Wydarzenia 2017/18

Podręczniki obowiązujące w kl. III gimnazjum 
w roku szkolnym 2018/2019

Podręczniki.doc>>>

 

74. rocznica Powstania Warszawskiego

1 sierpnia na stałe zapisał się na kartach nie tylko historii Warszawy, ale także w dziejach Polski. W 1944 roku połączone siły polskiego państwa podziemnego, podjęły decyzję o zorganizowaniu powstania warszawskiego. W tym roku obchodziliśmy 74. rocznicę jego wybuchu.

Rocznicowe uroczystości przygotowane przez władze miasta Zamość oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej rozpoczęto o godz. 14.30 przy pomniku żołnierzy Armii Krajowej przy ul. Partyzantów. W czasie tego spotkania krótko przypomniano historię tamtych dni, odczytano apel poległych oraz złożono kwiaty pod pomnikiem.

W uroczystości uczestniczyła także delegacja naszej szkoły. Pomimo trwających wakacji młodzi ludzie z szacunkiem odnieśli się do wspomnień tragicznych lat drugiej wojny światowej i walk o wyzwolenie Warszawy spod okupacji niemieckiej.

Tekst i zdjęcia: M. Wilkołazka

Zakończenie roku szkolnego

Zakończenie roku szkolnego rozpoczęliśmy 21.06.2018 r. Mszą św. o godz. 10.00  w kościele p.w. Św. Mikołaja w Zamościu, której przewodniczył O. Andrzej Zalewski. 22.06.2018 r. odbyła się akademia. Uroczystość rozpoczęła się przekazaniem przez poczet sztandarowy sztandaru szkoły uczniom klas drugich.

Podczas uroczystości najlepszym uczniom przyznano stypendia motywacyjne, a wybitnym sportowcom - stypendia sportowe. Nagrody otrzymali wszyscy uczniowie, którzy uzyskali wysokie wyniki nauce i świadectwa z wyróżnieniem, a także uczniowie angażujący się w działalność artystyczną, sportową  oraz aktywnie działający w samorządzie uczniowskim. Nagrody i dyplomy otrzymali także uczniowie z najlepszymi wynikami z egzaminu gimnazjalnego oraz najwyższą frekwencją.

Pani Dyrektor Alicja Dubel przekazała rodzicom listy gratulacyjne za osiągnięcia dzieci oraz podziękowania za pomoc i zaangażowanie w życie szkoły.

Uroczystość prowadzili uczniowie klas trzecich, którzy żegnali się ze szkołą. Złożyli podziękowania dyrekcji szkoły, wychowawcom, nauczycielom oraz rodzicom. 

Był też czas na wspomnienia, które przywołała przygotowana przez uczniów prezentacja multimedialna zawierająca zdjęcia z trzech lat pobytu w gimnazjum. Absolwenci złożyli na ręce Pani Dyrektor również tabla z pamiątkowymi zdjęciami.

W cudowny nastrój wprowadziły nas przepiękne popisy wokalne przygotowane przez chór oraz wokalistów pod okiem p. Katarzyny Bedy. Przepiękne dekoracje wykonała p. Anna Sawiniec-Szczech, a część oficjalną przygotowała p. Małgorzata Drozd. To były wzruszające chwile.

Absolwentom życzymy powodzenia w nowych szkołach oraz wielu sukcesów.
Wszystkim życzymy udanego wypoczynku!

Tekst: M. Drozd,  zdjęcia: W. Orzechowski , J. Bulak

 

Laureaci i finaliści nagrodzeni przez Prezydenta

20 czerwca 2018 r. uczniowie zamojskich szkół - laureaci oraz finaliści konkursów przedmiotowych organizowanych przez Lubelskie Kuratorium Oświaty, zostali zaproszeni przez Pana Andrzeja Wnuka Prezydenta Miasta Zamość do Centrum Kultury Filmowej „Stylowy”. Młodzieży towarzyszyli dyrektorzy szkół oraz nauczyciele. Gospodarzami spotkania, oprócz Prezydenta, byli również: Pan Andrzej Zastąpiło - Wiceprezydent Miasta Zamość, Pani Agnieszka Kowal - Dyrektor Wydziału Oświaty oraz  Pan Jan Matwiejczuk - Przewodniczący Rady Miasta Zamość.

Wśród nagrodzonych laureatów i finalistów znaleźli się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 i Gimnazjum nr1:
Aleksandra Dembicka – laureatka konkursu z biologii
Emil Łasocha – laureat konkursu matematycznego
Filip Wachowicz – laureat Konkursu Wiedzy o Biblii i Kościele
Jakub Nizioł – finalista konkursu historycznego

Na spotkaniu nagrodzono również uczniów, którzy w tym roku szkolnym odnieśli sukcesy artystyczne i sportowe:
Franciszka Barnowskiego – za osiągnięcia artystyczne
Martę Czapkę i Samantę Walczuk – za osiągnięcia sportowe.

Dyrektor szkoły Pani Alicja Dubel i nauczyciele – opiekunowie wyróżnionych uczniów: Pani Marta Majewska, Pani Katarzyna Kosiarska, Pani Marzena Chmiel, Pani Małgorzata Drozd, Pani Katarzyna Beda i Pan Jerzy Bekas otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki książkowe.

Naszym laureatom i ich rodzicom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów w nowym roku szkolnym.

Tekst: Marzena Chmiel, zdjęcia: Waldemar Orzechowski

 

Herbert w najlepszych tłumaczeniach gimnazjalistów

W ramach Dni Języków Obcych 30 maja odbył się konkurs na najlepsze tłumaczenie poezji Zbigniewa Herberta na język angielski.

W pierwszej, ubiegłorocznej edycji tego konkursu uczniowie pracowali z wierszem Bolesława Leśmiana "Dwoje ludzieńków".

Tegoroczna edycja poświęcona była twórczości Zbigniewa Herberta, gdyż obecnie obchodzimy rok tego poety.

W konkursie wzięło udział 6 par z 2 i 3 klasy gimnazjum. Gimnazjaliści tłumaczyli wiersz "Mój ojciec".

Miejsce na podium zajęli:
1 miejsce: Oliwia Kozłowska (2a) i Michał Krawiec (3c)
2 miejsce: Kacper Oberda (2a) i Szymon Smoła (2a)
3 miejsce: Paulina Juszczak (3b) i Weronika Tkaczyk (3b)

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i zapraszamy na kolejną edycję konkursu w przyszłym roku.

Tekst: A. Szuwara, zdjęcie: L. Mróz

 

Sukces Wiktorii!

Wiktoria Gulak, uczennica klasy 3a zajęła 2 miejsce w wojewódzkim Konkursie Języka Angielskiego organizowanym przez I Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Unii Europejskiej w Zamościu.

Dzięki uzyskaniu tytułu finalistki Wiktoria może od września kontynuować naukę w Liceum Społecznym na preferencyjnych warunkach.

Gratulujemy sukcesu i życzymy kolejnych!

tekst i zdjęcie: L. Mróz

 

Wyjazd na Słowację

W dniach 11-13 czerwca 2018 roku uczniowie klas 5b, 6a, 7a i 2a gimnazjum wzięli udział w wycieczce na Słowację.

Pierwszym punktem programu był rejs statkiem po jeziorze Sirava oraz trzygodzinny, niezwykle relaksujący pobyt na basenach termalnych Sirava Termal Park. Największym powodzeniem cieszyła się zjeżdżalnia, basen z falami oraz karuzela wodna.

Na drugi dzień zwiedzaliśmy Starówkę w Koszycach – katedrę św. Katarzyny oraz grające fontanny. Następnie dotarliśmy do jednej z najbardziej znanych jaskiń w parku Narodowym Słowacki Kras, Jasovskiej Jaskini. Niektórzy pierwszy raz mieli możliwość zobaczyć taką formę rzeźby terenu. Ciekawe rzeźby oraz chłód i mrok panujący wewnątrz wywarły na nas wielkie wrażenie.

W drodze powrotnej zwiedzaliśmy Spiski Zamek, ogromną średniowieczną budowlę.

Wycieczka dostarczyła ogromnych wrażeń, a przede wszystkim była doskonałą formą integracji pomiędzy klasami.

Tekst: J. Krywko, zdjęcia: W. Orzechowski

 

Ogłoszenie

"Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zamościu zaprasza wszystkich chętnych do udziału w rajdzie rowerowym – Eko Family Bike Tour Zamość 2018, który odbędzie się w sobotę 23 czerwca. 

Zgłoszenia należy składać elektronicznie za pośrednictwem e-mail: imprezy@osir.zamosc.pl do dnia 20.06.2018r. 
Udział bezpłatny, ilość miejsc ograniczona. Zapraszamy!"

Informacje:
Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zamościu
ul. Królowej Jadwigi 8
22-400 Zamość
tel. 84 677 54 62
e-mail: imprezy@osir.zamosc.pl

ZWYCIĘZCY KONKURSU ‘VOCABULARY- NO PROBLEM’

W II semestrze tego roku odbyła się już VI edycja szkolnego konkursu z języka angielskiego dla klas II i III gimnazjum. Konkurs poświęcony jest rozwijaniu słownictwa z języka angielskiego.

Po trzech etapach zaciętej rywalizacji miejsca na podium zajęły:
1 miejsce - Wiktoria Gulak kl.3a
2 miejsce - Agata Sawicka kl.2c
3 miejsce - Aleksandra Dembicka kl.2a

Gratuluję zwycięzcom i wszystkim uczestnikom. Zapraszam na kolejną edycję w przyszłym roku.

(tekst i zdjęcie: L.Mróz)

Sukces Kacpra

Nasi uczniowie odnoszą sukcesy także poza szkołą. Kacper Kulpa z klasy IIIa zdobył II miejsce w turnieju  e–sportowym „Fair Play Bez Agresji” realizowanym w ramach projektu „Przemocy mówimy NIE”. Uczeń otrzymał też z rąk Dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury w Zamościu nagrodę za aktywną pracę i udział w wielu projektach.  Gratulujemy sukcesu.

Tekst i zdjęcia: M. Majewska

 

OGÓLNOPOLSKI KONKURS DLA NAUCZYCIELI 
" Moja Niepodległa"

W związku z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Instytut Pamięci Narodowej w Szczecinie zorganizował  Ogólnopolski Konkurs dla Nauczycieli „Moja Niepodległa” na scenariusz lekcji lub uroczystości szkolnej związanej z tą tematyką. Konkurs odbył się pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

Kilkunastoosobowa Komisja Konkursowa dokonała przeglądu prawie 140 prac. Prace były oceniane w kategoriach podanych w regulaminie, czyli pod względem poprawności merytorycznej, zastosowaniu nowoczesnych metod nauczania, atrakcyjności i oryginalności.

P. Małgorzata Drozd oraz p. Marta Słomianowska zostały laureatkami konkursu. Ich scenariusz „Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę…” został wybrany do publikacji, która zostanie wydana przez IPN. Nauczycielki zostały zaproszone na uroczyste podsumowanie w Warszawie oraz wyjazd konwersatoryjny do Wilna pod koniec września 2018 r.

Serdecznie gratulujemy!

BUDAPESZT – WIEDEŃ – BRATYSŁAWA

6-8 czerwca 2018r.

Gimnazjaliści z klas 3a, 3b, 3c, 2b i 2c odbyli długą i kształcącą podróż do trzech europejskich stolic. Uczniowie poznawali historię odwiedzanych krajów opowiadaną przez przewodników, podziwiali zabytki, przechadzali się po miejscach, po których stąpali: Mozart, Beethoven, Strauss, cesarzowa Sisi. Widzieli wzgórze, z którego Jan III Sobieski dowodził zwycięską bitwą z Turkami o Wiedeń. Podziwiali panoramę miast położonych nad pięknym, modrym Dunajem.

Trzydniowa lekcja historii i geografii w podróży – popatrzcie sami…

Tekst: Uczestnicy wycieczki, zdjęcia: Małgorzata Drozd, Elżbieta Danilewicz

 

Piękny i pogodny „Wieczór Marzeń” w Zamojskim Ogrodzie Zoologicznym!

„Wieczór marzeń w ZOO” to międzynarodowa kampania organizowana wspólnie przez ogrody zoologiczne na całym świecie. Została zainicjowana w 1996 roku przez ZOO w Rotterdamie.

W tym roku był to już dziesiąty „Dreamnight w Zamojskim Ogrodzie Zoologicznym, tradycyjnie już z udziałem naszych uczniów. Wśród zaproszonych gości była Pani Magdalena Dołgan - Wiceprezydent Miasta Zamość i Pani Alicja Dubel – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7.

„Wieczór Marzeń” rozpoczął się 8 czerwca o godz.16.00 i upłynął we wspaniałej atmosferze. Na początek uczniowie naszej szkoły zaśpiewali  przy dźwiękach gitary i ukulele międzynarodowy hymn „Dreamnight at  the ZOO” i piosenkę „Idziemy do ZOO”. Wokalistów i instrumentalistów przygotowała Pani  Katarzyna Beda. Większość artystów została do końca imprezy, aby jako wolontariusze pod opieką p. Marii Garbuz i p. Katarzyny Bedy, służyć pomocą  organizatorom. Uczniowie świetnie wywiązali się z powierzonych im zadań i otrzymali podziękowania od dyrekcji ZOO.

W tegorocznym Wieczorze Marzeń uczestniczyli: Bernard Kostrubiec, absolwent Gimnazjum nr 1 oraz gimnazjalistki - Aleksandra Bełz, Zuzanna Gałan, Oliwia Kozłowska, Julia Strzelecka, Iga Szkałuba z kl IIa, Zuzanna Śmiałko z kl. IIb i Monika Orszewska z kl. IIIb.

Wszystkim wolontariuszom bardzo serdecznie dziękujemy!

Korowód dla Niepodległej

W dniu 8 czerwca 2018 r przedszkola, szkoły i placówki Miasta Zamość i Gminy Zamość włączyły się w uroczyste ogólnopolskie obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Ulicami Starego Miasta do Rynku Wielkiego przeszedł barwny Korowód Młodych dla Niepodległej, który tworzyli przedstawiciele poszczególnych przedszkoli, szkół i placówek Miasta i Gminy Zamość. Jednym z koordynatorów całego wydarzenia była Pani Dyrektor Alicja Dubel, która także poprowadziła uroczystość na Rynku Wielkim. Wśród znamienitych gości byli przedstawicie władz województwa lubelskiego, władze Miasta i Gminy Zamość, radni Rady Miasta Zamość, przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Lublinie, dyrektorzy wydziałów Urzędu Miasta Zamość oraz szkół i placówek, przedstawiciele służb mundurowych.

Pięknie zaprezentowała się reprezentacja uczniów i nauczycieli z naszej szkoły, zwłaszcza uczniowie i uczennice klasy IVb w biało-czerwonych strojach i oryginalnych wiankach.

Po rozwiązaniu korowodu na płycie Rynku Wielkiego odbyła się próba bicia rekordu Polski w ilości par jednocześnie tańczących poloneza, w której również uczestniczyli przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 7 i Gimnazjum nr 1.

Na zakończenie całej uroczystości w górę wzniosło się 100 biało-czerwonych balonów, symbolizujących 100 lat Niepodległej Polski.

tekst: Maria Garbuz, zdjęcia: Waldemar Orzechowski

 

Nagroda Prezydenta dla Mateusza Chruścińskiego

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 i Gimnazjum nr 1 wykazali się zdolnościami plastycznymi i umiejętnościami literackimi w Konkursie „Św. Stanisław Kostka Wzorem Miłości Ojczyzny w 100 lecie Jej Niepodległości”.

Tradycją naszej szkoły jest udział dzieci i młodzieży w corocznym konkursie organizowanym przez Radę Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich oraz Katolickie Radio Zamość dla zainteresowanych z całej Polski. Tegoroczne podsumowanie konkursu miało miejsce dnia 05. 06. 2018 r. w Kościele MB Królowej Polski w Zamościu. O godz. 12.00 odbyła się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem J.E. Ks. Bpa Mariusza Leszczyńskiego w której wzięli udział uczestnicy konkursu wraz z nauczycielami i rodzicami. Pasterz diecezji mówił do obecnych o jedynym celu w życiu, jakim jest Bóg, układaniu właściwej hierarchii wartości i dążeniu do doskonałości - tak jak czynił to Św. Stanisław Kostka.

Podczas otwarcia wystawy miłą niespodzianką była gra na harmonijce w wykonaniu Ks. Biskupa. Mateusz Chruściński, któremu towarzyszyli koleżanki i koledzy z klasy Ic SP za wiersz pt. „Dobry, Święty Stanisławie” otrzymał dwie główne nagrody. W kategorii literackiej wyróżnienie otrzymali również: Emil Łasocha z kl. IIIb i Natalia Welcz z kl. IIa gimnazjum.

Wśród nagrodzonych uczniów w kategorii plastycznej była: Zofia Iskrzak z kl. IVc SP i Klaudia Oszmaniec z kl. IIIa gimnazjum. Wyróżnienie otrzymali: Barbara Iskrzak z kl. Ic, Kacper Gąska i Judyta Żołnierczuk z kl. Va, Jakub Brykner z kl. VI uczniowie szkoły podstawowej oraz Zuzanna Wilkołazka i Katarzyna Farion z kl. IIIc, Katarzyna Gorajska z kl. IIa uczennice gimnazjum. Szczęście dopisało Judycie Żołnierczuk, która podczas losowania nagród otrzymała dużego pluszaka. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Uczniowie przygotowani byli pod kierunkiem P. Marzeny Chmiel i P. Joanny Bulak.

Tekst i zdjęcia: Joanna Bulak, Anna Kuźma

„Lekcja o Funduszach Europejskich. Przedsiębiorczość II”

Uczniowie klasy IIb i IIIb gimnazjum wzięli udział w akcji edukacyjnej „Lekcja o Funduszach Europejskich. Przedsiębiorczość II” zorganizowanej w 2018 roku przez Ministerstwo Inwestycji  i Rozwoju. Do udziału w akcji zostały zgłoszone szkoły z pięciu województw Polski Wschodniej. Na specjalnie zorganizowanych lekcjach, o niestandardowej formule, uczniowie mieli okazję poznać bliżej Fundusze Europejskie, zwłaszcza w kontekście rozwoju i realizacji pomysłów biznesowych. Na zakończenie każdej lekcji odbywały się konkursy. Uczniowie, którzy najszybciej rozwiązali zadania, otrzymali nagrody /bony do sieci sklepów Empik o wartości 40,00 zł, 35,00 zł i 30, 00 zł/, natomiast dla wszystkich uczniów przewidziane były upominki.

Tekst i zdjęcia: A. Sawiniec - Szczec

Paintball w Szewni

4 czerwca odbył się wyjazd klas: 2a, 2b, 3a i 3c gimnazjum na paintball do Szewni. Po zbiórce przy autokarze około 9 wyjechaliśmy z Zamościa. Na miejscu byliśmy mniej więcej 20 minut później. Po dobraniu strojów i sprzętu ruszyliśmy na pole bitwy, dzieląc się na grupy klasami. Odbyły się cztery rozgrywki, w tym trzy wygrane przez 2b. Już w czasie trwania ostatniej rundy rozpalono ognisko, przy którym można było upiec kiełbaskę. Około 13:30 wsiedliśmy do autokaru i wróciliśmy do Zamościa.

Podczas wycieczki wszyscy bawili się świetnie, być może nawiązały się nowe bliższe relacje, a uczniowie bardzo się ze sobą zintegrowali.

Tekst: Oliwia Kozłowska z kl.2a, zdjęcia: Waldemar Orzechowski

„Bliżej Herberta” – wieczór poetycki

W ramach obchodów roku Zbigniewa Herberta 4 czerwca 2018 r. Szkoła Podstawowa nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. A. Mickiewicza  wspólnie z  Biblioteką Pedagogiczną w Zamościu zorganizowały  wieczór poezji. Impreza odbyła się w siedzibie Biblioteki i zgromadziła uczniów klas II gimnazjum wraz z nauczycielami, rodziców oraz pracowników Biblioteki Pedagogicznej i Szkoły Podstawowej nr 7.  W nastrojowym programie poetycko - muzycznym znalazły się znane utwory Herberta w wykonaniu uczniów, rodziców i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Zamościu.

Wszystkich zebranych powitała Pani Dorota Mach – dyrektor Biblioteki Pedagogicznej. Jako wprowadzenie do spotkania, Pan Marcin Czubara - pracownik Biblioteki przygotował prezentację złożoną ze zdjęć dotyczących życia Herberta i fragmentów  jego utworów. Następnie głos zabrali wykonawcy. Recytacje tekstów przeplatały się  z aranżacjami muzycznymi. Do znanych utworów poety muzykę napisała Pani Katarzyna Będą, z pomocą jednego z wokalistów - Franciszka Barnowskiego, ucznia kl. IIIb Gimnazjum nr 1.

Poezje Herberta recytowali:
siostry Kaźmierczak-Panas: 7-letnia Nina,  Dobrosława z kl. IVc i Maja z kl. VIIa wraz z rodzicami, Panią Joanną Panas i Panem Waldemarem Kaźmierczakiem,
Państwo Teresa i Dariusz Krawczukowie,
Tomasz Jesionek, uczeń klasy IIb Gimnazjum nr 1 z mamą, Panią Agnieszką Biernacką
Zuzanna Skowyra, uczennica kl. Vb Szkoły Podstawowej nr 7 z mamą, Panią Beatą Skowyrą
Pan Bogusław Barnowski wraz z synem Franciszkiem
Pani Katarzyna Beda i Pani Maria Garbuz - nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 7.

Piosenki do słów Herberta zaprezentowali:
Aleksandra Krawczuk, uczennica kl. IVc Szkoły Podstawowej nr 7
Aleksandra Bełz i Zuzanna Gałan z kl. II a gimnazjum oraz Franciszek Barnowski.

Wieczór poezji  poprowadziła Pani Anna Sokalska-Wosiek, nauczyciel ze Szkoły Podstawowej nr 7.

 

Dzień Dziecka 2018

W dniu pierwszego czerwca z okazji „Dnia Dziecka” w Szkole Podstawowej odbył się „Dzień Sportu”. Rywalizacja sportowa była podzielona na trzy części W pierwszej uczestniczyli uczniowie edukacji wczesnoszkolnej, następnie klasy 4-6 i klas 7 z klasami gimnazjalnymi. Uczniowie klas najmłodszych uczestniczyli w grach zabawach na wesoło. Były to m. in. wyścigi w workach, strzały na bramkę, rzuty kółkami do celu, marsz slalomem z rakietą tenisową oraz slalom z kijem do unihokeja. Starsza podstawówka rywalizowała w grach zespołowych tz. chłopcy rozgrywali turniej p. nożnej zaś dziewczęta brały udział w grze drużynowej „palant”. Reprezentacje klas siódmych i gimnazjum  rozgrywały finał rozgrywek w piłce nożnej chłopców. Wszystkie dzieciaki bawiły się doskonale, szczególnie ci najmłodsi, którzy po zakończonych zawodach otrzymali okolicznościowe upominki.

Tekst: J. Bekas, zdjęcia: R. Witkowski

II Międzyszkolny Konkurs Poezji

„A Duch wieje kędy chce…” to motto II Międzyszkolnego Konkursu Poezji im. Siostry Mirosławy Kozioł, który 29 maja zorganizowało I Liceum Ogólnokształcące w Zamościu.

Zmagania odbywały się kategorii recytacja i poezja śpiewana dla gimnazjalistów oraz licealistów.

Wymagające jury, po długich obradach przyznało w poezji śpiewanej:
Tytuł Laureata Zuzannie GAŁAN z kl. 2a
Wyróżnienie Aleksandrze BEŁZ z kl. 2a
Nagrodę Dyrektora wyśpiewał Franciszek Barnowski z kl. 3b.

Wszyscy pracują pod kierunkiem p. Katarzyny Bedy.

W kategorii recytacje:
Wyróżnienie otrzymał Michał Krawiec, pracujący pod kierunkiem p. Marii Garbuz.

Tekst: K. Beda, zdjęcia: Bartosz Skowyra (3a)

Konkurs historyczny

29 maja 2018 r. odbyła się gala rozstrzygnięcia IX edycji konkursu  „Historia mojej małej Ojczyzny. Wspomnienia o żołnierzach SZP-ZWZ-AK  Inspektoratu Zamość oraz ich powojenne losy”, którego organizatorem był Światowy Związek Żołnierzy AK Okręg Zamość.

Uroczystość rozpoczęła się od złożenia patriotycznych wiązanek pod pomnikiem Armii Krajowej przy ulicy Partyzantów. Następnie w Sali konferencyjnej Delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego ogłoszono wyniki konkursu, którego przedmiotem było zebranie i opracowanie relacji świadków związanych z wojennymi i powojennymi losami żołnierzy walczących w naszym regionie. Patronami honorowymi konkursu byli: Ordynariusz Diecezji Zamojsko – Lubaczowskiej, J.E. Ks. Bp dr Marian Rojek; Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Minister Jan Józef Kasprzyk oraz Lubelski Kurator Oświaty Pani Teresa Misiuk.

Uczniowie Naszej Szkoły: Ada Kostrubiec z klasy 3C, Bartosz Bratkowski z klasy 2B oraz Jakub Romaszko z klasy 2C (gimnazjum) pod okiem nauczyciela p. Małgorzaty Drozd wykonali pisemne prace, za które otrzymali wyróżnienia – nagrody i pamiątkowe dyplomy. Ceremonię wręczenia nagród uświetnili swoją obecnością Pan Poseł Sławomir Zawiślak, Dyrektor – Pan Tomasz Zieliński oraz Wicedyrektor Zamojskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Lublinie- Pani Monika Żur.

Serdecznie gratulujemy!!!

Tekst i zdjęcia M. Drozd

Finał Czwartków L.A.

25.05 został rozegrany Finał Czwartków Lekkoatletycznych.

Na podium stanęli uczniowie naszej szkoły:
Michał Malczewski kl IIIC gim. - II miejsce w skoku wzwyż
Paweł Kawka kl IIIB gim. - III miejsce również w skoku wzwyż
Natalka Miedziak kl IIIC gim. - II miejsce w biegu na 600 m
Bartek Półtorak kl 6a sp - II miejsce w biegu na 1000 m

Gratulujemy!!!

Tekst i zdjęcia: R. Witkowski

Gala Laureatów

24 maja 2018 r. odbyła się uroczysta Gala Laureatów Konkursów Kuratoryjnych organizowana dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów województwa lubelskiego w roku szkolnym 2017/2018. Uroczystość odbyła się w auli Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Uczestnikami Gali byli uczniowie – laureaci, ich rodzice, nauczyciele i dyrektorzy szkół. Nagrodzonymi uczniami z naszej szkoły byli: Aleksandra Dembicka i Emil Łasocha.

Aleksandra Dembicka została laureatką konkursu przedmiotowego z biologii. Jest uczennicą pani Marty Majewskiej. Ola jest dopiero w drugiej klasie gimnazjum, ale już wie, że nie musi pisać egzaminu gimnazjalnego z części przyrodniczej w przyszłym roku szkolnym.

Emil Łasocha jest laureatem konkursu przedmiotowego z matematyki. Jest uczniem pani Katarzyny Kosiarskiej. Niestety Emil był nieobecny na Gali. Nagrodę w jego imieniu odebrała Pani Dyrektor Alicja Dubel.

Wszystkie nagrody wręczała Pani Kurator Teresa Misiuk.

Gratulujemy naszym uczniom sukcesów odniesionych w tegorocznych konkursach.

Wieczór wspomnień

24 maja 2018r. w odbyła się uroczysta akademia z okazji „Święta Rodziny”, którą przygotowali uczniowie klasy 3c gimnazjum pod kierownictwem pani Joanny Mudy. Na uroczystość przybyli nie tylko rodzice ,ale także dziadkowie i babcie, którzy z zapartym tchem oglądali występy swoich pociech.

We wzruszającym montażu słowno- poetyckim wyrazili oni swoją wdzięczność za miłość i trud rodzicielski. Wspaniałe recytacje naszych uczniów wywołały łezkę w oku niejednego rodzica .

Część artystyczną wzbogaciły nagrodzone w konkursie pt. „MAMA, TATA I JA” prace w formie kartki z pamiętnika .Z rodziną związane są na zawsze najpiękniejsze, niczym nie zmącone wspomnienia  z najwcześniejszego dzieciństwa, nasze pierwsze radości i troski, marzenia i tęsknoty. Wracamy do tych lat często, szczególnie w chwilach trudnych, gdy życie smaga. Szukamy wtedy w pamięci chwil, w których byliśmy najszczęśliwsi i pewni, że nic nam nie grozi, bo rodzice o wszystkim dobrze wiedzieli i chronili przed trudnościami. Każdy z nas w swoim sercu chowa wdzięczność za to, że dali nam największy skarb – życie.

Występy uatrakcyjnił chór szkolny „FORTE” pod kierunkiem pani Katarzyny Bedy , który dedykował piosenki trafiające prosto w serca naszych rodziców. Wspaniałe dekoracje podkreślające czar wspomnień z dziecięcych lat przygotowała pani Anna Sawiniec-Szczech.

Na zakończenie uroczystości Pani Dyrektor Alicja Dubel złożyła wszystkim przybyłym gościom wielu, wielu lat życia w zdrowiu i pomyślności!

Pielgrzymka bierzmowanych

"... Bo my z natury pragniemy czynić dobro"
Takie słowa wypowiadał do młodych ludzi J. E. Ks. Bp Marian Rojek w Tomaszowie Lubelskim do uczestników pielgrzymki bierzmowanych z Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.

Na uroczystej Eucharystii 24 maja 2018 roku przy sanktuarium MB Szkaplerznej zgromadziło się ok. 1400 gimnazjalistów, wśród których pod opieką p. Joanny Bulak, p. Małgorzaty Bożek i p. Waldemara Orzechowskiego uczestniczyło trzydziestu uczniów naszej szkoły.

Młodzież wzięła udział między innymi w koncercie ewangelizacyjnym przeplatanym świadectwami życia i wiary swoich rówieśników oraz miała możliwość spotkać znajomych, przyjaciół dla których czerpanie łask z mocy Ducha świętego kierowanie się w życiu miłością Boga i bliźniego to nadrzędne wartości o których powinien pamiętać człowiek.

Tekst: J. Bulak, zdjęcia W. Orzechowski

Ułożono Kilometry Dobra

„Warunkiem dobroci jest wczuwanie się w cudze radości i cierpienia”
AndreGide

W myśl motta, uczniowie  naszej szkoły włączyli  się w coroczną akcję Polskiego  Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zamościu w ramach przedsięwzięcia "Kilometry Dobra". Organizacją zbiórki zajęły się samorządy szkolne gimnazjum i szkoły podstawowej.

