Archiwum aktualności 2011/12

 

Ostatni dzwonek

Więcej fotografii>>

W dniu 29 czerwca o 8.00 cała społeczność Gimnazjum nr 1 zebrała się w sali gimnastycznej na uroczystym zakończeniu roku. Uczniowie klas trzecich po raz ostatni wzięli udział w szkolnej uroczystości. To właśnie oni przygotowali część artystyczną kończącą rok szkolny 2011/2012. Po wzruszających słowach powitania Pani Dyrektor wręczyła Rodzicom Listy Gratulacyjne, po czym kolejno wychodzili na środek najwybitniejsi uczniowie wszystkich klas naszego gimnazjum, aby otrzymać piękne świadectwa i zasłużone nagrody. 

A mamy się kim pochwalić! Nagrody odbierali: laureat i finaliści konkursów kuratoryjnych oraz Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego EKO-PLANETA– Robert Dubel i Paweł Paziak, finalistka i wyróżnieni w VIII Ogólnopolskim Konkursie Polonistycznym „Z poprawną polszczyzną na co dzień”- Joanna Mazurek, Magdalena Raczkiewicz, Ewa Garbuz i Karolina Hasiec.  Nagrody wręczono także laureatom i finalistom konkursów językowych, recytatorskich, muzycznych, plastycznych o charakterze regionalnym. Odebrali je: Karolina Kondraciuk, Kamila Niemczuk, Alicja Ulanicka, Monika Wolska, Jakub Soboń, Wojciech Adamowicz, Jan Garbuz. Wśród nagrodzonych są także medaliści zawodów sportowych: Agnieszka Kowalczyk, Katarzyna Kowalczyk i Adrian Zygarlicki.

 Kilkanaście osób z klas trzecich otrzymało nagrodę za maksymalną ilość punktów i najwyższe wyniki egzaminu gimnazjalnego w szkole. Są to: Patryk Karaszewski (100% j. angielski i średnia z egzaminów ponad 92%), Robert Dubel (trzykrotny wynik 100% - j. polski. historia z WoS, j. angielski i wysoki wynik średni), Wojciech Adamowicz (100% matematyka i wysoki wynik średni), Karolina Kondraciuk  (wysoki wynik średni), Paweł Paziak (wysoki wynik średni), Piotr Dembicki (100% j. angielski i wysoki wynik średni), Natalia Bondyra (wysoki wynik średni), Dominik Bartnik (100% j. angielski i wysoki wynik średni), Bartosz Brzeziński (100% j. angielski), Klaudia Dubel (100% j. angielski i wysoki wynik średni), Magdalena Raczkiewicz (wysoki wynik średni), Przemysław Morski (100% j. angielski i wysoki wynik średni), Alicja Ulanicka (wysoki wynik średni). Wyróżniono także tych uczniów z każdej klasy, którzy osiągnęli na koniec roku najwyższą średnią na świadectwie. Po wręczeniu nagród i obejrzeniu części artystycznej, uczniowie wraz z wychowawcami udali się do klas po odbiór świadectw a później… już wakacje! 

 

Msza Św. na zakończenie roku szkolnego 2011/12

Więcej fotografii>>

27 czerwca 2012 r. uczniowie naszego gimnazjum dziękowali za rok szkolny 2011/2012 r. W kościele p.w. Zwiastowania NMP w Zamościu o godz. 9.00 rozpoczęła się Msza św., w której czynnie uczestniczyli uczniowie oraz ich nauczyciele. Na ręce Ojców Franciszkanów wyrazy wdzięczności złożyli przedstawiciele klas trzecich prosząc o błogosławieństwo na wakacje i dalszą naukę w szkołach ponadgimnazjalnych. 

 

Sukcesy sportowe naszych uczennic w roku szkolnym 2011/12

Więcej fotografii>>

Uczennice naszego gimnazjum – Agnieszka i Katarzyna Kowalczyk odnosiły w roku szkolnym 2011-12 liczne sukcesy sportowe. Agnieszka zdobyła srebrny medal w biegu na 600m podczas Mistrzostw Województwa Lubelskiego LZS w Zamościu. Obydwie siostry zdobyły medale na zakończenie edycji „Czwartków lekkoatletycznych” - Agnieszka srebrny medal  na 300m, a Kasia brązowy na 600m. Agnieszka Kowalczyk zdobyła również srebrny medal na Rejonowej Gimnazjadzie.

 

Nasza uczennica Ewa Garbuz w musicalu na Rynku Wielkim

Więcej fotografii>>

Uczennica kl. III b naszego gimnazjum, Ewa Garbuz, zagrała jedną z głównych ról w musicalu „Romek i Julka – historia z podwórka”, wystawianym przez Gimnazjum nr 2 w Zamojskim Domu Kultury 14 czerwca 2012 r. Spektakl powtórzono w ramach Lata Teatralnego na Rynku Wielkim w Zamościu.
Ewa otrzymała rolę Julki wygrywając casting. Od listopada uczestniczyła w sobotnich próbach musicalu, prowadzonych przez p. Katarzynę Bedę i choreografa Norberta Kowalczuka. Efekty ciężkiej pracy naszej uczestnicy, a także jej zdolności wokalno-taneczne można było podziwiać na scenie Rynku Wielkiego, wieczorem 26 czerwca 2012r.

 

II Festyn Rekreacyjno - Sportowy w naszej szkole

Więcej fotografii>>

W dniach 25-26 czerwca odbył się w naszej szkole drugi już Festyn Rekreacyjno-Sportowy dla uczniów szkół podstawowych i wychowanków przedszkoli. Mimo niesprzyjającej pogody, przybyli wszyscy uczestnicy.  W pierwszym dniu rozegrany został Turniej Gier i Zabaw Drużynowych, w którym wzięli udział uczniowie  klas czwartych i piątych Szkoły Podstawowej nr 6, Szkoły Podstawowej nr 7 i Szkoły Podstawowej w Kalinowicach. Odbyły się cztery konkurencje: „siatkówka z kocykami”, „piłka nożna z ławeczkami”, „wiódł ślepy kulawego” i „skoki ponad wywijadłem”. Nad ich przebiegiem czuwali nauczyciele wychowania fizycznego z Gimnazjum nr 1. 
Po pełnych emocji rozgrywkach uczniowie mogli zrelaksować się na zjeżdżalni i dmuchanej trampolinie, które ustawiono na szkolnym boisku. Przed ogłoszeniem wyników dzieci posiliły się przygotowanym poczęstunkiem, obejrzały prezentację o naszej szkole, a niektórzy odwiedzili salę fitness. Po podsumowaniu wyników okazało się, iż zwycięzcą turnieju została kl. V c ze Szkoły Podstawowej nr 6, II miejsce zajęła kl. V b ze Szkoły Podstawowej w Kalinowicach, a III – kl. V b  ze Szkoły Podstawowej nr 7. Puchary i nagrody rzeczowe odebrali z rąk Pani Dyrektor kapitanowie drużyn.  Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sportowych sukcesów. Patronat nad przedsięwzięciem sprawowała Kronika Tygodnia.

 
Nieco inny charakter miał festyn w dniu 26 czerwca, przygotowany wspólnie z nauczycielami ze  Szkoły Podstawowej nr 7. Bardzo atrakcyjne zajęcia dla wychowanków Przedszkoli  nr 1,5,7 poprowadziły Panie z podstawówki, z pomocą uczennic z Gimnazjum nr 1, z klasy III c. Były to zabawy w Sali Czarów i Wróżb, z udziałem „prawdziwej” czarownicy i wróżki, a także zajęcia matematyczno- informatyczne na poziomie przedszkolnym, z wykorzystaniem tablicy interaktywnej. W sali gimnastycznej maluchy miały do pokonania „tor przeszkód”. W stołówce przygotowano dla dzieci poczęstunek, a na boisku można było pozjeżdżać na zjeżdżalni lub poskakać na trampolinie. Uśmiechnięte i zadowolone buzie zarówno uczniów szkół podstawowych jak i maluchów z przedszkoli były największą nagrodą dla organizatorów festynu i zachętą do podejmowania takich działań  w przyszłości
.

Wyróżnienie dla Ali Ulanickiej 

Więcej fotografii>>

23 czerwca w Sali Consulatus zamojskiego Ratusza odbyło się rozstrzygnięcie konkursu pt: „Szukamy Polskiego Szekspira” organizowanego przez warszawską Szkołę Aktorską Haliny i Jana Machulskich. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 18.00 przedstawieniem „Moralność Pani Dulskiej”, które zostało nagrodzone wielkimi brawami. 
Następnie wyczytano autorów prac konkursowych którzy otrzymali wyróżnienia. Wśród nich znalazła się uczennica naszego gimnazjum Alicja Ulanicka. Nasza dramatopisarka odebrała nagrodę, zegar ścienny oraz zwycięską pracę konkursową, wraz ze swoim opiekunem panią Joanną Mudą. 
Dodatkową nagrodą i wyróżnieniem dla Ali jest zaproszenie na warsztaty literacko - teatralne w grupie studenckiej. Warsztaty w Teresinie pod Warszawą odbędą się w dwóch ostatnich tygodniach sierpnia. Gratulujemy naszej uczennicy oraz życzymy udanego wypoczynku i pracy na warsztatach.


O wynikach konkursu i wyróżnieniu Ali w serwisie MM Zamość>>  

 

"Płytka wyobraźnia to kalectwo" - spotkanie z ratownikiem WOPR

Więcej fotografii>>

Dnia 21 czerwca 2012r. nauczycielka wychowania fizycznego p. Monika Kozłowska zaprosiła do szkoły ratownika WOPR i instruktora pierwszej pomocy p. Mateusza Ferensa, który wygłosił w naszej szkole prelekcję pod tytułem "Płytka wyobraźnia to kalectwo". Spotkanie miało na celu przypomnienie młodzieży jak bezpiecznie korzystać z akwenów wodnych podczas wakacji oraz udzielania pierwszej pomocy osobom, które uległy wypadkom w wodzie i nie tylko. Uczniowie obejrzeli film, w którym młodzi niegdyś ludzie opowiadali, jak po skoku do wody zostali sparaliżowani i teraz jeżdżą na wózkach inwalidzkich. Podczas ćwiczeń praktycznych mogli również na fantomach spróbować przeprowadzić resuscytację czyli masaż serca i sztuczne oddychanie. Zaproszony gość zachęcał także młodzież do przystąpienia do kursu aby zostać młodszym ratownikiem WOPR.

 

Pierwsza pomoc - tych ćwiczeń nigdy dość!

Więcej fotografii>>

16 VI 2012r , w ramach eksperymentu pedagogicznego "Odważnie spełniaj swoje marzenia - zostań lekarzem" rozpoczęliśmy cykl spotkań z panem Pawłem Kalinowskim - studentem WSZiA. Chcemy, aby jak najwięcej uczniów naszej szkoły umiało prawidłowo wykonać resuscytację krążeniowo – oddechową. W wypadku zagrożenia życia nikt nie powinien być bezradny. Z taką wiedzą wszyscy poczują się bezpieczni w czasie wakacji.

 

Sukces naszego absolwenta na EURO 2012

 8 czerwca br. zagrał w meczu turnieju Euro 2012 Polska-Grecja. Wszedł na boisko po czerwonej kartce dla Wojciecha Szczęsnego. Bezpośrednio po wejściu na boisko, w 71 minucie meczu, obronił rzut karny wykonywany przez Jorgosa Karankunisa, co było pierwszym takim przypadkiem w historii Mistrzostw Europy.


