Wydarzenia 2016/17

4 września 2017 - rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

9.00 - spotkanie uczniów kl. II - VII szkoły podstawowej oraz kl. II - III gimnazjum w klasach z wychowawcami

10.00 - Msza św. w kościele O.O. Franciszkanów

11.30 - inauguracja roku szkolnego dla uczniów kl. I szkoły podstawowej w sali gimnastycznej.

 

Narodowe Czytanie

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda ponownie zachęca nas do uczestnictwa w akcji społecznej Narodowe Czytanie. W tym roku na wspólną lekturę wybrano Wesele Stanisława Wyspiańskiego.

Wraz z Panem Prezydentem zachęcamy do udziału w akcji.

Społeczność szkolna Zespołu Szkół nr 2 w Zamościu

List z kancelarii Prezydenta

Terminy egzaminów poprawkowych

FIZYKA -  28.08.2017
CHEMIA - 28.08.2017
MATEMATYKA  - 29.08.2017
J. ANGIELSKI – 30.08.2017

Podwórko Nivea w Zamościu
Podziękowania

Dla społeczności szkolnej zamojskiej „Siódemki” to najpiękniejsze i najważniejsze od lat wakacje. Właśnie spełniło się marzenie dzieci z filmiku konkursowego, reprezentującego szkołę w grze o Podwórko Talentów Nivea.

Szkoła Podstawowa nr 7 w Zamościu, po rozstrzygnięciu konkursu, oczekuje na budowę  pięknego, nowoczesnego placu zabaw dla dzieci. Warto było poświęcić wiele pracy, aby sprostać trudnym wymaganiom konkursowym, stawianym przez firmę Nivea. Jednak końcowy efekt, plasujący zamojską szkołę grającą o Podwórko na 6 pozycji, spośród  20 zwycięskich miejscowości, nie byłby możliwy bez zaangażowania i pomocy całego środowiska lokalnego.

Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 7 składa gorące podziękowania za ogromną pomoc i wsparcie otrzymane podczas zmagań o Podwórko Talentów Nivea.

W konkursowe przedsięwzięcie zaangażowali się szczególnie:
Prezydent Miasta Zamość – Pan Andrzej Wnuk
V-ce Prezydenci Miasta Zamość – Pani Magdalena Dołgan i Pan Andrzej Zastąpiło
Rada Miasta Zamość
Dyrektorzy i pracownicy Wydziałów Urzędu Miasta Zamość
Kuratorium Oświaty w Zamościu
Księża Proboszczowie zamojskich parafii
Ojcowie Franciszkanie

Straż Miejska w Zamościu

Dyrekcja i pracownicy Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu
Biuro Informacji Turystycznej w Zamościu

Zamojskie Media: Tygodnik Zamojski, Kronika Tygodnia, Nowy Kurier Zamojski, Telewizja Zamość Zomosc. TV, Telewizja Kablowa Zamość Video-Kadr, Katolickie Radio Zamość,  Radio Eska,
Nasze Miasto Zamość, Portal dobrych informacji - Życie Zamościa, Regionalny Dziennik Internetowy roztocze. net, Regionalny Portal Informacyjny ezamosc.pl, Portal Zamojski, Zamość onLine,
Gazeta Miasta.pl, Ilovezamosc, Zamość - Twierdza Otwarta, Podwórko talentów dla zamojskiej Siódemki. Głosujmy i wygrywajmy dla dzieci!
Dyrekcja i pracownicy
Samodzielnego Publicznego Szpitala im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu
Zespół Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna”
Organizatorzy XVI Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Eurofolk - Zamość 2017” Dyrekcja i pracownicy Zamojskiego Domu Kultury
Miejski Zakład Komunikacji w Zamościu
Dyrekcja i pracownicy Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu

Dyrekcja i pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Zamościu
Muzeum Zamojskie w Zamościu
Dyrektor i pracownicy PGE w Zamościu
3 Batalion Zmechanizowany w Zamościu

Urzędy  i  Zakłady Pracy w Zamościu
Rodzice i Rodziny uczniów Zespołu Szkół nr 2
Uczniowie i absolwenci Zespołu Szkół nr 2

Nauczyciele i Pracownicy Zespołu Szkół nr 2
Mieszkańcy Zamościa i okolic
Turyści i wszyscy inni zaangażowani w realizację przedsięwzięcia.

Społeczność Szkoły Podstawowej nr 7 ma nadzieję na szybką realizację budowy Podwórka w Zamościu i już teraz zaprasza na otwarcie nowego placu zabaw.

W imieniu społeczności szkolnej 
Alicja Dubel

Obchodziliśmy 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Dnia 1 sierpnia, we wtorek, w całej Polsce  obchodzono 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Organizatorami tego wydarzenia w Zamościu byli: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, Parafia Rzymskokatolicka  p.w. Zwiastowania NMP w Zamościu  oraz 3. Zmechanizowany Batalion w Zamościu.

Obchody  rozpoczęła msza św. w Kościele p.w. Zwiastowania NMP. Następnie uczestnicy przeszli  pod pomnik Armii Krajowej przy ul. Partyzantów, gdzie został odczytany referat okolicznościowy, a po nim odbył się  ceremoniał wojskowy w wykonaniu żołnierzy 3. Zmechanizowanego Batalionu w Zamościu, apel poległych i salwa honorowa. Uroczystości zakończyło złożenie pod pomnikiem wieńców i kwiatów.

W uroczystościach wziął udział poczet sztandarowy naszej szkoły pod opieką p. Marii Garbuz.

tekst i zdjęcia:  Maria Garbuz

Wygraliśmy Podwórko Talentów Nivea

Marzenia się spełniają!!! Wygraliśmy!!!

Zespół Szkół nr 2 znalazł się w pierwszej 20 konkursu „Podwórko Talentów Nivea”.

Ostatecznie zajęliśmy 6 miejsce w rankingu z 39667 głosami.

20 lokalizacji w Polsce, w tym MY, będzie miało nowoczesny plac zabaw, na którym dzieci będą mogły kształtować aktywność ruchową, wiedzę oraz kreatywność.

Dziękujemy wszystkim za każdy oddany głos, że byliście razem z nami.

Album foto

Więcej https://podworko.nivea.pl

Społeczność Zespołu Szkół nr 2 w Zamościu

– Szkoły Podstawowej nr 7 i Gimnazjum nr 1

Głos Prezydenta dla zamojskiej Siódemki

W dniu 22 czerwca Szkołę Podstawową nr 7 w Zamościu odwiedził  Prezydent Miasta - Pan Andrzej Wnuk. Pan Prezydent wspólnie z Panią Dyrektor Alicją Dubel  i całą społecznością uczniowską nagrali filmik promujący udział szkoły w konkursie „Podwórko talentów – Nivea”

Miasto Zamość aktywnie włączyło się w działania szkoły, wydając plakat zachęcający mieszkańców Zamościa do głosowania on - line  na zamojską szkołę  i zawierający szczegóły konkursu. 

Społeczność Szkoły Podstawowej nr 7 bardzo dziękuje wszystkim za dotychczasowe głosy, które na dzień dzisiejszy plasują „Siódemkę” na drugiej pozycji w rankingu. Szkoła prosi też o dalsze głosy do końca lipca wierząc, że już wkrótce dzieci będą mogły cieszyć się nowym podwórkiem.

Plakat

Film

Ogłoszenie

Szanowni Państwo!

Z ogromną radością pragniemy poinformować Państwa, że nasza szkoła tj. Zespół Szkół nr 2 w Zamościu gra w 2 etapie konkursu „Podwórko Talentów Nivea”. Dzięki Państwa pomocy mamy szansę wygrania nowoczesnego placu zabaw dla naszych dzieci. Prosimy Państwa o wsparcie naszej inicjatywy i oddawanie głosów na szkołę. 

Plakat ze szczegółowa informacją na temat głosowania.

SP7_Podwórko_Nivea.pdf

Z poważaniem
Alicja Dubel
dyrektor
Zespołu Szkół nr 2 w Zamościu
 

 

PODWÓRKO NIVEA

Szanowni Państwo Rodzice i Uczniowie,
pragnę z ogromną radością poinformować, że zostaliśmy zakwalifikowani do drugiego etapu  Konkursu Podwórko Talentów Nivea. Teraz to już od nas wszystkich zależy czy wygramy plac zabaw dla naszych dzieci.  

Do wygrania jest tylko 20 takich placów w całej Polsce, dlatego liczy  się każdy nasz głos. Należy głosować raz  codziennie od dzisiaj 10 czerwca do 31 lipca. Liczę na Państwa i jestem pewna, że dzięki Państwa zaangażowaniu osiągniemy sukces.

Aby móc głosować należy:
- wejść na stronę podworko.nivea.pl
zarejestrować  się – kliknąć na granatowy pasek – logowanie/rejestracja
podać wymagane dane (imię, nazwisko, e-mail i wymyślone hasło)
- wejść na swoją pocztę i aktywować dane logowania, klikając w link wysłany przez Nivea na emaila – aktywuj konto. Ta aktywacja przenosi na stronę Podwórko Talentów Nivea
- wyszukać naszą lokalizację: województwo: LUBELSKIE, powiat: ZAMOJSKI, gmina: ZAMOŚĆ (gmina wiejska)
zatwierdzić  klikając – oddaj głos

 Należy pamiętać o codziennym głosowaniu. Proszę o przekazanie tej wiadomości rodzinie i znajomym – głosować może każdy z każdego miejsca na świecie.

Głosy można oddawać także przez aplikację w telefonie pobraną za darmo ze strony Podwórko Talentów Nivea.

Można skorzystać również filmiku instruktażowego do zakładania konta

https://www.youtube.com/watch?v=Z_mL4rPjPL  

Z poważaniem
Alicja Dubel

Uroczysta akademia z okazji zakończenia 
roku szkolnego 2016/2017

23 czerwca 2017 r. odbyła się uroczysta akademia z okazji zakończenia roku szkolnego 2016/2017. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 8.30 przekazaniem sztandaru szkoły uczniom klas drugich. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor Alicja Dubel, która podziękowała wszystkim uczniom za sumienną pracę, gratulowała sukcesów i bardzo dobrych wyników w nauce.

Szczególnie wzruszające słowa skierowała do  tegorocznych absolwentów, którzy żegnali się ze szkołą, gratulując im bardzo dobrych wyników uzyskanych na egzaminie gimnazjalnym oraz w konkursach kuratoryjnych, życząc jednocześnie powodzenia w nowych szkołach. Najlepszym uczniom przyznano stypendia motywacyjne, a wybitnym sportowcom - stypendia sportowe.

Nagrody otrzymali wszyscy uczniowie, którzy uzyskali wysokie wyniki nauce i świadectwa z wyróżnieniem, a także uczniowie angażujący się w działalność artystyczną, sportową  oraz aktywnie działający w samorządzie uczniowskim. Przygotowano również dyplomy dla uczniów z najlepszymi wynikami z egzaminu gimnazjalnego oraz najwyższą frekwencją. Rodzice uczniów klas trzecich otrzymali  listy gratulacyjne za osiągnięcia swoich dzieci oraz podziękowania za pomoc i zaangażowanie w życie szkoły.

Szczególne znaczenie uroczystość ta miała dla naszych tegorocznych absolwentów, którzy po trzech latach zmagań opuszczali mury gimnazjum i ze smutkiem żegnani byli przez swoich młodszych kolegów podczas części artystycznej. Trzecioklasiści zaprezentowali  fragmenty  wspomnień związanych z nauką, ze wspólnie spędzonych chwil w szkole i na szkolnych wycieczkach... . Serdeczne życzenia, wzajemne podziękowania, wywołały łzy wzruszenia, zarówno u uczniów, jak i nauczycieli.

W rodzinnej atmosferze, wspaniałych nastrojach, pełni radości i zadowoleni z sukcesów uczniowie rozeszli się do swoich klas, aby po raz ostatni w tym roku szkolnym spotkać się z wychowawcami, kolegami i koleżankami z klasy oraz odebrać upragnione świadectwo.

Życzymy wszystkim udanego wypoczynku!

Tekst: J. Muda, zdjęcia: K. Serafin

„Najlepsi 2017”

Dnia 22 czerwca 2017 r. w Centrum Kultury Filmowej w Zamościu odbyła się uroczystość wręczenia nagród i dyplomów uczniom, którzy osiągnęli szczególne sukcesy w konkursach przedmiotowych organizowanych przez Lubelskiego Kuratora Oświaty w roku szkolnym 2016/2017 i zdobyli tytuł laureata oraz  finalisty. Uhonorowano również uczniów wyróżniających się  w konkursach artystycznych. Wszyscy otrzymali nagrody i dyplomy z rąk pana prezydenta Andrzeja Wnuka oraz pana v-ce prezydenta Andrzeja Zastąpiły.

Podziękowania za wyróżniające osiągnięcia w pracy odebrali również nauczyciele i opiekunowie.

Nagrodzeni uczniowie z naszej szkoły to laureaci i finaliści konkursów kuratoryjnych oraz artystycznych:

Gimnazjum:
Kinga Kaszyca – finalistka konkursu Wiedzy o Biblii i historii Kościoła
Patrycja Mydlak - finalistka konkursu z j.polskiego
Igor Raczkiewicz - finalista konkursu z j.angielskiego
Sebastian Salej - finalista konkursu z biologii
Kamila Zych – laureatka konkursu z biologii
Wiktor Wachowicz – finalista konkursu ortograficznego
Martyna Wiatr –
laureatka VII Ogólnopolskiego Jesiennego Konkurs Poezji Śpiewanej "Na strunach poezji"

Szkoła podstawowa:
Harley di Cesare – finalistka konkursu z j.angielskiego
Filip Wachowicz – finalista konkursu z przyrody

Nauczyciele, którzy otrzymali dyplomy uznania:
Pani dyrektor Alicja Dubel
Pani Katarzyna Beda
Pani Joanna Bulak
Pani Marta Majewska
Pani Lidia Mróz
Pani Joanna Muda
Pani Edyta Wilczyńska-Krawiec
Pani Agnieszka Dybzińska
Pani Jolanta Greszta-Schab

Bardzo serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom oraz nauczycielom i życzymy kolejnych sukcesów.

(Tekst: E. Wilczyńska-Krawiec, zdjęcia: W. Orzechowski)

Sukces Karoliny

Uczennica klasy Ib Karolina Ulicka otrzymała wyróżnienie w powiatowym konkursie fotograficznym pod hasłem „Nieznany urok kapliczek. Odkrywamy piękno znaków lokalnej tradycji.”

Organizatorem konkursu było II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu. Cel konkursu to zainteresowanie uczniów tradycją lokalną, poznanie piękna „małej ojczyzny”, rozwinięcie odpowiedzialności za lokalne dziedzictwo kulturowe, doskonalenie umiejętności tworzenia fotografii.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Tekst i zdjęcie: Anna Sawiniec - Szczech

Wycieczka klasy Ib do ZOO

Dnia 19 czerwca 2017 roku odbyło się wyjście klasowe do ZOO, które było nagrodą za wygraną w Dniu Talentów.

O godzinie 9 wyruszyliśmy z panią Edytą Wilczyńską- Krawiec i panią Katarzyną Karwowską w drogę. Po dotarciu na miejsce rozpoczęliśmy zwiedzanie. 

Na początku ujrzeliśmy klatkę z małpami. Następnie, spacerując po alejkach w zoo, dotarliśmy do motylarni i był to najciekawszy punkt zwiedzania. Kolejną interesującą atrakcją były żyrafy, które akurat zajadały się sianem. Mijaliśmy jeszcze wiele bardzo interesujących zwierząt m.in. różnokolorowe ptaki, które były wyjątkowo piękne. Nagle zza krzaków wyłonił się wielki paw, który zrobił na nas duże wrażenie. Chwilę popatrzyliśmy się na niego i ruszyliśmy dalej. Ostatnie 20 minut spędziliśmy na placu zabaw, po czym udaliśmy się w drogę powrotną.

Około godziny 13 wszyscy szczęśliwi rozeszliśmy się do domów. Nasze wrażenia po wyjściu były bardzo pozytywne i planujemy wybrać się tam jeszcze raz.

(Tekst: M. Krawczyk, K. Staszczuk; zdjęcia: K. Karwowska)

Złoty medal dla Marty Czapki w Karate Tradycyjnym

W dniach 16-18 czerwca 2017 w Zamościu odbyły się XXVIII Mistrzostwa Polski w Karate Tradycyjnym.

Zawodniczka Roztoczańskiego Klubu Karate Tradycyjnego oraz uczennica naszej szkoły Marta Czapka (klasa IIa) wywalczyła złoty medal i tytuł MISTRZYNI POLSKI w kumite indywidualnym oraz srebrny medal w kumite drużynowym.

Tekst i zdjęcia: M. Czapka

Magda wyróżniona na gali

17 czerwca miała miejsce uroczysta gala z okazji 25-lecia powstania Caritas Diecezji Zamojsko - Lubaczowskiej, podczas której zostały wręczone podziękowania dla najbardziej wyróżniających się wolontariuszy. Z naszej szkoły zaproszenie otrzymały uczennice klasy 3c, zaś szczególne podziękowanie przyznano Magdalenie Staśko za dar serca i wieloletnie bezinteresowne zaangażowanie w wolontariat Caritas.

Uroczystości rozpoczęły się o godz.10:00 mszą św. w kościele pw. św. Katarzyny w Zamościu pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego Mariana Rojka.

Następnie w Sali Consulatus  zamojskiego Ratusza odbyło się jubileuszowe spotkanie z udziałem Prezydenta Miasta pana Andrzeja Wnuka, na którym podziękowano pracownikom i wolontariuszom za bezinteresowną pracę na rzecz chorych i potrzebujących. Uroczystość uświetnił występ młodzieży z Koła Caritas w Lubaczowie.

Relację na żywo można obejrzeć na stronie TVP3 Lublin

https://lublin.tvp.pl/32854055/cwiercwiecze-caritas-diecezja-zamojskolubaczowska

Serdecznie dziękujemy pani Magdalenie Tijani –koordynatorowi akcji Caritas - za wieloletnią wspaniałą współpracę w ramach wolontariatu Caritas, zaś Madzi Staśko gratulujemy wyróżnienia!

Tekst i zdjęcia: J. Muda

Konkurs przysłów „Deutsche Sprichrter”

W tym roku po raz kolejny obchodziliśmy Dzień Języka Niemieckiego. Celem wszelkich zorganizowanych tego dnia działań było zachęcenie uczniów do nauki, poznawania kultury i zwyczajów innych narodów. Jednym ze sposobów do zgłębiania tajników języka  był konkurs przysłów „Deutsche Sprichrter”. Chętni gimnazjaliści pisali test ze znajomości przysłów. Okazali się  prawdziwymi Mistrzami!

A oto wyniki:
Karolina Kołcon i Martyna Kołodziej ex aequo I miejsce
Magdalena Staśko II miejsce
Klaudia Drzewicka III miejsce

Serdecznie gratuluję i życzę kolejnych sukcesów w szkołach ponadgimnazjalnych!

(tekst: B. Siekierda zdjęcia: K. Kołcon)

Spotkanie z Mikaylą!

W ramach wymiany pomiędzy miastami partnerskimi do Zamościa przyjechała i odwiedziła naszą szkołę urocza Amerykanka - Mikayla.

Klasa 3A zorganizowała dla niej spotkanie podczas którego miała ona okazję spróbować polskich naleśników z truskawkami i bitą śmietaną.

Nasi uczniowie chętnie wymienili się doświadczeniami ze swoją rówieśniczką z Arizony. Rozmawiali między innymi o różnicach w polskim i amerykańskim systemie edukacji, formach spędzania wolnego czasu oraz planach na przyszłość.

A wszystko to było dla naszych uczniów żywą lekcją języka angielskiego.

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Zwierz

„Clickonmaniac” rozstrzygnięty!

W dniu 13.06.2017r w Zespole Szkół nr 5 w Zamościu odbyło się podsumowanie i rozdanie nagród w XIII edycji Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego Clickonmaniac. Uczestnicy konkursu przeszli kolejno trzy etapy z sukcesem rozwiązując zadania sprawdzające znajomość słownictwa, gramatyki, reagowania językowego oraz słuchania i czytania.     

Wśród nagrodzonych znalazło się dwoje finalistów Karol Gajak (kl. 4a) oraz Harley Di Cesare (kl. 6a) natomiast sześcioro uczniów naszej szkoły otrzymało tytuł laureata.

Są to:
Kacper Gąska (kl.4a)
Weronika Duras (kl. 4b)
Jakub Nizioł (kl. 4b)
Jakub Papuda (kl. 5a)
Gulak Wiktoria (kl. 2a Gimnazjum)
Igor Raczkiewicz (kl. 3a Gimnazjum)

Gratulujemy nagrodzonym i życzymy dalszych sukcesów!

Tekst i zdjęcia: M. Szczepanek

Finał II edycji miejskiego projektu „Utalentowani 2017”

W dniu 13 czerwca 2017 r. na Rynku Wielkim w Zamościu odbyły się finałowe występy najzdolniejszych uczniów zamojskich szkół w ramach projektu „UTALENTOWANI 2017”. Finaliści zaprezentowali swoje talenty w bardzo różnych dziedzinach.

Zespół Szkół nr 2 reprezentowało dwanaścioro  uczniów: Wiktoria Pomazanka kl. IIc SP7- recytacja, Alex Oleszczak kl. IIIa SP7 – konkurs plastyczny, Katarzyna Kiecak kl. IIIb  SP7 – popis instrumentalny na gitarze, Wiktoria Czerniak kl. IVa – popis wokalny,  Kacper Gąska kl. IVa - recytacja, Filip Wachowicz kl. VIa – popis na wiolonczeli, oraz gimnazjaliści: Aleksandra Bełz kl. Ia – popis wokalny, Kinga Staszczuk kl. Ib – pokaz taneczny, Zuzanna Gałan kl. Ic – popis wokalny, Wiktor Wachowicz kl. IIc – popis na skrzypcach, Julia Kowalewska kl. IIIb konkurs fotograficzny. Dwunastym reprezentantem naszej szkoły był utytułowany tancerz - Paweł Kidybiński kl. IIIa gimnazjum, który wraz z partnerką ze Szkoły Tańca Magdaleny i Janusza Myków pięknym pokazem tanecznym rozpoczął i zakończył tegoroczne występy utalentowanych uczniów.

tekst: Maria Garbuz
zdjęcia: Katarzyna Beda

Rozstrzygnięcie konkursu z języka angielskiego 
"Vocabulary - No Problem"

Już po raz czwarty odbył się szkolny konkurs z języka angielskiego "Vocabulary - No Problem".

Konkurs był adresowany do uczniów naszego gimnazjum, składał się z czterech etapów i obejmował  wybrane słownictwo z języka angielskiego.

Rywalizacja na każdym etapie była zacięta a końcowe wyniki prezentują się następująco:
I miejsce: Karolina Kołcon kl. 3a
II miejsce: Wiktoria Gulak kl. 2a
III miejsce: Łukasz Zawiślak kl. 3a

Gratuluję wszystkim uczestnikom i zapraszam do udziału w kolejnej edycji.

(tekst i zdjęcie: L.Mróz)

Kolejny sukces Emila Łasochy

12 czerwca 2017 r. w Zespole Szkół nr 4 w Zamościu odbyło się podsumowanie konkursu matematycznego ZAGIMAK. Organizatorem konkursu jest Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli Oddział w Zamościu. Honorowy patronat nad konkursem sprawuje Prezydent Miasta Zamościa. 
Emil Łasocha z klasy II b naszego gimnazjum uzyskał tytuł laureata. Nauczycielką Emila jest pani Katarzyna Kosiarska. 
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Tekst i zdjęcia: W. Orzechowski

FINALIŚCI VIII Lubelskiego Turnieju Chemicznego

9 VI 2017 r. w murach Wydziału Chemii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej odbył się kolejny etap VIII Lubelskiego Turnieju Chemicznego. Organizatorami tego konkursu są Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Wydział Chemii UMCS 
w Lublinie. Turniej odbywa się pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty i Polskiego Towarzystwa Chemicznego.
W eliminacjach okręgowych wzięli udział uczniowie z 40 gimnazjów z całego województwa lubelskiego. Do etapu finałowego awansowało 14 drużyn.
Zespół, który reprezentował naszą szkołę i uzyskał tytuł finalisty, to:
Karolina Kołcon – 3a, 
Bartosz Skowyra – 2a 
Agata Sawicka – 1c

Zespoły sprawdzały swoją wiedzę i umiejętności rozwiązując zadania indywidualnie, wykonując wspólnie zadanie laboratoryjne oraz test chemiczny w języku angielskim.
Lubelski Turniej Chemiczny to możliwość sprawdzenia i porównania swoich umiejętności
z najlepszymi w województwie. Uzyskanie tytułu finalisty to istotne i znaczące podsumowanie wysiłku włożonego w przygotowanie do takich zmagań.
Karolina, Bartosz, Agata – gratulujemy wyniku i dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły!

Tekst: E. Danilewicz
Zdjęcia: Z. Rzemieniuk, E. Danilewicz

Konkurs historyczny „Historia mojej małej Ojczyzny…”

6 czerwca 2017 r. odbyła się gala rozstrzygnięcia VIII edycji konkursu  „Historia mojej małej Ojczyzny. Wspomnienia o żołnierzach SZP-ZWZ-AK  Inspektoratu Zamość oraz ich powojenne losy”, którego organizatorem był Światowy Związek Żołnierzy AK Okręg Zamość.

Uroczystość rozpoczęła się od złożenia patriotycznych wiązanek pod pomnikiem Armii Krajowej przy ulicy Partyzantów. Następnie w Sali konferencyjnej Delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego ogłoszono wyniki konkursu, którego przedmiotem było zebranie i opracowanie relacji świadków związanych z wojennymi i powojennymi losami żołnierzy walczących w naszym regionie. Patronami honorowymi konkursu byli: Ordynariusz Diecezji Zamojsko – Lubaczowskiej, J.E. Ks. Bp dr Marian Rojek;  Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Minister Jan Józef Kasprzyk oraz Lubelski Kurator Oświaty Pani Teresa Misiuk.

Uczniowie naszego gimnazjum: Ada Kostrubiec z klasy 2C, Jakub Kopiel oraz Jakub Romaszko z klasy 1C otrzymali wyróżnienia.  

Ceremonię wręczenia nagród uświetnili swoją obecnością Pan Minister Jan Józef Kasprzyk oraz Pan Poseł Sławomir Zawiślak.

Serdecznie gratulujemy!!!

Tekst i zdjęcia: Małgorzata Drozd

Konkurs plastyczny i literacki „Krzyż Znakiem Nadziei i Miłości”

„Tak kocham krzyż, tylko krzyż, kocham go dlatego,
że widzę go na ramionach Jezusa Chrystusa…”
Św. O. Pio

W dniu 6 czerwca 2017 r., w Kościele pw. Zwiastowania NMP w Zamościu, miało miejsce  podsumowanie konkursu plastycznego i literackiego  „Krzyż Znakiem Nadziei i Miłości”. Była to już XXIII edycja konkursu, w której corocznie biorą udział uczniowie naszej szkoły.

Spotkanie rozpoczęła uroczysta Eucharystia, której przewodniczył Ks. kan. dr Michał Maciołek. W oprawę liturgii czynnie włączyli się uczniowie z kl. 5a. Doniosłość wydarzenia podkreśliła swoją obecnością wicedyrektor szkoły p. Iwona Kurzempa – Sarzyńska. Po Mszy św. nastąpiło ogłoszenie wyników i losowanie nagród.

 W tegorocznym konkursie nagrodę otrzymali: Krystian Józefko z kl. VIa i Daniel Poździk z kl. IId  uczniowie szkoły podstawowej, przygotowani pod kierunkiem p. M. Chmiel. 

Gimnazjum reprezentowali: Karol Jaskułecki z kl. Ib oraz Anastazja Czapla z kl. IIIa, która za swoją pracę  otrzymała nagrodę specjalną. Opiekunem gimnazjalistów była p. J. Bulak.

Tekst i zdjęcia: J. Bulak

Wycieczka klas pierwszych do Krakowa i Energylandii

W dniach 5-6 czerwca 2017 roku wszystkie najmłodsze klasy gimnazjum uczestniczyły w wycieczce do Krakowa i Energylandii.

Pierwszego dnia zwiedziliśmy m.in. rynek w Krakowie, katedrę na Wawelu i wieżę z dzwonem Zygmunta. Po wyczerpującej wędrówce udaliśmy się do hotelu na posiłek i nocleg.

Następnego dnia po śniadaniu ok. godziny 9 wyruszyliśmy do parku rozrywki Energylandia. 

Nie mogliśmy się doczekać tego punktu programu, więc po dotarciu na miejsce byliśmy bardzo szczęśliwi i podekscytowani. Patrząc na nas, można było stwierdzić, że świetnie się bawimy, a przy okazji wszystkie równoległe klasy zintegrowały się znakomicie.

W Parku Rozrywki największe wrażenia wywarły na nas najbardziej ekstremalne atrakcje takie jak: Roller Coaster, Mayan, Formuła Roller Coaster oraz Tsunami Drop.

O godzinie 15 z wielkim bólem serca wyjechaliśmy w drogę powrotną. Po opuszczeniu Zatoru minęło dużo czasu, zanim opadły emocje, więc w autokarze też było bardzo wesoło.

Około 22, po kilku postojach, dojechaliśmy do Zamościa.

Mimo zmęczenia, wszyscy żałowali, że wycieczka tak szybko się skończyła.

Tekst: S. Batycka, O. Kozłowska – kl.1a; zdjęcia: K. Karwowska

GRA MIEJSKA

Dnia 6 czerwca odbyła się gra miejska pod hasłem „Motywy włoskie”, w której wzięli udział uczniowie klasy 2C: Natalia Miedziak – lider drużyny, Martyna Mądroń, Maksymilian Sawa, Norbert Szewczak oraz Dawid Ulanowski pod opieką Pani Małgorzaty Drozd.

Gra rozpoczęła się w Zamojskim Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej. Do wykonania było 9 zadań – zagadek, które były rozmieszczone w różnych miejscach w obrębie murów obronnych miasta.

Podczas konkurencji trzeba było wykazać się wiedzą o historii Zamościa, orientacją w terenie oraz umiejętnością korzystania z mapy. Finał gry miał miejsce w restauracji LUNETA, w której odbyło się wręczenie nagród dla uczestników.

Nasza drużyna – Krasnoludki zajęła 2 miejsce i otrzymała voucher do restauracji ARTE HOTEL o wartości 100 PLN na desery włoskie. Całej drużynie gra bardzo się spodobała i liczy na powtórkę za rok.

Tekst: Martyna Mądroń, Natalka Miedziak, zdjęcia: Małgorzata Drozd

Wystąpią na Rynku Wielkim w Zamościu

Dnia 5 czerwca 2017 r. w Zespole Szkół nr 4 odbyły się eliminacje utalentowanych uczniów w ramach Miejskiego Projektu „Utalentowani 2017”. Podczas przeglądu zaprezentowali się  najzdolniejsi uczniowie z zamojskich szkół podstawowych  gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Naszą szkołę pięknie reprezentowali: Wiktoria Pomazanka kl. IIc  SP7, Kacper Gąska kl. IVa SP7, Kamila Świrska kl. IIIb Gimnazjum nr 1 – kategoria recytatorów i Katarzyna Kiecak  kl. IIIb SP7, Filip Wachowicz kl. VIa SP7, Wiktor Wachowicz kl. IIc Gimnazjum nr 1 – popisy instrumentalne.

Pięcioro naszych uczniów zakwalifikowało się do ostatniego etapu: Wiktoria Pomazanka, Kacper Gąska, Katarzyna Kiecak, Filip Wachowicz, Wiktor Wachowicz.

Nagrodą dla wyróżnionych uczniów będzie występ w Miejskim Finale Projektu UTALENTOWANI 2017  w dniu 13 czerwca 2017 na Rynku Wielkim w Zamościu, gdzie zaprezentują się laureaci  międzyszkolnych przeglądów w różnych kategoriach.

Tekst i zdjęcia: Maria Garbuz

W nocy – w szkole!!!

W sobotę, 3 czerwca 2017 r. odbyła się ogólnopolska akcja „Noc Bibliotek 2017”. Zorganizowały ją wspólnie: Biblioteka Pedagogiczna w Zamościu i Zespół Szkół nr 2. Uroczyste rozpoczęcie nastąpiło o godz. 16.00 w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej, gdzie Pani Dorota Mach - Dyrektor Biblioteki i Pan Andrzej Pogudz - Prezes Zamojskiego Towarzystwa Fotograficznego otworzyli  wystawę „W małym ciele…” Agaty Jaworskiej-Pogudz. Następnie uczestnicy spotkania zostali zaproszeni na spektakl „Papierowe królestwo” na motywach baśni Józefa Ignacego Kraszewskiego w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół nr 2 w Zamościu.

Kolejnym punktem programu był „Wieczór poezji”, w trakcie którego licznie zgromadzona publiczność mogła usłyszeć wiersze, fragmenty prozy i piosenki znanych polskich artystów m.in.: Adama Mickiewicza, Agnieszki Frączak, Jana Brzechwy Wojciecha Młynarskiego, Marka Grechuty i Bolesława Leśmiana. Wśród wykonawców byli: Pani Alicja Dubel - Dyrektor Zespołu Szkół nr 2, Pani Dorota Mach - Dyrektor Biblioteki Pedagogicznej, Pan Grzegorz Garbuz – Dyrektor Zamojskiego ZOO, Pani Alina Kierepka i Pan Krzysztof Czyż  - pracownicy Biblioteki Pedagogicznej, Pani Maria Surmacz, Pani Agnieszka Surmacz – Babcia i Mama naszej uczennicy, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7: Maria Surmacz kl. IIIa, Wiktoria Czerniak kl. IVa, Kacper Gąska kl. IVa oraz uczniowie Gimnazjum nr 1: Aleksandra Bełz kl. Ia, Zuzanna Gałan kl.Ic, Kamila Świrska kl. IIIb, Martyna Wiatr kl. IIIb  Po części poetycko - muzycznej miały miejsce gry i zabawy, w których wzięli udział najmłodsi uczestnicy Nocy Bibliotek. Po warsztatach, będących dla  dzieci świetną zabawą, wszyscy przeszli do budynku szkoły i obejrzeli „przy popcornie” film pt. „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Stella Nostra”.

Ostatnim punktem Nocy Bibliotek było nocne zwiedzanie szkoły w poszukiwaniu duchów, które właśnie tej wyjątkowej nocy, wyszły z książek przechowywanych na półkach w bibliotece. Zadanie okazało się atrakcyjnym i pobudzającym wyobraźnie przeżyciem, nie tylko dla najmłodszych uczestników imprezy. Ogromna pomocą podczas  imprezy w szkole służyli  organizatorom: Pani Katarzynie Bedzie, Pani Annie Sokalskiej- Wosiek  i Pani Marii Garbuz uczniowie kl. Va SP7, oraz licznie przybyli gimnazjaliści.

Wszystkim osobom biorącym udział w Nocy Bibliotek oraz zaangażowanym w jej organizację serdecznie dziękujemy!

tekst: Maria Garbuz
zdjęcia: Małgorzata Drozd, Maria Garbuz, Dariusz Kapitan, Paweł Kurzępa

Gaudium przyjacielem dzieci – dołącz do nas!!!

Diecezjalny Klub Sportowy GAUDIUM Zamość, zajmuje się od 7 lat wychowaniem dzieci przez sport. Piłka nożna łączy szkoły przez udział w rozgrywkach i turniejach.

GAUDIUM to:

Ø  Wychowanie przez sport

Ø  Piłka nożna:
- łączy szkoły;
- rozwija talenty;
- buduje charakter.

 http://www.dksgaudium.pl/ - link do strony internetowej

ks. Tomasz Winogrodzki
Prezes DKS Gaudium Zamość

Finał Czwartków LA

2 czerwca na stadionie OSiR odbywał się Międzynarodowy Festiwal Sportu oraz Czwartki LA. Nasi lekkoatleci ostatni raz w tym sezonie wystąpili podczas Czwartków Lekkoatletycznych. 
Sukces odnieśli następujący uczniowie Mateusz Ząbczyk z kl. IIIA -  Gimnazjum zajął I miejsce w biegu na 600m, Samanta Walczuk z kl. VA SP - I miejsce w skoku w dal i II miejsce w biegu na 60m, Maksymilian Kostrubiec z kl. VA - II miejsce w biegu na 1000m. Najlepsi zawodnicy otrzymali medale i dyplomy. 

Gratulujemy zwycięzcom! 

Tekst i zdjęcia: Monika Kozłowska

KOLEJNE LAURY DLA WOKALISTÓW

2 czerwca w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Zamościu  miał miejsce  Koncert Laureatów  Wojewódzkiego Konkursu Twórczości Dzieci i Młodzieży „Zawsze niech będzie…”.

Konkurs był organizowany w trzech formach: wokalnej, literackiej i plastycznej w kategoriach wiekowych klas 1 - 3 oraz  4 - 6  szkoły podstawowe, 1-3 gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalne oraz szkoły specjalne, a także soliści i zespoły w każdej z kategorii wiekowej.

Wśród wielu nagrodzonych znalazła się liczna reprezentacja wokalistów Zespołu Szkół nr 2:

Szkoła Podstawowa nr 7: 
1 miejsce – duet  Oliwa Bielec i Karolina Flis /obie z klasy IIIb
2 miejsce – solistka Wiktoria Czerniak /klasa IV

Gimnazjum nr 1/(soliści)
1 miejsce Aleksandra Bełz / klasa 1A
3 miejsce Martyna Wiatr / klasa 3B

Wyróżnienia:  Zuzanna Gałan / klasa 1C    oraz   Franciszek Barnowski / klasa 2B

Wszyscy uczniowie pracują pod kierunkiem p. Katarzyny Bedy.

Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Tekst i zdjęcia: K. Beda

V Powiatowy Rowerowy Rajd

W minionym tygodniu odbył się po raz piąty Powiatowy Rowerowy Rajd dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Udział w rajdzie wzięli również uczniowie Gimnazjum nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 7 w Zamościu.

Trasa tegorocznego rajdu prowadziła od Zamościa do Lipska Polesia. Na mecie rajdu na uczestników czekał poczęstunek i konkurs sprawności na rowerze.

Najlepsi rowerzyści otrzymali nagrody rzeczowe oraz specjalne podziękowania za udział w rajdzie. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i czekamy na kolejny rajd.