24 maja uczniowie klasy 3c gimnazjum ułożyli przed budynkiem szkoły 5  metrów  ze złotówek uzbieranych w ciągu 2 miesięcy. Z całego serca popieramy tę kampanię, ponieważ zdajemy sobie sprawę, z jak wieloma trudnościami spotykają się podopieczni stowarzyszenia. Podziwiamy ludzi, którzy na co dzień zajmują się chorymi dziećmi i mamy nadzieję, że kwota, którą udało  nam się zebrać, chociaż trochę pozwoli zniwelować bariery napotykane przez osoby niepełnosprawne.

Serdecznie dziękujemy wszystkim ofiarodawcom symbolicznej złotówki!

Tekst i zdjęcia: J. Muda

 

Podsumowanie akcji „GROSZ DO GROSZA”

Akcja „GROSZ DO GROSZA”  w ramach programu „Dzwonek na obiad” przeprowadzona w roku szkolnym 2017/2018 pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz przy współpracy Kuratoriów Oświaty i władz wojewódzkich została zakończona.

 Jej celem jest sfinansowanie szkolnych obiadów dla dzieci z ubogich rodzin, borykających się z problemem niedożywienia. Organizatorem zbiórki w naszej szkole był samorząd uczniowski gimnazjum. 

O podjętych działaniach podawaliśmy informację dwukrotnie – w pierwszym i drugim semestrze.  Zebrane środki pieniężne  pozwoliły na sfinansowanie ponad 18560 obiadów dla podopiecznych Fundacji „Być Bardziej” z siedzibą w Warszawie. W naszej szkole w tak szczytną akcję zaangażowali się zarówno uczniowie , jak i nauczyciele gimnazjum i szkoły podstawowej, za co otrzymaliśmy od fundacji podziękowania oraz wyrazy uznania za pomoc i wkład w organizację zbiórki.

Szczegółowe informacje na temat zebranej kwoty znajdują się na stronie internetowej: www.dzwoneknaobiad.pl.

Rozstrzygnięcie szkolnych konkursów

Komisja konkursowa w składzie Maria Garbuz i Anna Sokalska-Wosiek wyłoniły laureatów:
a) wewnątrzszkolnego konkursu literackiego  „Mama, Tata i Ja – Karta z pamiętnika” dla uczniów klas IV-VII Szkoły Podstawowej nr 7 i klas II-III Gimnazjum nr 1:

Praca literacka kl. IV-VII  SP7
Maria Surmacz kl. IVa
Aleksandra Krawczuk kl. IVc
Kacper Gąska kl. Va

Praca literacka kl. II-III Gimnazjum
Zuzanna Gałan kl. IIa
Julia Organista kl. IIc
Jakub Janicki kl. IIIc  

b) wewnątrzszkolnego konkursu plastycznego  „Mama, Tata i Ja – Karta z pamiętnika” dla uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej nr 7:

Praca plastyczna
Kamil Bielak kl. IIa
Oliwer Działa kl. IIa
Aleksandra Albingier kl. IIIb
Emila Kaniewska kl. IIIb
Kryspin Majdański kl. IIIb
Nadia Mazur kl. IIIb

Gratulujemy!!!

 

Międzynarodowa Olimpiada Europejska w Łucku

Agata Sawicka oraz Jakub Romaszko reprezentowali naszą szkołę, jak również miasto Zamość w Międzynarodowej Olimpiadzie Europejskiej organizowanej w Łucku. Olimpiada została zorganizowana w związku z obchodzonym w dniach 18-20 maja 2018r. Dniami Europy.

Warto zaznaczyć, że oprócz wiedzy z zakresu Unii Europejskiej młodzież z naszej szkoły musiała wykazać się wiedzą z zakresu ekologii oraz świetną znajomością języka angielskiego, ponieważ wszystkie pytania konkursowe były właśnie w tym języku. Wśród uczestników byli również przedstawiciele ze szkół na Białorusi, Polsce i Ukrainie.

W ramach obchodów w Łucku odbywało się również wiele imprez kulturalnych. Miasto przybrało na ten czas odświętny wygląd. Wszędzie dało się odczuć przyjazną atmosferę. Muzyka, taniec, śpiew oraz inne atrakcje nadały miastu niecodzienne oblicze. Delegacja naszych uczniów wraz z opiekunem p. Karoliną Tyrką miała możliwość zwiedzenia zamku Lubarta oraz poznania najpiękniejszych zabytków starego miasta.

Zwieńczeniem obchodów Dni Europy był koncert lubelskiego muzyka Łukasz Jemioła.

Tekst i zdjęcia: K. Tyrka

 

Rejonowe Zawody Szkolnej Ligi Lekkoatletycznej

18.05.2018 odbyły się Rejonowe Zawody Szkolnej Ligi Lekkoatletycznej w konkursie skoku wzwyż.

Drugie miejsce zajął Michał Malczewski z kl. IIIc, a trzecie Paweł Kawka z kl. IIIb. Obaj nasi uczniowie awansowali na zawody wojewódzkie, które odbędą się 5 czerwca.

Gratulujemy!

Tekst i zdjęcie: R. Witkowski

 

Ernest Kaniowski zdobył nagrodę w konkursie historycznym!

18 maja w Szkole Podstawowej nr 4 im. Stefana Batorego odbyło się podsumowanie konkursu historycznego „Józef Piłsudski – bohater wolnej Polski”. Celem konkursu było upowszechnienie wiedzy o życiu i działalności Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz uczczenie 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Przed uczestnikami konkursu postawiono zadanie wykonania prezentacji multimedialnej lub nakręcenia filmu o Józefie Piłsudskim.

Uczeń naszej szkoły Ernest Kaniowski z klasy 2C zajął III miejsce i został nagrodzony za prezentację przygotowaną pod okiem nauczyciela – p. Małgorzaty Drozd.

Gratulujemy serdecznie i życzymy dalszych sukcesów!

Tekst i zdjęcia: M. Drozd

 

Posadziliśmy „Dąb Niepodległości”

W dniu 15 maja o godz. 12.00 przy ulicy Strefowej w Zmościu odbyło się uroczyste sadzenie „Dębów Niepodległości”. Jedno z 60 drzewek w Alei Niepodległości posadzili przedstawiciele naszej szkoły: pani dyrektor Alicja Dubel, pani Maria Garbuz i uczeń kl. VIIa – Filip Wachowicz.

Jest to kolejna już inicjatywa realizowana w Zamościu w ramach obchodów 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Prezydent Miasta, pan Andrzej Wnuk, zaprosił do udziału w tym szczytnym przedsięwzięciu władze miasta, przedstawicieli duchowieństwa, służby mundurowe, dyrektorów szkół i placówek, uczniów wraz z nauczycielami. Wśród gości był też związany z Zamościem wokalista  pan Rafał Brzozowski.

tekst: Maria Garbuz, zdjęcia: Waldemar Orzechowski

 

Sukces Zuzanny Kierepki i Szymona Smoły!

Zuzanna Kierepka i Szymon Smoła z klasy IIa  Gimnazjum nr 1 w Zamościu zostali laureatami na szczeblu wojewódzkim „Europejskiego Quizu Finansowego”. Tegoroczna edycja konkursu została zorganizowana w ramach obchodów European Money Week 2018. Finał odbył się w Brukseli. Organizatorem projektu Bankowcy dla Edukacji Finansowej Młodzieży BAKCYL była Fundacja Warszawski Instytut Bankowości. Cele konkursu to: wzbogacenie programu nauczania o praktyczną edukację finansową, upowszechnianie wiedzy na temat finansów oraz systemu bankowego w Polsce i Europie, utrwalanie zasad bezpiecznego poruszania się w cyberprzestrzeni, a także kształtowanie postaw przedsiębiorczości wśród młodzieży. Rywalizacja miała charakter rozgrywki internetowej z wykorzystaniem platformy Kahoot. Zadania nie były łatwe, ale  reprezentanci naszej szkoły świetnie przygotowali się do konkursu, sprostali wyzwaniu i znaleźli się wśród najlepszych. Opiekunem uczniów była pani Anna Sawiniec – Szczech.  

Ranking został opublikowany na stronie: www.bakcyl.wib.org.pl/eqf

Laureatom i ich opiekunowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Tekst i zdjęcia: A. Sawiniec-Szczech

 

73. rocznica zakończenia II wojny światowej

Dnia 8 maja 2018 w południe, przy pomniku pamięci Synów i Córek Ziemi Zamojskiej poległych na wszystkich frontach II wojny światowej, odbyła się uroczystość upamiętniająca 73. rocznicę zakończenia tej najstraszliwszej wojny poprzedniego stulecia.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz miasta, przedstawiciele Wojska Polskiego, Służb Mundurowych, kompania honorowa 3 brygady zmechanizowanej, poczty sztandarowe, delegacje zamojskich szkól i Nieetatowa Orkiestra Wojskowa.

Naszą szkołę reprezentowała delegacja uczniów z pocztem sztandarowym wraz z Panią wicedyrektor Iwoną Kurzempa – Sarzyńską. W programie: manifestacji patriotycznej odbył się ceremoniał wojskowy, okolicznościowe wystąpienie v-ce Prezydenta Andrzeja Zastąpiło, apel poległych, salwa honorowa i złożenie kwiatów pod pomnikiem.

Tekst: M. Wilkołazka, zdjęcia: I. Kurzempa - Sarzyńska

Salwador Dali – geniusz czy prowokator?

Emilia Brykner oraz Agata Sawicka – uczennice klasy IIc, zrealizowały projekt edukacyjny z plastyki, który zaprezentowały kolegom i koleżankom ze swojej klasy. Tematem ich pracy stała się sylwetka jednego z najbardziej znanych i rozpoznawalnych artystów XX w. – hiszpański malarz surrealista Salwador Dali.

Uczennice przygotowały prezentację, w której ukazały ewolucję twórczości artysty, na ostatnim obrazie pt.: „Jaskółczy ogon” kończąc. Emilka przedstawiła krótki życiorys malarza, a Agata zaciekawiła publiczność anegdotami z jego życia, ukazując człowieka - artystę niebanalnego, genialnego, prowokującego, wymykającego się wszelkim klasyfikacjom.

Dziewczynki dodatkowo zmierzyły się z geniuszem Salwadora Dali, wykonując kopie jego obrazów. Emilia „Medytującą różę” oraz „Słonie w czerwieni” stworzyła techniką akwareli, Agata zaś kopie „Płonącej żyrafy” i „Santiago el Grande” narysowała kredkami. Dodatkowo ołówkiem wykonała portret artysty. To była bardzo ciekawa prezentacja.

Tekst i zdjęcia: M. Słomianowska

 

Konkurs Wiedzy o Sejmie

Dnia 7 maja 2018 r. uczniowie gimnazjum w składzie: Wiktoria Sowińska z klasy IIIb oraz Ada Kostrubiec, Martyna Mądroń i Wiktor Wachowicz z klasy IIIc uczestniczyli w Konkursie Wiedzy o Sejmie  zorganizowanym wspólnie przez Biuro Komunikacji Społecznej Kancelarii Sejmu, Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej – Pana Sławomira Zawiślaka i Kuratorium Oświaty w Lublinie.

Konkurs skierowany był do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu Miasta Zamość. Celem konkursu było zachęcenie młodzieży do poszerzenia wiedzy o współczesnym polskim parlamentaryzmie.

Uczniowie otrzymali dyplomy, materiały promocyjno-edukacyjne Sejmu oraz serdeczne gratulacje od Posła na Sejm RP Pana Sławomira Zawiślaka.

Tekst i zdjęcia: Anna Sawiniec - Szczech

 

Wiwat maj, trzeci maj!

3 maja na Rynku Wielkim w Zamościu, dyrekcja, poczty sztandarowe, nauczyciele oraz uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w manifestacji patriotycznej z okazji 227. rocznicy uchwalenia przez Rzeczpospolitą Obojga Narodów Konstytucji 3 Maja.

Podczas uroczystości Prezydent Andrzej Wnuk wygłosił przemówienie okolicznościowe. Następnie miało miejsce podniesienie flagi państwowej wraz z ceremoniałem wojskowym. Po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego nastąpił salut armatni, apel poległych, a następnie salwa honorowa. Na pamiątkowej płycie Józefa Piłsudskiego złożone zostały biało-czerwone róże. W związku z planami budowy pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zamościu, nasza szkoła wspierając tę ideę zakupiła również cegiełkę.

Zwieńczeniem uroczystości była defilada oddziałów mundurowych i pocztów sztandarowych przy akompaniamencie orkiestry.

Tekst i zdjęcia: M. Drozd

 

Mama, Tata i ja! Kartka z pamiętnika - wewnątrzszkolny konkurs literacki
z okazji Święta Rodziny 24 maja 2018 r.

REGULAMIN:

I. Organizator konkursu:

Konkurs organizuje biblioteka
Szkoły Podstawowej nr 7 z Oddziałami integracyjnymi im. Adama Mickiewicza

II. Adresaci konkursu:

W konkursie mogą wziąć  udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 kl. IV - VII i Gimnazjum nr 1 kl. II-III

III. Terminy:

Prace należy składać do 17.05.2018 r. w bibliotece szkolnej lub oddać nauczycielowi j. polskiego. Wręczenie nagród nastąpi 24 maja 2018 r. podczas Święta Rodziny.

IV. Warunki uczestnictwa:

Aby wziąć udział w konkursie uczeń powinien napisać pracę w formie kartki z pamiętnika, w której wspomina dowolne wydarzenie ze swojego życia z udziałem Rodziców/ Opiekunów. Szczególną uwagę należy zwrócić na rolę Rodziców/ Opiekunów w opisanym wydarzeniu.

VI. Kryteria oceny prac:

- zgodność pracy z tematem

- rozwinięcie tematu

- charakterystyczne cechy kompozycyjne

- trójdzielność pracy (wstęp, rozwinięcie, zakończenie)

- spójność tekstu

- estetyka pracy

VII. Nagrody:

Nagrodzone prace zostaną odczytane podczas uroczystości z okazji Święta Rodziny w szkole.

Wzór oświadczenia do stypendium szkolnego

Szanowni Rodzice!

W załączeniu przesyłam wzór oświadczenia do stypendium szkolnego. Wzór-Oświadczenie>>>

Informuję, że oświadczenia muszą być wypełnione przez osobę, na którą była wystawiona decyzja. Proszę zwrócić uwagę, aby wszystkie wymagane części były zaznaczone. Oświadczenia należy dostarczyć do pedagogów szkolnych bezpośrednio w terminie do dnia 7 maja 2018 r. Osoby, które nie dostarczą oświadczeń w terminie będą musiały złożyć je w Urzędzie. Proszę o złożenie oświadczeń  z załącznikiem nr 2 (jak przy wnioskach).

Przypominam, że do dochodu rodziny  nie wlicza się do dochodu z programu 500+ .

Kwota uprawniająca to dalej 514 zł netto.

W przypadku dz. gospodarczej do dochodu należy zaliczyć: zasady ogólne - dochód podany we wniosku, pozostałe formy - dochód na dzień złożenia oświadczenia.

Beata Soboń - pedagog  

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

2 maja delegacja uczniów ze szkoły podstawowej i gimnazjum pod opieką nauczycieli uczestniczyła w uroczystych obchodach Dnia Flagi. W bieżącym roku uroczystości miejskie pod hasłem „Majówka z Niepodległą” rozpoczęły się o godz. 10.00 w Muzeum Fortyfikacji i Broni  „Arsenał” wykładem pułkownika Marka Kwietnia na temat barw flagi narodowej. Punktualnie o godz. 12.00 odbyło się podniesienie flagi państwowej na maszt na Rynku Wielkim w asyście honorowej przedstawicieli służb mundurowych garnizonu Zamość. Na zakończenie uroczystości Prezydent Miasta Andrzej Wnuk wręczył flagi przedstawicielom szkół i przedszkoli, które w tym roku obchodzą 100-lecie swojego istnienia.

Tekst: J. Muda, zdjęcia: M. Drozd

Klasa 2c pod pomnikiem BCh

W przeddzień obchodów Świąt Majowych uczniowie klasy 2c gimnazjum pod opieką wychowawcy udali się pod objęty od wielu lat patronatem pomnik Batalionów Chłopskich, aby zapalić znicze. Młodzież wykonała również niezbędne prace porządkowe wokół pomnika, następnie wszyscy wrócili do szkoły.

Tekst i zdjęcia: J. Muda

 

ŻYWA LEKCJA HISTORII

26 kwietnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu z Żywą Lekcją Historii przygotowaną przez Bractwo Kerin.

W związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, prowadzący przenieśli nas w tragiczne czasy rozbiorów, powstań niepodległościowych, walk Polaków na frontach I wojny światowej, tworzenia się Legionów Polskich i wreszcie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Nasze uczennice zaprezentowały się w roli „Trzech czarnych orłów” (Hania Kucharska, Emilka Brykner i Weronika Czugała), które zniewoliły Polskę (Kasia Ciurysek). Za pomocą ciekawych inscenizacji z udziałem uczniów przedstawiono rolę kosynierów w powstaniach niepodległościowych (jednego z nich odegrał Jakub Nizioł). Natomiast rolę Józefa Piłsudskiego odegrali Jurek Klimko i Jakub Romaszko. Zaprezentowano także najważniejsze wydarzenia związane z kształtowaniem się granic II Rzeczpospolitej (powstanie wielkopolskie, powstania śląskie, plebiscyty). W rolę bolszewików, którzy zaatakowali nasz kraj wcielili się Kacper Gąska i Michał Muda, zostali oni jednak pokonani w Bitwie Warszawskiej przez Józefa Piłsudskiego. Podczas inscenizacji uczniowie mieli możliwość włożenia stroju historycznego oraz zapoznania się z bronią.

Taka forma przekazu historycznego okazała się atrakcyjną formą nauki.

To była bardzo ciekawa lekcja historii o tym, jak narodziła się wolna i niepodległa Polska.

 

VI Konkurs Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej „Chłopcy malowani”

24 kwietnia w Klubie Batalionowym w Zamościu miał miejsce VI  Konkurs Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej „Chłopcy malowani”, organizowany przez Liceum Ogólnokształcące Centrum Szkół Mundurowych i Klub 3 Batalionu Zmechanizowanego w Zamościu. Po wysłuchaniu 23 podmiotów wykonawczych jury przyznało nagrody i wyróżnienia.

Wokaliści z naszej szkoły zostali docenieni i wszyscy znaleźli się w gronie nagrodzonych:

W kategorii szkół podstawowych:
2 miejsce wyśpiewała Martyna WNUK z kl. VIa
Wyróżnienia Kierownika Klubu Batalionowego otrzymały Zuzanna SKOWYRA i Hanna KAWALEC z kl. Vb.

W kategorii gimnazjów:
1 miejsce wyśpiewał Franciszek BARNOWSKI  z kl. IIIb
2 miejsce wyśpiewała Aleksandra BEŁZ z kl. IIa
3 miejsce otrzymała Zuzanna GAŁAN z kl. IIa

Wszyscy pracują pod kierunkiem p. Katarzyny Bedy.

Wielkie gratulacje i czekamy na kolejne sukcesy wokalne.

Tekst: K. Beda, zdjęcia: B. Skowyra

KONKURS HISTORYCZNY LUBELSKIEGO KURATORA OŚWIATY „WOLNA NIEPODLEGŁA”

24 kwietnia 2018 r. odbył się w naszej szkole I etap Konkursu Historycznego Lubelskiego Kuratora Oświaty „WOLNA NIEPODLEGŁA”, który został zorganizowany z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. 

Do konkursu przystąpili uczniowie szkoły podstawowej i oddziałów gimnazjalnych. Wśród tych, którzy zmierzyli się z tą niełatwą tematyką znaleźli się:
ze szkoły podstawowej:

·        
Kl. V a – Karol Gajak, Michał Muda
·        
Kl. V b – Jakub Nizioł
·        
Kl. VI a – Oliwia Mnich, Amelia Drzewicka, Julia Pawlasiuk, Maja Tymecka, Magda Kowalewska, Maksymilian Kostrubiec, Wiktoria Wojczuk, Anna Łubkowska, Nikola Artymiak, Mateusz Krawiec
·        
Kl. VII a – Filip Wachowicz, Katarzyna Zubala, Agnieszka Tokarska, Sara Szumigaj, Krystian Józefko, Aleksy Kozioł, Maja Panas – Kaźmierczak
z oddziałów gimnazjalnych:

·        
Kl. II b – Karol Jaskułecki, Oliwia Torzewska, Dawid Reszczyński
·        
Kl. II c – Jakub Kopiel, Agata Sawicka, Julia Organista
·        
Kl. III c – Wiktor Wachowich, Ada Kostrubiec, Norbert Szewczak, Martyna Mądroń.

Do II etapu zakwalifikowali się Jakub Nizioł i Filip Wachowicz ze szkoły podstawowej oraz Jakub Kopiel i Norbert Szewczak z oddziałów gimnazjalnych. Nad całością czuwała p. Małgorzata Drozd, która również przygotowywała uczniów do konkursu.

Serdecznie gratulujemy chłopcom i życzymy dalszych sukcesów!

Goście z AFS w naszej szkole

23 kwietnia gościliśmy młodzież z programu wymiany międzykulturowej AFS. To organizacja, dzięki której młodzi ludzie z całego świata mogą zamieszkać w Polsce na 3,6 lub 10 miesięcy, a Polacy mogą poznać inny kraj, również wyjeżdżając tam na wybrany okres czasu.

W spotkaniu uczestniczyli  nastolatkowie z kilku krajów: Marta, Danila, Iside, Perla, Erik i Atillio z Włoch, Sourcream z Tajlandii, Julius z Islandii, Aksel z Danii, Louanne z Malezji i Alkim z Turcji oraz wolontariusze z AFS-u i zamojska młodzież z rodzin goszczących.

Nasi goście mieszkają obecnie w różnych częściach Polski, a do Zamościa przyjechali na kilka dni po to, żeby poznać nasz region.

W swobodnej atmosferze powiedzieli  nam o AFS-ie; dowiedzieliśmy się też, jak  podoba im się Polska i jak się tu czują.  Było również kilka ciekawostek: Alkim opowiedział, czym różni się polski kebab od tureckiego, a Danila i Iside zdradziły, jak Włosi przygotowują pizzę i tiramisu.

Sprawdziliśmy wspólnie umiejętności językowe – obcokrajowcy zmierzyli się z polskimi łamańcami językowymi, a nasi uczniowie z łamańcami w języku włoskim i malezyjskim. Nie było łatwo!

Na koniec wszyscy wyszliśmy przed szkołę, gdzie nasi goście poprowadzili  tzw. energizery, czyli zabawy ruchowe, które wzbudziły najwięcej emocji, ale bardzo szybko zintegrowały wszystkich uczestników spotkania.

Wizyta młodzieży z AFS-u była niecodziennym, ale ciekawym doświadczeniem dla naszych uczniów.

(Tekst: E.Wilczyńska-Krawiec, zdjęcia: W.Orzechowski)

Egzamin gimnazjalny

W dniach 18-20 kwietnia 2018 r. uczniowie klas trzecich przystąpili do egzaminu gimnazjalnego.

W ciągu trzech dni młodzież zmagała się z testami z historii i wos-u, języka polskiego, matematyki i przedmiotów przyrodniczych oraz z języka obcego na poziomie podstawowym i rozszerzonym.

Życzymy im samych uśmiechów w połowie czerwca, kiedy otrzymają informacje z OKE o ilości punktów uzyskanych podczas tegorocznego egzaminu.

Trzymamy bardzo mocno kciuki!!!

 

78. rocznica Zbrodni Katyńskiej

15 kwietnia 2018 r. zamościanie uczcili pamięć ofiar Zbrodni Katyńskiej w jej 78. rocznicę. Uroczystości odbyły się przy Krzyżu Katyńskim obok kościoła św. Katarzyny. Uczestniczyli w nich m.in. przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, wojska i pozostałych służb mundurowych, rodziny katyńskie, delegacje szkół, harcerzy, zuchów i różnych instytucji.

Przebieg  uroczystości uświetnił ceremoniał wojskowy 3. Batalionu Zmechanizowanego w Zamościu z odśpiewaniem hymnu narodowego, podniesieniem flagi państwowej na maszt, apelem pamięci i salwą honorową.

Poczet sztandarowy i delegacja uczniów naszej szkoły wraz z panią wicedyrektor Jolantą Krywko uczestniczyli również w tej uroczystości, składając wraz z innymi delegacjami  wieńce pod Krzyżem Katyńskim.

Organizatorem obchodów było Stowarzyszenie Zamojska Rodzina Katyńska wraz z Prezydentem Miasta Zamość i 3. Batalionem Zmechanizowanym w Zamościu.

Tekst i zdjęcia: M. Wilkołazka  

I miejsce w Biegach Przełajowych

13.04.2018 r. odbyły się Otwarte Mistrzostwa Miasta Zamość i Powiatu Zamojskiego w Biegach Przełajowych.

W kategorii chłopców klas siódmych:
- III miejsce zajął Piotr Sołdaczuk.

W kategorii dziewcząt gimnazja: 
- I miejsce zdobyła Natalia Miedziak z kl. 3C, 
- III miejsce Ola Wierzańska z 3B.

W kategorii chłopców gimnazja: 
- II miejsce wywalczył Dawid Ulanowski z kl. 3C, 
-III miejsce Adrian Szewczuk z kl. 3A.

W klasyfikacji szkół gimnazjalnych nasze Gimnazjum zajęło I miejsce.

Gratulujemy!

Tekst i zdjęcia: R. Witkowski

XI Przegląd Poezji Śpiewanej

12 kwietnia w Bursie  Międzyszkolnej nr 2 w Zamościu odbyły się przesłuchania XI Konkursu Poezji Śpiewanej poświęconemu twórczości Marka Grechuty.

Gimnazjum nr 1 reprezentowali: Zuzanna Gałan, Aleksandra Bełz obie z klasy 2a i Franciszek Barnowski z klasy 3b.

Po długich obradach jury (w kategorii gimnazja) przyznało:
I miejsce Zuzannie GAŁAN
II miejsce Franciszkowi BARNOWSKIEMU
III miejsce Aleksandrze BEŁZ

Jest to kolejny sukces naszych wokalistów, pracujących z p. Katarzyną Bedą.

Serdecznie gratulujemy i życzymy następnych laurów.

Tekst: K. Beda, zdjęcia: B. Skowyra

Wizyta w Arsenale

12 kwietnia 2018 r. klasa 2b, pod opieką wychowawczyni E. Wilczyńskiej-Krawiec oraz pana W. Orzechowskiego, odwiedziła zamojskie Muzeum Arsenał. Uczniowie obejrzeli projekcję multimedialną „Historia miasta i twierdzy Zamość” i wzięli udział w interaktywnej wystawie „Świat Zmysłów”. Każdy mógł sprawdzić, jak działają ludzkie zmysły i jak często tworzą one iluzję, zmieniając nasze postrzeganie rzeczywistości. Ostatnim etapem było zwiedzanie Pawilonu pod Kurtyną, gdzie uczniowie zobaczyli wystawę tematyczną „Zamojszczyzna na tle działań militarnych i rozwoju techniki wojskowej w XX wieku”.

Miłym zakończeniem klasowego wyjścia były pyszne lody i krótki pobyt na Starówce.

Tekst: E.Wilczyńska-Krawiec, zdjęcia: W.Orzechowski

Laureat Ogólnopolskiej Olimpiady

Wiktor Wachowicz, uczeń klasy IIIc gimnazjum osiągnął tytuł Laureata Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o Św. Maksymilianie. 
W dniu 11.04.2018 roku w Siedlcach, odbył się III etap Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie Marii Kolbe. Dwunasta edycja olimpiady, objęta była honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Wśród finalistów z całej Polski, Wiktor wykazał się bardzo dobrą znajomością Pisma Świętego oraz wiedzą o niezwykłym życiu i działalności o. Maksymiliana. 
Wiktorowi gratulujemy osiągniętego sukcesu!

Tekst i zdjęcia – Joanna Bulak

Maraton przed egzaminem gimnazjalnym dla kl. III

Uwaga klasy trzecie!

7 i 14 kwietnia 2018 r. odbędzie się maraton przed egzaminem gimnazjalnym wg harmonogramu:

7.04.2018 r.

8.00 - 9.00 - matematyka

9.00 - 10.00 - biologia

10.00 - 11.00 - geografia

11.00 - 12.00 - chemia

12.00 - 13.00 - WOS

14.04.2018 r.

9.00 - 10.00 - historia

10.00 - 11.00 - j. polski

11.00 - 12.00 - j. angielski

Niezwykła lekcja w kinie

9 kwietnia uczniowie klas 4 - 7 szkoły podstawowej i klasy drugie gimnazjum uczestniczyli w niecodziennej lekcji poświęconej zagrożeniom związanym z nieumiejętnym korzystaniem z sieci Internet przygotowanej przez Centrum Edukacji Filmowej Wołomin.

Uczniowie podczas lekcji dowiedzieli się, co to jest cyberprzemoc i jak się przed nią bronić, odkryli, jak sprawdzić, czy informacja podana w Internecie jest prawdziwa, przekonali się, co łączy rakietę kosmiczną ze smartfonem, zobaczyli co by było, gdyby Internet przestał działać, dowiedzieli się, dlaczego youtuberzy stają się bardziej znani od aktorów, a także, jakie szkody potrafi wyrządzić hejter. Tematyka była odpowiednio przygotowana dla każdej grupy wiekowej - uczniom bardzo przypadła do gustu taka forma zajęć. W nagrodę mogli obejrzeć film: młodsi uczniowie – „Labirynt”, zaś starsi „Lek na całe zło”.

Tekst: J. Muda

Akcja „Grosz do Grosza”- Dzwonek na obiad  zakończona!!!  

W bieżącym roku szkolnym samorząd uczniowski naszego gimnazjum włączył się do ogólnopolskiej akcji zorganizowanej przez Fundację „Być Bardziej”, w ramach programu „Dzwonek na obiad”, którego celem jest walka z niedożywieniem dzieci i młodzieży w Polsce. Honorowy patronat nad programem objęło: Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Akcja ta została przeprowadzona na terenie wszystkich zgłoszonych szkół w terminach: od 2 do 27 października 2017 r. (I semestr) i od 1 do 29 marca 2018 r. (II semestr). Nasza szkoła zgłosiła udział w zbiórce w obu semestrach. W tym czasie placówki oświatowe, które przystąpiły do akcji, zobowiązane były  do powołania komitetu organizacyjnego (uczniowie i pełnoletni opiekun akcji – jeden nauczyciel) i przeprowadzenia na terenie szkoły zbiórki, z której dochód Fundacja „Być Bardziej” przeznaczy na wykupienie kolejnych obiadów dla uczniów z całej Polski. Po zakończeniu akcji należało odesłać sprawozdanie, zaś wyniki zbiórki będą zamieszczone na stronie www.dzwoneknaobiad.pl i na serwisie Facebook.

Dziękujemy serdecznie wszystkim darczyńcom, którym nie jest obojętny los potrzebujących dzieci!

Samorząd uczniowski

„100 groszy na Stulecie”
„Pomnik Piłsudskiego na 100-lecie odzyskania niepodległości”

Drodzy uczniowie!