Przemysław Tytoń
, bo o nim tu mowa, był uczniem naszego gimnazjum w latach 2000-2003. Wychowawcą jego klasy była p. Elżbieta Danilewicz. Był dobrym uczniem, ale całą jego uwagę pochłaniała już wtedy piłka nożna. Był zawodnikiem drużyny „Hetmana Zamość”. Zawsze wierzył, że będzie sportowcem, bramkarzem. We wspomnieniach zapisał się jako bardzo lubiany przez kolegów i nauczycieli. Bardzo podobał się dziewczynom. Miał duże poczucie humoru. Był „dobrym duchem” klasy.
Śledziliśmy jego losy, w sezonie 2004-2005 przeszedł do I-ligowego Górnika-Łęczna, gdzie grał przez dwa sezony. W sezonie 2007-2008, 2009-2010 był zawodnikiem holenderskiej Rody JC Kerkrade. Od sierpnia 2011 roku jest zawodnikiem PSV Eindhoven.
Przemku jesteśmy z Ciebie dumni!!!

Powyżej, na fotografii Przemysław Tytoń na wycieczce klasowej. Łatwo go rozpoznać - jest najwyższy w grupie :) 

"Tytoń? Nasz ci on jest" artykuł w Kronice Tygodnia>>>

Dzień Dziecka

Więcej fotografii>>

1 czerwca uczniowie klas III uczestniczyli w rozpoczęciu III Dni Motoryzacji organizowanym przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 - "Mechanik". Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli najnowsze modele różnych samochodów, obserwowali zmagania konkursowe. Największe zainteresowanie wzbudził model forda z 1930 roku, którym można było się przejechać.
    Uczniowie klasy II a wraz ze swoją wychowawczynią wybrali się na rajd rowerowy. Klasa I c wybrała się na wycieczkę do zamojskiego Ogrodu Zoologicznego, a klasa Ib zwiedzała zamojskie zabytki i zakończyła wycieczkę po Starym Mieście na Rynku Wielkim, gdzie spotkali się z uczniami z pozostałych klas, którzy tu właśnie przyszli ze swoimi wychowawcami i nauczycielami na pizzę. Tuż przed południem, na Rynku Wielkim rozpoczęła się "Akademia Nauki i Rozrywki" organizowana przez Zespół Szkół Społecznych. Część  klas III a, II a i II b czekała właśnie na tę imprezę, ponieważ uczniowie z tych klas brali udział w konkursach z geografii i języka angielskiego organizowanych przez "Społeczniak". Podczas "Akademii" uczestnicy konkursów poznali swoje wyniki oraz odebrali dyplomy uczestnictwa i nagrody. Niestety pogoda nie była już tak łaskawa, jak przed południem i impreza została przerwana z powodu deszczu.

 

Światowy Dzień Bez Tytoniu

Więcej fotografii>>

31 maja to Światowy Dzień Bez Tytoniu. W tym dniu uczniowie naszego gimnazjum spotkali się z pracownikami Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Zamościu. Celem tego spotkania była promocja zdrowego stylu życia bez palenia tytoniu, motywowania wyborów związanych z własnym zdrowiem i zdrowiem bliskich osób, promocja alternatywnych sposobów spędzania wolnego czasu, ze szczególnym uwzględnieniem aktywności fizycznej.

 

Piknik z okazji Dnia Dziecka

Więcej fotografii>>

Dnia 30 maja 2012r. odbył się piknik z okazji Dnia Dziecka zorganizowany przez Hospicjum Santa Galla dla swoich wolontariuszy. Uczestniczyły w nim uczennice klasy III c: Anna Śliwińska, Katarzyna Szostak, Agata Strzyżewska i Amanda Karchut wraz z opiekunem - panią Joanną Mudą. 
Impreza rozpoczęła się o godzinie 10:00 śpiewem uczennicy z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im.
 Oskara Langego w Zamościu. Po występie, dla zaproszonych gości przygotowano poczęstunek składający się z kiełbasek z grilla oraz słodkich smakołyków i napoi. Jednak najwięcej czasu uczestnicy spędzili na zabawie na zjeżdżalni, rodeo i basenie z kulkami. Nie zabrakło też konkurencji takich jak przeciąganie liny, skoki w workach, pchanie opony, w których uczestnicy mogli wygrać rozmaite nagrody. Po tak wyczerpującym dniu wolontariuszki z Gimnazjum nr 1 w dobrym humorze wróciły do domu.

 

Dzień Matki na Rynku Wielkim

Więcej fotografii>>

W dniu 26 maja 2012 o godz.13.30 na Rynku Wielkim odbył się koncert muzyczny „Moja Mama, Matka, Mateńka” zorganizowany przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zamościu. Koncert, który poprowadziła wokalistka Monika Kuszyńska, dedykowany był wszystkim Mamom. W imprezie wzięły udział także uczennice Gimnazjum nr 1, w ramach współpracy naszej szkoły zOREW w Zamościu. Były to: Karolina Hasiec z kl. Ic, Zuzia Sachajko i Wiktoria Seregiet z IIb oraz Ewa Garbuz z IIIb pod opieką p. M. Garbuz. Gimnazjalistki pięknie zaprezentowały się na scenie wraz zwychowankami OREW, bawiąc i wzruszając wszystkie Mamy, a także innych widzów zgromadzonych licznie na Rynku Wielkim. 
Wszyscy aktorzy wystąpili w niezwykle kolorowych strojach, dopasowanych do roli z wielką dbałością o szczegóły. Każdy element przedstawienia został perfekcyjnie wyćwiczony podczas wspólnych prób w OREW, toteż koncert wypadł bardzo profesjonalnie. Widzowie gorącymi brawami nagrodzili pokazany spektakl, a Mamy przyjęły od dzieci serdeczne życzenia wraz z pięknymi czerwonymi różami.
O koncercie w serwisie Moje Miasto Zamość>>>

Kolejny Wieczór Marzeń w zamojskim ZOO

Więcej fotografii>>

25 maja o godz.16.00 rozpoczął się czwarty już Wieczór Marzeń w zamojskim ZOO. Tak jak podczas poprzednich imprez i tym razem w Wieczorze uczestniczyła młodzież  z Gimnazjum nr1. Nasi wolontariusze z klas: Ic, IIb, IIIa, IIIb, IIIc pod opieką p. M. Garbuz, pilnie wykonywali zlecone im podczas odprawy prace. Zakres obowiązków przedstawili im pracownicy Ogrodu Zoologicznego przed uroczystym rozpoczęciem imprezy. Na wstępie nasi uczniowie pysznymi ciasteczkami witali wchodzących gości. Później młodzież z koszami słodyczy krążyła wśród zwiedzających ZOO, częstując dzieci i ich rodziny, udzielając różnych informacji, a czasem służąc pomocą osobom niepełnosprawnym.
Najwięcej pracy mieli uczniowie na stoisku z hot-dogami, przed którym ciągle ustawiała się kolejka. Wolontariusze świetnie sobie poradzili, szybko nabierając wprawy  w przygotowywaniu i wydawaniu hot-dogów. Wolny od pracy czas młodzież spędziła przyjemnie, zwiedzając ZOO i wykonując sobie pamiątkowe zdjęcia ze zwierzakami. Z całą pewnością była to dla naszych młodych wolontariuszy niezapomniana impreza.
O naszych wolontariuszach w serwisie Moje Miasto Zamość>>>
O Wieczorze Marzeń w serwisie Katolickiego Radia Zamość>>>

 

Robert Dubel odebrał nagrodę Lubelskiego Kuratora Oświaty

Więcej fotografii>>

W dniu 23 maja 2012 roku w Auli Stefana Kardynała Wyszyńskiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II odbyło się uroczyste podsumowanie konkursów przedmiotowych, organizowanych dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów przez Lubelskiego Kuratora Oświaty w roku szkolnym 2011/2012. 
Podczas uroczystości uhonorowano laureatów konkursów oraz podziękowano nauczycielom i dyrektorom szkół za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej z uczniami.
Wręczono nagrody 616 laureatom konkursów przedmiotowych ze szkół podstawowych i gimnazjów. 

Wśród wyróżnionych znalazł się uczeń naszego gimnazjum Robert Dubel, który został laureatem konkursu z języka polskiego – krasomówczego.

W uroczystości uczestniczyła również Pani Dyrektor Alicja Dubel. 
Kurator pogratulował uczniom sukcesów odniesionych w tegorocznych konkursach i życzył, aby nadal wytrwale zdobywali wiedzę. Złożył serdeczne podziękowania nauczycielom za przygotowanie uczniów do konkursów. Dyrektorom podziękował za pomoc w przygotowaniu kolejnych etapów konkursów przedmiotowych.

 

Dla uczniów klas III - nabór do szkół ponadgimnazjalnych.

Drodzy uczniowie klas III wkrótce rozpoczyna się nabór do szkół ponadgimnazjalnych. W maju czeka Was podjęcie ważnej decyzji: jaką szkołę i klasę wybrać. Zanim podejmiecie ostateczną decyzję i złożycie dokumenty w wybranej szkole, przeczytajcie informacje na temat zasad rekrutacji do szkół podnadgimnazjalnych oraz na co zwrócić uwagę wybierając szkołę. Informacje znajdziecie na stronie Ośrodka Rozwoju Edukacji ORE>>> 

W naszym mieście nabór do szkół ponadgimnazjalnych odbywa się drogą elektroniczną przez serwis internetowy: NABÓR 2012 Zamość>>>  
W tym serwisie znajdziecie ofertę zamojskich szkół ponadgimnazjalnych, a także poradnik i terminarz naboru w formacie PDF>>> 

 

Święto Rodziny

Więcej fotografii>>

Święto Rodziny to najbardziej wzruszająca uroczystość w naszej szkole. 22 maja o 16.30 w sali gimnastycznej zebrali się zaproszeni Rodzice uczniów klas I-III, Pani Dyrektor, nauczyciele oraz przedstawiciele młodzieży z kl. Ia i Ic, przygotowujący  akademię - niespodziankę pod kierunkiem p. Joanny Mudy i p. Marzeny Hasiec.
Na tle pięknych, kolorowych dekoracji uczniowie we wzruszających słowach, wierszem i prozą, podziękowali Rodzicom za dotychczasową pracę i trud włożony  w wychowanie dzieci. Prosili też o dalszą wyrozumiałość dla rozbrykanych nastolatków i próbowali przekazać, czego najbardziej oczekują od Rodziców. Miłym gościom zadedykowano kilka świetnie zaśpiewanych piosenek, podczas których niejedna Mama ocierała łzy oraz utwór instrumentalny wykonany na keyboardzie przez Marcina Kusztykiewicza z klasy Ic.   
Po uroczystości odbyły się zebrania klasowe oraz Dzień Otwartej Szkoły.

 

Akcja charytatywna Hospicjum Santa Galla

Więcej fotografii>>

W dniu 19 maja uczennice naszej szkoły brały udział w akcji charytatywnej Hospicjum Santa Galla. Przedsięwzięcie miało miejsce w centrum handlowym Twierdza, przy kasach marketu Inter Marche.
Kamila Misiorek z kl.IIIb, Monika Wolska i Amanda Karchut z klasy IIIc, pakując zakupy klientów, zbierały datki dla pacjentów hospicjum. Większość konsumentów chętnie włączała się do akcji, wrzucając pieniądze do puszek. Nie po raz pierwszy uczniowie naszego gimnazjum pracowali jako wolontariusze na rzecz hospicjum. Wcześniej podobne przedsięwzięcia miały miejsce w marketach Carrefour i Kaufland. Mamy nadzieję, że młodzież nadal będzie chętnie uczestniczyła w podobnych akcjach.