Tekst i zdjęcia: Jerzy Bekas

Dzień Języka Francuskiego - Journée de la langue française

W dniu 2 czerwca w naszej szkole odbył się Dzień Języka Francuskiego. Uczniowie  gimnazjum zaprezentowali swoje prace - słowniczki obrazkowe, które wykonali w ramach zajęć języka francuskiego. Gimnazjaliści zaprosili do zabawy uczniów szkoły podstawowej proponując im rozwiązywanie krzyżówek w języku francuskim. Młodsi koledzy poradzili sobie bardzo dobrze z zadaniami językowymi oraz świetnie się bawili.

W kawiarence serwowano specjały kuchni francuskiej przygotowane przez gimnazjalistów - des croissants, des tartes,  de la confiture aux oranges, des baguettes, du fromage. Odwiedzający kawiarenkę degustowali przysmaki słuchając przebojów muzyki francuskiej.

Dzięki pomysłom i zaangażowaniu uczestników Dzień Języka Francuskiego upłynął w miłej atmosferze i dostarczył wszystkim wielu wrażeń.  

Tekst i zdjęcia: Marta Kuryło

Klasy pierwsze na paintballu w Szewni Dolnej

2 czerwca 2017 r. klasa 1a i 1b spędziły nietypowy piątek – tym razem nie w szkole, a na polu do gry w paintballa. Pogoda dopisała znakomicie, humory również. Wykorzystano kilka scenariuszy gry, co było doskonałą okazją do zintegrowania się obu klas. Kiedy już zabrakło sił (albo kulek), młodzież posiliła się pieczoną na ognisku kiełbaską i w dobrych nastrojach wróciła do Zamościa.

Uczniowie bawili się pod opieką pań: Edyty Wilczyńskiej - Krawiec i Lidii Mróz oraz pana Waldemara Orzechowskiego.               

(Tekst: E. Wilczyńska-Krawiec, zdjęcia: W. Orzechowski)

Zatańczyliśmy belgijkę na Rynku Wielkim!

1 czerwca na Rynku Wielkim w Zamościu około 3 tys. osób zatańczyło w rytmie skocznego utworu belgijskiej grupy Lais, aby w ten sposób pobić rekord Polski we wspólnie tańczonej „belgijce”. Wśród tak licznej rzeszy młodych nie zabrakło uczniów naszej szkoły, zarówno ze szkoły podstawowej, jak i gimnazjum. Pomysłodawczynią tego przedsięwzięcia była uczennica naszego gimnazjum - Malwina Wilczek - która pełni funkcję przewodniczącej Młodzieżowej Rady Miasta. 
Rok temu w Obornikach koło Poznania belgijkę zatańczyło równocześnie ponad 1400 osób. Młodzieżowa Rada Miasta Zamościa postanowiła ten rekord pobić. Od godziny 11.00 na Rynku Wielkim prowadzona była rejestracja oraz wydawanie identyfikatorów z numerami startowymi. W prace organizacyjne zaangażowani byli nasi gimnazjaliści: Zuzia Łyś i Łukasz Zawiślak z kl. 3a. Przed tańcem, tuż po odegraniu hejnału, krótką rozgrzewkę poprowadziło Fitness Platinium, które również było fundatorem voucherów dla każdego uczestnika, zaś przed godziną trzynastą wszyscy zebrani ruszyli w rytm muzyki.
W ten sposób udało się pobić rekord Polski w jednoczesnym tańczeniu belgijki przez jak największą liczbę osób! W tym roku ten zaszczytny tytuł należy do Zamościa! 
Gratulujemy wspaniałego sukcesu!

Więcej

Zobacz film1

Zobacz film2

Zobacz film3

Tekst: J. Muda, zdjęcia: W. Orzechowski

Paintball – gra zespołowa klas drugich

1 VI 2017 r.

Uczniowie klas drugich spędzili Dzień Dziecka na grze w paintball w Szewni Dolnej.

Wymarzona zabawa  sprawiła uczestnikom wiele radości. Mimochodem stała się również sprawdzianem sprawności fizycznej, spostrzegawczości, planowania zespołowego i  odpowiedzialności za przestrzeganie ustalonych zasad.  Wspólnie spędzony czas, zabawa, piękna okolica, wspaniała pogoda – czego pragnąć jeszcze?

Tekst i zdjęcia: wychowawcy klas II

Dzień Dziecka w 1c

1 dzień czerwca klasa 1c pod opieką p. Iwony Zgnilec i p. Anny Sawiniec – Szczech postanowiła spędzić na Roztoczu. Na miejsce zabaw wybrali niezwykle urokliwy zakątek Zwierzyńca. 

Mogli tam  odpocząć w bardzo aktywny sposób. Paintball okazał się strzałem w 10. Uczniowie zostali podzieleni na 4 grupy w walce o puchar gry drużynowej. Wszyscy bawili się świetnie.

Tekst: I. Zgnilec, zdjęcia: I. Zgnilec, A. Sawiniec-Szczech

English Day - Dzień Języka Angielskiego

W dniu 31 maja w naszej szkole odbyło się kolejne wydarzenie w ramach Tygodnia Języków Obcych - "English Day" - Dzień Języka Angielskiego. Celem tego projektu było sprawdzenie wiedzy uczniów naszej szkoły o języku angielskim i krajach anglojęzycznych oraz zaangażowanie uczniów w życie szkoły.
Uczniowie 2C zorganizowali tego dnia kawiarenkę ze słodkościami gdzie młodsi koledzy ze szkoły podstawowej oraz gimnazjaliści odpowiadali na pytania związane z gramatyką i leksyką angielską oraz kulturą krajów związanych z językiem angielskim. Każda prawidłowa odpowiedź nagradzana była cukierkiem lub ciastkiem przygotowanym przez uczniów 2C.
Uczniowie naszej szkoły wykazali się dużą wiedzą z o języku angielskim gdyż kawiarenka cieszyła się dużym powodzeniem a słodkości szybko znikały ze stołów.
Dzień Języka Angielskiego upłynął w miłej atmosferze i okazał się świetnym połączeniem edukacji i dobrej zabawy.

Tekst i zdjęcia: A. Szuwara

UTALENTOWANI WOKALIŚCI

31 maja 2017 roku w Bursie Międzyszkolnej Nr 1 w Zamościu odbyły się eliminacje wokalistów do tegorocznej edycji  Projektu „Utalentowani”, który realizuje Urząd Miasta Zamość pod patronatem Prezydenta Miasta Andrzeja Wnuka. Finałem konkursów w różnych dziedzinach będzie Koncert Laureatów na Rynku Wielkim, który odbędzie się 13 czerwca.

Na Rynku Wielkim zaśpiewają: Wiktoria Czerniak z klasy 4a SP, Aleksandra Bełz z klasy 1A Gimnazjum oraz Zuzanna Gałan z klasy 1C Gimnazjum, która otrzymała najwyższą ocenę jurorów.

W przesłuchaniach udział wziął również duet Oliwia Bielec i Karolina Flis z klasy 3b SP.

Dziewczyny pracują pod kierunkiem p. Katarzyny Bedy.

Wielkie gratulacje dla wszystkich Utalentowanych wokalistów. Czekamy na kolejne Wasze sukcesy.

Tekst i zdjęcia: K. Beda 

Dzień Bez Papierosa

31 maja 2017 roku obchodzimy Dzień Bez Papierosa. W związku z tym wydarzeniem uczniowie klasy Ia wzięli udział w happeningu na Starym Mieście.

Celem wydarzenia było zniechęcanie ludzi do sięgania po papierosa oraz zachęcanie do rzucenia palenia. Według Światowej Organizacji Zdrowia, każdego roku na świecie ponad  7 milionów ludzi umiera z powodu palenia tytoniu. Problem jest bardzo „palący”, więc dlatego warto podejmować nawet najmniejsze inicjatywy związane z ograniczaniem tego zjawiska.

Nasze szkolne działanie polegało na przygotowaniu specjalnych ulotek. Największy wkład w ich przygotowanie miała uczennica klasy I a Justyna Skowyra. Natomiast Iga Szkałuba  przygotowała transparent. Uczniowie bardzo zaangażowali się w przeprowadzoną akcję.

Tekst i zdjęcia: Marta Majewska

„RADOŚĆ POMAGANIA”

Pod tym hasłem 31 maja wolontariuszki z kl. 3c pod opieką p. Joanny Mudy uczestniczyły w festynie rekreacyjnym zorganizowanym przez Hospicjum Santa Galla.
Dla przybyłych gości, jak co roku, przygotowano wiele atrakcji: dmuchane zamki dla najmłodszych, banguee, przejazd kolejką, zjeżdżalnie, trampoliny, występy zespołów wokalnych, gry i zabawy z animatorką oraz poczęstunek: frytki, kiełbaski z grilla, ciasteczka, lody, napoje itp.
Uczestniczki pikniku mile spędziły czas spacerując po pięknym parku oraz zwiedzając „Małe ZOO”, mieszczące się na terenie hospicjum. Naszym koleżankom najbardziej przypadło do gustu „Rodeo”.
Nie zabrakło też konkurencji zespołowych, w których zawodnicy mogli wygrać rozmaite nagrody. Po tak wyczerpującym dniu, przemoknięte ale zadowolone wolontariuszki w wyśmienitym humorze wróciły do domu.

Tekst i zdjęcia: Joanna Muda

Recytowały i wzruszająco śpiewały

Dnia 30 maja 2017r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Zamoyskiego w Zamościu, odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Religijnej oraz Religijnej Poezji Śpiewanej.

Konkurs organizowany był w dwóch kategoriach wiekowych, dla uczniów gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych w formach: poetyckiej oraz wokalnej. Na podium stanęła Zuzanna Gałan z kl. I „c” zdobywając I miejsce za śpiew utworu M. Bajora  „Panie, który jesteś”, przygotowana pod kierunkiem p. Katarzyny Bedy.

Wśród reprezentacji naszej szkoły znalazły się również uczennice klasy I „c”: Katarzyna Gromek, Julia Organista i Karolina Gromek oraz z kl. I „a” Julia Strzelecka i Aleksandra Bełz, którymi opiekowała się p. J. Bulak. Wszystkim uczestniczkom konkursu dziękujemy za wspaniały przekaz prezentowanych utworów.

(Tekst i zdjęcia: J. Bulak, K. Beda)

Dzień Języka Hiszpańskiego - El Día del Español

30 maja w naszej szkole po raz pierwszy odbył się Dzień Języka Hiszpańskiego. Z tej okazji uczniowie klasy 1a i 1b przygotowali kawiarenkę, w której znalazły się typowe słodkie oraz wytrawne potrawy hiszpańskie. Przy dźwiękach hiszpańskiej muzyki, można było spróbować między innymi magdalenas, tortilla española, nachos oraz churros, które cieszyły się największym zainteresowaniem. Gimnazjaliści wykonali również wiele plakatów, z których można było dowiedzieć się wielu ciekawostek o krajach hiszpańskojęzycznych. Ponadto, uczniowie wzięli udział w drużynowym konkursie na temat Hiszpanii, który zakończył się remisem. Uczniowie innych klas mogli spróbować swoich sił czytając trabalenguas czyli łamacze językowe.

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Palonka

Nasze wolontariuszki wśród zamojskich przedszkolaków

W dniu 30 maja 2017 r. w hali OSIR-u w Zamościu odbył się coroczny przegląd artystyczny zamojskich przedszkoli. Wspaniała, barwna impreza, ujęta w ramy czterech pór roku, zgromadziła wielu zaproszonych gości, rodziny przedszkolaków oraz lokalne media. Obecni byli m.in.: Prezydent Miasta Zamość -  Pan Andrzej Wnuk, Przewodniczący Rady Miasta - Pan Jan Wojciech Matwiejczuk, Dyrektor Wydziału Oświaty - Pani Agnieszka Kowal, dyrektorzy zamojskich przedszkoli i szkół wraz z naszą Panią Dyrektor Alicją Dubel.

Imprezę uatrakcyjniły pokazy taneczne dzieci z Państwowej Szkoły Muzycznej w Zamościu, wśród których byli także uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7.

Podobnie jak w ubiegłym roku, pomocą organizatorom służyły wolontariuszki z Gimnazjum nr 1 pod opieką p. Marii Garbuz.

Każda z czternastu uczennic gimnazjum została przydzielona do jednego przedszkola, którym opiekowała się podczas imprezy, służąc maluchom pomocą. Nasze wolontariuszki do końca przeglądu towarzyszyły przedszkolakom, a na zakończenie pomagały przy wręczaniu nagród dla wszystkich grup z poszczególnych przedszkoli biorących udział w przeglądzie.

tekst i zdjęcia: Maria Garbuz

Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi

28 maja 2017 roku obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi. W związku z tym, że nasza szkoła uzyskała certyfikat Lubelskiej Szkoły z Życiem, zorganizowaliśmy w tym dniu wystawę plakatów wykonanych przez uczniów klas I.

Celem wystawy jest aktywne budowanie świadomości społeczności szkolnej w zakresie walki z nowotworami krwi oraz powiększenie bazy potencjalnych dawców krwiotwórczych komórek macierzystych.

W przygotowanie wystawy szczególnie zaangażowali się uczniowie klasy Ia – Dominik Pańko i Igor Zams, a także uczniowie klasy Ib i IIIb.

Tekst i zdjęcia: Marta Majewska

Piękny „Wieczór Marzeń” w Zamojskim Ogrodzie Zoologicznym!

„Wieczór marzeń w ZOO” to międzynarodowa kampania organizowana wspólnie przez ogrody zoologiczne na całym świecie. Została zainicjowana w 1996 roku przez ZOO w Rotterdamie. W tym roku po raz dziewiąty impreza ta odbyła się również w Zamojskim Ogrodzie Zoologicznym, tradycyjnie już z udziałem naszych uczniów. Wśród zaproszonych gości był Prezydent Miasta Zamość – Pan Andrzej Wnuk i Pani Alicja Dubel – dyrektor Zespołu Szkół nr 2. „Wieczór Marzeń” rozpoczął się 26 maja o godz.16.00. Pogoda, oczywiście, dopisała! W roku 2017 do ZOO przybyło ponad 600 niepełnosprawnych dzieci z rodzinami, serdecznie powitanych przez dyrektora ZOO - p. Grzegorza Garbuza. Impreza rozpoczęła się międzynarodowym hymnem „Dreamnight at the ZOO” w wokalnym i instrumentalnym wykonaniu  uczniów Gimnazjum nr 1, przygotowanych przez p. Katarzynę Bedę. Później wystąpiły uczennice kl. IIIa Szkoły Podstawowej nr 7, które wykonały piosenkę „Puszek Okruszek”. Część artystyczną zakończyła zabawna piosenka pt.„Idziemy do ZOO”. Większość artystów została do końca imprezy, aby jako wolontariusze, pod opieką p. Marii Garbuz i p. Katarzyny Bedy, służyć pomocą organizatorom. Uczniowie świetnie wywiązali się z powierzonych im zadań, co wielokrotnie podkreślali pracownicy ZOO.

W tegorocznym Wieczorze Marzeń uczestniczyły cztery uczennice Szkoły Podstawowej nr 7: Ada Ferenszkiewicz kl. IIIa, Katarzyna Gąsianowska kl. IIIa, Karina Malczewska IIIa, Natalia Załoga kl. IIIa oraz dwanaścioro uczniów Gimnazjum nr 1: Aleksandra Bełz kl. Ia, Oliwia Kozłowska kl. Ia, Amelia Majzer kl. Ia, Katarzyna Horoszkiewicz kl. Ib, Zuzanna Śmiałko kl. Ib, Zuzanna Gałan kl. Ic, Ada Kostrubiec kl. IIc, Natalia Miedziak kl. IIc, Agnieszka Swatko kl. IIc, Martyna Wiatr kl. IIIb, Franciszek Barnowski kl. IIb, Paweł Kurzępa kl. IIb.

Wszystkim wolontariuszom bardzo serdecznie dziękujemy!

Tekst: Maria Garbuz
Zdjęcia: Katarzyna Beda

Emil Łasocha – finalistą konkursu interdyscyplinarnego

26 maja 2017 r. – odbyła się IX edycja Konkursu Interdyscyplinarnego dla uczniów gimnazjum. Organizatorem konkursu jest II Liceum Ogólnokształcące w Zamościu. Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach: matematyka – fizyka - informatyka  oraz  biologia – chemia - geografia.

Emil Łasocha (2b) uzyskał tytuł finalisty konkursu w kategorii matematyka - fizyka - informatyka.

Emil pracował pod opieką pani Katarzyny Kosiarskiej, pana Mariusza Mielnika oraz pani Małgorzaty Wikołazkiej.

Serdecznie gratulujemy Emilowi oraz jego  nauczycielom!

Tekst: Elżbieta Danilewicz , zdjęcia: Waldemar Orzechowski

Kilometry Dobra zmierzone!!!

Jak co roku, uczniowie naszej szkoły włączyli się w akcję Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zamościu w ramach przedsięwzięcia "Kilometry Dobra".

26 maja uczniowie gimnazjum i szkoły podstawowej ułożyli prawie „5 metrów DOBRA” ze złotówek uzbieranych w ciągu dwóch miesięcy. Z całego serca popieramy tę kampanię, ponieważ zdajemy sobie sprawę, z jak wieloma trudnościami spotykają się podopieczni tego typu stowarzyszeń. Podziwiamy ludzi, którzy na co dzień zajmują się chorymi dziećmi i mamy nadzieję, że kwota, którą udało nam się zebrać, chociaż trochę pozwoli zniwelować bariery napotykane przez osoby niepełnosprawne.

Serdecznie dziękujemy wszystkim ofiarodawcom symbolicznej złotówki!

Tekst i zdjęcia: Joanna Muda, Jadwiga Beńko

Znakomity sukces uczniów naszej szkoły 
na zawodach w karate tradycyjnym

Podczas Mistrzostw Województwa Lubelskiego w Karate Tradycyjnym rozegranych w Lublinie uczniowie naszej szkoły: Marta Czapka – kl. 2A G i Dominik Pańko –kl. 1A G zajęli odpowiednio miejsca. 
Marta została mistrzynią województwa kadetów w dwóch kategoriach – Fuku – go i Kumite oraz wicemistrzynią w kategorii kata. 
Dominik zdobył złoty medal w kategorii kata kadetów. 

Na co dzień oboje są członkami Roztoczańskiego Klubu Karate Tradycyjnego.

Tekst i zdjęcia: Jerzy Bekas

Kolejny raz na podium

Podczas przedostatniej edycji Zamojskiej Ligi Szachowej uczniowie Gimnazjum nr 1 w Zamościu zajęli wysokie trzecie miejsce. Sukces jest tym większy, iż zespół jest jedynym startującym Gimnazjum i traci tylko punkty do dwóch zespołów z liceum społecznego. 

Drużyna reprezentująca Gimnazjum nr 1 występuje w składzie: Julia Lachawiec – 1A G, Dominik Pańko – 1A G i Adam Hamerski – 3 CG. 

Serdecznie gratulujemy drużynie i trzymamy kciuki za finał, który odbędzie się 12.06.2017r. w Zespole Szkół Społecznych w Zamościu.

Tekst i zdjęcia: Jerzy Bekas

GRAND PRIX DLA ALEKSANDRY BEŁZ

25 maja w klubie Batalionowym miał miejsce, organizowany przez Zespół Szkół im. Unii Europejskiej, Konkurs Piosenki Europejskiej „EUROSONG”  objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Zamość Andrzeja Wnuka.

GRAND  PRIX  wyśpiewała Aleksandra Bełz z kl. 1A Gimnazjum. Piosenka „Mon ame” stała się dla Oli biletem do stypendium w kolejnym etapie edukacyjnym – czyli w liceum.

W kategorii gimnazjów Wyróżnienie przyznano Zuzannie Gałan z kl. 1C Gimnazjum.

Wśród  wokalistów ze szkół podstawowych również odnieśliśmy sukces.

2 miejsce wyśpiewała Wiktoria Czerniak z kl. IVA  oraz

Wyróżnienie przyznano duetowi Oliwii Bielec i Karoliny Flis z klasy IIIB.

Wystąpili również Julia Organista (1CG) oraz Franciszek Barnowski (2BG).

Opiekunem wokalistów jest p. Katarzyna Beda.

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i życzymy kolejnych, śpiewających sukcesów

Tekst: K. Beda, zdjęcia: K. Beda, Z. Gałan, J. Organista, A. Bełz

Mamy w szkole dobrych fotografów!

Fotografia Aleksandry Dembickiej z klasy Ia została wyróżniona w konkursie plastyczno – fotograficznym „CUDA NATURY I ARCHITEKTURY W KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJ”. Regionalny Konkurs został zorganizowany dla uczniów szkół gimnazjalnych przez Zespół Szkół Społecznych im. Unii Europejskiej w Zamościu. Honorowy Patronat nad przedsięwzięciem sprawował Prezydent Miasta Zamość Pan Andrzej Wnuk.

Gratulujemy uczennicy i życzymy dalszych sukcesów!

Tekst i zdjęcia: Anna Sawiniec - Szczech

Święto Rodziny w Zespole Szkół nr 2 w Zamościu

W dniu 24 maja uczniowie Gimnazjum nr 1 oraz Szkoły Podstawowej nr 7, jak co roku uroczyście obchodzili Święto Rodziny. Dzień ten jest okazją do przypomnienia wszystkim wartości, które są w życiu każdego z nas najcenniejsze, a niestety tak często zapominane wśród trosk życia codziennego. Uczniowie klasy 4a oraz 4b pod kierunkiem Pani Iwony Kurzempy-Sarzyńskiej oraz Marleny Szczepanek przygotowali przedstawienie na wesoło, na które zaproszono rodziców, dziadków, rodzeństwo oraz Panią Dyrektor Alicją Dubel wraz z nauczycielami.

Występ młodych artystów dostarczył widowni wielu wrażeń. Był czas na żarty i śmiech oraz momenty, w których niejednemu zakręciła się łza w oku. Uczniowie wcielili się w role członków rodziny, odgrywając scenki, które pomogły oglądającym przypomnieć sobie, za co kochamy nasze mamy, babcie, naszych tatusiów oraz dziadków. W trakcie trwania przedstawienia można było usłyszeć oraz włączyć się do śpiewu znanych i lubianych przebojów m.in. „Nie ma jak u mamy” czy „Orkiestry dęte.” Występ uświetnił śpiew szkolnego chóru „Forte” pod kierunkiem Pani Katarzyny Bedy. Oprawę plastyczną całego wydarzenia przygotowała Pani Anna Sawiniec-Szczech. Na zakończenie wydarzenia Pani Dyrektor Alicja Dubel podziękowała rodzinom i wręczyła poszczególnym rodzicom dyplomy uznania za aktywne zaangażowanie, wspieranie przedsięwzięć oraz wielki wkład pracy w życie szkoły w mijającym roku szkolnym.

Tekst: Marlena Szczepanek, zdjęcia: Małgorzata Drozd

Dzień Języka Niemieckiego - "Deutsch - Tag 2017"

24 maja 2017 roku już po raz kolejny w naszej szkole odbył się Dzień Języka Niemieckiego - „Deutsch Tag 2017”. Z tej okazji klasa IIIa przygotowała kawiarenkę, w której każdy mógł znaleźć dla siebie jakieś słodkości. Przez cały dzień odwiedzały ją tłumy uczniów pragnących skosztować naszych przysmaków. Jednak największa popularnością cieszyły się gofry samodzielnie wykonane i pieczone przez uczniów gimnazjum. Wszystkie wypieki dostępne w kawiarence posmakowały każdemu. Szczególnym zaangażowaniem wykazały się: Aleksandra Jaroszyńska, Aleksandra Niedziela, Karolina Kołcon, Kamila Zych, Anastazja Czapla, Zuzanna Łyś oraz Malwina Wilczek. Wszystkie starania na rzecz tego dnia podsumował konkurs „Deutsche Sprichwörter”, podczas którego każdy uczestnik musiał wykazać sie ogromną wiedzą, zmagając się z testem poświęconym niemieckim przysłowiom.

Tekst: Karolina Kołcon, zdjęcia: Łukasz Zawiślak, Sebastian Salej

PRZYSZŁOŚĆ W RĘKACH SŁUŻBY

Dnia 24 maja 2017 roku, wybraliśmy się czteroosobową grupą z klasy 3C pod opieką pana Waldemara Orzechowskiego na I PIKNIK MUNDUROWO - OBRONNY organizowany przez Liceum Ogólnokształcące Centrum Szkół Mundurowych Zamość, które mieści się przy ulicy Sienkiewicza.

Przy wejściu na teren szkoły zostaliśmy miło przywitani i "spisani" przez przyszłych policjantów, a wewnątrz czekało na nas wiele atrakcji począwszy od poznania budowy broni wykorzystywanej w boju, do strzelania z profesjonalnej broni sportowej oraz krótkiej. Mieliśmy okazję obejrzeć pokaz umiejętności psa policyjnego, na który niestety się spóźniliśmy, ponieważ byliśmy zajęci strzelaniem w dziesiątkę.

Braliśmy udział w zajęciach z podstaw samoobrony, obrony przeciwchemicznej z użyciem masek i kombinezonów, udzielania pierwszej pomocy, nauki postaw strzeleckich, a także wypróbować swoje umiejętności na policyjnym torze egzaminacyjnym. Widzieliśmy również sprzęt wykorzystywany w kryminalistyce przy przestępstwach, a nawet daliśmy się zakuć w kajdanki i odbić odciski palców więc teraz musimy być bardzo ostrożni!  Chętni mogli wziąć udział w grze miejskiej i poczęstować się wojskową grochówką. Na koniec zatańczyliśmy na dworze słynną belgijkę po czym udaliśmy się w drogę powrotną do szkoły.

Tekst: Magda Staśko kl.3c, zdjęcia: Waldemar Orzechowski

Leśmian po angielsku

W ramach Dni Języków Obcych we wtorek 23 maja odbył się konkurs na najlepsze tłumaczenie poezji Leśmiana na język angielski. Wybór poezji tego poety nie był przypadkowy, gdyż obecnie obchodzimy rok Bolesława Leśmiana w naszym mieście.

Uczniowie pracowali w grupach tłumacząc wiersz B. Leśmiana "Dwoje ludzieńków”.

Praca z wierszem okazała się wyzwaniem dla gimnazjalistów, ponieważ musieli zmierzyć się nie tylko z językiem angielskim, ale też trudnym językiem poezji Leśmiana.

W konkursie brało udział pięć drużyn z klas I i II gimnazjum zdobywając następujące miejsca:
I miejsce -  Kacper Oberda i Szymon Smoła z 1a oraz Oliwia Lipska i Łucja Złomańczuk z 2a
II miejsce - Jakub Dudziński, Bartłomiej Pawełczuk i Kacper Peczak z 1a
III miejsce - Aleksandra Jonak, Michał Krawiec i Julia Sobczyk z 2c
IV miejsce - Oliwer Maziarka i Norbert Szewczak z 2c

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

(tekst i zdjęcia: A. Szuwara, L. Mróz)

MIĘDZYSZKOLNE ELIMINACJE TANECZNE „UTALENTOWANI  2017” W NASZEJ SZKOLE

W dniu 22 maja 2017 roku w siedzibie Zespołu Szkół nr 2 w Zamościu przy ul. H. Sienkiewicza 5 przeprowadzone zostały eliminacje taneczne w ramach miejskiego projektu „Utalentowani 2017”.

Po obejrzeniu 15 podmiotów  ze szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz placówek oświatowych, jury w składzie: p. Iwona Kurzempa – Sarzyńska, p. Monika Kozłowska, p. Maria Garbuz, p. Katarzyna Beda, nominowało do koncertu w dniu 13 czerwca na Rynku Wielkim:

Szkoły podstawowe:
Soliści:
Natalia Kiersztyn – Zespół Szkół nr 1 – „Taniec nowoczesny”
-
Marta Wojcieszko – Młodzieżowy Dom Kultury –„Układ do piosenki The Greatest – SIA”
Duety: 
- Oliwia Szewczuk i Franciszek Adamowicz – Szkoła Podstawowa nr 6, - „Poleczka” 
Amelia Staszczuk i Karolina Zygarlicka – Młodzieżowy Dom Kultury – „Hip – hop”
Zespoły: 
- Kornelki – Młodzieżowy Dom Kultury – „Rock and roll” 
Zespół Gimnastyczno – Taneczny – Szkoła Podstawowa nr 4 – „Pokaz taneczno – sportowy”  

Szkoły gimnazjalne:
Soliści:   Kinga Staszczuk – Gimnazjum nr 1 – „Hip – hop”
Zespoły:  Zespół Tańca Nowoczesnego „Raptis”: „Mini formacja hip – hop”

tekst: Maria Garbuz , zdjęcia: Waldemar Orzechowski

Gimnazjaliści w Zakopanem

W dniach 17-20 maja 2017r. uczniowie klas 3B i 3C pod opieką o. A. Zalewskiego i p. J. Bulak wyjechali do Zakopanego. 
Pierwszym etapem wycieczki była Szczawnica, gdzie zdobyliśmy szczyt Trzech Koron. 

Następnego dnia wyruszyliśmy do Zakopanego. Próbowaliśmy swoich sił przy dalszej wspinaczce górskiej na Giewont. Podczas drogi napotykaliśmy wszystkie pory roku, a nasze buty - dosłownie - pękały w szwach! Po pięciu godzinach drogi odetchnęliśmy z ulgą. Ujrzeliśmy całe miasto z lotu ptaka oraz przepiękny górski krajobraz. Widok zapierał dech w piersiach, a satysfakcja z osiągnięcia celu przyniosła pełnię szczęścia. 

Trzeci dzień wycieczki, to wyprawa nad Morskie Oko. Mieliśmy do pokonania osiemnaście kilometrów ale nasze nogi przyzwyczaiły się już do długich wypraw więc nie mieliśmy problemu z wędrówką. Kolejny raz mieliśmy okazję podziwiać przepiękne, polskie góry. 

Wycieczka przyniosła niezapomniane wrażenia, które na długo zostaną w naszej pamięci!

(Tekst i zdjęcia: M. Staśko, J. Bulak)

VI Międzyszkolny Konkurs Języka Francuskiego za nami

W dniu 20 maja odbył się finał VI Międzyszkolnego Konkursu Języka Francuskiego organizowanego przez Gimnazjum Nr 5 im. Sybiraków w Zamościu.

W konkursie wzięły udział Dominika Brzyska z kl. Ic i Julia Sobczak z kl. IIc. Obie uczennice wykazały się dużymi umiejętnościami językowymi i udowodniły, że język francuski nie jest im obcy. Dominika zdobyła III miejsce, a Julia zajęła miejsce tuż za podium. Do konkursu przygotowywała p. Marta Kuryło.

Serdecznie gratulujemy sukcesu i życzymy powodzenia w kolejnych zmaganiach.

Tekst i zdjęcia: Marta Kuryło

Międzynarodowa Olimpiada Europejska w Łucku

W dniach 19 - 20 maja nasi uczniowie już po raz kolejny reprezentowali Gimnazjum Nr 1 i miasto Zamość podczas międzynarodowej Olimpiady Europejskiej. W tym roku były to uczennice klasy 1a- Aleksandra Dembicka i Amelia Majzer. 
Uczestnicy z Polski, Ukrainy, Litwy i Białorusi musieli wykazać się wszechstronną wiedzą o Unii Europejskiej i dobrą znajomością języka angielskiego, ponieważ konkurs odbywał się w języku angielskim.
Oprócz zmagań konkursowych uczniowie wraz z opiekunami zwiedzali miasto i uczestniczyli w innych atrakcjach związanych z obchodami Dni Europy w Łucku. 

(tekst i zdjęcia: L. Mróz)

Gimnazjaliści z pasją fotografowania

Komitet Organizacyjny Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Tęcza” FOTO  przyznał Aleksandrze Dembickiej z klasy Ia dyplom za wykonanie znakomitej pracy fotograficznej, Karolowi  Jaskułeckiemu z klasy Ib dyplom uznania oraz Bartoszowi Bratkowskiemu z klasy Ib wyróżnienie.

Organizatorem tego konkursu jest Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej „Pokolenie” w Warszawie.

Ideą przedsięwzięcia jest :
- szerzenie wśród młodzieży wiedzy o regionie, wyszukiwanie i rozwijanie talentów plastycznych;
- propagowanie polskiej przyrody, tradycji, obrzędów, zabytków jako wartości ponadnarodowych;
- rozwijanie wrażliwości estetycznej inspirowanej specyficzną kulturą i etnografią;
- aktywizacja miłośników sztuk pięknych poprzez prezentowanie i honorowanie ich dokonań.

Konkurs przeprowadzony został przy współpracy merytorycznej z Wydziałem Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Tekst i zdjęcia: A. Sawiniec - Szczech

Bieg Nadziei

18 maja 2017 roku w Zespole Szkół im. Elizy Orzeszkowej w Zamościu odbyła się XII Międzyszkolna Impreza Sportowa-Bieg Nadziei upamiętniająca 97 rocznicę urodzin Karola Wojtyły i będąca hołdem "Pokolenia J.P.II" dla Papieża Polaka. Naszą szkołę reprezentowały zespoły szkoły podstawowej i gimnazjum. 

Podczas biegu uczniowie musieli wykazać się zarówno sprawnością fizyczną jak i wiedzą na temat pontyfikatu i drogi życiowej Jana Pawła II. 

Reprezentacje naszej szkoły dzielnie walczyły - szkoła podstawowa okazała się najlepszą ze wszystkich szkół uczestniczących w zawodach zajmując 1 miejsce, a gimnazjaliści zdobyli miejsce 3. 

Na zwycięzców czekały puchary i dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

Tekst i zdjęcia: Iwona Więsyk, Monika Kozłowska

VIII Lubelski Turniej Chemiczny – eliminacje okręgowe

16 maja 2017 r. - VIII Lubelski Turniej Chemiczny – eliminacje okręgowe
Organizatorami tego konkursu są Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Wydział Chemii UMCS w Lublinie. W zawodach wzięli udział uczniowie z 40 gimnazjów z całego województwa lubelskiego. Każdą szkołę reprezentowała 3-osobowa drużyna. Do etapu finałowego zakwalifikowało się 14 zespołów.
Nasze gimnazjum reprezentował zespół w składzie:
Karolina Kołcon kl 3a
Bartosz Skowyra kl 2a
Agata Sawicka kl 1c
Miło nam poinformować, że:
Karolina Kołcon zajęła I miejsce w klasyfikacji indywidualnej klas III w naszym okręgu. 
Zespół z naszej szkoły awansował do finału, który odbędzie się w Lublinie. 
Gratulujemy! Powodzenia w dalszych zmaganiach!

Tekst i zdjęcia: E. Danilewicz

Szkolny konkurs przysłów niemieckich „Deutsche Sprichwörter”

W ramach Dnia Języka Niemieckiego zapraszam uczniów gimnazjum do udziału w konkursie przysłów niemieckich „Deutsche Sprichwörter”.

Konkurs odbędzie się 24 maja (środa).

Bożena Siekierda - nauczyciel języka niemieckiego

Cele konkursu:

·         Motywowanie uczniów do uczenia się języka niemieckiego

·         Mobilizowanie do samodzielnej i systematycznej pracy

·         Podnoszenie poziomu własnych umiejętności językowych

·         Zainteresowanie uczniów kulturą niemieckiego obszaru językowego oaz pogłębianie wiedzy w tym zakresie

Regulamin konkursu:

Konkurs adresowany jest do uczniów klas II i III gimnazjum.

Konkurs ma charakter jednorazowego testu pisemnego trwającego 60 minut.

Uczestnicy konkursu mają za zadanie pamięciowe opanowanie 60 przysłów w języku niemieckim wraz z ich odpowiednikami w języku polskim (listę przysłów można pobrać u nauczyciela języka niemieckiego p. Bożeny Siekierdy)

Zwycięzcy konkursu otrzymają oceny celujące, bardzo dobre  i dobre z języka niemieckiego, w zależności od zdobytego miejsca.

Zgłoszenia do konkursu przyjmuje organizator p. Bożena Siekierda

PROJEKT EDUKACYJNY W KLASIE 2C

Projekt edukacyjny jest realizowany przez uczniów pod opieką nauczycieli, a informacje o jego realizacji wpisuje się na świadectwie ukończenia gimnazjum oraz uwzględnia się w ocenie z zachowania. Zakres tematyczny projektu może dotyczyć wybranych treści nauczania określonych w podstawie programowej lub wykraczać poza treści nauczania.

Natalia Miedziak, Zuzanna Roczkowska oraz Karol Kowalczyk z klasy 2c zrealizowali projekt edukacyjny z historii. Tematem projektu była „Księga umarłych w starożytnym Egipcie”. Uczniowie wykonali własnoręcznie księgę oraz przygotowali prezentację multimedialną na temat wierzeń starożytnych Egipcjan.

Głównym wątkiem była Księga umarłych, czyli zbiór świętych tekstów, zaklęć, modlitw i rysunków ułatwiającym duszy wędrówkę po zaświatach. Rzeka płynie na północ, wiatr wieje na południe. Każdy człowiek ma swoją godzinę... takim tekstem rozpoczyna się Księga umarłych.

Efekt swojej pracy zaprezentowali na lekcji historii w klasie 4 a szkoły podstawowej. Młodsi koledzy z uwagą słuchali prezentacji starszych kolegów. To była bardzo ciekawa lekcja historii w nietypowej formie.

Tekst i zdjęcia: M. Drozd

Klasa 3c na  IV Festiwalu Zawodów

12 maja 2017 r. klasa 3c, pod opieką wychowawcy, uczestniczyła w IV Festiwalu Zawodów, który odbył się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 im. Dzieci Zamojszczyzny w Zamościu. Organizatorzy  zaprezentowali bogatą ofertę edukacyjną szkoły, zalety kształcenia zawodowego, staży zagranicznych, praktyk zawodowych.

Młodzież gimnazjalna mogła wziąć udział w wielu konkursach: budowlanych, geodezyjnych, informatycznych i sportowo-rekreacyjnych m.in. rzut butem gumowym i starą komórką na odległość, wyciskanie hantli na czas, przeciąganie liny, puzzle geodezyjne oraz  szachy. W tej ostatniej konkurencji  zwyciężył  uczeń naszej szkoły, Adam Hamerski i otrzymał dyplom oraz nagrodę rzeczową.

Gratulujemy  Adasiowi i życzymy dalszych sukcesów szachowych!!!

Tekst i zdjęcia: J. Muda

WYGRALI ZAMOŚĆ CUP 2017

Dnia 12 maja na boisku OSiR ze sztuczną trawą odbył się turniej piłki nożnej Zamość Cup 2017. 
Wzięło w nim udział sześć drużyn ze szkół gimnazjalnych gminy Zamość: G1, G2, G4, G5, G Społeczne i G z Jarosławca. Rywalizacja była ostra i wyrównana i oczywiście wszyscy chcieli wygrać. 