W naszej szkole trwa akcja „100 groszy na Stulecie” - „Pomnik Piłsudskiego na 100-lecie odzyskania niepodległości”, w ramach której samorząd uczniowski przeprowadza zbiórkę pieniędzy na odbudowę pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego. Odsłonięcie pomnika planowane jest na 11 listopada 2018r.w rocznicę Odzyskania Niepodległości. Każdy, kto chce wspomóc jego odbudowę, może kupić cegiełki o nominałach 10, 20, 50 i 100 zł, dostępne w Zamojskim Centrum Informacji Turystycznej oraz u członków komitetu. W naszej szkole  zbieramy  groszaki oraz monety kilkuzłotowe na zakup cegiełek.

Jak podają media, pomnik Józefa Piłsudskiego będzie bardzo podobny do pierwowzoru, ale postać będzie odlana w brązie. Marszałek będzie oparty na szabli, z buławą i będzie spoglądał w dal. Napisy będą powtórzone z poprzedniego pomnika, a dodatkowo, na jednej z bocznych ścian znajdzie się napis: „Wielkiemu Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu w podziękowaniu za dar niepodległości - mieszkańcy Zamościa."

Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w tak szczytnym celu.

Samorząd uczniowski

Józef Piłsudski w twórczości plastycznej dzieci i młodzieży

W 2018 roku Rzeczpospolita będzie obchodzić 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Jedną z najważniejszych postaci historycznych związanych z tym doniosłym i radosnym wydarzeniem był Józef Piłsudski – żołnierz, polityk, mąż stanu, naczelny wódz Armii Polskiej, Naczelnik Państwa, marszałek Polski.

W ramach przygotowań do listopadowej uroczystości uczniowie klas IV – VII szkoły podstawowej oraz klas II i III oddziałów gimnazjalnych wykonywali portret tego bohatera. Prace zostały wykonane w różnych technikach plastycznych, zostaną zaprezentowane na stronie internetowej oraz na wystawie szkolnej. Najlepsze z nich wezmą udział w I Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Józef Piłsudski w twórczości plastycznej dzieci i młodzieży – Zamość 2018”  organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury w Zamościu.

Nad całością czuwa Pani Marta Słomianowska.

Tekst: M. Słomianowska, zdjęcia: W. Orzechowski

Projekt edukacyjny w kl. IIb

Uczniowie kl. IIb - Julia Frykowska, Martyna Krawczyk, Oliwia Torzewska i Dawid Reszczyński w ramach projektu edukacyjnego obowiązującego w kl. II gimnazjum przygotowali prezentację multimedialną z informatyki na temat cyberprzemocy.

Przedstawili ją koleżankom i kolegom z kl. IIb,  IIc gimnazjum oraz kl. VIIa. W czasie prezentacji aktywowali swoich rówieśników do odpowiedzi na pytania dotyczące form cyberprzemocy i stalkingu oraz jak bronić się przed nimi. Uświadamiali, co grozi za stosowanie cyberprzemocy wobec innych.

Zarówno drugoklasiści jak i siódmoklasiści z uwagą oglądali, słuchali i chętnie zabierali głos podczas prezentacji. Udzielali sobie nawzajem rad i wskazówek, jak zachować się, kiedy ktoś zastosuje tego typu przemoc.

Tekst i zdjęcia: M. Bożek

Zmartwychwstał Pan

„Dzień, dzień, dzień zmartwychwstania, to dzień, dzień ukazania się Pana.
 To dzień, dzień - zmartwychwstania to dzień”.

Uroczyste bicie dzwonów i radosny śpiew „Alleluja”, słyszymy w niezwykłym dniu w roku. Dnia 28.03.2018r. w naszej szkole miało miejsce spotkanie związane ze Świętami Wielkiej Nocy.

Upamiętniając wydarzenia z życia Pana Jezusa, które są istotą wiary chrześcijańskiej, uczniowie klas Szkoły Podstawowej nr 7 oraz klas: IIa, IIb, IIc Gimnazjum nr 1 pod opieką Pani Joanny Bulak przygotowali Apel Wielkanocny. Uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy na osiołku, ostatnia wieczerza apostołów ze swoim Mistrzem, modlitwa w Ogrójcu, pojmanie Chrystusa i droga na Golgotę z krzyżem oraz radość płynąca z faktu, że miłość zawsze zwycięża - to przesłanie jakie przez swój występ pragnęli wyrazić młodzi artyści. Barwne dekoracje, które wraz z uczniami wykonała Pani Anna Sawiniec – Szczech dodawały kolorytu budzącej się wiosny i nowego życia, które głosił Zmartwychwstały Chrystus.

W klimat zadumy i przemyśleń, wprowadził wszystkich obecnych, szkolny chór Forte, przygotowany pod kierunkiem Pani Katarzyny Bedy.

Na zakończenie spotkania usłyszeliśmy wiele miłych słów od Wicedyrektor Szkoły Pani Jolanty Krywko, która przekazała całej społeczności najserdeczniejsze życzenia świąteczne.

Tekst: Joanna Bulak, zdjęcia: Waldemar Orzechowski

O naszych uczniów zabiegają najlepsze szkoły średnie 
w województwie!

Do sekretariatu naszej szkoły wpłynęło zaproszenie z III LO im. Unii Lubelskiej  w Lublinie, skierowane do uczniów klas III gimnazjum. Jest to propozycja kontynuowania przez gimnazjalistów  dalszej nauki  w murach jednej z najbardziej prestiżowych szkół w województwie.

Do zaproszenia dołączony został list gratulacyjny od dyrekcji lubelskiego liceum dla całej naszej szkolnej społeczności:

„Serdecznie gratulujemy wielu sukcesów dydaktycznych w roku szkolnym 2017/2018. Wiemy, ile pracy należy poświęcić uzdolnionym uczniom, aby ich talenty mogły w pełni rozbłysnąć, wiemy jednocześnie, ile satysfakcji przynosi osiągnięcie wyznaczonych celów. Dzięki inspirującej atmosferze szkoły oraz pasji nauczycieli i uczniów sukcesy dydaktyczne stały się miarą jakości Państwa pracy”.

Miłośniczki języka francuskiego

W dniu 24 marca odbyło się uroczyste podsumowanie Dni Frankofonii, organizowanych przez II LO im. Marii Konopnickiej w Zamościu oraz Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Francuskiego PROF-EUROPE. Jak co roku odbyły się konkursy: ortograficzny - „Mistrz Ortografii Francuskiej” oraz o wybranym kraju francuskojęzycznym - „Poznajemy Belgię poprzez stacje dydaktyczne”.  Naszą szkołę reprezentowały: Dominika Brzyska z kl IIc oraz Aleksandra Jonak, Julia Sobczyk z kl. IIIc. Uczennice sprostały niełatwej rywalizacji i wykazały się szeroką wiedzą oraz dużymi umiejętnościami językowymi.

Na podium stanęły Julia Sobczyk - II miejsce oraz Dominika Brzyska - III miejsce w konkursie „Mistrz Ortografii Francuskiej”

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Tekst i zdjęcia: Marta Kuryło  

PATRIOTYCZNIE W ZDZ

23 marca w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Zamościu miał miejsce III Konkurs Piosenki Wojskowej i Patriotycznej. Gimnazjum nr 1 w Zamościu reprezentowali: Zuzanna Gałan i Aleksandra Bełz z kl. 2a oraz Franciszek Barnowski z kl. 3b.

Impreza rozpoczęła się koncertem Nieetatowej Orkiestry Wojskowej, z którą gościnnie zaśpiewali nasi uczniowie, później odbyła się część konkursowa.

1 miejsce wyśpiewał Franciszek Barnowski.

Wyróżnienia dostały Zuzanna Gałan i Aleksandra Bełz.

Wszyscy pracują pod kierunkiem p. Katarzyny Bedy.

Serdeczne gratulacje i życzenia kolejnych sukcesów.

Tekst i zdjęcia: K. Beda

Wybieramy szkołę ponadgimnazjalną

W ubiegłym tygodniu (21.03 i 23.03) uczniowie klas trzecich gimnazjum mieli możliwość zapoznania się z ofertą edukacyjną szkół ponadgimnazjalnych podczas Zamojskich Targów Edukacyjnych i Dni Otwartych zamojskich szkół średnich. Nasi uczniowie uczestniczyli w prezentacjach i pokazach szkół publicznych i niepublicznych oraz zajęć pozaszkolnych w hali tenisowej OSiR. Bogaty program skierowany do gimnazjalistów pomógł większości uczniów podjąć ostateczną decyzję o dalszej edukacji.

Tekst: M. Drozd, zdjęcia: M. Drozd, E. Danilewicz  

DEBIUT ALEKSANDRY BEŁZ

Aleksandra BEŁZ, uczennica klasy 2a gimnazjum wyśpiewała tytuł Laureata w finale XIX Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Wokalistów i Zespołów Wokalnych „DEBIUTY” Lublin 2018, organizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Lublinie, w dniach 21 – 22 marca 2018.

Ola wraz z nauczycielem, p. Katarzyną Bedą wzięła udział w warsztatach wokalnych, które poprowadziła wspaniała wokalistka, pani Grażyna Łobaszewska.

W koncercie finałowym, który odbył się w Teatrze Starym w Lublinie, wystąpiło 22 wokalistów z całej Polski.

Gratulujemy Oli i czekamy na kolejne sukcesy.

Tekst: K. Beda, zdjęcia: Bartosz Skowyra

Dzień Talentów w Szkole Podstawowej nr 7

„TALENTY SĄ JAK DIAMENTY- NIEKTÓRE TRZEBA ZNALEŹĆ,
A NIEKTÓRE TYLKO OSZLIFOWAĆ”

W dniu 21 marca 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 7, zgodnie z tradycją, zorganizowany został Dzień Odkrywania Talentów. Jako  Szkoła Odkrywców Talentów, zamojska „Siódemka” od kilku lat realizuje tę inicjatywę, mającą  na celu wszechstronny rozwój uczniów.

Do tegorocznej edycji uczniowie wraz z wychowawcami przygotowali się niezwykle profesjonalnie. Reprezentanci poszczególnych klas zaprezentowali różnorodne talenty: plastyczne, recytatorskie, muzyczne, wokalne, aktorskie, literackie, taneczne, sportowe. Występy oceniała komisja sędziowska w składzie: wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 – pani Iwona Kurzempa – Sarzyńska,  przewodniczący Rady Rodziców - pan Andrzej Osuch, nauczyciele- pani Anna Sawiniec-Szczech, pani Jadwiga Beńko, pani Beata Soboń, pani Anna Sokalska-Wosiek, pani Beata Stasiuk, pan Mariusz Mielnik, pan Waldemar Orzechowski. Jury stanęło przed bardzo trudnym zadaniem wyboru jednej najlepszej klasy w każdej kategorii wiekowej.    
W tym roku  spośród klas I – III szkoły podstawowej najlepsza okazała się klasa IIa (wych. pani Bożena Greszta). W kategorii klas IV – VII  i II klas gimnazjalnych zwyciężyła klasa IVb (wych. pani Iwona Zgnilec). Komisja postanowiła przyznać także nagrody indywidualne za najbardziej poruszające występy. Wyróżnieni zostali: Alicja Sierpniowska kl. IIa SP, Emilia Kaniewska kl. IIIb, Michał Tuzek kl. IIIb, zespół tancerek  kl. IIIc, Jakub Hołowiński kl. IVa, Kacper Gąska, Barbara Małysz, Wiktoria Wardach kl. Va, Martyna Wnuk kl. VIa, Filip Wachowicz kl. VIIa, Zuzanna Gałan kl. IIa gimnazjum oraz pani Marta Słomianowska. Nagrodę publiczności otrzymał Jerzy Klimko kl. IIc gimnazjum.

Wszyscy uczestnicy imprezy: uczniowie, nauczyciele, rodzice - wspaniale się bawili i bardzo  przeżywali każdy popis, obdarzając wykonawców gorącymi brawami.

Za organizację imprezy odpowiedzialne były: p. Maria Garbuz i p. Iwona Zgnilec, p. Anna Sawiniec - Szczech

Rolę konferansjera pełnił p. Piotr Biłant

Tekst: M. Garbuz, zdjęcia: A. Sokalska- Wosiek, W. Orzechowski

Wybitnie uzdolnieni Laureaci z Gimnazjum nr 1 w Zamościu

Dwoje uczniów z Gimnazjum nr 1 znalazło się w nielicznej grupie gimnazjalistówz Zamościa, którzy uzyskali tytuły laureatów konkursów przedmiotowych, organizowanych przez Lubelskiego Kuratora Oświaty.

Aleksandra Dembicka - uczennica kl. IIa została laureatką  konkursu z biologii. Przygotowywała się do niego pod opieką nauczycielki biologii, pani Marty Majewskiej. Aleksandra osiąga w szkole wybitne wyniki w nauce. W każdym semestrze otrzymuje stypendium motywacyjne za wysoką średnią. Jest osobą uzdolnioną w wielu kierunkach. Oprócz  biologii interesuje się matematyką, muzyką, fotografią i językiem angielskim. Od wielu lat tańczy i śpiewa w Zespole Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna”. Jest uczennicą Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Zamościu w klasie wiolonczeli.
W roku szkolnym 2016/2017 Aleksandra Dembicka była stypendystką Marszałka Województwa Lubelskiego.

 

Emil Łasocha - uczeń kl. IIIb  zdobył tytuł laureata w konkursie z matematyki. Przygotowała go nauczycielka matematyki, pani Katarzyna Kosiarska. O jego talencie matematycznym świadczą liczne sukcesy w tej dziedzinie. W roku 2016 był finalistą konkursu „Zagimak”, a w roku 2017 sięgnął w tym konkursie po tytuł laureata. W tym samym roku wywalczył I miejsce w konkursie matematycznym organizowanym przez III LO w Zamościu. Tytuł finalisty uzyskał też w Konkursie Interdyscyplinarnym w II LO. Do najważniejszych osiągnięć Emila należy uzyskany w styczniu 2018 roku tytuł finalisty XIII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Matematycznej Juniorów. W pierwszym etapie Olimpiady, we wrześniu, udział wzięło około 10 000 uczestników z całej Polski. Do drugiego etapu przeszły 1104 osoby. Matematyczne zmagania odbyły się 13 stycznia w dwunastu miastach Polski. Uczeń z Gimnazjum nr 1 znalazł się w gronie 127 finalistów Olimpiady.
Emil jest również wybitnie uzdolniony muzycznie. Uczęszcza do Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Zamościu do klasy fortepianu.

Serdeczne gratulacje dla utalentowanych uczniów i ich nauczycieli!  

Emil Łasocha finalistą XIII Olimpiady Matematycznej Juniorów

Olimpiada Matematyczna Juniorów (OMJ) to ogólnopolskie zawody matematyczne skierowane do uczniów szkół podstawowych i gimnazjum.

17 III 2018 r. Emil uzyskał tytuł finalisty XIII OMJ.

Udział w olimpiadzie to jego inicjatywa. Pracował pod opieką pani Katarzyny Kosiarskiej.

Emil! GRATULUJEMY i życzymy Ci dalszych sukcesów.

PS. Matematyka jest jego pasją!

Tekst: E. Danilewicz

Podsumowanie konkursu - ORZEŁ BIAŁY NASZA DUMA

Dnia 19 marca 2018 r. w Galerii Rzeźby prof. M. Koniecznego w Zamościu odbyło się uroczyste otwarcie wystawy i podsumowanie etapu okręgowego konkursu „Orzeł biały – nasza duma”.

Z rąk Senatora RP Jerzego Chróścikowskiego dyplomy za udział w konkursie upamiętniającym 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę otrzymali utalentowani uczniowie z klasy Va szkoły podstawowej: Wiktoria Szkałuba, Wiktoria Wardach, Kacper Gąska oraz z klasy IIIb gimnazjum Wiktoria Sowińska.

Honorowy patronat nad ogólnopolskim konkursem plastycznym „Orzeł biały – nasza duma” objął marszałek Senatu RP. Patronami konkursu są również Kuratorzy Oświaty poszczególnych województw.

Tekst i zdjęcia: Anna Sawiniec - Szczech

LAURY WOKALISTÓW

16 marca w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 odbyło się „IX Śpiewo – granie w Ekonomiku”.

Gimnazjum nr 1 miało silną reprezentację wokalną: Franciszka Barnowskiego z kl. IIIb oraz Zuzannę Gałan i Aleksandrę Bełz – obie z kl. IIa.

Jury: Barbara Rabiega, Kasia Figura, Marian Szewera postanowiło przyznać drugie miejsce Franciszkowi Barnowskiemu oraz wyróżnienie Zuzannie Gałan. 

Uczniów przygotowała p. Katarzyna Beda.

Gratulujemy i czekamy na kolejne sukcesy!

Tekst: K. Beda, zdjęcia: A. Bełz, Z. Gałan, F. Barnowski

Sukces Oli Jonak w konkursie „Mała Ojczyzna-Ludzie i miejsca”

Szesnastego marca w III LO w Zamościu odbyło się podsumowanie konkursu literacko-fotograficznego „Mała Ojczyzna-Ludzie i miejsca”, który adresowany był do uczniów szkół gimnazjalnych. Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców kolejnej edycji konkursu, wśród których znalazła się uczennica kl.3c Ola Jonak, przygotowywana przez panią Joannę Mudę. Ola otrzymała nagrodę w kategorii opowiadanie za pracę pt.: "Rodzina Kowerskich". Poziom nadesłanych prac był bardzo wysoki, tematyka ciekawa- podejmowała tematy walk polsko- ukraińskich z 1944 roku, ale także trudne lata okupacji niemieckiej. Komisja doceniła zdolności uczniów, podkreślając, że z dużą swobodą posługują się formą opowiadania - piszą prace trzymające w napięciu, z dobrze określonym punktem kulminacyjnym oraz ciekawe pod względem stylistycznym.

Gratulujemy Oli i życzymy dalszych sukcesów!

Tekst i zdjęcie: J. Muda

16 marca 2018 r. - Dzień Matematyki w naszej szkole

16 marca 2018 r. w naszej szkole odbyły się imprezy z okazji Światowego Dnia Matematyki.

Inicjatorem i organizatorem Dnia Matematyki w Polsce jest Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve – patron merytoryczny e-math.pl.

Pierwsze ogólnopolskie obchody Dnia Matematyki odbyły się 12 marca 2014 roku.

Dzień ten został stworzony po to, aby dać uczniom trochę odmiany w nauce matematyki. Udział w grach i zabawach matematycznych mają na celu pokazać, że przedmiot ten może być przyjemny i dawać radość.

W związku z tym w naszej szkole odbyły się:

- podchody matematyczne - zabawa polegała na odszukaniu na szkolnych korytarzach przyklejonych obrazków a później obliczaniu zadań, które się na nich znalazły.

3 osobowe drużyny z kl. IV - VII oprócz sprawności w obliczeniach wykazały się świetną współpracą dzięki czemu wszystkie zadania zostały rozwiązane i umieszczone na karcie pracy.

- turniej  matematyczny dla kl. I-III, kl. IV–VII szkoły podstawowej oraz II–III gimnazjum - drużyny rozwiązywały zadania udostępnione przez Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve (inicjatora i organizatora Dnia Matematyki). Tegoroczne hasło przewodnie turnieju to „Matematyka od kuchni”, a więc pytania związane były z  przepisami i gotowaniem. 

Rywalizacja była ogromna. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą i z zapałem rozwiązywali zadania.

Oto wyniki:
Kl. IV – VII sp
I miejsce -   kl. IVa, Va, VIa
II miejsce –  kl. IVb, IVc, VIIa
III miejsce – kl. Vb

Kl. II – III gim.
I miejsce – kl. IIb i IIIb
II miejsce - kl. IIIc
III miejsce - kl. IIa i IIIa

- wystawa „Matematyczne gry i zabawy” – na której uczniowie całej społeczności szkolnej mogli zobaczyć w jaki sposób bawiąc się można uczyć się matematyki. Dużą część wystawy stanowiły tematyczne lapbooki przygotowane przez uczniów klasy 5b. Resztę wystawy stanowiły - rozwijające wyobraźnię przestrzenną i logiczne myślenie - gry i zabawy matematyczne.

Nad całością czuwały nauczycielki matematyki: p. Małgorzata Bożek, p. Karolina Tyrka, p. Małgorzata Wilkołazka.

Europejski Quiz Finansowy

13 marca b.r. zespół uczniów z naszego gimnazjum: Zuzanna Kierepka, Szymon Smoła z klasy IIa, Karol Jaskułecki, Adrian Tomczak z klasy IIb oraz Agata Sawicka i Eryk Omiotek z klasy IIc uczestniczył w Krajowym Finale Konkursu – „Europejski Quiz Finansowy”. Finał odbywał się on-line na kanale Youtube. Uczniowie udzielali odpowiedzi na platformie Kahoot. Zestaw składał się z 15 pytań dotyczących następujących zagadnień: budżet i oszczędzanie, pożyczki, inwestowanie, bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, zadania matematyczne, polski system finansowy, struktury europejskie. Organizatorem EQF jest Fundacja Warszawski Instytut Bankowości, realizator projektu Bankowcy dla Edukacji Finansowej Młodzieży BAKCYL. Projekt jest realizowany we współpracy ze Związkiem Banków Polskich i Europejską Federacją Bankową. Wyniki finału krajowego EQF będą prezentowane w czerwcu podczas Kongresu Edukacji Finansowej 2018.

Życzymy powodzenia i dalszych sukcesów!

Tekst i zdjęcia: koordynator Anna Sawiniec - Szczech

IV ogólnopolski konkurs recytatorski 
„W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück"

„Człowiek w niewoli staje się jak ptak, któremu połamano skrzydła.
Taki ptak najczęściej umiera."
Maria Rutkowska-Kurcyusz, nr obozowy 12062

Troje uczniów naszego gimnazjum wzięło udział w etapie wojewódzkim bardzo trudnego ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego, upamiętniającego twórczość więźniarek obozu w Ravensbrück. Organizatorami Konkursu są Instytut Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie „Rodzina byłych więźniarek niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Ravensbrück” oraz Miasto Ruda Śląska.

Zadaniem każdego z uczestników było przygotowanie jednego wybranego utworu poetyckiego oraz fragmentu prozy na bazie wspomnień więźniarek KL Ravensbrück. W dniu 12.03. 2018 r. do Lublina pojechali: Oliwia Kozłowska z  kl. IIa, Wiktoria Wójcik  z kl. IIb i Michał Krawiec z kl. IIIc. Nasi recytatorzy, jak zwykle, stanęli na wysokości zadania. Bardzo dojrzale, z ogromnym wyczuciem zinterpretowali swoje teksty, zwracając na siebie uwagę widowni i jurorów. Oliwia Kozłowska i Michał Krawiec otrzymali wyróżnienia.

Uczniowie przygotowywali  się pod kierunkiem p. Marii Garbuz.

tekst i zdjęcia: Maria Garbuz

Uczcili pamięć Dzieci Zamojszczyzny

W dniach 10 – 11 marca 2018 r. w Zamościu odbywała  się dwudniowa konferencja o losach Dzieci Zamojszczyzny pod hasłem - "Dzieci Zamojszczyzny- zbrodnia, o której nie wolno człowiekowi zapomnieć". Wzięli w niej udział przedstawiciele nauki, historycy i władze samorządowe.

Wszystko rozpoczęło się od złożenia przez uczestników kwiatów pod Pomnikiem Ofiar Obozu Przejściowego w sobotę, 10 marca.

Przedstawiciele naszej szkoły wraz z panią wicedyrektor Iwoną Kurzempa – Sarzyńską także uczestniczyli w tym wydarzeniu. Złożyli kwiaty i uczcili pamięć ofiar godnym zachowaniem.

Organizatorami wydarzenia byli: Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie i Wojewódzka Rada Towarzystw Regionalnych.

Tekst i zdjęcia M. Wilkołazka

Wolontariusze w akcji „Tak. Pomagam”

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 i Gimnazjum nr 1 w Zamościu pod opieką wychowawców i nauczycieli uczestniczyli w akcji „Tak. Pomagam”.

To już kolejna w tym roku szkolnym zbiórka artykułów spożywczych organizowana przez Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej na rzecz ludzi potrzebujących.

Akcja przeprowadzona była w dniach 9-10 marca w sklepach: Biedronka i PSS przy ul. Lipskiej w Zamościu. Zebrane produkty żywnościowe z pewnością przyniosą radość tym, którzy tego potrzebują.

Serdecznie dziękujemy!

Tekst: J. Bulak, zdjęcia: J. Bulak, J. Muda

8 Marca - DZIEŃ KOBIET 

„Naprawdę jaka jesteś nie wie nikt 
Bo tego nie wiesz nawet sama Ty 
W tańczących wokół szarych lustrach dni 
Rozbłyska Twój złoty śmiech 
Przerwany w pół czuły gest …”
  

W naszej szkole nie zabrakło w tym wyjątkowym dniu wspaniałych życzeń, naręczy kwiatów i słodyczy, o które zatroszczyła się „Męska Płeć” społeczności szkolnej . Samorząd uczniowski złożył gorące życzenia na ręce Pani Dyrektor, dołączając do nich symboliczny bukiet tulipanów. Dla wszystkich koleżanek przygotowano kosz pełen cukierków. Z okazji Dnia Kobiet odbyły się również  małe klasowe uroczystości. Każda klasa świętowała na swój sposób- pizza, kino, kręgle…Dziewczynki od kolegów dostały jakiś miły podarunek, a panie nauczycielki otrzymały pachnące wiosną kwiaty. Męska część pracowników szkoły również pamiętała o marcowym święcie i przygotowała pyszny tort.

Z okazji Dnia Kobiet samorząd szkolny zorganizował także wybory „Najsympatyczniejszej koleżanki w klasie”. 

Oto wyniki: Maja Tomaszczuk, Oliwka Kozłowska, Zuzia Roczkowska, Martynka Kasiedczak, Ola Serafin i Agatka Sawicka.

Gratulujemy najsympatyczniejszym koleżankom tytułu!!!

W większości krajów święto to obchodzone jest 8 marca, choć są wyjątki – w Tunezji obchodzi się je 13 sierpnia. Data – początek marca – związana jest z rzymskimi obchodami Matronaliów, święta macierzyństwa, płodności i pierwiastka żeńskiego w naturze. Wtedy też kobiety były traktowane w sposób wyjątkowy, dawano im prezenty i spełniano ich życzenia.

Panie w Polsce zazwyczaj  otrzymują w prezencie słodycze i kwiaty. Goździki nadal są niezwykle popularnym kwiatem. Obok niego królują tulipany i czerwone róże, te szczególnie dla partnerek. Jednak w innych krajach, na przykład we Włoszech, kobiety otrzymują gałązki akacji srebrzystej. Podobny podarunek otrzymują w Rosji.

Wszystkim Paniom składamy najserdeczniejsze życzenia pomyślności  i samych pięknych dni w życiu, by uśmiech rozpromieniał Wasze twarze oraz byście zawsze czuły się piękne i doceniane!!!

Dzień Odkrywania Talentów (21 marca 2018r.)

Dyrekcja i Grono Nauczycielskie Szkoły Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. A. Mickiewicza  
 podejmując działania na rzecz uczniów zdolnych, organizuje w szkole coroczny pokaz talentów

1. Szkolny Dzień Talentów dla klas I – III SP odbędzie się 21 marca 2018 r. w godz. 9.00 – 11.00 w sali gimnastycznej, Szkolny Dzień Talentów dla klas IV – VII Szkoły Podstawowej nr 7 i dla klas II Gimnazjum nr 1 odbędzie się 21 marca 2018 r. w godz. 11.30 – 13.30 w sali gimnastycznej
2. W turnieju biorą udział wszystkie klasy
3. Czas prezentacji programu klasy – max 7 min
4. Dziedzina i forma popisu – dowolna (maksymalnie 3 pokazy)
5. Skład jury – komisję sędziowską stanowią nauczyciele niebędący wychowawcami klas i zaproszeni goście
6. Po zakończeniu prezentacji – obrady jury.
7. Ogłoszenie wyników, nagrodzenie zwycięzców.
8. Zwycięski zespół ma prawo wyboru jednej z trzech nagród:
- szansa z dowolnego przedmiotu dla każdego ucznia z klasy
- klasowe wyjście integracyjne z wychowawcą  podczas zajęć
- 2- godzinne  wyjście do ZOO podczas zajęć
- zdobywca I miejsca otrzymuje dodatkowo słodką nagrodę

Ekonomik zaprasza na bezpłatne szkolenie z zakresu filmowania: „Filmowanie to nie nałogów szukanie”

Zapraszamy uczniów zamojskich szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do udziału w projekcie profilaktyczno – edukacyjnym: Filmowanie to nie nałogów szukanie realizowanym przez Stowarzyszenie „Przyjaciół Ekonomika”, współfinansowanym przez Miasto Zamość w ramach zadania publicznego z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym – realizacja środowiskowych programów alternatywnych wobec uzależnień, adresowanych do dzieci i młodzieży promujących życie bez alkoholu i innych środków psychoaktywnych. Adresatami są uczniowie uczący się na terenie miasta Zamość. Głównym celem programu jest promowanie zdrowego stylu życia i ochrona młodzieży przed zachowaniami ryzykownymi poprzez zapewnienie warunków do rozwoju zainteresowań oraz aktywnego spędzania czasu wolnego. Główne założenia Programu to: rozwijanie zainteresowań i uzdolnień młodzieży, uczestnictwo w kulturze, budowanie poczucia własnej wartości, ochrona młodzieży przed zgubnym wpływem środków uzależniających, edukacja zdrowotna, wzmacnianie mocnych stron rozwoju osobowego młodzieży.

W ramach realizowanego zadania przeprowadzone zostaną profesjonalne zajęcia z zakresu filmowania, jak również odbędą się zajęcia informacyjno – edukacyjne na temat zdrowego stylu życia przeprowadzone przez pedagoga oraz psychologa. Zajęcia odbędą się w dwóch turach:

I tura – rekrutacja uczniów od 19.02.2018 r. do 28.02.2018 r.,

II tura – rekrutacja uczniów od 03.09.2018 r. do 14.09.2018 r.

Więcej informacji znajduje się na stronie: https://www.ekonomikzamosc.pl/2018/02/20/filmowanie-nalogow-szukanie-kolejny-projekt-ekonomiku/

Beata Soboń

UWAGA! TRWA AKCJA „GROSZ DO GROSZA”

Od 1 marca rozpoczynamy drugi etap akcji pod nazwą „Grosz do grosza”, która przeprowadzana jest w ramach programu „Dzwonek na obiad” w roku szkolnym 2017/2018. Pierwszy etap zbiórki odbył się w pierwszym semestrze - od 2 do 27 października 2017r. Honorowy patronat nad programem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Dochód ze zbiórki przeznaczony zostanie na wykupienie obiadów we wszystkich typach szkół na terenie całego kraju dzieciom zgłoszonym do programu „Dzwonek na obiad”.