 

Udział w projekcie "Szczur w badaniach in vivo"

Więcej fotografii>>

16 maja 2012 r. w ramach eksperymentu pedagogicznego „ Odważnie spełniaj swoje marzenia – zostań lekarzem” uczniowie naszego gimnazjum  - Piotr Dembicki, Klaudia Dubel, Bartłomiej Gac, Paweł Paziak i Jakub Trześniowski wzięli udział w akcji „Tydzień Szkoły z Pasją”. Akcja ta została zorganizowana przez Lubelskiego Kuratora Oświaty oraz Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II i była skierowana do najzdolniejszych uczniów. 

Nasi uczniowie wzięli udział w projekcie „Szczur w badaniach in vivo – od pobrania tkanki lub płynu fizjologicznego do uzyskania wyniku”. W ramach tego projektu uczniowie zwiedzili zwierzętarnię (pomieszczenie, gdzie przebywają szczury potrzebne do doświadczeń), laboratorium, w którym znajduje się niezbędna aparatura do przeprowadzania analiz hematologicznych oraz biochemicznych krwi, moczu i narządów wewnętrznych. Został zaprezentowany analizator hematologiczny, biochemiczny i jonoselektywny, homogenizator mechaniczny i czytnik do szybkiej analizy moczu. Zaprezentowano homogenizację wycinka wątroby szczura na homogenizatorze mechanicznym. Uczniowie samodzielnie oznaczyli stężenie kwasu L- askorbinowego w wątrobie szczura. Wykonali też badanie ogólne moczu szczura (tzw. test paskowy). Obserwowali oznaczanie wybranych parametrów biochemicznych w moczu szczura na analizatorze biochemicznym. Udział w tych zajęciach wzbudził zainteresowanie uczniów pracą naukową i laboratoryjną.
 

 

Może zostaną aktorami...

Więcej fotografii>>

Tydzień Szkoły z Pasją zorganizowany przez  Kuratorium Oświaty w Lublinie we współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim to naprawdę strzał w dziesiątkę. Mogą to potwierdzić uczniowie Gimnazjum nr 1.
W ramach innowacji teatralno-medialnej, dla grupki osób najczęściej udzielającej się podczas szkolnych uroczystości i spektakli teatralnych, Pani Dyrektor przygotowała niespodziankę-wyjazd na profesjonalne warsztaty teatralne do Lublina.
Była to jedna z propozycji Tygodnia Szkoły z Pasją. Zajęcia zaplanowano na 16 maja. W ostatniej chwili termin przesunięto na wtorek 15 maja. Prawdopodobnie to spowodowało, że większość uczestników nie dotarła na zajęcia. Nasi uczniowie, pod opieką p. M. Garbuz, byli punktualnie o 9.00 i mieli do własnej dyspozycji czwórkę młodych aktorów prowadzących warsztaty. Tu nikt nie miał szans zgubić się w tłumie, każdy mógł zaprezentować pełnię swoich umiejętności i sprawdzić się jako aktor. Na początku odbyła się bardzo wyczerpująca rozgrzewka, ponieważ przed właściwymi próbami należało rozluźnić  i przygotować do wysiłku całe ciało: nogi, biodra, ramiona, głowę, a przede wszystkim mięśnie twarzy. Aktorzy pokazali jaki zestaw ćwiczeń jest tu najwłaściwszy. Później uczyli jak pracować głosem, wydobywając go z przepony aby oszczędzić gardło. Po rozgrzewce przystąpiono do trudnych ćwiczeń aktorskich wymagających od uczniów pomysłowości, kreatywności, intuicji oraz odwagi głośnego wypowiadania własnych myśli. Uczestnicy przekonali się także, iż aktor nie może funkcjonować jako samotnik - indywidualista. Zwracano uwagę na umiejętność pracy w zespole oraz budowanie wzajemnego zaufania  w grupie. Ćwiczeniem sprawdzającym te elementy była zabawa w „serce dzwonu”, gdzie równowaga osoby pozostającej w środku była zależna od rąk podtrzymujących ją kolegów. Ogromnej pomysłowości wymagało wymyślenie i skonstruowanie z własnych ciał „maszyny szczęścia” i „maszyny smutku” tak, aby odbiorcy właściwie zinterpretowali intencje aktorów.
Mateusz Efler i Jasiek Garbuz ujawnili swoje talenty komediowe, Ala Ulanicka jako pierwsza odważnie odgrywała na poczekaniu wymyślone scenki, do których później kolejno włączali się pozostali uczestnicy. Ewa Garbuz z wdziękiem stąpała po wyimaginowanych falach morskich i kołysała się na płynącym po niebie obłoku. Karolina Hasiec była niezrównana jako babcia, prowadząca zaimprowizowane dialogi z kolejnymi wnukami. Uczniowie tak bardzo zaangażowali się w proponowane ćwiczenia, że ze zdziwieniem dowiedzieli się, iż zaplanowane godziny już upłynęły.
 
Po zasłużonym posiłku w KFC cała grupa w świetnych humorach wróciła do Zamościa.

 

Wycieczka kl. III c do Ogrodu Zoologicznego

Więcej fotografii>>

Dnia 15 maja 2012 r. klasa III C wzięła udział w wycieczce dydaktycznej do ogrodu zoologicznego. Omawiano zagadnienie związane z różnorodnością gatunkową organizmów. Po części naukowej uczniowie dobrze bawili się na placu zabaw.

Chemiczne opowieści - c.d.

Grupa pierwszoklasistów uczestnicząca w eksperymencie pedagogicznym "Odważnie spełniaj swoje marzenia - zostań lekarzem" prezentuje "Chemiczne opowieści"  - część 2.

-  o chemicznych zabawach z jajkiem

Więcej fotografii>>

- o atramencie sympatycznym czyli pisaniu i odczytywaniu ukrytych wiadomości

Więcej fotografii>>

- o żarzących się obrazkach czyli rysowaniu ogniem

Więcej fotografii>>

- o badaniu tlenu i innych gazów

Więcej fotografii>>

 

"Witaj Maj, Trzeci Maj!"

Więcej fotografii>>

3 maja 2012 uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w manifestacji patriotycznej na Rynku Wielkim z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Więcej fotografii>>

Dnia 2. maja przedstawiciele samorządu uczestniczyli w obchodach Święta Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Tego dnia o godz. 11 w sali "Consulatus" miał miejsce wykład, dotyczący barw narodowych oraz protokołu i etykiety flagowej, dr. Jacka Feduszki i ppłk Marka Kwietnia. Zebrani z zaciekawieniem słuchali przedstawionych referatów. Następnie o godzinie 12.00 na Rynku Wielkim odbyło się uroczyste podniesienie flagi państwowej w asyście honorowej przedstawicieli służb mundurowych Garnizonu Zamość oraz wręczenie flag RP wybranym szkołom.

 

Dzień Ziemi

Więcej fotografii>>

30 kwietnia 2012 roku w naszym gimnazjum odbył się apel z okazji Dnia Ziemi. Uczniowie przedstawili bardzo dużo informacji na tematy związane z ekologią i ochroną środowiska. Recytowali również przepiękne wiersze Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza. W apelu wzięli udział uczniowie z klasy I c i I a. Gratulujemy im udanego występu.

 

Debata Korczakowska

Więcej fotografii>>

Dnia 30 kwietnia odbyła się w naszym gimnazjum „Debata Korczakowska”, która miała na celu przybliżenie uczniom sylwetki Janusza Korczaka. Życie oraz twórczość znanego pisarza i wychowawcy było  inspiracją do dyskusji z młodzieżą na temat relacji dziecka z dorosłymi. Debatę prowadziła Małgorzata Józefowicz-pedagog szkolny. Z każdej klasy zostali wybrani uczniowie, którzy reprezentowali „głos młodzieży” w dyskusji. 
Debata rozpoczęła się od projekcji filmu pt. „Janusz Korczak-król dzieci”. Film pokazywał okres historyczny, w którym żył nasz bohater. Wykorzystano w nim wstrząsające fragmenty dokumentu  na temat życia w getcie. Wypowiadali się również żyjący wychowankowie Korczaka, opowiadając przeżycia z dzieciństwa związane  z osobą „Starego Doktora”. Po filmie uczniowie odczytywali zamieszczone w prezentacji multimedialnej cytaty autorstwa Korczaka, dotyczące metod wychowawczych i praw dziecka. 
Na koniec rozgorzała dyskusja młodzieży na temat postawy Janusza Korczaka wobec tragicznych wydarzeń okresu II wojny światowej. Zastanawiano się, czy możliwe jest wcielanie  w życie jego poglądów i metod wychowawczych we współczesnym świecie. Dyskutanci podejmowali również bliską im problematykę: „co w relacjach z dorosłymi boli młodzież”. Debatę można by podsumować swoistym apelem dzieci do dorosłych: „Dorośli, rozmawiajcie z nami, rozumiejcie nas, pozwalajcie nam popełniać błędy”.

 

Kolorowy zawrót głowy w ZDK

Z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca 27 kwietnia w ZDK o godz. 10.00 odbył się koncert Zespołu Pieśni i Tańca Zamojszczyzna, na który udali się także uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami. W koncercie tym, podobnie jak w wielu poprzednich, wystąpili również tancerze uczęszczający do naszej szkoły. Obecnie w młodzieżowej grupie Zamojszczyzny tańczą: Agnieszka Majzer z kl. I c, Ewa Garbuz z kl. III b i Jan Garbuz z kl. II b. Zespół Pieśni i Tańca zaprezentował się pięknie, profesjonalnie i kolorowo, jak zgodnie ocenili wszyscy oglądający koncert uczniowie.

 

Egzamin - jak było w tym roku!

Więcej fotografii>>

W dniach 24 - 25 kwietnia uczniowie klas III zebrali się w sali gimnastycznej, aby zmierzyć się z najważniejszym w tym roku zadaniem, do którego przygotowywali się przez całe 3 lata. W ciągu ostatnich kilku miesięcy ze wzmożonym wysiłkiem utrwalali zdobyte wiadomości podczas maratonów, spotkań koleżeńskich, w ramach samopomocy uczniowskiej, podczas zajęć pozalekcyjnych, a także indywidualnie w domach. Czas przygotowań minął szybko i nadeszły te najważniejsze i decydujące o dalszych losach naszych uczniów dni. W tym roku szkolnym do egzaminu gimnazjalnego według nowej formuły przystąpiło 87 osób. Laureat konkursu kuratoryjnego zwolniony był z części humanistycznej. Wszyscy spodziewali się, że tegoroczny egzamin będzie znacznie różnił się od poprzednich. Nikt jednak nie wiedział, jak to naprawdę będzie wyglądać- stąd dodatkowy stres dla uczniów oczekujących na testy gimnazjalne. 
   24 kwietnia o godz. 9.05 rozpoczęła się część humanistyczna z historii i WOS - u. Po 45- minutowej przerwie od zakończenia tego etapu, trzecioklasiści rozwiązywali test z języka polskiego. Kiedy minął wyznaczony czas, opadły emocje i można było spokojnie porozmawiać z uśmiechniętymi i najczęściej zadowolonymi z efektów własnej pracy uczniami. Wszyscy zgodnie ocenili, iż część humanistyczna nie sprawiła im większej trudności. Z dozą optymizmu, choć nie mniej zdenerwowani, 25 kwietnia trzecioklasiści zasiedli do części matematyczno-przyrodniczej. Po jej zakończeniu, podczas przerwy, niektórzy  nadrabiali miną. Tym razem nie poszło tak łatwo. Test oceniali uczniowie jako trudny. Przede wszystkich kłopoty sprawiły pytania z chemii i geografii. Humory poprawiły się nieco po etapie matematycznym, co pozwoliło optymistycznie i na luzie podejść do testu z języka angielskiego. Różnił się on od poprzednich dwóch tym, iż uczniowie pisali go w grupach, w salach lekcyjnych. Niespodzianek nie było, wszystko przebiegło sprawnie. Obie części, zarówno podstawowa jak i rozszerzona ocenione zostały przez piszących jako dosyć łatwe. Uczniowie zrobili co do nich należało. Teraz pozostało tylko z niecierpliwością oczekiwać na efekty ciężkiej pracy, w postaci oficjalnych wyników egzaminu gimnazjalnego.
 