Najlepsi okazali się uczniowie naszego Gimnazjum zajmując 1 miejsce po zaciekłym meczu i karnych z Gimnazjum 2. Gratulujemy wygranej!!!


Skład drużyny: Mateusz Ząbczyk 3A, Paweł Kidybiński 3A, Kacper Wanarski 3A, Krystian Luterek 3C, Norbert Szewczak 2C, Karol Krupiński 2A, Eryk Kowalski 2C, Szymon Wanarski 1B, Bartosz Bratkowski 1B, Michał Pastuszak 1A, Piotr Moskal 1A, Przemek Zawiślak 1A, Jakub Izdebski 3A.

Tekst i zdjęcia: Monika Kozłowska

Laureaci na gali

W dniu 11 maja 2017 roku w auli Centrum Transferu Wiedzy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II odbyła się uroczysta gala podsumowująca konkursy przedmiotowe organizowane dla uczniów gimnazjum przez Lubelskiego Kuratora Oświaty w roku szkolnym 2016/2017. 

Podczas uroczystości uhonorowano laureatów konkursów oraz podziękowano nauczycielom i dyrektorom szkół za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktyczno – wychowawczej z uczniami. 

Gratulacje otrzymali również rodzice naszych zdolnych uczniów. Są nimi:
Kamila Zych z klasy IIIa – laureatka konkursu z biologii (nauczyciel pani Marta Majewska),
Wiktor Wachowicz z klasy IIc – laureat konkursu ortograficznego (nauczyciele – pani Joanna Muda i pani Alicja Dubel).

Wiktor nie mógł być obecny na uroczystości z powodu ważnego egzaminu w Szkole Muzycznej.  Nagrodę, w jego imieniu odebrała Pani Dyrektor Alicja Dubel.

Serdecznie gratulujemy naszym uczniom oraz ich rodzicom i życzymy dalszych sukcesów!

Tekst i zdjęcia: Marta Majewska

Awans naszych lekkoatletów

Dnia 11 maja uczniowie naszego Gimnazjum wzięli udział w Szkolnej Lidze Lekkoatletycznej. 
Do szczebla rejonowego zakwalifikowali się zawodnicy, którzy stanęli na podium.

Są to: 
Amelka Majzer z kl. 1A w biegu na 100m-brąz, 
Natalka Miedziak z kl. 2C w biegu na 600m-srebro, 
Kinga Pisarew z kl. 2C w skoku w dal-brąz, 
Dawid Ulanowski z kl. 2C w skoku wzwyż-srebro,
Mateusz Ząbczyk z kl. 3A w biegu na 2000m-złoto. 

Gratulujemy wyników i trzymamy kciuki za występ na rejonie.

Tekst i zdjęcia: Monika Kozłowska

„Papierowe Królestwo” w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu

W dniu 10 maja 2017 r. w Bibliotece Pedagogicznej miało miejsce bardzo ciekawe przedstawienie, adresowane do dzieci klas II-III szkół podstawowych.  Była  to niespodzianka dla laureatów regionalnego konkursu czytelniczego „Czy znasz…”, odbierających w tym dniu swoje nagrody i wyróżnienia.

 W ramach wieloletniej współpracy pracownicy Biblioteki Pedagogicznej oraz  nauczyciele i  uczniowie  Szkoły Podstawowej nr 7  i Gimnazjum nr 1 postanowili wspólnie wystawić przygotowany w Zespole Szkół nr 2 teatrzyk kukiełkowy „Papierowe Królestwo”. Scenariusz przedstawienia oparto na motywach bajki J. I. Kraszewskiego. Pomysłodawcami zaś tego przedsięwzięcia byli uczniowie Gimnazjum nr 1. Piękne, kolorowe marionetki wykonała p. Anna Sawiniec-Szczech. Autorem tekstu finałowej piosenki jest p. Katarzyna Beda. Nad realizacją spektaklu pracowały p. Anna Sokalska-Wosiek i p. Maria Garbuz.  Z ramienia Biblioteki Pedagogicznej w wystawienie teatrzyku zaangażowali się: p. Anetta Sienkiewicz, p. Alicja Piskorska, p. Agnieszka Kowalczyk i p. Marcin Czubara.

W przedstawieniu wystąpili:
Jagoda Hałasa, Daria Terlecka kl. IIa SP7
Hanna Pastuszak kl. IIc  SP7
Franciszek Barnowski kl. IIb Gimnazjum nr1
Łukasz Zawiślak kl.  IIIa Gimnazjum nr1
Wioleta Bielecka, Magdalena Kardasz, Adrian Rabczyński, Aleksandra Siekierda, Joanna Suchowicz, Kamila Swatowska, Kamila Świrska, Martyna Wiatr kl. IIIb Gimnazjum nr1

Gorący aplauz widowni  zgromadzonej w Bibliotece Pedagogicznej jest zachętą dla twórców spektaklu, aby pokazać „Papierowe Królestwo” przed własną, szkolną publicznością przy okazji Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek, która odbędzie się 3 czerwca 2017r.

Serdecznie zapraszamy!

tekst: Maria Garbuz
zdjęcia: Anna Sokalska-Wosiek

Twój Dar Serca dla Hospicjum

Już po raz dziewiąty nasza szkoła przystąpiła do akcji „Twój Dar Serca dla Hospicjum”.
Organizatorem akcji jest Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia. Akcja polega na zbiórce pieniędzy, aby wspomóc swoich rówieśników, terminalnie i nieuleczalnie chore dzieci – podopiecznych lubelskiego Hospicjum.
Celem akcji jest edukacja najmłodszych obywateli, uwrażliwienie ich na potrzeby drugiego człowieka oraz nauka współpracy na rzecz pozytywnych zmian, które można wprowadzać w najbliższym otoczeniu.
Otrzymane wsparcie finansowe w tym roku przeznaczone zostanie na: zakup leków, środków higieniczno-opatrunkowych dla podopiecznych, zakup sprzętu medycznego, naprawy i zakup części zamiennych do sprzętu medycznego.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w tą akcję.

Joanna Muda

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Jak co roku, 3 maja reprezentacja naszej szkoły uczestniczyła w patriotycznych uroczystościach miejskich na Rynku Wielkim. Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczął ceremoniał wojskowy. Manifestację uświetnił występ Zespół Pieśni i Tańca Zamojszczyzna. Następnie okolicznościowe przemówienie wygłosił Prezydent Miasta – pan Andrzej Wnuk. Kolejnym punktem obchodów był Apel Pamięci zakończony salwą honorową.
Na zakończenie delegacje złożyły kwiaty przy tablicy upamiętniającej pobyt w Zamościu marszałka Józefa Piłsudskiego i odbyła się defilada z udziałem kompanii honorowej, pocztów sztandarowych, pieszych pododdziałów historycznych i Szwadronu Kawalerii.

Tekst: I. Zgnilec, I. Kurzempa-Sarzyńska 
Zdjęcia: J. Muda, M. Drozd, I. Kurzempa-Sarzyńska

Dzień Flagi RP

Dnia 2 maja 2017 roku delegacja naszej szkoły w składzie: Kamila Swatowska i Joanna Suchowicz z klasy IIIb wraz z opiekunką Joanną Mudą uczestniczyła w miejskich uroczystościach związanych ze świętem Flagi RP. 
Obchody Dnia Flagi RP rozpoczęły o godz.11.00 w Sali "Consulatus" zamojskiego Ratusza wykładem otwartym dla samorządów szkolnych i studenckich pt. „ 2 maja -Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej; Polski protokół flagowy”.
Uczniowie dowiedzieli się jakie funkcje pełnią polskie symbole państwowe, poznali historię godła i flagi Polski na przestrzeni wieków. Dowiedzieli się o obowiązujących proporcjach flagi oraz sposobach jej eksponowania. Następnie punktualnie o godz. 12 na Rynku Wielkim odbyło się uroczyste podniesienie flagi państwowej w honorowej asyście służb mundurowych Garnizonu Zamość, z udziałem wojska, przedstawicieli władz miasta, a także reprezentacji szkół i organizacji.

Tekst i zdjęcia: J. Muda 

Pamiętamy o bohaterach narodowych

W przeddzień ważnych rocznic narodowych uczniowie klasy IIIc pod opieką wychowawcy udali się pod pomnik Batalionów Chłopskich, nad którym szkoła nasza sprawuje honorowy patronat od wielu lat, aby uczcić pamięć poległych bohaterów narodowych. Młodzież wykonała niezbędne prace porządkowe wokół pomnika oraz zapaliła znicze.

Tekst i zdjęcia: J. Muda

ŚPIEWAJĄ I ŚPIEWAJĄ

27 kwietnia w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Zamościu odbyły się przesłuchania muzyczne XVI Wojewódzkiego Konkursu Twórczości Dla Dzieci i Młodzieży „Zawsze niech będzie…”

Nasza szkoła była licznie reprezentowana przez wokalistów w trzech kategoriach wiekowych:

Klasy 1 – 3  Szkoły Podstawowej: duet z klasy IIc - Maja Stankiewicz i Amelia Osuch, duet z klasy IIIbOliwia Bielec i Karolina Flis, solistka z klasy IIIc  - Aleksandra Krawczuk.

Klasy 4 – 6 Szkoły Podstawowej: solistki – Wiktoria Czerniak z klasy IVb i Martyna Wnuk z klasy Va.

Klasy 1 – 3 Gimnazjum: Aleksandra Bełz – kl. 1A, Zuzanna Gałan – kl. 1C, Franciszek Barnowski – kl. 2B, Martyna Wiatr – kl. 3B.

Opiekunem śpiewających uczniów jest p. K. Beda.

Werdykt Jury, na który niecierpliwie czekamy, ogłoszony zostanie podczas Koncertu Galowego podsumowującego Konkurs w dniu 26 maja w siedzibie SOSW.

Tekst i zdjęcia: K. Beda

WOKALIŚCI „NA FALI”

26 kwietnia 2017 r. w Bursie Międzyszkolnej nr 2 w Zamościu miał miejsce jubileuszowy X Przegląd  Poezji Śpiewanej Poświęcony Twórczości Marka Grechuty. Wokaliści z województwa lubelskiego z trudnym tematem poezji śpiewanej zmierzyli się w trzech kategoriach: gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalne, uczniowie mieszkający w bursach i internatach.

Reprezentacja Gimnazjum nr 1: Martyna Wiatr, Franciszek Barnowski, Zuzanna Gałan, Aleksandra Bełz, wspaniale pokazała swoje możliwości i umiejętności wokalne.

1 miejsce wyśpiewała Martyna WIATR (kl. 3B)

2 miejsce wyśpiewał  Franciszek BARNOWSKI  (kl. 2B)

Wyróżnienie przyznano Zuzannie GAŁAN (kl. 1C)

Uczniowie pracują pod opieką p. Katarzyny Bedy.

Gratulujemy i czekamy na Wasze kolejne sukcesy

Tekst: K. Beda, zdjęcia: K. Beda, A. Bełz

Egzamin gimnazjalny

19 kwietnia o  godzinie 9.00 rozpoczął się egzamin gimnazjalny, który tradycyjnie potrwa trzy dni. Pierwsza  część - humanistyczna, na którą składają się egzaminy z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie oraz z zakresu języka polskiego .Gimnazjaliści z trzecich klas w kolejnych dniach będą musieli także zdać testy z dwóch kolejnych części egzaminu: z wiedzy matematyczno-przyrodniczej oraz z języków obcych. To bardzo ważny moment dla uczniów trzecich klas gimnazjów.

Test z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie rozpoczyna zmagania gimnazjalistów i trwa 60 minut. Po tym czasie uczniowie udają się na godzinną przerwę, po której o godzinie 11.00 przystępują do testu  z języka polskiego, który potrwa nieco dłużej, bo aż 90 minut.

Drugiego dnia, na egzaminie z wiedzy matematyczno-przyrodniczej uczniowie w pierwszym bloku znajdą zadania z nauk przyrodniczych - biologii, chemii, fizyki i geografii, natomiast w drugim - zadania z matematyki.

W piątek egzamin z języka obcego przeprowadzony zostanie na dwóch poziomach. Najpierw test na poziomie podstawowym, na  którego rozwiązanie uczniowie będą mieli 60 minut.

Po przerwie gimnazjaliści przystąpią do testu na poziomie rozszerzonym, który również potrwa 60 minut.

Trzymamy kciuki za naszych gimnazjalistów i życzymy im powodzenia!

 Tekst: Wychowawcy klas trzecich

ORGANIZACJA EGZAMINU GIMNAZJALNEGO 2017

19.04.2017 ŚRODA

Godz.8.10 – zbiórka uczniów klas III w salach lekcyjnych

Godz. 8.15 - Losowanie miejsc na sali, rozdanie danych i naklejek

Godz. 9.00 – 10.00 (10.20-przedłużony czas) – I część – HISTORIA I WOS

PRZERWA

Godz.11-12.30 (13.15- przedłużony czas) – II część – J. POLSKI

20.04.2017. CZWARTEK

Godz.8.10 – zbiórka uczniów klas III w salach lekcyjnych

Godz. 8.15 - Losowanie miejsc na sali, rozdanie danych i naklejek

Godz. 9.00 – 10.00 (10.20-przedłużony czas) – I część – P.PRZYRODNICZE

PRZERWA

Godz.11-12.30 (13.15- przedłużony czas) – II część – MATEMATYKA

21.04.2017. PIĄTEK

Godz.8.10 – zbiórka uczniów klas III w salach lekcyjnych

Godz. 8.15 - Losowanie miejsc na sali, rozdanie danych i naklejek

Godz. 9.00 – 10.00 (10.20-przedłużony czas) – I część – J. ANGIELSKI PP

PRZERWA

Godz.11-12.00 (12.30- przedłużony czas) – II część –  J. ANGIELSKI PR

W dniach 19.-21.04.2017 r. klasy I i II gimnazjum nie mają zajęć.

Apel wielkanocny

„Potrzeba nam nowej wiosny, wiosny ducha i wiosny serca.
Potrzeba nam odrodzić się z nowym duchem i nowym sercem...”

Pod takim hasłem w środę 12 kwietnia w Zespole Szkół nr 2 w Zamościu odbył się uroczysty apel z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy. Montaż słowno muzyczny w wykonaniu młodych artystów szkoły podstawowej oraz gimnazjum obejrzała cała społeczność szkolna, rodzice, nauczyciele oraz Pani Alicja Dubel dyrektor szkoły.

Występ skłaniał do osobistej refleksji i przypomniał wszystkim, że już za kilka dni zakończy się czterdziestodniowe oczekiwanie na radość wielkanocnego poranka. Niezwykła atmosfera tego wydarzenia wprawiła wszystkich uczestników w świąteczny nastrój.

Spektakl został przygotowany pod kierunkiem katechety Pani Marzeny Chmiel, oprawę muzyczną zapewniła Pani Katarzyna Beda wraz z chórem Forte. Dekoracją świąteczną zajęli się uczniowie zajęć dekoratorskich pod okiem Pani Anny Sawiniec-Szczech.

tekst: Marlena Szczepanek
zdjęcia: Katarzyna Serafin, Waldemar Orzechowski

Koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego

10 kwietnia 2017 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w koncercie Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego pt. "Ojczyzno ma" w ramach obchodów 77 Rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

Koncert składał się z siedmiu części:
I Armia Krajowa na terenach Polski południowo-wschodniej
II Powstanie antykomunistyczne w Polsce w latach 1944-1953
III Poznański czerwiec 1956 r.
IV Studencki marzec 1968 r.
V Masakra na Wybrzeżu 1970 r.
VI Strajki 1976 r.- Powstanie Komitetu Obrony Robotników 
VII Współczesne Wojsko Polskie

 Koncert wywarł wielkie wrażenie na słuchaczach.

Tekst i zdjęcia: M. Bożek

KOLEJNY SUKCES WOKALISTEK GIMNAZJUM

7 kwietnia w Klubie Batalionowym w Zamościu odbył się V Konkurs Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej „Chłopcy Malowani”, organizowany przez Liceum Ogólnokształcące Centrum Szkół Mundurowych i Klub Batalionowy. Wśród  ponad 120  wykonawców były również wokalistki  z Gimnazjum nr 1.

1 miejsce wyśpiewała Aleksandra Bełz (kl.1a), wyróżnienie Posła Sławomira Zawiślaka otrzymała Katarzyna Horoszkiewicz (1b)  oraz  wyróżnienie otrzymał Zespół Wokalny >FORTE< /Aleksandra Bełz 1a,  Amelia Majzer 1a, Oliwia Kozłowska 1a, Aleksandra Dembicka 1a, Katarzyna Horoszkiewicz 1b, Zuzanna Gałan 1c, Julia Ogranista 1c/. Dziewczyny pracują pod opieką p. Katarzyny Bedy.

Gratulujemy sukcesów i czekamy na kolejne!!!

Tekst: K. Beda, zdjęcia: J. Organista, K. Beda

Ogłoszenie!
Znakowanie rowerów w szkole!

Zespół Szkół nr 2 po raz kolejny weźmie udział w „Kampanii Rowerowy Maj”. 

W związku z tym  w dniu 6 kwietnia 2017 roku o godzinie 10.30  w sali nr 9  Szkoły Podstawowej nr 7 odbędzie się spotkanie uczniów uczestniczących w „Rowerowym Maju” z funkcjonariuszami Policji i Straży Miejskiej. 

Temat spotkania to bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Informujemy jednocześnie, że w tym dniu, od godz. 10.30 do końca spotkania, będzie możliwość znakowania rowerów dla wszystkich uczniów naszej szkoły – wymagana jest obecność prawnego opiekuna dziecka!

Anna Sawiniec - Szczech  

Archipelag Skarbów

W dniach 28-29.03.2017 r. uczniowie klas II Gimnazjum nr 1 w Zamościu uczestniczyli w programie profilaktycznym „Archipelag Skarbów”, zorganizowanym przez Fundację Wychowanie i Profilaktyka z Buska – Zdroju. Zajęcia odbywały się w CKF „Stylowy”. Program miał zachęcić młodzież do zdrowego stylu życia, tj. do unikania alkoholu, narkotyków, dopalaczy, pornografii, przemocy. Celem tego programu było również wzmocnienie pozytywnego potencjału młodzieży w jej własnych oczach, kierowanie się w życiu wartościami i zasadami, budowanie relacji z innymi opartych na wzajemnym szacunku.

Uczniowie naszej szkoły bardzo chętnie brali udział w różnego rodzaju ćwiczeniach i konkursach. Na zakończenie programu odbył się Festiwal Twórczości. Wśród nagrodzonych i wyróżnionych prac literackich, plastycznych, multimedialnych, były: piosenka Moniki Orszewskiej - kl. IIb, wiersz Krzysztofa Pizonia - kl. IIb, praca plastyczna Izabeli Horoch - kl. II a i Karoliny Kijek - kl. IIb oraz prezentacja multimedialna Michała Malczewskiego - kl. II c. Archipelag Skarbów bardzo podobał się młodzieży.

Tekst: Paulina Juszczak – kl. IIb, zdjęcia: M. Drozd, W. Orzechowski

Co dalej trzecioklasisto?

W ubiegłym tygodniu uczniowie klas trzecich gimnazjum mieli możliwość zapoznania się z ofertą edukacyjną szkół ponadgimnazjalnych podczas Targów Edukacyjnych i Dni Otwartych zamojskich szkół średnich.
Bogaty program skierowany do gimnazjalistów pomógł większości uczniów podjąć ostateczną decyzję o dalszej edukacji.

(tekst i zdjęcia: J. Muda, L. Mróz, J. Beńko)

Tak. Pomagam

W dniach 24 – 25.03.2017r.  po raz kolejny uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Zamościu, zarówno Szkoły Podstawowej nr 7, jak i Gimnazjum nr 1 pod opieką nauczycieli uczestniczyli w akcji charytatywnej Caritas „Tak. Pomagam”. 

Akcja polegała na zbiórce produktów żywnościowych prowadzonej w sklepach na terenie naszego miasta. Zebrane artykuły spożywcze trafią przed świętami wielkanocnymi do osób i rodzin najbardziej potrzebujących.

Tekst: Joanna Muda, zdjęcia: Jadwiga Beńko

Ola wśród mistrzów ortografii francuskiej

Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w konkursach odbywających się w ramach Dni Frankofonii, organizowanych przez II LO im. Marii Konopnickiej w Zamościu oraz Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Francuskiego PROF-EUROPE.

W konkursach: „Mistrz Ortografii Francuskiej” oraz „Poznajemy Francję poprzez stacje dydaktyczne" wzięły udział uczennice kl IIc: Aleksandra Jonak, Anna Płatek i Julia Sobczyk. Reprezentantki naszej szkoły wykazały się dużymi umiejętnościami językowymi oraz wiedzą o Francji.

Aleksandra Jonak zajęła II miejsce w konkursie „Mistrz Ortografii Francuskiej ”

  Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

(tekst i zdjęcia: Marta Kuryło)

Konkursy w III LO

Dnia 24 marca uczniowie naszego gimnazjum brali udział w konkursach przedmiotowych z biologii i matematyki organizowanych w ramach dni otwartych w III LO im. C.K. Norwida w Zamościu, byli to uczniowie klasy 3a - Igor Raczkiewicz, Kinga Kaszyca, Sebastian Salej i Karolina Kołcon oraz uczeń klasy 2b – Emil Łasocha.

Najmłodszy z uczestników, Emil Łasocha, zajął I miejsce w konkursie matematycznym o nagrodę Dyrektora III LO.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Tekst: Katarzyna Kosiarska,  zdjęcia: Waldemar Orzechowski

Tydzień Języka Polskiego

W dniach 17 – 22 marca w naszej szkole odbywał się Tydzień Języka Polskiego.

Poszczególne klasy uczestniczyły w różnych działaniach – wszystkie one związane były z naszym ojczystym językiem. Chętni uczniowie wykonywali plakaty promujące język polski, rysowali rebusy, przedstawiali scenki tematyczne, pokazywali prezentacje i wygłaszali referaty dotyczące poprawności językowej.

Uczniowie klasy 3a przygotowali i przeprowadzili wśród swoich młodszych kolegów konkursy: - mitologiczny – zwycięzcami zostali: I. Horoch z kl.2a, P. Juszczak z kl.2b,M. Krawiec z kl.2c; - znajomości przysłów polskich dla klas II – najlepsze wyniki uzyskali: K. Maślona z kl.2a, K.Pizoń z 2b, J. Sobczyk  z kl.2c.

Odbył się także konkurs recytatorski – gratulujemy sukcesu W. Wójcik z kl.1b, J. Lachawiec i O. Kozłowskiej z kl.1a.

W klasach pierwszych został przeprowadzony konkurs ortograficzny – klasowymi mistrzami ortografii zostali: w kl. 1a K. Oberda i J. Lachawiec, w kl.1b T. Jesionek, w kl.1c W. Kitka.

Dyktando napisała też klasa 6 – najlepszą znajomością zasad ortograficznych wykazała się A. Tokarska.

Przeprowadziliśmy również konkurs kaligraficzny – szczególnie starannym pismem mogą się pochwalić: B. Bratkowski i N. Tyszko z kl.1b, O. Mucha z kl.1a oraz M. Tabała z kl.2b.

Klasy III rozwiązywały quizy ze znajomości lektur szkolnych.

Dodatkowo - jak relacjonuje Magda Staśko – „uczennice klasy 3c rozdawały dzieciom z podstawówki kruche ciasteczka z polskim przysłowiem w środku, które wcześniej same przygotowały. Młodzi mieli szansę poznać nowe motta i wypróbować wypieki, ale musieli również wykazać się siłą, by zajrzeć do środka, ponieważ ciastka okazały się twardsze niż myśleli, a niektórzy nawet zjedli przez przypadek kawałek karteczki. Oczywiście nic się nikomu nie stało i każdy był zadowolony”.

Bardzo dziękujemy wszystkim za udział w przedsięwzięciu.

Starajmy się pamiętać o naszym języku nie tylko przez tydzień – o świadomość i poprawność językową warto dbać zawsze.

Tekst i zdjęcia: E. Wilczyńska-Krawiec i M. Staśko z kl.3c

KOŁO PLASTYCZNE

Od początku roku szkolnego działa w naszej szkole koło plastyczne, które prowadzi p. Marta Słomianowska. Uczęszczają na nie chętni uczniowie ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Spotkania odbywają się co drugi czwartek w sali nr 15 i trwają od 2 do 2,5 godzin.

Zajęcia mają na celu rozwijanie kreatywności oraz wyobraźni dzieci i młodzieży. Uczestnicy mają okazję poznać nowe techniki plastyczne, nauczyć się realizować nowe wyzwania oraz oswoić się z kierunkami sztuki współczesnej.

Spotkania odbywają się w miłej atmosferze, wszyscy się dobrze bawią i nawiązują nowe kontakty i przyjaźnie.

Tekst i zdjęcia: M. Słomianowska

Szkolny Dzień Odkrywania Talentów 2017

„TALENTY SĄ JAK DIAMENTY-
 NIEKTÓRE TRZEBA ZNALEŹĆ,
  A NIEKTÓRE TYLKO OSZLIFOWAĆ”  

 

Jak każdego roku, 21 marca 2017 roku w Szkole Podstawowej nr 7 i w Gimnazjum nr 1 odbył się Dzień Odkrywania Talentów. Jest to jedna ze znaczących szkolnych imprez wspierających wszechstronny rozwój uczniów, ich kreatywność i zainteresowania. Nie bez znaczenia jest też fakt, iż dzieci i młodzież tradycyjny Dzień Wagarowicza spędzają bezpiecznie w szkole ze stuprocentową frekwencją. 
Reprezentanci wszystkich klas wraz z wychowawcami przygotowywali się do swoich wystąpień bardzo starannie. W efekcie powstało bardzo ciekawe i emocjonujące widowisko dla całej społeczności Zespołu Szkół nr 2. Był to przegląd różnorodnych talentów: plastycznych, recytatorskich, muzycznych, wokalnych, aktorskich, akrobatyczne, tanecznych, sportowych. Niepowtarzalny klimat stworzyli prowadzący imprezę nauczyciele: pani Marta Słomianowska, pani Marlena Szczepanek i pan Piotr Biłant. W komisji sędziowskiej w tym roku zasiedli: Dyrektor Zespołu Szkół nr 2 – pani Alicja Dubel, wicedyrektor szkoły – pani Iwona Kurzempa -Sarzyńska, zaproszony gość: Dyrektor Domu Kultury w Werbkowicach i wiceprzewodniczący szkolnej Rady Rodziców - pan Andrzej Osuch, nauczyciele: pani Anna Sawiniec-Szczech, pani Katarzyna Beda, pani Alicja Szcześniak i pan Waldemar Orzechowski. Zdaniem jurorów wszyscy wykonawcy zasłużyli na nagrodę. Jednak regulamin nakazywał wyłonić jednego zwycięzcę w każdej kategorii. Spośród klas I – III szkoły podstawowej najlepsza okazała się klasa II d (wych. pani Anna Kardasz). W kategorii klas IV – VI zwyciężyła klasa Va (wych. pani Marta Słomianowska) a wśród gimnazjalistów pierwsze miejsce zajęli uczniowie klasy Ib (wych. pani Edyta Wilczyńska-Krawiec). „Dzień Talentów” to niewątpliwie bardzo ciekawe doświadczenie oraz wspaniała zabawa dla uczniów naszej szkoły. 

Tekst: Maria Garbuz, zdjęcia: Katarzyna Serafin, Małgorzata Drozd

Tydzień Języka Polskiego w Gimnazjum nr 1
15 – 22 marca 2017 r.

Projekt przygotowany przez nauczycielki języka polskiego: panią Edytę Wilczyńską-Krawiec i panią Joannę Mudę w ramach innowacji kulturowej Myślę, więc jestem… jest doskonałą okazją do zgłębiania wiedzy o języku ojczystym i świetną formą nauki poprzez zabawę.

Język polski nie musi być nudny ani trudny!!!

Zachęcamy wszystkich uczniów naszego gimnazjum do wzięcia udziału w zaplanowanych przez Waszych rówieśników działaniach – szczegóły na załączonym plakacie.

Do nauczycieli języka polskiego można również zgłaszać własne pomysły do zrealizowania – ciekawe inicjatywy będą nagrodzone punktami dodatnimi oraz dobrymi ocenami z j. polskiego

Prosimy też o zgłaszanie do swoich nauczycieli j. polskiego udziału w poszczególnych konkursach.

KOLEJNY SUKCES TANECZNY PAWŁA

Na Ogólnopolskim Turnieju Tańca w Mielcu (19.03.2017) nasz uczeń Paweł Kidybiński razem z partnerką Małgorzatą Łopocką – zajął  I miejsce w kategorii pow. 16 lat klasa B w tańcach standardowych  i V miejsce w tańcach latynoamerykańskich.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów tanecznych.

Lekcja dobrego wychowania w OREW- ie

W dniu 16 marca 2017r. uczennice klasy Ib,  Martyna Krawczuk i Karolina Ulicka przeprowadziły z wychowankami OREW-u zajęcia na temat  pożądanych zachowań w szkole. Gimnazjalistki wykorzystały materiały, które prezentowały na lekcji  wychowawczej w swojej klasie. Przygotowały je w oparciu o „Kodeks pożądanych zachowań”,  wypracowany podczas debaty przez uczniów i  od kilku lat obowiązujący w szkole.

Martyna  przedstawiała poszczególne  wzorce zachowań, a Karolina bardzo obrazowo ilustrowała je  teatralnymi  gestami.  Pomysł bardzo się spodobał kolegom z OREW-u, którzy pochwalili się, iż sami też przestrzegają wielu z prezentowanych  zasad.

tekst i zdjęcia: Maria Garbuz

„KARTKI Z POWSTANIA”

„(...) Historia przyszła do mnie,
A nie ja do niej.
I przeszła się po nas fest...”

15 marca uczniowie klas trzecich gimnazjum uczestniczyli w spektaklu teatralnym zrealizowanym na podstawie utworu Mirona Białoszewskiego pt. „Pamiętnik z powstania warszawskiego” przez Kielecki Teatr Lektur.

„Kartki z powstania”  to sztuka o anonimowych mieszkańcach Warszawy, ich losach oraz stosunku do powstania, jedyną rozpoznawalną osobą jest sam Miron Białoszewski. Najważniejszym zamierzeniem autora było jednak ukazanie tego,  jak zmieniały się postawy cywilnych powstańców w zależności od losów- od początkowej euforii po niechęć, od obojętności po heroiczną walkę, od walki po chęć kapitulacji. Sztuka ta- parafrazując słowa samego autora „ukazuje szarego od kurzu człowieka, szukającego żywności i możliwości przetrwania”.

Spektakl ten wywołał na widzach niesamowite wrażenie- niejednej osobie zakręciła się w oku łza....

Tekst i zdjęcia: J. Muda

Ogólnopolski Dzień Matematyki w naszej szkole

14 marca 2017r. odbył się w naszej szkole Dzień Matematyki, który z inicjatywy 4improve (Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju), został wpisany do kalendarza świąt nietypowych oraz faktopedii:

- 9 marca – Dzień Polskiej Statystyki
- 12 marca – Dzień Matematyki
- 14 marca – Dzień liczby Pi
- 25 kwietnia – Dzień Maturzysty.

Tegoroczny dzień Matematyki odbywał się pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Trzyosobowe drużyny z każdej klasy gimnazjum oraz klas IV-VI szkoły podstawowej zmagały się z obliczeniami podczas Turnieju zadaniowego pod hasłem „Pieniądze to nie wszystko”. Również uczniowie klas I-III, podzieleni na grupy,  w ramach edukacji matematycznej  rozwiązywali zadania na swoim poziomie.

Wszyscy dzielnie zmagali się z obliczeniami  nietypowych problemów osadzonych w kontekście pieniądza, monet, zakupów.

Uzupełnieniem obchodów była wystawa „Gry i zabawy matematyczne”. Podczas przerw można było skorzystać z różnego rodzaju gier planszowych, układanek, tangramów, rozwijających logiczne myślenie, spostrzegawczość, uwagę.

Wyniki turnieju klas IV-VI szkoły podstawowej:

I miejsce – klasa 5a

II miejsce – klas 4b

III miejsce – klasa 4a i 6a.

Wyniki turnieju w gimnazjum:

I miejsce – klasa 3B i 3C

II miejsce – klas 1C, 2A,2B, 3A

III miejsce – klasa 1A, 1B, 2C.

Gratulujemy! Życzymy przyjemnej zabawy z matematyką!

Tekst: J. Krywko, zdjęcia: M. Wilkołazka

Klasa I B na kręglach

13 marca 2017 r. klasa IB wraz z Panią wychowawczynią Edytą Wilczyńską- Krawiec wybrała się na kręgle. Chłopcy sprawili wspaniały prezent dziewczynom z okazji Dnia Kobiet. Wszyscy bardzo ucieszyli się na wieść o wyjściu do kręgielni.

Zaraz po otwarciu salonu gier rozpoczęła się zdrowa i wesoła rywalizacja. Dobraliśmy się w grupy i zaczęliśmy rzucać, czasami celnie, a czasem nie. Nikt się jednak nie zrażał, bo to tylko gra. Zabawa trwała w najlepsze. Niestety wszystko co piękne, szybko się kończy. Nadszedł koniec gry i wszyscy niechętnie zeszli z torów.

Na szczęście mieliśmy jeszcze jedną atrakcję - pizzę, którą z chęcią zjedliśmy. Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie zagrali jeszcze w piłkarzyki. Czas leciał nieubłaganie i trzeba było opuścić kręgielnię Balaboom.

Zmęczeni, ale szczęśliwi po wyjątkowym dniu, wróciliśmy do domów. Umówiliśmy się nawet na następne wyjście na kręgle.  

Tekst: Karolina Ulicka – kl. 1b
Zdjęcia: Zuzanna Śmiałko i Bartosz Bratkowski  – kl. 1b

  Powitali wiosnę na sportowo

W sobotę 11 marca 2017r. w hali ZS ponadgimnazjalnych Nr 5 w Zamościu od był się Halowy Turniej Piłki Nożnej „Powitanie Wiosny”. W turnieju udział wzięły dwie zaprzyjaźnione szkoły – Zespół Szkół Nr 2 w Zamościu i Zespół Szkół Społecznych również z Zamościa. Zawody przebiegały w towarzyskiej atmosferze i zgodnie z zasadami „fair play”. Uczniowie obu szkół rywalizowali w trzech kategoriach: edukacja wczesnoszkolna kl. 1-3, szkoła podstawowa kl. 4-6 oraz gimnazjum kl. 1-2.

W trakcie rozgrywek prowadzona była klasyfikacja najlepszych zawodników, bramkarzy i króla strzelców turnieju. Na koniec zawodów wszyscy uczestnicy otrzymali słodki upominek, a najlepsi dyplomy i drobne upominki. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w zawodach.

Tekst i zdjęcia: J. Bekas

III Konkurs Historyczny 
„Trudne decyzje, kontrowersyjne wybory – Żołnierze Wyklęci”

10 marca 2017 r. odbyła się III edycja Konkursu Historycznego „Trudne decyzje, kontrowersyjne wybory – Żołnierze Wyklęci”. Organizatorami tego przedsięwzięcia jest Gimnazjum nr 1 im. A. Mickiewicza oraz Muzeum Zamojskie. Konkurs adresowany był do uczniów gimnazjów województwa lubelskiego. Za przygotowanie logistyczne odpowiadały p. Małgorzata Drozd oraz p. Marta Słomianowska – nauczycielki Zespołu Szkół nr 2 w Zamościu, za przygotowanie merytoryczne – p. Maria Rzeźniak – starszy kustosz Muzeum Zamojskiego.

Konkurs odbył się pod honorowym patronatem
• Prezydenta Miasta Zamość
• Lubelskiego Kuratora Oświaty
• Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie
• Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Oddziała w Zamościu.
Katolickie Radio Zamość objęło go patronatem medialnym.

Tegoroczna edycja została poświęcona kobietom w konspiracji. Bohaterkami zostały: Maria Teresa Biczyńska ps. „Wredna”, „Anielka” (1923 - 1992), Iza Bakońska Gajewska ps. „Hanka” (1930 - 2016), Wanda Siwiłło (1932– żyjąca). Ponad to uczestnicy mieli się także wykazać znajomością działalności organizacji harcerskiej „Szara Brać” oraz organizacji „Kraj”, z którymi były powiązane bohaterki.

Do konkursu przystąpiło 10 drużyn z 6 szkół:
• Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Szczebrzeszynie
• Zespół Szkół w Żdanowie
• I Społeczne Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Zamościu
• Zespół Szkół w Werbkowicach
• Gimnazjum nr 2 im. Jana Zamojskiego XVI Ordynata w Zamościu
• Gimnazjum nr 1 im. A. Mickiewicza w Zamościu.

