziałem wielu arcymistrzów. Turniej arcymistrzowski był okazją do obserwacji zmagań najlepszych szachistów w Polsce oraz możliwością zrobienia zdjęć ze sławami Polskich szachów, m. in. pierwszą w historii polską arcymistrzynią Hanną Ereńską-Barlo, jednym z najlepszych polskich szachistów arcymistrzem Kacprem Piorunem oraz Michałem Krasenkowem wielokrotnym reprezentantem Polski, który jako pierwszy z Polaków pokonał poziom 2700 punktów rankingowych i w 2000 roku zajmował 10. miejsce w klasyfikacji światowej.

Turniej, w którym grał Dominik był bardzo dobrze obsadzony. Większość zawodników posiadało dużo lepszy ranking szachowy. Udział w takich zawodach pozwolił zebrać bardzo cenne doświadczenie, które na pewno będzie procentować w przyszłości. Zawody przeprowadzone w takim miejscu jakim jest Centrum Olimpijskie oraz w atmosferze święta narodowego i obsadzie zawodniczej były wielkim przeżyciem.  

Tekst i zdjęcia: G. Pańko

Wspólne świętowanie Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości

W niedzielę, 11 listopada reprezentacja naszej szkoły wraz z pocztami sztandarowymi na czele z p. Dyrektor Alicją Dubel wzięła udział w uroczystych obchodach Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uczniowie szkoły podstawowej z klas 6a, 6b i 8a oraz gimnazjaliści pod opieką wychowawców byli świadkami niezwykłej, bo Setnej Rocznicy Odzyskania przez nasz Kraj Wolności. Wspólnie z tłumem zgromadzonych na płycie Rynku Wielkiego mieszkańców Zamościa wysłuchali przemówienia Prezydenta Miasta, apelu poległych i salwy honorowej oraz odśpiewali hymn. Ponadto, uczestnicy wydarzenia mogli podziwiać przelot spadochroniarza z flagą Polski nad Starówką oraz zobaczyć, jak to wydarzenie uczcili kibice Hetmana Zamość. Tradycyjnie, złożono kwiaty przy tablicy upamiętniającej pobyt w Zamościu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczystości zakończyły się defiladą żołnierzy, służb mundurowych, pocztów sztandarowych i Szwadronu Kawalerii Ochotniczej w barwach 9 Pułku Ułanów Małopolskich. 

Tekst: M. Szczepanek, zdjęcia: M. Bożek, M. Wilkołazka

Lubelskie rekordy dla Niepodległej

Dnia 9 listopada 2018. w Centrum Kultury Filmowej w Zamościu odbyła się uroczysta gala Lubelskie rekordy dla Niepodległej”, podsumowująca działania poświęcone obchodom 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Jej organizatorami byli Lubelski Kurator Oświaty Pani Teresa Misiuk, Wojewoda Lubelski Pan Przemysław Czarnek oraz Prezydent Miasta Zamość Pan Andrzej Wnuk. Podczas gali wspólnie odśpiewano hymn narodowy w ramach zainicjowanej przez Ministra Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej akcji „Rekord dla Niepodległej”. Podsumowano akcję „Rekordowy Polonez na 100-lecie Odzyskania Niepodległości” i wręczono certyfikaty potwierdzające ustanowienie Rekordu Polski w największej liczbie osób tańczących poloneza jednocześnie w wielu lokalizacjach. Przedstawiono liczne przedsięwzięcia i działania podejmowane przez szkoły i placówki województwa lubelskiego w ramach obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Podczas uroczystości obejrzeć można było wystawę fotorelacji prezentujących dotychczasowe działania szkół i placówek związane z obchodami 100- lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Do udziału w gali zaproszono delegacje dzieci i młodzieży ze 169 szkół i placówek z 14 powiatów województwa lubelskiego, które w dniu 8 czerwca 2018 r. wzięły udział w akcji „Rekordowy Polonez na 100-lecie Odzyskania Niepodległości” i otrzymały certyfikat Biura Rekordów. Naszą szkołę reprezentowała Pani dyrektor Alicja Dubel wraz z  uczennicą Michaliną Litwajtis przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza w Zamościu.

Tekst i zdjęcia: A. Dubel

„REKORD DLA NIEPODLEGŁEJ”

9 listopada 2018 r. cała społeczność naszej szkoły świętowała „DZIEŃ DLA NIEPODLEGŁEJ”, do czego polskie placówki oświatowe zostały zaproszone przez  Ministra Edukacji Narodowej wraz z Radą Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej.

O godzinie 11.00 wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami zebrali się w sali gimnastycznej, aby równo o godzinie 11.11 odśpiewać hymn narodowy, przyłączając się tym do bicia „Rekordu dla Niepodległej”.

Na zakończenie zabrała głos p. Iwona Kurzempa – Sarzyńska, wicedyrektor szkoły i w kilku pięknych słowach podkreśliła wyjątkowość tej chwili oraz zachęciła uczniów, aby na co dzień starali się być dobrymi patriotami.

Tekst: M. Słomianowska, zdjęcia: W. Orzechowski

Bieg Niepodległości

Z okazji setnej rocznicy odzyskania Niepodległości dnia 9 listopada na Rynku Wielkim w Zamościu odbył się Otwarty Bieg Niepodległości. 

Wzięli w nim udział tez nasi uczniowie z Gimnazjum: Kinga Staszczuk, Natalia Tyszko, Oliwia Torzewska, Martyna Krawczyk, Wiktoria Wójcik, Julia Popek, Aleksandra Łoś, Oliwia Kuczyńska, Julia Frykowska, Lena Nowosadzka, Krystian Słoniewski, Kajetan Bugaj, Szymon Wanarski i Podstawówki: Alan Marczyk, Karol Gajak. 

Wszystkim sportowcom dziękujemy i gratulujemy udziału w biegu.

Tekst i zdjęcia: M. Kozłowska

„Bądź dumny, że jesteś Polakiem!”

8 listopada 2018 r. Szkoła Podstawowa nr 7 im. A. Mickiewicza w Zamościu w szczególnie uroczysty sposób uczciła 100. Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uczniowie i nauczyciele w odświętnych strojach z elementami barw narodowych uczestniczyli w apelu poświęconemu temu wielkiemu wydarzeniu.

Przedstawienie było zróżnicowane. Pojawiły się w nim elementy poważniejsze, wzruszające, ale również o lekkim zabarwieniu humorystycznym. Oryginalny taniec, przedstawiający alegorię Polski, wykonały uczennice z kl. V b pod opieką  p. Aleksandry Luchowskiej. Piękną oprawę muzyczną zapewnił szkolny Chór „FORTE” przygotowany przez p. Katarzynę Bedę. Uczniowie kl. VII a oraz VI a i VI b przedstawili scenkę teatralną zachęcającą młodych ludzi do poznawania historii swojego narodu oraz do tego, aby byli dumni, że są Polakami. Biało – czerwona dekoracja została wykonana przez p. Annę Sawiniec - Szczech. Nad całością sprawowały pieczę p. Małgorzata Drozd oraz p. Marta Słomianowska.

Szkolne uroczystości zostały podzielone na dwie części i apel został wystawiony dwukrotnie. Na obejrzenie pierwszego przedstawienia zaproszono uczniów klas I i III szkoły podstawowej oraz przedszkolaki z zaprzyjaźnionych placówek. Odwiedziły nas dzieci wraz z opiekunami z Przedszkola nr 1, nr 2, nr 7 nr 12 oraz z Przedszkola „Słoneczko”. Pani wicedyrektor Iwona Kurzempa – Sarzyńska serdecznie przywitała miłych gości, a po zakończeniu części artystycznej przygotowanej przez uczniów, zaprosiła ich do wspólnego świętowania. Dzieci były wspaniale na to przygotowane. Można było podziwiać ich śpiew, recytację oraz brawurowo wykonane tańce. Zachwycające były również ich stroje. Za swój występ zostały nagrodzone gromkimi brawami. Na zakończenie przedszkolaki otrzymały drobne upominki na pamiątkę wspólnie spędzonych chwil.