Samorząd uczniowski gorąco zachęca wszystkich do wzięcia udziału w akcji.

Uczciliśmy pamięć Żołnierzy Wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca. Uroczystości w Zamościu zostały zorganizowane przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, 3. Batalion Zmechanizowany w Zamościu oraz Parafię Wojskową Św. Jana Bożego.

Pomimo kilkunastostopniowego mrozu, społeczność Zamościa  licznie zgromadziła się na ul. Kolegiackiej. Nie zabrakło ceremoniału wojskowego z hymnem państwowym, apelem pamięci i salwą honorową. Były też okolicznościowe przemówienia. Uroczystość zakończyło złożenie wieńców przez delegacje władz wojewódzkich i samorządowych, służb mundurowych, szkół i innych instytucji. W imieniu naszej społeczności szkolnej wiązankę okolicznościową złożyli uczniowie klasy IIc gimnazjum pod opieką p. Marii Garbuz.

Tekst i zdjęcia: M. Garbuz

Koszykarska Gimnazjada Dziewcząt

27.02.2018 r. w Szkole Podstawowej nr 4 odbyła się Koszykarska Gimnazjada Dziewcząt, w której wzięły udział nasze zawodniczki. W drodze do finału pokonały swoje grupowe koleżanki z gimnazjum nr 4 oraz gimnazjum nr 2. W pojedynku o pierwsze miejsce spotkały się z koszykarkami z gimnazjum nr 9, którym uległy zajmując ostatecznie II miejsce.

Skład drużyny:
1. Czapka Marta IIIA
2. Dembicka Aleksandra IIA
3. Góra Magdalena IIIA
4. Maślona Katarzyna IIIA
5. Miedziak Natalia IIIC
6. Staszczuk Kinga IIB
7. Wojtowicz Kamila IIIA

Tekst i zdjęcia: P. Biłant

KOKARDY NARODOWE NA 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI

Aby uświetnić obchody 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, społeczność Szkoły Podstawowej nr 7 w Zamościu,  pod kierunkiem Pani Anny Sawiniec – Szczech uczestniczy w projekcie edukacyjnym pod hasłem: „KOKARDY NARODOWE NA 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI” i dekoruje szkołę barwami narodowymi.

Biało-czerwona kokarda narodowa, mylnie zwana także kotylionem, to narodowy symbol Polaków noszony przede wszystkim podczas świąt narodowych (11 Listopada, Święto Konstytucji 3 Maja). Zgodnie z heraldycznym znaczeniem barw, kokarda odwzorowuje godło Królestwa Polskiego: białego orła na czerwonym polu. Pomimo ustaleń heraldycznych, powszechnym stało się noszenie kokard
o odwróconej kolejności barw (czerwone serce z białym otokiem) – przedstawił to m.in. Artur Grottger na obrazie „Pożegnanie powstańca”.

Uczniowie wykonali  kokardy narodowe z różnych okresów historycznych, noszone m.in. w okresie powstania styczniowego, powstania wielkopolskiego, kokardy heraldyczne w formie najbardziej rozbudowanej, kokardy heraldyczne z orzełkiem z 1919 roku, kokardy heraldyczne z orzełkiem III RP.

Tekst i zdjęcia: Anna Sawiniec - Szczech

Spotkanie z Rafałem Brzozowskim w Szkole Podstawowej nr 7 
w Zamościu

22 lutego 2018 roku okazał się niezwykłym dniem dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza w Zamościu. Znany piosenkarz i prezenter telewizyjny Pan Rafał Brzozowski spotkał się z całą społecznością szkoły. Wydarzenie odbyło się z inicjatywy Michaliny Litwajtis, przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego klas 4-7 zamojskiej „Siódemki”.

Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się m.in. jak przebiegała kariera muzyczna piosenkarza oraz poznać kulisy pracy prezentera telewizyjnego. Padło mnóstwo pytań, na które Gość chętnie odpowiadał. Młodzież pytała o plany na najbliższą przyszłość, wspomnienia z pierwszego występu oraz marzenia z dzieciństwa. Podczas spotkania mieli okazję zaprezentować swoje talenty  młodzi wokaliści ze szkoły: Martyna Wnuk z kl. VIa oraz uczennice gimnazjum – Aleksandra Bełz i Zuzanna Gałan z klasy IIa.  Franciszek Barnowski z klasy IIIb swoim wykonaniem piosenki Franka Sinatry „Fly me to the moon”, tak zaimponował naszemu Gościowi, że piosenkarz zaproponował chłopcu powtórne wykonanie tej piosenki w duecie. Pan Rafał był pod dużym wrażeniem talentu uczniów. W dalszej części miłego spotkania artysta zaprosił całą salę do wspólnego śpiewu piosenki „Tak blisko”. To były niezapomniane chwile, kiedy wszyscy: i mali, i duzi, i nauczyciele, i rodzice z entuzjazmem dołączyli do śpiewającego Pana Rafała.

Wizyta zakończyła się sesją zdjęciową z Gwiazdą. Wszyscy zainteresowani otrzymali również autografy.

Więcej:

http://zamosc.naszemiasto.pl/artykul/zamosc-rafal-brzozowski-spotkal-sie-z-uczniami-szkoly,4485606,artgal,t,id,tm.html

Tekst: Marlena Szczepanek, Marta Słomianowska

Z kopyta kulig rwie...

Z racji, że zima w pełni, klasa 2a wybrała się na kulig do pobliskiego Krasnobrodu.

Zaprzężone w wypoczęte konie sanie, poniosły nas na godzinną przejażdżkę po malowniczym, zaśnieżonym lesie. Podziwialiśmy walory roztoczańskiej przyrody oraz stada pasących się sarenek. Podczas przerwy w sannie, na pięknej polanie, mieliśmy okazję powalczyć na śnieżki.  Mróz szczypiący w policzki oraz świeże powietrze wzmogło w nas uczucie głodu! Na miejscu postoju czekało już na nas rozpalone ognisko. Upieczone kiełbaski i gorąca herbata rozgrzały nas do zabawy, gdyż następnym punktem programu były zjazdy na workach z sianem z fantastycznej górki. Atrakcji nie zabrakło, chłopcy prześcigali się w pomysłach, jak zmodyfikować sposób zjazdu, a dziewczętach jak się zintegrować w tych działaniach. Trochę przemoczeni, ale zrelaksowani i zadowoleni wróciliśmy do Zamościa.

Zabawa była wyśmienita!

Zdjęcia: p.Joanna Muda, tekst: p.Jolanta Krywko

Rok 2018 - Rokiem Ireny Sendlerowej

Rok 2018 będzie Rokiem Ireny Sendlerowej - zdecydował Sejm, oddając w ten sposób "hołd Tej, która z największym poświęceniem działała na rzecz ratowania drugiego człowieka".

Młodzież gimnazjalna zorganizowała wystawę plastyczną  dla uczniów szkoły podstawowej upamiętniającą  bohaterskie czyny Ireny Sendlerowej.

Przypomniano, że Irena Sendler, z domu Krzyżanowska ocaliła z warszawskiego getta ok. 2,5 tys. żydowskich dzieci. W czasie okupacji zaangażowała się w konspirację. Pomagała żydowskim współobywatelom, zanim jeszcze powstało getto warszawskie. W 1942 r., gdy utworzono polską organizację podziemną, Radę Pomocy Żydom "Żegota", została szefową wydziału dziecięcego. Zorganizowała akcję przemycania dzieci żydowskich z getta. Wyprowadzane z getta dzieci były umieszczane w polskich rodzinach, sierocińcach i klasztorach. Ich zaszyfrowane nazwiska Sendlerowa zapisywała na paskach bibułki, które wkładała do słoików i zakopywała. Po zakończeniu wojny rozszyfrowany spis trafił do szefa Centralnego Komitetu Żydów w Polsce - Adolfa Bermana. Prowadzony przez Sendlerową rejestr uratowanych dzieci pozwolił po zakończeniu wojny na poznanie przez nie własnej tożsamości i odnalezienie bliskich. W 1943 r. Sendlerowa  została aresztowana przez Niemców. Była przesłuchiwana i torturowana, więziona na Pawiaku.  Została skazana na śmierć. Uratowała ją "Żegota", przekupując niemieckich strażników. Do końca wojny kobieta ukrywała się pod fałszywym nazwiskiem. W ukryciu pracowała dalej nad ocaleniem żydowskich dzieci. Podczas Powstania Warszawskiego była sanitariuszką. Po wojnie zajmowała się działalnością socjalną.

W 1965 r. została uhonorowana przez izraelski instytut Yad Vashem medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.
W 1991 r. otrzymała honorowe obywatelstwo Izraela.
W 2003 r. została odznaczona Orderem Orła Białego.
W 2007 r. na wniosek dzieci otrzymała Order Uśmiechu.
W 2006 r. prezydent Lech Kaczyński wystąpił z inicjatywą przyznania jej Pokojowej Nagrody Nobla.

Tekst i zdjęcia:  Anna Sawiniec - Szczech

KOLEJNY WOKALNY SUKCES FRANKA

FRANCISZEK BARNOWSKI z kl. 3b gimnazjum wyśpiewał DRUGIE MIEJSCE w IV Konkursie Piosenki Rosyjskiej, który miał miejsce 16 lutego 2018 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4, popularnie zwanym budowlanką.  

Zmagania wokalne przebiegały w dwóch kategoriach: szkoły gimnazjalne i szkoły ponadgimnazjalne.

Warto wspomnieć, że Franek bliższą znajomość z językiem rosyjskim zawarł około miesiąca temu, kiedy zaczął przygotowania do konkursu pod kierunkiem p. Katarzyny Bedy.

Wielkie gratulacje i czekamy na kolejne sukcesy wokalne.

Tekst: K. Beda, zdjęcia: B. Skowyra

Podsumowanie akcji Góra Grosza w naszej szkole

Nasza szkoła jak co roku wzięła w ogólnopolskiej akcji zbierania monet organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom. Monety ze zbiórki zostaną przekazane dla tysiąca dzieci, które z różnych przyczyn nie mogą wychowywać się we własnym domu oraz wsparcie dla ich rodzin.

Uczniowie naszej szkoły w terminie od 27 listopada 2017 do 2 stycznia zbierali monety w klasach lub do puszek noszonych przez członków samorządu uczniowskiego. Wspólnymi siłami udało się zebrać ponad 14 kilogramów monet o nominałach 1gr, 2gr oraz 5 gr o łącznej wartości 151 złotych i 79 groszy. Klasą, która wyróżniła się w ilości zebranych monet jest klasa 6a. W imieniu fundacji oraz wszystkich obdarowanych serdecznie DZIĘKUJEMY!

Tekst i zdjęcia: M. Szczepanek

Zostań Stypendystą Programu „Marzenie o Nauce” (MoN)

Edukacyjna Fundacja im. prof. Romana Czerneckiego EFC rusza z kolejną, ósmą już, rekrutacją do programu „Marzenie o Nauce”. Wniosek zgłoszeniowy I fazy rekrutacji należy wypełnić online w terminie od 15 lutego do 31 marca 2018 roku za pośrednictwem strony www.efc.edu.pl. Wyniki I fazy zostaną ogłoszone 15 kwietnia 2018 roku. Osoby zakwalifikowane otrzymają informację drogą mailową. Wybranych kandydatów odwiedzą osobiście w miejscu zamieszkania Koordynatorzy regionalni. Ostateczne wyniki rekrutacji zostaną opublikowane na stronie internetowej Fundacji  15 czerwca 2018 roku.

Program „Marzenie o Nauce” adresowany jest do uczniów III klas gimnazjów, którzy uzyskali średnią ocen za I semestr III klasy co najmniej 4,5 i zamieszkują na stałe w miejscowości do 30 tysięcy mieszkańców. Dochód na jedną osobę w gospodarstwie domowym kandydata nie może przekraczać 900 zł netto. Warunkiem otrzymania stypendium jest przyjęcie do jednego z liceów współpracujących z Fundacją (pełna lista placówek udostępniona jest na stronie www.efc.edu.pl).

W ramach stypendium Fundacja EFC pokrywa opłaty szkolne, koszty ubezpieczenia oraz zakwaterowania i wyżywienia w szkolnej bursie, udostępnia podręczniki, finansuje wycieczki klasowe i naukę języka angielskiego, a podczas ferii i wakacji zapewnia swoim Stypendystom wyjazdy na obozy narciarskie i windsurfingowe.

Wszystkim Kandydatom życzymy powodzenia!

Walentynki w naszej szkole

Walentynki to wyjątkowy dzień, który skłania nas do okazania ukochanej osobie tego, co naprawdę czujemy, a na co dzień nie mamy czasu i sposobności, żeby to wyrazić. Korzystamy zatem z tych chwil i słowami, czynami wyrażamy to, co podpowiada nam serce. Pomimo istnienia wielu legend i opowiadań na temat Walentynek, pochodzenie i historia Walentynek – Święta Zakochanych, nie zostały nigdy całkowicie i bezspornie wyjaśnione. Podobno początki tego święta wywodzą się z Italii, gdzie 14 lutego obchodzono wigilię uroczystości Lumpercaliów, czyli święta ku czci Fauna – mitycznego boga płodności i obfitości. Z tego też okresu miały pochodzić pierwsze liściki miłosne: zwyczaj nakazywał bowiem, aby dziewczęta przed Lumpercaliami na skrawkach papieru zapisywały swoje imiona, które następnie losowane były przez kawalerów. Utworzone w ten sposób pary miały spędzić ze sobą całą uroczystość. Często jednak zdarzało się, że dziewczęta poza wpisaniem swojego imienia, dodawały na karteczkach również krótkie wierszyki miłosne.

Takie i inne życzenia z okazji Dnia Świętego Walentego mieli okazję przesłać uczniowie naszej szkoły. Coroczną pocztę walentynkową zorganizowały samorządy szkolne. Uczniowie wrzucali kartki z życzeniami do skrzynek walentynkowych, aby 14 w Dniu Zakochanych dotarły do wybranej osoby. Dzięki sprawnej poczcie wszystkie życzenia trafiły do adresatów na czas!

Tekst: J. Muda, zdjęcia: M. Czapka

Klasa 2c na łyżwach

14 lutego uczniowie kl. IIc wraz z wychowawczynią wybrali się na miejskie lodowisko. Był to doskonały pomysł na Dzień Walentynkowy- okazja do wzajemnej życzliwości i wsparcia podczas bolesnych upadków podczas jazdy. Tym razem również klasa wypadła na medal! Niektórzy popisywali się swoimi umiejętnościami, inni zaś doskonalili samą jazdę na łyżwach u boku kolegów lub koleżanek. Aby poczuć się raźniej, wiele osób jeździło w grupach. Mieli przy tym dużo zabawy. Oczywiście nie obyło się bez niespodziewanych upadków. Jedno jest pewne – wszyscy świetnie się bawili. Cały czas panowała miła, wesoła atmosfera. Niestety, czas szybko minął i musieliśmy wracać do szkoły.

Tekst i zdjęcia: J. Muda

Bal Gimnazjalny

Tradycją naszego gimnazjum jest organizowanie Balu Gimnazjalnego dla uczniów klas trzecich. W tym roku, podobnie jak w poprzednim, odbył się on w restauracji Browar. Piękna uroczystość rozpoczęła się o godz.18.00. Uczniowie w części artystycznej zachwycili wszystkich recytacją oraz śpiewem. Franciszek Barnowski z klasy IIIb zaczarował swoim głosem wszystkie panie. Odkryciem artystycznym tego balu była Klaudia Oszmaniec z klasy IIIa, która również przepięknie śpiewa.

Uczniowie dziękowali Pani Dyrektor, Wychowawcom, Nauczycielom i Rodzicom za trud włożony w edukację i wychowanie, za wspieranie w trudnych chwilach. Nie zabrakło ciepłych słów, życzeń i kwiatów.

Szczególnym momentem balu był polonez w wykonaniu uczniów poprowadzony przez Panią Dyrektor Alicję Dubel. Taniec ten został przygotowany przez nauczycieli wychowania fizycznego – Radosława Witkowskiego i Jacka Pysiewicza.

Piękne stroje uczniów oraz ich poważne zachowanie wywołały wzruszenie rodziców i nauczycieli. A potem zaczęła się zabawa, która trwała do późnych godzin nocnych.

Bardzo serdecznie dziękujemy Rodzicom za zorganizowanie Balu Gimnazjalnego.

Tekst: wychowawcy klas trzecich
Zdjęcia: Bartosz Skowyra klasa IIIa

„Orzeł Biały – nasza duma”

W 2018 r. przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W ramach jubileuszowych obchodów, uczniowie wykonali prace plastyczne o tematyce patriotycznej. Najlepsze z nich zostały zgłoszone do udziału w okręgowym etapie konkursu plastycznego po hasłem „Orzeł Biały – nasza duma”.

Są to prace Wiktorii Szkałuby, Wiktorii Wardach, Kacpra Gąski z klasy Va szkoły podstawowej i Wiktorii Sowińskiej z klasy IIIb gimnazjum.

Najważniejszym celem konkursu jest zainteresowanie uczniów znaczeniem naszych symboli narodowych, a także popularyzacja wiedzy o godle państwa polskiego.

Organizatorami konkursu są:
- senatorowie RP,
- Kancelaria Senatu

Honorowy patronat nad ogólnopolskim konkursem plastycznym „Orzeł biały – nasza duma” objął marszałek Senatu RP. Patronami konkursu są również Kuratorzy Oświaty poszczególnych województw.

Tekst: A. Sawiniec - Szczech

Europejski Quiz Finansowy 2018

W styczniu 2018 roku nasza szkoła została zgłoszona do Europejskiego Quizu Finansowego 2018. Organizatorem EQF jest Fundacja Warszawski Instytut Bankowości, realizator projektu Bankowcy dla Edukacji Finansowej Młodzieży BAKCYL. Projekt jest realizowany we współpracy ze Związkiem Banków Polskich i Europejską Federacją Bankową.

Europejski Quiz Finansowy jest tematycznie zgodny z podstawą programową wiedzy o społeczeństwie, poszerzając jej treści w zakresie problematyki zarządzania finansami i wiedzy o strukturach systemu finansowego w Polsce i w Europie.

Cele Konkursu:
1.Wzbogacenie programu nauczania w zakresie praktycznej edukacji finansowej.
2.Upowszechnianie wiedzy na temat finansów oraz systemu bankowego w Polsce i Europie.
3.Poznanie i utrwalanie zasad dotyczących bezpiecznego zachowania w cyberprzestrzeni.
4.Kształtowanie postawy przedsiębiorczości wśród młodzieży.

Udział w EQF mogą wziąć uczniowie szkół podstawowych (klasy VII) i klas gimnazjalnych (klasy II).

Życzymy powodzenia!

Regulamin jest opublikowany na stronie internetowej: http://bakcyl.wib.org.pl/EQF

Koordynator konkursu: Anna Sawiniec - Szczech

W świecie Romea i Julii

W czwartek 25 stycznia 2018 r. klasy: VI i VII szkoły podstawowej oraz II i III gimnazjum miały możliwość poczuć klimat renesansowej Werony, uczestnicząc w spektaklu przygotowanym przez Narodowy Teatr Edukacyjny we Wrocławiu na motywach tragedii Williama Szekspira pt.: „Romeo i Julia”.

Niewiele osób wie, że historia nieszczęśliwej miłości dwojga nastolatków znana była we Włoszech dużo wcześniej, zanim spisał ją Szekspir. Źródłem, z którego bezpośrednio czerpał, był poemat epicki Arthura Brooke’a „Tragiczna historia Romea i Julii”. Mimo iż zachował główną fabułę, Szekspir dodał i zmienił wiele szczegółów, aby historia nabrała wyrazistości i dramatyzmu,  a płaskie postacie zmienił w przejmujące role i romantyczne ikony.

Losy młodych, pięknych kochanków, których miłość stała się niemożliwa ze względu na konflikt zwaśnionych rodów, strofy jednej z najpiękniejszej poezji miłosnej na świecie, barwny obraz renesansowych Włoch i wspaniała oprawa muzyczna dostarczyły publiczności wiele artystycznych wzruszeń.

Na zakończenie odbyło się spotkanie z aktorami, podczas którego młodzież mogła dowiedzieć się lub przypomnieć, kim był William Szekspir, jakie utwory wyszły spod jego pióra i jaka była ich tematyka, a także jak wyglądał „teatr elżbietański”.

Tekst i zdjęcia: M. Słomianowska

Klasy trzecie na lodowisku 

25 I 2018
Koniec półrocznej pracy to czas podsumowania wyników w nauce ale i pora na chwile odprężenia.
Tak cieszyli się z nadchodzących ferii uczniowie klas trzecich.

Tekst i zdjęcia: E. Danilewicz  

Gala IV Orszaku Trzech Króli

24 stycznia 2018 r. w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” odbyła się Gala IV Orszaku Trzech Króli w Zamościu. Podczas spotkania podziękowano wszystkim, którzy mieli wkład w przygotowanie, organizację i przebieg wydarzenia. W dowód uznania za zaangażowanie wręczono pamiątkowe dyplomy.

W imieniu społeczności Szkoły Podstawowej nr 7 i Gimnazjum nr 1 dyplom odebrała Pani Dyrektor Alicja Dubel wraz z uczniami – uczestnikami orszaku i p. Marzeną Chmiel, która była odpowiedzialna za przygotowanie liturgii w katedrze oraz grupy zielonej.

Następnie zgromadzeni goście wysłuchali pięknego Koncertu kolęd w wykonaniu Chóru „Forte” i solistów: Aleksandry Bełz, Franciszka Barnowskiego i Zuzanny Gałan, których przygotowała p. Katarzyna Beda. Na zakończenie Gali na wszystkich uczestników czekał słodki poczęstunek torty „królewskie”, Boże krówki i szczodraki zamojskie.  

Orszak Trzech Króli

Tekst: Marzena Chmiel, zdjęcia: Magdalena Olszewska

Sukces Adeli i Wiktora

Dnia 22 stycznia 2018 roku w SOSW w Zamościu odbyło się uroczyste podsumowanie regionalnego V Logopedycznego Konkursu Plastyczno – Literackiego pod hasłem „Królestwo Radości na kartce papieru…”.

Jury konkursu w kategorii szkół podstawowych przyznało wyróżnienie dla Adeli Szczech z klasy Ia oraz w kategorii gimnazjów II miejsce dla Wiktora Wachowicza z klasy IIIc.

 Celem konkursu było:
- rozwijanie zainteresowań plastycznych,
- dbałość o poprawną wymowę wyrazów zawierających głoski l i r,
- integracja społeczna uczniów sprawnych i niepełnosprawnych.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Tekst i zdjęcia: A. Sawiniec Szczech

Głosuj na Martę - Sms o treści: TZW.S18 pod numer: 7248

Po raz drugi Marta Czapka uczennica klasy 3a została nominowana do plebiscytu na Sportowca Roku Tygodnika Zamojskiego. Będzie nam niezmiernie miło za wszystkie oddane na nią głosy. 

Sms o treści: TZW.S18 pod numer: 7248.

Najwyższe osiągnięcia Marty z 2017 roku:
Mistrzyni Polski w karate tradycyjnym w kategorii kumite i wicemistrzyni w drużynie. Srebrna medalistka klubowych mistrzostw Europy w kumite drużynowym. Mistrzyni świata w karate fudokan i wicemistrzyni w drużynie. Druga zawodniczka mistrzostw Europy w karate tradycyjnym.

Maski karnawałowe

W miesiącu maskarad uczniowie pod kierunkiem p. Anny Sawiniec – Szczech  wykonali z prawdziwą pasją, przepięknie dekorowane maski karnawałowe.

Małe rękodzieła mają różne kształty, czasami wyrażają ludzkie  emocje, innym razem wyobrażają zwierzę. Maski nawiązują do różnych kultur i obszarów geograficznych np. bauta – zakrywająca całą twarz, columbina – zakrywająca oczy, nos i policzki lub maska z egzotycznym ptasim dziobem.

Użycie masek w rytuałach i ceremoniach jest bardzo starą praktyką na całym świecie. W Europie znane były w starożytnym teatrze greckim, od średniowiecza używano ich w czasie zabaw karnawałowych.

Taniec, zabawa, śpiew, to nieodzowne elementy zapustne na Kaszubach. Do dzisiaj zachował się tam zwyczaj kolędowania przebierańców. Widowiskowe karnawały odbywają się w Wenecji, Rio de Janeiro, na Wyspach Kanaryjskich czy w Londynie.

Kultywując tradycje, zwyczaje i obyczaje - w czwartek uczestniczyć będziemy w szkolnej zabawie choinkowej, a w sobotę w uroczystym balu gimnazjalnym. Życzymy wszystkim wspaniałej zabawy.

 Tekst i zdjęcia: Anna Sawiniec – Szczech 

"UCZEŃ Z PASJĄ"

"UCZEŃ Z PASJĄ" to forma Facebook'owego konkursu, w którym uczniowie będą mogli pochwalić się swoimi talentami - zdjęcie na którym widać ich podczas tego czym się zajmują + opis (imię i nazwisko, klasa, może jakieś osiągnięcia/prace plastyczne/zdjęcia wykonane przez nich, co ich do tego zachęciło itd.)

I etap będzie odbywać się za pośrednictwem naszego spotted (na który prosimy wysyłać swoje zgłoszenia), a 5 osób, które przejdą dalej wyłonią Wasze polubienia/reakcje.

II etap odbędzie się w szkole, a o miejscach 1-3 pomiędzy wygraną piątką zadecyduje komisja szkolna!

Na zgłoszenia czekamy do 26.01.2018

Głosowanie trwać będzie w terminie od 27.01.2018 do 16.02.2018.

https://m.facebook.com/Spotted-Gimnazjum-nr-1-Zamość-922776981104273/?ref=bookmarks#_=_

Wolontariusze z klasy 3c zagrali z Wielką Orkiestrą!

14. stycznia 2018 r. odbył się 26 finał WOŚP, a jego celem było pozyskanie środków dla wyrównania szans w leczeniu noworodków.
Już od 9.00 rano wolontariusze z kl.3c gimnazjum: Ada Kostrubiec, Katarzyna Farion, Martyna Mądroń, Julia Sobczyk, Natalia Miedziak, Michał Krawiec, Maksymilian Sawa, Jakub Janicki, Karol Kowalczyk pod opieką p. Joanny Mudy odebrali swoje puszki oraz identyfikatory i ruszyli na ulice Zamościa, by zbierać pieniądze na leczenie niemowlaków. Chociaż mroźny wiatr szczypał ostro w nosy i uszy dzielnie i z uśmiechem na ustach kwestowali do godziny 13.00, wręczając darczyńcom za złożony datek symboliczne serduszko. Aurę pogodową podgrzewała życzliwość mieszkańców Zamościa wobec uczniów. Jak co roku, nie zabrakło hojnych ludzi o dobrym sercu, a także tych, którzy chcieli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z naszymi wolontariuszami. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy grała w Zamościu aż do wieczora w wielu punktach miasta. Odbywały się turnieje szachowe, koncerty, licytacje i wiele innych atrakcji. Najwięcej z nich miało miejsce w Galerii Twierdza. Dla zmarzniętych wolontariuszy przygotowano kawiarenki w różnych miejscach na terenie miasta, zaś w sztabie WOŚP czekała tradycyjna grochówka.
Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom za okazaną życzliwość oraz wsparcie!!! 

Tekst i zdjęcia: J. Muda

Orszak Trzech Króli 2018

"Bóg jest dla wszystkich" to hasło tegorocznych Orszaków Trzech Króli, organizowanych w ponad 600 miejscowościach w Polsce i na świecie.  IV Orszak Trzech Króli w Zamościu rozpoczęła msza święta w Katedrze, pod przewodnictwem ks. dra Roberta Strusa, Dyrektora Wydziału Nauki i Wychowania Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Zamościu,  po której na ulice naszego miasta wyruszyło siedem barwnych grup, utworzonych przez uczniów zamojskich  i gminnych szkół. Na czele kolorowego pochodu, szła Święta Rodzina z Dzieciątkiem, nieco dalej jechali Trzej Królowie, symbolizujący trzy kontynenty: Europę, Azję i Afrykę.. Za nimi podążali: vice prezydent Zamościa – Magdalena Dołgan, przedstawiciele władz miejskich i gminnych, zamojscy parlamentarzyści. Nie zabrakło też rodziców naszych uczniów i licznie zgromadzonych mieszkańców naszego miasta.

Główny korowód stanowiły dzieci i młodzież  w kolorowych strojach, nawiązujących do poszczególnych kontynentów. Nasi uczniowie w specjalnie przygotowanych, zielonych strojach reprezentowali kontynent afrykański. Razem z nimi wędrowały: pani dyrektor Alicja Dubel, pani vice dyrektor Jolanta Krywko i nauczyciele: Beata Stasiuk, Joanna Bulak oraz Marzena Chmiel – odpowiedzialna za grupę „zieloną” orszaku. Orszak przeszedł ulicami Starego Miasta na plac przed Pałacem Zamoyskich. Nie zabrakło w nim ważnych akcentów nawiązujących do jubileuszu 25. rocznicy powstania naszej diecezji oraz Roku Patrona Dzieci i Młodzieży - św. Stanisława Kostki. Oprócz religijnego charakteru Orszaku, układem tanecznym „Nasza Niepodległa” rozpoczął się w naszym mieście Jubileuszowy Rok 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości

Na zakończenie Mędrcy i wszyscy uczestnicy orszaku oddali hołd Dzieciątku. Były też gorące napoje i żołnierska grochówka, słodkie "szczodraki" zamojskie i "gwiazdki królewskie". Pogoda w tym roku dopisała, a radośni uczestnicy Orszaku Trzech Króli z naszej szkoły obiecali, że powrócą tam za rok…

(Tekst: Marzena Chmiel; zdjęcia Joanna Bulak)

Więcej:

http://zamosc.naszemiasto.pl/artykul/orszak-trzech-kroli-w-zamosciu-w-pochodzie-wziely-udzial,4367201,artgal,29099935,t,id,tm,zid.html

http://www.ezamosc.pl/kultura/item/1738-orszak-trzech-kroli-przemaszerowal-ulicami-zamoscia-zdjecia

http://www.dziennikwschodni.pl/zamosc/orszak-trzech-kroli-w-zamosciu-zdjecia,n,1000211393.html

Konkurs „Nauczyciel-Innowator”

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło listę laureatów konkursu  pt. „Nauczyciel-Innowator”. Wśród laureatów jest nauczyciel naszej szkoły - Aleksandra Luchowska-Bartnik.