Tradycją stało się, że konkurs odbywa się podczas żywej lekcji historii, gdyż celem organizatorów jest, aby uczestnicy wzbogacili swoją wiedzę na temat trudnej historii Zamojszczyzny podczas II wojny światowej oraz w latach powojennych. Ponieważ los bohaterek związany był z harcerstwem, młodzież uczestniczyła w wycieczce po Zamościu do miejsc związanych z tą tematyką. W międzyczasie uczestnicy rozwiązywali zadania konkursowe.
W pierwszej kolejności udano się do Harcerskiego Klubu „WIKING”, gdzie na konkursowiczów czekała już druhna hm. Sława Bilska, opiekunka 6 Drużyny Harcerskiej „Rzarłacze” im. Jadwigi Harczuk – Muszyńskiej. Wszyscy ustawili się w kręgu wokół płonących świec. Przy pomocy dziewcząt z 4 Zamojskiej Drużyny Harcerek „Las” im. Jadwigi Harczuk – Muszyńskiej, druhna Bilska odśpiewała harcerski hymn. Do śpiewających przyłączyli się niektórzy uczestnicy i opiekunowie, bo okazało się , że wśród nich również są druhny i druhowie.
Po tej wzruszającej chwili druhna Bilska opowiedziała o historii harcerstwa na Zamojszczyźnie, jak wyglądało ono w latach 70-tych, 80-tych. Pokazała swoją książeczkę harcerską oraz zdjęcia z tamtego okresu. Okazało się, że pierwsze drużyny na naszym terenie zostały założone już w 1917 r., tak więc w obecnym 2017 roku obchodzony będzie jubileusz 100-lecia harcerstwa na Zamojszczyźnie
Następnie p. Maria Rzeźniak poprowadziła grupę do Kościoła Franciszkanów, gdzie w latach 1945 – 2005 mieściło się Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych. To tutaj w 1949 r. uczniowie założyli organizację harcerską „Szara Brać”, do której należała Wanda Siwiłło, jedna z bohaterek konkursu. Niestety względy zdrowotne nie pozwoliły jej na osobiste spotkanie z młodzieżą, ale p. Maria Rzeźniak korzystając z zestawu głośnomówiącego połączyła się z nią telefonicznie. Uczestnicy wysłuchali krótkich wspomnień o trudnych czasach, kiedy za bycie harcerzem można było trafić na 15 miesięcy do więzienia na Zamku w Lublinie.
Zamojska Rotunda była kolejnym miejscem odwiedzonym przez młodzież. P. Maria Rzeźniak opowiedziała w skrócie o historii tego obiektu i wyjaśniła, dlaczego jest tak ważny dla mieszkańców Zamojszczyzny i dla harcerzy z „Szarej Braci”, którzy właśnie tutaj w celi harcerskiej złożyli swoją przysięgę. Aby uczcić wszystkich poległych, zapalono znicze. 
Ostatnim punktem wycieczki było Muzeum Sakralne Katedry Zamojskiej, gdzie przechowywany jest sztandar Hufca Harcerek ufundowany w 1948 r. Jest on kopią sztandaru z 1939 r., który został aresztowany po wkroczeniu Niemców do Zamościa i zaginął. 
Wycieczka dobiegła końca, zadania konkursowe zostały wykonane, należało je teraz szybko sprawdzić, aby wyłonić tych najlepszych. Komisja udała się do sprawdzania, a młodzież została zaproszona na ognisko, które przygotowano obok Restauracji Luneta za Plantach, w miejscu, gdzie kiedyś organizowano obozy harcerskie. Na uczestników czekały dodatkowe atrakcje. Jedną z nich był pokaz musztry brawuro wykonany przez druhów z 1 Zamojskiej Drużyny Harcerzy „WIATR” oraz gorąca grochówka przygotowana i wydana przez żołnierzy z 3 Batalionu Zmechanizowanego w Zamościu.
Po pysznym posiłku wszyscy uczestnicy konkursu wraz z opiekunami zostali zaproszeni do Galerii Rzeźby prof. Mariana Koniecznego, gdzie mogli wysłuchać wykładu dr Justyny Dudek (OBBH IPN w Lublinie) na temat:” Służba kobiet w konspiracji” oraz obejrzeć film pt.: „Inka”
Przyszedł czas na podsumowanie konkursu. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Pani Małgorzata Bzówka - Dyrektor Wydziału Kultury i Sportu Miasta Zamość, Pani Teresa Sawicka – starszy wizytator Lubelskiego Kuratorium Oświaty Oddziału Zamiejscowego w Zamościu, Pani Izabela Kawałko – Dyrektor Biura Poselskiego Posła Sławomira Zawiślaka, Pan Marian Derkacz – Sekretarz Zarządu ŚZŻAK Oddział w Zamościu, kpt Józef Łaba, Pani Alicja Dubel – Dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Zamościu oraz Pan Andrzej Urbański – Dyrektor Muzeum Zamojskiego w Zamościu.
Po krótkiej, lecz wzruszającej, części artystycznej przygotowanej przez p. Katarzynę Bedę oraz p. Martę Słomianowską wraz z uczennicami Gimnazjum nr 1 im. A. Mickiewicza w Zamościu, nastąpił finał konkursu. 

Oto werdykt komisji konkursowej:
I MIEJSCE
Kamila Śledź, Wiktoria Tochman oraz Mateusz Kasjaniuk
Gimnazjum nr 2 im. Jana Zamojskiego XVI Ordynata w Zamościu
II MIEJSCE
Ada Kostrubiec, Wiktor Wachowicz, Jakub Kopiel
Gimnazjum nr 1 im. A. Mickiewicza w Zamościu
III MIEJSCE
Danuta Ciupała, Aleksandra Magryta oraz Nina Kowalczyk
I Społeczne Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Zamościu
NAGRODA GŁÓWNA
Wiktoria Tochman
Gimnazjum nr 2 im. Jana Zamojskiego XVI Ordynata w Zamościu
Nagrody i dyplomy wręczali zaproszeni goście. 

Konkurs upłynął w miłej atmosferze, młodzi pasjonaci historii mieli wiele okazji, aby wzbogacić swoją wiedzę. Organizatorzy mają wielką nadzieję, że spotkanie z druhną Sławą Bilską , druhnami z 4 ZDH „LAS” oraz druhami z 1 ZDH „WIATR” przybliżyło ideę harcerstwa tym ,którzy nie mieli okazji do tej pory się z nim spotkać. Druh Kamil Pikor podkreślił, że ta młodzieżowa organizacja kładzie szczególny nacisk na wychowanie pozytywnych postaw młodzieży. Uczy szacunku dla przeszłości, symboli narodowych i patriotyzmu, który może wyrażać się przez codzienną naukę i pracę, uczciwość, życzliwość dla innych ludzi, poszanowanie przyrody, a także samodoskonalenie się, aby w przyszłości służyć innym. A kto raz złożył świadomie przysięgę harcerską, dodała druhna Sława Bilska, pozostaje w sercu harcerzem do końca życia.

Informacje na temat konkursu również na stronie Katolickiego Radia Zamość

oraz http://www.zamosconline.pl/ text.php?id=12895&rodz=wiad& tt=  

(Tekst: M. Słomianowska, zdjęcia: M. Drozd)

A może zostanę wojskowym?

Dnia 09.03.2017r. uczniowie klasy: IIIb i IIIc gimnazjum pod opieką p. pedagog uczestniczyli w konferencji „Służba w Wojsku Polskim w kontekście wprowadzanych zmian”. Organizatorem konferencji było Liceum Ogólnokształcące Centrum Szkół Mundurowych w Zamościu.

Prelekcję pt. „Organizacja i zadania Wojsk Obrony Terytorialnej oraz możliwości i zasady podejmowania służby w tej formacji” wygłosił płk Tadeusz Nastarowicz – dowódca 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Natomiast mjr Tomasz Dąbkowski – szef Wydziału Rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Zamościu, mówił o ochotniczych formach służby wojskowej. W konferencji wzięli udział uczniowie szkół gimnazjalnych, licealiści i studenci.

Uczestnicy konferencji mieli możliwość zadawania pytań dotyczących specjalistycznych kursów wojskowych oraz  przeciwwskazań zdrowotnych uniemożliwiających służbę. Po części oficjalnej  uczniowie naszej szkoły zrobili pamiątkowe zdjęcia z młodzieżą z CSM oraz z  panią dyrektor szkoły i panem majorem.

Tekst: Adam Hamerski -  kl. IIIc
Foto: Jadwiga Beńko

Święto wszystkich Pań – Dzień Kobiet w naszej szkole

„Spełnienia wszystkich marzeń,
Zadowolenia z siebie,
Radości życiowej
I aby każdy kolejny dzień
Był Dniem Kobiet”

Miłym wydarzeniem tego tygodnia w naszej szkole był obchodzony w sympatycznej atmosferze Dzień Kobiet. Chcąc umilić to święto wszystkim Paniom i Dziewczynkom, v-ce przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Bartosz Bratkowski w imieniu swoim i męskiej części społeczności szkolnej złożył wszystkim Kobietom gorące życzenia.

Nie zabrakło również kwiatów i słodkich upominków, do których dołączony był bilecik z wierszem. Tego dnia również w klasach organizowane były różne atrakcje i drobne uroczystości.

Dziewczynki od kolegów dostały miły podarunek, a panie otrzymały pachnące wiosną kwiaty.

Był to bardzo miły dzień........

Tekst: Samorząd Uczniowski

ŚPIEWAJĄCY SUKCES OLI  BEŁZ

I miejsce wyśpiewała Aleksandra BEŁZ z klasy 1A w konkursie wokalnym „VIII  Śpiewo – Granie w Ekonomiku”. 

Konkurs adresowany jest  do wokalistów z całego regionu uczących się w gimnazjach oraz szkołach ponadgimnazjalnych. Młodzież oceniana była w dwóch kategoriach muzycznych: soliści oraz zespoły.

W konkursie udział wzięły i pięknie śpiewały również  Zuzanna GAŁAN z kl. 1C i Martyna WIATR z kl. 3B oraz Zespół Wokalny >FORTE< (Aleksandra Bełz -1A, Aleksandra Dembicka-1A, Oliwia Kozłowska-1A, Amelia Majzer1A, Katarzyna Horoszkiewicz-1B, Zuzanna Gałan-1C, Julia Organista-1C, Martyna Wiatr-3B). Opiekunem  wokalistek jest p. Katarzyna Beda.

Oli gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów, tak jak życzymy ich wszystkim naszym wokalistom.

Tekst i zdjęcia: K. Beda 

Ratujmy konie!

Pod hasłem: „Ratujmy konie!” uczennice klasy 2a i 2b gimnazjum pod czujnym okiem opiekunki samorządu uczniowskiego zorganizowały kawiarenkę ze słodkimi wypiekami, z której dochód został przeznaczony na rzecz koni skazanych na rzeź.

Rocznie w Polsce przeznacza się na ubój około 42 tys. koni. Część z nich, sprzedawanych zagranicę, czeka długa podróż przypłacona ranami i stresem. Długi transport powoduje u zwierząt niepokój, cierpienie, a nawet śmierć. Zwierzęta przewożone są w stłoczeniu, a to ogranicza im dostęp do świeżego powietrza, wody i pokarmu. Na rzeź trafiają młode konie hodowane na mięso lub przemęczone ciężką pracą oraz te wykluczone ze sportu czy zaniedbane.

Dla uratowanych koni Fundacja „TIARA” znajduje nowe miejsca, wspiera ich utrzymanie, leczenie, terapię, opłaca leki i opiekę weterynaryjną oraz monitoruje sytuację wszystkich zwierząt oddanych do adopcji. Trafiają one m. in. do fundacji i stowarzyszeń, które dzięki nim mogą prowadzić hipoterapię chorych dzieci i dorosłych. Zwierzęta pracują także w niewielkich gospodarstwach lub w agroturystyce, jako wierzchowce do lekkich jazd rekreacyjnych.

Wspieramy w Polsce europejską kampanię dotyczącą maksymalnego czasu transportu zwierząt przeznaczonych do uboju.

Możemy ratować konie tylko dzięki hojności ofiarodawców. Gorąco dziękujemy wszystkim, którzy wsparli naszą akcję, kupując pyszne ciasteczka!

Tekst i zdjęcia: J. Muda

Uczniowie Gimnazjum nr 1 w redakcji „Tygodnika Zamojskiego”

Dnia 3 marca 2017 roku uczniowie klas drugich i trzecich w ramach innowacji pedagogicznej „Myślę, więc jestem” odwiedzili siedzibę redakcji regionalnego Tygodnika Zamojskiego znajdującą się w budynku hotelu Renesans przy ul. Greckiej.

O procesie tworzenia gazety opowiadała pani redaktor Małgorzata Mazur odpowiedzialna za powiat tomaszowski. Uczniom bardzo spodobał się nowoczesny wystrój i domowa atmosfera panująca w redakcji. Redaktorzy ukazali im etapy powstawania gazety, za które sami są odpowiedzialni. Wbrew pozorom, praca dziennikarza nie kończy się po wyjściu z biura - po pracy zbierają oni informacje, które następnego dnia wykorzystywane są podczas tworzenia tygodnika. Ciekawym aspektem jest także możliwość wykorzystywania swoich pasji i talentów w pracy.

Hobby jednego z redaktorów jest makrofotografia-tworzenie niezwykłych zdjęć owadów, które często zamieszczane są na łamach czasopisma. Zanim gazeta trafi na półki kiosków, musi przejść wiele kontroli pod kątem poprawności merytorycznej i językowej.

Miłą niespodzianką dla uczniów była zabawa z redakcyjnym kotem Niuskiem.

Wizyta w redakcji była intrygującym wydarzeniem, które bez wątpienia dostarczyło wielu ciekawych wiadomości na temat tak ważnej pracy, jaką jest dziennikarstwo.

Więcej informacji na temat gazety na stronie internetowej: www.tygodnikzamojski.pl

Serdecznie dziękujemy Panu Rolandowi Maziarce za pomoc w organizacji tego wyjścia.

Tekst: Michał Krawiec, Wiktor Wachowicz – kl. 2c
Zdjęcia: pani Małgorzata Mazur z TZ, Martyna Mądroń z kl.2c

Sukcesy szachistów

Dwa drugie miejsca zajęli  uczniowie Gimnazjum nr 1 w Zamościu podczas Międzyszkolnego Turnieju Szachowego „Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.

W Turnieju rozegranym w MDK w Zamościu w kategorii chłopców – gimnazja Dominik Pańko – uczeń kl. 1a zajął 2 miejsce, natomiast w kategorii dziewcząt - gimnazja Julia Lachawiec – uczennica kl. 1a zajęła również 2 miejsce.

Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

Tekst i zdjęcia: J. Bekas

Wzięliśmy udział w miejskich obchodach
Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca w Zamościu odbyła się uroczystość obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Została ona zorganizowana przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość i 3 Batalion Zmechanizowany w Zamościu.

Pod tablicą upamiętniającą byłą katownię gestapo i UB w Zamościu referat okolicznościowy wygłosił por. Andrzej Jaroszyński, Wiceprezes ŚZŻAK Okręg Zamość.

Po przemówieniu i ceremoniale wojskowym przeprowadzony został Apel Poległych. Uroczystość zakończyło złożenie wieńców i kwiatów. W obchodach wzięły również udział delegacje uczniów Szkoły Podstawowej nr 7 i Gimnazjum nr 1 pod opieką nauczyciela.

tekst i zdjęcia: Maria Garbuz 

I miejsce koszykarek w Miejskiej Gimnazjadzie

W dniu 28.02.2017 w Gimnazjum nr 4 odbyła Miejska Gimnazjada w koszykówce dziewcząt.

Nasze koszykarki zwyciężyły zawodniczki z Gimnazjum nr 5 oraz Gimnazjum nr 2 zajmując pierwsze miejsce w rywalizacji grupowej.

W finale stoczyły zacięty pojedynek z drużyna z Gimnazjum nr 4 pokonując je 9:8  w końcowych sekundach meczu!

Zapewniły sobie tym samym awans do zawodów na szczeblu rejonowym.

Gratulujemy sukcesu!!!

Ekipa z „Jedynki” wystąpiła w składzie:

1.    Czapka Marta

2.    Dembicka Aleksandra

3.    Dubas Dominika

4.    Góra Magda

5.    Maślona Katarzyna

6.    Staśko Magda

7.    Suchowicz Joanna

8.    Surmacz Justyna

9.    Wiatr Martyna

10. Wojtowicz Kamila

11. Zych Kamila

Tekst i zdjęcia: P. Biłant

 

Sukces Karola

Karol Ochniowski, uczeń klasy Ic (wraz z Jakubem Bekasem) zajęli III miejsce w Halowych Mistrzostwach Województwa Lubelskiego w tenisie ziemnym w kategorii do lat 14.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Konkurs  „Żyjmy zdrowo i bezpiecznie”

W ramach realizacji przez nasze gimnazjum programu dotyczącego zdrowego odżywiania „Trzymaj formę” został przeprowadzony konkurs  „Żyjmy zdrowo i bezpiecznie”.

Zadania konkursowe dotyczyły zdrowego odżywiania, profilaktyki antynikotynowej, antyalkoholowej i antynarkotykowej, bezpieczeństwa w szkole i w drodze do niej oraz bezpieczeństwa w  sieci.

Nagrody książkowe  i inne nagrody ufundował zamojski oddział Sanepidu i Wydział Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego miasta Zamość.

W czasie trwania konkursu obecna była Pani Jadwiga Poświatowska z Sekcji Oświaty  Zdrowotnej.

Pani Jadwiga wręczyła też nagrody zwycięzcom konkursu.
Zostali nimi:
- w kategorii klas I:
I miejsce – Bartłomiej Pawełczuk z klasy Ia,
II miejsce – Jakub Romaszko  z klasy Ic
III miejsce – Karol Jaskułecki  z klasy Ib
- kategorii uczniów klas II:
I miejsce – Wiktoria Gulak z klasy IIa
II miejsce – Norbert Szewczak z klasy IIc
III miejsce – Katarzyna Majewska z klasy IIc i Krzysztof Pizoń z klasy IIb.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Wszyscy uczestnicy także otrzymali drobne nagrody.

Całe przedsięwzięcie  przygotowała i przeprowadziła Pani Jadwiga Beńko – pedagog szkolny we współpracy z Panią Martą Majewska, która przygotowała zadania konkursowe.

Tekst: M. Majewska

Zdrowe ciasteczka

24.02.2017 r. uczniowie klasy Ia przygotowali kawiarenkę ze zdrowymi ciasteczkami. Projekt związany był z realizacją przez nasze gimnazjum programu „Trzymaj formę”. Każdy mógł spróbować pysznego ciasta marchewkowego, ciasteczek z dodatkiem owoców, orzechów, ziaren i nasion.

Osoby, które szczególnie zaangażowały się w przygotowanie „Ciasteczkowni” to: Justyna Skowyra, Zuzanna Kierepka, Amelia Majzer, Julita Płaza, Iga Szkałuba, Aleksandra Bełz, Wiktor Wasil, Jakub Ciepiel. Dochód ze sprzedaży ciastek uczniowie przeznaczyli na hospicjum Santa Galla.

W ramach promocji zdrowego odżywiania uczniowie klas pierwszych gimnazjum i klasy VI szkoły podstawowej przygotowali plakaty zachęcające do prawidłowego żywienia i aktywności ruchowej.

Wszystkie były ciekawe i kolorowe. Najbardziej wyróżnił się plakat ucznia klasy Ib Karola Jaskułeckiego.

Tekst i zdjęcia: M. Majewska

„Kocie sprawy”

Dwie uczennice naszego gimnazjum odniosły sukces w VIII Wojewódzkim Konkursie Fotograficzno – Plastycznym „Kocie sprawy”.

Kasia Majewska z klasy IIc otrzymała II nagrodę w kategorii fotografia. Emilka Brykner z klasy Ic otrzymała wyróżnienie w kategorii plastycznej.

Obie prace były bardzo ładne i oryginalne. Gratulujemy sukcesu.

Grand Prix Miasta Zamościa

W minionym tygodniu zakończył się cykl turniejów Grand Prix Miasta Zamościa dla uczniów gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych. W sześciu turniejach zorganizowanych przez  Zamojskie Centrum Wystawowe i rozgrywanych w Muzeum Szachów startowali uczniowie Gimnazjum Nr 1 w Zamościu. 

Ostatecznie całą klasyfikację wygrał Dominik Pańko uczeń klasy 1a, natomiast piąte miejsce zajął Adam Hamerski uczeń klasy 3c.

Gratulujemy!

 

Szkolny Konkurs z Gramatyki Języka Angielskiego
“The Master of English Tenses”

W Zespole Szkół nr 2 odbyła się druga edycja Szkolnego Konkursu z Gramatyki Języka Angielskiego dla Gimnazjalistów “The Master of English Tenses”. 

Konkurs składał się z dwóch etapów i obejmował swym zakresem umiejętności i wiadomości zgodne z podstawą programową gimnazjum, z naciskiem na zastosowanie czasów angielskich. Pierwszy etap obejmował czasy teraźniejsze, a drugi- przyszłe oraz przeszłe.

I miejsce zdobyła Aleksandra Wierzańska, II miejsce – Magdalena Staśko, a III miejsce – Klaudia Drzewicka. 

Gratulujemy zwycięzcom!

Finaliści otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, a zwycięzca konkursu dodatkowo voucher do kina Stylowy na dowolnie wybrany przez siebie film.

Konkurs był doskonałą okazją do powtórzenia zagadnień gramatycznych przed egzaminem gimnazjalnym.

Kolejna edycja zmagań językowych gimnazjalistów już za rok.

Tekst i zdjęcia: Marta Podoba-Marek

„Tłusty czwartek pączkami  fetuje  a od Popielca ścisły post szykuje”

Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Zgodnie z tradycją, w tym dniu dozwolone jest objadanie się łakociami, do których z pewnością zaliczają się smakowite i lubiane przez wszystkich pączki.

Jak każdego roku, Rada Rodziców Zespołu Szkół nr 2 ufundowała słodki „pączkowy” poczęstunek dla całej szkolnej społeczności. Od rana w szkole kusząco pachniało. Aż miło było rozpoczynać zajęcia lekcyjne. A później było jeszcze milej…  Pani Dyrektor i wychowawcy klas częstowali  wszystkich świeżutkimi, pysznymi pączkami, a uczniowie delektowali się tradycyjnym przysmakiem z apetytem i uśmiechem na buzi.

Tekst: M. Garbuz, zdjęcia: A. Sawiniec-Szczech, M. Drozd, W. Orzechowski

Rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „TĘCZA”

Uczeń naszego gimnazjum – Karol Jaskułecki z klasy Ib otrzymał dyplom w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „TĘCZA” za wykonanie znakomitej pracy fotograficznej.

Organizatorem tego konkursu jest Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej „Pokolenie” w Warszawie.

Ideą przedsięwzięcia jest :
- szerzenie wśród młodzieży wiedzy o regionie, wyszukiwanie i rozwijanie talentów plastycznych;
- propagowanie polskiej przyrody, tradycji, obrzędów, zabytków jako wartości ponadnarodowych;
- rozwijanie wrażliwości estetycznej inspirowanej specyficzną kulturą i etnografią;
- aktywizacja miłośników sztuk pięknych poprzez prezentowanie  i honorowanie ich dokonań.

Konkurs przeprowadzany jest przy współpracy merytorycznej z Wydziałem Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Gratulujemy Karolowi sukcesu!

Tekst i zdjęcie: A. Sawiniec - Szczech

Konkurs literacki rozstrzygnięty!

Rozstrzygnięty został szkolny konkurs literacki dla klas pierwszych pod hasłem „Moje zakończenie”, zorganizowany przez bibliotekę szkolną. Zadaniem pierwszoklasistów było wymyślenie własnego zakończenia do opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza pt. „Ikar”. Na konkurs wpłynęło ponad 70  prac. Wszyscy autorzy wykazali się bujną wyobraźnią, emocjonalnym zaangażowaniem w pracę  i dowiedli swoich niewątpliwych zdolności literackich. W nagrodę otrzymali celujące i bardzo dobre oceny z języka polskiego. Komisja konkursowa, złożona z nauczycieli języka polskiego: p. Edyty Wilczyńskiej – Krawiec i p. Iwony Zgnilec oraz szkolnego bibliotekarza p. Marii Garbuz  przyznała trzy równorzędne I miejsca za najlepszą pracę w każdej klasie: Julita Płaza Ia, Kinga Staszczuk i Oliwia Torzewska  Ib, Agata Sawicka Ic.

Wszystkie pozostałe prace zasłużyły na wyróżnienie i zostały zamieszczone na stronie szkoły.

Prace uczniów

tekst: Maria Garbuz

OLA I ZUZIA NA PODIUM

17 lutego w II Liceum Ogólnokształcącym odbył się VIII MIĘDZYSZKOLNY KONKURS POEZJI I PIOSENKI MIŁOSNEJ W JĘZYKU ANGIELSKIM.

Gimnazjum nr 1 reprezentowały dwie uczennice, przygotowane przez p. Katarzynę Bedę:

Aleksandra BEŁZ  z kl. 1a wyśpiewała II miejsce

Zuzanna GAŁAN  z kl. 1c wyśpiewała III miejsce

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów wokalnych.

Tekst i zdjęcia: K. Beda

„Jadę, jadę w świat sankami…” - kulig w Górecku Kościelnym

16 lutego 2017 r. korytarze naszej szkoły były wyjątkowo puste i ciche, albowiem tego pięknego, zimowego dnia uczniowie klasy V i VI szkoły podstawowej oraz klas II gimnazjum wybrali się na kulig do Górecka Kościelnego. Opiekę nad młodzieżą sprawowały trzy panie Małgorzaty: Bożek, Drozd i Wilkołazka i dwie panie Marty: Majewska i Słomianowska.

Już z samego rana przywitała wszystkich bajkowa sceneria: jasne słońce, przejrzyste powietrze i biały szron na drzewach. Wszyscy stawili się punktualnie, pojazdy były sprawne, więc z uśmiechem na ustach wyruszyliśmy po przygodę. Podczas podróży za oknami migały ośnieżone pola i lasy, a na śniegu można było dostrzec tropy zostawione przez dzikie zwierzęta.

Na miejscu czekały już konie i sanie. Ponieważ przyjechaliśmy dużą grupą, podzielono nas: część osób pojechała na sannę, a część z wypchanymi sianem i słomą workami udała się na pobliski pagórek. Potem nastąpiła zamiana. Zabawa była przednia. Zarówno przejazd saniami po ośnieżonym lesie, jak i kaskaderskie zjazdy z górki sprawiły wszystkim dużą frajdę.

Następnie rozgrzani ruchem z zaczerwionymi policzkami udaliśmy się na ognisko. Tam na wszystkich czekała gorąca herbata z cytryną i pyszne kiełbaski, które z zaangażowaniem piekliśmy nad ogniem.

Atmosfera była wspaniała, co rusz słychać było żarty i śmiechy, wszyscy się świetnie integrowali i dobrze ze sobą bawili. To była prawdziwa przyjemność posiedzieć przy ognisku w dobrym towarzystwie, kiedy dookoła rozciągał się piękny roztoczański krajobraz, a ogień cichutko trzaskał i pachniał palonym drewnem oraz żywicą.

Do domu wróciliśmy troszkę przemoczeni, troszkę zziębnięci, ale zadowoleni - jasne słońce sprawiło, że zima nie okazała się taka straszna.

Tekst: M. Słomianowska, zdjęcia: M. Bożek, M. Drozd

Zawody piłki siatkowej dziewcząt – Gimnazjada 2017

W Gimnazjum Nr 6 w Zamościu odbyły się zawody piłki siatkowej dziewcząt – Gimnazjada 2017 na szczeblu miejskim. Do udziału w zawodach przystąpiły uczennice Gimnazjum Nr 1.

Rywalizacja siatkarek przebiegała w dwóch grupach. Ostatecznie zawody wygrały uczennice z Gimnazjum Nr 3 przed zespołem gospodarzy. Zawodniczki z Gimnazjum Nr 1 zajęły piąte miejsce. Gratulujemy zawodniczkom i życzymy sukcesów na  kolejnych zawodach.

Tekst i zdjęcia: J. Bekas

Zabawa karnawałowa już za nami

15 lutego odbyła się zabawa karnawałowa potocznie zwana choinką szkolną dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum.

Uczniowie klas I- III wesoło bawili się przy dźwiękach skocznej muzyki razem z wolontariuszami z kl. 3B gimnazjum. Wspólnym tańcom i zabawom nie było końca! Na dzieci również czekał w klasach słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Uczniowie klas IV-VI i I-III gimnazjum swoją zabawę rozpoczęli od godziny 17.00 i w wyśmienitych humorach świetnie się bawili jak młodsi koledzy i koleżanki. Rodzice zapewnili im pyszną pizzę, która w szybkim tempie regenerowała ich siły.

Żal było wracać do domu....

Tekst: J. Muda, zdjęcia: M. Bożek

„Belgijka” z okazji Walentynek!

Zobacz film>>>

Walentynki to taki dzień, który każdy chciałby spędzić w sposób szczególny, warty zapamiętania. Nietrudno o to w Zespole Szkół nr 2 w Zamościu.

Każdego 14 lutego realizowana jest w szkole jakaś nietuzinkowa inicjatywa. Były kosze korespondencji walentynkowej, „żywe serce” – utworzone z uczniów i nauczycieli.

W tym roku przebojem stała się „Belgijka” - wspaniały, grupowy taniec integracyjny, którego uczniowie nauczyli się  podczas warsztatów w Centrum Kultury Filmowej. Jest bardzo popularny wśród młodzieży, wykonuje się go do utworu „t Smidje” belgijskiego zespołu Lais.

Z inicjatywy samorządu szkolnego pomysł wspólnego tańca w Święto Zakochanych trafił do Pani Dyrektor i zyskał jej aprobatę. W trakcie przerwy obiadowej wszystkie starsze klasy zebrały się w sali gimnastycznej i po krótkim kursie kroków, przeprowadzonym przez członków samorządu, wszyscy zebrani zatańczyli Belgijkę. Do zabawy włączyli się też niektórzy nauczyciele.

Była to bardzo miła „odskocznia” od nauki w tym wyjątkowym  dniu. 

Lekcja bankowości w szkole

13 lutego uczniowie klas III Gimnazjum nr 1 im. Adama Mickiewicza w Zamościu uczestniczyli w wyjątkowej lekcji bankowości, którą poprowadzili pracownicy Banku PEKAO SA w I O/ Zamość.

Były to bardzo ciekawe zajęcia edukacyjne, wprowadzające młodzież w świat mobilnej bankowości. Uczniowie poznali aplikacje na tablet i telefon oraz serwis internetowy Pekao24. Przekonali się, jak łatwo jest korzystać z konta bankowego przez Internet. 

Prowadzący lekcję m.in. zachęcali gimnazjalistów do zakładania pierwszych kont bankowych, takich jak: Eurokonto Kieszonkowe, Eurokonto Intro czy rachunek oszczędnościowy Mój Skarb.

Serdecznie dziękujemy pracownikom banku za współpracę

Tekst i zdjęcia: A. Sawiniec - Szczech

XXXI Konkurs Literacki „DEBIUT” za nami

11 lutego 2017 r. w Zamojskim Domu Kultury odbył się finał 31 Konkursu Literackiego „DEBIUT”, który składał się z trzech kategorii: poezji, prozy oraz komiksu.

Uczniowie naszej szkoły od lat biorą udział w „Debiucie” i tak stało się również  w tym roku.  Zanim jednak odczytano werdykt komisji konkursowej, odbyły się warsztaty literackie dla dzieci, młodzieży i ich opiekunów.

Warsztaty dla najmłodszych poprowadziła absolwentka Szkoły Podstawowej nr 7,  Joanna Bilska – Pawłowska. Młodzież zaś miała do wyboru dwie propozycje: warsztaty z poezji, które poprowadził znany w środowisku zamojskim Krzysztof Konopa oraz zajęcia z prozy, na które zapraszał Stefan Darda.

Chętni nauczyciele i opiekunowie mogli zabawić się na warsztatach dada- art, które przygotowała Marta Słomianowska.

Na zakończenie rozdano nagrody i dyplomy. Wśród nagrodzonych i wyróżnionych znalazły się również uczennice naszego gimnazjum:

Kamila Świrska (kl. III b) – I miejsce w kategorii POEZJA,

Patrycja Mydlak (kl. III a) – I miejsce w kategorii PROZA,

Oliwia Kozłowska (kl. I a) – II miejsce w kategorii PROZA

Klaudia Drzewicka (kl. III c) – wyróżnienie w kategorii KOMIKS.

Serdecznie gratulujemy dziewczynom i życzymy dalszych sukcesów! 

Tekst i zdjęcia: M. Słomianowska

http://roztocze.net/31-debiut-za-nami/

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1646063262075987&id=173274369354891

http://zdk.zamosc.pl/2017/02/wyniki-31-konkursu-literackiego-debiut-fotorelacja/nggallery/page/1

 

Zyskali zdrowie i pomogli innym!

9 lutego 2017 roku w ramach realizacji programu „Trzymaj formę” uczniowie klasy Ic zorganizowali pyszny „Bar sałatkowy”. Przygotowali w domu wiele zdrowych, kolorowych sałatek. Każdy uczeń mógł spróbować pysznych i pełnych witamin dań. 

Głównym celem akcji była promocja zdrowego odżywiania oraz zachęcenie uczniów do jedzenia warzyw i owoców. Drugim ważnym celem akcji było przeznaczenie dochodów ze sprzedaży sałatek na hospicjum Santa Galla w związku z przypadającym 11 lutego Światowym Dniem Chorego. 

Szczególnym zaangażowaniem w akcję wykazali się: Julia Organista, Katarzyna Gromek, Karolina Gromek, Jakub Romaszko, Agata Sawicka, Wiktor Bartnik, Zuzanna Gałan, Patrycja Kiecana, Jowita Sokołowska, Samanta Najda, Oliwia Butryn, Weronika Kitka oraz Ernest Kaniowski.

Tekst i zdjęcia: M. Majewska

Wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie wiedzy medycznej „Meditest”

Uczennice naszego gimnazjum – Wiktoria Gulak  z klasy IIa, Martyna Mądroń i Katarzyna Majewska z klasy IIc, otrzymały wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie wiedzy medycznej „Meditest”. 

Gratulujemy sukcesu.

Tekst i zdjęcie: M. Majewska

Gala III Orszaku Trzech Króli

1 lutego 2017 roku  o godz. 13.00 w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy“ odbyła się Gala III Orszaku Trzech Króli w Zamościu. Podczas spotkania podziękowano wszystkim, którzy mieli wkład w przygotowanie, organizację i przebieg wydarzenia. W dowód uznania
za zaangażowanie wręczono pamiątkowe dyplomy.

W imieniu społeczności Zespołu Szkół nr 2 dyplom odebrała Pani Dyrektor Alicja Dubel wraz z uczniami Szkoły Podstawowej nr 7 i Gimnazjum nr 1. Szczególnie miło nam, że w rolę  jednego z Mędrców ze Wschodu wcielił się absolwent naszej szkoły Michał Polski.

Na zakończenie Gali na wszystkich uczestników czekał słodki poczęstunek - torty  „królewskie”. 

Tekst i zdjęcia: W. Orzechowski

Konkurs literacki!

Biblioteka szkolna ogłosiła konkurs literacki dla klas pierwszych pod hasłem „Moje zakończenie”. Jest to jedno z przedsięwzięć w ramach ogólnopolskiego konkursu „Zaczytana Szkoła”, w którym uczestniczy Zespół Szkół nr 2.

Pierwszoklasiści piszą pracę literacką w formie opowiadania. Ich zadaniem jest wymyślenie własnego zakończenia do opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza pt. „Ikar”. Uczniowie mają okazję rozwinąć wyobraźnię, sprawdzić swoje zdolności literackie i w efekcie otrzymać bardzo dobrą lub celującą ocenę z języka polskiego.

tekst: Maria Garbuz

XX Kolędowanie Misyjne

W dniu 15 stycznia 2017 r. członkowie Ogniska Misyjnego działającego przy naszej szkole już po raz dwudziesty wzięli udział w Kolędowaniu Misyjnym. Jest to ogólnopolska akcja Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, mająca na celu głoszenie Dobrej Nowiny w środowisku oraz pozyskanie środków materialnych na pomoc rówieśnikom z krajów misyjnych.

W tym roku po wspólnej Eucharystii, zakończonej uroczystym rozesłaniem, grupa kolędników z klasy 5a: Jakub Brykner, Maksymilian Kostrubiec, Mateusz Krawiec, Ania Łubkowska, Julia Pawlasiuk, Maja Tymecka i Emilia Brykner z kl.1c gimnazjum wyruszyła do gościnnych mieszkańców osiedli Wiśniowa i Promyk.

 Małych misjonarzy przyjmowano bardzo serdecznie. Ogółem kolędnicy zebrali 400.00 zł. Pieniądze zostały wpłacone na konto PDMDz. Będą one przeznaczone na pomoc dzieciom z Tajlandii.

Tekst: Marzena Chmiel
Zdjęcia: Emilka Brykner

25.Finał WOŚP

15. stycznia uczniowie naszego gimnazjum: Karolina Kołcon, Malwina Wilczek, Aleksandra Niedziela, Sebastian Salej, Łukasz Zawiślak, Iga Kosiarska, Magdalena Staśko, Wiktoria Ostrowska, Kamila Swatowska, Magdalena Kardasz i Kamila Świrska pod opieką p. Joanny Mudy dzielnie kwestowali podczas 25. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po zakończonej akcji na wolontariuszy czekała pyszna, gorąca grochówka przygotowana przez organizatorów MDK.
W bieżącym roku celem akcji było zbieranie środków pieniężnych: dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom. W sztabie WOŚP w Zamościu zbierano również pieniądze dla Franka Kalinowskiego. 
Kwesta zakończyła się tradycyjnie o godz. 20 - "Światełkiem do nieba" czyli pokazem sztucznych ogni .
Dziękujemy serdecznie wszystkim wolontariuszom za udział w akcji.

Tekst i zdjęcia: Joanna Muda

Wyjście na lodowisko kl. IIB

W dniu 13 stycznia 2017r. uczniowie kl. IIB pod okiem nauczycieli Marty Podoby-Marek, Elżbiety Danilewicz i Waldemara Orzechowskiego  wybrali się na miejskie lodowisko. Uczniowie naszej szkoły lubią aktywnie spędzać czas, więc był to doskonały pomysł na ostatnie zajęcia przed feriami. Celem wyjścia była promocja aktywnego trybu życia oraz integracja zespołu klasowego.

Wypożyczyliśmy łyżwy, ciepło się ubraliśmy i zaczęliśmy naszą wspólną zabawę na lodowisku. Niektórzy popisywali się swoimi umiejętnościami, inni zaś doskonalili samą jazdę na łyżwach. Aby poczuć się raźniej, wiele osób jeździło w grupach. Mieliśmy przy tym dużo zabawy. Większość uczniów bardzo dobrze radziło sobie na lodowisku i wykonywało różne akrobacje  Oczywiście nie obyło się bez paru wywrotek i upadków. Jedno jest pewne – wszyscy świetnie się bawili. Cały czas panowała miła, wesoła atmosfera.

Niestety, po 60 minutach minął czas naszej jazdy. Jedni z żalem opuszczali lodowisko, inni wracali szczęśliwi, że mogą zdjąć łyżwy ze swoich zmęczonych stóp. W ramach zasłużonego odpoczynku wybraliśmy się do pobliskiej pizzerii na smaczną pizzę. Tam również miło spędziliśmy czas.

Wszystkim bardzo się podobało wspólne wyjście na lodowisko i mamy nadzieję, że kolejne klasowe spotkania też będą sprawiały nam tyle radości.

Tekst: Marta Podoba-Marek
Zdjęcia: Marta Podoba-Marek, Waldemar Orzechowski

Klasy pierwsze na kuligu

12 stycznia 2017 r., korzystając z uroków śnieżnej zimy, klasy pierwsze naszego gimnazjum pojechały na kulig do Górecka Kościelnego. Opiekunami były panie: Jolanta Krywko, Edyta Wilczyńska-Krawiec, Iwona Zgnilec i Katarzyna Karwowska. Program wyjazdu zakładał przejażdżkę saniami po lesie, ognisko i pieczone kiełbaski, ciepłą herbatę i oczywiście zabawy na śniegu oraz zjazd z górki na workach. Wszystkie te punkty udało się w stu procentach zrealizować.