Drugą turę przedstawienia obejrzeli pozostali uczniowie szkoły podstawowej oraz uczniowie klas III gimnazjum. Na podsumowanie tego uroczystego dnia zabrała głos p. Alicja Dubel, dyrektor szkoły. Pogratulowała młodym artystom i ich opiekunom występu, a publiczności podziękowała za wysłuchanie przesłania apelu w ciszy i skupieniu. Wyraziła też radość, że żyjemy w wolnej i niepodległej Polsce, a uczniowie mogą chodzić do polskiej szkoły. To były wzruszające chwile.

Tekst: M. Słomianowska, zdjęcia: M. Drozd, W. Orzechowski

„Śpiewajmy razem dla Niepodległej”

8 listopada 2018 r. grupa uczniów z naszej szkoły  wzięła udział w niecodziennym koncercie „Śpiewajmy razem dla Niepodległej”, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 3.

Uczniowie z zamojskich szkół podstawowych, pięknie ubrani w białe i czerwone bluzki, razem śpiewali pieśni patriotyczne. Do uczniowskiego śpiewu chętnie przyłączyli się, zgromadzenia na sali nauczyciele i dyrektorzy szkół.

Tekst i zdjęcia: A. Sokalska-Wosiek

Rekord dla Niepodległej

Nasza szkoła włącza się w akcję "Rekord dla Niepodległej"

Więcej na www.men.gov.pl/niepodlegla

Konkurs piosenki patriotycznej dla dzieci z zamojskich przedszkoli

W dniu 7 listopada 2018 r. z inicjatywy Pani Dyrektor Alicji Dubel w siedzibie naszej szkoły odbył się konkurs piosenki patriotycznej dla  przedszkolaków  „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Było to niezwykle barwne widowisko stworzone przez około 100 wykonawców, przybyłych z 15 zaproszonych przedszkoli.  Występowali soliści, ale również duety,  tercety  i chóry. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom, stawiając bardzo trudne zadanie przed szacownym Jury, które musiało wyłonić zwycięzców. Utalentowanych wokalistów oceniały Panie: Marta Kułaj-Wyszyńska ze Szkoły Muzycznej Yamaha, Katarzyna Figura z Zamojskiego Domu Kultury, Iwona Kurzempa-Sarzyńska, wicedyrektor naszej szkoły.
Aby dodać młodszym kolegom odwagi,  na początku dwie patriotyczne piosenki zaśpiewali poza konkursem uczniowie naszej szkoły: Alicja Sierpniowska i Piotr Nowosad z klas II oraz Martyna Wnuk kl. VII i Aleksandra Bełz kl. III gimnazjum. Podczas całego konkursu pomocą organizatorom służyły uczennice: Oliwia Mnich, Julia Pawlasiuk, Anna Łubkowska, Maja Tymecka z kl. VIIa i Aleksandra Matwiej, Stella Jackowniak, Katarzyna Gromek i Karolina Gromek z kl. IIIc gimnazjum. Konkurs poprowadziła pani Marlena Szczepanek.

Laureaci:
I miejsce
- Kornelia Pankiewicz Przedszkole Miejskie nr 14
II miejsce - Wiktoria Nizioł i Dawid Gąska
Przedszkole Miejskie nr 1
II miejsce - Emilia Piasecka i Maja Komarowska
Przedszkole Miejskie nr 5
III miejsce - Nataniel Misztal
 Niepubliczne Przedszkole „Słoneczko”
III miejsce - Oliwia Bartosiewicz Przedszkole Miejskie nr 12
III miejsce - Pola Jaeschke  
Przedszkole Miejskie nr 14

Wyróżnienia otrzymali:
Trio: Nel Szymanek, Maciej Skorupski i Helena Dacka  Niepubliczne Przedszkole Ziarenko
Wiktoria Raczkiewicz  Przedszkole Miejskie nr 10

Organizatorzy: Pani Maria Garbuz , Pani Katarzyna Beda, Pani Anna Sawiniec-Szczech

tekst: Maria Garbuz, zdjęcia: Waldemar Orzechowski

„PRZYSTANEK NIEPODLEGŁOŚĆ” 
Debata w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu

6 listopada 2018 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu uczniowie klasy IIIc Gimnazjum nr 1 uczestniczyli w debacie, w ramach przedsięwzięcia „Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo...”, z seniorami Klubu Aktywnego Seniora „Magiczny Ogród”.

Debata rozpoczęła się od wspólnego wykonania kotylionów, co wprowadziło patriotyczny nastrój i było okazją do integracji młodzieży z seniorami. Następnie uczestnicy spotkania rozmawiali o roli Józefa Piłsudskiego w odzyskaniu przez Polskę niepodległości i jego czterokrotnym pobycie w Zamościu. Debata zakończyła się dyskusją o tym, czym jest „niepodległość” dla różnych pokoleń, jakie znaczenie dla Polski miały wydarzenia z 1918r.

Tekst i zdjęcia: A. Sokalska-Wosiek

SZKOŁA W BIAŁO-CZERWONYCH BARWACH

Powoli zbliża się tak długo oczekiwane Święto Odzyskania Niepodległości. Cała społeczność szkolna szykuje się do tego wydarzenia. W salach lekcyjnych i na korytarzach szkolnych pojawiają się okolicznościowe gazetki oraz biało-czerwone dekoracje. Szkoła pięknieje w oczach i nabiera odświętnego wyglądu.

Tekst i zdjęcia: M. Słomianowska

KARTKI Z POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

5 listopada uczniowie klas 3 gimnazjum i kl. 8 szkoły podstawowej pod opieką pań: Edyty Wilczyńskiej-Krawiec i Joanny Mudy uczestniczyli w spektaklu teatralnym opartym na utworze Mirona Białoszewskiego pt.: „Pamiętnik z powstania warszawskiego”. Wykonawcami tej wspaniałej sztuki byli aktorzy Kieleckiego Teatru Lektur.

„Kartki z powstania” to spektakl opowiadający o anonimowych mieszkańcach Warszawy, jedyną rozpoznawalną osobą jest Miron Białoszewski, o ich losach oraz stosunku do powstania. Reżyser wiernie  odtworzył treść pamiętnika , ukazując powstanie z punktu widzenia zwykłego cywila, dla którego były to 63 dni walki nie tylko z okupantem, ale również walki o przeżycie. Jest to obraz szarego od kurzu człowieka, szukającego żywności i możliwości przetrwania. „To obraz człowieka jako marionetki historii, ale zarazem obraz trudnego piękna”.

Tekst i zdjęcie: J. Muda

Uroczystość odsłonięcia pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego 
w Zamościu

  W dniu 5 listopada poczet sztandarowy naszej szkoły wraz z Panią Dyrektor Alicją Dubel uczestniczył w uroczystości odsłonięcia pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego.

O godzinie 10.00 rozpoczęła się Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele św. Michała Archanioła. Po Mszy wszyscy uczestnicy: parlamentarzyści, przedstawiciele władz państwowych, kościelnych i samorządowych, wojsko i służby mundurowe, uczniowie i nauczyciele zamojskich szkół i przedszkoli oraz mieszkańcy Zamościa przeszli w defiladzie pod Klub Batalionowy. 