Wyróżnieni w konkursie to ci przedstawiciele kadry pedagogicznej, którzy przygotowali najlepszy scenariusz zajęć edukacyjnych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii oraz pomocy dydaktycznych określonych w rządowym programie.

https://men.gov.pl/ministerstwo/informacje/nauczyciel-innowator-nagrodzeni-w-konkursie-men.html  

Obejrzyj film: Lekcja z wykorzystaniem TIK

 

Dzień Patrona w blasku świątecznych iluminacji

21 oraz 22 grudnia w szkole panowała uroczysta atmosfera. Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia wprawiły wszystkich w ten szczególny, pełny oczekiwania nastrój. Zimowo-świąteczne dekoracje sal lekcyjnych, zielone, pięknie ozdobione choinki na korytarzach, barwne iluminacje świetlne, wystawa kalendarzy adwentowych oraz zapachy smakowitych ciast wykonanych przez mamy i babcie uczniów wprowadziły niepowtarzalny klimat świąt.

Zwieńczeniem tych wszystkich przygotowań były Jasełka, które sprawiły, że przy dźwiękach najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek  można było jeszcze raz przeżyć cud narodzin Pana i odczuć magię cichej, lecz jakże niezwykłej nocy. Wśród młodych artystów znaleźli się uczniowie kl. IVa i IVb szkoły podstawowej, IIa, IIb oraz IIIb gimnazjum. Nad wszystkim czuwała p. Marta Słomianowska. Przepiękną oprawę muzyczną zapewnił szkolny chór oraz soliści przygotowani przez p. Katarzynę Bedę. Ze względu na dużą społeczność szkolną jasełka zostały wystawione trzykrotnie. 21 grudnia w godzinach popołudniowych obejrzeli je rodzice, następnego dnia uczniowie i zaproszeni goście.

Wigilia jest dla „Siódemki” dniem szczególnym jeszcze z jednego, bardzo ważnego powodu – tego dnia urodził się Patron szkoły, Adam Mickiewicz. Uczniowie kl. IVa i kl. Va szkoły podstawowej oraz kl. IIc gimnazjum pod opieką p. Joanny Mudy przygotowali krótki montaż słowno-muzyczny poświęcony życiu i twórczości naszego wieszcza narodowego. W brawurowy sposób odegrali bajkę „Przyjaciele” oraz fragmenty „Dziadów cz. II”. W swoim spektaklu zawarli ważne przesłania dotyczące prawdziwej przyjaźni oraz sensu i istoty życia.

Uroczysty apel z okazji Dnia Patrona oraz Jasełek, który odbył się 22 grudnia, zaszczycili swoją obecnością: ojciec proboszcz Andrzej Zalewski, p. Piotr Małysz – radny Rady Miasta Zamość oraz p. Andrzej Osuch – przedstawiciel Rady Rodziców. Gościom towarzyszyły: p. Alicja Dubel – dyrektor naszej szkoły oraz p. Iwona Kurzempa-Sarzyńska i p. Jolanta Krywko pełniące funkcję wicedyrektorów.

Podczas uroczystych apeli zostały ogłoszone wyniki świątecznych konkursów: na dekorację sali lekcyjnej, kalendarz adwentowy oraz najpyszniejsze świąteczne ciasto drożdżowe.  Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym p. Alicja Dubel złożyła serdeczne gratulacje, wręczyła dyplomy oraz nagrody.

Wyjątkową atmosferę tych wspólnie spędzonych chwil zapewniła przepiękna dekoracja wykonana przez uczniów pod opieką p. Anny Sawiniec-Szczech.

Tekst: M. Słomianowska, zdjęcia: M. Drozd, W. Orzechowski, K. Serafin

Ten zapach drożdżowego ciasta...

W dniu 21 grudnia 2017, podczas tradycyjnych już w naszej szkole jasełek dla rodziców, rozstrzygnięty został wewnątrzszkolny konkurs świąteczny dla Mam: „Drożdżowe z mojego przepisu”. Mamy, babcie, a także uczennice  przygotowały świąteczne ciasta drożdżowe według rodzinnej, oryginalnej receptury i przyniosły je do szkoły. Słodkości oceniło uczniowskie jury: przewodniczący wszystkich klas szkoły podstawowej i gimnazjum pod opieką bibliotekarza szkolnego. Wszystkie wypieki zasługiwały na mistrzowskie tytuły za:
- wygląd zewnętrzny (ciekawy pomysł, kształty, kolorystyka)
- walory smakowe
- wkład pracy włożony w wykonanie ciasta 

Postanowiono przyznać równorzędne nagrody i wyróżnienia.

Nagrody:
Pani Agnieszka Ciurysek
Pani Aneta Majdańska
Pani Danuta Osuch

Wyróżnienia:
Pani Anna Dubel
Pani Marzena Hałas
Pani Anna Kiecak
Pani Joanna Pupiec
Eliza Pupiec uczennica kl. IIIc Szkoły Podstawowej nr 7
Pani Magdalena Sagan

Ciasta były degustowane przez rodziny naszych uczniów, przybyłe na uroczyste jasełka.
Wszystkim uczestnikom konkursu  gorąco dziękujemy i gratulujemy profesjonalnych cukierniczych umiejętności!

tekst i zdjęcia: Maria Garbuz

Rozstrzygnięcie konkursu  „Na najpiękniejszy świąteczny wystrój sali”

Rozstrzygnięcie konkursu  „Na najpiękniejszy świąteczny wystrój sali”:

Klasy 1-3 SP:
I miejsce – kl.3c i kl.3d;
II miejsce – kl. Ia i kl. Ib;
III miejsce- kl. 3a i kl. 3b;

Klasy 4-7 SP:
I miejsce – kl.4c
II miejsce – kl. 5b
III miejsce- kl. 4a i kl. 4b

Gimnazjum:
I miejsce – kl.3b
II miejsce – kl. 2b
III miejsce- kl. 2c

„Uważni rodzice”

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z projektem „Uważni Rodzice”, realizowanym  przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę w partnerstwie z Fundacją Orange. 

Hasło kampanii „Rodzicielstwo to wyzwanie. Uważaj, żeby czegoś nie przegapić” pokazuje, jak ważny jest realny kontakt rodzica z dzieckiem dla zapewnienia mu bezpieczeństwa.

Polecamy materiały filmowe i informacyjne, dostępne na stronie kampanii>>>

Zaproszenie na Orszak Trzech Króli

Trwają przygotowania do IV Orszaku Trzech Króli w Zamościu! 6 stycznia 2018r. w naszych zielonych, kolorowych strojach spotkamy się na świątecznej mszy świętej w Katedrze, po której przejdziemy w ulicznych jasełkach ulicą Akademicką, Łukasińskiego, Grodzką do szopki na Rynku Wielkim i ponownie ulicą Akademicką na plac przed dawnym budynkiem sądu. Tam wspólnie z  Trzema Królami pokłonimy się Dzieciątku i razem pośpiewamy kolędy… Na zakończenie spotkania przewidziano ciepły poczęstunek. Pogoda zamówiona! Nasze barwne, orszakowe stroje już na was czekają!

Wszystkich uczniów i rodziców serdecznie zapraszamy do wspólnego, radosnego świętowania!

Marzena Chmiel

Informacja o warunkach ubezpieczenia

Ogólne warunki ubezpieczenia.......pdf

Ubezpieczenie NNW dzieci i młodzieży.....pdf

"Podwórko Talentów NIVEA" 
- ogłoszenie

„Podwórko Talentów NIVEA” w czasie zajęć lekcyjnych od 8.00 – 15.00 jest udostępniane tylko uczniom Szkoły Podstawowej nr 7 w Zamościu.

Po zakończonych zajęciach lekcyjnych do godz. 20.00 każdego dnia oraz w godz. 8.00 -20.00 w dniach, w których nie odbywają się zajęcia szkolne, podwórko udostępniane będzie dzieciom w wieku od 3 do 12 lat będących pod opieką osoby dorosłej.

Wszyscy korzystający mają obowiązek zapoznania się z regulaminem korzystania z placu zabaw.

PODSUMOWANIE PROGRAMU - „Uniwersalna wartość Zamościa jako miasta światowego dziedzictwa UNESCO” - historia, architektura, społeczeństwo”

19 grudnia 2017 roku w Galerii prof. Mariana Koniecznego odbyło się podsumowanie programu „Uniwersalna wartość Zamościa jako miasta światowego dziedzictwa UNESCO” - historia, architektura, społeczeństwo” realizowanego przez Muzeum Zamojskie, a finansowanego ze środków Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2017 r. W projekcie tym wzięli udział uczniowie naszej szkoły z kl. VIa szkoły podstawowej oraz IIc i IIIc gimnazjum.
Celem programu, przygotowanego przez Muzeum Zamojskie, było budowanie motywacji poznawczych dzieci i młodzieży, poznawanie umiejętności korzystania z dóbr kultury w oparciu o ponadczasową wartość historyczną miasta Zamościa jako „małej Ojczyzny” w aspekcie dziedzictwa kulturowego, będącego wyróżnikiem społeczności lokalnej na tle Polski oraz na arenie międzynarodowej. W projekcie akcentowaliśmy także wartościowe wykorzystanie czasu wolnego dzieci i młodzieży, do której przede wszystkim adresowany był projekt. W ramach programu realizowany był również cel prozdrowotny, wychowawczy i profilaktyczny dla dzieci i młodzieży, w zakresie umiejętności rozwiązywania problemów społecznych, emocjonalnych, radzenia sobie z trudnościami nawiązywania konstruktywnych relacji interpersonalnych.
Ideą projektu „Uniwersalna wartość Zamościa jako miasta światowego dziedzictwa UNESCO” - historia, architektura, społeczeństwo” było stworzenie dzieciom i młodzieży, możliwości brania udziału w atrakcyjnych i bezpiecznych formach spędzania wolnego czasu, jak np.: spotkania historyczne, wyprawy turystyczne, warsztaty artystyczne.
Od 20.05. do 25.06.2017 roku realizowany był segment programu obejmujący bloki tematyczne takie jak: „Architektura i kompozycja miasta Zamościa”, „Fundator Zamościa. Założenie miasta i Ordynacji Zamojskiej”, natomiast w tematyce prozdrowotnej: „Zdrowy styl życia a dopalacze”, „Zagrożenia wakacyjne – palenie, alkohol, używki”.
Od 15.09 do 15.12. 2017 roku odbywały się spotkania tematyczne dotyczące: „Orientalnej społeczności Zamościa”, „Zachodnioeuropejskich emigrantów w XVII – wiecznym Zamościu” oraz podróże z przewodnikiem, zatytułowane: „Śladami zamojskich fortyfikacji” i „Historia miasta, odzwierciedlająca jego wyjątkowość”.
Na zakończenie programu „Uniwersalna wartość Zamościa jako miasta światowego dziedzictwa UNESCO” - historia, architektura, społeczeństwo” odbyły się warsztaty artystyczne, pod hasłem: „Pocztówka z Zamościa”, w których uczestnicy projektowali karty pocztowe z motywami zamojskimi, wykorzystując do tego celu m.in. wiadomości i doświadczenia zebrane w ramach wcześniejszych spotkań tematycznych.
W ramach podsumowaniu programu 19 grudnia 2017 roku, zostały wręczone nagrody i wyróżnienia za prace dzieci i młodzieży, będące efektem warsztatów artystycznych. Prace autorstwa: Martyny Łapińskiej, Dawida Sołowieja, Maksymiliana Sawy, Jakuba Romaszko, Oliwii Mnich, Mai Tymeckej, Julki Pawlasiuk, Wiktorii Cis, Emilii Brykner, Amelii Drzewickiej, Patrycji Kiecana, Stelli Jackowniak, Martyny Kiljan, Wiktora Wachowicza, Piotra Beliny i Jakuba Kopieli, zostały nagrodzone i wyróżnione przez komisję konkursową, złożoną z pracowników Muzeum Zamojskiego.
Muzeum Zamojskie w Zamościu skierowało szczególne podziękowania dla Pań: Marty Słomianowskiej, Małgorzaty Drozd i Joanny Mudy, nauczycielek i opiekunek grup młodzieży uczestniczących w programie.
Więcej zdjęć na: 

https://www.dropbox.com/sh/2gopqokg46yhvbe/AABb2tFD8rKFBS8ZBAd4i6x2a?dl=0

Tekst: M. Słomianowska, zdjęcia: M. Drozd, M. Słomianowska

„Warzywa dają moc”

W ramach realizacji XI już edycji programu Trzymaj Formę uczniowie klas drugich zrealizowali projekt edukacyjny pod hasłem „Warzywa dają moc”.

Celem projektu było zachęcenie uczniów do jedzenia większej ilości warzyw oraz przedstawienie ich znaczenia dla naszego zdrowia.

Uczniowie przygotowali wystawę plakatów przedstawiających wybrane warzywa i ich opis. Zorganizowali też degustację zdrowych warzyw w postaci sałatek, szaszłyków i innych potraw.

Tekst i zdjęcia: M. Majewska

Z życzeniami w OREW-ie

W dniu 19 grudnia uczennice kl. IIIa: Natalia Kulpa i Kamila Wojtowicz pod opieką p. Marii Garbuz odwiedziły swoich kolegów w OREW-ie. Grudniowe czytanie odbyło się w świątecznej atmosferze.

Najpierw nasze uczennice i wychowankowie ośrodka złożyli sobie życzenia, porozmawiali o polskich tradycjach i zwyczajach związanych ze Świętami Bożego Narodzenia, a później gimnazjalistki przeczytały przygotowaną baśń i zaprezentowały piękne ilustracje do niej. 

Kolejne wspólne spotkanie odbędzie się już w nowym roku kalendarzowym.

tekst i zdjęcia Maria Garbuz

Międzyszkolny Halowy Turniej Piłki Nożnej

Uczniowie klas 4 i 5 Szkoły Podstawowej oraz klas drugich Gimnazjum wzięli udział w Międzyszkolnym Halowym Turnieju Piłki Nożnej. Tradycyjnie, jak co roku zawody rozgrywane są z zaprzyjaźnioną Szkołą Społeczną. Uczestnicy turnieju prowadzą rywalizację w zespołach mieszanych i męskich. Turniej przebiegał w serdecznej atmosferze, którego celem było zacieśnianie współpracy między szkołami oraz nawiązanie kontaktów rówieśniczych. Uczniowie szkół otrzymali pamiątkowe medale i słodki poczęstunek od Mikołaja.

Tekst i zdjęcie: J. Bekas

Wystawa kalendarzy adwentowych

Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły zorganizowali wystawę prac konkursowych na najbardziej pomysłowy kalendarz adwentowy. Ekspozycja  pięknych kalendarzy uczniów szkoły  podstawowej z klas IV – VII oraz gimnazjum wprowadziła nas w czas adwentu i oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia.

Nagrody i wyróżnienia w konkursie:

W kategorii szkoła podstawowa:
I miejsce - Kacper Gąska
II miejsce - Julia Skrzypik
III miejsce - Wiktoria Wardach
wyróżnienie - Jakub Hołowiński
wyróżnienie – Jakub Kierzek

W kategorii gimnazjum:
I miejsce - Martyna Mądroń
II miejsce - Julia Sobczyk
III miejsce - Natalia Miedziak
wyróżnienie - Katarzyna Farion
wyróżnienie – Karol Kowalczyk

Nagrody zostaną wręczone podczas uroczystej akademii z okazji Dnia Patrona Szkoły.

Konkurs zorganizowała p. Anna Sawiniec – Szczech przy wsparciu p. Bożeny Siekierdy i p. Joanny Mudy.

Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do udziału w konkursie za rok.

Tekst i zdjęcia: Anna Sawiniec - Szczech

Wigilia z Feniksem

Jak każdego roku dzieci, młodzież, nauczyciele i rodzice uczniów naszej szkoły byli obecni na wigilijnym spotkaniu organizowanym od wielu lat przez Stowarzyszenie Ruch Osób Niepełnosprawnych Feniks. Uroczysta kolacja, z udziałem władz miasta i innych zaproszonych gości, odbyła się 16 grudnia 2017 r. w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Zamościu.

Głębokich wzruszeń, refleksji ale także radosnych chwil dostarczyły uczestnikom Wigilii występy naszych uczniów. Łza zakręciła się również w oku obecnej wśród gości Pani Dyrektor Alicji Dubel. Wokół żłóbka i Maryi z Józefem  zgromadzili się pięknie ubrani kolędnicy z klas I-III Szkoły Podstawowej nr 7 oraz recytatorzy z kl. Va i Gimnazjum nr 1. Wzruszające recytacje, życzenia i nastrojowe kolędy młodych artystów współtworzyły ciepłą, rodzinną atmosferę wigilijnego wieczoru.

Tegoroczne jasełka dla Feniksa przygotowały: p. Katarzyna Beda i p. Maria Garbuz.

tekst: Maria Garbuz
zdjęcia: Iwona Kurzępa-Sarzyńska, Joanna Muda

AKCJA DLA HOSPICJUM SANTA GALLA

16 grudnia wolontariuszki z klasy 2c gimnazjum: Dominika Brzyska, Gabriela Leńczuk, Weronika Kitka i Oliwia Butryn pod opieką p. Joanny Mudy po raz kolejny uczestniczyły w akcji charytatywnej. Tym razem pakowały żywność w markecie Intermarche w Zamościu, aby w ten sposób zebrać pieniądze na rzecz pacjentów przebywających w Hospicjum Santa Galla w Łabuńkach.

Serdecznie dziękujemy za udział w kweście!

Tekst i zdjęcia: J. Muda

Nagroda w konkursie z j. niemieckiego

Nasi uczniowie z klasy 3B gimnazjum wzięli udział w ogólnopolskim konkursie z języka niemieckiego pt: "Erlebnisreise mit Deutsch" zorganizowanym przez niemiecki instytut "Goethe Institut". W ramach projektu nasza szkoła otrzymała wspaniałe nagrody, które będą pogłębiać naszą wiedzę z języka niemieckiego. Jesteśmy bardzo dumni, że znaleźliśmy się w gronie szkół nagrodzonych! 

Organizatorom serdecznie dziękujemy.

Tekst i zdjęcia: Wiktoria Sowińska

Zawody Sportowo Obronne

W dniu 13.12.2017 r. uczniowie naszego Gimnazjum wzięli udział w Zawodach Sportowo Obronnych, które odbyły się w ZSP nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu.

Rywalizacja odbywała się w następujących konkurencjach: strzelanie sportowe, rzut granatem, sprawnościowy tor przeszkód oraz test wiedzy z zakresu pierwszej pomocy.

W podsumowaniu końcowym wyłaniano najlepszą drużynę żeńską i męską klasyfikacji generalnej szkół  oraz najlepszego zawodnika/zawodniczkę indywidualnie w każdej spośród wyżej wymienionych konkurencji.

W zawodach udział brały 5 –osobowe drużyny żeńskie i męskie. Nasze Gimnazjum reprezentowali następujący uczniowie: Jonak Aleksandra, Mądroń Martyna, Miedziak Natalia, Staszczuk Kinga, Tyszko Natalia, Kowalski Eryk, Krawiec Michał, Malczewski Michał, Sawa Maksymilian, Żukowski Maksym, Bratkowski Bartosz, Jesionek Tomasz, Malczewski Dominik, Ulanowski Dawid, Wanarski Szymon.

Dziewczęta naszego Gimnazjum zdobyły I miejsce w klasyfikacji generalnej szkół, natomiast chłopcy zajęli III i IV miejsce.

Indywidualnie:
Kinga Staszczuk - I miejsce (rzut granatem), I miejsce (tor sprawnościowy)
Natalia Tyszko - I miejsce (strzelanie sportowe)
Natalia Miedziak - II miejsce (tor sprawnościowy)
Michał Malczewski - II miejsce (strzelanie sportowe), II miejsce (tor sprawnościowy)
Dominik Malczewski - III miejsce (strzelanie sportowe)

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!!!!

Tekst i zdjęcia: Piotr Biłant

Szkolny konkurs profilaktyczny „Żyjmy zdrowo i bezpiecznie”

11.12.2017r. w naszym Gimnazjum odbył się szkolny konkurs profilaktyczny „Żyjmy zdrowo i bezpiecznie”. W konkursie wzięło udział 29 uczniów. Uczestnicy odpowiadali na 40 pytań obejmujących wiadomości z zakresu zdrowego odżywiania, znaczenia aktywności ruchowej, uzależnień, cyberprzemocy oraz wiedzy na temat HIV/AIDS. Współorganizatorem konkursu był SANEPID Zamość.

Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
I miejsce - zajęła Maria Małysz z klasy IIIB zdobywając 42/46pkt.
II miejsce - eqzekwo zajęły Martyna Mądroń z klasy IIIC i Martyna Kołodziej z klasy IIIB, które otrzymały 41/46 pkt.
III miejsce - zajął Norbert Szewczak z klasy IIIC, który zdobył 39/46pkt.

Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez SANEPID oraz Panią Dyrektor naszej szkoły. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali w nagrodę za udział +10 pkt.

Zwycięzcom gratulujemy a wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział.

Tekst i zdjęcie: Beata Soboń

Uczniowie Gimnazjum nr 1 w Zamościu Agata i Bartek 
stypendystami Marszałka Województwa Lubelskiego

11 grudnia br. w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie odbyła się uroczysta gala, podczas której uczniowie Gimnazjum nr  1 w Zamościu: Agata Sawicka z kl. 2c i Bartosz Skowyra z kl. 3a otrzymali z rąk Wicemarszałka Województwa Lubelskiego dr.  Krzysztofa Grabczuka stypendia  za wybitne osiągnięcia w nauce oraz sukcesy w konkursach  i olimpiadach przedmiotowych w ramach programu „Lubelskie wspiera uzdolnionych 2017-2018”. Do programu stypendialnego zakwalifikowano jedynie najzdolniejszych uczniów w województwie lubelskim. Oprócz listów gratulacyjnych od Marszałka Województwa  młodzież otrzymała podziękowania i życzenia dalszych sukcesów w nauce od Lubelskiego Kuratora Oświaty. Dyplomy uznania wręczono również Dyrektorom Szkół oraz nauczycielom za starania włożone w wychowanie i edukację swoich uczniów.

Po zakończeniu części oficjalnej  zaprezentowano krótki pokaz tańca nowoczesnego, a następnie zaproszono wszystkich uczestników na poczęstunek.

Gratulujemy naszym najzdolniejszym uczniom! Życzymy Wam wytrwałości w dążeniu do kolejnych sukcesów!!!

Tekst i zdjęcia: J. Muda  

Międzynarodowy sukces Franka

W dniach 8 – 10 grudnia 2017  reprezentacja uczniów naszej szkoły brała udział w eliminacjach i finale Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Super Mikrofon Radia Jard” w Białymstoku.

Naszą szkołę reprezentowali: Franciszek Barnowski kl. 3B Gim., Zuzanna Gałan kl. 2A Gim., Martyna Wnuk kl. 6A SP i Karolina Flis kl. 4B SP.

Wszyscy pięknie zaśpiewali a do finału zakwalifikowali się Zuzanna Gałan z piosenką „Salto” oraz Franciszek Barnowski z piosenką: „Fly me to the Moon”, której koncertowe wykonanie na najwyższym poziomie przyniosło mu tytuł zaszczytny Laureata I Nagrody.

Opiekunem wszystkich wokalistów jest p. K. Beda.

Frankowi i pozostałym wokalistom serdecznie gratulujemy i czekamy na kolejne sukcesy

Tekst i zdjęcia: K. Beda

„TAK. POMAGAM”

W dniach 8-9 grudnia uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 z klas: VIa, VIIa oraz Gimnazjum nr 1 z klas: IIa, IIb, IIc, IIIa, IIIb, IIIc pod opieką nauczycieli: p. Joanny Bulak, p. Joanny Mudy, p. Jadwigi Beńko i p. Beaty Soboń uczestniczyli w akcji charytatywnej Caritas pod hasłem „Tak. Pomagam”.

Akcja polegała na zbiórce produktów żywnościowych prowadzonej w sklepach „Społem” i „Biedronka” na terenie naszego miasta. Zebrane artykuły spożywcze trafią przed świętami do osób i rodzin najbardziej potrzebujących.

Wszystkim Wolontariuszom bardzo dziękujemy!

Tekst i zdjęcia: J. Muda, J. Bulak

KONKURS PLASTYCZNY „LITERACKI MMS”

8 grudnia 2017r. w Książnicy Zamojskiej odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu Plastycznego „Literacki MMS”, na który napłynęło 236 prac. Wśród nagrodzonych oraz wyróżnionych uczniów znaleźli się również nasi reprezentanci.

W kategorii II wyróżnienie zdobyli Weronika Czugała z kl. IVa oraz Bartosz Śniecikowski z kl. IVb.

W kategorii III Aleksandra Jendrzejczak z kl. IIIa gimnazjum zdobyła II miejsce, Aleksandra Bełz z kl. IIa gimnazjum otrzymała III miejsce, a praca Klaudii Oszmaniec z kl. IIIa gimnazjum została wyróżniona.

Wszystkie dzieła zostały wykonane pod opieką p. Marty Słomianowskiej. Prace nagrodzonych uczniów będzie można podziwiać na kartach kalendarza na rok 2018, który został wydany przez Książnicę Zamojską.

Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Tekst: M. Słomianowska, zdjęcia: M. Garbuz

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

W naszej szkole lubimy pomagać – wiedzą o tym wszyscy, którzy spotykają nas  podczas wielu akcji charytatywnych. Aby podkreślić wartość wolontariatu i zachęcić do dalszej pomocy potrzebującym dnia 6.12.2017r. uczestniczyliśmy we Mszy św., którą w intencji wszystkich ludzi dobrego serca  celebrował  Ks. Bp Marian Rojek. Miłą niespodzianką była możliwość obejrzenia filmu pt. „Dwie Korony” i słodki poczęstunek przygotowany dla uczestników spotkania.

Dnia 7. 12.2017r.  przygotowaliśmy apel szkolny na którym byli obecni: zaproszeni goście: Dyrektor Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej Ks. Adam Sobczak i Pani  Magdalena Tijani- Koordynator rejonu Zamość, Dyrekcja szkoły, Nauczyciele oraz Uczniowie klas I – III gimnazjum i VI – VII szkoły podstawowej. Prowadzący spotkanie: Aleksandra Serafin i Bartłomiej Skowyra z kl. IIa przypomnieli czym jest wolontariat i podsumowali wszystkie dobre inicjatywy podejmowane przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 7 i Gimnazjum nr 1. Recytowana poezja w wykonaniu: Moniki Orszewskiej z kl. IIIb i Julii Strzeleckiej z IIa podkreślała wartość miłości i szczęścia w życiu człowieka. „Wiara żywa uczynkami”, to myśl przewodnia słów, które skierował do obecnych  Ks. Dyrektor. Na zakończenie zainteresowanym uczniom SP i G rozdano koszulki wolontariusza Caritas.

Kochani, z okazji Święta Wolontariusza życzymy Wam dużo radości z tego co robicie!!!

Pamiętajmy, każdy dobry gest, nawet najdrobniejszy zmienia świat, czyjś świat.

Tekst: Joanna Bulak, zdjęcia: Waldemar Orzechowski

6 grudnia obchodziliśmy Mikołajki, czyli dzień Świętego Mikołaja

Święty Mikołaj według chrześcijańskiej tradycji był biskupem z Miry, która znajduje się dziś na terenie Turcji i to właśnie on rozpoczął rozdawanie podarunków biednym ludziom.

Tradycje Mikołajkowe różnią się nie tylko między państwami, ale także regionami w Polsce. Legenda głosi, że Mikołaj zaglądał w okienka i sprawdzał, czy dzieci mają wyczyszczone buty. Jeśli tak było, zostawiał upominek. Jeżeli buty były brudne, na domowników czekała „kara”. Zamiast upominku na dzieci czekał zgniły ziemniak lub rózga.

Mikołaj to starszy, grubszy mężczyzna ubrany w czerwony kostium z charakterystyczną czerwoną czapką z białym pomponem. Ten charakterystyczny ubiór Mikołaja został rozpowszechniony w 1930 roku przez koncern Coca-Cola. Wszystko dzięki reklamie napoju, ale właśnie tak wyobrażają sobie Świętego Mikołaja dzieci.

Taki wspaniały gość zawitał w dniu dzisiejszym do naszej szkoły, częstował cukierkami i razem z Panią Dyrektor wręczał uczniom podarunki.

 Tekst: M. Drozd, zdjęcia: M. Drozd, W. Orzechowski

Życzenia dla wolontariuszy z okazji ich święta

W imieniu wszystkich pracowników i pacjentów Hospicjum Santa Galla, pragniemy serdecznie podziękować, wszystkim Wolontariuszom za ich entuzjazm oraz uczynność. 

Mamy nadzieję, że niesiona przez Was pomoc przysporzy Wam wiele radości oraz powodów do dumy.
Składamy Wam także najserdeczniejsze życzenia,
z okazji Waszego święta, energii do podejmowania kolejnych działań oraz wielu kształtujących doświadczeń!

Hospicjum Santa Galla

Wolontariat

Współcześnie wolontariatem (od łac. Volontarius – dobrowolny, chętny) nazywamy wszystkie działania społeczne, altruistyczne, bezinteresowne i ochotnicze. Określenie to zaczęło robić zawrotna karierę w latach 60 ubiegłego stulecia. Pojawiło się po to, by w różnych krajach, na wszystkich kontynentach takie samo zaangażowanie w służbę na rzecz innych nazywać jednakowo. Dało to podstawę tworzenia ruchu woluntarystycznego ponad podziałami państwowymi, kontynentów, różnorodności kulturowej i językowej. Praktyka stworzyła następującą definicję wolontariatu; „to bezpłatne, świadome, dobrowolne działanie na rzecz innych, wykraczające poza więzi rodzinno – koleżeńsko – przyjacielskie. Wolontariuszem może być każdy, w każdej dziedzinie życia społecznego, wszędzie tam, gdzie taka pomoc jest potrzebna”.

Wolontariat jest szansą dla każdego – niezależnie od płci, rasy, narodowości, wyznania, przekonań politycznych, wieku czy stanu zdrowia, każdy ma prawo być wolontariuszem.

Wolontariat w Polsce, we współczesnym tego słowa rozumieniu, funkcjonuje od początku lat 90 XX wieku. W 1993 roku powstało w naszym kraju w Warszawie Centrum Wolontariatu. W 2003 roku wolontariat został uregulowany prawnie ustawą o organizacjach pożytku publicznego i wolontariacie. Działania wolontariackie od dawna są nieodłącznym elementem szkolnego procesu wychowania i profilaktyki i to na każdym etapie edukacji. Wolontariat w szkole to głównie działania o charakterze pomocowym i charytatywnym, przybierające formy zbiórek pieniężnych i rzeczowych oraz organizację różnego typu wydarzeń. Często jest to element dużych, ogólnopolskich kampanii, takich jak WOŚP, Góra Grosza czy Szlachetna Paczka, ale szkolny wolontariat wspiera także mniejsze inicjatywy lokalnych organizacji. Nad przebiegiem pracy młodych wolontariuszy zawsze czuwa nauczyciel – opiekun szkolnego wolontariatu.