Pogoda nam dopisała, dobre humory również i choć niektórzy wracali zupełnie przemoczeni, to wyjazd został oceniony przez uczestników jako udany.

(Tekst: E. Wilczyńska-Krawiec, zdjęcia: K. Karwowska)

Wycieczka kl. IIc

11 stycznia klasa IIc wraz z wychowawczynią p. Małgorzatą Drozd oraz p. Waldemarem Orzechowskim wybrała się na lodowisko oraz wycieczkę krajoznawczą.

Część klasy, która poznała lub miała ochotę poznać tajniki jazdy na łyżwach udała się na lodowisko, gdzie popisom nie było końca. Pozostali uczniowie pod opieką pana od historii zwiedzali zamojską starówkę (bramy, park, Katedra oraz Rynek Wielki).

Na koniec wszyscy zmarznięci, ale szczęśliwi udali się do okolicznej restauracji na pizzę i coś ciepłego. W tej wspaniałej atmosferze został zaplanowany wyjazd na narty. Oczekujcie kolejnej relacji.

(tekst: M. Drozd, zdjęcia: W. Orzechowski)

BAL GIMNAZJALNY 2017!

Zgodnie z tradycją naszej szkoły, w sobotę 7. stycznia 2017r. w restauracji „BROWAR” odbył się bal gimnazjalny dla uczniów klas trzecich. O godzinie 18.00 słowami utworu Agnieszki Osieckiej pt. „Mój pierwszy bal” gimnazjaliści rozpoczęli uroczystość, wprowadzając w magiczną atmosferę wyjątkowego wieczoru wszystkich zebranych.
W pięknie przystrojonej sali zebrali się Uczniowie, Pani Dyrektor, Wychowawcy oraz Rodzice. Ta długo wyczekiwana przez trzecioklasistów uroczystość rozpoczęła się krótką częścią artystyczną, podczas której gimnazjaliści złożyli podziękowania tym wszystkim, którzy starali się, by okres nauki w gimnazjum był owocny w wiedzę i umiejętności. Za trud włożony w edukację i wychowanie, ciepłymi słowami i bukietem kwiatów uczniowie podziękowali Pani Dyrektor, Wychowawczyniom oraz Nauczycielom. Młodzież gorąco podziękowała swoim Rodzicom, którzy zorganizowali ten wspaniały wieczór, a na co dzień wspierają ich w trudnych chwilach.
Szczególnie uroczysty charakter balu podkreślił polonez w wykonaniu uczniów, poprowadzony przez Panią Dyrektor Alicję Dubel.
Po części oficjalnej uczniowie zaprezentowali rodzicom pokaz tańców towarzyskich- Juffea i Rumby- w wykonaniu Pawła Kidybińskiego i Małgorzaty Łopockiej oraz występ wokalny- „Walc Embarras ” Martyny Wiatr. 
Podniosła i wzruszająca atmosfera tego wieczoru ogarnęła wszystkich uczestników uroczystości. Piękne stroje i powaga na twarzach gimnazjalistów, wywołały wzruszenie rodziców, patrzących na swoje prawie dorosłe dzieci. Następnie młodzież posilona smacznym jedzeniem, ruszyła do tańca.
Wspaniała zabawa trwała do późnych godzin nocnych 
Serdecznie dziękujemy Rodzicom za zorganizowanie Balu Gimnazjalnego.

Bal gimnazjalny 2017- relacja klasy 3a

Dnia 7 stycznia 2017 r. odbył się bal gimnazjalny klas trzecich. Uroczystość miała miejsce w zamojskim Browarze i zaczęła się około godziny 18. Bal rozpoczął się krótką częścią artystyczną oraz "Polonezem", którego zatańczyli świetnie przygotowani przez wfistów gimnazjaliści. 

Po zakończeniu części oficjalnej uczniowie zasiedli do stołów. Potem zaczęły się tańce. Najwięcej na parkiecie było uczniów z naszej klasy - 3a. Młodzież bawiła się świetnie, wszyscy tańczyli, a atmosfera była niepowtarzalna. Niestety wszystko co dobre musi się kiedyś skończyć. 

Uczniowie z niechęcią wychodzili z lokalu, lecz wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że było to niepowtarzalne przeżycie i będą je zawsze miło wspominać.

Tekst: Aleksandra Moskal - 3a

Bal gimnazjalny 2017- relacja klasy 3b

W końcu nadszedł długo wyczekiwany dla nas dzień balu gimnazjalnego. Odbył się on 7 stycznia w restauracji „Browar”. O godzinie 18 rozpoczęła go krótka część artystyczna. Sala zapełniona była rodzicami i nauczycielami. Po słynnych słowach „Poloneza czas zacząć!” zgodnie z tradycją wyszliśmy na parkiet. Nasz układ był bardzo ciekawy i niebanalny. 

Następnie pożegnaliśmy rodziców, zjedliśmy ciepły posiłek i zaczęliśmy się bawić. DJ był świetny, było mnóstwo dedykacji, parkiet ani przez chwilę nie był pusty. Przy tak dobrej zabawie czas płynął bardzo szybko i o północy wjechał na salę tort. Był bardzo duży i smaczny. 

Zaraz potem wróciliśmy do zabawy, a przed godziną 2 przyjechali po nas rodzice i zabrali do domów. Podsumowując myślimy, że bal był jak najbardziej udany, wszyscy wyglądaliśmy pięknie. Jest to niesamowite wspomnienie z gimnazjum, które na pewno zapamiętamy na długo. Serdecznie dziękujemy nauczycielom i rodzicom za tak wspaniałą zabawę!

Klasa 3B

Bal gimnazjalny 2017- relacja klasy 3c

7 stycznia 2017 roku w restauracji „Browar” miał miejsce długo wyczekiwany Bal Gimnazjalny klas trzecich. Cała uroczystość rozpoczęła się o godz. 1800 krótką częścią artystyczną, w której podziękowaliśmy naszym organizatorom – rodzicom i nauczycielom. 

Następnie Pani Dyrektor oficjalnie rozpoczęła poloneza i wszystkie pary ruszyły w tan. Czekając na naszą kolej trochę się stresowaliśmy, ale gdy nadeszła pora na nas, to wszystkie zmartwienia uciekły w niepamięć. Po części oficjalnej mieliśmy okazję obejrzeć występ wokalny w wykonaniu Martyny Wiatr, a także popis tańca Juffea i Rumby, który przygotowali Paweł i Gosia. 

Następnie odbyliśmy sesję zdjęciową i zasiedliśmy do stołów. Kiedy tylko usłyszeliśmy muzykę, ruszyliśmy tanecznym krokiem na parkiet i świetnie się bawiliśmy. Zabawa była szampańska, a DJ zabawiał nas „dobrymi kawałkami”. O godz. 2100 wjechał na salę uroczysty tort, który zadowolił nasze kubki smakowe dodał siły na dalsze imprezowanie. 

Czas płynął bardzo szybko. Wszystkie trzy klasy zgrały się, gdy usłyszeliśmy słynną „Belgijkę”. Bawiliśmy się do drugiej w nocy. Następnego dnia większość miała zakwasy i ochrypnięte gardła. Bal Gimnazjalny był dla nas niezapomnianym wydarzeniem, dzięki któremu mogliśmy oderwać się od problemów i zapamiętamy go przez długie lata. Dziękujemy!

Klasa 3C 

Orszak Trzech Króli - „POKÓJ I DOBRO!”

Słowa franciszkańskiego pozdrowienia „POKÓJ i DOBRO” towarzyszyły III Orszakowi Trzech Króli, który 6 stycznia b.r. przeszedł w barwnym korowodzie ulicami Zamościa. Uroczystość rozpoczęła  msza święta o godz.10.30 w Katedrze Zamojskiej pod przewodnictwem ks. bpa Mariusza Leszczyńskiego , który w kazaniu powiedział: ,, Mędrcy ze Wschodu, którzy przybyli do Jezusa oddali Mu pokłon i wrócili inną droga do swojej krainy , wrócili odmienieni, inni niż byli dotychczas i taki cel i sens ma to wydarzenie dzisiaj przeżywane. To nasze wyznanie wiary przed ludźmi. My też mamy powrócić dzisiaj do swojego domu odmienieni, inni w wierze….”

Mimo kilkunastostopniowego mrozu, uczestnicy dopisali Na czele kolorowego pochodu, który wyruszył z katedry, szła Święta Rodzina z Dzieciątkiem, za którą jechali Trzej Królowie, symbolizujący trzy kontynenty: Europę, Azję i Afrykę.. Za nimi podążali: ks. biskup Mariusz Leszczyński, prezydent Zamościa – Andrzej Wnuk, przedstawiciele władz miejskich i gminnych, zamojscy parlamentarzyści.

Główny korowód stanowiły dzieci i młodzież w kolorowych strojach, nawiązujących do poszczególnych kontynentów. Nasi uczniowie w specjalnie przygotowanych, zielonych strojach reprezentowali kontynent afrykański. Razem z nimi wędrowały: pani dyrektor Alicja Dubel, pani vice dyrektor Jolanta Krywko i nauczyciele: Marta Kuryło, Beata Stasiuk, Katarzyna Karwowska oraz Marzena Chmiel – odpowiedzialna za grupę „zieloną” orszaku. Nie zabrakło też rodziców i mieszkańców naszego miasta.

W ulicznych jasełkach zaprezentowano pięć scen biblijnych i śpiewano kolędy. Na Rynku Wielkim Mędrcy i wszyscy uczestnicy orszaku oddali hołd Dzieciątku w stajence betlejemskiej z żywymi zwierzętami. Były też gorące napoje i grochówka żołnierska oraz słodkie "szczodraki" zamojskie i "gwiazdki królewskie". Chociaż mróz różowił twarze, radośni i ubogaceni wewnętrznie uczestnicy Orszaku Trzech Króli z naszej szkoły obiecali, że powrócą tam za rok…

Tekst: Marzena Chmiel
Zdjęcia: Katarzyna Karwowska, Waldemar Orzechowski

„Pokój i Dobro” hasłem III Orszaku Trzech Króli w Zamościu – Życie Zamościa

III Orszak Trzech Króli [ZDJĘCIA]

 

Zespół Szkół nr 2 w Zamościu otrzymał certyfikat 
„Chronimy Dzieci”

Certyfikat „Chronimy Dzieci” przyznawany jest w ramach Rządowego programu na lata 2014 – 2016 „Bezpieczna i przyjazna szkoła” placówkom systemu oświaty realizującym Politykę ochrony dzieci przed krzywdzeniem.

Chronimy Dzieci to program profilaktyki przemocy wobec dzieci, którego autorem i koordynatorem jest Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Ideą programu jest przyznawanie certyfikatu  „Chronimy Dzieci” placówkom, które spełniają wysoki poziom standardów ochrony dzieci oraz oferują wysoką jakość programów ochrony dzieci przed krzywdzeniem.

Realizacja programu „Chronimy Dzieci” oznacza, że szkoła:
- posiada ustalone i spisane procedury interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia dzieci
- chroni dane osobowe i wizerunek dziecka
- dba o bezpieczny dostęp do Internetu
- posiada ustalone i spisane relacje na linii dziecko – pracownik szkoły.

Ponadto pracownicy placówki są sprawdzani pod kątem niekaralności za przestępstwa z użyciem przemocy na szkodę dziecka, jak również są przeszkoleni z zakresu rozpoznawania symptomów krzywdzenia dzieci i wiedzą jak na nie reagować. Szkoła oferuje także dzieciom i rodzicom edukację na temat ochrony dzieci przed krzywdzeniem.

Wszystkie zasady opisane są w szkolnym dokumencie „Polityka ochrony dzieci przed krzywdzeniem

Certyfikat „Chronimy Dzieci”, który otrzymaliśmy dniu 21.12.2016r. jest potwierdzeniem spełniania przez naszą szkołę standardów ochrony dzieci przed krzywdzeniem i jest ważny do 21.12.2017r.

 

„Czad i Ogień. Obudź czujność”

W środę, 4 stycznia 2017 r. odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji dla młodzieży z gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych na spot filmowy dotyczący bezpieczeństwa przeciwpożarowego i zagrożenia tlenkiem węgla w ramach kampanii „Czad i Ogień. Obudź czujność”.
Naszą szkołę w kampanii reprezentował spot nagrany przez uczennice klasy Ia Julię Strzelecką i Alicję Ściślak. Celem konkursu było promowanie profilaktyki zatruć tlenkiem węgla oraz bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Komisja konkursowa zaprosiła na uroczyste podsumowanie konkursu wszystkich uczestników. Laureatów, podczas uroczystej gali, uhonorował Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak oraz Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Leszek Suski.
Kampania „Czad i ogień – obudź czujność” była odpowiedzią na alarmujące statystyki dotyczące ofiar pożarów i zatruć czadem w sezonach grzewczych. Z badań ankietowych zleconych przez MSWiA wynika, że co czwarty Polak myśli, że czad można rozpoznać po zapachu lub dymie. Czad jest nierozpoznawalny, ponieważ jest bezbarwny i bezwonny. Tymczasem umiejętność rozpoznania czadu zadeklarowało 41% badanych. Tylko co dziesiąty Polak wie, że w domu trzeba mieć gaśnicę. Wśród badanych dominowało fałszywe przekonanie, iż czad można rozpoznać po zapachu (tak twierdziło 22% ogółu respondentów).

Więcej na stronie MSWiA „Czad i ogień. Obudź Czujność” – minister Mariusz Błaszczak nagrodził młodych filmowców.

Dyplomy

Anna Sawiniec-Szczech

„Przedziwna wschodzi gwiazda…”
  – świąteczne tradycje w Zespole Szkół nr 2

Okres przedświąteczny w Zespole Szkół nr 2 jest czasem szczególnym. Społeczność  szkolna przygotowuje się nie tylko do świąt Bożego Narodzenia, ale także do corocznych obchodów Dnia Patrona - Adama Mickiewicza.

Uroczystości rozpoczęły się już 21 grudnia, kiedy akademia, łącząca wspomnienie o Mickiewiczu oraz informacje o tradycjach Bożego Narodzenia, zaprezentowana została rodzicom uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Wieczorna pora, melodia kolęd, wzruszające słowa wierszy i piosenek wprowadziły wszystkich w uroczysty, świąteczny nastrój. W przygotowanie części artystycznej zaangażowani byli uczniowie w różnym wieku,  od dzieci z pierwszych klas szkoły podstawowej po młodzież z klas trzecich gimnazjum.  Organizacją tego wspólnego przedsięwzięcia kierowały panie: Joanna Muda, Edyta Wilczyńska-Krawiec, Joanna Bulak, Katarzyna Beda, Maria Garbuz. Nastrojową scenografię przygotowała pani Anna Sawiniec-Szczech.

Podczas spotkania z rodzicami rozstrzygnięty został też wewnątrzszkolny konkurs na świąteczne wypieki pod hasłem „Ciasta, ciastka, ciasteczka…”.

Kolejny dzień, 22 grudnia, to czas klasowych Wigilii, które przygotowali uczniowie wraz z wychowawcami. Tradycyjnie dzielono się opłatkiem, składano życzenia, próbowano specjałów ze świątecznego stołu i śpiewano kolędy.  

O godz.10.30 rozpoczęła się okolicznościowa akademia dla uczniów gimnazjum, a o godz. 12.30 dla szkoły podstawowej.  Podczas montażu słowno – muzycznego poświęconego Patronowi oraz tradycjom świątecznym w pięknie przystrojonej sali mogliśmy przeżywać chwile wzruszenia i zadumy. W świętowaniu towarzyszyli nam zaproszeni goście: pan poseł Sławomir Zawiślak, proboszcz Parafii p.w. Zwiastowania NMP o. Andrzej Zalewski,  dyrektor Przedszkola nr 7 pani Monika Cieślak,  pani Anna Kopeć  – przewodnicząca rady osiedla Zamczysko oraz przedstawiciele rady rodziców: pani Beata Wróbel i pan Andrzej Osuch.

W czasie tej akademii mieliśmy również okazję przypomnieć sobie ważne dla Szkoły Podstawowej nr 7 wydarzenie sprzed roku – nadanie szkole imienia Adama Mickiewicza. Prezentację na ten temat przygotowały panie: M. Wilkołazka i p. I. Zgnilec.

Końcową częścią uroczystości było podsumowanie konkursów: na świąteczny wystrój sali oraz na najładniejszy kalendarz adwentowy. Świętowanie zakończyły serdeczne życzenia złożone przez panią dyrektor Alicję Dubel wszystkim zebranym: gościom, uczniom, nauczycielom, rodzicom i pracownikom szkoły.

Wesołych Świąt!!!

(tekst: E.Wilczyńska - Krawiec

zdjęcia: M.Drozd, W.Orzechowski J.Kowalewska (kl.III b)

Konkurs na ciasta 2016 - „Było słodko…”

21 grudnia 2016  w naszej szkole rozstrzygnięto IV edycję świątecznego konkursu dla Mam pod hasłem „Ciasta, ciastka, ciasteczka…”
W tym roku w konkursie wzięły udział nie tylko Mamy uczniów Zespołu  Szkół nr 2, ale także Babcie i sami uczniowie. Kunszt oraz mistrzowskie  wykonanie świątecznych ciast wprawiły w zachwyt całą szkolną społeczność.  Pomysłowe, barwne i kusząco pachnące pyszności  przykuwały wzrok szacownego jury, które miało niezwykle trudne zadanie. Przedstawiciele wszystkich klas Zespołu Szkół nr 2 oceniali:
- wygląd zewnętrzny wypieku (ciekawy pomysł, kształty, kolorystyka)
- walory smakowe
- wkład pracy i estetykę wykonania ciasta 
Postanowiono przyznać równorzędne nagrody i wyróżnienia.

Nagrody:
Pani Teresa Greszta,
Pani Małgorzata Jakubczyk
Pani Anna Kiecak,,
Pani Joanna Pupiec,
Pani Ewa Wasil i Wiktor Wasil uczeń kl. Ia Gimnazjum nr 1

Wyróżnienia:
Pani Anna Ciepiel i Jakub Ciepiel uczeń kl. Ia Gimnazjum nr 1,
Pani Marzena Hałas,
Magdalena Kowalewska uczennica kl. Va Szkoły Podstawowej nr 7,
Pani Renata Ochniowska,
Pani Agnieszka Poździk,
Pani Magdalena Sagan,
Zuzanna Śmiałko uczennica kl. IIb Gimnazjum nr 1,
Pani Magdalena Terlecka

Wszystkim uczestnikom konkursu  gorąco dziękujemy i gratulujemy profesjonalnych cukierniczych umiejętności!

tekst: Maria Garbuz
zdjęcia: Waldemar Orzechowski

WYNIKI KONKURSU NA NAJPIĘKNIEJSZY WYSTRÓJ 
ŚWIĄTECZNY SALI

Zostały ogłoszone podczas uroczystej akademii z okazji Dnia Patrona Szkoły.  

Konkurs rozstrzygnięto w dwóch  kategoriach wiekowych: szkoła podstawowa i gimnazjum.

W kategorii szkoła podstawowa:

I miejsce zajęła klasa  2B  i  klasa 3C

II miejsce zajęły ex aequo-  klasa 4A i klasa 4B

III miejsce zajęły ex aequo– klasa 1A i klasa 2A

Wyróżnienia otrzymały następujące klasy: 2C, 2D, 3A ,3B, 5A i 6A.

W kategorii gimnazjum:

I miejsce zajęła klasa 3B

II miejsce zajęły ex aequo - klasa 3C i klasa 1B

III miejsce zajęły ex aequo- klasa 1C i klasa 3A

Wyróżnienia otrzymały następujące klasy: 1A, 2A, 2B i 2C.

Gratulujemy  wszystkim zwycięzcom!!!

Sukces Oskara

Dnia 20.12.2016 Oskar Wróbel uczeń IIIb klasy gimnazjum odebrał w MDK w Lublinie nagrodę w XXV Wojewódzkim Konkursie Plastycznym i Literackim "Moje Boże Narodzenie" pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty. 

Na konkurs wpłynęło ponad 1200 prac z całego województwa. 

Gratulujemy!

Tekst i zdjęcia: Beata Wróbel

Spotkanie opłatkowe Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „Feniks”

Hej, w dzień narodzenia Syna Jedynego,
Ojca Przedwiecznego, Boga Prawdziweg
o:
Wesoło śpiewajmy, chwałę Panu dajm
y.
Hej kolęda, kolęda!

Święta Bożego Narodzenia, to czas niezwykłych spotkań, wzruszeń w gronie najbliższych osób i przyjaciół. W sobotę 17 grudnia o godz. 15.00 w sali restauracyjnej Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu, uczniowie Zespołu Szkół nr 2 uczestniczyli w uroczystym spotkaniu opłatkowym Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych "Feniks".

Wśród zaproszonych na wigilijny wieczór gości byli: Pani Magdalena Dołgan, wiceprezydent Zamościa, Pani Alicja Dubel, dyrektor naszej szkoły, Pani wicedyrektor Iwona Kurzempa – Sarzyńska, P. Joanna Muda.

W świąteczny nastrój wprowadziły wszystkich zebranych artystycznie zaśpiewane kolędy: "Wśród nocnej ciszy", "Świeć Gwiazdeczko", "Tryumfy Króla Niebieskiego",  "Lulajże Jezuniu" i wiele innych w wykonaniu szkolnych zespołów: Forte i Forte Junior, przygotowanych pod kierunkiem Pani Katarzyny Bedy. Harcerze, uczniowie Gimnazjum nr 1 przynieśli Światełko Betlejemskie, które jeszcze bardziej uświetniło te niecodzienne chwile.

Wszyscy przełamali się opłatkiem i złożyli sobie najlepsze życzenia. Chwile przeżyte w świątecznej atmosferze na długo pozostaną w pamięci.

Tekst i zdjęcia: J. Bulak

Konkurs na kalendarz adwentowy

W okresie przedświątecznym w naszym gimnazjum został ogłoszony konkurs na najpiękniejszy i najbardziej pomysłowy kalendarz adwentowy. Nasi gimnazjaliści licznie wzięli udział i wykazali się niezwykłą kreatywnością. Prace, które wykonali były przepiękne i wprowadziły nas w czas adwentu i oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia.

Nauczyciele i uczniowie oceniający mieli nie lada orzech do zgryzienia. Po burzliwych naradach zdecydowali przyznać 3 nagrody główne dla: Wiktorii Pastuszak, Martyny Kasiedczak i Martyny Mądroń oraz 3 wyróżnienia dla: Ady Kostrubiec, Aleksandry Serafin i Julii Kowalczuk.

Serdecznie gratulujemy utalentowanym laureatom konkursu!!!

Konkurs zorganizowała p. Bożena Siekierda przy wsparciu p. Anny Sawiniec – Szczech.

(Tekst: Bożena Siekierda, zdjęcia: Anna Sawiniec – Szczech, Waldemar Orzechowski)

XXV Ogólnopolska Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia

Uczennica klasy IIIa Kamila Zych zajęła I miejsce w etapie rejonowym XXV Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia. 
W pięknym stylu pokonała licealistów. Kamila zakwalifikowała się do etapu okręgowego. 
Na każdym etapie Olimpiady uczestnicy rozwiązują test dotyczący prawidłowego odżywiania, pierwszej pomocy, ekologii oraz promocji zdrowego stylu życia.
Gratulujemy sukcesu i trzymamy kciuki za następny etap.

Tekst: M. Majewska, zdjęcie: J. Beńko

WARSZAWA W BLASKU ŚWIĄTECZNYCH ILUMINACJI

Dzień 15 grudnia 2016 r. uczniowie z klas: 4a, 4b, 5a, i 6a szkoły podstawowej oraz 1c gimnazjum spędzili na podziwianiu atrakcji, jakie oferuje nasza piękna stolica, pomimo chłodu, krótkiego dnia oraz przedświątecznej gorączki. Troskliwą opiekę nad młodzieżą sprawowały panie: Małgorzata Bożek, Iwona Zgnilec i Marta Słomianowska oraz pan Waldemar Orzechowski.
Wyjazd nastąpił bardzo wczesnym rankiem, lecz nie wpłynęło to na pogorszenie humoru uczestników. Przez całą drogę autobus był pełen śmiechów, wesołych rozmów oraz muzyki.
Program wycieczki był bardzo wypełniony, dlatego żwawym krokiem udaliśmy się do bazyliki archikatedralnej św. Jana Chrzciciela znajdującej się na Starym Mieście. Jest to jedna z najstarszych świątyń w Warszawie. To tutaj zostali m.in. pochowani: król Stanisław August Poniatowski, książęta mazowieccy, prezydent Gabriel Narutowicz, prezydent Ignacy Mościcki, premier Ignacy Jan Paderewski, wódz naczelny gen. Kazimierz Sosnkowski, pisarz Henryk Sienkiewicz czy kard. Stefan Wyszyński, prymas Polski.
Następnym punktem programu było zwiedzanie Zamku Królewskiego, niegdyś rezydencji królów oraz siedziby Sejmu Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Wszyscy byli pod wielkim wrażeniem cudu, jakiego dokonali Polacy, kiedy po II wojnie światowej z całkowitych ruin odbudowali zamek, który dziś jest jednym z najpiękniejszych zabytków, jakimi nasz kraj może się pochwalić. Podziwialiśmy piękne barokowo-klasycystyczne wnętrza, obrazy wielkich mistrzów: Jana Matejki, Marcello Bacciarellego i Bernardo Bellotta zwanego Canalettem. Tutaj też mogliśmy zobaczyć kopię Konstytucji 3 Maja.
Jednak to nie reprezentacyjne i bogate komnaty Zamku Królewskiego były ulubionym miejscem ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego, tylko eleganckie, jasne i pełne lekkości wnętrza Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich, które zwiedziliśmy w następnej kolejności. To były wyjątkowe chwile, kiedy mogliśmy przebywać w pomieszczeniu, w którym odbywały się sławne „obiady czwartkowe” i decydowały się losy Rzeczypospolitej.
Spacerując przez park, dotarliśmy do Wielkiej Oficyny Łazienek, w której od 1815 r. mieściła się Szkoła Podchorążych. To kolejne miejsce, gdzie rozegrało się ważne dla Polaków wydarzenie historyczne. To tutaj 29 listopada 1830 r. pod przewodnictwem podporucznika Piotra Wysockiego uczniowie szkoły podjęli decyzję o rozpoczęciu powstania listopadowego. 
Znajomość przeszłości, zarówno tej wielkiej, chwalebnej, jak i bolesnej, jest bardzo ważna. Ale nie samą przeszłością człowiek żyje. Dlatego kolejnym punktem programu naszej wycieczki była siedziba Telewizji Polskiej, która znajduje się na ul. Woronicza. Zostaliśmy tam oprowadzeni po różnych studiach, gdzie powstają takie programy jak: „Pytanie na śniadanie”, „Barwy szczęścia” czy „Warto rozmawiać”. Mogliśmy zobaczyć, jak przygotowuje się plan, jak wygląda greenbox i jak się w nim robi efekty specjalne. Wędrując korytarzami telewizji napotkaliśmy aktora Michała Rolnickiego, którego młodzież zna z roli Łukasza w „Barwach szczęścia” i który zgodził się na wspólne zdjęcie. W Muzeum Telewizji obejrzeliśmy, jak zmieniały się kamery i odbiorniki telewizyjne na przestrzeni lat, ale szczególne wzruszenie ogarnęło opiekunów na widok oryginalnych pacynek Jacka i Agatki, znanych z dawnych dobranocek oraz kultowych już Kulfona I Moniki.
Na zakończenie tego bogatego we wrażenia dnia odwiedziliśmy Stadion Narodowy, gdzie mogliśmy się udać na punkt widokowy, aby w pełni podziwiać przestrzeń tego obiektu. Robi wrażenie.
To był już ostatni punt programu. Czas było wracać do Zamościa. Kiedy wyjeżdżaliśmy Krakowskim Przedmieściem, Warszawa żegnała nas magicznym blaskiem świątecznych iluminacji. 

Tekst: M. Słomianowska, zdjęcia: M. Bożek, W. Orzechowski

 

Szachiści Gimnazjum nadal w świetnej formie

Po sukcesie na zawodach wojewódzkich - Gimnazjada szachowa drużynowa przyszedł czas na Ligę Szachową. Podczas trzeciej edycji Zamojskiej Ligii Szachowej zespół pierwszy z Gimnazjum nr 1 zajął drugie miejsce. 

Zawody zostały rozegrane w Zespole Szkół Społecznych w Zamościu, a wśród startujących zespołów znalazły się dwa zespoły z Gim 1. Pierwszy zespół grał w składzie: Dominik Pańko, Adam Hamerski i Julia Lachawiec. Drugi zespół  wystąpił w składzie: Katarzyna Gorajska, Sylwester Artymiak i Szymon Franczak. 

Serdeczne gratulacje dla startujących zespołów, a szczególne dla v-ce  mistrzów trzeciej edycji Zamojskiej Ligii Szachowej.

Tekst i zdjęcia: J. Bekas

Często się spotykamy – bo się lubimy!

Realizacja wspólnych przedsięwzięć z wychowankami OREW-u to już nasza szkolna tradycja. Urządzaliśmy wspólne Andrzejki, wystawialiśmy przedstawienia teatralne, uczestniczyliśmy w Wieczorach Marzeń w zamojskim zoo, składaliśmy sobie życzenia świąteczne  odwiedzając się wzajemnie.  W tym roku gimnazjaliści raz w miesiącu czytają swoim kolegom z OREW bajki Kamishibai.  W listopadzie i grudniu  byli to kolejni uczniowie klasy Ib: Julia Frykowska, Karolina Ulicka, Maja Sierkowska  i Tomasz Jesionek.

Z okazji  Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych  troje uczniów z klasy IIIb postanowiło przygotować dla wychowanków OREW-u niespodziankę. Wioleta Bielecka, Aleksandra Siekierda i Adrian Rabczyński ułożyli dwa bardzo ciekawe układy taneczne  do wybranej przez siebie poruszającej muzyki .Należy zaznaczyć, że uczniowie ci nie uczestniczą w żadnych profesjonalnych  zajęciach tanecznych. Swój spontaniczny pomysł zrealizowali  zupełnie  samodzielnie. Przez kilka tygodni zostawali po lekcjach , intensywnie ćwicząc i udoskonalając układy, w przemyślany sposób dobierając rekwizyty.

W dniu 15 grudnia, zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią stremowani trzecioklasiści wraz z opiekunem p. Marią  Garbuz udali się do OREW-u, aby zaprezentować tamtejszej społeczności efekty swojej pracy. To była piękna taneczna opowieść: o przyjaźni, pierwszej miłości i trudnych wyborach.  Widzowie świetni  odebrali i zrozumieli tę wzruszającą historię opowiedzianą bez słów. Przez cały występ nie milkły głośne, spontaniczne oklaski, a po zakończonym  pokazie młodzież długo nie mogła się rozstać. Składali sobie życzenia, snuli plany kolejnych spotkań. Nasi uczniowie otrzymali świąteczne upominki  oraz zaproszenie na jasełka przygotowane przez społeczność OREW-u.

To był naprawdę świetny pomysł. Życzymy naszym uczniom wielu tak wspaniałych inicjatyw i powodzenia w ich realizacji!

Tekst i zdjęcia Maria Garbuz

Dwie statuetki „Szkarłatny Żuczek” dla artystów musicalu „Królowa Śniegu”!

W dniu 14 grudnia W Zamojskim Centrum Kultury Filmowej odbyła się uroczystość  wręczenia Nagród Akademii Szkarłatny Żuczek organizowana przez Stowarzyszenie Art. Avanti.  

Zaproszenia  na Galę otrzymali m. in. nominowani do nagrody uczniowie zamojskich szkół wraz nauczycielami i dyrektorami szkół.  Statuetkę i certyfikat  w kategorii  najlepszy spektakl teatralny  2016 roku otrzymali artyści z Zespołu Szkół nr 2 za musical  „Królowa Śniegu”!  

Szkarłatnego Żuczka  otrzymał również uczeń kl. VIa Szkoły Podstawowej nr 7  Filip Wachowicz – odtwórca  roli Leśnika w tym przedstawieniu. (kategoria  6-12 lat,  rola drugoplanowa).  

Było  to piękne podsumowanie ubiegłorocznej przygody z „Królową Śniegu” przeszło 100 - osobowej grupy uczniów, rodziców i nauczycieli  naszej szkoły.   

tekst: Maria Garbuz, zdjęcia: Katarzyna Beda

AKCJA „SZLACHETNA PACZKA”

„Miłość wyrażana jest poprzez wrażliwość na drugiego człowieka”

Po raz kolejny koło wolontariackie działające przy samorządzie szkolnym włączyło się do ogólnopolskiej akcji „Szlachetna Paczka”. Koordynacją zbiórki zajęła się p. Joanna Muda we współpracy z p. Jadwigą Beńko. 

W ramach tegorocznej akcji wolontariusze dostarczyli paczki czterdziestu dwu potrzebującym rodzinom z rejonu Zamościa i okolic. 

W zamian za okazaną życzliwość i pomoc otrzymaliśmy list oraz certyfikat z podziękowaniem za udział w programie.

Certyfikat z podziękowaniem.pdf

Tekst i zdjęcia: J. Muda

Podziękowania od Pary Prezydenckiej RP!

W bieżącym roku szkolnym Gimnazjum nr 1 im. Adama Mickiewicza w Zamościu po raz kolejny włączyło się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania pod patronatem Pana Prezydenta Andrzeja Dudy. Wszyscy uczestnicy świetnie pamiętają tę wrześniową sobotę i owo przedsięwzięcie, które zgromadziło w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu ponad 60 osób. Wspólnie czytali Quo vadis?”: Pani Dyrektor Dorota Mach i pracownicy biblioteki, Pani Dyrektor Alicja Dubel, nauczyciele, uczniowie i rodzice Zespołu Szkół nr 2 oraz nauczyciele i uczniowie Katolickiego Gimnazjum w Zamościu.

Uczestnicy spotkania mogli też obejrzeć wystawę różnych wydań „Quo vadis?” oraz uzyskać we własnym egzemplarzu książki pamiątkową pieczątkę akcji Narodowego Czytania, przysłaną z kancelarii Pana Prezydenta. A teraz nasza szkoła, jako jedna z uczestniczących w ogólnopolskiej akcji, otrzymała list z podziękowaniami od  Pana Prezydenta Andrzeja Dudy oraz pamiątkowy egzemplarz „Quo vadis?” z dedykacją od Pary Prezydenckiej RP.

Pragnę gorąco podziękować za Państwa udział w piątej edycji Narodowego Czytania, w ramach której 3 września2016 roku w ponad 2200 miejscach w Polsce i za granicą wspólnie czytaliśmy „Quo vadis?” Henryka Sienkiewicza. Tego dnia połączył nas geniusz wielkiego pisarza, a jego wybitne dzieło zachwyciło wspaniałymi bohaterami, plastycznością opisu oraz uniwersalnym, mądrym przesłaniem. […]Jako wyraz mojego podziękowania przekazuję na Państwa ręce okolicznościowy egzemplarz „Quo vadis?”. Mam nadzieję, że będzie on stanowił dla Państwa miłą pamiątkę naszego wspólnego czytania[…]”

Podziękowanie.pdf

tekst i zdjęcia: Maria Garbuz

Wszyscy jesteśmy tacy sami!

„Cóż to za smutna epoka,
w której łatwiej rozbić atom niż zniweczyć przesąd.”
A. Einstein

W dniu 13 grudnia 2016 r. w Zamojskim Domu Kultury odbył się koncert „Tacy sami” zorganizowany w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. 

Twórcami   i wykonawcami  spektaklu byli uczniowie i nauczyciele Zespołu Niepublicznych Szkół Specjalnych „Krok za krokiem” w Zamościu i SPDN „Krok za krokiem”. Artyści przedstawili „Calineczkę” w formie bardzo ciekawego „teatru cieni” oraz poruszająco zaprezentowali  piękną wiązankę utworów wokalno-instrumentalnych, nagrodzoną gromkimi brawami.

Wśród zaproszonych gości byli m.in. dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie zamojskich szkół. Zespół Szkół nr 2 reprezentowali wolontariusze ze Szkoły Podstawowej nr 7 i Gimnazjum nr 1 (wraz z opiekunem -p. Marią Garbuz), dla których udział w tej niezwykłej uroczystości był nagrodą za zaangażowanie społeczne, częste reprezentowanie szkoły oraz wspaniałą postawę w codziennym uczniowskim życiu. 

tekst i zdjęcia: Maria Garbuz

Sukces ucznia klasy 1A

Jakub Ciepiel, uczeń klasy 1A naszego gimnazjum zdobył I miejsce w turnieju tenisowym „Mikołaj 2016” w kategorii SKRZAT organizowanym przez ZTT KT Return w Zamościu.

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

„Aktywnie – Zdrowo – Bezpiecznie”

„Aktywnie - Zdrowo – Bezpiecznie” to tytuł międzyszkolnego konkursu na plakat. Jego uroczyste podsumowanie odbyło się 12.12.2016r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Zamościu w ramach realizowanego projektu: „Aktywnie - Zdrowo – Bezpiecznie wspólny projekt Miasta Zamość i szkoły”.

Talentem artystycznym pobudzającym wyobraźnię w kwestii zdrowego i bezpiecznego wypoczynku wykazała się uczennica klasy Ia Aleksandra Bełz zdobywając I miejsce.  

Podziękowanie od Pani Dyrektor Alicji Ciupy za przygotowanie uczniów do udziału w konkursie otrzymała również p. Anna Sawiniec – Szczech.

Serdecznie gratulujemy laureatce!

Tekst i zdjęcia: A. Sawiniec - Szczech

Uczestniczyliśmy w miejskich uroczystościach

W dniu 10 grudnia 2016r. o godz. 10.30 w Kościele Ojców Redemptorystów pw. św. Mikołaja w Zamościu odprawiona została uroczysta Msza św. z okazji  35 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

Nabożeństwo współcelebrował  Jego Ekscelencja ks. Biskup dr Marian Rojek Ordynariusz Diecezji Zamojsko- Lubaczowskiej. Wśród zebranych na uroczystości  mieszkańców Zamościa nie zabrakło przedstawicieli  młodzieży. Licznie przybyły poczty sztandarowe zamojskich szkół, w tym poczet Szkoły Podstawowej nr 7 i Gimnazjum nr 1.