Uroczystości rozpoczęły się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego. Później nastąpiły przemówienia okolicznościowe. Głos zabrali m. in.: Wiceminister Obrony Narodowej – Pan Marek Łapiński, Prezydent Miasta Zamościa- Pan Andrzej Wnuk i przewodniczący Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika - Pan Tomasz Włodarczyk. Następnie wręczone zostały odznaczenia osobom najbardziej zaangażowanym w dzieło odbudowy pomnika.

Po uroczystym odsłonięciu i poświęceniu pomnika odbyło się symboliczne przekazanie go wojsku. Na zakończenie delegacje złożyły wieńce pod statuą Marszałka Piłsudskiego.

tekst i zdjęcia: Maria Garbuz

Czas zadumy i refleksji

Listopad to miesiąc zadumy i wspomnień o tych, którzy odeszli … Młodzież naszej szkoły zawsze pamięta także o żołnierzach Batalionów Chłopskich, dzięki którym możemy dzisiaj żyć w wolnej Polsce. Uczniowie klasy IIIc pod opieką wychowawcy wykonali prace porządkowe wokół pomnika BCh oraz zapalili znicze, wyrażając w ten sposób pamięć o narodowych bohaterach.

Tekst i zdjęcie: J. Muda

Przegląd Poezji Patriotycznej

30 października 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 7 im. A. Mickiewicza w Zamościu odbył się Przegląd Poezji Patriotycznej. Wzięli w nim udział wybrani uczniowie z klas I-III szkoły podstawowej. Gościem honorowym tego wydarzenia była p. Alicja Dubel, Dyrektor szkoły, która z sympatią powitała uczestników.

W skład Jury weszli: Maja Tymecka – uczennica kl. VIIa szkoły podstawowej, Oliwia Kozłowska – uczennica kl. IIIa gimnazjum oraz Jakub Romaszko – uczeń kl. IIIc gimnazjum. Są to uczniowie, którzy wielokrotnie brali udział w konkursach recytatorskich i mają już pewne doświadczenie w tej materii. Starsi koledzy z wielką wrażliwością i empatią podeszli do młodych artystów. Dla każdego znaleźli dobre słowo, ale również mądrą radę, na co zwrócić uwagę podczas występu, jak radzić sobie z tremą, jak prawidłowo recytować. Dzięki ich przyjacielskiej postawie dzieci czuły się swobodnie i naturalnie.

Z dziecięcych ust popłynęły piękne słowa poezji o Polsce, o bocianich gniazdach, o mowie ojczystej, o domu w Czarnolesie. To były wzruszające chwile. Wielkie podziękowania należą się również rodzicom oraz nauczycielom, którzy przygotowali dzieci do występu.

Wszyscy uczestnicy stanęli na wysokości zadania, jednak na szczególne wyróżnienie zasłużyli: Kasia Kardasz z kl. Ia, Zuzia Kleban z kl. IIa oraz Maksymilian Błaszczuk z kl. IIIa. Jako nagrodę dzieci otrzymały książki oraz propozycję występu podczas uroczystego apelu z okazji 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Nad wszystkim czuwały p. Małgorzata Drozd oraz p. Marta Słomianowska.

Tekst: M. Słomianowska, zdjęcia: M. Drozd

Niepodległość - graficznie

Uczniowie klas V, VI, VII szkoły podstawowej oraz klas III gimnazjum przygotowali projekty znaku graficznego (LOGO) wielkiego wydarzenia, które nas wkrótce czeka – 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Nie był to łatwy temat, ale młodzież poradziła sobie znakomicie. Najciekawsze prace zostały zaprezentowane na gazetce szkolnej oraz przekazane na konkurs plastyczny organizowany przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Zamościu.

Tekst i zdjęcia: M. Słomianowska

Kilka słów poezji o Polsce

W 2018 r. na wielu przedmiotach i podczas różnych działań poruszany był w naszej szkole temat Niepodległej Polski. Uczniowie pogłębiali swoją wiedzę na ten temat, rozwijali swoje pojęcie o patriotyzmie, wzmacniali swoje poczucie tożsamości narodowej.

A jak najlepiej ukazać radość z wolnej Ojczyzny? Oczywiście słowami poezji. Na lekcjach języka polskiego w starszych klasach szkoły podstawowej oraz w oddziałach gimnazjalnych uczniowie tworzyli wiersze o tematyce niepodległościowej i patriotycznej. Młodzież miała utrudnione zadanie, bo wiersze z założenia miały być akrostychami. Akrostych jest utworem lirycznym, w którym początkowe litery lub słowa wersów albo zwrotek tworzą wyraz bądź zdanie. Powstały piękne i wzruszające wiersze, niektóre z nich zostaną zaprezentowane na stronie szkoły. Znajdą się również w zakładce Biblioteki w Kąciku Poezji, do którego zapraszamy.

Nad całością czuwały polonistki: p. Iwona Zgnilec, p. Edyta Wilczyńska – Krawiec, p. Joanna Muda oraz p. Marta Słomianowska.

Igrzyska Młodzieży w drużynowych zawodach w tenisie stołowym

24.10.2018 r. odbyły się Igrzyska Młodzieży w drużynowych zawodach w tenisie stołowym na szczeblu miejskim. 

IV miejsce w składzie: Jakub Ciepiel, Dominik Pańko, Michał Burda zajęli chłopcy, natomiast dziewczęta w składzie: Martyna Kiljan i Martyna Ochniowska zajęły drugie miejsce i uzyskały awans do zawodów rejonowych. Gratulujemy!

Tekst i zdjęcia: R. Witkowski

VI Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Religijnej 
"Promieniowanie Ojcostwa"

Serdecznie gratulujemy uczniom naszej szkoły zajęcia zaszczytnych miejsc w VI Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim Poezji Religijnej "Promieniowanie Ojcostwa".

W ramach ogólnopolskich obchodów XVIII Dnia Papieskiego podejmowano wiele inicjatyw mających na celu przypomnienie postaci św. Jana Pawła II. Corocznie uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 i Gimnazjum nr 1 uczestniczą w konkursie recytatorskim organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 9 w Zamościu.  Dnia 23 października bieżącego roku, Kacper Gąska z kl. VIa za piękną recytację otrzymał I miejsce w kategorii szkół podstawowych.  Emilia Palonka z kl. Va zdobyła wyróżnienie za interesujące wiersze własnego autorstwa. Uczniowie SP przygotowani byli przez p. M. Chmiel. W konkursie wzięły udział uczennice gimnazjum: Martyna Krawczyk i Diana Juszczak z kl. IIIB. Diana za wzruszającą recytację uzyskała III miejsce. Przygotowana była pod kierunkiem p. J. Bulak

W naszej szkole, godna uwagi prezentowana jest ciekawa wystawa, upamiętniająca nauczanie niezwykłego Papieża z Polski, na którą zapraszamy. Wystawę zorganizowały p. katechetki oraz p. B. Palonka.

Tekst: J. Bulak, zdjęcia M. Garbuz

Miejskie Współzawodnictwo Sportowe

W dniu 19.10.2018 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 odbyło się uroczyste podsumowanie sportowego roku szkolnego 2017/2018 w Miejskim Współzawodnictwie Sportowym. W uroczystej gali wręczenia nagród uczestniczyli przedstawiciele władz miasta na czele z prezydentem Miasta Zamość panem Andrzejem Wnukiem, vice-prezydentem panem Andrzejem Zastąpiło, Dyrektor Wydziału Edukacji panią Agnieszką Kowal, Dyrektor Wydziału Kultury i Sportu panią Małgorzatą Bzówką, panem Markiem Gajewskim - doradcą Prezydenta Miasta Zamość  Gościem honorowym był pan Kajetan Tomasz Broniewski – polski wioślarz i działacz sportowy, trzykrotny olimpijczyk. W gali uczestniczył także Sławomir Tór - V-ce Prezes MKS Padwa Zamość. Powitano także dyrektorów zamojskich szkół oraz nauczycieli a przede wszystkim bohaterów tej uroczystości – uczniów.