Fotografie oraz video w artykule serwisu NaszeMiasto.pl>>

 

Zamojskie ZOO zaprosiło naszych uczniów.

Więcej fotografii>>

W ramach współpracy z Ogrodem Zoologicznym w Zamościu uczniowie naszego gimnazjum zostali zaproszeni na prelekcję Służby Celnej z Warszawy. Odbyła się ona przy okazji uroczystego otwarcia Motylarni  w zamojskim ZOO w dniu 23. 04. 2012 r. W spotkaniu  uczestniczyły drugie klasy pod opieką p. M. Józefowicz i p. M. Garbuz. Głównym tematem prelekcji, która przerodziła się w gorącą dyskusję, był nielegalny przewóz zwierząt i artykułów pochodzenia zwierzęcego przez granice państw. Młodzież  z zainteresowaniem obejrzała też przywiezione eksponaty, skonfiskowane  na granicy podczas prób przemytu.

 Najbardziej aktywni i zaangażowani uczniowie nagrodzeni zostali pamiątkowymi podarunkami. Były to podkoszulki, długopisy, breloczki i inne gadżety. Po zakończeniu prelekcji gimnazjaliści wraz z opiekunami zwiedzali ZOO, podziwiając jego egzotycznych mieszkańców. Najpopularniejszym zwierzakiem został fotogeniczny „tygrysek”.

Wolontariat

Więcej fotografii>>

Dnia 20 kwietnia w sklepach Carrefour i Inter Marche odbyła się zbiórka mleka na rzecz Hospicjum "Santa Galla" w Łabuniach. Uczniowie klasy III b i c pakowali zakupy, w zamian za mleko rozdawali darczyńcom symboliczne żonkile. Zebrano ponad 20 litrów mleka. Wolontariusze byli z siebie bardzo zadowoleni i zadeklarowali swój udział w następnych takich akcjach.

 

 

Lekcja w kinie

Dnia 20 kwietnia 2012r. uczestnicy innowacji pedagogicznej „Magia X Muzy" oraz  chętni uczniowie z klasy I i II  pod opieką nauczycielek : p. J. Mudy i p. M. Garbuz wzięli udział w zajęciach pt.” Lekcja w kinie ” zorganizowanych przez Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu. Młodzież w atrakcyjny sposób poszerzyła  swoją wiedzę  w zakresie edukacji medialnej – rodzajów planów filmowych, światła i efektów specjalnych.

Po nagrodzonym brawami przedstawieniu i świątecznych życzeniach Pani Dyrektor wręczyła dyplomy uczniom, którzy okazali się najlepsi w szkolnych konkursach organizowanych w ostatnich miesiącach. Podczas apelu rozstrzygnięto także konkurs na najpiękniejszą wiosenną dekorację sali lekcyjnej. Pierwszą lokatę wywalczyły klasy Ic i IIa. Na kolejnych miejscach znalazły się: klasa IIIc i IIIb. Wyróżnienie przyznano uczniom klasy Ib. Gratulujemy wszystkim nagrodzonym.

 

"Jeżeli kto chce pójść za mną..."

Więcej fotografii>>

Pod takim hasłem w dniu 4 kwietnia odbył się w naszej szkole Apel Wielkanocny, podczas którego pokazano Misterium Męki Pańskiej. Przygotowali je uczniowie kl. IIa, IIb oraz przedstawiciele klas Ia, Ic, IIIb i IIIc. Aktorzy występowali pośród  tworzących odpowiedni klimat , pięknych dekoracji, wykonanych pod kierunkiem p. A. Sawiniec- Szczech. Za oprawę muzyczną odpowiedzialna była p. M. Hasiec. Nad realizacją tego efektownego, bardzo ciekawego przedsięwzięcia pracowały z uczniami podczas prób p. J. Bulak i p. M. Garbuz. Autorką zdjęć wykonanych podczas apelu jest uczennica kl.IIIc  Ewa Matwiejczuk. Widzowie z dużym zainteresowaniem obejrzeli Misterium, skłaniające do refleksji i zadumy nad przesłaniem Świąt Wielkanocnych.

Więcej fotografii>>

Po nagrodzonym brawami przedstawieniu i świątecznych życzeniach Pani Dyrektor wręczyła dyplomy uczniom, którzy okazali się najlepsi w szkolnych konkursach organizowanych w ostatnich miesiącach. Podczas apelu rozstrzygnięto także konkurs na najpiękniejszą wiosenną dekorację sali lekcyjnej. Pierwszą lokatę wywalczyły klasy Ic i IIa. Na kolejnych miejscach znalazły się: klasa IIIc i IIIb. Wyróżnienie przyznano uczniom klasy Ib. Gratulujemy wszystkim nagrodzonym.

 

 

Konkurs literacko - fotograficzny "Mała ojczyzna - ludzie i miejsca"

Więcej fotografii>>

Dnia 23 marca 2012 roku, w ramach Dnia Otwartej Szkoły w III Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Kamila Norwida w Zamościu, odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie literacko- fotograficznym "Mała ojczyzna- ludzie i miejsca". Jury wyróżniło uczennicę klasy 3a - Magdalenę Sarzyńską. Dyplomy otrzymali również: Wiktoria Soroka i Magda Słowik z kl. 1b, Pamela Szczech z kl. 2b oraz Wojciech Adamowicz z kl. 3a. Podczas spotkania zaproszeni goście mieli okazję wysłuchać wykładu poszerzającego zainteresowania fotograficzne. Prace zostały wykonane pod kierunkiem p. Anny Sawiniec- Szczech, w ramach zajęć fotograficzno- plastycznych.
 Uczniom życzmy dalszych sukcesów w konkursach!

 

Konkurs wiedzy o Wisławie Szymborskiej rozstrzygnięty!

Znamy już wyniki  szkolnego konkursu wiedzy o Wisławie Szymborskiej. Przede wszystkim okazało się, że nasi gimnazjaliści sporo czytali o życiu polskiej noblistki. Uczniowskie interpretacje jej utworów dowodzą, iż twórczość poetki też jest młodzieży znana, a jej wiersze lubiane.
Prace konkursowe oceniała komisja w składzie:
 
p. Alicja Dubel   -   dyrektor szkoły, nauczyciel j. polskiego,
 
p. Joanna Muda  -   nauczyciel j. polskiego,
 
p. Maria Garbuz -   nauczyciel  bibliotekarz.
Za test można było uzyskać maksymalnie 25 punktów.
Najlepszy okazał się uczeń z klasy II b - Krystian Bartoń, który zajął I miejsce.
Na II miejscu uplasowała się  Amanda Karchut z klasy III c.
III miejsce zajęły wspólnie Katarzyna Wasiura i Monika Wolska z klasy III c.

Gratulujemy uczniom sukcesu i posiadanej wiedzy, która z pewnością przyda się w liceum.

 

Dzień Wagarowicza - gdzie spędzisz go ciekawiej niż u nas w szkole?

Milionerzy - więcej fotografii>>

Na dzień 21 marca, czyli uczniowski Dzień Wagarowicza, w Gimnazjum nr 1 przygotowano dla młodzieży szczególnie atrakcyjny program. Od rana w sali gimnastycznej i na boisku szkolnym, pod czujnym okiem nauczycieli w-f trwały rozgrywki sportowe. Można tu było zaprezentować swoje uzdolnienia w dziedzinie gier zespołowych, lub zostać królem strzelców. 

Na czwartej godzinie lekcyjnej rozpoczął się międzyklasowy turniej edukacyjny „Milionerzy”, gdzie uczniowie prezentowali swoje talenty w różnych dziedzinach wiedzy. Rywalizowały ze sobą pięcioosobowe zespoły z klas I-III. Uczestnicy odpowiadali na 2 pytania w 4 kategoriach: humanistycznej, matematycznej, rozrywki i sportu. Pozostali gimnazjaliści stanowili publiczność i wspomagali swoje drużyny gorącym aplauzem. Po zażartej walce i dogrywce, zwyciężyła klasa I c, wyprzedzając kolegów z klasy I a. Trzecie miejsce zajęły wspólnie klasy: II b i III b. Zwycięzcy turnieju otrzymali z rąk Pani Dyrektor słodycze, którymi podzielili się z kolegami z klasy.

Paintball - więcej fotografii>>

W tym samym dniu 34-osobowa grupa uczniów z klasy II b i III a, wybrała się wraz z nauczycielami do Janowa Lubelskiego na paintball. Zajęcia odbywały się pod okiem profesjonalnego instruktora. Uczestnicy zmagań zostali podzieleni na cztery współzawodniczące zespoły. Otrzymali dodatkowe ochronne ubrania i kaski na głowę, opracowali własne strategiczne plany gry i ruszyli na „pole walki”. 
Zabawa trwała przeszło trzy godziny. Uczniowie, spędzając czas na świeżym powietrzu ( a pogoda przez cały czas dopisywała) ćwiczyli sprawność ruchową, celność oka, techniki samoobrony a przede wszystkim świetnie się bawili. Po zakończonej rywalizacji zaostrzone młodzieńcze apetyty zaspokoiły pieczone nad ogniskiem smakowite kiełbaski. Po posiłku była okazja do integracyjnych spacerów w
 pięknych plenerach „krainy pstrąga i lipienia”. 
Roześmiana i rozemocjonowana  grupa „wagarowiczów” wróciła do Zamościa około godziny siedemnastej. Wszystkie atrakcje, które miały miejsce w dniu 21 marca, przygotowano oczywiście w jednym celu – aby zachęcić uczniów do świętowania Dnia Wagarowicza we wspólnym uczniowsko - nauczycielskim gronie. Jak widać na zdjęciach, realizacja pomysłu na wysoką frekwencję w tym dniu powiodła się w stu procentach.

 

Kiermasz świąteczny dla Rodziców

Więcej fotografii>>

W dniu 20 marca, podczas zebrania dla Rodziców, w szkole odbywał się kiermasz artystycznych dekoracji związanych ze Świętami Wielkanocnymi. Wszystkie, bardzo piękne prace zostały wykonane przez uczniów naszego gimnazjum na lekcjach plastyki i techniki pod okiem nauczyciela zajęć artystycznych- p. Anny Sawiniec-Szczech. Organizacją i nadzorem nad przebiegiem kiermaszu zajmowała się p. M. Garbuz- nauczyciel bibliotekarz, a stoiskiem kiermaszowym opiekowały się uczennice kl. III c - Kasia Cichosz, Karolina Wiater i Dominika Wróbel- aktywne działaczki koła bibliotecznego.

 

Karolina Mistrzynią Ortografii Francuskiej

Więcej fotografii>>

Dnia 17 marca 2012r. w ramach Zamojskich Dni Frankofonii w II LO w Zamościu odbył się konkurs „Mistrz ortografii francuskiej”. Nasza uczennica Karolina Kondraciuk okazała się mistrzynią w opanowaniu zasad zawiłej ortografii francuskiej, zdobywając I miejsce. Serdecznie gratulujemy Karolinie oraz jej opiekunce Pani Bożenie Siekierdzie i życzymy dalszych sukcesów.

 

Czy znasz niemieckie przysłowia?