Obchody uświetnił wzruszający koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Zespołu Wokalnego Funkcjonariuszy Służby Więziennej Zakładu Karnego w Zamościu.

Tekst i zdjęcia: Maria Garbuz

"Tak, pomagam"

W dniach 9 i 10 grudnia wolontariusze ze Szkoły Podstawowej nr 7 i Gimnazjum nr 1 w Zamościu pod opieką: p. Joanny Mudy, p. Jadwigi Beńko i p. Joanny Bulak zbierali produkty w ramach ogólnopolskiej zbiórki żywności „Tak, Pomagam!” organizowanej przez Caritas Diecezji Zamojsko – Lubaczowskiej.

Dyżury w sklepach sieci Biedronka, PSS Społem przy ul. Lipskiej podjęło ok. 40 wolontariuszy z klas: Ia, Ib, Ic, IIa, IIb, IIc, IIIc. Zachęcając klientów sklepów do udziału w akcji rozdawali ulotki informujące, co może się przydać potrzebującym na święta. Wolontariuszy wspierała p. Magdalena Dołgan, wiceprezydent Zamościa, która dołączyła do akcji.
Czas przed Bożym Narodzeniem najlepiej wpływa na hojny gest. Uczestnicy tegorocznej przedświątecznej zbiórki żywności: wolontariusze i darczyńcy po raz kolejny nie zawiedli ubogich i bezdomnych. Wspomagali potrzebujących, aby umilić im czas świąteczny.

Wszystkim serdecznie dziękujemy!!!

Tekst i zdjęcia: J. Bulak, J. Muda, J. Beńko

Ola stypendystką Marszałka Województwa Lubelskiego!

Dnia 9.12.2016r. w Lubelskim Centrum Spotkania Kultur odbyła się uroczystość  wręczenia stypendiów Marszałka Województwa Lubelskiego w ramach programów „Lubelskie wspiera uzdolnionych” oraz „Lubelska kuźnia talentów”.

Pierwszy - skierowany jest do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, mających świetne wyniki z przedmiotów przyrodniczych, informatycznych, języków obcych, matematyki lub przedsiębiorczości. W ramach tego programu stypendia otrzymało 530 uczniów. 

W gronie najlepszych uczniów w województwie znalazła się uczennica Gimnazjum nr 1 w Zamościu, Aleksandra Dembicka.

Gospodarzem gali był Pan Krzysztof Grabczak, v-ce Marszałek Województwa Lubelskiego, który wręczył stypendystom oraz dyrektorom szkół listy gratulacyjne.

 

Nasi uczniowie nagrodzeni!

W dniu 9 grudnia w siedzibie Książnicy Zamojskiej odbyło się uroczyste podsumowanie kolejnej edycji programu miejskiego promującego zdrowy tryb życia, realizowanego od początku września. Jednym z punktów programu tej uroczystości było rozstrzygnięcie konkursu plastycznego Przeczytałem ja – przeczytaj i ty organizowanego przez Książnicę Zamojską im. Stanisława Kostki Zamoyskiego w ramach projektu „Wkręceni w czytanie”. 

W konkursie wzięło udział 466 uczestników, wpłynęło 471 prac plastycznych. Komisja Konkursowa dostrzegła m.in. talenty uczniów Szkoły Podstawowej nr 7 i Gimnazjum nr 1. 

Nagrodzeni zostali: Miłosz Lenard z kl. IIc SP7 oraz Agnieszka Swatko z kl. IIc Gimnazjum nr 1. 

Maja Szuwara z kl. IIa SP7 otrzymała wyróżnienie. 

Praca Agnieszki znalazła się ponadto w okolicznościowym kalendarzu na rok 2017, ilustrowanym nagrodzonymi pracami.

Podziękowania za współpracę podczas realizacji projektu otrzymali także nauczyciele naszej szkoły: Pani Dyrektor Alicja Dubel, Pani Marta Słomianowska, Pani Bożena Piwko i Pani Maria Garbuz.

tekst i zdjęcia: Maria Garbuz

Wizyta Św. Mikołaja w naszej szkole

 „Święty Mikołaj w niebie siedzi,
I w chwale boskiej jasno świeci;
Lecz siwą głowę z dawna biedzi,
Z czem też na ziemię iść do dzieci,
Do których schodzi on czasami,
Z błogosławieństwem i z darami.”
                   Władysław Bełza „Święty Mikołaj, patron dzieci”

Długo wyczekiwany Gość pojawił się w szkole 6 grudnia. W towarzystwie Pani Dyrektor odwiedził wszystkie klasy. Rozdawał prezenty i częstował cukierkami.
Nie miał ze sobą rózgi – chyba wszyscy byli grzeczni w tym roku….

Zapraszamy za rok Święty Mikołaju!!!

Tekst: W. Orzechowski, zdjęcia: K. Serafin, W. Orzechowski

"Mikołajkowe łyżwowanie"

Uczniowie klasy 3c wybrali niecodzienne prezenty mikołajkowe. Wspólnie z wychowawczynią udali się na nowootwarte lodowisko. 

Wyjście odbyło się w ramach klasowych mikołajków. Aura sprzyjała, więc wszyscy radośnie szusowali na łyżwach, mimo bolesnych upadków.

Tekst i zdjęcia: J. Muda

Mikołaj w  1c

Prezenty z okazji klasowych mikołajek to piękna idea. Tak jak to zazwyczaj bywa w szkole cała procedura wyglądała tak, że dzieci losują kolegę lub koleżankę z klasy i mają przygotować dla niego drobny prezent, wręczany podczas klasowej uroczystości. 

Oczywiście, służy to lepszemu poznaniu się i integracji grupy. „Mikołajowie”, żeby wybrać prezent powinni się lepiej poznać, dowiedzieć co wylosowana osoba lubi, czym się interesuje i o czym marzy.

W klasie 1c udało się to w 100%. Wszyscy uczniowie otrzymali upominki, które rozweseliły ich twarze.

 (tekst i zdjęcie: Iwona Zgnilec)

Klasa IIa na kręglach

5 grudnia 2016 r. klasa IIa gimnazjum poszła na kręgle. Wyjście odbyło się w ramach klasowych mikołajków. Zamiast drobnych prezentów uczniowie postanowili spędzić trochę czasu w swoim towarzystwie poza szkołą. 

Mieli do dyspozycji cztery tory, podzielili się więc na cztery drużyny. Okazało się, że kilka osób bardzo dobrze sobie radziło i uzyskało świetny rezultat. Wszyscy bawili się bardzo dobrze.

Tekst i zdjęcia: M. Majewska

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Praca, którą wykonuje się za darmo,
z potrzeby serca, jest bezcenna
".

  W celu wyrażenia uznania dla trudu wolontariuszy na całym świecie, z inicjatywy ONZ od 1986 roku, dzień 5 grudnia obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. 

To doskonała okazja, by uświadomić społeczeństwu wysiłek, jaki wkładają organizacje pożytku publicznego a także indywidualne osoby w niesienie pomocy innym, zarówno na poziomie lokalnym, krajowym, jak i globalnym.

Nasza szkoła od wielu lat współpracuje z licznymi organizacjami i stowarzyszeniami niosącymi wsparcie potrzebującym. Uczniowie chętnie biorą udział w akcjach charytatywnych: kwestują na rzecz Hospicjum Santa Galla w Łabuńkach, poświęcają swój wolny czas na zbiórkę artykułów żywnościowych w ogólnopolskiej akcji „Pomóż Dzieciom przetrwać zimę” oraz w akcji „Tak, Pomagam” w ramach współpracy z Caritas Diecezji Zamojsko - Lubaczowskiej. Współdziałania z MCPR w Zamościu przyczyniają się do tworzenia Szlachetnej Paczki i realizacji wielu innych inicjatyw. Dzieci i młodzież pod opieką nauczycieli biorą udział w lokalnych i ogólnopolskich przedsięwzięciach, pomagają w organizacji środowiskowych imprez kulturalnych i sportowych, współpracują ze środowiskiem osób niepełnosprawnych. Uczniowie czytają bajki wychowankom przedszkoli, raz w miesiącu pomagają w ramach wolontariatu w opiece nad maluchami w Przedszkolach nr 1 i nr 7.

Wszystkim Wolontariuszom bardzo dziękujemy!!!

Nasi wolontariusze będą też uczestniczyć w ogólnopolskim projekcie tworzenia interaktywnego PORTALU PRODUKCJI DOBRA. Dyrekcja Zespołu Szkół nr 2 otrzymała od organizatora zaproszenie do udziału w tym projekcie.  

Tworzymy interaktywny PORTAL PRODUKCJI DOBRA >>>  

 (Tekst: J. Bulak, M. Garbuz)

Gratulacje dla Igi!

4 grudnia 2016r. na Rynku Wielkim w Zamościu podczas Jarmarku Świątecznego odbyło się uroczyste podsumowanie międzyszkolnego KONKURSU NA NAJPIĘKNIEJSZĄ OZDOBĘ CHOINKOWĄ W KSZTAŁCIE BOMBKI

I miejsce zdobyła Iga Szkałuba z klasy Ia  Gimnazjum nr 1

Nagrodę główną wręczył naszej laureatce Prezydent Miasta Zamość Pan Andrzej Wnuk wraz z Panią Magdaleną Dołgan - Zastępcą Prezydenta Miasta Zamość

Uczennica przygotowała swoją  piękną, zwracającą uwagę  ozdobę  pod kierunkiem p. Anny Sawiniec – Szczech.

Serdecznie gratulujemy Idze i życzymy dalszych sukcesów!!!

Tekst i zdjęcia: A. Sawiniec - Szczech

Wewnątrzszkolny konkurs świąteczny dla Mam!
  „Ciasta, ciastka, ciasteczka…”

Dyrekcja Zespołu Szkół nr 2 ogłasza IV edycję konkursu dla Mam pod hasłem „Ciasta, ciastka, ciasteczka…”
Jego organizacją z ramienia Dyrektora zajmuje się biblioteka szkolna.

Regulamin:
Adresaci: 
W konkursie mogą wziąć udział Mamy uczniów wszystkich klas Zespołu Szkół nr 2. 
Warunki uczestnictwa i terminy:
Udział w konkursie należy zgłosić u wychowawcy klasy lub bezpośrednio w bibliotece szkolnej do dnia 13 grudnia 2016r.
Warunkiem uczestnictwa jest przygotowanie świątecznego ciasta (ciasteczek) według własnej, oryginalnej receptury i przyniesienie go do szkoły (biblioteka szkolna) 
w dniu 20 grudnia 2016r.
„Mamine pyszności” oceni szacowne, dziecięco - młodzieżowe jury, złożone 
z przedstawicieli wszystkich klas Zespołu Szkół nr 2 (po 1 osobie z każdej klasy) pod opieką bibliotekarza szkolnego.
Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 21 grudnia podczas Święta Patrona połączonego z jasełkami.
Kryteria oceny:
- wygląd zewnętrzny wypieku (ciekawy pomysł, kształty, kolorystyka)
- walory smakowe (oryginalność lub tradycja receptury)
- oryginalność lub tradycja receptury 
- wkład pracy i estetyka wykonania ciasta 
Nagrody:
Dla wszystkich uczestniczek konkursu przewidziane są nagrody. Wypieki biorące udział w konkursie będą degustowane przez społeczność Zespołu Szkół nr 2 oraz zaproszonych gości podczas Święta Patrona!!!

Regulamin.doc>>>


Dyrekcja Zespołu Szkół nr 2

Konkurs na najpiękniejszy świąteczny wystrój sali lekcyjnej

Samorząd szkolny wraz z Kołem  Artystycznym ogłasza coroczny konkurs na najpiękniejszy świąteczny wystrój sali lekcyjnej. Zapraszamy  gorąco do udziału!

Regulamin konkursu na najpiękniejszy świąteczny wystrój sali lekcyjnej:

Organizatorzy:

Samorząd szkolny i Koło  Artystyczne

 Konkurs zostanie przeprowadzony w następujących grupach wiekowych:

-Klasy I –III SP

-Klasy IV-VI SP

- Klasy I- III Gimnazjum

Cele konkursu:

-rozwijanie kreatywności dzieci i młodzieży

-kultywowanie tradycji świątecznych

-rozwijanie wyobraźni plastycznej

-integracja dzieci i młodzieży

-rozwijanie wśród dzieci wrażliwości estetycznej na sztukę plastyczną

Kryteria oceny:

-oryginalny pomysł

-estetyka wykonania pracy

-ogólny wyraz artystyczny

-materiał użyty do wykonania pracy

-technika wykonania

-samodzielny charakter pracy

Jury przyzna nagrody  dla trzech pierwszych miejsc w każdej kategorii oraz wyróżnienia i dyplomy

Jury ma prawo przyznania dwóch równorzędnych miejsc i wyróżnień.

MIKOŁAJKI NA OS. ZAMCZYSKO

3 grudnia uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 wraz z Zarządem Osiedla Zamczysko oraz Stowarzyszeniem Otwarte Serca mieli przyjemność zaprosić wszystkie dzieci os. Zamczysko na Mikołajki w świetlicy „Słoneczny Promyk”.

W trakcie spotkania uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 zaprezentowali część artystyczną - mikołajkowy układ taneczny, a podopieczni muzycznego zespołu „Forte” wykonali koncert kolęd. Dodatkowo zorganizowano świąteczne zabawy m.in. ozdabianie pierniczków.

Odwiedził nas również św. Mikołaj (w którego wcielił się radny miasta Zamość - Piotr Małysz), który przyniósł słodkie prezenty. Dzieci miały okazję wspaniale się bawić i poczuć atmosferę zbliżających się Świat Bożego Narodzenia.

więcej>>>

Tekst: Marta Podoba-Marek, zdjęcia: Katarzyna Serafin

Grupa teatralna Emkaa w X Młodzieżowych Spotkaniach Teatralnych 
w Ekonomiku

2 grudnia 2016 r. przedstawiciele  naszej szkoły wzięli udział w X Młodzieżowych Spotkaniach Teatralnych – Ekonomik 2016 zorganizowanych przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Zamościu.

Byli to uczniowie klasy IIb, którzy jako grupa teatralna Emkaa, zaprezentowali spektakl pt. Stworzenie świata w ośmiu dniach wg Teatrzyku Zielona Gęś. Scenariusz przedstawienia został opracowany w oparciu o teksty K. I. Gałczyńskiego.

Grupa pracowała w ramach innowacji Myślę, więc jestem… pod kierunkiem p. Edyty Wilczyńskiej – Krawiec.

Nasz zespół zdobył w przeglądzie III miejsce, a przede wszystkim wzbogacił się o wiele nowych, ciekawych doświadczeń.

Tekst: E.Wilczyńska-Krawiec, zdjęcia: P.Kurzępa oraz ze stron:

 http://roztocze.net/x-mlodziezowe-spotkania-teatralne/

http://www.ekonomikzamosc.pl/

Akcja dla Hospicjum Santa Galla

2 grudnia wolontariuszki  z naszego gimnazjum po raz kolejny uczestniczyły w akcji charytatywnej.

Tym razem pakowały żywność w markecie Intermarche w Zamościu, aby w ten sposób zebrać pieniądze na rzecz pacjentów przebywających w Hospicjum Santa Galla w Łabuńkach.

Serdecznie dziękujemy za udział w kweście: Oli Jaroszyńskiej i Anastazji Czapli z kl.3a oraz Madzi Staśko, Sandrze Majdańskiej, Natalii Kozioł i Klaudii Drzewickiej z kl.3c.

Tekst i zdjęcia: J. Muda

Wręczenie Certyfikatów „Lubelskiej Szkoły Życia”

„Na miły Bóg…
Życie nie tylko po to jest, by brać.
Życie nie po to, by bezczynnie trwać.
I aby żyć, siebie samego trzeba dać.”
Stanisław Soyka

2 grudnia 2016 roku w Centrum Kultury Filmowej w Zamościu odbyła się uroczysta gala wręczenia Certyfikatów „Lubelskiej Szkoły Życia”, będąca wynikiem wspólnej akcji edukacyjno-informacyjnej Lubelskiego Kuratora Oświaty oraz Fundacji DKMS.

Certyfikaty dla obu szkół – SP nr 7 oraz Gimnazjum nr 1 odebrała Pani Dyrektor Alicja Dubel. Reprezentantką społeczności uczniowskiej była uczennica klasy IIa, Aleksandra Jendrzejczak. Szkolnymi koordynatorkami akcji były Panie: Jolanta Greszta – Schab oraz Marta Majewska.

Działania zainicjowane przez Lubelskiego Kuratora Oświaty miały na celu aktywne budowanie świadomości środowiska szkolnego w zakresie walki z nowotworem krwi, jak również kształtowanie u młodzieży właściwych postaw społecznych związanych z promocją zdrowia i otwartością na potrzeby drugiego człowieka, m. in. przez powiększenie bazy potencjalnych dawców krwiotwórczych komórek macierzystych.

W związku z tym uczniowie Zespołu Szkół nr 2 podjęli współpracę z Fundacją DKMS i przeprowadzili akcję edukacyjną promującą ideę dawstwa krwiotwórczych komórek macierzystych.

Na gali, obok Lubelskiego Kuratora Oświaty, Pani Teresy Misiuk, obecni byli:

- Wojciech Niewiński – przedstawiciel Fundacji DKMS, który przedstawił cele projektu „Komórkomania” i podsumował jego realizację, która zakończyła się sukcesem, gdyż do bazy Fundacji dołączyło 1733 potencjalnych dawców

- Agnieszka Kowal – dyrektor Wydziału Edukacji

- Witold Marucha – reprezentujący Wojewodę Lubelskiego, Przemysława Czarnka

- Andrzej Zastąpiło – I zastępca Prezydenta Miasta Zamość

- ks. Robert Strus – dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Zamościu

Wszyscy zaproszeni goście gratulowali Pani Kurator wspaniałej inicjatywy. Podkreślali, że życie ludzkie jest największą wartością i trzeba uwrażliwiać uczniów na potrzeby drugiego człowieka, a także wychowywać przez własny przykład. W refleksyjny nastrój wprowadziły wszystkich piękne nastrojowe piosenki wykonane przez uczniów I i III LO oraz ZSZ Rzemiosł Różnych. Szczególnie pasujące do gali były słowa piosenki Stanisława Soyki, wykonanej przez absolwentkę naszego Gimnazjum, Patrycję Frańczuk. Wśród występujących znalazła się również nasza druga absolwentka, Gabriela Cios. 

Po uroczystości koordynatorka, Pani Marta Majewska, krótko wypowiedziała się do lokalnych mediów na temat ważności przeprowadzenia gali.

Tekst: M. Majewska, zdjęcia: W. Orzechowski

I TURNIEJ POETYCKI „Z WIERSZEM DO LUDZI” - 
I NAGRODA oraz NAGRODA PUBLICZNOŚCI DLA FRANKA

1 grudnia w auli I Liceum Ogólnokształcącego miał miejsce I Turniej Poetycki „Z wierszem do ludzi” poświęcony twórczości K. K. Baczyńskiego. Zmagania recytatorów przebiegały w dwóch kategoriach: szkoły gimnazjalne oraz szkoły ponadgimnazjalne.

W każdej kategorii jury przyznało nagrodę, wyróżnienie. Przyznana została również Nagroda Publiczności.

Gimnazjum nr 1 reprezentowali Franciszek Barnowski z klasy 2B oraz Martyna Wiatr z klasy 3B, przygotowani przez Panią Dyrektor Alicję Dubel oraz Panią Katarzynę Bedę.

Franciszek  Barnowski  został laureatem Pierwszej Nagrody oraz  Nagrody Publiczności.

Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

Tekst i zdjęcia: K. Beda 

Uczniowie Gimnazjum nr 1 im. Adama Mickiewicza w Zamościu 
wicemistrzami
Wojewódzkiej Gimnazjady w Szachach Drużynowych

Drugie miejsce wywalczyli w Wojewódzkiej Gimnazjadzie w Szachach Drużynowych uczniowie Gimnazjum nr 1 w Zamościu. Zespół w składzie: Julia Lachawiec, Katarzyna Gorajska, Dominik Pańko - wszyscy z klasy Ia i Adam Hamerski z klasy IIIc, został pokonany jedynie przez drużynę z Gimnazjum nr 2 w Tomaszowie Lubelskim.

Turniej wojewódzki odbył się w Aleksandrowie koło Biłgoraja 29 listopada 2016 roku. Wzięło w nim udział 14 drużyn z całego województwa lubelskiego, zwycięzców zawodów szczebla powiatowego.  W finale każdy zespół rozegrał 7 rund.

Wszystkim młodym szachistom, oraz ich opiekunowi p. Jerzemu Bekasowi, serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów. 

Tekst i zdjęcia: W. Orzechowski

III Regionalny Konkurs Plastyczny „PTAKI EGZOTYCZNE”

27 listopada 2016 r. odbyło się posumowanie III Regionalnego Konkursu Plastycznego „PTAKI EGZOTYCZNE”, które tradycyjnie towarzyszy wystawie ptaków organizowanej przez Polski Związek Hodowców Kanarków i Ptaków Egzotycznych Oddział w Zamościu.

Na konkurs napłynęło około 200 prac z 33 placówek oświatowych. Trzy uczennice: Partycja Mydlak – kl. IIIa, Kamila Świrska oraz Dorota Mądroń – kl. IIIb otrzymały WYRÓŻNIENIA. Prace zostały przygotowane pod opieką pani Marty Słomianowskiej.

Wśród nagrodzonych i wyróżnionych nie zabrakło i innych uczniów z Zespołu Szkół nr 2, którzy swoje dzieła przygotowywali na kołach plastycznych w MDK-u oraz Osiedlowym Domu Kultury „Okrąglaku”

Jakub Brykner – kl. Va szkoły podstawowej, otrzymał WYRÓŻNIENIE za piękny batik, a Oskar Wróbel – kl. IIIb gimnazjum, otrzymał NAGRODĘ za ciekawy relief wykonany w gipsie.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom i życzymy dalszych sukcesów!

Tekst i zdjęcia: M. Słomianowska

VII Ogólnopolski Jesienny Konkurs Poezji Śpiewanej 
,,Na strunach poezji”
WYSOKIE „C” NASZYCH WOKALISTÓW

Trzecie miejsce koncertowo wyśpiewała Martyna WIATR oraz wyróżnienie pięknie wyśpiewał Franciszek Barnowski w VII Ogólnopolskim Jesiennym Konkursie Poezji Śpiewanej ,,Na strunach poezji” organizowanym przez Zespół Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie. 

Projekt jest imprezą otwartą, adresowaną do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski. W tym roku wystąpili także goście z zagranicy. 

Profesjonalizm przedsięwzięcia gwarantowało zaproszone do współpracy Jury:
• Prof. Andrea Jaworska – Wydział Artystyczny UMCS
• Dr Jarosław Cymerman – Filologia Polska UMCS
• Piotr Selim – artysta, kompozytor


W przesłuchaniach konkursowych 24 listopada br., w auli Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie udział wzięła liczna reprezentacja wokalistów z Gimnazjum nr 1 im. Adama Mickiewicza w Zamościu: Martyna WIATR (3B), Franciszek BARNOWSKI (2B), Zuzanna GAŁAN (1C) oraz ZESPÓŁ WOKALNY >FORTE< w składzie: Martyna Wiatr (3B), Zuzanna Gałan (1C), Katarzyna Horoszkiewicz (1B), Aleksandra Bełz (1A), Aleksandra Dembicka (1A), Oliwia Kozłowska (1A), Amelia Majzer (1A). 

W koncercie galowym, który odbył się 25 listopada w Sali Koncertowej Caritas, wystąpili wyłonieni przez Jury Laureaci, wśród których znalazła się Martyna Wiatr. 
Opiekunem wokalistów jest p. Katarzyna Beda. 

Wszystkim śpiewającym uczniom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów. 

Tekst: K. Beda. Zdjęcia: K. Beda, M. Wiatr, F. Barnowski

"Dyniowe" Święto Dziękczynienia

W ramach przybliżenia uczniom obyczajów innych krajów, obchodziliśmy w naszej szkole Święto Dziękczynienia. 
24 XI w czwartek została zorganizowana kawiarenka, w której uczniowie sprzedawali upieczone przez siebie ciasta z dynią (warzywem ściśle związanym z tym amerykańskim świętem).
Kawiarenka miała na celu wybór najlepszego wypieku. 

Poprzez głosowanie uczniowie wybrali swoich zwycięzców.
Są nimi:
1 miejsce - J. Ciepiel, M. Burda, W. Wasil
2 miejsce - A. Jaroszyńska
3 miejsce - J. Popek, O. Kuczyńska
Jury także przyznało swoje nagrody:
1 miejsce - K. Horoszkiewicz
2 miejsce - Z. Śmiałko, D. Reszczyński, H. Brzozowska oraz K. Gorajska, Z. Kierepka

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy!

(tekst: L. Mróz, A. Szuwara zdjęcia: L. Mróz)

Wycieczka klasy 3c do Muzeum Zamojskiego

24 listopada uczniowie klasy 3c gimnazjum pod opieką wychowawcy udali się na wystawę pt. „Nabytki numizmatyczne i medalierskie ostatniego dwudziestolecia 1996-2016″, przygotowaną przez Muzeum Zamojskie ramach obchodów 90-lecia powstania muzeum. Przewodnikiem po drogocennych zabytkach był dr Jacek Feduszka- autor wystawy - który od wielu lat wspiera kulturowe przedsięwzięcia naszej szkoły.

Kolekcja numizmatyczna i medalierska, licząca obecnie ponad 12872 obiekty, obejmuje monety, medale i medaliony, banknoty, a także pieczęcie i tłoki pieczętne, odznaki i odznaczenia. W poszczególnych częściach wystawy uczniowie mogli dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat przeszłości powyższych zabytków oraz podziwiać wspaniałe eksponaty, m.in.: medale, medaliony i plakiety od XVI do XX wieku, monety antyczne, średniowieczne monety polskie i obce od XI do końca XV wieku, monety nowożytne XVI-XVIII wieku, w tym przede wszystkim kolekcję europejskich monet talarowych i liczący kilkaset monet zbiór numizmatów pomorskich z XVI i XVII wieku. Na ekspozycji pokazano również skarby monet średniowiecznych i nowożytnych, znajdujące się w zbiorach zamojskich. W odrębnej części wystawy zgromadzono także monety XIX i XX wieku oraz obszerny zbiór banknotów polskich i obcych, jak również papiery wartościowe, związane przede wszystkim z regionem zamojskim. Wystawę uzupełniają, obok rekonstrukcji dawnej mennicy, afisze, plakaty, zaproszenia i foldery informujące o wystawach numizmatycznych, jakie prezentowano w muzeum zamojskim w przeszłości oraz unikalne wydawnictwa o tematyce numizmatycznej, znajdujące się w zbiorach. 

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie „Morandówki”, a konkretnie wystawy Ilustrowanej historii Zamościa 1580-2016” autorstwa Aleksandry Michalskiej-Szwagierczak. Wystawa prezentuje bogatą historię Zamościa – jego waleczną obronę, II wojnę światową, odbudowę i renowację oraz świetność lat współczesnych. Wycieczka ta była żywą lekcją zarówno historii jak i kultury dotyczącej naszego rodzinnego miasta. 
Serdecznie dziękujemy Panu Jackowi Feduszce za wspaniałą inicjatywę!

Tekst i zdjęcia: J. Muda

Wieczór andrzejkowy

Dnia 23 listopada członkowie samorządu uczniowskiego wraz wróżbitami z klasy IIc (Adą, Zuzią i Karolem) zorganizowali salon wróżb dla uczniów  ze szkoły podstawowej oraz swoich  kolegów i koleżanek z gimnazjum. Na wszystkich czekało wiele zabaw i wróżb m.in. wylewanie wosku na zimną wodę przez klucz, wróżenie z wahadełka i kostek, magiczne ciasteczka z imionami, „Andrzejkowe serce” z imionami dziewcząt i  chłopców itp.

Andrzejki to wieczór wróżb obchodzony w nocy z 29 na 30 listopada  czyli  w wigilię św. Andrzeja. To jedno z bardziej lubianych świąt, gdyż wiąże się ze wspaniałymi tradycjami i dobrą zabawą. Tradycyjnie w Andrzejki wykonywane są różnego rodzaju wróżby, najczęściej dotyczące tematyki związków damsko-męskich. Niegdyś przykładano do nich dużą wagę i wykonywano je w odosobnieniu. Współcześnie wróżby andrzejkowe mają jedynie charakter zabawy.

Po wesołych zabawach uczniowie udali się na upragnioną dyskotekę oraz  poczęstunek, który przygotowali dla nich rodzice.

Tekst: Joanna Muda, zdjęcia: Małgorzata Drozd, Waldemar Orzechowski

„Papieskie drzewka pamięci”.

„Bądźcie wymagający wobec otaczającego was świata,
ale przede wszystkim wymagajcie od siebie samych".
/św. Jan Paweł II/

W dniu 22 listopada 2016 r. w gmachu Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie odbyła się konferencja naukowa zatytułowana „Dziedzictwo przejąć, pomnożyć przekazać”, poświęcona promowaniu postaw patriotycznych wśród dzieci i młodzieży w oparciu o nauczanie św. Jana Pawła II.

Spotkanie, zorganizowane przez Lubelskiego Kuratora Oświaty p. Teresę Misiuk, Katedrę Pedagogiki Chrześcijańskiej KUL oraz Stowarzyszenie Pamięć Jana Pawła II otworzył Wojewoda Lubelski p. Przemysław Czarnek, który do licznie zebranych nauczycieli powiedział:

„Dziękuję serdecznie, że pochylamy się cały czas nad nauczaniem świętego Jana Pawła II, że właśnie w ten sposób uczymy patriotyzmu. Patriotyzmu, który można określić znów jako mądrą miłość Ojczyzny, tzn. pamiętającą o dziedzictwie i przekazującą to dziedzictwo przyszłym pokoleniom..”

Część wykładowa została zaprezentowana przez pracowników naukowych KUL p. Alinę Rynio i p. Ryszarda Skrzyniarza i dotyczyła patriotyzmu św. Jana Pawła II, a także innowacyjnego podejścia w nauczaniu historii i wychowaniu w duchu patriotyzmu. Przykładowe działania wychowawcze i ciekawe projekty edukacyjne, podejmowane w szkołach naszego województwa, pokazano w drugiej części spotkania. Nawiązując do słów św. Jana Pawła II: „Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie się w przyszłość…”, prelegenci podkreślali twórczy potencjał młodych ludzi, zaangażowanych w swoich „małych ojczyznach” w różnorodne akcje charytatywne i patriotyczne.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali dla swoich szkół „Papieskie drzewka pamięci”.

Następnego dnia p. Dyrektor Alicja Dubel, p. Marzena Chmiel i uczniowie Zespołu Szkół nr 2 zasadzili je w szkolnym ogródku, aby przypominały nam wszystkim słowa wypowiedziane  przez św. Jana Pawła II do mieszkańców Zamościa 12 czerwca 1999r:

„Piękno tej ziemi skłania mnie do wołania o jej zachowanie dla przyszłych pokoleń.

 Jeśli kochacie tę ojczystą ziemię, niech to wołanie nie pozostanie bez odpowiedzi!”

 

Certyfikat - "Drzewo pamięci"

 

Tekst: Marzena Chmiel, zdjęcia: Marzena Chmiel, Waldemar Orzechowski

Mistrzowie Miasta Zamościa w Szachach w kategorii Gimnazjów

22 listopada 2016r. w Szkole Podstawowej nr 6 w Zamościu odbyła się Gimnazjada – zawody Szkolnego Związku Sportowego w szachach drużynowych. Były to zawody o randze miejskiej i powiatowej.

Gimnazjum nr 1 w Zamościu reprezentowali: Julia Lachawiec, Katarzyna Gorajska, Dominik Pańko wszyscy 1a i Adam Hamerski – 3c.

Wśród zgłoszonych zespołów pierwsze miejsce zajęło Gimnazjum 1, drugie miejsce Gimnazjum 5, a trzecie Gimnazjum 4.

Sukces jest tym większy, że zwycięstwo było przepustką do zawodów wojewódzkich. Turniej wojewódzki odbędzie się w Aleksandrowie/k. Biłgoraja 29.11.2016r.

Ogromne gratulacje dla naszych mistrzów i trzymamy kciuki na zawodach wojewódzkich.

Tekst i zdjęcia: J. Bekas

Wybraliśmy najżyczliwszych uczniów

21 listopada obchodzony jest dzień pełen  uśmiechów, dobrych uczynków i pozytywnych emocji, czyli „Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień”. Chcieli pokazać światu, iż walka i zawiść nie prowadzą do niczego dobrego. Inicjatywa życzliwości miała za zadanie przekonać rządzących do rozwiązywania problemów w sposób pokojowy, a nie zbrojny. Główną ideą obchodów Dnia Życzliwości jest uzmysłowienie i przypomnienie ludziom o tym, iż tylko wzajemna życzliwość może stać się podstawą do zbudowania pokoju i pomyślnych relacji międzyludzkich na całym świecie.

Taki dzień jak ten przypomina wszystkim, że warto się zatrzymać  na chwilę, zastanowić nad własnym życiem, uczynić drobny gest życzliwości w stronę drugiego człowieka poprzez ciepły uśmiech, miłe słowo, uprzejmość, okazanie empatii, czy przyjazne nastawienie. Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień to też apel do tych, którzy na co dzień są życzliwi i uczynni, aby zarażali tym dobrem innych.

 Podwojona energia, którą wypuścimy w świat – wróci do nas ze zdwojoną mocą.

W tym roku „Najżyczliwszymi uczniami” zostali: Kacper Wanarski z 3a, Albert Michoński z 3b, Weronika Pisarew z 3c, Natalia Miedziak 2c, Krzysztof Pizoń 2b, Marcel Antończak 2a, Aleksandra Jędrzejczak 1c, Maja Tomaszczuk 1b, Aleksandra Dembicka 1a.

Wszystkim najżyczliwszym serdecznie gratulujemy!

Tekst i zdjęcia: Martyna Wiatr

„Pomóż dzieciom przetrwać zimę”

Każdy gest, nawet najdrobniejszy zmienia świat, czyjś świat

W dniach 18-20.11.2016r., w ramach ogólnopolskiej akcji „Pomóż dzieciom przetrwać zimę” uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Zamościu uczestniczyli w zbiórce artykułów spożywczych, prowadzonej w sklepach PSS Społem przy ul. Świętego Piątka, Lipskiej i Reja.

Nasi uczniowie chętnie wzięli udział w tej charytatywnej akcji, poświęcając swój wolny czas na pomoc potrzebującym. Zbiórka była prowadzona w piątek  (18.11.) od godz. 15.00. do 18.00, w sobotę (19.11.) od godz. 9.00 do 13.00 i w niedzielę od godz.10.00 do 14.00.

Cieszy nas wrażliwość naszych uczniów, ich bezinteresowność oraz chęć angażowania się w akcje pomocowe. Dzięki naszym młodym wolontariuszom udało się zebrać bardzo dużo produktów spożywczych. Podziałem tych artykułów zajmie się teraz Miejskie Centrum Pomocy Rodzinie w Zamościu. Pomoc ta trafi do najbardziej potrzebujących.

W akcji wzięli udział uczniowie klasy: VA SP7 oraz IIC, IIIA i IIIC gimnazjum wraz z opiekunami.

 Tekst i zdjęcia: Joanna Muda, Jadwiga Beńko, Waldemar Orzechowski

Konkurs „Wierność bł. Karoliny Kózki”

„Święci są po to, ażeby świadczyć o wielkiej godności człowieka…”
Jan Paweł II

Słowa wypowiedziane przez Papieża Polaka podczas Mszy św. beatyfikacyjnej w Tarnowie były przewodnią myślą Konkursu „Wierność bł. Karoliny Kózki” organizowanego już po raz trzeci przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży z Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.

18 listopada 2016 r. w Zamościu,  miało miejsce podsumowanie konkursu oraz wręczenie dyplomów i nagród zwycięzcom.  Uroczystej liturgii przewodniczył i homilię wygłosił  J. E. Ks. Bp Marian Rojek. Wszyscy obecni na tym wyjątkowym spotkaniu mogli obejrzeć interesujący spektakl przedstawiony przez młodzież, który przypominał o wielkiej miłości Chrystusa do człowieka.

Wyniki konkursu dla uczniów Gimnazjum nr 1 w Zamościu były przyjęte z entuzjazmem: Magdalena Staśko z kl. IIIc zajęła III miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych, wyróżnienie otrzymał  Wiktor Wachowicz z kl. IIc. Na uwagę zasługują również: Anastazja Czapla z kl. IIIa, Dominika Gromek z kl. IIIc oraz Martyna Mądroń z kl. IIc gdyż zakwalifikowali się do II i przeszli do III etapu konkursu.

 Wszystkim zdobywcom wiedzy i mądrości - gratulujemy!!!

 (Tekst i zdjęcia J. Bulak)

Sukces szachistów

Podczas kolejnej rundy szachowej rozgrywanej w ramach Zamojskiej Ligii Szachowej  w Zespole Szkół Społecznych w Zamościu uczniowie Gimnazjum nr 1 w Zamościu odnieśli sukces. 

Trójka uczniów w składzie: Katarzyna Gorajska- 1a, Dominik Pańko – 1a i Adam Hamerski – 3c stanęli na podium i zajęli trzecie punktowane miejsce. Przed nimi zostały sklasyfikowane dwa zespoły z liceum społecznego. 

Gratulujemy wspaniałego wyniku.

Tekst i zdjęcia: J. Bekas

Rozstrzygnięcie konkursów sienkiewiczowskich 

podczas Jubileuszu 80-lecia Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu

 

16 listopada w sali widowiskowej Zamojskiego Domu Kultury miała miejsce uroczystość Jubileuszu 80-lecia Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu. Oprócz przemówień okolicznościowych, życzeń, konferencji naukowej odbyło się również podsumowanie konkursów sienkiewiczowskich, ogłoszonych przez Bibliotekę Pedagogiczną we wrześniu. Wśród laureatów znalazło się dwóch uczniów Szkoły Podstawowej nr 7.