Pomaganie innym przynosi oczywiste korzyści potrzebującym osobom lub zwierzętom, ale sami uczniowie zyskują dużo więcej – otwierają się na potrzeby otoczenia, dzielą się swoim czasem, umiejętnościami, a jednocześnie kształtują w sobie postawę odpowiedzialności i współdziałania. Czują się potrzebni i ważni. Psychologowie podkreślają, że podejmowana przez uczniów aktywność na rzecz innych wpływa pozytywnie na rozwój ich osobowości i jest sposobem na doskonalenie umiejętności społecznych.

Młody człowiek zostając wolontariuszem, może: 

  • uczynić swe życie barwniejszym, a jednocześnie niewielkim wysiłkiem dać innym coś pożytecznego i ważnego,

  • zdobywać nowe doświadczenia i umiejętności,

  • nawiązywać nowe znajomości i przyjaźnie,

  • rozwijać swoje zainteresowania,

  • korzystać z szansy odkrywania w sobie takich cech jak: altruizm, zorganizowanie, kreatywność, zdolności przywódcze, itp.

  • poprzez prace w wolontariacie skonkretyzować, co w życiu chciałby robić, kim chciałby być zawodowo,

  • tworzyć z innymi nowe idee dotyczące „ ulepszania świata”,

  • wymieniać poglądy, dzielić się problemami pojawiającymi się w ich działalności.

  Nie sposób wymienić  wszystkie korzyści, jakie niesie za sobą szkolny wolontariat.  Na pewno uczy myślenia, samodzielności i altruistycznego działania.

  Od  1985 roku  - na mocy rezolucji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych – 5 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.

Tekst: Beata Soboń

Konkurs recytatorski  „Poetycko w dniu urodzin Józefa Piłsudskiego”

5 grudnia o godz. 14.00 w Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał  odbył się konkurs recytatorski „Poetycko w dniu urodzin Józefa Piłsudskiego”, który był podsumowaniem projektu „Józef Piłsudski i Zamość”.

Celem konkursu była popularyzacja osoby Józefa Piłsudskiego, jego działalności niepodległościowej i państwotwórczej.

Uczniowie prezentowali się w trzech kategoriach wiekowych. Naszą szkołę godnie reprezentowali oraz zajęli nagrodzone miejsca uczniowie:
- Kacper Gąska uczeń klasy 5a, który zajął I miejsce;
- Łucja Żelazny uczennica klasy 7a, która zajęła III miejsce;
- Paweł Kurzępa uczeń klasy 3B gimnazjum, który zajął II miejsce.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

Tekst i zdjęcia: M. Drozd

1 grudnia – ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z AIDS

1 grudnia corocznie z  inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia  obchodzony jest Światowy Dzień Walki z AIDS (ang. World AIDS Day)

 HIV, czyli wirus zespołu nabytego niedoboru odporności, powoduje stopniowe niszczenie układu odpornościowego. Sprawia to, że organizm staje się bezbronny i zagrażają mu drobnoustroje, które nie powodują chorób u osób niezakażonych. Są to tzw. infekcje oportunistyczne; rozpoznanie jednej z takich chorób u osoby zakażonej HIV definiuje się jako AIDS.

Na świecie żyje ok. 35 mln ludzi zakażonych wirusem HIV, z powodu AIDS zmarło w zeszłym roku ok. 1,5 mln osób; naukowcom wciąż nie udało się opracować szczepionki przeciw HIV, ani leków eliminujących wirusa z organizmu.

Według najnowszego raportu UNAIDS - programu ONZ, którego celem jest koordynacja poprawa skuteczności działań poszczególnych krajów w walce z HIV i AIDS, pod koniec 2013 r. na całym świecie żyło ok. 35 mln ludzi zakażonych wirusem HIV.   Choć szacuje się, że w tym samym roku wirusem zakaziło się ok. 2,1 mln kolejnych osób, to jednak było ich     o ok. 38 proc. mniej niż w roku 2001 r., co może napawać optymizmem. Zmniejszyła się także liczba zgonów spowodowanych AIDS - w 2013 r. z powodu tej choroby zmarło ok. 1,5 mln osób - to o 35 proc. mniej niż w 2005 r., tj. w szczycie epidemii.

 Według najnowszych danych UNICEF, w latach 2005-2013 udało się uchronić 1,1 mln dzieci do 15 roku życia przed zakażeniem wirusem HIV - liczba nowych zakażeń zmalała w tym okresie o ponad 50 proc. Największy spadek - o ponad połowę - zanotowano w ośmiu afrykańskich państwach: Malawi, Etiopii, Zimbabwe, Botswanie, Namibii, Mozambiku, Republice Południowej Afryki i Ghanie.  Jest to efekt zwiększenia dostępu do profilaktyki przenoszenia wirusa HIV z matki na dziecko.

W Polsce od początku epidemii (1985 r.) do końca sierpnia 2014 r. zakażenie wykryto u 18 tys. 204 osób, jednak eksperci szacują, że liczba osób zakażonych w rzeczywistości jest co najmniej dwukrotnie wyższa. Na AIDS zachorowały 3 tys. 163 osoby; 1 tys. 283 osoby zmarły. Zdaniem specjalistów sytuacja epidemiologiczna w Polsce jest stabilna - rocznie wykrywa się ok. tysiąca nowych zakażeń. Jednym z powodów poprawy sytuacji epidemiologicznej jest fakt, że rośnie liczba osób objętych leczeniem antyretrowirusowym (ARV) - w połowie 2014 r. na całym świecie było ich 13,6 mln. UNAIDS szacuje, że w 2015 r. liczba ta zwiększy się do 15 mln. Na koniec października 2014 r. w Polsce leczeniem ARV objętych było ponad 7,7 tys. pacjentów, w tym 110 dzieci.

Choć od wyizolowania wirusa HIV minęło ponad 30 lat, naukowcom dotychczas nie udało się opracować szczepionki zapobiegającej zakażeniu tym wirusem. Istniejące dziś leki pozwalają znacznie wydłużyć życie osób zakażonych i poprawić ich komfort życia, jednak nie pozwalają na całkowite usunięcie wirusa z organizmu - hamują jedynie namnażanie się wirusa lub utrudniają jego wnikanie do komórek.

 Wciąż trwają prace nad nowymi medykamentami. Według danych przedstawionych ostatnio przez prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych Wojciecha Matusewicza, na świecie trwają badania kliniczne nad 33 szczepionkami, 56 lekami przeciwwirusowymi, czterema immunomodulatorami (regulatorami odpowiedzi immunologicznej organizmu na infekcję), trzema terapiami genowymi i dwoma lekami antynowotworowymi (w przebiegu AIDS notuje się ich rozwój).

 Według UNAIDS, by do 2030 r. opanować epidemię AIDS, do 2020 r. należy osiągnąć cel, który w skrócie określany jest jako "90-90-90". Chodzi o to, by do tego roku swój status serologiczny poznało co najmniej 90 proc. zakażonych wirusem, 90 proc. z tych osób otrzymywało leki antyretrowirusowe i by u 90 proc. leczonych na tyle ograniczyć liczbę kopii wirusa, by nie zakażali kolejnych osób.

 Jak podkreśla UNAIDS, cel ten dotyczy wszystkich - dorosłych i dzieci, mężczyzn i kobiet, bogatych i biednych. Jeśli jego osiągnięcie nie będzie możliwe do 2030 r., liczba zakażeń na świecie będzie wyższa o 3 mln. Również o 3 mln większa będzie też w latach 2020 - 2030 liczba zgonów spowodowanych AIDS.

 Choć zwiększenie tempa działań dotyczących zwalczania epidemii AIDS konieczne jest na całym świecie, to - jak zaznacza UNAIDS - jest to szczególnie ważne w 30 krajach, w których w sumie notuje się 89 proc. wszystkich nowych zakażeń. Są wśród nich zarówno kraje o niskich i średnich dochodach (np. Angola, Brazylia, Kamerun, Czad, Chiny, Etiopia, Haiti, Indie, Iran, Jamajka, Kenia, Nigeria, Pakistan, RPA, Sudan Południowy, Ukraina, Wietnam, Zambia), jak i te o dochodach wysokich (Rosja i Stany Zjednoczone).

W większości przypadków do zakażenia dochodzi w trakcie ryzykownych kontaktów seksualnych, dlatego - jak podkreślają eksperci - najskuteczniejszym sposobem przeciwdziałania zakażeniu pozostaje stosowanie prezerwatyw.

Wsparcie dla osób żyjących z HIV można okazać, nosząc w tym dniu czerwoną wstążkę.

Tekst: Beata Soboń

Z DOŚWIADCZEŃ WOLONTARIUSZKI – LEKTURA NIE TYLKO DLA WOLONTARIUSZY

Człowiek im bardziej uświadomiony, tym mniej się boi; to właśnie sama nieświadomość powoduje strach, lęk przed nieznanym.

Jest chyba wiele osób, które chciałyby zostać wolontariuszami, ale czasami czegoś się obawiają. Myślą, że się nie nadają, że to nie dla nich. Tymczasem autorka książki „Z doświadczeń wolontariuszki”, która sama przez wiele lat pomagała innym, pisze, że tego wszystkiego można się nauczyć. Więc nie ma czego się bać, a ta książka ma nas tylko w tym przekonaniu utwierdzić.

Janina Ludowska, autorka książki, po śmierci swojego syna, który zmarł z powodu AIDS, czynnie zaangażowała się w pomoc osobom zakażonymi. Pracowała w sztokholmskim Domu Gościnnym, ale pomagała także w Polsce. Dwa razy do roku przyjeżdżała do Polski, gdzie prowadziła wykłady o HIV i AIDS, a także wspierała chorych i zakażonych wirusem w polskich szpitalach czy więzieniach.

Aby podsumować swoją działalność, ale także, by lepiej doinformować społeczeństwo, Janina Ludowska napisała książkę, w której porusza głównie temat wolontariatu, pomocy osobom z HIV/AIDS oraz ogólnie – informuje o tym, co to jest AIDS i HIV.

Autorka książki o AIDS i HIV bez wątpienia ma dużą wiedzę. W końcu od samego początku, gdy tylko wykryto ten problem, pomaga osobom chorym. Początki były trudne zarówno w Szwecji, jak i w Polsce, jednak w Polsce sytuacja była o wiele gorsza. W Szwajcarii był większy dostęp do leków „wydłużających życie”, a chorzy byli traktowani w miarę ze zrozumieniem. W Polsce to było zupełnie inaczej… Dostęp do leków był bardzo trudny, z uwagi na to, że te leki były drogie. Także samo społeczeństwo nie potrafiło zaakceptować chorych. Zakażeni byli traktowani „inaczej”, bano się, że mogą zarazić drogą kropelkową lub przez sam dotyk, dlatego często izolowano ich od reszty społeczeństwa…

O prócz tematu AIDS i HIV, w książce przeczytamy dużo o wolontariacie. Być może wiele osób chciałoby zostać wolontariuszem, ale czegoś się boją. A boją się głównie z braku wiedzy. Autorka, jako wolontariusza z wieloletnim doświadczeniem, skuteczne rozwiewa wszystkie wątpliwości. Wolontariat może przynieść dużo korzyści nie tylko osobom, którym pomagamy, ale także nam samym. Uczy nas tolerancji, wrażliwości i akceptacji drugiego człowieka. Na początku być może będziemy w tej kwestii trochę nieporadni, ale, jak pisze sama autorka, wolontariatu można się nauczyć – trzeba tylko chcieć.

Tekst: Beata Soboń  

Święto Dziękczynienia w naszej szkole

W ramach przybliżenia uczniom obyczajów innych krajów, obchodziliśmy w naszej szkole Święto Dziękczynienia. 30 listopada w czwartek uczniowie gimnazjum wzięli udział w dwóch konkursach związanych z tym amerykańskim świętem.
W pierwszym konkursie (kulinarnym) uczniowie prezentowali upieczone przez siebie ciasta nawiązujące do tematyki święta.
Głosując uczniowie wybrali zwycięzcę i został nim Wiktor Wasil z kl.2a, wyróżnieniem został uhonorowany duet z 2b Zuzanna Śmiałko i Dawid Reszczyński.
W drugim konkursie (wiedzy) zmagały się ze sobą trzyosobowe drużyny z każdej klasy gimnazjum. Uczniowie musieli odpowiedzieć na pytania związane ze Świętem Dziękczynienia. O wynikach decydowały wiedza i czas. Najlepiej poradziła sobie drużyna 
z klasy 3c, drugie miejsce przypadło klasie 2a a trzecie klasie 2b.
Młodszym uczniom naszej szkoły ideę tego święta przybliżyły uczennice klasy 2b (Julia Frykowska, Martyna Krawczyk i Karolina Ulicka), które w strojach Indian i indyka opowiadały najmłodszym o zwyczajach tego święta.

(tekst: L. Mróz, A. Szuwara, zdjęcia: L. Mróz, M. Krawczyk)

Wizyta w Sejmie

W czwartek 30 listopada br. uczniowie  z naszej szkoły pod opieką  pani Anny Sawiniec – Szczech, pani Bożeny Siekierdy i pani Anny Sokalskiej – Wosiek uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Warszawy. Dla utalentowanych uczniów – uczestników konkursu „Mój Zamość” wyjazd ufundowała pani Agata Borowiec - Poseł na Sejm RP.

Dziękujemy bardzo za wspaniały prezent, dzięki któremu mieliśmy możliwość poszerzyć wiedzę na temat historii i współczesności polskiego parlamentaryzmu.

Zwiedziliśmy galerię Sali Posiedzeń Sejmu i hall główny - makietę kompleksu budynków sejmowych. Widzieliśmy też tablicę upamiętniającą posłów II Rzeczypospolitej  - ofiary II wojny światowej oraz tablicę upamiętniającą parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Obejrzeliśmy gablotę z laskami marszałkowskimi, Salę Kolumnową, Korytarz Marszałkowski oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.

To była bardzo ciekawa i udana wycieczka.

Tekst i zdjęcia: Anna Sawiniec- Szczech

Andrzejki w naszej szkole

30 listopada członkowie samorządu uczniowskiego wraz wróżbitami z klasy IIc gimnazjum i klasy Vb przygotowali salon wróżb dla uczniów ze szkoły podstawowej oraz swoich kolegów i koleżanek z gimnazjum. Na wszystkich czekało wiele zabaw i wróżb m.in. wylewanie wosku na zimną wodę przez klucz, wróżenie z wahadełka i kostek, magiczne ciasteczka z imionami, „Andrzejkowe serce” z imionami dziewcząt i chłopców itp.

Andrzejki to wieczór wróżb obchodzony w nocy z 29 na 30 listopada czyli w wigilię św. Andrzeja. To jedno z bardziej lubianych świąt, gdyż wiąże się ze wspaniałymi tradycjami i dobrą zabawą. Tradycyjnie w Andrzejki wykonywane są różnego rodzaju wróżby, najczęściej dotyczące tematyki związków damsko-męskich. Niegdyś przykładano do nich dużą wagę i wykonywano je w odosobnieniu. Współcześnie wróżby andrzejkowe mają jedynie charakter zabawy.

Po wesołych zabawach uczniowie udali się na upragnioną dyskotekę oraz poczęstunek, który przygotowali dla nich rodzice.

Tekst: J. Muda, zdjęcia: M. Drozd

Mistrzowie Słowa i Obrazu

Sukcesy młodych recytatorów, wokalistów i artystów plastyków to w naszej szkole już tradycja. Nic dziwnego - przecież jest ona Szkołą Odkrywców Talentów. Potwierdzają to również osiągnięcia uczniów w tegorocznych prestiżowych konkursach. Dnia 30 listopada w Lublinie odbył się finał VII Wojewódzkiego Festiwalu Słowa i Obrazu. Tegoroczna edycja poświęcona była twórczości Astrid Lindgren i Johna R.R. Tolkiena. Lubelski Festiwal cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem i gromadzi wielu utalentowanych wykonawców z całego województwa. Poziom konkursu jest naprawdę wysoki, a interpretacje utworów dojrzałe, osobiste i „klimatyczne”.

W tym roku w kategorii szkół gimnazjalnych zaszczytny tytuł Mistrza Słowa Województwa Lubelskiego otrzymał Michał Krawiec z kl. IIIc za świetną interpretację fragmentu „Hobbita”. Michał potwierdził swoją klasę podczas koncertu galowego, zbierając za swój występ gromkie brawa od zgromadzonej publiczności.

Maja Tymecka, uczennica kl. VI zamojskiej „Siódemki” dostała wyróżnienie w kategorii szkół podstawowych. Maja przedstawiła fragment „Ronji córki zbójnika” Astrid Lingren. Wyróżnienie otrzymała również Weronika Kawa z klasy VII za piękną pracę plastyczną ilustrującą twórczość szwedzkiej pisarki.

Wraz z uczniami z ich sukcesów cieszą się nauczyciele, którzy przygotowali uczniów do konkursów: pani Maria Garbuz - Festiwal Słowa i pani Anna Sokalska- Wosiek - Festiwal Obrazu.

Gratulacje dla naszych młodych talentów!

tekst i zdjęcia: Maria Garbuz  

Zawody wojewódzkie – szachy drużynowe

Reprezentacja Gimnazjum nr 1 zakończyła swój udział w zawodach wojewódzkich w szachach drużynowych. Zawody zostały rozegrane w Aleksandrowie koło Biłgoraja, a udział w zawodach potwierdziło szesnaście drużyn.

Poziom rozgrywek był bardzo wysoki, bo do Aleksandrowa przyjechali najlepsi z województwa lubelskiego. Nasze Gimnazjum reprezentowali następujący uczniowie: Katarzyna Gorajska, Dominik Pańko, Szymon Frańczuk i Rafał Gancarz.

Tekst i zdjęcia: J. Bekas

WYRÓŻNIENI WOKALIŚCI

28 listopada wokalnie uzdolnieni uczniowie naszej szkoły: Zuzanna Gałan z kl. 2A, Franciszek Barnowski z kl. 3B oraz Aleksandra Bełz z kl. 2A wzięli udział w Finale VIII Ogólnopolskiego Jesiennego Konkursu Poezji Śpiewanej „Na strunach poezji”, który organizuje Zespół Szkół nr 1 im. W. Grabskiego w Lublinie.

Słuchając wokalistów z różnych części naszego kraju uczniowie poznawali nowe interpretacje utworów poetyckich, uczyli się pracy scenicznej.

Koncert laureatów miał miejsce 29 listopada w Sali Malarstwa Polskiego na Zamku Lubelskim. W gronie najlepszych wyróżnienia odebrali Zuzanna GAŁAN oraz Franciszek BARNOWSKI.

Uczniów przygotowała pani Katarzyna Beda.

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Tekst i zdjęcia: K. Beda

Życzliwi wybrani!

  Tradycją w naszej szkole są obchody Dnia Życzliwości i pozdrowień oraz wybory najżyczliwszego ucznia. 

W tym roku tytuł "Najżyczliwszego" otrzymali:
kl. IIa -Szymon Smoła
kl. IIb- Natalia Tyszko
kl. IIc- Jerzy Klimko
kl. IIIa- Marta Czapka
kl. IIIb- Martyna Kasiedczak
kl. IIIc- Michał Garbula

Gratulujemy wszystkim wyróżnionym!

Tekst i zdjęcia: Samorząd uczniowski, Marta Czapka

Warsztaty dla gimnazjalistów

W dniu 22.11. 2017 r. uczniowie kl. IIa wzięli udział w warsztatach teatralno-literackich „Adopcja czy adaptacja?”, które odbyły się w filii nr 4 Książnicy Zamojskiej. Ciekawe zajęcia, motywujące  młodzież do zabierania głosu w dyskusji i ukazujące moc słowa pisanego, poprowadził  p. Łukasz Trojanowski. Drugoklasiści udali się do biblioteki pod opieką p. Marii Garbuz i p. Anny Sokalskiej-Wosiek.

Tekst i zdjęcia: M. Garbuz

„Festiwal słowa  i obrazu”

W dniu 21 listopada w Lublinie odbył się I etap wojewódzkiego konkursu „Festiwal Słowa i Obrazu”. Tegoroczna, VII edycja poświęcona była Astrid Lindgren  i Johnowi R.R. Tolkienowi. To właśnie ich utwory interpretowali młodzi artyści z całego województwa lubelskiego.

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział zarówno w Festiwalu Słowa, jak i w Festiwalu Obrazu. Prace plastyczne wykonali uczniowie klas: IVb, IVc, Va, Vb i VIIa szkoły podstawowej oraz IIa, IIc, IIIa gimnazjum pod kierunkiem p. Anny Sokalskiej-Wosiek i p. Marty Słomianowskiej.

W Konkursie Pięknego Czytania naszą szkołę reprezentowali: Maja Tymecka z kl. VIa  i Michał Krawiec  z kl. IIIc  gimnazjum, przygotowani przez p. Marię Garbuz. Wyniki konkursu zostaną zamieszczone na stronie internetowej organizatora Festiwalu. Życzymy naszym uczniom powodzenia!

tekst i zdjęcia: Maria Garbuz  

IV Diecezjalny Konkurs „Wierność bł. Karoliny Kózki i męstwo św. Stanisława Kostki”

„Do wyższych rzeczy jestem stworzony i dla nich pragnę żyć”.

Dnia 18 listopada 2017 r. w Kościele pw. MB Królowej Polski miało miejsce podsumowanie IV Diecezjalnego Konkursu „Wierność bł. Karoliny Kózki i męstwo św. Stanisława Kostki”. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św., której przewodniczył J.E. Ks. Biskup Mariusz Leszczyński.

W konkursie wiedzy przeznaczonym dla uczniów gimnazjum laureatką została Martyna Mądroń, uczennica klasy IIIc zajmując II miejsce w Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. W etapie rejonowym konkursu uczestniczyli również: Wiktoria Wojciechowska, Martyna Tabała, Julia Mróz z kl. IIIb oraz Szymon Smoła z kl. IIa. W konkursie literacko-plastycznym, przeznaczonym dla uczniów szkół podstawowych udział wzięli: Judyta Żołnierczuk, Kacper Gąska z kl. Va oraz Weronika Duras z kl. Vb. Wykonali piękne prace, które odzwierciedlały życie przewodników konkursu.

Kim byli ci młodzi ludzie, że warto mówić o ich życiu? Życie bł. Karoliny dowiodło, że miłość do Boga i bliźnich potrafi nadać najwyższy walor czynnościom najzwyklejszym. Kilkunastoletnia dziewczyna przez swoją pogodę ducha, dobroć i wyrozumiałość potrafiła zdobyć zaufanie dorosłych. Skupiała wokół siebie dzieci dla których była wzorem. Jej radosna chęć pomocy potrzebującym stawała się żywym obrazem Bożej miłości. Wytrwałość i odwaga w realizacji wcześniej postawionego celu w przypadku św. Stanisława jest również godna naśladowania.

 Gratulujemy Martynie, dziękujemy uczniom za udział w konkursie  i zachęcamy wszystkich do zainteresowania się życiorysem świętych patronów dzieci i młodzieży.

Tekst i zdjęcia: Joanna Bulak

Międzyklasowy turniej piłki nożnej

16 listopada 2017r. na boisku Szkoły podstawowej nr 7 w Zamościu odbył się międzyklasowy turniej piłki nożnej chłopców w kategorii Gimnazjum.  W zawodach udział wzięły cztery klasy: 3C, 3A,2A i 2B. Mecze rozgrywane były systemem „każdy z każdym”.

Końcowa klasyfikacja przedstawia się następująco:
1 miejsce kl. 3C,
2 miejsce kl. 2A,
3 miejsce kl. 2B
4 miejsce kl. 3A.

Tekst: J. Bekas

KONKURS PLASTYCZNY „MÓJ ZAMOŚĆ”

15 listopada 2017 r. w Zamojskim Ratuszu odbyło się podsumowanie Konkursu Plastycznego „Mój Zamość” zorganizowanego z okazji 25. rocznicy wpisania naszego miasta na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Jego organizatorami był Prezydent Miasta Zamość Pan Andrzej Wnuk oraz Liceum Plastyczne im. Bernarda Morando w Zamościu. Konkurs odbył się pod patronatem honorowym: Posła na Sejm RP Pani Agaty Borowiec. Adresowany był do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjum klasy II i III oraz uczniów szkół podstawowych klasy VII. 
Wśród nagrodzonych uczestników znalazły się również nasze uczennice: Emilka Brykner z kl. IIc, która zajęła III MIEJSCE oraz Aleksandra Jendrzejczak kl. IIIa zdobywając WYRÓŻNIENIE. Prace zostały przygotowane pod opieką p. Marty Słomianowskiej.
Na wszystkich uczestników konkursu czeka jeszcze dodatkowa nagroda ufundowana przez Panią Agatę Borowiec – wycieczka do Warszawy.

Tekst: M. Słomianowska, zdjęcia: A. Sokalska-Wosiek 

Piękne recytacje naszych uczniów!

W dniu 15 listopada w ZDK odbyła się kolejna, 21 edycja Jesiennego Konkursu Recytatorskiego. Były to eliminacje powiatowe.

Tegoroczna edycja zgromadziła wyjątkowo liczną grupę uczestników. Naszą szkołę godnie reprezentowali: Karolina Korga IIIc SP i Kacper Gąska Va SP, przygotowywani przez panią Marię Garbuz oraz uczniowie Gimnazjum nr 1 pracujący pod kierunkiem pani Edyty Wilczyńskiej – Krawiec i pani Jadwigi Beńko: Oliwa Kozłowska IIa, Diana Juszkiewicz IIb, Zuzanna Śmiałko IIb, Wiktoria Wójcik IIb,  Jakub Romaszko IIc,  Michał Krawiec IIIc.

Po wysłuchaniu wielu różnorodnych i ciekawych interpretacji jury zdecydowało, że to właśnie uczeń Szkoły Podstawowej nr 7, Kacper Gąska będzie reprezentował w Lublinie najmłodszą grupę uczestników z powiatu zamojskiego. Kacper zarecytuje wiersz Lusi Ogińskiej „Mądrość i głupota”.  

Wyróżnienia otrzymali: Karolina Korga, Wiktoria Wójcik, Zuzanna Śmiałko, Jakub Romaszko i Michał Krawiec.

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i życzymy Kacprowi sukcesu w Lublinie.

tekst: M. Garbuz, zdjęcia: M. Garbuz, J. Beńko  

I miejsce w miejskich zawodach w szachach drużynowych

14 listopada w Szkle Podstawowej nr 6 w Zamościu odbyły się miejskie zawody Szkolnego Związku Sportowego w szachach drużynowych. Szkołę Podstawową nr 7 reprezentowały dwa zespoły. Jeden w kategorii dzieci oraz drugi w kategorii młodzieży. Młodszy zespół wystąpił w składzie: Martyna Ochniowska, Bartosz Śniecikowski, Kryspin Majdański i Hubert Długosz. Zespół młodzieży wystąpił w składzie: Katarzyna Gorajska, Dominik Pańko, Szymon Franczak i Franciszek Barnowski.

W klasyfikacji generalnej zespół dzieci zajął trzecie miejsce, a zespół młodzieży zajął pierwsze miejsce. Sukces młodzieży jest tym większy, iż drugi rok z rzędu awansowali do rozgrywek wojewódzkich. Zawody wojewódzkie odbędą się 29 listopada w Aleksandrowie /k Biłgoraja. Trzymamy kciuki za drużynę szachistów życząc zajęcia  jak najlepszego miejsca.

Tekst i zdjęcia: J. Bekas

POCIĄG DO WOLNOŚCI - apel z okazji Święta Niepodległości

14 listopada 2017 r. cała społeczność Szkoły Podstawowej nr 7 im. A. Mickiewicza w Zamościu uroczyście obchodziła 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tego typu wydarzenia zawsze milej świętować w doborowym towarzystwie, dlatego już tradycją stało się zapraszanie do wspólnego świętowania gości - dzieci z zaprzyjaźnionych przedszkoli. W obecnym roku przybyły przedszkolaki z Przedszkoli nr 1, 2, 7, 12 oraz z Przedszkola „Słoneczko”.

Wszyscy z wielką uwagą obejrzeli montaż słowno – muzyczny pt.: „Pociąg do wolności”. Artyści zabrali widzów w krótką podróż opowiadającą koleje losów Ojczyzny. Pociąg wyruszył ze stacji „NIEWOLA” i w drodze do stacji docelowej „WOLNOŚĆ” zatrzymywał się na stacjach „POWSTANIA” i „I WOJNA ŚWIATOWA”. Piękna recytacja, stroje dopasowane do tematyki, prezentacja multimedialna oraz dekoracja wprowadziły publiczność w podniosły nastrój. Wyjątkowym atutem była piękna oprawa muzyczna w wykonaniu solistek: Zuzanny Gałan i Aleksandry Bełz oraz Chóru „Forte”, nad którymi czuwała p. Katarzyna Beda. Wśród recytatorów znaleźli się uczniowie kl. VIa ze szkoły podstawowej oraz IIIc z gimnazjum. Za całokształt uroczystości odpowiadały p. Małgorzata Drozd oraz p. Marta Słomianowska.

Na zakończenie wystąpiły przedszkolaki recytując i śpiewając patriotyczne utwory, a nawet tańcząc z werwą „krakowiaka”. Za swoje występy dzieci zostały nagrodzone gromkimi brawami oraz kolorowankami nawiązującymi do treści apelu.

Na sali panowała radosna atmosfera. Serce rosło słuchając, jak dzieci i młodzież głośno i z uczuciem śpiewają „Mazurka Dąbrowskiego”. Każdy, i duży, i mały, utożsamiał się ze słowami piosenki śpiewanej przez artystów:

„Jesteśmy Polką i Polakiem, dziewczynką fajną i chłopakiem. Kochamy Polskę z całych sił. Chcemy byś również kochał ją i Ty, i Ty”

Tekst: M. Słomianowska, zdjęcia: M. Drozd

Koncert „Bóg Honor Ojczyzna”

12 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Koncercie „Bóg Honor Ojczyzna” w Klubie Batalionowym w Zamościu. 

Reprezentując Szkołę, włączyliśmy się w miejskie obchody Święta Odzyskania Niepodległości. Na scenie wystąpili: Chór >FORTE<  oraz  >FORTE JUNIOR<   a także soliści:  Szkoła Podstawowa nr 7: Aleksandra Tokarska (kl. 1b), Piotr Nowosad (kl. 1a), Amelia Osuch (kl. 1c), Eliza Pupiec (kl. 1c), Karolina Flis (kl. 4c), Martyna Wnuk (kl. 6a); Gimnazjum nr 1: Zuzanna Gałan (kl. 2A), Aleksandra Bełz (kl. 2A), Wiktoria Wójcik (kl. 2B), Franciszek Barnowski (kl. 3B). Chór i solistów przygotowała p. Katarzyna Beda.

Piękne i wzruszające pieśni legionowe przeplatały się z kompozycjami współczesnymi tworząc unikalny nastrój i jednocząc wszystkie pokolenia patriotów oraz licznie zgromadzoną publiczność.