Dnia 16.03.2012 w Gimnazjum nr 6 w Zamościu odbył się konkurs "Czy znasz niemieckie przysłowia?". Naszą szkolę reprezentowały dwie uczennice klasy Ic Natalia Halasa i Magdalena Michalska, które dzielnie stawiły czoła niełatwym zadaniom konkursowym. Z niecierpliwością czekamy na wyniki.

 

ZEBRANIA RODZICÓW i Dzień Otwarty Szkoły 20.03.2012 

Przypominamy o zebraniach rodziców klas III, podczas zebrań przekazane zostaną informacje na temat egzaminu gimnazjalnego. Odbędą się również zebrania rodziców klas I i II. Początek zebrań we wtorek 20.03.2012r.  o godzinie 16:30, po spotkaniach z wychowawcami odbędą się rozmowy z nauczycielami uczącymi w klasach - Dzień Otwarty Szkoły. Przed zebraniem odbędzie się kiermasz dekoracji świątecznych wykonanych przez uczniów naszej szkoły. Zapraszamy serdecznie!

 

Szkolny konkurs wiedzy o Wisławie Szymborskiej

W dniu 19.03.2012 r. odbył się w gimnazjum  konkurs wiedzy o życiu i twórczości Wisławy Szymborskiej, zorganizowany przez  bibliotekę szkolną. Wzięło w nim udział 22 uczniów naszej szkoły z klas I-III. Test składał się z 19 pytań zamkniętych oraz jednego otwartego, w którym należało dokonać analizy wybranego przez siebie wiersza Wisławy Szymborskiej.
Uczestnicy oceniają test jako dosyć trudny i z niecierpliwością czekają na ogłoszenie wyników. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 24.03.2012 r.

 

Wiersze o Januszu Korczaku i zabawy w Przedszkolu nr 5

Więcej fotografii>>

Dnia 15 marca 2012 roku uczennice z klasy I a Gimnazjum nr 1 udały się do Przedszkola Miejskiego nr 5, aby zarecytować wiersze o Januszu Korczaku. Spotkanie w przedszkolu odbyło się w ramach obchodów Roku Janusza Korczaka. Po recytacji  odbyła się część artystyczna poświęcona osobie niezwykłego Polaka, jakim był Janusz Korczak.
Po spektaklu gimnazjalistki bawiły się z przedszkolakami z gr. V i miło spędziły czas w gronie dzieci.

 

Konkurs Piosenki Miłosnej w języku angielskim

Więcej fotografii>>

9 marca w II LO im Marii Konopnickiej odbył się kolejny już konkurs piosenki miłosnej w języku angielskim. Nasze gimnazjum reprezentowała solistka Katarzyna Szostak z klasy 3c. Zaśpiewała piosenkę "Wasting love" zespołu Iron Maiden. Impreza przebiegała w miłej atmosferze.

 

Finaliści ogólnopolskich i regionalnych konkursów!

Zgodnie z tradycją naszej szkoły do pamiątkowego zdjęcia „pod Adamem” ustawili się kolejni już w tym roku „zasłużeni” uczniowie: 
Joanna Mazurek,
uczennica klasy IIIb pojedzie do Warszawy na finałowy etap VIII Ogólnopolskiego Konkursu Polonistycznego „Z poprawną Polszczyzną na co dzień”.
Oskar Hebda
z klasy IIb został finalistą III Zamojskiego Dyktanda, organizowanego przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Szymona Szymonowica w Zamościu.
W I etapie zmagań wzięło udział 351 osób, z czego do finału zakwalifikowało się 48 osób.

Życzymy  Joasi i Oskarowi tytułu laureatów, a nauczycielom języka polskiego kolejnych mistrzów ortografii i poprawnej polszczyzny.

 

Program rekolekcji

W dniach 07-09.03.2012r. młodzież naszego gimnazjum weźmie udział w Rekolekcjach Wielkopostnych. Program rekolekcji w pliku .DOC>>>

 

Najlepsi z najlepszych

Więcej fotografii>>

Wśród finalistów i laureatów III etapu konkursów kuratoryjnych znaleźli się, jak każdego roku, uczniowie naszego gimnazjum. Robert Dubel uczeń klasy III a został laureatem III etapu konkursu krasomówczego, co automatycznie zwalnia go z części humanistycznej egzaminu gimnazjalnego oraz pozwala na wybór dowolnego liceum w kraju. Ten sam uczeń był także finalistą III etapu konkursu z języka angielskiego. Paweł Paziak, także z klasy IIIa znalazł się wśród finalistów III etapu konkursu biologicznego. Gratulujemy uczniom i nauczycielom.  Życzymy zwycięzcom powtórzenia sukcesów w szkole  średniej, a ich opiekunom kolejnych zdolnych uczniów.

 

Spotkanie ze studentem WSZiA

Więcej fotografii>>

2 marca 2012 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie młodzieży ze studentem WSZiA - panem Pawłem Kalinowskim. Zorganizowano je w ramach współpracy naszego gimnazjum z tą uczelnią (eksperyment pedagogiczny: "Odważnie spełniaj swoje marzenia - zostań lekarzem"). Pan Paweł Kalinowski w bardzo ciekawy sposób przedstawił, czym zajmuje się fizjoterapia. Przedstawił jej ogromne znaczenie przy przywracaniu sprawności organizmu. Największe zainteresowanie wzbudził film ukazujący aktywność osób niepełnosprawnych, które mimo różnych przeciwności losu potrafią cieszyć się życiem.

 

Nowa droga... Taekwon-do

Więcej fotografii>>

W dniu 29.02.2012 roku w naszej szkole odbył się pierwszy egzamin na stopnie uczniowskie (gup) w taekwon-do ITF. Egzamin poprowadził Mistrz Zbigniew Bujak (VII Dan) z Białej Podlaskiej. Wzięło w nim udział 8 uczniów naszego gimnazjum, którzy na co dzień doskonalą swoje umiejętności w ramach Innowacji Pedagogicznej realizowanej w tej placówce.
Uczestnicy musieli zaprezentować umiejętności z zakresu układów formalnych, technik nożnych, technik podstawowych podczas poruszania się w wymaganych pozycjach oraz walki trzy-krokowej. Uzupełnieniem egzaminu był test siły oraz gibkości. Na koniec odpowiadali na pytania z zakresu wiedzy o taekwon-do.

Wszyscy zdali egzamin pomyślnie uzyskując promocje na stopień:
10 gup: Caban Kacper, Kowalczyk Szymon, Majda Kacper, Stefaniak Rafał
9 gup: Herda Jan, Małysz Klaudia, Morski Przemysław, Wojtaś Kacper 

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!!!

 

Laureaci II etapu Olimpiady Franciszkańskiej

Więcej fotografii>>

Rajmund Kolbe to postać, która 28 lutego 2012 r. skupiała wokół siebie uwagę uczniów szkół gimnazjalnych diecezji zamojsko-lubaczowskiej. W tym dniu, po raz pierwszy na szczeblu diecezjalnym, w Gimnazjum nr 1 odbył się II etap Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie Marii Kolbe. Do naszego gimnazjum przybyła młodzież z Lubaczowa, Horodła, Hrubieszowa, Sułowa, Gorajca, Biłgoraja i oczywiście z Zamościa. Pytania konkursowe dotyczyły faktów z życia i działalności św. Maksymiliana.
   Po zakończeniu testu młodzież udała się do Sióstr Franciszkanek M M, gdzie w miłej atmosferze pokrzepiła ciało smacznym poczęstunkiem. Gimnazjaliści wysłuchali również prelekcji o działalności Sióstr Misjonarek i Oknie Życia.
   Dla uczniów naszego gimnazjum biorących udział w olimpiadzie, najmilszym momentem było ogłoszenie wyników. Okazało się, że Oskar Hebda i Jan Garbuz z klasy II b zajęli dwa czołowe miejsca i będą reprezentować naszą diecezję podczas III ogólnopolskiego etapu Olimpiady. Oskarowi, Jaśkowi oraz Pani katechetce Joannie Bulak gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

Wystawa przed konkursem

Więcej fotografii>>

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Dumni z dziedzictwa”, organizowanym przez firmę Enea S.A. oraz Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. 
Zadaniem  uczestników było namalowanie na płótnie wybranego przez siebie obiektu będącego częścią wspólnego dziedzictwa narodowego. Uczniowie wspaniale wywiązali się z przyjętego na siebie zadania i do nauczyciela plastyki p. Anny Sawiniec-Szczech wpłynęły piękne prace przedstawiające różnorodne zabytki. Malowano warszawskie Łazienki, Zamek Królewski, zamojskie unikatowe kamieniczki i Ratusz, ruiny Zamku w Ogrodzieńcu, ciekawe architektonicznie i historycznie kościoły i pałace polskie. Prace były tak interesujące, że zrodził się pomysł zorganizowania wystawy plastycznej na korytarzu szkolnym, aby przed wysłaniem na konkurs obrazy mogła zobaczyć cała społeczność naszego gimnazjum. 

Za organizację wystawy odpowiedzialne były p. Anna Sawiniec-Szczech nauczyciel plastyki i p. Maria Garbuz z biblioteki szkolnej. Zdjęcia wykonali uczniowie z klasy IIIa Klaudia Dubel i Paweł Paziak.

 

Odwiedzili nas wychowankowie OREW!

W dniu 22.02.2012r. przybyli na umówioną wcześniej wizytę uczniowie zaprzyjaźnionej z naszą szkołą placówki edukacyjno-rewalidacyjnej OREW wraz ze swoimi nauczycielami. Goście z zainteresowaniem oglądali sale lekcyjne i pracownie, wykonali sobie pamiątkowe zdjęcia w laboratorium językowym, gdzie zajęli miejsca przy szkolnych stolikach ze słuchawkami. odwiedzali naszych gimnazjalistów podczas prowadzonych lekcji. 
   Bardzo chętnie skorzystali z centrum informacji multimedialnej szukając w Internecie zdjęć swojej placówki. Wszystkich zainteresował w bibliotece dział literatury pięknej z bajkami. Młodzież wyszukiwała znane sobie tytuły, które co miesiąc czytają im uczniowie naszego gimnazjum. Wychowankowie OREW-u chcieli także obejrzeć salę gimnastyczną oraz salkę fitness, gdzie mogli skorzystać z dostępnych urządzeń. Zarówno dziewczęta jak i chłopcy zawzięcie pedałowali na rowerach oraz wykonywali różne ćwiczenia siłowe. Odwiedziny przebiegły w miłej atmosferze a nasi goście wyrazili chęć wzięcia udziału we wspólnych zajęciach integracyjnych. A więc do następnego spotkania!

 

Lekcje pokazowe

W dniu 21.02.2012r. od godz. 16.30 sale lekcyjne i pracownie naszej szkoły były otwarte dla uczniów klas VI szkół podstawowych i ich rodziców. Zaproszeni goście wzięli czynny udział w ciekawych zajęciach z różnych dziedzin prowadzonych przez nauczycieli poszczególnych przedmiotów. Odbyły się lekcje języka polskiego, matematyki, geografii, chemii. Uczniowie obejrzeli interesujące doświadczenia podczas lekcji fizyki oraz uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych z języka angielskiego i francuskiego. Uczniowie odwiedzili też salę fitness oraz obserwowali trening taekwon-do w ramach realizowanej innowacji pedagogicznej. Przyszli gimnazjaliści mieli także możliwość obejrzenia szkoły i uzyskania informacji dotyczących zapisów i organizacji nauczania w naszej szkole. 
Lekcje pokazowe dla szóstoklasistów to jedna z naszych dobrych praktyk i na pewno będziemy je kontynuować w następnych latach.