Filip Wachowicz z klasy VIa zdobył II miejsce w Regionalnym Konkursie na komiks „W pustyni i w puszczy”. Uczeń przygotował pracę pod kierunkiem p. Marty Słomianowskiej. Kacper Gąska z kl. IVa otrzymał II miejsce w kategorii szkół podstawowych w Regionalnym Konkursie Czytelniczym „Booktalking, czyli gawęda o książce Henryka Sienkiewicza”. Kacper bardzo przekonująco wcielił się w rolę Janka Muzykanta i brawurowo odegrał swoją rolę, zbierając zasłużone brawa po występie podczas konkursu. Uczeń przygotowywał się pod kierunkiem Pani Dyrektor Alicji Dubel i swojej mamy, p. Marzeny Gąski. Kacper miał okazję podczas jubileuszu jeszcze raz zaprezentować swój aktorski talent przed licznie zgromadzoną publicznością.  

Obejrzyj film

tekst: M. Garbuz, zdjęcia: W. Orzechowski, M. Gąska

Kim będę w przyszłości?

16 listopada uczniowie klasy 3c gimnazjum pod opieką wychowawcy oraz pedagoga szkolnego uczestniczyli w IV SZKOLNYM DNIU ZAWODÓW W EKONOMIKU. 

Wyjście zostało zorganizowane w ramach szkolnego programu profilaktyki i zgodnie realizacją zadań wynikających z polityki państwa, aby pomóc uczniom w planowaniu drogi zawodowej oraz wyborze kierunku dalszej edukacji. 

Młodzież spotkała się z doradcą zawodowym, który w ciekawy sposób przedstawił obecne zapotrzebowania na rynku pracy oraz udzielił porad czym kierować się przy wyborze szkoły ponadgimnazjalnej. 

Następnie uczniowie uczestniczyli w „panelach” informacyjnych na temat zawodów: technik informatyk, technik ekonomista, technik handlowiec, technik hotelarstwa, technik obsługi ruchu turystycznego, technik cyfrowych procesów graficznych technik logistyk, technik usług fryzjerskich, fototechnik. 
Największą popularnością cieszyły się „usługi fryzjerskie”- dziewczynki chętnie skorzystały z zabiegów fryzjerskich.


Tekst i zdjęcia: J. Muda 

II Mistrzostwa w Szachach

W dniu 15 listopada 2016r. w Zespole Szkół nr 2 w Zamościu odbyły się II Mistrzostwa  w Szachach. Udział w zawodach wzięli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 7 i Gimnazjum nr 1 w Zamościu. Turniej został rozegrany w trzech kategoriach: klasy 1-3 SP , klasy 4-6 SP i klasy 1-3 Gimnazjum.

 Klasyfikacja końcowa przedstawiała się następująco:
klasy 1-3 SP
1. Adrian Musiał – kl. 3b
2. Jakub Hołowiński –kl.3a
3. Bartosz Śniecikowski – 3b 
klasy 4-6 SP
1. Jakub Brykner – kl.5
2. Wachowicz Filip – kl.6 
3. Maksymilian Szumigaj – kl.6
klasy 1-3 Gimnazjum
1. Dominik Pańko – kl.1a
2. Katarzyna Gorajska – kl.1a 
3. Adam Hamerski- kl. 3c

W zawodach udział wzięło 25 uczniów z ZS nr 2 w Zamościu. Organizatorem turnieju był Zespół Szkół Nr 2 w Zamościu oraz Uczniowski Gimnazjalny Klub Sportowy „Jedynka”. Sędzią głównym zawodów był Pan Andrzej Czochra znany zamojski miłośnik szachów.  Wszystkim zwycięzcom i uczestnikom serdecznie gratulujemy i zapraszamy na kolejne zmagania szachowe.

Tekst i zdjęcia: J. Bekas

Wystąpili w Jesiennym Konkursie Recytatorskim

12 listopada 2016 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w powiatowych eliminacjach 20 Jesiennego Konkursu Recytatorskiego, które odbyły się w ZDK. Hasło przewodnie tej edycji konkursu to „Quo vadis – dokąd idziesz, jaką drogą, w jakim celu”

Pod kierunkiem p. Edyty Wilczyńskiej-Krawiec przygotowywali się recytatorzy z kl. 1a: Oliwia Kozłowska i Ola Bełz, z kl. 1b – Wiktoria Wójcik, Karolina Ulicka, Diana Juszkiewicz, Zuzia Śmiałko.

Jakub Romaszko z kl. 1c pracował  pod kierunkiem pani Iwony Zgnilec, Natalia Brzozowska z kl. 3c pod kierunkiem pani  Joanny Mudy, zaś Patrycję Mydlak z kl. 3a i Kamilę Świrską z 3b przygotowała pani Maria Garbuz. Wszystkich wspomagała pani pedagog Jadwiga Beńko.

Nasi recytatorzy zaprezentowali bardzo wysoki poziom i otrzymali dyplomy oraz podziękowania. Serdecznie gratulujemy udanych występów.

 

Tekst: E. Wilczyńska-Krawiec

 

Zdjęcia dostępne na stronach ZDK:

http://zdk.zamosc.pl/2016/11/20-jesienny-konkurs-recytatorski-protokol/#more-24777

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1527882183894096&id=173274369354891

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1527879027227745&id=173274369354891

 

Miejskie obchody Święta Niepodległości

11 listopada 1918 roku był przełomowym dniem w dziejach całej Europy i Polski. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. 

W Zamościu oficjalne obchody 11 listopada rozpoczął Marsz Niepodległości, który przeszedł ulicami okalającymi zamojską starówkę. Następnie uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Zamościu wraz z nauczycielami i dyrekcją szkoły udali się do Katedry, gdzie została odprawiona msza święta w intencji ojczyzny.

Kolejnym punktem uroczystości była manifestacja patriotyczna na Rynku Wielkim, w ramach której zaplanowano ceremoniał wojskowy, okolicznościowe wystąpienie prezydenta Zamościa, złożenie kwiatów przy tablicy Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz defiladę z udziałem wojska, służb mundurowych, pocztów sztandarowych i Szwadronu Kawalerii Ochotniczej w barwach 9 Pułku Ułanów Małopolskich.

Uczestnictwo w tak ważnym dla każdego Polaka wydarzeniu historycznym było hołdem , dla tych którzy polegli, abyśmy mogli żyć i cieszyć się wolnością.

Tekst: Iwona Kurzempa- Sarzyńska, zdjęcia: M. Drozd, A. Majewski

 

Święto Niepodległości uczcili biegając

10 listopada 2016r. na Rynku Wielkim w Zamościu odbyła się druga edycja biegów z okazji Święta Niepodległości. W biegach udział  wzięli uczniowie  Szkoły Podstawowej nr 7 i Gimnazjum nr 1 w Zamościu. Mimo mroźnego powietrza chętnych do biegania nie brakowało.

Reprezentacja obu szkół spisała się znakomicie. Na szczególną uwagę zasługują następujący uczniowie: Jennifer Walczuk klasa 2d SP – 2 miejsce w biegu na 300m, Orłowski Michał  klasa 5 SP – 3 miejsce w biegu na 600m i Mateusz Ząbczyk klasa 3a gimnazjum – 2 miejsce w biegu na 800m.

Wszystkim reprezentantom serdecznie gratulujemy i życzymy  kolejnych sukcesów.

Tekst i zdjęcia: J. Bekas

PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA” 
- apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości

10 listopada 2016 r. świętowaliśmy w naszej szkole 98 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości zostały podzielone na dwie tury: dla szkoły podstawowej i dla gimnazjum.

Apel o patriotycznej tematyce został przygotowany przez panią Małgorzatę Drozd i panią Martę Słomianowską, która była również odpowiedzialna za dekorację oraz prezentację wyświetlaną podczas przedstawienia. Nad oprawą muzyczną czuwała pani Katarzyna Beda, która doskonale przygotowała solistów i chór, a gościnnie wystąpił też pan Piotr Biłant. Swoje talenty recytatorskie zaprezentowali uczniowie z klasy Va ze szkoły podstawowej oraz IIc z gimnazjum.

Młodzi artyści odnieśli się do bolesnej historii Polski, przedstawiając w skrócie najważniejsze wydarzenia ostatnich ponad 200-stu lat oraz sylwetki wybitnych Polaków, którzy brali w nich udział i mieli wpływ na to, jak one przebiegały. Pojawiły się nazwiska gen. Tadeusza Kościuszki, gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, Józefa Wybickiego czy Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Jednak głównym przesłaniem części artystycznej było uświadomienie wszystkim, iż należy się cieszyć z tego, że żyjemy w wolnym kraju. Aby dostrzec, jaka piękna jest nasza Polska cała! Od roztoczańskich borów jodłowych - aż po piasek Mazowsza, od mazurskich jezior - po morskie wybrzeże.

Należy pamiętać o przeszłości, ale też umieć się cieszyć teraźniejszością i tym, czym nas obdarowuje nasza Ojczyzna.

Już od kilku lat tradycją się stało, że w tym szczególnym, patriotycznym dniu towarzyszą nam dzieci oraz opiekunowie z zaprzyjaźnionych Przedszkoli nr 1, nr 5 oraz nr 7. Nasi sympatyczni goście aktywnie włączyli się do uroczystych obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem zaprezentowały utwory o treści patriotycznej oraz zatańczyły krakowiaka, wzruszając tym wszystkich obecnych.

Zdolni artyści, mądre słowa, piękne pieśni oraz wszechobecne biało-czerwone barwy. To w takich wzruszających i podniosłych chwilach można odczuć wspólnotę narodową, solidarność i dumę z tego, że jesteśmy Polakami.

Tekst: M. Słomianowska, zdjęcia: M. Drozd

Żywa flaga i żywe logo Zamość – Twierdza Otwarta

8 listopada 2016 roku uczniowie klas drugich naszego gimnazjum pod opieką p. Joanny Bulak, p. Marty Majewskiej i p. Radosława Witkowskiego uczestniczyli w patriotycznym happeningu „Żywa flaga i żywe logo Zamość – Twierdza Otwarta”, poprzedzającym obchody Narodowego Święta Niepodległości. 

Udział w happeningu wziął również Prezydent Zamościa p. Andrzej Wnuk.

Najpierw młodzież ułożyła z kartonów wielkie logo Zamość – Twierdza Otwarta, a następnie z balonów wielką, biało-czerwoną flagę.

W wydarzeniu udział wzięło około 2,5 tysiąca dzieci i młodzieży z zamojskich szkół.

Dla uczestników przedsięwzięcia była to niewątpliwie wyjątkowa lekcja historii i patriotyzmu.

Tekst i fotografie: Waldemar Orzechowski

Gimnazjaliści na spektaklu „Pokolenie 1920”

8 listopada uczniowie naszego gimnazjum mieli możliwość obejrzenia w Zamojskim Domu Kultury spektaklu „Pokolenie 1920" przygotowanego przez Teatr ARTENES z Wrocławia. Sceniczny obraz pokolenia Kolumbów doskonale uzupełniły wybrane utwory K.K. Baczyńskiego, J. Słowackiego oraz odniesienie do bohaterów książki A.Kamińskiego „Kamienie na szaniec”.

 

Tak opisują swój spektakl twórcy z teatru Artenes:

„Bohaterowie sztuki, są młodymi ludźmi którzy, po klęsce wrześniowej nie pozostają bierni i przyłączają się do ruchu oporu. Akcje bojowe i straty wśród przyjaciół nadają z czasem ich walce cechy osobistego rewanżu. W łapance Krzysztof zostaje pojmany przez Niemców. Pomimo cierpień wytrzymuje przesłuchania, po których zostaje wywieziony do obozu koncentracyjnego. Po wkroczeniu na ziemie polskie Armii Czerwonej, bohaterowie nie składają broni. Kontynuują walkę, tym razem z okupantem komunistycznym. Wraz z upływem czasu i krzepnięciem sytuacji politycznej w Europie, powoli znika nadzieja na wywalczenie wolności dla ojczyzny. Pozostaje jedynie poczucie własnej godności, honor i wierność przysiędze...” http://www.artenes.pl/repertuar/pokolenie-1920.html

Bardzo ważna tematyka, sugestywne środki wyrazu i patriotyczny przekaz sprawiły, że młodzież oglądała spektakl z dużym skupieniem.

Wyjście na przedstawienie odbyło się w ramach innowacji kulturowej Myślę, więc jestem prowadzonej przez panie: Edytę Wilczyńską – Krawiec i Joannę Mudę.

Tekst: E.Wilczyńska-Krawiec,

zdjęcie plakatu teatralnego ze strony http://www.artenes.pl/repertuar.html

Zespół "Łzy" w naszej szkole

Dnia 7 listopada 2016 r. w sali gimnastycznej Zespołu Szkół nr 2 w Zamościu odbyło się spotkanie gimnazjalistów z zespołem „Łzy”, podczas którego artyści mówili o swoich drogach do kariery. 

Solistka zespołu podkreślała, że droga do sukcesu nie jest łatwa i zachęcała uczniów do wytężonej pracy. 

Każdy gimnazjalista miał możliwość zadawania pytań, zrobienia pamiątkowego zdjęcia oraz otrzymania autografu. 

Spotkanie przebiegało w serdecznej, wręcz towarzyskiej, atmosferze.

(tekst: W. Orzechowski, zdjęcia: W. Orzechowski, P. Kurzępa)

PODWÓJNE DRUGIE MIEJSCE DLA WOKALISTÓW

6 listopada w Gimnazjum w Starym Zamościu  odbył się Międzygminny Konkurs Pieśni Patriotycznej.

Gimnazjum nr 1 reprezentowały: Aleksandra Bełz z kl. 1A, która została laureatką drugiego miejsca w kategorii solistów oraz Zespół Wokalny >FORTE< w składzie: Martyna Wiatr (3B), Zuzanna Gałan (1C), Katarzyna Horoszkiewicz (1B), Oliwia Kozłowska (1A),  Aleksandra Bełz (1A), Amelia Majzer (1A), który wyśpiewał drugie miejsce w kategorii zespołów.

Opiekunem wokalistów jest P. Katarzyna Beda.

Wszystkim śpiewająco gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

Tekst i zdjęcia: K. Beda

Talenty recytatorskie wśród pierwszoklasistów

Na początku listopada, w ramach innowacji kulturowej Myślę, więc jestem… , został przeprowadzony szkolny konkurs recytatorski dla klas I. Były to wstępne eliminacje do 20 Jesiennego Konkursu Recytatorskiego organizowanego przez ZDK. Do konkursu zgłosiło się 12 osób z klasy Ia i Ib. Wszyscy uczestnicy otrzymali wysokie oceny cel. z j. polskiego oraz dodatnie punkty z zachowania.

Do  reprezentowania naszej szkoły w ZDK wybrani zostali: Oliwia Kozłowska i Ola Bełz z kl. Ia, Wiktoria Wójcik, Karolina Ulicka, Diana Juszkiewicz oraz Zuzanna Śmiałko z kl. Ib.

Gratulujemy.

Konkursowe występy naszych recytatorów odbędą się 15 listopada 2016 r. w ZDK.

Tekst i zdj. E.Wilczyńska-Krawiec

Kwesta na cmentarzu parafialnym

W tym roku Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu już po raz dziesiąty zbierał fundusze na renowację nekropolii. Zebrano ponad 18 tys. zł.

Jak co roku, 1 listopada na cmentarzu parafialnym kwestowali m.in. dziennikarze, ludzie kultury, sportu, samorządowcy, politycy, przedstawiciele oświaty, grup rekonstrukcyjnych, przedsiębiorcy, lekarze, prawnicy, członkowie stowarzyszeń katolickich, harcerze i zuchy.

Byli tam również nasi uczniowie: Krystian i Oliwer Maziarka, którzy kwestowali ze swoim tatą oraz Ania Feduszka z tatą.

 http://roztocze.net/kwestujemy/

WOKALNE SZLIFY  W  LUBLINIE

W dniach 29 – 31 października 2016 roku w Centrum Kultury w Lublinie miał miejsce Turniej Pieśni Konkursu Poezji, Prozy i Pieśni Patriotycznej im. Ryszarda Kaczorowskiego „Ojczyzno moja najmilsza”. 
Wśród ponad dwustu wykonawców wystąpili również uczniowie naszego Zespołu Szkół.
Szkołę Podstawową reprezentowały Hanna Kawalec z kl. IVb oraz Martyna Wnuk 
z kl. Va, zaś Gimnazjum reprezentował Franciszek Barnowski z kl. 2B oraz Zespół Wokalny >FORTE< w składzie: Martyna Wiatr (kl. 3B), Zuzanna Gałan (kl. 1C), Katarzyna Horoszkiewicz (kl. 1B), Oliwia Kozłowska (kl. 1A), Aleksandra Bełz (kl. 1A), Amelia Majzer (kl. 1A).
Opiekunem wokalistów jest P. Katarzyna Beda. 
Wszyscy uczestnicy zdobywali nowe doświadczenia muzyczne i sceniczne mogąc wzajemnie obserwować swoje występy, dyskutować o wykonaniach oraz nowych pomysłach i interpretacjach. 

Tekst i zdjęcia: K. Beda 

Malwina Wilczek Przewodniczącą Młodzieżowej Rady Miasta

27 października w Sali Consulatus odbyła się sesja Młodzieżowej Rady Miasta, w której uczestniczyli uczniowie naszej szkoły. Podczas spotkania młodzieży zamojskich szkół, dokonano wyborów do prezydium rady na kadencję 2016-2017. Tego dnia miało miejsce również ślubowanie osób powołanych do MRM. Malwina Wilczek z kl.3a gimnazjum została wybrana Przewodniczącą Młodzieżowej Rady Miasta.

Gratulujemy Malwinie i życzymy wielu sukcesów w pełnieniu tak odpowiedzialnej funkcji!

Końcowym punktem spotkania młodzieży była dyskusja na temat działań ogólnopolskiej redakcji „MAY”, która oferuje młodzieży szerokie możliwości oraz płaszczyzny współpracy. 

Jest to organizacja, w której młodzi ludzie z mniejszymi szansami lub trudnością w dostępie do aktywności, zwłaszcza medialnej mogą wspólnie rozwijać siebie, swój warsztat oraz wiedzę medialną i projektową. 

W skład redakcji „MAY-a” wchodzą uczniowie naszej szkoły, m. in.:Julia Kowalewska, Malwina Wilczek, Magda Staśko, Dominika Gromek, Michał Śliwiński i Kamila Świrska.

Więcej informacji można uzyskać na stronie:  http://may.org.pl/a/redakcja-z-mysla-o-mlodych-w-regionach/

Tekst: Magdalena Staśko, zdjęcia Dominika Gromek

Lekcja profilaktyki

W dniu 27 października 2016r. uczniowie klas II naszego gimnazjum, w składzie: Ada Fis, Aleksandra Jendrzejczak, Paweł Kawka, Michał Krawiec, Adam Olejniczak oraz Maksymilian Sawa, w ramach ogólnopolskiego programu „Profilaktyka a Ty”  uczestniczyli w „Lekcji profilaktyki, czyli festiwalu filmów profilaktycznych”.

W spotkaniu, które odbyło się w Komendzie Miejskiej Policji wzięło udział 70 uczniów - przedstawicieli wszystkich zamojskich gimnazjów. Młodzież obejrzała filmy i wysłuchała prelekcji zaproszonych gości na temat: eurosieroctwa, skutków zażywania środków odurzających i psychoaktywnych, asertywnej odmowy. Po części oficjalnej odbył się konkurs z atrakcyjnymi nagrodami.

Miło nam poinformować, że Michał Krawiec z kl. IIc znalazł się w ścisłej czołówce, zajmując jedno z trzech głównych miejsc.

Na zakończenie spotkania zarówno organizatorzy jak i uczestnicy ustawili do wspólnej pamiątkowej fotografii. 

Tekst: Ada Flis i Aleksandra Jendrzejczak
Foto: Małgorzata Drozd

VII Polonijny Festiwal Sportu Powszechnego

Dnia 27.10.2016 roku odbył się VII Polonijny Festiwal Sportu Powszechnego. Naszą szkołę dzielnie reprezentowały dwie drużyny sześcioosobowe (po trzy dziewczęta i trzech chłopców) ze szkoły podstawowej i gimnazjum. 
Zawody odbyły się na hali OSiR gdzie wszyscy zawodnicy musieli wykazać się dużą sprawnością fizyczną w wielu trudnych konkurencjach sportowych.
Po skończonej rywalizacji wszystkie drużyny otrzymały dyplomy, puchary i słodkie nagrody.

Tekst i zdjęcia: M. Kozłowska

Biegi uliczne z okazji Święta Niepodległości

Dnia 26 października odbyła się pierwsza edycja biegów ulicznych z okazji Dnia Niepodległości. Startowali w nich uczniowie miasta i gminy Zamość. Mimo chłodnej aury zmagania były zacięte. 

Zawodnicy ze Szkół Podstawowych mieli do pokonania 600m a z Gimnazjum 800m. Trasa prowadziła ze Stadionu OSiR przez Park zamojski i kończyła się na stadionie. 

Sukcesy naszych uczniów to: SP7 - Wiktoria Szkałuba z kl IVa wybiegała srebrny medal; Gimnazjum nr 1 - Mateusz Ząbczyk kl 3A złoty medal, Amelia Majzer kl 1A brązowy medal, Jakub Dudziński kl 1A srebrny medal i Kacper Peczak kl 1A brązowy medal

Gratulujemy sukcesu i życzymy powodzenia w kolejnej edycji biegu 10 listopada.

Tekst i zdjęcia: M. Kozłowska

Gimnazjada z pływania

25 października odbyła się Gimnazjada z pływania. Uczniowie z naszego Gimnazjum zdobyli miejsca na podium co daje im kwalifikacje do udziału w etapie rejonowym. 

Alicja Ściślak z klasy 1A zdobyła pierwsze miejsce na dystansie 50m stylem dowolnym a Jakub Tokarski z 1A trzecie miejsce w stylu grzbietowym.

Gratulujemy sukcesu!

Tekst i zdjęcia: M. Kozłowska

„Młodzież, jakiej nie znacie…
 - wzory osobowe godne naśladowania”

W dniu 24 października 2016 r. w gmachu Senatu RP w Warszawie odbyło się posumowanie ogólnopolskiego konkursu biograficznego „Młodzież, jakiej nie znacie… - wzory osobowe godne naśladowania”. Konkurs zorganizowała Katedra Pedagogiki i Edukacji Szkolnej KUL w Lublinie.

Na uroczystość przybyło wielu znamienitych gości: minister Teresa Wargocka – Sekretarz Stanu w MEN, przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Kultury, Kancelarii Prezydenta RP, senator Łukasz  Mikołajczyk i posłowie z sejmowej Komisji Edukacji, prof. dr hab. Krystyna Chałas oraz ks. dr hab. Adam Maj.

W spotkaniu wzięło udział 27 uczniów z różnych stron Polski, którzy zostali zaproszeni wraz ze swoimi nauczycielami i rodzicami na promocję książki: „Młodzież, jakiej nie znacie…”, zawierającej wyróżnione prace konkursowe opisujące ich  biografie.

Wśród nich był również Wiktor Wachowicz z Zespołu Szkół nr 2 w Zamościu, któremu towarzyszyli  dyrektor Alicja Dubel, nauczyciel –  Marzena Chmiel oraz tato, p. Rajmund Wachowicz.

W szkole Wiktora znają wszyscy, to chłopiec uzdolniony, wrażliwy, pracowity i wytrwały w realizowaniu swoich pasji i marzeń, skromny i życzliwy.

Biografię Wiktora opisała Jego nauczycielka Pani Marzena Chmiel, odwołując się do wspomnień Rodziców chłopca.

Serdecznie gratulujemy Wiktorowi i Jego Rodzicom.

Tekst: Marzena Chmiel
Zdjęcia: Rajmund Wachowicz

 

WYRÓŻNIENIE DLA OLI

25 października w Młodzieżowym Domu Kultury „Na Kamiennej” w ramach obchodzonego właśnie Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, odbył się Konkurs Piosenki Religijnej „Moja wiara, moja miłość”. Imprezę patronatem objął Ordynariusz Diecezji Zamojsko – Lubaczowskiej – J.E. Ks. Bp Marian Rojek.

Wśród wielu uczestników nie zabrakło również reprezentacji  Gimnazjum nr 1 im. A. Mickiewicza w Zamościu: Zuzanny Gałan (1C), Aleksandry Bełz oraz Franciszka Barnowskiego (2B). Wszyscy zaśpiewali pięknie i nastrojowo, zaś Jury  zwróciło szczególną uwagę na wykonanie i postanowiło przyznać wyróżnienie  Aleksandrze BEŁZ z klasy 1A, której serdecznie gratulujemy.

Opiekunem uczniów jest p. Katarzyna Beda.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Tekst: K. Beda, zdjęcia: K. Beda, A. Bełz

Języki obce - podstawą w Unii Europejskiej

W piątek 21 października w naszej szkole odbyło się spotkanie z p. Moniką Fedorowicz. Pani Monika Fedorowicz wychowywała się w Zamościu a obecnie pracuje w Brukseli w Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego Komisji Europejskiej.

Nasza szkołę odwiedziła ramach inicjatywy Komisji Europejskiej „Powrót do szkoły”. Jest to inicjatywa, która ma na celu przybliżenie uczniom możliwości jakie wiążą się z bycia członkiem Unii Europejskiej. Uczniowie dowiedzieli się między innymi o programach wymiany międzynarodowej dla uczniów i studentów a w szczególności o tym jak ważna jest nauka języków obcych!

Tekst i zdjęcia: L. Mróz

Konkurs "Jestem Smart"

OGŁOSZENIE

Zapraszamy wszystkich uczniów Zespołu Szkół nr 2 do uczestnictwa w konkursie  pt.

"Jestem Smart"

Celem konkursu jest zachęcenie uczniów do wykorzystywania internetu i urządzeń mobilnych w sposób świadomy i praktyczny oraz promocja nowoczesnych metod nauczania wśród nauczycieli. Konkurs ma uświadomić uczestnikom korzyści płynące z bezpiecznego korzystania z internetu, przestrzec przed zagrożeniami czyhającymi w sieci i pokazać, w jaki sposób można wykorzystać urządzenia mobilne w różnych sytuacjach.

Konkurs promuje wykorzystywanie smartfonów, tabletów, laptopów i internetu w celu poszerzania wiedzy, zdobywania nowych umiejętności oraz ciekawego i aktywnego spędzania czasu.

Dlaczego SMART? Uczniowie SMART są:

Sprytni

Mobilni

Aktywni

Rozsądni

Technologicznie Zakręceni

- bo taki właśnie powinien być uczeń nowoczesnej szkoły!

  Bądź SMART - udowodnij, że smartfon, tablet, laptop i internet nie służą tylko do zabawy i komunikacji z najbliższymi. Pokaż, jak dzięki tym narzędziom możesz:

·          dowiedzieć się, co oznacza trudne słowo

·         zaplanować wycieczkę

·         zrobić zdjęcie pięknego krajobrazu, obrobić je w aplikacji i podzielić się nim z innymi

·         nauczyć się języka obcego

·         przygotować fotoalbum online z wakacji

·         dowiedzieć się, ile kilometrów przejechałeś na rowerze lub nartach

·         sprawdzić, które produkty żywnościowe są zdrowe, a które warto ograniczyć

·         nauczyć się grać na pianinie

·         nagrać piosenkę dla babci z okazji jej święta

·         przygotować listę prezentów, które chciałbyś dostać na urodziny

·         dowiedzieć się, jak przyrządzić pyszną kolację dla rodziny

·         stworzyć bloga i podzielić się z innymi swoimi pasjami

·         przygotować się do każdej lekcji

·         wezwać pomoc w niebezpiecznych sytuacjach.

 Chcemy poprzez konkurs propagować mądre korzystanie z tabletów, smartfonów i internetu, bo możliwości wykorzystania nowoczesnej technologii w celach dydaktycznych są ogromne i wzrastają z każdym rokiem. Warto wiedzieć, jak wykorzystywać je w rozsądny sposób – nie tylko do zabawy.

 Udział szkoły w konkursie może być nie tylko ciekawym doświadczeniem, ale również punktem wyjścia do rozmów z uczniami na temat korzystania z nowoczesnych form komunikacji, bezpieczeństwa w sieci czy też okazją do poszukiwania ciekawych stron i aplikacji adresowanych do uczniów

Nasza szkoła zgłosiła swój udział w dwóch odrębnych kategoriach:

1.       konkurs plastyczny dla uczniów (indywidualny)

2.       konkurs filmowy dla uczniów i nauczycieli (grupowy, maks. 5 osób w grupie)

1. KONKURS PLASTYCZNY DLA UCZNIÓW

W konkursie mogą wziąć udział uczniowie zgłoszonych szkół podstawowych i gimnazjów.

Zadaniem konkursowym jest wykonanie przez ucznia pracy plastycznej w programie graficznym (m.in. grafiki, rysunki, zdjęcia) przedstawiającej możliwości wykorzystania urządzeń mobilnych w różnych sytuacjach – do zabawy, nauki i rozwoju.

Praca plastyczna powinna być zapisana w formacie .jpg.

Bezpośredniego zgłoszenia pracy do konkursu dokonuje nauczyciel, zgodnie z instrukcją wysłaną przez Organizatora.

Zgłaszający pracę uczniów nauczyciel oświadcza, że posiada zgodę rodziców lub opiekunów prawnych dzieci na udział w konkursie oraz zgodę na publikację wysłanych prac wraz z nazwiskami uczniów m.in. na stronie www.smart.tikwedukacji.pl.

Laureatów konkursu wyłania Kapituła. Pod uwagę będą brane m.in.: kreatywność, zgodność z tematyką konkursu, proedukacyjny pomysł na wykorzystywanie nowoczesnych technologii – smartfonów, tabletów i internetu, oraz walory artystyczne.

2. KONKURS FILMOWY DLA UCZNIÓW I NAUCZYCIELI

W konkursie mogą wziąć udział uczniowie i nauczyciele zgłoszonych szkół podstawowych i gimnazjów.

Zadanie konkursowe może być wykonywane w grupach maksymalnie 5–osobowych. W skład grupy musi wchodzić od 1 do 4 uczniów oraz 1 nauczyciel.

Zadaniem konkursowym jest stworzenie filmu edukacyjnego zachęcającego do ciekawego i bezpiecznego korzystania z urządzeń mobilnych, komputerów i internetu.

Film powinien być zapisany w formacie .mov lub MPG-4 i nie trwać dłużej niż 3 min.

Zgłoszenia do konkursu dokonuje nauczyciel, zgodnie z instrukcją wysłaną przez Organizatora.

Zgłaszający uczniów nauczyciel oświadcza, że posiada zgodę rodziców lub opiekunów prawnych dzieci na udział w konkursie ,  zgodę na publikację wysłanych prac wraz z nazwiskami uczniów m.in. na stronie www.smart.tikwedukacji.pl. oraz zgodę na publikację wizerunku wszystkich osób występujących w filmie.

Laureatów konkursu wyłoni Kapituła, biorąc pod uwagę m.in.: kreatywność, zgodność z tematyką konkursu, proedukacyjny pomysł na wykorzystywanie nowoczesnych technologii – smartfonów, tabletów, internetu oraz walory artystyczne (zdjęcia, montaż).

Oprócz nagrody Kapituły, zostanie przyznana dodatkowa Nagroda Publiczności. Zwycięzcy tej nagrody zostaną wytypowani na podstawie popularności filmów na kanale YouTube (ilość odsłon, liczba komentarzy, pozytywne oceny). Filmy zostaną opublikowane na stronie www.smart.tikwedukacji.pl.

TERMINY złożenia prac u koordynatorów konkursu do 4 listopada 2016 roku

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie.

Koordynatorzy:  Małgorzata Bożek i Małgorzata Wilkołazka

Z Kamishibai w OREW-ie

W ramach stałej, wieloletniej współpracy pomiędzy Gimnazjum nr 1 i Ośrodkiem Rehabilitacyjno -Edukacyjno-Wychowawczym w Zamościu, gimnazjaliści  spotykają się w tym roku z wychowankami  OREW na wspólne czytanie bajek Kamishibai. Uczniowie odwiedzają zaprzyjaźniony Ośrodek  już od kilku lat, pod opieką p. Marii Garbuz.

Sztuka Kamishibai jest ostatnio coraz częściej  stosowana  w Polsce w pracy z dziećmi. Inaczej nazywana jest  również „papierowym teatrem ”, „teatrem obrazkowym” albo „teatrem narracji”. Nasi uczniowie- wolontariusze  skorzystali  z książek Kamishibai przygotowanych przez p. Katarzynę Karwowską i dzieci ze świetlicy szkolnej, które narysowały piękne ilustracje do znanych bajek.

We wrześniu i październiku swoim kolegom z OREW-u czytali uczniowie z klasy Ib: Bartosz Bratkowski, Szymon Kotowski, Michał Malicki oraz Adrian Rabczyński z kl. IIIb. Wszyscy „aktorzy” świetnie wywiązali się z przyjętych na siebie zadań  i zasłużyli na oklaski widowni w OREW. Kolejne wspólne czytanie bajek – już w listopadzie!

tekst: Maria Garbuz
zdjęcia: Edyta Szawara (OREW)

Sukces Marty

Uczennica klasy IIa Marta Czapka wzięła udział w Mistrzostwach Europy w Karate Tradycyjnym.

Zajęła:
II miejsce w kumite drużynowym kadetów
III miejsce w fukugo kadetów 
III miejsce w KATA drużynowym kadetów. 

Gratulujemy sukcesu!

Światowy Dzień Mycia Rąk

W październiku obchodziliśmy Światowy Dzień Mycia Rąk, który został ustanowiony, aby podkreślić olbrzymie znaczenie mycia rąk wodą i mydłem. Tegoroczne hasło przewodnie brzmi: „Moc jest w Twoich rękach”. Tak prosta czynność jak mycie rąk może uratować życie. Jednak mimo wszystko wciąż jest to trudna do rozpowszechnienia praktyka.

Celem akcji edukacyjnej jest uświadomienie ludziom, że regularne mycie rąk wodą i mydłem może uchronić przed zakażeniem wieloma chorobami. Mycie rąk mydłem, szczególnie po wyjściu z toalety i przed jedzeniem redukuje ryzyko zachorowania na biegunkę, wirusowe zapalenie wątroby typu A, infekcje oddechowe, gronkowca, salmonellę oraz tasiemca.

Pamiętajmy, że im częściej myjemy ręce, tym efektywniej zmniejszamy ryzyko zachorowań. W ramach Światowego Dnia Mycia Rąk uczennice klasy IIa: Marta Czapka, Ada Flis, Aleksandra Jendrzejczak, Natalia Kulpa, Aleksandra Serafin, Kamila Wojtowicz oraz Łucja Złomańczuk przygotowały informacje nt. konieczności mycia rąk dla uczniów ze Szkoły Podstawowej. Gimnazjalistki nauczyły swoich młodszych kolegów prawidłowego mycia rąk. Maluchy były bardzo zainteresowane akcją, chętnie słuchały i powtarzały główne zasady higieny.

(Tekst i zdjęcia: M. Majewska)

Akcja #KOMÓRKOMANIA

Uczniowie Gimnazjum nr 1 oraz Szkoły Podstawowej nr 7 biorą udział w projekcie #KOMÓRKOMANIA, którego celem jest edukacja na temat idei oddawania szpiku kostnego.

Zadaniem tej akcji jest budowanie właściwych postaw społecznych, szerzenie idei wolontariatu oraz uwrażliwienie młodych osób na problemy drugiego człowieka, w tym konkretnym przypadku każdej osoby dotkniętej nowotworem krwi. Inicjatywa jest skierowana do wszystkich uczniów, ich rodziców oraz grona pedagogicznego szkoły.

W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Co drugi chory zakwalifikowany do przeszczepienia od dawcy niespokrewnionego tego dawcy nie znajduje, ponieważ osoby, które mogą pomóc boją się, że ratując komuś życie, narażają swoje.

W rzeczywistości krwiotwórcze komórki macierzyste w 80% są pobierane z krwi obwodowej. Uczniowie naszego Zespołu Szkół zostali zapoznani z celami projektu. Obejrzeli prezentacje oraz filmy animowane dotyczące dawców szpiku. Klasa IIa wykonała gazetkę informującą o realizowanym przez szkołę projekcie.

Zachęcamy wszystkich do zainteresowania się akcją. Spróbujmy podarować chorym szansę na nowe życie. Więcej informacji znajdziecie na stronie www.dkms.pl/pl/szkola-uczen. Koordynacją akcją zajmują się pani  Jolanta Greszta – Schab i pani Marta Majewska.

(tekst: M. Majewska, zdjęcia: J. Greszta – Schab, M. Majewska)

Ślubowanie uczniów klas pierwszych

19 października 2016 roku był dla społeczności Zespołu Szkól nr 2 dniem bardzo wyjątkowym. O godzinie 16.00 uczniowie klas pierwszych szkoły Podstawowej nr 7 oraz Gimnazjum nr 1 złożyli uroczyste ślubowanie.

To ważne wydarzenie uświetnione zostało obecnością zaproszonych gości: Pani Agnieszki Kowal - Dyrektora Wydziału Oświaty w Zamościu, O. Grzegorza Klimczyka z Parafii O.O. Franciszkanów, wychowawców z Przedszkoli nr 1, 2 i 7, wiceprzewodniczącego Rady Rodziców Pana Andrzeja Osucha oraz licznie zgromadzonymi rodzicami uczniów naszej szkoły.

W tym roku szkolnym ślubowanie składały cztery pierwsze klasy: Ia ze Szkoły Podstawowej nr 7 oraz  Ia, Ib i Ic z Gimnazjum nr 1. Nad właściwym przebiegiem uroczystości czuwała Pani Dyrektor Alicja Dubel oraz wychowawcy klas pierwszych: Pani Bożena Greszta, Pani Jolanta Krywko, Pani Iwona Zgnilec i Pani Edyta Wilczyńska – Krawiec. Tematyczne dekoracje wykonali uczniowie z koła dekoratorskiego pod kierunkiem Pani Anny Sawiniec – Szczech, oprawę muzyczną  - Pani Katarzyna Beda.

W części oficjalnej uczniowie klas pierwszych złożyli meldunki gotowości do ślubowania, po czym nastąpiło złożenie przysięgi na sztandary obu szkół. Pani Dyrektor Alicja Dubel potwierdziła przynależność pierwszoklasistów do szkolnej społeczności poprzez akt pasowania uczniów klasy Ia szkoły podstawowej.

Następnie uczniowie wspólnie przedstawili część artystyczną, w której zaprezentowali swoje umiejętności. Występ spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem, a artyści po każdej prezentacji byli nagradzani gromkimi brawami.

Na zakończenie Pani Agnieszka Kowal – Dyrektor Wydziału Oświaty w Zamościu w swoim wystąpieniu podkreśliła wyjątkowość tej uroczystości i złożyła wszystkim pierwszoklasistom oraz ich rodzicom życzenia i gratulacje.