Współzawodnictwo sportowe zamojskich szkół  obejmowało zawody organizowane przez Szkolny Związek Sportowy w Lublinie w ramach Miejskich Igrzysk Sportowych, Gimnazjady i Licealiady.

  • W kategorii Igrzyska Dzieci (uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej) nasza szkoła zajęła IV miejsce

  • W kategorii Igrzyska Młodzieży (uczniowie klas VII-VIII szkoły podstawowej oraz uczniowie klasy III gimnazjum) uplasowaliśmy się również na czwartej pozycji w klasyfikacji generalnej.

Wszystkim uczniom, którzy swoją ciężką pracą przyczynili się do osiągnięcia tak wspaniałego wyniku serdecznie gratulujemy!

Tekst i zdjęcia: P. Biłant

Wycieczka Szlakiem Podkarpacia

18 października 2018 r. uczniowie klas VI, VII, VIII szkoły podstawowej oraz Michał Malicki z IIIb gimnazjum uczestniczyli w wycieczce Szlakiem Podkarpacia. Nad młodzieżą opiekę sprawowała p. Małgorzata Bożek, p. Marta Słomianowska i p. Waldemar Orzechowski.

W dniu wycieczki uczestników przywitało rześkie powietrze i jasne słońce, które zapowiadały piękny jesienny dzień. Podczas drogi można było podziwiać za oknem zachwycające pejzaże Roztocza Środkowego.

Głównym celem wycieczki była wizyta w jednej z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznej w Polsce – w Zamku w Łańcucie. Budowla ta na przestrzeni dziejów była własnością kilku szlacheckich rodów, ale to Lubomirscy, a potem Potoccy zamienili ją z obronnego zamku w reprezentacyjną rezydencję. Pomimo tego, że ostatni właściciel – Alfred Potocki, w 1944 r. w obawie przed wojskami radzieckimi wywiózł z Polski 700 skrzyń najcenniejszego majątku, rezydencja nadal zachwyca do dziś swoim wyglądem i wyposażeniem. Młodzież mogła podziwiać antyczne rzeźby, obrazy m.in. Jana Matejki, piękne meble, kryształowe żyrandole i wspaniałe posadzki.

Następnie jesiennymi alejkami zamkowego ogrodu w stylu angielskim wycieczka przeszła do Stajni i Wozowni, w której zachwyciła wszystkich ogromna przeszklona dachem Hala Zaprzęgowa oraz kolekcja trofeów myśliwskich przywiezionych z safari przez ostatniego właściciela. Można tam także było pooglądać pojazdy z Muzealnej Kolekcji: karoce, sanie, powozy, a także uprząż i ekwipaże.

Odwiedziny w łańcuckim zamku dały pewne wyobrażenie, jak wyglądało codzienne życie polskich magnatów i jaki luksus i zbytek ich otaczał.

Drugim punktem wycieczki było Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej. Tutaj młodzież spotkała się z trudną i bolesną tematyką II wojny światowej, ale przecież trzeba, aby pamięć o tamtych wydarzeniach przetrwała. Multimedialna scenografia i towarzyszące jej eksponaty przedstawiły historię Polaków, którzy, ryzykując własnym życiem, nieśli pomoc Żydom w okupowanej przez Niemców Polsce. Szczególnie wrażenie wywarła historia Wiktorii i Józefa Ulmów, którzy dali schronienie ośmioosobowej grupie Żydów, za co wraz z sześciorgiem dzieci zostali rozstrzelani. Za swoją odwagę i poświęcenie w 1995 r. zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Ich tragedia stała się symbolem polskiej ofiary i męczeństwa podczas niemieckiej okupacji.

Na koniec pod pomnikiem poświęconym ofiarom Holokaustu młodzież oddała im hołd minutą ciszy.

Nadszedł już czas powrotu do Zamościa. Szczególne podziękowania należą się p. Waldemarowi Kaźmierczakowi, bez którego wycieczka by się nie odbyła. P. Kaźmierczak jest znanym regionalistą oraz autorem publikacji historycznych o Zamościu. Oprócz świetnej organizacji wycieczki służył też młodzieży swoją bogatą i wszechstronną wiedzą m.in. historyczną, etnograficzną, przyrodniczą. Wielkie podziękowania!

Tekst: M. Słomianowska, zdjęcia: M. Bożek, W. Orzechowski

Wojewódzkie Obchody Dnia Edukacji Narodowej 
w Centrum Kultury Filmowej

17 października 2018 r.  w Centrum Kultury Filmowej w Zamościu odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Zostali na nią zaproszeni wyróżnieni nauczyciele z Zamościa i powiatu zamojskiego, którzy odebrali państwowe i resortowe odznaczenia z rąk Kuratora Oświaty w Lublinie Pani Teresy Misiuk oraz Wojewody Lubelskiego Pana Przemysława Czarnka. Uroczystość zaszczycili swoja obecnością: Pan Jerzy Chróścikowski - Senator RP, Pan Sławomir Zawiślak - Poseł na Sejm RP, Pan Tomasz Zieliński -Poseł na Sejm RP, Pan Andrzej Zastąpiło -Wiceprezydent Miasta Zamość, Pani Monika Żur -  Dyrektor Delegatury Zamość Kuratorium Oświaty w Lublinie, Pani Agnieszka Kowal - Dyrektor Wydziału Oświaty Miasta Zamość i wiele innych osobistości.

Spośród nauczycieli naszej szkoły 7 osób znalazło  się w gronie odbierających nagrody i odznaczenia: Dyrektor szkoły Pani Alicja Dubel – Nagroda Kuratora Oświaty w Lublinie, Pani Marta Majewska – Nagroda Ministra Edukacji Narodowej, Pani Katarzyna Beda – Medal Komisji Edukacji Narodowej, Pani Anna Taras - Złoty Medal za Długoletnią Służbę, Pani Marzena Chmiel - Srebrny Medal za Długoletnią Służbę,  Pan Jerzy Bekas – Srebrny Medal za Długoletnią Służbę, Pani Anna Sokalska-Wosiek – Brązowy Medal za Długoletnią Służbę. 18 października 2018r. Pani Agnieszka Dybzińska otrzymała Nagrodę Prezydenta z rąk Pana Andrzeja Wnuka - Prezydenta Miasta Zamość.

Uroczystość wręczenia nagród  i odznaczeń poprzedziła część artystyczna, którą przygotowała nasza szkolna społeczność. W poruszającym montażu słowno-muzycznym tradycyjnie już wystąpili wspólnie: rodzice, nauczyciele, absolwenci i uczniowie Siódemki. Ze względu na narodowe obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości część artystyczna miała szczególnie podniosły, patriotyczny charakter. Tłem dla występów uczniów była związana tematycznie z uroczystością prezentacja multimedialna.