 

"Białe szaleństwo"

Więcej fotografii>>

W dniu 20 lutego 2012r. uczniowie Gimnazjum nr 1 uczestniczyli w zajęciach sportowo - rekreacyjnych na stoku narciarskim w Jacni. W zajęciach uczestniczyło 19 uczniów z następujących klas: 1c, 2a, 2b, 3a i 3c. Podczas pobytu na stoku młodzież miała okazję stawiać pierwsze kroki na nartach oraz doskonalić wcześniej nabyte umiejętności jazdy na nartach i snowboardzie. Na zdjęciach widać zaangażowanie uczniów w nabywanie umiejętności jazdy. Były wzloty, loty i upadki. Mimo trudu i zmęczenia wszyscy dobrze się bawili. Nad bezpieczeństwem i organizacją czuwali opiekunowie: Małgorzata Józefowicz i Jerzy Bekas.

 

Nasze Walentynki :)

Więcej fotografii>>

Dnia 14 lutego 2012 roku w naszej szkole odbyła się dyskoteka. Dzień ten wybrano nieprzypadkowo na szkolną zabawę, wszak to Walentynki, więc wszyscy bawili się wyjątkowo dobrze :)

 

Niech żyje Bal!!!

Więcej fotografii>>

Wybiła wreszcie godzina 19.00 dnia 29.01.2012 r. Dla uczniów klas III Gimnazjum nr 1 rozpoczął się tak długo wyczekiwany, magiczny wieczór – ich pierwszy „dorosły” bal. Pomimo wciąż panującego na dworze siarczystego mrozu w Starej Elektrowni frekwencja była stuprocentowa. Dojechali wszyscy uczniowie wraz z bliskimi. Przybyli także zaproszeni goście: Prezydent Miasta Zamość p. Marcin Zamojski, Dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu p. Kazimierz Chrzanowski, Proboszcz Parafii Ojców Franciszkanów o. Bruno Kalinowski,  Radny Miasta Zamość p. Leszek Łuczka, Grono Pedagogiczne, przedstawiciele Rady Rodziców. 
Po pełnych emocji, wzruszających słowach podziękowań dla wychowawców i rodziców, rozbrzmiały na scenie słowa piosenki Maryli Rodowicz „Niech żyje bal” w wykonaniu uczennicy klasy IIIb. Potem w staropolski rytm poloneza wprowadziły zebranych strofy „Pana Tadeusza” recytowane przez ucznia klasy IIIa. Krótka część artystyczna z uznaniem została przyjęta przez ogół zgromadzonych, po czym bohaterowie tego wieczoru ruszyli do poloneza. Uczniowie zaprezentowali rodzicom pięknie skomponowany pokaz tańców towarzyskich przyjęty gorącymi brawami i ukradkiem ocieraną łzą. A mieli rodzice i nauczyciele powody do dumy! Młodzież prezentowała się pięknie: wszyscy elegancko ubrani, kunsztowne fryzury, a co najważniejsze - wspaniałe nastroje i ciepła, koleżeńska atmosfera. Tak właśnie upływały kolejne godziny balu. 
Niestety, zbyt szybko wybiła godzina 2.00 oznaczająca koniec tej jedynej w swoim rodzaju gimnazjalnej imprezy. Tak bardzo chciałoby się powiedzieć „Do zobaczenia za rok…”. Ale tak to już bywa z balem gimnazjalnym, że każdego roku są inni bohaterowie.   

O wydarzeniu w serwisie MMZamość>>  

 

Próba Balu Gimnazjalnego 2012

Więcej fotografii>>

Pomimo wielkiego mrozu na dworze, w budynku Starej Elektrowni aż wrzało. Po raz ostatni uczniowie klas III  Gimnazjum nr 1 zebrali się na generalnej próbie przed balem gimnazjalnym. Przy dźwiękach poloneza, walca, czardasza kolejne pary płynęły po parkiecie. Zadowolone miny, śliska podłoga, pierwsze odciski na palcach… Na szczęście nikt nie skręcił kostki. W końcu wszystkie tańce wyszły perfekcyjnie. Szalone obroty czardasza powodowały zawroty głowy. Nie zabrakło jednak chęci i energii do następnych tańców. Najpewniej tancerze czuli się przy dźwiękach muzyki współczesnej. Próby dobiegły końca, wszystko przygotowane, z biciem serca wszyscy oczekują balu.

 

"Szukamy Chrystusa"

Więcej fotografii>>

25 stycznia 2012 r. w naszej szkole odbył się XIX Konkurs Wiedzy o Biblii i Historii Kościoła. W eliminacjach powiatowych uczniowie naszej szkoły oraz gimnazjaliści z terenu Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej zmagali się z zadaniami, które przygotowała dla nich komisja konkursowa.

 

Wizyta w klinice rehabilitacji WSZiA

Więcej fotografii>>

24 stycznia 2012 r. uczestnicy naszego eksperymentu "Odważnie spełniaj swoje marzenia - zostań lekarzem" odwiedzili klinikę rehabilitacji WSZiA. Uczniowie zapoznali się ze specjalistycznym sprzętem. Mogli też obserwować przebieg rehabilitacji pacjentów oraz dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy dotyczących pracy lekarza fizjoterapeuty.

 

Nasi uczniowie na zamojskim lodowisku

Więcej fotografii>>

Uczniowie Gimnazjum nr 1 na łyżwach. Na zamieszczonych zdjęciach widać uczniów klas: 1 a, 1b, 2a i  3b. Szczególnymi umiejętnościami w jeździe indywidualnej mogą pochwalić  się Ewa Garbuz i Aleksandra Pastuszak z klasy 3b.

II etap konkursów polonistycznych

10 stycznia 2012 r. w naszej szkole odbył się II etap ogólnopolskiego konkursu "Z POPRAWNĄ POLSZCZYZNĄ NA CO DZIEŃ". 15 uczestników zmagało się z bardzo trudnym tekstem, poprawiając błędy gramatyczne, językowe oraz  zmieniając styl podanych zdań. Każdy starał się w sposób właściwy zastosować znane sobie zasady ortografii i gramatyki języka polskiego. Komu i w jakim stopniu się to udało? Dowiemy się 13 lutego po ogłoszeniu wyników II etapu konkursu. 
11 stycznia 3 osoby z klasy IIb i IIIa przystąpiły do II etapu ogólnopolskiego konkursu ortograficznego "Z
 ORTOGRAFIĄ NA CO DZIEŃ". Podany tekst należało przepisać, poprawiając wszystkie błędy ortograficzne i interpunkcyjne. Czy nasi uczniowie poradzili sobie ze wszystkimi  problemami? O tym też dowiemy się w lutym. 

 

Laureaci ogólnopolskiego konkursu o zdrowiu MEDITEST

Więcej fotografii>>

W ramach przeprowadzanego w naszej szkole eksperymentu pedagogicznego "Odważnie spełniaj swoje marzenia - zostań lekarzem" uczniowie wzięli udział w ogólnopolskim konkursie wiedzy na temat zdrowia i jego ochrony. Meditest został zorganizowany w listopadzie 2011 roku przez Ogólnopolskie Centrum Edukacji. Uczeń naszej szkoły Paweł Paziak z klasy III a został jego laureatem - zajął I miejsce. Jego koleżanka - Klaudia Dubel zajęła III miejsce  i także otrzymała dyplom laureata. Oboje otrzymali także cenne nagrody książkowe.

 

Nasi reprezentanci na Turnieju Szachowym

Więcej fotografii>>

W międzygimnazjalnych zawodach szachowych reprezentacja szkoły zajęła VI miejsce. W składzie reprezentacji znaleźli się następujący uczniowie: Borek Kamil, Grodzki Tomasz, Morski Przemysław, Mazurek Joanna, Pastuszak Aleksandra, Łukaszczuk Katarzyna. Wszyscy uczniowie chodzą do klasy 3b, wychowawcą klasy  jest p. Elżbieta Danilewicz.

 

XX Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Więcej fotografii>>

W niedzielny poranek – 8 stycznia 2012r. uczniowie klas trzecich: a, b i c wraz opiekunką samorządu p. J. Mudą zagrali w XX Finale WOŚP. Mimo niesprzyjającej aury, zmarzniętych rąk i nosów, uczestnikom nie zabrakło zapału i dzielnie kwestowali pod hasłem: „Gramy z pompą! Zdrowy wcześniak, zdrowe dziecko, zdrowa mama.”  W tym roku WOŚP zbiera pieniądze na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia wcześniaków oraz pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą.

 

Dzień Patrona

Więcej fotografii>>

Dzień 22 grudnia w naszej szkole dniem klasowych spotkań opłatkowych. Wszyscy gromadzili się w pięknie przystrojonych salach. Uczniowie samodzielnie przygotowali tradycyjne potrawy wigilijne. Przy zastawionych smakołykami stołach dzielili się opłatkiem, śpiewali kolędy i składali sobie świąteczne życzenia. Na klasowe spotkania zapraszani byli wszyscy pracownicy szkoły.

O godzinie 11:00 w sali gimnastycznej zebrali się uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście, wśród których byli Pan Kazimierz Chrzanowski – Dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu, Proboszcz Parafii p.w. Zwiastowania NMP o. Bruno Kalinowski oraz Dyrektor SP nr 7 Pani Bożena Piwko, aby uroczystym apelem uczcić Patrona naszej szkoły, Adama Mickiewicza. Część artystyczną poświęconą życiu i twórczości Adama Mickiewicza przygotowali uczniowie klasy I a i I c pod kierunkiem p. Joanny Mudy oraz p. Marzeny Hasiec. Dekoracje podkreślające wymownie montaż słowno - muzyczny wykonała p. Anna Sawiniec-Szczech.
Dzień urodzin naszego patrona przypada 24. grudnia, dlatego nierozerwalnie łączy się z Wigilią oraz świątecznymi życzeniami. Aby pokreślić ten fakt, Pani Dyrektor Alicja Dubel wspólnie z klasą II b przygotowała wzruszające jasełka, które wprowadziły wszystkich zgromadzonych w świąteczny nastrój.
Uroczystość zakończyły życzenia świąteczne złożone wszystkim zebranym przez Panią Dyrektor Gimnazjum nr
 1 Alicję Dubel. Wszyscy opuścili szkolę w świątecznym nastroju radosnego oczekiwania Świąt Bożego Narodzenia.

Więcej o wydarzeniu w serwisie MMZamość>>

Wieczerza wigilijna w Feniksie

Więcej fotografii>>

W dniu 18 grudnia 2011r. w sali restauracyjnej Ośrodka Sportu i Rekreacji podczas uroczystego spotkania opłatkowego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „Feniks”, uczniowie klasy IIb zaprezentowali jasełka. Wśród zaproszonych na wigilijny wieczór gości byli: J.E. Ksiądz Biskup Wacław Depo, Przewodniczący Rady Miasta Zamość Pan Jan Matwiejczuk oraz przedstawiciele władz samorządowych i powiatowych
Występujący przed tak szacowną publicznością uczniowie byli  bardzo przejęci i starali się wypaść jak najlepiej. Gorące brawa, jakie otrzymali po zakończeniu jasełek były dowodem, że wszystko się świetnie udało. Podczas spotkania Ksiądz Biskup udzielił wszystkim zgromadzonym pasterskiego błogosławieństwa a nasi uczniowie otrzymali pamiątkowe obrazki.