Po części oficjalnej uczniowie mogli odpocząć w salach przy słodkim poczęstunku, a później pobawić się w rytmie muzyki dyskotekowej.

Dziękujemy wszystkim gościom za udział w tej ważnej dla naszej szkoły uroczystości.

zdjęcia: M. Drozd

Wojewódzkie obchody Dnia Edukacji Narodowej

Wojewódzkie obchody Dnia Edukacji Narodowej 2016 r. odbywały się sukcesywnie: w Lublinie, w Białej Podlaskiej, w Chełmie i w Zamościu.

17 października 2016r. do Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu zaproszono nauczycieli i pracowników jednostek oświatowych, których pracę wyróżniono Krzyżami Zasługi, Medalami za Długoletnią Służbę, Medalami Komisji Edukacji Narodowej oraz nagrodami: Ministra Edukacji Narodowej, Lubelskiego Kuratora Oświaty i Prezydenta Miasta Zamość.

Wśród wyróżnionych byli nauczyciele naszej szkoły:

Elżbieta Danilewicz – nagroda Lubelskiego Kuratora Oświaty

Jolanta Krywko – nagroda Prezydenta Miasta Zamość

Maria Garbuz – nagroda Prezydenta Miasta Zamość

Lidia Mróz – medal Komisji Edukacji Narodowej

(Tekst: E. Danilewicz, zdjęcia: W. Orzechowski)

Spektakl - "Wspomnienia narkomanki"

„Wspomnienia narkomanki” – to tytuł spektaklu Kieleckiego Teatru Lektur, w którym wzięli udział uczniowie klas 2 i 1c gim. pod opieką pań polonistek.

 Przedstawienie było sceniczną adaptacją książki Barbary Rosiek „Pamiętnik narkomanki”. Zostało zrealizowane w ascetyczny sposób i opierało się na monologu bohaterki "Pamiętnika”, przekazanego w bardzo sugestywny sposób przez młodą aktorkę Barbarę Cieślik. 

Obok niej wystąpił Lech Sulimerski, który podjął dialog z widownią, uzupełniając relację o ciekawe fakty na temat narkomanii. Opis autentycznych przeżyć bohaterki skłonił widzów do refleksji na jakże trudny i aktualny temat.

 Uczniowie w dużym skupieniu śledzili wstrząsające losy czternastolatki, przypadkowo wplątanej w spiralę narkotykową. Była to literacka lekcja profilaktyczna. Opowieść drastyczna, lecz potrzebna, by chronić młodych ludzi przed zagrożeniami związanymi z uzależnieniem.

Iwona Zgnilec

Wesprzyj akcję „Maraton nadziei”!!!
Zgłoś się do klubu Fitness Platinium !!!

Chcesz zadbać o własne zdrowie i kondycję, a zarazem zrobić coś dla drugiego człowieka? Zaangażuj się w akcję zbiórki kilometrów „Maraton nadziei” na rzecz Hospicjum Santa Galla.

Każdy zrobiony przez Ciebie kilometr  na wybranych i odpowiednio  oznaczonych urządzeniach, zbliża Hospicjum Santa Galla do uzbierania kwoty potrzebnej na zakup aparatu USG, ułatwiającego szybką diagnostykę osób przewlekle chorych.

Jeżeli jesteś chętny i ukończyłeś 15 lat, zgłoś się do klubu Fitness Platinium, w godzinach od 7 do 16, w okresie od 1 do 31 października.

Liczymy na Twoją pomoc.
Szkolny Samorząd Uczniowski

 

Dzień Nauczyciela

MĄDROŚĆ, ŚWIATŁO, WIEDZA...

W piątek 14 października społeczność uczniowska naszej szkoły wzięła udział w uroczystej akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej potocznie zwanej Dniem Nauczyciela.

Scenariusz części artystycznej opracowała p. Joanna Muda. Oprawą muzyczną zajęła się p. Katarzyna Beda, zaś dekorację wykonały uczennice z koła dekoratorskiego pod kierunkiem p. Anny Sawiniec - Szczech.

Na scenie wystąpili uczniowie szkoły podstawowej wspólnie ze starszymi kolegami z gimnazjum, dedykując wszystkim nauczycielom piękne wiersze i piosenki oraz składając serdeczne podziękowania za przekazywaną wiedzę i trud włożony w kształtowanie ich „serc i umysłów”.

Na zakończenie uroczystości młodzież złożyła życzenia wszystkim pracownikom naszej szkoły, wręczając symboliczne kwiaty:

„ (...)  fortuna niech zawsze o Was pamięta,
A szlachetne zdrowie niech Was nie omija,
Ale wspiera nadwątlone przez nas siły....”

Wszystkiego najlepszego z okazji Waszego Święta!

Tekst: J. Muda, zdjęcia: M. Drozd

 

III edycja konkursu "Booktalking, czyli gawęda o książce"

Już po raz trzeci Biblioteka Pedagogiczna w Zamościu zorganizowała regionalny konkurs czytelniczy „Booktalking, czyli gawęda o książce". Tym razem miał on nieco inną formułę i adresowany był do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Zadaniem uczestników było zaprezentowanie wybranej książki Henryka Sienkiewicza w taki sposób, aby zachęcić do jej przeczytania komisję sędziowską  oraz wszystkich zebranych na sali. Pierwszy etap odbył się 12 października w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu.

Szkołę Podstawową nr 7 reprezentował Kacper Gąska z kl. IVa, który przygotowywał się do konkursu w ramach innowacji czytelniczej, prowadzonej przez Panią Dyrektor Alicję Dubel. Kacper bardzo przekonująco wcielił się w rolę Janka Muzykanta, zachęcając w ten oryginalny sposób do przeczytania  nowelki Henryka Sienkiewicza.

Łukasz Zawiślak z kl. IIIa Gimnazjum nr 1 opowiedział o „Latarniku”, korzystając z własnej prezentacji multimedialnej przygotowanej pod kierunkiem p. Marii Garbuz. Życzymy naszym uczniom awansu do finału konkursu!

tekst: Maria Garbuz
zdjęcia: Marcin Czubara (Biblioteka Pedagogiczna)

WYBORY SAMORZĄDU SZKOLNEGO

Dn. 7 października gimnazjaliści, zgodnie zasadami powszechnych, tajnych i demokratycznych wyborów, dokonali wyboru prezydium szkolnego samorządu uczniowskiego na rok szkolny 2016/2017. Ten pełen emocji dzień poprzedziła kampania reklamowa- plakaty były zaprezentowane na wysokim poziomie, co przyczyniło się do ostrej rywalizacji.

Spośród siedmiu kandydatów komisja wyłoniła 3 uczniów, którzy będą reprezentantami całej społeczności uczniowskiej w bieżącym roku szkolnym. Największą liczbę głosów (107 )uzyskała Martyna Wiatr z kl. 3b i tym samym będzie pełnić funkcję przewodniczącej SU. Jej zastępcą została Malwina Wilczek z kl.3a(75 głosów), zaś sekretarzem Bartosz Bratkowski z kl.1b(47 głosów)

 Gratulujemy zwycięzcom i życzymy owocnej pracy w samorządzie!

tekst: J. Muda, zdjęcia: W. Orzechowski

Kampania hospicyjna „POLA NADZIEI”

6 października 2016 r. o godz. 12.00 przed Hospicjum Santa Galla w Łabuńkach odbyło się uroczyste sadzenie żonkili z okazji rozpoczęcia kampanii „Pola Nadziei” 2016. Patronat Honorowy nad akcją objął Jego Ekscelencja Ks. Bp Marian Rojek.

Także i w tym roku w imieniu społeczności  Zespołu Szkół nr 2 w Zamościu Pani Dyrektor Alicja Dubel wraz z uczennicami z klasy IIIc Gimnazjum nr 1 Klaudią Drzewicką, Wiktorią Ostrowską i Magdaleną Staśko posadziły symboliczny żonkil.

Zadaniem kampanii jest pozyskiwanie środków finansowych na rzecz hospicjów oraz propagowanie niesienia bezinteresownej pomocy. W ten szczytny cel aktywnie włącza się wolontariat Zespołu Szkół nr 2 i już od 2 lat wspiera idee „Pól Nadziei”.

(Tekst: A. Sokalska-Wosiek, zdjęcia: W. Orzechowski)

Podsumowanie Sportowego Roku Szkolnego 2015/2016

4 października w Gimnazjum nr 5 w Zamościu odbyło się podsumowanie Sportowego Roku Szkolnego 2015/2016.

Nasze gimnazjum reprezentowali: Marta Czapka 2A, Mateusz Ząbczyk 3A oraz Natalia Miedziak 3C.  

W rywalizacji gimnazjów z Miasta Zamościa zajęliśmy 5 miejsce.

Tekst i zdjęcie: R. Witkowski

Terminy konkursów przedmiotowych

Terminarz eliminacji  szkolnych konkursów przedmiotowych organizowanych przez Kuratora Oświaty w Lublinie dla szkół podstawowych i gimnazjów

Szkoła Podstawowa nr 7

LP.

Konkurs

Data eliminacji szkolnych

1.

Ortograficzny

10.10.2016

2.

Język angielski

19.10.2016

3.

Matematyka

18.10.2016

4.

Przyroda

11.10.2016

5.

Język polski

17.10.2016

6.

Historia

13.10.2016

Gimnazjum nr 1

LP.

Konkurs

Data eliminacji szkolnych

1.

Ortograficzny

07.10.2016

2.

Matematyka

12.10.2016

3.

Chemia

13.10.2016

4.

Język niemiecki

30.09.2016

5.

Historia

06.10.2016

6.

Biologia

17.10.2016

7.

Fizyka

04.10.2016

8.

Język polski

11.10.2016

9.

Język angielski

05.10.2016

10.

Geografia

10.10.2016

11.

Język francuski

03.10.2016

 

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

30 września 2016 społeczność uczniowska oraz pracownicy Zespołu Szkół nr 2 w Zamościu uczestniczyli w akcji edukacyjnej pod nazwą Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day).

Ta bezpłatna akcja edukacyjna prowadzona była w szkołach na całym świecie. W tym roku do akcji zgłosiło się 2,977 szkół!  Między innymi: 2873 szkoły z Polski, 80 szkół z Rosji, szkoły z Kolumbii, z Włoch, z Irlandii,  z Litwy, USA, Łotwy, Anglii, Białorusi, Ukrainy, Szwajcarii i Holandii. 

Organizatorem Głównym akcji było Wydawnictwo WKM Rachmistrz ze Szczecinka, wyłączny wydawca kart Grabowskiego. 

Celem akcji było  propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Miała ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja była okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogli dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia.

Przedstawiciele z klas IVa i b, Va oraz VIa ze szkoły podstawowej wraz z opiekunkami panią Małgorzatą Bożek i Małgorzatą Wilkołazką, przeprowadzili egzaminy z tabliczki mnożenia wśród uczniów i pracowników szkoły. W teście udział wzięły klasy od III do VI Szkoły Podstawowej nr 7 oraz wszystkie klasy Gimnazjum nr 1.

Najlepiej zdane egzaminy z tabliczki mnożenia zostały uhonorowane certyfikatami uzyskania tytułu EKSPETRA TABLICZKI MNOŻENIA, które zostały uroczyście  rozdane przez dyrekcję naszej szkoły.

Wszyscy bardzo dobrze się bawili sprawdzając jednocześnie swoje umiejętności i chęć rywalizacji. Dorośli, w tym nauczyciele (nie tylko matematyki) oraz pracownicy szkoły wykazali się dużą wiedzą, czym zaimponowali młodym egzaminatorom.

Najlepiej zdane egzaminy z tabliczki mnożenia zostały uhonorowane certyfikatami uzyskania tytułu EKSPERTA TABLICZKI MNOŻENIA.

Uczestnikom akcji serdecznie dziękujemy i gratulujemy wszystkim zwycięzcom.

Lista uczniów, którzy bezbłędnie rozwiązali test:

Klasy 3 szkoły podstawowej:

Amelia Chomiak 3a      Wiktoria Szaruga 3a     Karina Malczewska 3a

Nadiat Tijani -3a         Karmen Rusek 3b      Kamila Sołowiej 3b

Julia Mociak 3c          Magda Maziarczuk 3c     Maciej Kardasz 3c

Klasy 4 szkoły podstawowej:

Sebastian Dróżdż 4a   Szymon Drozd 4a   Przemysław Będziejewski 4a

Wiktoria Wardach 4a    Wiktoria Szkołuba 4a   Karol Gajak 4a

Kacper Moskwa 4a       Kacper Gąska 4a       Wiktor Górny 4b

Weronika Duras 4b       Hanna Kawalec 4b    Agata Bratkowska 4b

Jakub Nizioł 4b           Zuzanna Boruń 4b      Kamila Zwolan 4b

Sebastian Jabłoński 4b     Kacper Pęk 4b      Igor Glinka 4b

Tymon Bucior 4b

Klasy 5 szkoły podstawowej:

Julia Pawlasiuk 5a         Oliwia Mnich 5a        Wanessa Głab 5a

Michał Orłowski 5a      Jakub Brykner 5a         Amelia Drzewicka 5a

Dawid Sołowiej 5a        Maja Tymecka 5a       Jakub Papuda 5a

Daria Kłapouchy 5a      Mateusz Krawiec 5a     Karolina Wójcik 5a      

Klasy 6 szkoły podstawowej:

Weronika Jakubczyk 6a    Erwin Sałamacha 6a     Krystian Józefko 6a

Martyna Ochniowska 6a    Paweł Malanda 6a       Filip Wachowicz 6a

Agnieszka Tokarska 6a      Katarzyna Zubala  6a

Klasy 1 gimnazjum:

Szymon Smoła 1a      Piotr Moskal 1a             Jakub Dudziński 1a

Aleksandra Bełz 1a     Aleksandra Dembicka 1a    Michał Burda 1a

Alicja Ściślak 1a       Bartosz Bratkowski 1b      Tomasz Jesionek 1b

Lena Nowosadzka 1b    Maja Sierkowska 1b   Wiktoria Jędruszczak 1b

Diana Juszkiewicz 1b    Samir Czochra 1b        Dawid Dobrowolski 1b

Karolina Ulicka 1b        Szymon Wanarski 1b    Martyna Krawczyk 1b

Kinga Staszczuk 1b       Dawid Reszczyński 1b    Natalia Tyszko 1b

Dominik Malczewski 1b    Zuzanna Gałan 1c       Jakub Kopiel 1c

Krystian Stanicki  1c    Katarzyna Fedorczuk 1c    Julia Organista 1c

Patrycja Kiecana 1c

Klasy 2 gimnazjum:

Bartosz Skowyra 2a     Izabela Horoch 2a        Katarzyna Maślona 2a

Wiktoria  Pastuszak 2a Amadeusz Piwowar 2a    Wiktoria Sowińska 2b

Adam Olejniczak 2b      Martyna Kasiedczak 2b   Martyna Kołodziej 2b

Franciszek Barnowski 2b    Julia Kowalczuk 2b       Krzysztof Pizoń 2b

Aleksandra Jonak 2c         Maksymilian Sawa 2c   Julia Sobczyk 2c

Wiktoria Nowicka 2c

Klasy 3 gimnazjum:

Kamila Swatowska 3b        Martyna Wiatr 3b     Joanna Suchowicz 3b

Kacper Adamczuk 3c   Zygmunt Łatyszewicz 3c Magdalena Staśko 3c

Adam Hamerski 3c       Adrian Frykowski 3c     Klaudia Drzewicka 3c

Małgorzata  Bożek i Małgorzata  Wilkołazka
nauczycielki matematyki w Zespole Szkół nr 2 w Zamościu

 

Wycieczka dydaktyczna do Lublina

29 września 2016 roku grupa 46 uczniów klas II naszego gimnazjum pod opieką p. Mariusza Mielnika, p. Elżbiety Danilewicz, p. Marty Majewskiej oraz p. Waldemara Orzechowskiego uczestniczyła w wycieczce dydaktycznej do Lublina.

Wycieczka obejmowała dwugodzinne pokazy z fizyki organizowane przez Instytut Fizyki Uniwersytetu Marii Curie- Skłodowskiej. W tym roku zaprezentowano następujące elementy: elektromagnetyzm, ciecze, fizykę ludzkiego ciała oraz rezonanse. Pokazy były prezentowane przez wykładowców akademickich za pomocą sprzętu i przyrządów niedostępnych w gimnazjach, a nawet szkołach ponadgimnazjalnych. W opinii  uczniów najciekawsze były doświadczenia z fizyki ludzkiego ciała, cieczy i magnetyzmu.

Drugą częścią wycieczki były pokazy chemiczne prezentowane na Wydziale Chemii UMCS.

Najefektowniejsze były zmiany kolorów cieczy otrzymywane przez mieszanie różnych odczynników chemicznych oraz kontrolowane „wybuchy” podczas spalania wodoru i  reakcji związanych z ciekłym azotem.

Wszystkie doświadczenia były ciekawe, niektóre zaskakujące, a większość z nich bardzo efektowna.

Trzecią i ostatnią częścią wycieczki było zwiedzanie Ogrodu Botanicznego UMCS przy ulicy Willowej. Uczniowie otrzymali do wykonania zadania dotyczące poznawania i fotografowania roślin z poszczególnych działów ogrodu np. alpinarium, rozarium.

(Tekst: M. Mielnik, zdjęcia: B. Skowyra)

Dzień Chłopaka w klasie 3B

29 września klasa 3b wybrała się na wycieczkę do Zwierzyńca, która została zorganizowana z okazji Dnia Chłopaka. 

Cała klasa dobrze się bawiła spędzając wspólnie czas w Zwierzyńcu, który przywitał nas piękną pogodą.

Ukoronowaniem Dnia Chłopaka był słodki upominek, od dziewcząt - pyszny tort!

(Tekst i zdjęcia: L. Mróz)

Dzień Chłopaka w klasie 1A

Dziewczęta z klasy 1A postanowiły zrobić kolegom niespodziankę i zaprosiły chłopaków z klasy na kręgle.

29 września cała klasa, pod opieką wychowawczymi Jolanty Krywko, udała się do kręgielni Balaboom na ulicy Sadowej. Do naszej wyłącznej dyspozycji mieliśmy wszystkie cztery tory!

Zabawa była wyśmienita, rywalizacji towarzyszyły niesamowite emocje! Żal było wychodzić! Ale nic straconego, możemy to jeszcze powtórzyć!

(Tekst i zdjęcia: J. Krywko)

Dzień Podziemnego Państwa Polskiego

Dzień Podziemnego Państwa Polskiego to święto o charakterze państwowym obchodzone od 1998 roku. Upamiętnia powołanie 27 września 1939 roku Służby Zwycięstwu Polski.

W 77 rocznicę przed pomnikiem Armii Krajowej odbyła się manifestacja patriotyczna z okazji tego święta.

Zespół Szkół nr 2 w Zamościu reprezentowały pani Alicja Dubel – dyrektor szkoły, pani Iwona Kurzempa – Sarzyńska –v-ce dyrektor oraz poczty sztandarowe wraz z uczniami klas VIa sp i Ic gim. pod opieką wychowawców – pani Małgorzaty Bożek i pani Iwony Zgnilec.

(tekst: I. Zgnilec, zdjęcia: M. Bożek)

Ogłoszenie o ubezpieczeniu

Szanowni Państwo!

Prosimy Państwa o zapoznanie się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia grupowego uczniów Zespołu Szkół nr 2 w Zamościu

Warunki ubezpieczenia>>>plik.pdf  

Czy pamiętamy lektury szkolne?

W ciągu ostatniego tygodnia uczniowie pierwszych klas Gimnazjum nr 1 pod opieką bibliotekarza p. Marii Garbuz wzięli udział w lekcjach bibliotecznych zorganizowanych w Bibliotece Pedagogicznej. Atrakcją dla gimnazjalistów był krótki turniej z zakresu znajomości lektur szkolnych przeprowadzony podczas zajęć. Uczniowie, podzieleni na zespoły, na czas wykonywali zadania: rozpoznawali bohaterów lektur, układali rozsypanki literowe, odpowiadali na pytania.  Zarówno prowadzący jak i uczestnicy świetnie się przy tym bawili. Dla członków zwycięskiej grupy z każdej klasy przewidziano drobną nagrodę rzeczową oraz bardzo dobrą ocenę z j. polskiego.

tekst: Maria Garbuz
zdjęcia: Marcin Czubara (Biblioteka Pedagogiczna)

77. rocznica sowieckiej agresji na Polskę

17 września odbyła się uroczysta manifestacja patriotyczna na zamojskiej Rotundzie z okazji obchodów 77. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę.

W obchodach uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz miasta, organizacji kombatanckich, harcerze, żołnierze oraz młodzież szkolna.

Naszą szkołę reprezentowały delegacje z klasy IIIa, IIIb i IIIc gimnazjum, poczet sztandarowy, dyrekcja i nauczyciele. Uroczystość rozpoczęła się okolicznościowym przemówieniem prezydenta miasta Andrzeja Wnuka, przypominającym tragiczne wydarzenia z okresu II wojny światowej i ludzi, którzy oddali życie za wolną ojczyznę. 

Apel poległych, salwa honorowa, złożenie kwiatów w atmosferze ciszy i zadumy oraz  wzruszająca pieśń „Śpij kolego” w wykonaniu orkiestry wojskowej – zakończyły uroczystość upamiętniającą tragiczne wydarzenia z września 1939 roku.

Tekst i zdjęcia: J. Muda

Pamiętamy o tych, którzy oddali życie za wolną Polskę

Dnia 16 września uczniowie klasy IIIc pod opieką wychowawcy udali się pod pomnik Batalionów Chłopskich w związku ze zbliżającą się rocznicą agresji radzieckiej na ziemie polskie w 1939r. 

Młodzież wykonała niezbędne prace porządkowe wokół pomnika oraz zapaliła znicze, oddając hołd żołnierzom poległym za wolność ojczyzny.

Tekst i zdjęcia: J. Muda

Klasa IIa zwiedza wystawę „Zaginiony Świat”

15.09.2016r. uczniowie klasy IIa zwiedzili, pełną atrakcji i niezwykle rzadkich eksponatów, wystawę „Zaginiony Świat”.

Uczniowie zobaczyli prawdziwe, niezwykle rzadkie minerały i skamieniałości prawie wszystkich form życia. Podziwiali rekonstrukcje prawie siedmiometrowej łapy jednego z największych w historii Ziemi dinozaurów: olbrzymiego Brachiozaura oraz prawie dwumetrowego największego odnalezionego Amonita Parapuzosa.

Celem wystawy było przybliżenie prehistorycznego życia na Ziemi.

(tekst: M. Majewska, zdjęcia: A. Jendrzejczak kl. IIa)

„Interesujące pióro” Katarzyny Majgier

W dniu 14 września w Filii nr 4 Książnicy Zamojskiej odbyło się spotkanie z pisarką p. Katarzyną Majgier, w którym uczestniczyli uczniowie klasy IIIb  wraz z opiekunem bibliotekarzem p. M. Garbuz.  Pani Majgier, chociaż mało znana w kręgu młodych czytelników, okazała się osobą bardzo ciekawą. 

Szybko nawiązała dobry kontakt z gimnazjalistami, opowiadając im na początek zabawne historie ze swoich szkolnych czasów. Potem zaprezentowała niektóre ze swoich powieści, zachęcając do ich przeczytania. Autorka opowiedziała  o początkach swojej pisarskiej drogi, sięgającej wczesnego dzieciństwa.  Pierwszą „powieść” napisała bowiem w wieku siedmiu lat. Pozostała wierna twórczości dla dzieci i młodzieży, chociaż pisze też książki dla dorosłych. 

Nasi uczniowie mieli okazję dowiedzieć się również ciekawych szczegółów o pracy w różnych wydawnictwach oraz poznać długą i żmudną drogę książki z rąk autora do czytelnika. Ta opowieść  pisarki była odpowiedzią na jedno z pytań uczniów: „Co należy zrobić, aby wydać własną książkę?”

(tekst: Maria Garbuz , zdjęcia: Anna Wróbel)

Zaproszenie na koło plastyczne

Jeżeli lubisz tworzyć, kochasz kolor i wyzwania, chcesz ciekawie i kreatywnie spędzić czas, zapraszamy na KÓŁKO PLASTYCZNE!

W czwartek 15 września o godzinie 14.30 w sali nr 15 szkoły podstawowej odbędzie się pierwsze spotkanie organizacyjne.

Oferta adresowana jest do wszystkich Uczniów Zespołu Szkół nr 2 w Zamościu.

Zajęcia prowadzi – p. Marta Słomianowska

 

INTEGRACJA NA ROZTOCZU

W piątek 9 września klasy I gimnazjum pod opieką swoich wychowawczyń i nauczycieli udali się do rezerwatu Czartowe Pole. Celem rajdu była integracja uczniów i dobra zabawa.

Pierwszym punktem programu był spacer po rezerwacie, który swym zasięgiem obejmuje odcinek malowniczo ukształtowanej doliny rzeki Sopot z licznymi wodospadami. Na trasie mogliśmy zobaczyć m.in. ruiny starej papierni Zamoyskich oraz liczne pomniki historyczne.

Następnie udaliśmy się do Jagodowej Wioski w Długim Kącie, aby rozpocząć grę terenową. Na miejscu przewodnicy wyjaśnili zasady guestingu, rozdali ulotki ze wskazówkami i podzielili uczestników na grupy. Zaopatrzeni w dobre humory, rządni przygód wyruszyliśmy w teren.

Droga wiodła przez las nieoznakowanym szlakiem. Wędrowaliśmy, podążając za informacjami zaszyfrowanymi w wierszowanych wskazówkach. Czuliśmy się jak poszukiwacze skarbów.

Dzięki questingowi zostaliśmy zabrani w ciekawe miejsca, w których odkryliśmy ich przepiękną historię, tajemnice, legendy i przyrodnicze ciekawostki. Poszukiwania zakończyły się sukcesem. Obie grupy odnalazły skarb – pamiątkową pieczęć.

Po wyczerpujących zmaganiach na uczniów czekało ognisko, gdzie mogli upiec świeżutkie kiełbaski.

Przy dźwiękach gitary rozkoszowaliśmy się pięknym krajobrazem, rozmawialiśmy i korzystaliśmy z uciech „oponowego” placu zabaw.

Rajd integracyjny klas I był udany i spełnił swoje zadania. Wszyscy świetnie się bawili, lepiej poznali i przeżyli niezapomniane chwile.

(tekst: Iwona Zgnilec, zdjęcia: Waldemar Orzechowski)

 

Artystyczny Klub Zespołu Szkół nr 2 w Zamościu

Zasadniczą ideą działania Artystycznego Klubu jest rozwijanie uzdolnień plastycznych dzieci i młodzieży, uwrażliwianie na piękno, poszerzanie świadomości plastycznej poprzez poznawanie różnych technik  i sposobów wyrażania własnego temperamentu środkami artystycznego wyrazu. 

Najciekawsze osiągnięcia twórcze prezentujemy w naszej Małej Galerii oraz podczas licznych uroczystości szkolnych. W ramach działalności artystycznej młodzi twórcy biorą udział w konkursach, przeglądach i wystawach. 

Uczestnicy zajęć rozwijają też te cechy osobowości, które będę przydatne w życiu społecznym. Stają się uważnymi obserwatorami otaczających zjawisk, widzą więcej szczegółów i barw wokół siebie. Poprawia się znacznie ich sprawność manualna, a przede wszystkim samoocena. 

Istotną rolę odgrywa rozwijanie umiejętności wyrażania i uzasadniania własnych opinii oraz kształtowanie postaw tolerancji wobec poglądów i dokonań innych osób.

zajęcia dekoratorskie – techniki różne
wtorek: godz.13.20-14.05 czwartek: godz.8.00-8.45, sala nr 15
Zajęcia prowadzi pani Anna Sawiniec – Szczech 

 

Akcja zbierania plastikowych nakrętek trwa…

"Nie możemy robić rzeczy wielkich,
ale możemy robić rzeczy małe z wielką miłością".

św. Matka Teresa z Kalkuty

Od  pięciu lat uczniowie naszej szkoły zbierają plastikowe nakrętki dla chorej Wiktorii.
Wiemy, że nasza pomoc dla dziewczynki jest wciąż potrzebna, dlatego od pierwszych dni września dzieci przynoszą nakrętki zebrane w czasie wakacji. Uzyskane w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczone na pokrycie kosztów codziennej rehabilitacji Wiktorii. Zebrane nakrętki można przekazywać do p. Marzeny Chmiel, która jest koordynatorką akcji w Zespole Szkół nr 2.

(tekst - Marzena Chmiel)

Czytaliśmy „Quo vadis?” w Bibliotece Pedagogicznej!

Po raz kolejny Gimnazjum nr 1 włączyło się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania pod patronatem Pana Prezydenta Andrzeja Dudy. Tegoroczną lekturę wybierano podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji. ZwyciężyłoQuo vadis?” Henryka Sienkiewicza. Dzieło konkurowało z „Chłopami” Władysława St. Reymonta, „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego, „Popiołami” Stefana Żeromskiego oraz powieścią Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie”.

W liście inaugurującym akcję Prezydent RP Andrzej Duda napisał: Gorąco zachęcam wszystkich Państwa do wspólnego czytania „Quo vadis” 3 września 2016 roku. Chciałbym, aby po raz kolejny Narodowe Czytanie było dla nas wszystkich czasem inspirujących refleksji, przynoszącym radość z kontaktu z prawdziwie wielką literaturą.” Tak właśnie było w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu, gdzie wspólnie czytali Quo vadis?”: Pani Dyrektor Dorota Mach i pracownicy biblioteki, Pani Dyrektor Alicja Dubel, nauczyciele, uczniowie i rodzice Zespołu Szkół nr 2 oraz nauczyciele i uczniowie Katolickiego Gimnazjum w Zamościu. W przedsięwzięciu uczestniczyło ponad 60 osób. Nie lada wyzwanie stanowiło wyjście przed zgromadzonych słuchaczy i odczytanie fragmentu tekstu, odpowiadającego każdej z 12 rycin z „Ikonoteki „Quo vadis?” To właśnie piękne ilustracje do bibliofilskiej edycji dzieła  Henryka Sienkiewicza, autorstwa Wacława Piszczka, stały się inspiracją dla organizatorów  i  „przewodnikiem” całego spotkania.

Po bardzo ciekawym wstępie Pani Dyrektor Biblioteki Pedagogicznej, adresowanym przede wszystkim do zgromadzonej młodzieży - z Gimnazjum nr 1 przybyli uczniowie z kl. Ic, IIc, IIIa i IIIb – wszyscy z wielkim skupieniem i zainteresowaniem wysłuchali bardzo dobrych interpretacji fragmentów „Quo vadis?” Uczestnicy spotkania mogli też obejrzeć wystawę różnych wydań tej powieści oraz uzyskać we własnym egzemplarzu książki pamiątkową pieczątkę akcji Narodowego Czytania, przysłaną z kancelarii Pana Prezydenta. Takie pieczęcie będą też nosić wszystkie egzemplarze „Quo vadis?” z naszej szkolnej biblioteki, pokazane na wystawie.

Tekst: Maria Garbuz
Zdjęcia: Małgorzata Drozd

77. rocznica wybuchu II wojny światowej

1 września 2016 r. uczniowie oraz poczty sztandarowe Szkoły Podstawowej nr  7 oraz Gimnazjum nr 1 uczestniczyli w miejskich obchodach 77. rocznicy napaści Niemiec na Polskę. Uroczystość odbyła się na Rotundzie Zamojskiej. 

Prezydent miasta - pan Andrzej Wnuk w swoim przemówieniu przypomniał wydarzenia związane z okrucieństwem II wojny światowej. Następnie po krótkiej modlitwie, apelu pamięci i salwie honorowej delegacje złożyły kwiaty i wieńce w hołdzie poległym i pomordowanym. Była to lekcja historii i patriotyzmu.

Tekst: M. Bożek, zdjęcia: M. Drozd

Inauguracja roku szkolnego 2016/2017
„Taka szkoła w sam raz! Idealna!”

  Bardzo szybko minęły dwa miesiące wspaniałych, beztroskich wakacji i nadszedł dzień powrotu do szkoły. 1 września piękna, wyremontowana i wymalowana szkoła otworzyła szeroko swoje drzwi zapraszając do środka dzieci, młodzież i rodziców. Korytarze wypełniły się uśmiechniętymi, opalonymi twarzami, a w cichych dotąd salach rozległ się rozradowany gwar.

O godzinie 9.00 odbyły się spotkania wychowawców z uczniami klas II–VI szkoły podstawowej oraz II–III gimnazjum, po których wszyscy udali się do Kościoła Zwiastowania NMP na uroczystą Mszę Św. inaugurującą nowy rok szkolny.

Po mszy o godzinie 11.30 odbył się uroczysty apel dla uczniów klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 7 oraz Gimnazjum nr 1. Swoją obecnością zaszczycili wszystkich: Pan Andrzej Wnuk – Prezydent Miasta Zamość, Pan Marek Gajewski - Rzecznik Prasowy Prezydenta oraz O. Andrzej Zalewski - proboszcz Parafii O.O. Franciszkanów

Pani Alicja Dubel – Dyrektor Zespołu Szkół nr 2, bardzo serdecznie przywitała nowych uczniów oraz ich rodziców. Szczególnie ciepłe słowa skierowała do najmłodszych, którzy z pewną nieśmiałością zaprezentowali się wszystkim występując na środek sali.

Po przedstawieniu wychowawców oraz pozostałej kadry pedagogicznej nastąpiła krótka część artystyczna przygotowana przez uczniów kl. IIIb i Va szkoły podstawowej oraz Ic gimnazjum. Nad całością czuwały p. Katarzyna Beda i p. Marta Słomianowska, a dekoracja sali została wykonana przez p. Annę Sawiniec- Szczech.

Młodzi artyści życzyli swoim nowym kolegom i koleżankom zapału i wytrwałości w zdobywaniu wiedzy, żeby nauka sprawiała im dużo radości i żeby szkoła stała się dla nich drugim domem, do którego będą przychodzić z ochotą, aby stała się prawdziwą krainą radości, bo ...

„Taka szkoła w sam raz! Idealna!”

Tekst: M. Słomianowska, zdjęcia: M. Drozd

 

Rozpoczęcie roku szkolnego w Zespole Szkół nr 2 w Zamościu

1 września 2016

godz. 9.00 - rozpoczęcie roku szkolnego dla klas II-VI Szkół Podstawowej nr 7 i klas II-III Gimnazjum nr 1

godz. 10.00 - Msza Święta w Kościele O.O. Franciszkanów - dla wszystkich uczniów Zespołu Szkół nr 2

godz. 11.30 - uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego dla klas I Szkoły Podstawowej nr 7 i klas I Gimnazjum nr 1 w sali gimnastycznej

 

Podręczniki obowiązujące w Gimnazjum nr 1 w Zamościu 

w roku szkolnym 2016/2017

Podręczniki do nauczania religii obowiązujące w roku szkolnym  2016/2017 

Klasa Tytuł Autor Wydawnictwo
I „Spotykam Twoje Słowo  podręcznik + karta pracy Ks. Paweł Mąkosa Gaudium
II „Z Tobą idę przez życie” podręcznik + karta pracy Ks. Paweł Mąkosa Gaudium
III „Żyję Twoją miłością” podręcznik Ks. Paweł Mąkosa Gaudium

KLASA III 

Lp.

Przedmiot

Tytuł podręcznika

Autorzy podręcznika

Wydawnictwo

1.

J. polski

"Słowa na czasie" Podręcznik do kształcenia literackiego i kulturowego dla klasy trzeciej gimnazjum

 

  "Słowa na czasie" Podręcznik do kształcenia językowego z ćwiczeniami dla klasy trzeciej gimnazjum

Małgorzata  Chmiel, Wilga Herman, Zofia Pomirska, Piotr Doroszewski

 

 

Wilga Herman

 

 

 

 

 

 

Nowa Era

2.

Matematyka

 

„Matematyka z plusem”

pod red. Małgorzaty Dobrowolskiej

GWO

3.

Chemia

"Chemia Nowej Ery 3”

Jan Kulawik, Teresa Kulawik, Maria Litwin

Nowa Era

4.

Biologia

"Puls życia 3"-podręcznik

Beata Sągin, Andrzej Boczarowski, Marian Sęktas

 

Nowa Era

5

Historia

"Bliżej historii"

I. Kąkolewski, K. Kowalewski, A.Plumińska-Mieloch

WSiP

6

W.O.S.

"Dziś i jutro 2” podręcznik do wiedzy o społeczeństwie dla gimnazjum

Iwona Janicka

Aleksandra Kuczaj

Tomasz Moćkowski

Nowa Era

7

Fizyka

„Spotkania z fizyką” –część 4.

G.Francuz-Ornat, T.Kulawik, M.Nowotny-Różańska

Nowa Era

8

Geografia

"Planeta nowa 3” -podręcznik

zeszyt ćwiczeń „Planeta nowa 3”

 

Mariusz Szubert

 

Ewa Ćwiklińska A.Wawrzkowicz,

J.Knopik

 

 

Nowa Era

9

J. angielski

1.Egzamin Gimnazjalny. Repetytorium z testami.

 

2.Repetytorium Gimnazjalisty

Marta Rosińska, Grzegorz Śpiewak; 

 

Karolina Kotowicz- Jasińska, Arkadiusz Mędela

 

 

Macmillan

10

J. niemiecki

"Kompass 2neu" "Kompass 3 neu" 

E. Reymont, A. Sibiga, M. Jezierska - Wiejak

Wydawnictwa Szkolne PWN

11

J. francuski

"Adosphere 2 ”

Celine Himber, Marie-Laure Poletti

Hachette

12

Zajęcia artystyczne

„Bliżej sztuki”    
Podręcznik

Beata Mikulik

WSiP

13

Informatyka

„Informatyka dla gimnazjum”

 

Grażyna Koba

MIGRA

Dziękujemy wszystkim, którzy na nas głosowali w konkursie „30 laboratoriów na 30-lecie Adamedu”!

Zgłoszona przez naszą szkołę aplikacja w konkursie „30 laboratoriów na 30-lecie Adamedu” znalazła się wśród 100 najwyżej ocenionych przez internautów prac.

Tym samym zakwalifikowana została do  etapu finałowego.  Kapituła Konkursowa wyłoni  30 najlepszych prac, które zostaną nagrodzone nagrodami głównymi – wyposażeniem laboratoriów, każde o wartości 10 000 zł! Na rozstrzygnięcie czekamy do 30 września.

DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM, KTÓRZY NA NAS GŁOSOWALI!