Część artystyczną poprowadzili: Oliwia Kozłowska kl. IIIa (gimnazjum) i Tomasz Jesionek kl. III b (gimnazjum). Szkolny Chór Forte zaśpiewał  Hymn narodowy oraz wzruszające życzenia „Dziękujemy Wam…” . Jako soliści wystąpili: Martyna Wnuk kl. VIIa, Zuzanna Gałan kl. IIIa (gimnazjum), Franciszek Barnowski – absolwent gimnazjum. Poezję recytowali: p. Anna Kardasz, p. Marlena Szczepanek  i p. Roland Maziarka – rodzice i nauczyciele, Katarzyna Kardasz kl. Ia Tomasz Gołębiowski kl. Ia, Natalia Staśko kl. IVb, Karolina Korga kl. IVc , Wiktoria Pomazanka kl. IVc, Kacper Gąska kl. VIa, Tymon Bucior kl. VIb, Filip Wachowicz kl. VIIIa, Karol Jaskułecki kl. IIIb (gimnazjum).

Za przygotowanie montażu słowno-muzycznego odpowiedzialni byli: realizacja scenariusza -  p. Alicja Dubel, p. Maria Garbuz, oprawa muzyczna – p. Katarzyna Beda, dekoracje – p. Anna Sawiniec-Szczech, prezentacja multimedialna – p. Małgorzata Bożek.

  Relacje:

Katolickie Radio Zamość http://www.radiozamosc.pl/wiadomosci/8093,dzien-edukacji-narodowej-obchody-wojewodzkie

Tekst: Maria Garbuz
Zdjęcia: M. Drozd  i redakcja „Nowy Kurier Zamojski”

II miejsce w Miejskich Igrzyskach Młodzieży w piłce nożnej

17.10.2018 r. odbyły się Igrzyska Młodzieży w piłce nożnej chłopców na szczeblu miejskim. 

Po remisie z faworytem Szkołą nr 8 w Zamościu 0:0 i zwycięstwie nad Szkołą nr 9 11:2 niespodziewanie trafiliśmy do finału, gdzie ulegliśmy 0:2 "trójce" zajmując II miejsce. 

Szkołę reprezentowali: Bajek Krystian, Bartnik Wiktor, Bratkowski Bartosz, Bugaj Kajetan, Macek Szymon, Moskal Piotr, Pańko Dominik, Pastuszak Michał, Staniewski Krystian, Stąsiek Kordian, Wanarski Szymon. 

Gratulujemy!

Tekst: R. Witkowski

Dzień Edukacji Narodowej

„To z nimi rozpoczynamy podróż
Po świecie pięknym i wielkim.”

W poniedziałek 15 października  społeczność uczniowska naszej szkoły przygotowała uroczystą akademię z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Na scenie wystąpili uczniowie szkoły podstawowej wspólnie ze starszymi kolegami z gimnazjum oraz rodzicami. Wykonawcy zadedykowali wszystkim nauczycielom wiązankę utworów Zbigniewa Herberta oraz złożyli serdeczne podziękowania za przekazywaną wiedzę i trud codziennej pracy. Na zakończenie uroczystości przedstawiciele Rady Rodziców przekazali na ręce pani Dyrektor Alicji Dubel symboliczne kwiaty.

Scenariusz części artystycznej opracowała p. Maria Garbuz. Oprawą muzyczną zajęła się p. Katarzyna Beda, zaś dekorację przygotowała p. Anna Sawiniec-Szczech.

Tekst: A. Sokalska - Wosiek, zdjęcia: W. Orzechowski

Harmonogram konkursów kuratoryjnych w naszej szkole

Gimnazjum nr 1

LP.

Konkurs

Data eliminacji szkolnych

1.

Polonistyczny

16.10.2018

2.

Języka niemieckiego

11.10.2018

3.

Matematyczny

18.10.2018

4.

Języka hiszpańskiego

09.10.2018

5.

Historyczny

15.10.2018

6.

Języka francuskiego

10.10.2018

7.

Fizyczny

08.10.2018

8.

Języka angielskiego

19.10.2018

9.

Chemiczny

17.10.2018

10.

Biologiczny

22.10.2018

11.

Geograficzny

12.10.2018

Szkoła Podstawowa nr 7

LP.

Konkurs

Data eliminacji szkolnych

1.

Fizyczny

08.10.2018

2.

Języka angielskiego

19.10.2018

3.

Chemiczny

17.10.2018

4.

Biologiczny

10.10.2018

5.

Geograficzny

12.10.2018

6

Historyczny

15.10.2018

7

Polonistyczny

16.10.2018

8

Języka niemieckiego

11.10.2018

9

Matematyczny

22.10.2018

10

Języka hiszpańskiego

09.10.2018

11

Języka francuskiego

10.10.2018

Więcej informacji - Konkursy kuratoryjne >>>>

 

Prośba do Rodziców

Szanowni Państwo!

W trosce o bezpieczeństwo naszych dzieci, w imieniu własnym, dyrektora Biblioteki Pedagogicznej i kierownika LSCDN w Zamościu, zwracam się do Państwa z ogromną prośbą o nieblokowanie drogi pożarowej, miejsc zarezerwowanych dla służb ratowniczych oraz wjazdu do naszych placówek i parkowanie wyłącznie w miejscach dozwolonych.

Z poważaniem
Alicja Dubel

 

Ogólne warunki ubezpieczenia uczniów w roku szkolnym 2018-2019

NNW_Oswiata_opis_zakresu_rok_szkolny_2018-2019.pdf

NNW_Oswiata_oswiadczenie_przedstawiciela_ubezpieczonego_grupowe.pdf

NNW_Oswiata_oswiadczenie_przedstawiciela_ubezpieczonego_indywidualne.pdf

NNW_Oswiata_zgloszenie_szkody.pdf

NNW_Oswiata_zgloszenie_szkody_skrot.pdf

Debata Szkolna „Model współczesnego patrioty”

W Szkole Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. A. Mickiewicza w Zamościu odbyła się debata, na której omawiany był temat modelu współczesnego patrioty. Spotkanie odbyło się 11 października 2018 r. i wzięli w nim udział uczniowie klas VI, VII i VIII ze szkoły podstawowej oraz klas III oddziałów gimnazjalnych. Debatę przygotowała i przeprowadziła p. Marta Słomianowska, wspierały ją w tym p. Małgorzata Drozd, p. Iwona Zgnilec, p. Edyta Wilczyńska – Krawiec oraz p. Joanna Muda.

Na początku uczestnicy debaty drogą losowania zostali podzieleni na sześć grup i zapewne niejeden z nich się zdziwił, dlaczego na stołach leżą kolorowe kapelusze.

P. Jolanta Krywko – wicedyrektor szkoły, serdecznie powitała wszystkich zebranych i życzyła owocnych obrad.

Debata rozpoczęła się od swobodnej rozmowy o tym, z czym młodzieży kojarzy się patriotyzm i jakie postaci historyczne, według nich, są przykładem polskich patriotów. Odpowiedzi sugerowały w większości, że patriotą jest ten, kto walczy w obronie ojczyzny, poświęca się dla niej, oddaje za nią życie (m.in. Józef Piłsudski, Tadeusz Zawadzki „Zośka”, Jan Brytnar „Rudy”, Aleksy Dawidowski „Alek”, Tadeusz Kościuszko i inni)

Pojawiło się zatem pytanie, czy można być patriotą w czasach pokoju? Aby uzyskać na nie odpowiedź uczestnicy zostali zaproszeni do pracy metodą „myślących kapeluszy” Edwarda de Bono. Metoda ta polega na tym, że debatujący zostają przydzieleni do sześciu grup, które reprezentują odpowiedni kolor kapelusza: biały, czerwony, żółty, zielony, czarny i niebieski. Grupy pracują na tych samych materiałach, lecz skupiają się na innych wartościach. Grupa „białego kapelusza” przedstawia suche fakty, „czerwonego” skupia się na uczuciach i emocjach,  „żółci” reprezentują optymizm, starają się znaleźć korzyści i szanse, team „czarnego kapelusza” zastanawia się nad zagrożeniami i ryzykiem, „zieloni” to kreatywność, a nad wszystkim czuwają uczestnicy w niebieskich kapeluszach, którzy są koordynatorami. Wyjaśniła się więc zagadka, po co na stołach leżały różnokolorowe kapelusze.