Więcej o wydarzeniu w serwisie MMZamość>>

 

Występ naszego zespołu podczas Wigilii Mieszkańców Zamościa 2011

Więcej fotografii>>

Setki mieszkańców Zamościa przybyły na Rynek Wielki, by spotkać się podczas szóstej już wigilii. Gromadzi nas dzisiaj dar serca restauratorów, ale także chęć podzielenia się opłatkiem i składania życzeń na lepszy 2012 rok – mówił do wszystkich Prezydent Miasta Zamość Pan Marcin Zamoyski. Wśród kolędujących dla mieszkańców był zespół naszego gimnazjum w składzie: Karolina Kondraciuk, Ewa Garbuz, Daria Serafin, Katarzyna Szostak, Aleksandra Pawlasiuk, Karolina Hasiec, Jakub Soboń i Robert Dubel.
Przygotowany przez nauczycieli p. Bożenę Siekierdę, p. Marzenę Hasiec i p. Piotra Biłanta, którzy również występowali na scenie.

O Wigilii Mieszkańców Zamościa więcej na stronie: Moje Miasto Zamość>> oraz zdjęcia naszego zespołu w serwisie MMZamość>>

"Za snem, za jawą, za westchnieniem rodzi się Wigilia"

Więcej fotografii>>

W tradycji wspaniałe jest, że przechowuje w sobie pamięć dawnych dni, utrwala to, co najpiękniejsze i najszlachetniejsze, także ludzkie uczucia. Są takie dni, kiedy zatrzymujemy się na chwilę, by dostrzec obok siebie drugiego człowieka, spojrzeć w głąb siebie, zadumać się nad życiem.
15 grudnia 2011 roku przypomnieli nam o tym uczniowie z klasy II b, którzy zgromadzili się w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej naszej szkoły, gdzie zaprezentowali jasełka dla zaproszonych rodziców. Wzruszające kolędy grał i śpiewał szkolny zespół wokalno-instrumentalny. Wykonawcami byli nie tylko uczniowie. Na instrumentach grali również prowadzący zespół nauczyciele: p. Bożena Siekierda i p. Piotr Biłant. 
Oprawą muzyczną zajmowała się p. Marzena Hasiec, a plastyczną p. Anna Sawiniec- Szczech. Uczniowie po mistrzowsku zrealizowali ciekawy i wzruszający scenariusz. 
Za opracowanie scenariusza i przygotowanie uczniów odpowiedzialna była p. Alicja Dubel. 
Jasełka zakończyły ciepłe życzenia świąteczne, które w imieniu całej społeczności uczniowskiej złożyła zgromadzonym rodzicom, nauczycielom i uczniom Pani Dyrektor

Więcej o wydarzeniu w serwisie MMZamość>>

 

"Jak chodzić, aby być szczęśliwym"

Więcej fotografii>>

W ramach eksperymentu pedagogicznego dnia 15.12.2011 r. odbyło się spotkanie naszej młodzieży ze studentką wydziału fizjoterapii i pedagogiki Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji panią Agatą Piłat. Uczniowie obejrzeli film opowiadający o pracy fizjoterapeuty. Następnie wysłuchali prezentacji na temat wpływu naszego chodu na samopoczucie, czyli ”Jak chodzić, aby być szczęśliwym”. Prezentacja pani Agaty wzbudziła duże zainteresowanie.  

Wystawa owadów egzotycznych w naszym gimnazjum

Więcej fotografii>>

14.12.2011 r. w ramach eksperymentu pedagogicznego zorganizowano w naszym gimnazjum wystawę egzotycznych owadów. Uczniowie mogli podziwiać fascynujący świat tych zwierząt, dotknąć, wziąć do ręki, poznać ich budowę i zachowania. Wystawa wzbudziła bardzo duże zainteresowanie.

 

"Chemiczne opowieści"

Więcej fotografii>>

Grupa pierwszoklasistów uczestnicząca w eksperymencie pedagogicznym "Odważnie spełniaj swoje marzenia - zostań lekarzem" prezentuje "Chemiczne opowieści" uchwycone obiektywem Kamila Bondyry:
1) o badaniu substancji chemicznych i ich mieszanin
2) o badaniu powietrza
3) o zawodach w chemicznym pompowaniu balonów tlenkiem węgla (IV)   bez dmuchania
4) o hodowaniu chemicznego stworka z sody i cukru

"Góra Grosza" 2011

Więcej fotografii>>

Celem akcji Góra Grosza jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych, kwalifikowanych rodzin zastępczych oraz dla najbardziej potrzebujących domów dziecka, które realizują prorodzinne programy wychowawcze. 
To już XII edycja tej akcji, w której brała udział także nasza szkoła. W dniach 21 listopada - 2 grudnia trwała zbiórka pieniędzy.
 Łącznie udało nam się uzbierać prawie 20 złotych. To bardzo dobry wynik i dziękujemy wszystkim tym, dla których los innych nie jest obojętny.

 

Odwiedził nas Św. Mikołaj :)

Więcej fotografii>>

Dnia 6 grudnia, tuż po godzinie 8:00, w naszej szkole pojawił się długo wyczekiwany Gość :) Odwiedził sale lekcyjne, korytarze szkolne i obdarował wszystkich uczniów oraz nauczycieli słodkościami. 
W tym roku nasz ulubiony Święty Mikołaj był wyjątkowo łaskawy – nie miał ze sobą słynnej rózgi… Chyba wszyscy jesteśmy bardzo grzeczni. Cieszymy się z tej wizyty i znów zaczynamy czekać … do następnych Mikołajek!

 

Zbiórka żywności dla Hospicjum SANTA GALLA

Więcej fotografii>>

W sobotę 3 grudnia 2011r., uczennice klasy 3b - Asia Mazurek i Kasia Łukaszczuk - pod opieką p. Joanny Mudy - po raz kolejny uczestniczyły w zbiórce żywności na rzecz Hospicjum Santa Galla. Życzliwych osób jak zwykle nie zabrakło. Wolontariuszki wyraziły chęć uczestnictwa w następnej akcji, która odbędzie się już za dwa tygodnie.

 

Rozpoczął się etap okręgowy konkursów kuratoryjnych!!!

Więcej fotografii>>

Od 1 grudnia do 13 grudnia 2011r. uczniowie zakwalifikowani do II etapu okręgowych konkursów przedmiotowych organizowanych przez Lubelskiego Kuratora Oświaty, będą zmagać się z trudnymi dyktandami, zadaniami, poleceniami.
Naszą szkołę w konkursach okręgowych reprezentują:
W konkursie języka polskiego – Natalia Bondyra, Robert Dubel, Tomasz Zubrzycki
W konkursie języka angielskiego – Robert Dubel
W konkursie historycznym – Bartłomiej Gac
W konkursie geograficznym – Klaudia Karczmarczuk
W konkursie biologicznym – Piotr Dembicki, Klaudia Dubel, Robert Dubel, Karolina Kondraciuk, Paweł Paziak
W konkursie matematycznym – Bartłomiej Gac, Patryk Karaszewski
W konkursie krasomówczym – Natalia Bondyra, Robert Dubel, Ewa Garbuz, Alicja Ulanicka
W konkursie chemicznym – Alicja Ulanicka

Konkursy  z języka angielskiego, matematyki i fizyki odbywają się w naszym gimnazjum.

Życzymy wszystkim naszym uczniom otrzymania tytułów laureatów i zwolnienia z egzaminu gimnazjalnego.

 

Sukcesy naszych uczniów w konkursach 

Uczniowie naszej szkoły odnieśli sukcesy w konkursach ogólnopolskich, zakwalifikowali się do kolejnego etapu z wysokimi wynikami. Wysokie wyniki w konkursie "Z ORTOGRAFIĄ NA CO DZIEŃ" osiągnęli: Robert Dubel, Joanna Kasiedczak i Oskar Hebda, natomiast w konkursie "Z POPRAWNĄ POLSZCZYZNĄ NA CO DZIEŃ" uczniowie: Natalia Bondyra, Robert Dubel, Ewa Garbuz, Karolina Hasiec, Klaudia Karczmarczuk, Katarzyna Łukaszczuk, Agnieszka Majzer, Joanna Mazurek, Kamila Misiorek, Diana Mnich, Aleksandra Pastuszak, Monika Pintal, Justyna Prokop, Magdalena Raczkiewicz, Dagmara Stąsiek, Anna Śpieżak i Monika Wolska.
Nasi uczniowie odnieśli sukcesy również w innym konkursie. Do etapu powiatowego Konkursu Wiedzy o Biblii i Historii Kościoła, zakwalifikowali się uczniowie: Kondraciuk Karolina kl IIIa, Karaszewski Patryk kl IIIa, Cichosz Katarzyna kl IIIc, Dłuś Mikołaj kl IIb. Do II etapu VI Olimpiady Franciszkańskiej wiedzy o
 św. Maksymilianie Marii Kolbe przeszli uczniowie: Hebda Oskar kl IIb, Garbuz Jan kl IIb, Pawlasiuk Aleksandra kl IIIc.

 

Dzień Pluszowego Misia

Więcej fotografii>>

Dnia 25 listopada uczennice klasy III b Magdalena Budzińska, Joanna Buczyńska, Joanna Mazurek oraz Justyna Paśkiewicz udały się do Przedszkola nr 5 w Zamościu aby razem z maluchami świętować Dzień Pluszowego Misia
Dziewczęta przygotowały słodkie upominki, czytały bajki oraz urządzały z dziećmi przeróżne zabawy. Atmosfera w przedszkolu była bardzo przyjemna i radosna. Zadowoleni byli wszyscy: uczennice i przedszkolaki.

 

I miejsce Kamili Niemczuk w konkursie "Bitwy oręża polskiego"

Więcej fotografii>>

Dnia 25.11.2011 roku w Sali Consulatus Zamojskiego Ratusza, podczas obchodów Jubileuszu 75-lecia Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu, uczennica klasy 3c Kamila Niemczuk zdobyła I miejsce w konkursie historyczno-plastycznym pt.: "Bitwy oręża polskiego". Podziękowanie otrzymała również z rąk honorowej komisji p. Anna Sawiniec-Szczech. Celem konkursu było m.in. kształtowanie postaw patriotycznych, wyobraźni plastycznej, popularyzacja wiedzy historycznej o "Małej Ojczyźnie" i propagowanie działalności emisyjnej Narodowego Banku Polskiego. Gratulujemy wygranej!!!
Więcej na stronie  http://www.bipe.pl/

 

Andrzejki w naszej szkole

Więcej fotografii>>

Dnia 25 listopada w naszej szkole od rana odbywały się imprezy andrzejkowe. Uczniowie klasy III b bardzo zaangażowali się w ich przygotowanie. Kamila Misiorek, Magdalena Raczkiewicz, Dagmara Stąsiek oraz chłopcy: Kamil Dubel i Olek Patkowski przygotowali kawiarenkę, w której sprzedawali napoje oraz własnoręcznie przygotowane wypieki.
Inni natomiast chłopcy – Michał, Tomek, Bartek- otworzyli „Salon Wróżb”. Chętnie wróżyli swoim koleżankom i kolegom. Cała akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Mamy nadzieję, że takich przedsięwzięć będzie więcej.

 

Zespół z naszego gimnazjum wyróżniony w Konkursie Piosenki Lwowskiej!

Więcej fotografii>>

Dnia 24 listopada 2011r. w Klubie Garnizonowym w Zamościu odbył się VII Przegląd Polskiej Piosenki Lwowskiej szkół podstawowych i gimnazjalnych pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Zamościa. W przeglądzie uczestniczyli uczniowie z naszego gimnazjum. Zaprezentowali  utwory: „Kalinka”, „Tylko we Lwowie” i „Na budowi”.
Zespół wystąpił w składzie: Agnieszka Majzer, Karolina Hasiec, Natalia Hałasa, Konrad Stopa, Kacper Wałasztyn i Mieszko Pyś. Wszyscy z klasy I c.  Uczniów przygotowała nauczycielka muzyki Pani Marzena Hasiec.
Serdecznie gratulujemy!! Życzymy kolejnych sukcesów!!!