Tekst: K. Beda, Zdjęcia: A. Sokalska - Wosiek

99. rocznica Odzyskania Niepodległości

11 listopada uczniowie klasy siódmej szkoły podstawowej oraz klas drugich gimnazjum, poczty sztandarowe wraz z Dyrekcją i wychowawcami uczestniczyli w manifestacji patriotycznej na Rynku Wielkim.
Uroczyste obchody „Dnia Niepodległości” rozpoczęły się mszą św. sprawowaną w intencji ojczyzny w zamojskiej Katedrze. Następnie wszyscy zebrani wysłuchali okolicznościowego przemówienia Prezydenta Miasta pana Andrzeja Wnuka oraz apelu poległych.
Po salwie honorowej delegacja naszej szkoły złożyła symboliczne róże przy tablicy upamiętniającej pobyt w Zamościu Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Tradycyjnie uroczystości zakończyła defilada z udziałem żołnierzy służb mundurowych, pocztów sztandarowych i Szwadronu Kawalerii Ochotniczej w barwach 9 Pułku Ułanów Małopolskich.

Tekst: J. Muda, zdjęcia: M. Bożek, M. Wilkołazka

Biegali z okazji Dnia Niepodległości

10.11.2017 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w biegach ulicami zamojskiej Starówki z okazji 99 rocznicy odzyskania Niepodległości.

Najlepsze wyniki uzyskali:
Zuzia Pizoń kl. IV sp - III miejsce
Samanta Walczuk kl. VIa sp - I miejsce
Natalia Miedziak kl. IIIc gim. - III miejsce
Dawid Ulanowski kl. IIIc gim. - III miejsce

W biegach wzięło udział 40 uczniów z naszej szkoły. Gratulujemy wyników i udziału!

Tekst i zdjęcia: Radosław Witkowski  

Nagroda w ogólnopolskim konkursie z j. niemieckiego

  Goethe Institut w Warszawie ogłosił ogólnopolski konkurs z j. niemieckiego pt: "Erlebnisreise mit Deutsch".

W projekcie wzięli udział uczniowie z klasy 3b gimnazjum: Wiktoria Wojciechowska, Wiktoria Sowińska, Julia Kiesztyn, Aleksandra Wierzańska, Krzysztof Pizoń. Nauczycielem nadzorującym była Pani Bożena Siekierda.

Konkurs polegał na napisaniu pocztówki z wakacji z wykorzystaniem podanego słownictwa oraz zrobieniem do niej zdjęcia.

8 listopada 2017r. zostały ogłoszone oficjalne wyniki. Znaleźliśmy się w gronie szkół nagrodzonych!

Nasza szkoła otrzyma materiały edukacyjne: gry językowe, grafiki, plakaty oraz karty pracy wraz z pomysłami na ich wykorzystanie do nauki i promocji języka niemieckiego. Z pewnością będą z nich korzystać nasi młodsi koledzy.

Bardzo cieszy nas fakt, iż wśród szkół z całej Polski dostrzeżono naszą skromną kartkę!

Tekst: Wiktoria Sowińska, Wiktoria Wojciechowska

Zdjęcia: Krzysztof Pizoń

„Orzeł Biały – nasza duma”

Uczestnicy zajęć technicznych i artystycznych zorganizowali wystawę prac pod hasłem „Orzeł Biały – nasza duma”. Uczniowie wykonali piękne prace według własnych projektów, świadczące o niewątpliwym talencie artystycznym autorów.

 Celem wystawy była popularyzacja wiedzy o godle, jako jednym z najważniejszych symboli państwa polskiego od zarania dziejów do czasów współczesnych oraz propagowanie pozytywnego wzorca nowoczesnego patriotyzmu.

Biało – czerwona flaga, godło z Białym Orłem w koronie i „Mazurek Dąbrowskiego” to symbole polskiej państwowości. To znaki najważniejsze, wyrażające naszą tożsamość. Gdy podczas doniosłych wydarzeń w życiu polskiego społeczeństwa chcemy w szczególny sposób poczuć łączącą nas więź, odwołujemy się do tych symboli. Otaczanie symboli Rzeczpospolitej Polskiej czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego z nas.

Tekst i zdjęcia: Anna Sawiniec – Szczech

Sukcesy w zawodach pływackich

W środę 8 listopada 2017r. na Krytej Pływalni OSiR w Zamościu odbyły się zawody Szkolnego Związku Sportowego w Pływaniu drużynowym i Indywidualnym.

Szkoła Podstawowa Nr 7 wystawiła do rywalizacji drużynę chłopców i dziewcząt. Mimo, że nasze sztafety w swoich szeregach miały uczniów z klasy 3 SP to ogólnie spisały się dobrze.

Indywidualnie znakomicie spisała się uczennica klasy 7a Łucja Żelazny, która w stylu grzbietowym na 50m zdobyła złoty medal.

Bardzo dobrze popłynął uczeń klasy 5b Kacper Pęk, który również w stylu grzbietowym na 50 m zdobył srebrny medal.

W kategorii gimnazjów uczennica klasy 2A Alicja Ściślak na dystansie 50m stylem dowolnym zajęła drugie miejsce zdobywając srebrny medal.

Natomiast uczeń klasy 2A Tokarski Jakub na dystansie 50 m stylem dowolnym zdobył brązowy medal.

Wszyscy medaliści oczywiście awansowali do zawodów rejonowych. Serdecznie gratulujemy wszystkim startującym zawodnikom, a szczególnie tym, którzy odnieśli sukcesy.

Tekst i zdjęcia: Jerzy Bekas

V Szkolny Dzień Zawodów w Ekonomiku

8 listopada 2017r. uczniowie kl. IIIA, IIIB, IIIC uczestniczyli w  „V Szkolnym Dniu Zawodów w Ekonomiku” a uczniowie  klas II wzięli udział w konkursie  plastycznym „ Mój wymarzony zawód”.  

Wszyscy uczestnicy „Dnia Zawodów” w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 mieli możliwość zapoznania się z umiejętnościami zawodowymi uczniów Ekonomika. 

Szkoła przygotowała liczne pokazy i prezentacje związane z kierunkami, w których kształci. Zaprezentowane zostały zawody: technik informatyk, technik usług fryzjerskich, technik hotelarstwa, technik spedytor, technik ekonomista, technik obsługi turystycznej, technik handlowiec, technik grafiki i poligrafii cyfrowej, technik logistyk, technik fotografii i multimediów.

Tekst: Anna Sokalska-Wosiek, zdjęcia: Jadwiga Beńko

Marta Czapka - Mistrzynią Świata w kumite indywidualnym

W dniach 4-5.11.2017 w miejscowości Cluj-Napoca w Rumunii Marta Czapka uczennica klasy IIIa uczestniczyła w XXXIII Mistrzostwach Europy w Karate Tradycyjnym oraz VII Mistrzostwach Świata w Karate Fudokan.

W sobotę zdobyła srebrny medal Mistrzostw Europy w kumite indywidualnym kadetów, zaś w niedzielę tytuł Mistrzyni Świata w kumite indywidualnym kadetów oraz srebro w kumite drużynowym.

Gratulujemy wspaniałego sukcesu!!!!

Tydzień Konstytucyjny

W ramach Tygodnia Konstytucyjnego, dnia 6 listopada 2017r. uczniowie naszej szkoły: Bartosz Skowyra z klasy IIIa, Wiktoria Sowińska z klasy IIIb oraz Michał Krawiec z klasy IIIc uczestniczyli w zajęciach dotyczących znaczenia Konstytucji w życiu obywateli oraz roli sądów w procesie ochrony praw i wolności. Spotkanie z adwokatem – Panią Iwoną Daciej-Halinowską (absolwentką Gimnazjum nr 1) zorganizowała Biblioteka Pedagogiczna w Zamościu.

Celem zajęć było promowanie świadomego obywatelstwa, zachęcenie młodych ludzi do zainteresowania sprawami publicznymi oraz zwrócenie uwagi na kluczową rolę sądów powszechnych w stosowaniu prawa w Polsce, przy uwzględnieniu nadrzędnej roli Konstytucji.

Patronat Honorowy nad Tygodniem Konstytucyjnym objął Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar. Opiekę merytoryczną nad materiałami dydaktycznymi sprawuje Pani Profesor Ewa Łętowska.

Tekst i zdjęcia: Anna Sawiniec - Szczech

Wyróżnienia dla nauczycieli „Siódemki”

20.10.2017 r. i 27.10.2017 r. w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” odbyły się uroczyste obchody Dnia Edukacji Narodowej, podczas których za swoją pracę uhonorowani i nagrodzeni zostali pracownicy placówek oświatowych.

Byli wśród nich także nauczyciele z naszej szkoły, którzy otrzymali następujące wyróżnienia i nagrody:

Pani Dyrektor Alicja Dubel - Nagroda Prezydenta Miasta Zamość

Pani Marta Majewska - Nagroda Prezydenta Miasta Zamość

Pani Małgorzata Bożek - Złoty Medal  za Długoletnią Służbę

Pani Anna Gregorowicz - Złoty Medal  za Długoletnią Służbę

Pani Jolanta Greszta-Schab- Złoty Medal  za Długoletnią Służbę

Pani Jolanta Krywko- Złoty Medal  za Długoletnią Służbę

Pani Anna Taras - Złoty Medal  za Długoletnią Służbę

Pani Bożena Greszta – Srebrny Medal  za Długoletnią Służbę

Pan Mariusz Mielnik - Srebrny Medal  za Długoletnią Służbę

Pani Marta Majewska- Srebrny Medal  za Długoletnią Służbę

Pani Anna Pintal- Srebrny Medal  za Długoletnią Służbę

Pani Bożena Siekierda- Srebrny Medal  za Długoletnią Służbę

Pani Beata Stasiuk- Srebrny Medal  za Długoletnią Służbę

Pani Elżbieta Danilewicz – Medal Komisji Edukacji Narodowej

Pani Iwona Kurzempa-Sarzyńska – Medal Komisji Edukacji Narodowej

Pani Edyta Wilczyńska-Krawiec – Medal Komisji Edukacji Narodowej

Szczególne podziękowania otrzymali również nauczyciele, którzy jeszcze w ubiegłym roku pracowali w naszej szkole, a teraz odeszli na emeryturę. Są to:

Pani Jolanta Greszta-Schab

Pani Alicja Szcześniak

Pani Małgorzata Kiełbasa

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

Tekst: Edyta Wilczyńska-Krawiec,
Zdjęcia: Piotr Bojanowski, Waldemar Orzechowski

W bibliotece szkolnej „pachnie nowymi książkami”!!!

Do biblioteki Szkoły Podstawowej nr 7 i Gimnazjum nr 1 zostało zakupionych ponad 1700 nowych książek do czytania i słuchania! Każdy teraz znajdzie coś dla siebie, a wszystko to dzięki realizacji rządowego programu „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” Priorytet 3.

Nasza szkoła, z inicjatywy Pani Dyrektor Alicji Dubel przystąpiła do tego programu i w ramach dotacji uzyskała w sumie 30 tys. zł na nowości wydawnicze - najbardziej poszukiwanie przez dzieci i młodzież „czytadła”. Takie właśnie książki zakupili nauczyciele bibliotekarze, po przeprowadzeniu wcześniejszej ankiety wśród uczniów, nauczycieli i rodziców oraz po konsultacjach z Biblioteką Pedagogiczną.

„Książkowe hity” zaczytają właśnie trafiać w ręce młodszych i starszych czytelników. Aby jednak tak się stało, członkowie aktywu bibliotecznego szkoły podstawowej i gimnazjum wiele godzin spędzili w szkolnej bibliotece, pomagając w opracowaniu i wyeksponowaniu nowości na półkach. Liczna grupa pomocników bibliotekarzy wydała pierwszą opinię na temat zakupionych książek: piskom, „ochom” i „achom” nie było końca. O wiele dostępnych już w bibliotece tytułów często pytają oczekujące w kolejce dzieci.

Uczniowie zdążali już zapoznać się z zakupionymi książkami w ramach akcji prowadzonych przez nauczycieli bibliotekarzy promujących ostatnie nowości (Cała Polska czyta dzieciom, Czytająca szkoła, różne zajęcia lekcyjne, Noc Bibliotek, wystawa podczas Narodowego Czytania).

Nauczyciele zachęcają swoich podopiecznych  i rodziców młodszych uczniów do częstych wizyt w bibliotece, gdyż szkolny księgozbiór jest naprawdę ciekawy i bogaty.

tekst: Maria Garbuz
zdjęcia: Anna Sokalska-Wosiek i Maria Garbuz 

Jesienna integracja klasy 2c

25 października uczniowie klasy drugiej „C”  wybrali się  na profesjonalny Poligon  Paintballowy „KONTRA” do Szewni Dolnej. Organizatorzy przygotowali dla uczestników  profesjonalny sprzęt, strój, ochraniacze, maski chroniące oraz powiększony pakiet kulek. 

Młodzież rozegrała dwa mecze - Anglia:Niemcy na polu paintballowym, po czym udała się na kolejną rozgrywkę w lesie. Zabawa ta stała się okazją do sprawdzenia swoich umiejętności poznawczych, sprawności fizycznej, ale także współpracy zespołowej. 

Na strudzonych i przemoczonych uczniów czekała gorąca herbata oraz ognisko z pieczoną kiełbaską. Mimo chłodnej i dżdżystej pogody, buzie „zawodników z 2c” były uśmiechnięte. Na wiosnę wybieramy się ponownie!

Tekst i zdjęcia: Joanna Muda

Lekcja integracyjna w OREW

W dniu 24 października  w OREW odbyła się lekcja integracyjna „Poznajemy grzyby naszych lasów”. Uczestnikami zajęć byli uczniowie Gimnazjum nr 1: Kajetan Bugaj i Karol Jaskułecki z klasy IIb, Ada Kostrubiec  i Anna Płatek z klasy IIIc oraz wychowankowie OREW  z Oddziału Przedszkolnego i Edukacyjnego.

Gimnazjaliści przy pomocy przygotowanych rekwizytów pokazywali swoim kolegom z OREW różnice pomiędzy grzybami jadalnymi  a trującymi. Wychowankowie OREW rozpoznawali gatunki grzybów oraz uczyli się zasad właściwego zachowania się w lesie. Dzieci wspólnie zaśpiewały piosenkę a na  zakończenie wszyscy uczestnicy pozowali do  pamiątkowych  zdjęć.

Jak zwykle, zajęcia przebiegły w bardzo miłej atmosferze, ustalony został również  termin kolejnego spotkania.

Lekcję przygotowała pani Maria Garbuz.

Tekst i zdjęcia: Maria Garbuz

Jesienny cykl zawodów Czwartki L. A. zakończony

Zakończył się Jesienny cykl zawodów Czwartki L.A. nasi uczniowie z klas VII, II i III gimnazjum startowali w pięciu edycjach i przed serią wiosennych zawodów zajmują II miejsce w klasyfikacji szkół. Gratulujemy!!!

Punktacja Czwartków Lekkoatletycznych po V Edycji:

1.16472 SP Komarów

2.7873 Gim 1 Zamość

3.4995 SP 3 Zamość

4.4086 SP 8 Zamość

5.2522 Gim Stary Zamość

6.1681 Gim Łabunie

7.1404 Gim 2 Zamość

8.1171 Gim 7 Zamość

9.1070 SP Łabuńki

10.1002 SP Łabunie

11.969 SP 9 Zamość

12.820 Gim Skierbieszów

13.743 ZS Zwierzyniec

Tekst: Radosław Witkowski

Uroczystość nadania imienia Ronda Księdza Jerzego Popiełuszki

22 października 2017 r. poczty sztandarowe ze Szkoły Podstawowej nr 7 i Gimnazjum nr 1 z opiekunami oraz z panią vice dyrektor Iwoną Kurzempą - Sarzyńską uczestniczyły w uroczystości poświęcenia ronda imienia Księdza Jerzego Popiełuszki w Zamościu.

Uroczystość rozpoczęła msza św. w Kościele Świętego Krzyża, odprawiona przez kapelana ludzi pracy ks. Jacka Raka. Po mszy św. nastąpił przemarsz delegacji i pocztów sztandarowych do ronda u zbiegu ulic Gminnej i Hrubieszowskiej, a następnie poświęcenie ronda.

Rondo na osiedlu Słonecznym Stoku będzie od dziś nosić imię legendarnego kapelana Solidarności.

Podczas Mszy św. śpiewał zespół muzyczny z Zakładu Karnego w Zamościu.

Organizatorem uroczystości był Zarząd Oddziału Zamość Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ Solidarność.

Tekst i zdjęcia: M. Wilkołazka

Grali w siatkówkę

W czwartek 19 października 2017 r. w Szkole Podstawowej Nr 7 odbył się Międzyklasowy Turniej Siatkówki drużyn mieszanych. 

W zawodach wystartowały trzy zespoły  z następujących klas: 3c, 2b i 2a Gimnazjum. Po raz pierwszy turniej został rozegrany na boisku szkolnym i przebiegał w przyjacielskiej atmosferze zgodnie z zasadami „fair play”. 

Celem turnieju była nie tylko sportowa rywalizacja, ale popularyzacja siatkówki i zacieśnianie więzi rówieśniczych. Ostateczną rywalizację wygrała klasa 3c przed klasą 2b i 2a. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali pamiątkowe medale.

Tekst i zdjęcia: J. Bekas

Potrafią grać w badmintona

Znakomicie spisali się uczniowie Gimnazjum nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 7 w Zamościu zajmując czołowe lokaty w zawodach miejskich w badmintonie. Podczas rozgrywanych w SP nr 4 zawodów miejskich w badmintonie uczniowie z Gimnazjum zajęli drugie miejsce. Natomiast uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 7 zajęły trzecie miejsce, a chłopcy z tej samej kategorii wiekowej czwarte miejsce. Serdecznie gratulujemy sukcesu utalentowanym badmintonistom.

Tekst i zdjęcia: J. Bekas  

Konkurs Recytatorski Polskiej Poezji Religijnej

Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi oraz Gimnazjum Nr 1 w Zamościu uczcili XVII Dzień Papieski.
Dnia 17 października 2017 r. Kacper Gąska uczeń kl. Va SP nr 7 oraz Julia Strzelecka z kl. IIa, Monika Orszewska i Paweł Kurzępa z kl. IIIb Gimnazjum nr 1, uczestniczyli w V Konkursie Poezji Religijnej.
Konkurs organizowany przez Szkołę Podstawową Nr 9 w Zamościu, poświęcony był osobie Św. Jana Pawła II. Wszyscy uczestnicy musieli zaprezentować dwa wiersze o tematyce religijnej, wykazać pamięciowym opanowaniem tekstu oraz umiejętnościami artystycznymi. 

Najlepszym z recytatorów okazał się Kacper Gąska, zajmując I miejsce wśród uczniów szkół podstawowych. Zaprezentował wiersze: „Ku czci Jana Pawła II", autora nieznanego oraz "Skomplikowana prostota" Zbigniewa Głuszczyka. 

Wyróżnienie otrzymała również Monika Orszewska za wiersze: "Dziękuję Ci za to, że jesteś" Ks. Jana Twardowskiego oraz „Ślady” autora nieznanego. 

Julia Strzelecka zaprezentowała utwory: "Miejcie nadzieję!" Adama Asnyka oraz "Wierzę" Marii Konopnickiej. Paweł Kurzępa recytował wiersze: "Elegia o chłopcu polskim" Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i "Rotę" Marii Konopnickiej. 
Słuchanie poezji w wykonaniu naszych uczniów, to prawdziwa uczta duchowa. Gratulacje!!!

Tekst i zdjęcia: Joanna Bulak

„Miłosierni to My”

I miejsce  Natalii Welcz za wiersz „Pomoc” w diecezjalnym konkursie organizowanym przez Katolickie Radio Zamość.

Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej obchodzi w tym roku jubileusz 25-lecia istnienia. Z tej okazji przygotowano konkurs w dwóch kategoriach. W I kategorii: zdjęcie/rysunek, uczennica klasy Ia Szkoły Podstawowej Nr 7 w Zamościu, Adela Szczech zajęła II miejsce. Wykonała przepiękną pracę o Świętym Bracie Albercie Chmielowskim. Przedstawiła ilustrację o człowieku pełnym dobroci i miłosierdzia. Pod kierunkiem Pani Anny Sawiniec – Szczech, ukazała, że ten skromny artysta malarz, swoje życie poświęcił na pomoc potrzebującym.

W konkursie tej samej kategorii na wyróżnienie zasługują następujący uczniowie szkoły podstawowej: Aleksandra Tokarska z klasy Ia, Judyta Żołnierczuk, Kacper Gąska z klasy Va i Jakub Nizioł z klasy Vb oraz gimnazjaliści: Jakub Tokarski z kl. IIa, Martyna Łapińska i uczniowie z kl. IIIc.

W drugiej kategorii: wiersz/opowiadanie Natalia Welcz z kl. IIa Gimnazjum nr 1 otrzymała I miejsce za wiersz „Pomoc”. Wiersz porusza w każdym czytającym, te najdelikatniejsze i najlepsze uczucia. Godny polecenia.

Natalii i Adeli Gratulujemy sukcesu!!! a wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział oraz interesujące przedstawienie tematyki miłosierdzia.

Konkurs w szkole koordynowała Pani Joanna Bulak.

Tekst: Joanna Bulak, zdjęcia: Anna Sawiniec -Szczech

Podsumowanie Szkolnego współzawodnictwa sportowego 
Miasta Zamość za rok szkolny 2016/17

W dniu 17 października 2017 r. w Szkole Podstawowej Nr 9 w Zamościu odbyło się podsumowanie Szkolnego współzawodnictwa sportowego Miasta Zamość za rok szkolny 2016/17. Na galę sportu zostali zaproszeni uczniowie Szkoły Podstawowe Nr 7 i Gimnazjum Nr 1 wraz z Panią dyrektor Alicją Dubel. Ceremonii wręczenia podziękowań przewodniczył prezes Zamojskiego Szkolnego Związku Sportowego - Jerzy Prokop.

W klasyfikacji Szkół podstawowych „siódemka” zajęła szóste miejsce, a wśród Gimnazjów „jedynka” zajęła czwarte miejsce.

Serdecznie gratulujemy uczniom i nauczycielom osiągniętych wyników.  Życzymy  jeszcze lepszych rezultatów i miejsca na podium we współzawodnictwie sportowym.

Tekst: J. Bekas

Otwarcie Podwórka Talentów NIVEA, 
czyli doniosła uroczystość, wspaniali goście i pyszna zabawa w Naszej Szkole!

Nareszcie!

16 października 2017 r. nastąpiło długo oczekiwane przez całą społeczność szkolną otwarcie Podwórka Talentów NIVEA.

W naszej uroczystości wziął udział Mateusz Kusznierewicz - najlepszy polski żeglarz, dwukrotny medalista igrzysk olimpijskich i wielokrotny mistrz świata, który pełni obecnie rolę ambasadora akcji „Podwórko Talentów Nivea”. Towarzyszyła mu Pani Katarzyna Singh - przedstawicielka firmy Nivea. Przybyli również: Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Mariusz Leszczyński, Pan Sławomir Zawiślak Poseł na Sejm RP,  Pan Andrzej Wnuk Prezydent Miasta Zamość, Pan Wojciech Matwiejczuk Przewodniczący Rady Miasta Zamość, Pan Andrzej Zastąpiło Wiceprezydent Miasta Zamość; Pani Agnieszka Kowal Dyrektor Wydziału Oświaty UM Zamość oraz przedstawiciele wielu instytucji i placówek oświatowych,  rodzice, nauczyciele, uczniowie i inni sympatycy „Siódemki”.

Uroczystość uświetniły występy naszych szkolnych talentów: wokalnych, recytatorskich, sportowych i tanecznych – wszechstronnych, jak cudowne Podwórko. Posiada ono trzy strefy tematyczne. W strefie dla naukowców znajduje się: planetarium, zegar słoneczny, rowerek produkujący energię elektryczną i piaskownica naukowa. Strefa sportowców - to kubik wspinaczka, huśtawka bocianie gniazdo, urządzenie do balansowania, plansze do gry twister i w kapsle, miarka do skoku w dal oraz  trampolina. Dla artystów przeznaczony jest teatrzyk, tablice muzyczne z bębnami i mega tuba do rozmów.

Kulminacyjnym momentem uroczystości było wspólne przecięcie wstęgi przez honorowych gości, Panią Dyrektor Alicję Dubel oraz uczennicę klasy pierwszej - Martynkę Zgnilec i poświęcenie podwórka przez Księdza Biskupa.

Dla wszystkich uczestników imprezy przygotowano poczęstunek. Największą sensację wzbudził ogromny tort w kształcie Podwórka.

W końcu nadszedł czas na to, na co czekaliśmy od wakacji – ZABAWĘ NA PODWÓRKU!!!

Zapraszamy do naszej fotorelacji oraz relacji zamojskich portali internetowych.

http://www.kronikatygodnia.pl/wiadomosci/6577,zamosc-podworko-nivea-przy-sp-nr-7-otwarte-przyjec

http://zamosc.naszemiasto.pl/artykul/podworko-talentow-w-zamosciu-juz-otwarte-zdjecia-video,4278982,artgal,t,id,tm.html

http://roztocze.net/zamosc-podworko-talentow-otwarte/

facebook.com/serwiszyciezamoscia/videos

portalzamojski.pl

Tekst: M. Słomianowska, M. Drozd, zdjęcia: M. Drozd, W. Orzechowski oraz Studio Spektrum

14 października – Święto Edukacji Narodowej

„Jakże nie pisać wierszy, jakże nie płonąć w podzięce. 
Za dar najpiękniejszy, za SERCE".

Tymi słowami pragniemy przekazać najserdeczniejsze życzenia za wielką cierpliwość, wyrozumiałość i trud włożony w Nasze wychowanie.
- Wasi Uczniowie

W piątek 13 października uczniowie klas II-VII szkoły podstawowej, klasy II i III gimnazjum oraz nauczyciele wraz z Dyrekcją zgromadzili się w sali gimnastycznej, aby świętować Dzień Edukacji Narodowej, święto nauczycieli i pracowników oświaty. Uczniowie klas piątych pod kierunkiem p. Iwony Kurzempy-Sarzyńskiej oraz p. Marleny Szczepanek zaprezentowali część artystyczną, którą swoim występem uświetnił szkolny chór pod opieką p. Katarzyny Bedy. Dekorację wykonała p. Anna Sawiniec-Szczech. Były życzenia, autorskie wiersze uczniów oraz niezapomniane wykonania piosenek.

Tekst: M. Szczepanek, zdjęcia: K. Serafin, W. Orzechowski

Uczestniczyliśmy wyprawie do Ameryki Południowej i nie tylko...

6 października uczniowie klas drugich gimnazjum pod opieką wychowawców uczestniczyli w programie edukacji turystycznej pt. „Warsztaty podróżnika”, odbywającej się w ramach 3. Zamojskiego Festiwalu Podróży „Eskapady Kresowe” w CKF „Stylowy” w Zamościu.

Była to bardzo ciekawa forma zajęć, podczas której młodzież poznała tajniki prawdziwych wyzwań, na jakie napotykają podróżnicy podczas samotnych wypraw.

O swoich doświadczeniach związanych ze zdobywaniem szczytów górskich, m.in. Araratu, Kazbeka oraz Mont Blanc barwnie opowiadali pan Jacek Podkościelny i pan Janek Cios.

Atrakcją warsztatów była projekcja filmu „181” o samotnej wyprawie po Ameryce Południowej Damiana Lemańskiego. I tylko żal było wracać do szkoły.....

Tekst i zdjęcie: J. Muda

POLA NADZIEI 2017

4 października 2017 r. odbyło się uroczyste sadzenie żonkili przed Hospicjum Santa Galla w Łabuńkach I. Honorowy patronat nad XX edycją kampanii "Pola Nadziei" objął J. E. Ks. Bp Marian Rojek. Na uroczystość przybyło ponad 200 przedstawicieli szkół współpracujących z hospicjum.

Naszą szkołę reprezentowała delegacja w składzie: Pani Dyrektor Alicja Dubel , uczennice kl.3c- Ada Kostrubiec, Ola Jonak i Martyna Mądroń oraz Pani Joanna Muda, które, podobnie jak inni uczestnicy tej akcji,  zasadziły cebulki żonkili  symbolizujące nadzieję, a także solidarność z ludźmi chorymi na raka.

Łącznie wysadzono 400 cebulek przed budynkiem hospicjum, zaś nasze wolontariuszki, po powrocie, zasadziły podarowane  cebulki na specjalnie przygotowanej rabacie przy wejściu do budynku szkoły, aby na wiosnę pięknie kwitnące żonkile zachęcały do wspierania akcji hospicyjnej.

Tekst i zdjęcia: J. Muda

Trwa budowa Podwórka Talentów Nivea!

W ostatnim tygodniu września na terenie naszej szkoły rozpoczęto budowę wygranego w konkursie Podwórka Talentów Nivea. Prace postępują bardzo szybko. Każdego dnia na placu pojawiają się kolejne kolorowe elementy wyposażenia, z których już wkrótce powstanie piękny, nowoczesny plac zabaw! Dzieci będą mogły nacieszyć się nim jeszcze przed zimą.

Uroczyste otwarcie Podwórka, z udziałem ambasadora  akcji  Podwórek Talentów Nivea - wybitnego sportowca, olimpijczyka Mateusza Kusznierewicza i zaproszonych gości, przewidziane jest na 16 października 2017r.

Pomaganie przez ubranie

Nasza szkoła włączyła się do całorocznej akcji „POMAGANIE PRZEZ UBRANIE”. Główny cel projektu to aktywizacja dzieci i młodzieży w zakresie ekologii i zachęcanie do wspólnego działania na rzecz wsparcia Fundacji „Akogo?” Ewy Błaszczyk.

Dzięki wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka jesteśmy w stanie pomóc wielu potrzebującym.

Porządkując swoją szafę nie wiesz co zrobić z niepotrzebnymi elementami garderoby?

Przede wszystkim niczego nie wyrzucaj. Twoje ubrania i obuwie, mogą pomóc potrzebującym. Odzież, którą uznałeś za niepotrzebną, przynieś do szkoły i włóż do żółtego kontenera, który znajduje się na terenie naszej szkoły.

Serdecznie zachęcamy do udziału w Akcji, gdyż…
cel jest  szczytny  i wierzymy, że wspólnie uda nam się osiągnąć wiele!!!

Dziękujemy wszystkim, którzy zechcą wziąć udział w Akcji.  

Kopali w Budowlance

W piątek 29 września 2017 r. drużyna naszego Gimnazjum brała udział w turnieju o Puchar dyrektora ZS nr 4 w Zamościu.

Zajęliśmy II miejsce ulegając w finale Gimnazjum nr 2 w Zamościu dopiero po rzutach karnych.