Każda z grup otrzymała definicję patriotyzmu, nacjonalizmu i szowinizmu według „Słownika języka polskiego PWN”, fragmenty wypowiedzi Jana Pawła II (przemówienie w ONZ – NY 1995 r.), Samuela Pereiry (Gazeta Polska Codziennie), Sławomira Jastrzębowskiego (Super Express) oraz Jerzego Kwolka (RMF FM).

Po wykonaniu zadania, wybrani reprezentanci przedstawili przemyślenia grupy, z których wyłonił się spójny obraz współczesnego patriotyzmu:

Patriotyzm to umiłowanie ojczyzny, poświęcenie się dla jej dobra, uczestnictwo w manifestacjach, szacunek dla symboli narodowych. To także dbanie o rodzinę, płacenie podatków, dbanie o środowisko, wspieranie narodowej kultury, sztuki, nauki. Kupowanie rodzimych produktów, niewyjeżdżanie na emigrację. Patriotyzm to piękne uczucie, które dostarcza nam wielu emocji takich jak duma, radość, wzruszenie, niezłomność. Daje nam poczucie własnej wartości, tożsamości, przynależności. Uczy nas tolerancji i szacunku dla innych narodowości. Jednak trzeba uważać, aby patriotyzm nie przekształcił się w nacjonalizm i szowinizm, bo może to doprowadzić do pogorszenia stosunków międzynarodowych, dyskryminacji,  a nawet konfliktów zbrojnych.

Następnie uczestnicy debaty obejrzeli w ciszy i skupieniu krótki film z archiwum Muzeum Powstania Warszawskiego pt.: „Co Powstańcy chcieliby przekazać dzisiejszej młodzieży”. Bohaterowie w prostych słowach radzili młodym, aby się uczyli, mieli własne zdanie, ale szanowali innych, aby byli przyzwoitymi ludźmi i byli tolerancyjni, żeby znali swoje prawa, ale też i obowiązki, aby zrozumieli, co to znaczy być obywatelem, szanowali wolność i pamiętali o tym, co się wydarzyło kiedyś.

Po obejrzeniu filmu oraz krótkiej dyskusji na temat jego treści i przekazu uczestnicy przystąpili do realizacji ostatniego zadania – opracowania Modelu Młodego Patrioty. Wśród wymienionych pożądanych zachowań znalazły się m. in. zalecenia, aby brał udział w wolontariatach, dbał o poprawną polszczyznę, kochał swój kraj, szanował starszych, był odpowiedzialny, uczciwy i prawdomówny, dbał o środowisko, rodzinę i bliskich, pomagał potrzebującym, zachowywał odpowiednią postawę podczas hymnu, znał historię swojego kraju, dbał o kulturę i tradycję, uczestniczył w manifestacjach itd.

Uczestnicy debaty zostali zobowiązani do tego, aby przekazać w swojej klasie, o czym rozmawiali podczas spotkania i przedstawić wypracowane materiały.

Na zakończenie zabrał głos Jakub Romaszko, uczeń III klasy gimnazjalnej, który bardzo mądrze i dojrzale posumował debatę:

Na początku naszej debaty padło jedno zdanie „Jesteśmy Polakami, jesteśmy patriotami”. Zdanie to jest ograniczone, gdyż nie chodzi tylko o sprowadzenie patriotyzmu do tego, że jesteśmy Polakami. Patriotyzm to jest coś większego. Nieważne, czy jesteś Niemcem, czy Polakiem, Amerykaninem, Rosjaninem. Kochasz swój kraj, dbasz o niego, pielęgnujesz jego historię i pogłębiasz wartości swoje. To nie dotyczy tylko Polski, tylko wszystkich narodowości. (…)

W dzisiejszych czasach dużo Polaków nie pielęgnuje swojej historii, nie zna jej, nie uczy się o tym (…) nie skupia się nad tym. Patriotyzm, który z założenia wychodzi z dbania o dobro własnego kraju (…) i narodu, przeradza się w szowinizm.  To, co się pojawia na meczach, czyli różni kibole (…), ludzie, dla których jesteś patriotą, jeżeli nie traktujesz policji z szacunkiem, nie traktujesz drugiego człowieka z szacunkiem. Potem patriotyzm przeradza się (…) w nienawiść i agresję (…)

Polacy był narodem, który po Żydach ucierpiał najbardziej podczas II wojny światowej, a w dzisiejszych czasach, dużo Polaków propaguje nazizm, utożsamia się z nacjonalizmem. Mamy piękny model patriotyzmu, który się wywodzi z XIX w., w którym Polacy dbali o swoją tożsamość,  przeciwstawiali się rusyfikacji, germanizacji. Osoby, które walczyły w powstaniach (…), wiedziały, że przynależą do Polski. W dzisiejszych czasach to zanika. Wszyscy działają na samowolkę, każdy traktuje patriotyzm inaczej (…) Jedni interpretują go tak, jak powinno być: dbać o dobro narodu, chodzić na manifestacje, szanować symbole narodowe. A inny myśli: „Jestem Polakiem”, założy sobie bluzę z symbolem „Polski Walczącej” i idzie się z kimś bić. Skrajność, która się wywodzi od pięknych założeń umiłowania kraju.

Dlatego trzeba pamiętać o tym, ażeby rozumieć, co to słowo znaczy. Pielęgnować wartości sprzed lat, ażeby patriotyzm służył naszej Ojczyźnie.

Tekst: M. Słomianowska, zdjęcia: M. Drozd

Młodzieżowy ART Kolektyw

Od października ruszył w Zamojskim Domu Kultury projekt Młodzieżowy ART Kolektyw, który adresowany jest do kreatywnej młodzieży. Jest to możliwość działania twórczego, spotkania nowych ludzi interesujących się kulturą, to czas pokazania miastu „Młodzi tu działają!”.

MAK to projekt trwający do grudnia, zakłada warsztaty, spotkania z psychologiem, z animatorami kultury oraz opiekunami merytorycznymi, wydarzenia plenerowe – i najważniejsze - własne działanie młodych ludzi!

Zostały stworzone trzy grupy: logistyczna, teatralna i plastyczna, która prowadzona jest przez p. Martę Słomianowską. Już kilka osób z naszej szkoły dołączyło do młodych artystów. Praca twórcza wre, a wszystko, co zostanie stworzone w ramach MAK – u, zostanie zaprezentowane na „MAK Festiwalu – Festiwalu Młodych w Zamościu”, który odbędzie się w grudniu.

Jeżeli ktoś chce dołączyć do zespołu, zapraszamy do ZDK-u!

Tekst i zdjęcia: Marta Słomianowska

„Pola Nadziei”

9 października odbyło się uroczyste sadzenie żonkili przed Hospicjum Santa Galla w Łabuńkach I. Honorowy patronat nad XXI edycją kampanii „Pola Nadziei” tradycyjnie objął J. E. Ks. Bp Marian Rojek. Na uroczystość przybyło ponad 30 szkół współpracujących z hospicjum.  

Naszą szkołę reprezentowała delegacja w składzie: uczniowie z kl. VIa - Szymon Drozd i Michał Muda, z kl. VIIa - Mateusz Krawiec oraz opiekun pani Joanna Muda, którzy, podobnie jak inni uczestnicy tej akcji, zasadzili cebulki żonkili symbolizujące nadzieję, a także solidarność z ludźmi nieuleczalnie chorymi.