Kolejność drużyn:
1. Gimnazjum 2  Zamość
2. Gimnazjum 1 Zamość
3. Gimnazjum Stary Zamość
4. Gimnazjum Skierbieszów
5. Gimnazjum 3 Zamość
6. Gimnazjum 5 Zamość

Naszą szkołę reprezentowali: Szewczak Norbert, Maziarka Oliwer, Wanarski Szymon, Kowalski Eryk, Krupiński Karol, Bajek Krystian, Bratkowski Bartosz, Belina Piotr, Bartnik Wiktor, Ulanowski Dawid

Opiekun drużyny: Witkowski Radosław

Tekst i zdjęcia: R. Witkowski

VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia w naszej szkole 

29 września 2017 społeczność uczniowska Szkoły Podstawowej nr 7 i Gimnazjum nr 1 uczestniczyła w VII Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day).

Ta bezpłatna akcja edukacyjna prowadzona  była  w szkołach na całym świecie. W tym roku do akcji zgłosiło się 3885 szkół, w tym 3719 szkół z Polski. Jak co roku organizatorem głównym akcji było Wydawnictwo WKM Rachmistrz ze Szczecinka, wyłączny wydawca kart Grabowskiego.

Celem akcji było  propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Miała ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja była okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogli dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia.

W tym roku szkolnym przedstawiciele  z klas IVc, Va i Vb  oraz VIIa ze szkoły podstawowej wraz z opiekunkami panią Małgorzatą Bożek, Aleksandrą Luchowską – Bartnik, Karoliną Tyrką i Małgorzatą Wilkołazką, przeprowadzili egzaminy  z tabliczki mnożenia wśród uczniów  szkoły podstawowej i gimnazjum. W teście udział wzięły klasy od III do VI Szkoły Podstawowej nr 7 oraz wszystkie klasy Gimnazjum nr 1.

Wszyscy bardzo dobrze się bawili sprawdzając jednocześnie swoje umiejętności i chęć rywalizacji.

Najlepiej zdane egzaminy z tabliczki mnożenia zostały uhonorowane certyfikatami uzyskania tytułu EKSPERTA TABLICZKI MNOŻENIA.

Uczestnikom akcji serdecznie dziękujemy i gratulujemy wszystkim zwycięzcom.

Lista uczniów, którzy bezbłędnie rozwiązali test:

Szkoła Podstawowa nr 7

Klasy trzecie:
Maja Szuwara
Amelia Muszyńska
Julia Ćwik
Michał Bukowski
Daria Terlecka

Jakub  Warcaba
Amelia Osuch
Kryspin Majdański
Weronika Nisztuk
Karolina Korga
Michał Sawa

Karolina Guzek
Maciej Knapik
Krystian Witaszka
Daniel Łopało
Aleksandra Guzek
Lena Kowalik
Paweł Półtorak

Klasa czwarte:
Alan Ulanowski
Karina Malczewska
Emilia Palonka
Wiktoria Szaruga
Wiktoria Szewczak
Maria Surmacz
Weronika Czugała
Jakub Kierzak

Szymon Mazur
Katarzyna Ciurysek
Kamila Sołowiej
Paweł Dacyna
Karmen Rusek
Sebastian Lipiec
Szymon Szajba
Piotr Kaliszczuk
Oliwia Zezula
Michalina Litwajtis
Oliwia Bielec
Nina Leszkowicz
Katarzyna Kiecak

Krystian Maziarka
Ewa Mazurek – Pupeć
Maciej Kardasz
Bartosz Margol
Julia Mociak
Weronika Bartnik
Natalka Kuśnierz

Klasa piąte:
Judyta Żołnierczuk
Grzegorz Jańczuk
Barbara Malicka
Kacper Gąska

Weronika Bobeła
Kamila Zwolan
Igor Glinka
Weronika Duras
Sebastian Jabłoński
Agata Bratkowska
Klaudia Kuczeruk

Klasa szósta:
Monika Sokołowska
Grzegorz Szadkowski
Oliwia Mnich
Jakub Papuda
Barbara Małysz
Wiktoria Cis
Michał Orłowski
Bartek Półtorak
Martyna Wnuk
Julia Pawlasiuk
Dawid Sołowiej

Klasa siódma
Sara Kotlińska
Zuzanna Skrzyńska
Erwin Sałamacha
Mateusz Liga
Julia Ulanowska
Katarzyna Zubala
Paweł Łopaciński
Harley Di Cezare
Krystian Józefko
Paweł Malanda
Weronika Kawa

Gimnazjum nr 1:

Klasy drugie:
Oliwia Kozłowska
Michał Pastuszak
Iga Szkałuba
Zuzanna Gałan
Kacper Wojczuk
Jakub Tokarski
Alicja Ściślak
Aleksandra Bełż
Julita Płoza
Eryk Chwajda
Patryk Bamburski
Piotr Moskal
Sandra Bałtycka
Szymon Smoła
Oskar Mucha
Wiktor Wasil
Kordian Stąsiek
Jakub Dudziński

Krystian Staniewski
Tomasz Jesionek
Michał Malicki
Zuzanna Śmiałko
Adrian Tomaszczuk
Kajetan Bugaj
Martyna Krawczuk
Karol Jaskułecki
Dawid Dobrowolski
Katarzyna Horoszkiewicz
Diana Juszkiewicz
Oliwia Kuczyńska
Dawid Reszczyński

Jowita Sokołowska
Gabriela Leńczuk
Patrycja Kiecana
Jakub Romaszko
Ernest Kaniowski

Klasy trzecie:
Oliwia Lipska
Krystian Gąska
Kacper Dec
Adrian Szewczuk

Aleksandra Jonak
Martyna Łapińska
Katarzyna Farion
Michał Garbula
Martyna Mądroń
Michał Malczewski
Ada Kostrubiec
Wiktor Wachowicz
Michał Krawiec
Jakub Janicki
Maksym Żukowski

VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day) to bezpłatna akcja edukacyjna. Odbywa się każdego roku w ostatni piątek września, w tym roku będzie to 29 września.

Uczniowie naszej szkoły wraz ze szkołami z różnych stron świata, po raz kolejny uczestniczyć będą w akcji, które celem jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób.

Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogą dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia.

Organizatorem Głównym jest Wydawnictwo Karty Grabowskiego ze Szczecinka. Wydawnictwo promuje zabawową formę nauczania-uczenia się matematyki. Przez wiele lat pod jego patronatem organizowane były Mistrzostwa Polski w Tabliczce Mnożenia. Od 2011 roku przeprowadzany jest Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.

Zapraszamy wszystkich do wspólnej zabawy!

Dzień Chłopaka w 3b i uroki Roztocza

29 IX 2017r.
Roztocze – „Czartowe Pole”, wędrówka doliną rzeki Sopot, Józefów z piękna wieżą widokową i kamieniołomami, spacer aleją dębów w Górecku Kościelnym, cudowna pogoda, chwile spędzone razem…

Właśnie tak uczniowie 3b chcieli spędzić wspólnie Dzień Chłopaka.

Tekst i zdjęcia: E. Danilewicz

IV Festiwal Polonijny Młodzieży Szkolnej

29 września na hali sportowej OSiR w Zamościu odbył się IV Festiwal Polonijny Młodzieży Szkolnej. Jak co roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w turnieju rekreacyjno - sportowym  zorganizowanym w ramach festiwalu.

W sportowych zmaganiach uczestniczyli uczniowie z 12 szkół z terenu miasta Zamość i powiatu zamojskiego oraz dzieci polonijne z terenu Ukrainy.

Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny z klasy 7 szkoły podstawowej i 2 gimnazjum.

Nasi uczniowie okazali się najlepsi i zajęli 1 miejsce otrzymując puchar, dyplom i słodkie upominki.

Tekst i zdjęcia: I. Więsyk

Bez barier - razem można więcej

27 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konferencji "Bez barier - razem można więcej" - zorganizowanej przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. T. Kościuszki w Zamościu.

Konferencja rozpoczynała realizację rządowego programu "Bezpieczna +". Głównym celem programu są działania na rzecz podsumowania poczucia bezpieczeństwa w szkole, promowanie aktywności uczniów, rozwijanie ich umiejętności komunikacyjnych, kształtowanie więzi interpersonalnych, włączanie do aktywności uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych, przeciwdziałanie agresji rówieśniczej, kształtowanie empatii i integracji społeczności szkolnej ze środowiskiem lokalnym.

Nasza  szkoła włączyła się do organizowanej w ramach programu kampanii społecznej "stop uprzedzeniom". Na grudzień zaplanowano konferencję podsumowującą.

Tekst i zdjęcie: Beata Soboń

78. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

27 września uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w obchodach 78. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Organizatorem uroczystości był Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość.

Program uroczystości objął mszę świętą w Katedrze zamojskiej, przemarsz pod pomnik Armii Krajowej przy ul. Partyzantów, ceremoniał wojskowy w wykonaniu 3 Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego, hymn Państwowy z udziałem Orkiestry Wojskowej, okolicznościowe przemówienie, apel poległych, salwę honorowa, złożenie wieńców i kwiatów.

Zdjęcia i tekst: M. Wilkołazka

Wycieczka dydaktyczna do Lublina

„Niczego w życiu nie należy się bać,
należy to tylko zrozumieć.”
Maria Curie - Skłodowska


27 września 2017 roku uczniowie klas II naszego gimnazjum pod opieką p. Mariusza Mielnika, p. Elżbiety Danilewicz, p. Marty Majewskiej, p. Anny Sokalskiej- Wosiek oraz p. Waldemara Orzechowskiego uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej do Lublina.
W pierwszej części wycieczki uczniowie uczestniczyli w zajęciach terenowych w Ogrodzie Botanicznym. Na podstawie opisów etykiet opisywali rośliny o odpowiednich cechach. Następnie każda grupa opisała roślinę, która im się najbardziej podobała. 
Druga część wycieczki obejmowała dwugodzinne pokazy z fizyki organizowane przez Instytut Fizyki UMCS. W związku ze 150 rocznicą urodzin Marii Curie – Skłodowskiej naukowcy przygotowali szereg doświadczeń dotyczących radioaktywności. Zaprezentowano też elementy mechaniki, elektrostatyki oraz akustyki. Pokazy były prezentowane przez wykładowców akademickich za pomocą sprzętu i przyrządów niedostępnych w gimnazjach, a nawet szkołach ponadgimnazjalnych. Wielu naszych uczniów brało aktywny udział w doświadczeniach.
Trzecią częścią wycieczki były pokazy chemiczne prezentowane na Wydziale Chemii UMCS. Jak zawsze było na nich kolorowo, ciekawie i wybuchowo.
Najefektowniejsze były zmiany kolorów cieczy otrzymywane przez mieszanie różnych odczynników chemicznych oraz kontrolowane „wybuchy” podczas spalania wodoru i reakcji związanych z ciekłym azotem. Wszystkim uczestnikom pokazy bardzo się podobały.

Tekst: M. Majewska, zdjęcia: E. Danilewicz, W. Orzechowski

"Zastrzyk wiedzy" nie boli

26 września 2017r. uczniowie naszej szkoły spotkali się z absolwentką Szkoły Podstawowej nr 7 z panią Małgorzatą Neścior - obecnie studentką IV roku medycyny Uniwersytetu Medycznego w Lublinie - Wydział Lekarski.

Pani Małgorzata opowiadała o przebiegu swoich studiów - ilości nauki i obowiązków studenta medycyny w kolejnych latach studiów. Ponadto przybliżyła bazę akademicką uczelni. Uzmysłowiła również uczniom, że studia to nie tylko ciężka praca i nauka ale też ekscytujące i obfitujące w przygody życie studenckie. Przyszła "pani doktor" omówiła predyspozycje jakie musi posiadać człowiek, który chce zostać lekarzem. Zachęcała do nauki i poszerzania swojej ogólnej wiedzy. Jej przydatność pokazywała na przykładach z własnego życia.

W drugiej części spotkania przedstawiła krótką prezentację "Zastrzyk wiedzy" - przybliżając ciekawe informacje na temat pozytywnych i negatywnych aspektów szczepień dostępnych w Polsce.

Dziękujemy za spotkanie i życzymy samych sukcesów na egzaminach.

Tekst: Beata Soboń

Pamiętamy o Bohaterach Narodowych

Wrzesień to miesiąc smutnych wspomnień o tragicznych wydarzeniach historycznych. Młodzież naszej szkoły zawsze pamięta o żołnierzach, dzięki którym możemy dzisiaj żyć w wolnej Polsce.

Uczniowie klasy IIc pod opieką wychowawcy wykonali prace porządkowe wokół pomnika BCh oraz zapalili znicze, aby oddać w ten sposób hołd poległym żołnierzom.

Tekst i zdjęcia: J. Muda

Światowe Dziedzictwo Kultury

Uczniowie klasy IIIb i IIIc na zajęciach artystycznych wykonali prace upamiętniające 25-lecie wpisania na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO Starego Miasta w Zamościu.

UNESCO (Organizacja Narodów Zjednoczonych dla Wychowania, Nauki i Kultury) powstało 16 listopada 1945 roku na mocy podpisanego Aktu Konstytucyjnego. UNESCO jest organizacją multilateralną, koordynującą działania służące rozwojowi międzynarodowej współpracy kulturalnej, oświatowej oraz naukowej.

Obecnie na liście znajduje się 15 obiektów z Polski: Stare Miasto w Krakowie, Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni, Auschwitz-Birkenau, Puszcza Białowieska, Stare Miasto w Warszawie, średniowieczny zespół miejski Torunia, zamek krzyżacki w Malborku, Kalwaria Zebrzydowska: manierystyczny zespół architektoniczny i krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy, Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy, drewniane kościoły południowej Małopolski, Park Mużakowski, Hala Stulecia we Wrocławiu, drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat, kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku w Tarnowskich Górach wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi oraz Stare Miasto w Zamościu - zespół urbanistyczny wpisany w 1992 r. na podstawie kryterium IV.

Miasto zostało założone w XVI wieku przez kanclerza Jana Zamoyskiego, na szlaku handlowym łączącym Europę Zachodnią i Północną z Morzem Czarnym. Zamość, wzorowany na włoskim modelu miasta idealnego, zaprojektowany przez pochodzącego z Padwy architekta Bernardo Morando, stanowi doskonały przykład miasta renesansowego z końca XVI w., które zachowało pierwotny plan, fortyfikacje oraz liczne budowle, łączące włoskie i środkowoeuropejskie tradycje architektoniczne.

Prace uczniów zostaną zaprezentowane podczas uroczystego otwarcia Podwórka Talentów Nivea.

Tekst i zdjęcia: A. Sawiniec - Szczech

Czytamy dalej!

Po raz pierwszy w tym roku szkolnym uczniowie Gimnazjum nr 1 spotkali się ze swoimi koleżankami i kolegami z OREW.

Powitanie po wakacjach było bardzo serdeczne. Gimnazjaliści obiecali przeczytać wychowankom OREW wszystkie wiersze Brzechwy i przygotować ciekawe wspólne zajęcia. W październiku będzie to lekcja „Na grzyby!”.

We wrześniu, jako pierwsi, bajki czytali uczniowie kl. IIb, Tomasz Jesionek i Dawid Reszczyński.

Tekst i zdjęcia: Maria Garbuz

„Książka bawi, uczy, wychowuje. Prawda czy pusty slogan?”
SZKOLNA DEBATA

Tradycją w naszej szkole stało się organizowanie debat, podczas których dzieci i młodzież mogą wypowiadać się o ważnych dla nich i dla szkoły sprawach.

20 września 2017 r. w sali konferencyjnej LSCDN-u odbyło się kolejne spotkanie na temat „Książka bawi, uczy, wychowuje. Prawda czy pusty slogan?”, w którym udział wzięli uczniowie klasy VI i VII szkoły podstawowej oraz klas II i III gimnazjum. Organizatorami debaty były nauczycielki języka polskiego: p. Iwona Zgnilec, p. Edyta Wilczyńska–Krawiec, p. Joanna Muda oraz p. Marta Słomianowska, która również poprowadziła debatę. P. Anna Sokalska-Wosiek, nauczyciel bibliotekarz, dostarczyła potrzebne rekwizyty w postaci różnych książek, audiobooków i dokumentowała przebieg spotkania.

Na początku wszystkich zebranych powitała p. Jolanta Krywko – wice dyrektor naszej szkoły, życząc uczniom owocnych obrad. Następnie młodzież przystąpiła do pracy.

Debata została podzielona na dwie tury. Pierwszą poświęcono wartościom. Młodzi ludzie zastanawiali się nad tym, czym one są i wymieniali wartości, które są dla nich ważne. Następnie stworzyli swoje „piramidy priorytetów”, wskazując, które z nich są najważniejsze dla uczniów naszej szkoły. Na samym szczycie znalazły się: wykształcenie, przyjaźń, zabawa, rodzina, zainteresowania, uczciwość, kultura osobista, tolerancja i akceptacja. Do ważnych wartości zaliczono również: miłość, lojalność, pewność siebie, patriotyzm, wiarę, szacunek i rzeczy materialne. Opracowane materiały zostaną wykorzystane podczas tworzenia nowego Programu Wychowawczego naszej szkoły.

W tym momencie postawiono pytania: Skąd młody człowiek może czerpać wartości? Od kogo może się dowiedzieć, jak postępować w życiu, co jest dobre, a co złe? Co jest ważne, a co najważniejsze? Uczniowie odpowiedzieli: z domu, od rodziców, ze szkoły, z książek.

W ten sposób rozpoczęła się druga część debaty, podczas której uczestnicy mieli się zastanowić, czy w XXI w. książka może jeszcze być przewodnikiem młodego człowieka? Zmieniła się jednak formuła debaty. Sala konferencyjna LSCDN-u zamieniła się na salę sądową, prowadząca p. Marta Słomianowska została Wysokim Sędzią, a uczestnicy Prokuratorami, Adwokatami oraz Ławą Przysięgłych. Głównym oskarżonym została książka.

Podczas rozprawy skupiono się na czterech problemach:

·         Książka a zabawa i przyjaźń

·         Książka a nauka i wykształcenie

·         Książka a wychowywanie i przekazywanie wartości

·         Książka a współczesna technologia

Prokuratorzy starali się udowodnić, że książki są przestarzałe, nudne, nie nadążają za rozwojem technologii, że lepiej się uczyć doświadczając niż czytając, że nawet w szkole nauczyciele korzystają z nowoczesnej technologii, a ekranizacje zapoznają nas z treścią książki, lecz pozwalają oszczędzić czas.

Adwokaci zaś stanęli w obronie książek. Z pasją przekonywali, że książki rozwijają wyobraźnię, są inspiracją i skarbnicą wiedzy, kształtują naszą osobowość i charakter, uczą, jak zdobywać przyjaciół, że wspólne czytanie zbliża ludzi. Argumentacja obu stron była bardzo przekonywująca, a Ława Przysięgłych uważnie im się przysłuchiwała.

Przebieg rozprawy był burzliwy. Obie strony się bardzo zaangażowały w dyskusję i, gdyby nie ograniczanie czasowe, młodzież z chęcią obradowałaby dalej. Jednak przyszedł czas na podsumowanie debaty. Oto werdykt Ławy Przysięgłych:

„Książka nie może być jedynym przewodnikiem młodego człowieka w XXI w., aczkolwiek jest bardzo potrzebna w kształtowaniu jego osobowości. Książka nie zastąpi nam przyjaciela, ale może nam pokazać, jak być dobrym przyjacielem. Nie nauczy nas mówić, ale może wzbogacić nasze słownictwo, pomoże w ortografii i składni. Z książek możemy się wiele dowiedzieć, jednak Internet jest na bieżąco z aktualnościami i zawsze pod ręką.”

Książka nadal bawi, uczy, wychowuje, jednak świat się zmienia i współczesna młodzież potrzebuje również innych bodźców. Książka kontra nowoczesna technologia? Nie. Jedno drugiego nie wyklucza, tylko uzupełnia.

Na zakończenie młodzież miała okazję obejrzeć i wziąć do ręki najstarsze egzemplarze książek, które znajdują się w szkolnej bibliotece – prawdziwe perły. Były to m.in. „Dzieła Wybrane” Adama Mickiewicza z 1858 r., „Listy z Afryki” Henryka Sienkiewicza z 1901 r. i „Przygody Pchły Szachrajki” Jana Brzechwy z 1946r.

Tekst: M. Słomianowska, zdjęcia: A. Sokalska - Wosiek

Kromka chleba dla sąsiada

Ogólnopolska kampania Caritas Polska pod hasłem „Kromka chleba dla sąsiada” miała miejsce 19 września 2017 r. Wolontariusze ze Szkoły Podstawowej nr 7 i Gimnazjum nr 1 w Zamościu pod opieką p. Beaty Soboń i p. Joanny Bulak chętnie zaangażowali się w akcję charytatywną zbierając podstawowe artykuły spożywcze w sklepie Biedronka. Tradycyjnie mieszkańcy Zamościa okazali się mieć wielkie serca a wolontariusze z przyjemnością gromadzili w koszach przekazywane dary. Zgromadzone produkty trafią do niezamożnych, potrzebujących seniorów. Dziękujemy za okazaną pomoc!!!

Tekst -J. Bulak, zdjęcia - J. Bulak, B. Soboń

78. Rocznica agresji sowieckiej na Polskę

17 września na Zamojskiej Rotundzie miały miejsce uroczystości upamiętniające 78 rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 18.00 w Katedrze mszą św. w intencji Ojczyzny. Potem uczestnicy obchodów przeszli na Zamojską Rotundę, gdzie odbyły się główne uroczystości – manifestacja patriotyczna. W ramach tej ceremonii odbyła się wspólna modlitwa, ceremoniał wojskowy, okolicznościowe przemówienia, apel poległych, salwa honorowa, złożenie wieńców.

W wydarzeniu wziął udział m.in. prezydent Zamościa Andrzej Wnuk, który krótko przypomniał historię wydarzenia z dnia 17 września 1939 roku. Było też wojsko, harcerze, szkolne poczty sztandarowe i mieszkańcy Zamościa.

 

Tekst: M. Wilkołazka, zdjęcia: M. Garbuz i M. Wilkołazka

Informacje dla rodziców

Ważne informacje dla rodziców o nowym roku szkolnym 2017/2018
Broszura MEN.pdf

Samorząd Uczniowski wybrany!

Dnia 15.09.2017 roku odbyły się wybory do Szkolnego Samorządu Uczniowskiego. Poprzedziła je kampania wyborcza. Kandydowało 6 uczniów. W głosowaniu wzięło udział 178 uczniów. Wszystkie głosy były ważne. 
Po podliczeniu głosów  w tajnym głosowaniu wyłoniono następujący skład Samorządu Uczniowskiego:
Przewodnicząca szkoły: Marta Czapka
Zastępca: Franciszek Barnowski
Sekretarz: Aleksandra Serafin
Skarbnik: Igor Godziszewski

Gratulujemy zwycięzcom i życzymy owocnej pracy w nowej kadencji!!!

Tekst: J. Muda, zdjęcia: A. Kostrubiec

Przyjaźń nagrodzona

Trzy uczennice gimnazjum, tj. Emilia Brykner kl. IIc, Oliwia Kozłowska kl. IIa i Anastazja Czapla – nasza absolwentka, zostały laureatkami konkursu plastyczno-literackiego „Na  skrzydłach przyjaźni”.

Konkurs zorganizowany został w ramach ogólnopolskiej kampanii profilaktycznej „Zachowaj Trzeźwy Umysł - 2017”. Konkurs, jak i cały program „ZTU-2017” zachęcają dzieci i młodzież do nawiązywania silnych więzi rówieśniczych opartych na uczciwych relacjach, zrozumieniu i zaufaniu.

Serdeczne gratulacje dla nagrodzonych uczennic.

Tekst: J. Beńko, foto: W. Orzechowski

Wakacje żegnamy, szkołę witamy!

4 września o godzinie 9.00 cała społeczność naszej szkoły uroczyście przywitała nowy rok szkolny 2017/2018. Uczniowie klas II-VII szkoły podstawowej oraz klas gimnazjalnych spotkali się po dwumiesięcznej przerwie z wychowawcami oraz koleżankami i kolegami w swoich salach. Po omówieniu przez nauczycieli organizacji pracy w nowym roku szkolnym był czas na podzielenie się swoimi wakacyjnymi wspomnieniami z rówieśnikami.

Następnie uczniowie wraz z nauczycielami oraz dyrekcją szkoły wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej.

Był to dzień pełen wrażeń szczególnie dla tych, którzy po raz pierwszy przekroczyli próg szkoły. O godzinie 11.30 odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego 2017/2018 dla klas pierwszych szkoły podstawowej.

Starsi koledzy i koleżanki z klasy 5b oraz 4c pod kierunkiem p. Marleny Szczepanek oraz p. Katarzyny Bedy przywitali nowo przybyłych uczniów krótką częścią artystyczną. Dekorację przygotowała p. Anna Sawiniec-Szczech. Były wspomnienia z wakacji, dobre rady oraz życzenia na nadchodzący czas nauki.

Pani Dyrektor Alicja Dubel przedstawiła nauczycieli oraz wychowawców nowych klas. Wychowawcą klasy 1a została p. Anna Hadło, klasy 1b – p. Anna Pintal, natomiast klasy 1c – p. Anna Gregorowicz.

Tekst:  M. Szczepanek, zdjęcia: K. Serafin

Było „Wesele”!

Po raz szósty już Szkoła Podstawowa nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. A Mickiewicza i Gimnazjum nr 1 im. A. Mickiewicza  włączyły się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania pod patronatem Pana Prezydenta Andrzeja Dudy. Od roku 2012 wspólnie czytaliśmy już „Pana Tadeusza”, dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” H. Sienkiewicza, „Lalkę” B. Prusa oraz „Quo vadis” H. Sienkiewicza. W tym roku Polacy  pochylili się nad lekturą „Wesela” S. Wyspiańskiego.

2 września 2017 r. o godz. 12.00 w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu zgromadzili się pracownicy biblioteki, nauczyciele, rodzice i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 i Gimnazjum nr 1 wraz z Panią Dyrektor Alicją Dubel oraz nauczyciele i uczniowie Katolickiego Gimnazjum w Zamościu. We właściwy nastrój wprowadziła wszystkich wystawa wydań bibliofilskich „Wesela” oraz malarstwo Wyspiańskiego zaprezentowane na znaczkach polskich.

Spotkanie rozpoczęła ciekawa prezentacja, przybliżająca zebranym życie i twórczość polskiego wszechstronnego artysty Stanisława Wyspiańskiego. Później wszyscy z dużym zainteresowaniem wysłuchali obszernych fragmentów „Wesela”. Były to naprawdę bardzo ciekawe interpretacje poszczególnych bohaterów dramatu. Na zakończenie przygotowano kilkunastominutowy fragment filmu Andrzeja Wajdy, gdzie w role postaci z „Wesela” wcielili się najlepsi polscy aktorzy: Ewa Ziętek, Bożena Dykiel, Emilia Krakowska, Daniel Olbrychski, Franciszek Pieczka, Marek Perepeczko i wielu innych. Dla wszystkich uczestników wspólnego czytania była to prawdziwa uczta duchowa. Później zaś, jak to na weselu bywa, zaproszono zebranych na pyszny poczęstunek przygotowany przez pracowników Biblioteki Pedagogicznej. Można też było uzyskać we własnym egzemplarzu książki pamiątkową pieczątkę akcji Narodowego Czytania, przysłaną z kancelarii Pana Prezydenta.

tekst: Maria Garbuz, zdjęcia: Anna Sokalska-Wosiek  

Tornistry Pełne Uśmiechów!!!

Nasi wolontariusze Caritas wspólnie z panią Minister Edukacji Narodowej rozdawali Tornistry Pełne Uśmiechów!!!

„Tak niewiele trzeba, by na twarzach dzieci zagościł choćby jeden uśmiech…”

27 sierpnia 2017 r. Minister Edukacji Narodowej, Rzecznik Praw Dziecka oraz Lubelski Kurator Oświaty uczestniczyli w ogólnopolskim finale akcji Caritas Polska „Tornister Pełen Uśmiechów”. W tym roku na ogólnopolski finał akcji wybrano Zamość i Rynek Wielki, gdzie uczniowie z ubogich rodzin dostali plecaki ze szkolną wyprawką. Pomoce trafiły do ponad 50 tys. dzieci z Polski, Ukrainy, Białorusi i Litwy.
Na Rynku Wielkim pojawiły się tysiące mieszkańców, rodzin wdzięcznych za okazaną pomoc oraz wolontariuszy, uczniów naszego gimnazjum, którzy uczestniczą w wielu akcjach charytatywnych niosąc radość innym przez cały rok.
W ciekawym programie zaplanowanym przez organizatorów nie zabrakło biegu po wyprawkę, występów zamojskich szkół muzycznych, placówek kulturalnych oraz pokazów karate. Dzieci uczestniczyły w niecodziennym spotkaniu z Panem Prezydentem Zamościa Andrzejem Wnukiem, Panią Minister Edukacji Narodowej Anną Zalewską i Panem Markiem Michalakiem Rzecznikiem Praw Dziecka. Podczas tego spotkania mogły zadawać pytania, dotyczące pracy wyjątkowych gości a nawet ich dzieciństwa. Jednak najważniejszym punktem programu było wręczenie tornistrów.
Wszystkim naszym Wolontariuszom Caritas serdecznie dziękujemy za bezinteresowne zaangażowanie w trosce o dobro innych. To dzięki Wam świat staje się lepszym i piękniejszym miejscem. 

Życzymy wytrwałości w tym co robicie. Powodzenia!!!

Tekst: Joanna Bulak, zdjęcia: Magdalena Tijani

78. ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ

1 września jest jedną z najbardziej dramatycznych dat w historii Polski. Właśnie tego dnia, 78 lat temu, wojska niemieckie zaatakowały Polskę, rozpoczynając największy konflikt zbrojny w historii. Uroczystości patriotyczne nawiązujące do tego tragicznego wydarzenia odbyły się na zamojskiej Rotundzie, która podczas okupacji najpierw była obozem przejściowym, potem stała się miejscem masowych egzekucji. Szacuje się, że hitlerowcy zamordowali tutaj blisko osiem tysięcy ludzi. Manifestację na zamojskiej Rotundzie rozpoczął ceremoniał wojskowy, po którym nastąpiło wciągnięcie flagi na maszt. Okolicznościowe przemówienie wygłosił pan Andrzej Wnuk - prezydent miasta. Następnie odbył się apel pamięci oraz salwa honorowa. Na zakończenie obchodów delegacje złożyły kwiaty i wieńce przy płycie upamiętniającej tragiczne wydarzenia z okresu II wojny światowej. Udział reprezentacji młodzieży naszej szkoły w tej uroczystości był dla uczniów swoistą lekcją patriotyzmu, ale przede wszystkim wyrazem oddania hołdu tym, którzy walczyli w obronie Ojczyzny.

Tekst: Iwona Kurzempa - Sarzyńska, zdjęcia: Małgorzata Wilkołazka