Łącznie wysadzono ok.600 cebulek przed budynkiem hospicjum, zaś w naszej szkole, zostaną zasadzone na specjalnie przygotowanej rabacie przy wejściu do budynku szkoły, aby na wiosnę pięknie kwitnące żonkile zachęcały do wspierania akcji hospicyjnej.

Tekst i zdjęcia: J. Muda

Dzień Chłopaka w Escape Room

5 października klasa III B wraz z wychowawczynią p. Edytą Wilczyńską- Krawiec oraz z p. Waldemarem Orzechowskim wybrała się do „Bastionu Escape Room”, czyli do pokoju z zagadkami. Chcąc z niego wyjść, trzeba użyć sprytu i pracować w zespole. Chłopcy podzielili się na grupy i rozpoczęli zabawę w trzech pokojach: Garderoba gwiazdy, W krainie zabawek i w Infiltracji. Prawie wyszli przed czasem, oczywiście po rozwiązaniu swoich zagadek.

Dziewczyny także nie próżnowały i bawiły się na torze przeszkód w „Jasiu i Małgosi”. Był berek, był basen z kulkami, a przede wszystkim wspaniała zabawa.

Wszyscy jednogłośnie powiedzieli, że to był najlepszy Dzień Chłopaka na świecie i trzeba go powtórzyć.

(Tekst: K. Ulicka, zdjęcia: K.Ulicka i W.Orzechowski)

Sukcesy w lekkiej atletyce

28.09.2018 młodzież naszej szkoły  wzięła udział w OTWARTYCH MISTRZOSTWACH MIASTA ZAMOŚĆ I POWIATU ZAMOJSKIEGO LZS W LEKKIEJ ATLETYCE DLA KLAS VII, VIII ORAZ GIMNAZJÓW.

Na podium stanęli:
Alan Marczyk rocznik 2006 - I miejsce skok w dal
Samanta Walczuk rocznik 2005 - I miejsce skok w dal, III miejsce bieg 100m
Bartłomiej Półtorak rocznik 2005 - II miejsce bieg 1000m
Kinga Staszczuk rocznik 2003 - I miejsce skok w dal, I miejsce rzut oszczepem  
Szymon Wanarski rocznik 2003 III miejsce 1000m
Dominik Malczewski 2003 I miejsce skok wzwyż

Tekst i zdjęcia: Radosław Witkowski

 

Archipelag Skarbów

W dniach 27-28.09.br. uczniowie III klas gimnazjalnych uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych z cyklu Archipelag Skarbów. Prowadzący zaprosili uczestników do symbolicznego poszukiwania takich skarbów, jak przyjaźni, życia z pasją, wolności oraz długotrwałej miłości. Zajęcia, w ciekawy i odważny sposób, poruszały tematy życia w trzeźwości oraz temat seksualności. Zachęcały młodzież do wyboru wymagającej i trudniejszej drogi życia, szczególnie w sferze budowania trwałych relacji miłosnych, które mają się opierać na sferze nie tylko uczuć i cielesności, ale na sferze rozumu i sferze duchowej. Ciekawe ćwiczenia praktyczne, zabawa, konkursy przybliżały uczniom te trudne tematy i sprawiły, że czas ten był dla nich ciekawy i bogaty w wartościowe treści.

Tekst: M. Mówińska, zdjęcia: W. Orzechowski

 

VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

28 września 2018 r. nasza szkoła uczestniczyła  w VIII Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia pod hasłem: "Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!"

Akcja miała na celu zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę mnożenia, mieli okazję nadrobić te zaległości. 

I Wojewódzki Konkurs Plastyczny 
„Józef Piłsudski w twórczości plastycznej dzieci i młodzieży 
– Zamość 2018”

W roku szkolnym 2017/2018 Młodzieżowy Dom Kultury im. K. Makuszyńskiego w Zamościu ogłosił I Wojewódzki Konkurs Plastyczny „Józef Piłsudski w twórczości plastycznej dzieci i młodzieży”. Konkurs objęty został Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Zamość - Pana Andrzeja Wnuka, Posła Na Sejm RP - Pana Jarosława Sachajko oraz Posła Na Sejm RP – Pana Sławomira Zawiślaka.

27 września 2018 r. w Galerii Sztuki Dziecka „Na Kamiennej” odbyło się podsumowanie oraz wernisaż najciekawszych rysunków. Na konkurs wpłynęło 457 prac z 47 placówek województwa lubelskiego. Uczniowie naszej szkoły również wzięli aktywny udział w tym przedsięwzięciu. Portrety Józefa Piłsudskiego wykonano pod opieką p. Marty Słomianowskiej.

Absolwent naszej szkoły - Bartosz Skowyra (w roku szkolnym 2017/2018 uczeń kl. IIIa oddziałów gimnazjalnych) za swoją pracę otrzymał III nagrodę w Kategorii III - uczniowie gimnazjów i szkół ponadpodstawowych.

Serdecznie Bartoszowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów już w nowej szkole!

(Marta Słomianowska)

79. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

27 września nasi uczniowie, poczet sztandarowy wraz z opiekunem uczestniczyli w uroczystych obchodach 79. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

Główne uroczystości odbyły się o godz. 17:00 przed pomnikiem AK przy ul. Partyzantów. Następnie uczestnicy przeszli do Katedry Zamojskiej na mszę świętą, która została odprawiona o 18:00.

Obchody 79. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego zostały zorganizowane przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość wraz z współorganizatorami: Urzędem Miasta Zamość, 3. Batalionem Zmechanizowanym w Zamościu i 2. Lubelską Brygadą Obrony Terytorialnej.

Tekst i zdjęcia: Małgorzata Wilkołazka

"Dywizjon 303. Historia Prawdziwa"

24. września uczniowie klas 6- 8 szkoły podstawowej oraz klas 3. gimnazjum obejrzeli w CKF w Zamościu najnowszy film Denisa Delicia, ukazujący sukcesy polskich lotników Dywizjonu 303 w bitwie powietrznej o Anglię, który został zainspirowany książką  Arkadego Fiedlera  o tym samym tytule.

Film nie ukazuje  działań dywizjonu przez całą wojnę, a jedynie jej część – tę, w której święcili triumfy. Kończy się w momencie, gdy odwiedza ich król Anglii. Reżyser nie zdecydował się na pokazanie momentu, gdy Dywizjon 303 zaczyna tracić część swojej eskadry. Skupiono się tylko na ich sukcesach. Bohaterowie ani razu nie wahają się przed wyruszeniem na misję. Niczego się nie boją. Śmierć na polu walki jest dla nich niewyobrażalna. Wszędzie są witani brawami i uśmiechem na ustach. Otrzymują gratulacje od samego Króla Wielkiej Brytanii, który wita ich jak swoich. Są najlepszymi z najlepszych i tak są traktowani.

Wspaniała obsada aktorska: Adamczyk, Królikowski, Wieczorkowski, Zakościelny, Prus, Rozbicki, Kwiatkowski sprawiła, że wszyscy zadowoleni wrócili do szkoły.

Tekst: J. Muda, zdjęcia: W. Orzechowski

Akcja „Kromka Chleba dla sąsiada”

W dniach 21 - 22. 09. 2018 r. uczniowie naszej szkoły z klasy VII szkoły podstawowej i IIIc gimnazjum uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji Caritas "Kromka Chleba dla sąsiada". Pod opieką  nauczycieli: J. Beńko, J. Mudy, J. Bulak zbierali produkty żywnościowe w sklepie Biedronka przy ul. Lipskiej w Zamościu. Dziękujemy za dobro, którym dzielicie się z osobami potrzebującymi.

Tekst i zdjęcia:  Joanna Bulak

Gimnazjaliści wybrali  samorząd uczniowski

20 września odbyły się wybory do Szkolnego Samorządu Uczniowskiego. Poprzedziła je kampania przedwyborcza, podczas której kandydaci przedstawiali swój program działań.

W głosowaniu wzięło udział 93. uczniów - wszystkie głosy były ważne.

Po przeliczeniu oddanych głosów, komisja złożona z przedstawicieli klas:3a, 3b i 3c oraz opiekunki samorządu ogłosiła wyniki oraz skład samorządu na nowy rok szkolny:

- Przewodniczący - Bartosz Bratkowski kl.3b (36 głosów),

- V-ce przewodniczący – Dominik Hawryluk kl.3c (29głosów),

- Skarbnik- Jakub Kopiel kl.3c (15 głosów),

- Sekretarz- Justyna Skowyra kl. 3a (13 głosów).

Gratulujemy zwycięzcom i życzymy owocnej pracy!!!

 

Narodowe czytanie - podziękowanie

Obchody 79 rocznicy agresji sowieckiej na Polskę

17 września delegacja z naszej szkoły uczestniczyła w miejskich obchodach 79 rocznicy napaści wojsk sowieckich na Polskę. Uroczystości, z udziałem Pana Prezydenta Andrzeja Wnuka, odbyły się na zamojskiej Rotundzie.

tekst i zdjęcia: Maria Garbuz

Uczestniczyliśmy w Narodowym Czytaniu „Przedwiośnia” 
na Rynku Wielkim

W dniu 8 września dwie uczennice naszej szkoły: Martyna Wnuk z kl. VIIa i Maria Wojtyna z kl. VIIIa zaśpiewały podczas Narodowego Czytania na Rynku Wielkim. Duchowo wspierały je rodziny, nauczyciele oraz koleżanki i koledzy. Obecna była też Pani Dyrektor Alicja Dubel.

Dziewczęta pięknie zinterpretowały trudne, ale wzruszające i trafiające wprost do serca utwory Marka Grechuty o charakterze patriotycznym. W wykonaniu Martynki  zgromadzeni na Rynku mieszkańcy Zamościa usłyszeli „Ojczyznę”, a Marysia zaśpiewała „Wolność”. Obydwie uczennice zebrały gromkie brawa.

Przygotowała je pani Katarzyna Beda.  

Podziękowanie

Tekst: Maria Garbuz, zdjęcia: Alicja Dubel

Uczestniczyliśmy w VII edycji Narodowego Czytania

W dniu 7 września 2018 r. nasza szkoła wspólnie z Biblioteką Pedagogiczną włączyła się w Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” oraz wierszy patriotycznych w związku z obchodami 100-lecia Niepodległości Polski. Uczestnikami VII już edycji Narodowego Czytania byli: dyrektor, nauczyciele, rodzice i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 oraz dyrektor i pracownicy Biblioteki Pedagogicznej. Po wystąpieniu Pani Doroty Mach zaprezentowali się najmłodsi uczestnicy, z pierwszych i drugich klas, śpiewając piosenki i recytując wiersze. Alicja Sierpniowska i Piotr Nowosad z kl. IIa zaśpiewali „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Uczniowie z Ia: Julia Góźdź, Aleksandra Słupska, Franciszek Jedliński, Alex Suski i Szymon Kuks powiedzieli, „Katechizm polskiego dziecka”, a Mateusz Dydiok i Tomasz Gołębiowski również z Ia recytowali wiersz „Polska”. Występy najmłodszych zakończyła Katarzyna Kardasz z Ia , „Modlitwą polskiego dziewczęcia”. Z patriotycznym repertuarem wystąpili również uczniowie klasy VII: Iga Bielecka, Luiza Harczuk, Martyna Wnuk, Julia Pawlasiuk, Maja Tymecka, Mateusz Krawiec i VIII: Agnieszka Tokarska, Maja Panas-Kaźmierczak, Sara Szumigaj, Maria Wojtyna, Łucja Żelazny i Krystian Józefko oraz Pani Alicja Dubel i Pani Maria Garbuz. Wybrane fragmenty „Przedwiośnia” S. Żeromskiego przeczytali  gimnazjaliści z klasy IIIb: Dawid Reszczyński i Karol Jaskułecki oraz pracownicy Biblioteki Pedagogicznej. Później wszyscy zebrani obejrzeli przygotowaną wystawę różnych wydań  „Przedwiośnia”. Na zakończenie uczestnicy otrzymali do własnych książek pamiątkową pieczęć przygotowaną z okazji Narodowego Czytania przez Kancelarię Prezydencką. Pani Dyrektor Alicja Dubel podziękowała za udział w tym szczytnym przedsięwzięciu i zaprosiła na kolejne spotkanie z klasyką polskiej literatury za rok.

Uczniów przygotowała p. Maria Garbuz i P. Katarzyna Beda.

Spotkanie prowadziła p. Anna Sokalska-Wosiek.  

Tekst: Maria Garbuz, zdjęcia: Waldemar Orzechowski

 

3 września 2018 r. - początek roku szkolnego 2018/2019
"Szkoła jest okrętem na oceanie wiedzy..."

3 września o godzinie 9.00 odbyły się spotkania wychowawców z uczniami klas II–VIII szkoły podstawowej oraz III gimnazjum, po których wszyscy udali się do Kościoła Świętego Mikołaja na uroczystą Mszę Św. inaugurującą nowy rok szkolny.

Po mszy o godzinie 11.30 odbył się uroczysty apel dla uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej. Część oficjalną rozpoczęto od wprowadzenia pocztów sztandarowych i wspólnego odśpiewania hymnu narodowego. Następnie głos zabrała Pani dyrektor Alicja Dubel, która powitała wszystkich przybyłych na tę uroczystość a przede wszystkim tych najmłodszych. Uczniowie klas Va oraz Vc  przywitali młodszych kolegów częścią artystyczną. Nad całością czuwały p. Iwona Więsyk, p. Karolina Tyrka i p. Katarzyna Beda, a dekoracja sali została wykonana przez p. Annę Sawiniec - Szczech.

Wychowawcą klasy Ia została p. Agnieszka Dybzińska, klasy Ib – p. Anna Taras, natomiast klasy Ic – p. Anna Kardasz.

Tekst: K. Tyrka, zdjęcia: J. Bulak, K. Serafin

79 rocznica wybuchu II wojny światowej

1 września 1939 roku – to tragiczna w historii Polski data, która została upamiętniona na zamojskiej Rotundzie. Obchody rocznicy w zamojskim miejscu kaźni poprzedziła msza św. w intencji Ojczyzny w zamojskiej Katedrze. Uczniowie naszej szkoły wraz z panią dyrektor Alicją Dubel, panią Iwoną Kurzempą- Sarzyńską i panią Marią Garbuz uczestniczyli w miejskich obchodach 79 rocznicy napaści Niemiec na Polskę. Pan prezydent Zamościa w swoim wystąpieniu wspomniał historię wysiedleń podkreślając tragizm dzieci ,które stały się ofiarami wojny. Następnie odbył się apel pamięci oraz salwa honorowa. Delegacje złożyły wieńce i kwiaty, a 25 Batalion Piechoty w Zamościu ułożył z białych i czerwonych zniczy flagę Polski. Uroczystość uświetnił koncert Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu.

Tekst i zdjęcia: Iwona Kurzempa- Sarzyńska