 

Nasi Najżyczliwsi Uczniowie

W ramach obchodów Światowego Dnia Życzliwości, który przypada na 21 listopada, Szkolny Samorząd Uczniowski zorganizował spotkanie z dyrektorem Hospicjum Santa Gala mieszczącego się w Łabuńkach, a także tradycyjnie ogłosił wybory Najżyczliwszego Ucznia w klasie.
 
Wśród najżyczliwszych uczniów Gimnazjum nr 1 znaleźli się:

  • Kl. I a – Kamil Bondyra

  • Kl. I b – Magdalena Sołdaczuk

  • Kl. I c- Wojciech Ulanicki

  • Kl. II a- Norbert Tabała

  • Kl. II b – Paweł Dybała

  • Kl. III a- Karolina Kondraciuk

  • Kl. III b- Dagmara Stąsiek

  • Kl. III c –Kamila Niemczuk

Gratulujemy wszystkim zwycięzcom! Więcej na temat Dnia Życzliwości można dowiedzieć się z gazetki szkolnej „LOGOS”. Zachęcamy do przeczytania, życząc przyjemnej lektury.

Udział naszych uczniów w Konferencji Naukowej na WSZiA w Zamościu

Więcej fotografii>>

Dnia 18 listopada 2011 r. uczniowie naszej szkoły w ramach eksperymentu pedagogicznego „Odważnie spełniaj swoje marzenia – zostań lekarzem” wzięli udział VII Konferencji Naukowej Katedry Fizjoterapii Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu. Uczniowie wysłuchali kilku prezentacji dotyczących rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Najbardziej podobał im się wykład dotyczący aktywności fizycznej, jej znaczenia dla zdrowia człowieka. Zainteresowały ich także psychospołeczne aspekty zdrowia i rehabilitacji.

Jasiek laureatem!

Więcej fotografii>>

Dnia 16 listopada 2011r. w Zamojskim Domu Kultury odbył się 15 Jesienny Konkurs Recytatorski „Życie ukryte w słowach... pamiętniki, dzienniki, listy, wspomnienia.” Konkurs adresowany był do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i wszystkich miłośników poezji. Poziom prezentacji artystycznych był bardzo wysoki. Wśród 5 laureatów, którzy będą reprezentowali Zamość w Turnieju Wojewódzkim w Lublinie znalazł się uczeń naszej szkoły Jan Garbuz z klasy II B, którego przygotowała nauczycielka języka polskiego Pani Alicja Dubel.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Spotkanie z Dyrektorem Hospicjum Santa Galla

Więcej fotografii>>

16 listopada 2011r. w murach naszego gimnazjum gościliśmy dyrektora Hospicjum "Santa Galla" w Łabuńkach - ks. Michała Józefa Przybysza. Ksiądz opowiedział o swojej pracy z pacjentami, wolontariacie, historii hospicjum oraz o zainteresowaniu młodzieży. Podczas spotkania obejrzeliśmy również film pokazujący pracę w instytucji i rolę osób ze środowiska spoza hospicjum. Ksiądz sporo opowiadał o pomocy jaką możemy udzielić my - wolontariusze. Zachęcał nas do odwiedzania ludzi nawet nam nieznajomych. Na koniec obejrzeliśmy prezentację złożoną ze zdjęć na których zobaczyliśmy wnętrze hospicjum, pacjentów, warunki w których żyją chorzy oraz imprezy organizowane przez instytucję. Dyrektor upewnił nas w przekonaniu - "Hospicjum to też życie" opowiadając historie kilku poważnie chorych.

Laureatki konkursu 

Więcej fotografii>>

14 listopada rozstrzygnięto drugą edycję konkursu historycznego „Historia mojej małej Ojczyzny. Wspomnienia o żołnierzach SZP- ZWZ-AK Inspektoratu Zamość oraz ich powojenne losy” organizowanego przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość.
Uroczystość rozpoczęła się złożeniem przez delegacje weteranów i młodzież reprezentująca uczestników konkursu wiązanek  kwiatów przy Pomniku Armii Krajowej. Pozostała cześć uroczystości odbyła się w Urzędzie Województwa w Zamościu. Wśród wielu dostojnych gości byli J.E.Ks.Bp. prof. Wacław Depo –ordynariusz Diecezji Zamojsko- Lubaczowskiej oraz minister Jan Ciechanowski – kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych,  Pan Minister wręczył osobom zasłużonym Medale Pro Memoria. Część artystyczną przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Kaczórkach. Ostatnim punktem programu było ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród. Spośród 26 prac które napłynęły z 13 szkół z 6 powiatów wybrano i nagrodzono najlepsze. Wśród nagrodzonych znalazły się 2 uczennice z Gimnazjum nr 1 w Zamościu. Ewa Garbuz  otrzymała nagrodę za zajęcie I miejsca w kategorii szkół gimnazjalnych, natomiast Magda Budzińska wyróżnienie.
Opiekę nad uczennicami  sprawowała pani Maria Łysakowska - nauczycielka historii,  która otrzymała podziękowanie z rąk przedstawiciela Związku Żołnierzy AK Okręg Zamość. Serdecznie gratulujemy!!!

Święto Niepodległości 11.11.2011

Więcej fotografii>>

Poczet sztandarowy i delegacja naszego gimnazjum uczestniczyli w manifestacji patriotycznej na Rynku Wielkim  z okazji 93. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. 

Wyjątkowa lekcja historii

Więcej fotografii>>

W dniu 10 listopada w Gimnazjum nr 1 zorganizowano uroczystą akademię z okazji Święta Niepodległości. Uczniowie kl.III c pod kierunkiem p.Marii Łysakowskiej przygotowali bardzo ciekawą lekcję historii, poświęconą Ojczyźnie i wolności. Scenografię przygotowała  p. Anna Sawiniec- Szczech a oprawę muzyczną p. Bożena Siekierda i p. Piotr Biłant. 11 listopada to dla wszystkich Polaków symbol miłości Ojczyzny, walki o wolność, wiary i zwycięstwa. W takim duchu młodzież gimnazjum odebrała szkolny spektakl, oglądając go z uwagą i w skupieniu.

Nasze znicze pojadą do Lwowa...

Więcej fotografii>>

Samorząd Uczniowski Gimnazjum nr 1 w Zamościu zorganizował zbiórkę zniczy z okazji Święta Odzyskania Niepodległości we Lwowie. W tym roku mija 91. rocznica odznaczenia Lwowa, jako jedynego miasta w Polsce, Krzyżem Virtuti Militari „za zasługi położone dla polskości tego grodu i jego przynależności do Polski...”. 11 listopada 2011 r. na cmentarzach Lwowa: Cmentarzu Obrońców Lwowa, Janowskim, Łyczakowie oraz Wzgórzu Wuleckim zapłoną znicze w intencji poległych żołnierzy polskich. Zebrane znicze zostaną przekazane do Lwowa, aby w tym szczególnym dniu uczcić pamięć naszych rodaków, którzy walczyli o wolność „abyśmy my teraz mogli żyć...”

Spotkanie z pisarką  Barbarą Kosmowską

Więcej fotografii>>

W dniu 9 listopada gościem Dyskusyjnego Klubu Książki w Książnicy Zamojskiej była pisarka Barbara Kosmowska, autorka wielokrotnie nagradzanych książek dla dorosłych, młodzieży i dzieci. Z naszego gimnazjum udali się na to spotkanie członkowie szkolnego koła bibliotecznego, uczniowie z kl.III c wraz z bibliotekarzem p. M. Garbuz oraz najlepsze czytelniczki z kl.II a, które poprosiły znaną pisarkę  o autograf. Było to bardzo ciekawe spotkanie, zakończone burzliwą dyskusją. Wszyscy uczestnicy wyrazili gotowość udziału w kolejnych wieczorach  autorskich organizowanych przez Książnicę Zamojską.

III edycja Turnieju Edukacyjnego "Milionerzy"

Więcej fotografii>>

Dnia 7 XI 2011r. w sali gimnastycznej Gimnazjum nr 1 emocjom nie było końca. Po raz trzeci zorganizowany został międzyszkolny turniej edukacyjny „Milionerzy”. Uczestnicy III edycji - uczniowie Szkół Podstawowych nr 3, 4, 6 ,7 ,8 w Zamościu, Szkoły Podstawowej w Kalinowicach i Zespołu Szkół w Żdanowie przez dwie godziny zażarcie walczyli o zwycięstwo
Z każdym rokiem przybywa szkół biorących udział w turnieju, a przez to współzawodnictwo staje się coraz ciekawsze i zwycięstwo trudniejsze. W III edycji świetnie przygotowane drużyny siedmiu szkół odpowiadały na pytania pogrupowane w pięciu kategoriach: humanistyczna, sport, matematyczna, rozrywka i przyrodnicza. 
Ze względu na dużą liczbę uczestników szóstoklasiści mieli tylko jedną szansę zdobycia punktu w każdej kategorii. Maksymalnie mogli uzyskać 5 punktów – każdy na wagę zwycięstwa. Nikt nie ryzykował. Wykorzystywano wszystkie dostępne koła ratunkowe: „pół na pół”, „pytanie do publiczności”, „telefon do przyjaciela”. Najwięcej problemów sprawiła kategoria przyrodnicza i sport. Tu uczniowie tracili najwięcej cennych punktów. 

Aby grający i wspomagający ich gorącym aplauzem kibice mogli nieco ochłonąć i posilić się poczęstunkiem, uczniowie Gimnazjum nr 1 przygotowali krótkie przerywniki między poszczególnymi rundami. Zagrał i zaśpiewał szkolny zespół instrumentalno- wokalny „Piąty Anioł”. Swoje świeżo nabyte umiejętności zaprezentowali uczestnicy realizowanych w pierwszych klasach innowacji pedagogicznych: ”Fitness, gimnastyka i ty” pod kierunkiem pani Moniki Kozłowskiej i „Sytuacje zwyczajne-niezwyczajne. Techniki samoobrony.” pod kierunkiem pana Piotra Biłanta. Gorąco oklaskiwany był także Zespół Elektrycznych Gitar z towarzyszeniem wokalnym z kl. IIIa. 
Zwycięzcy turnieju nie wyłoniono po rozegraniu pięciu podstawowych rund. Okazało się, że drużyny trzech szkół mają taką samą ilość punktów. Do dogrywki przystąpiły: SP 7, SP 8, i Zespół Szkół w Żdanowie. Jakież to były emocje! Uczniowie odpowiadali na pytania jeszcze w czterech dodatkowych rundach. W końcu mogli liczyć już tylko na siebie, gdyż wszystkie koła ratunkowe zostały wykorzystane wcześniej.

 
Po ciężkim boju zwycięstwo i słodką nagrodę - wielki kosz słodyczy- wywalczyli reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 8. Nagrodę wręczył zadowolonym uczniom zaproszony gość - Radny Miasta Zamość - pan Leszek Łuczka. Drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 7, a trzecie Zespół Szkół w Żdanowie. Przedstawiciele wszystkich drużyn otrzymali z rąk Pani Dyrektor pamiątkowe dyplomy. 
Imprezę przygotowały panie Maria Garbuz i Ewa Pendyk, dekoracje pani Anna Sawiniec – Szczech, zmagania turniejowe prowadził pan Piotr Biłant, a w przygotowaniu sali pomagał również pan Jerzy Bekas. W organizację turnieju zaangażowali się również uczniowie naszego gimnazjum. Obsługę informatyczną i dźwiękową zapewnili uczniowie klasy III a – Bartek Gac i Rafał Wojciechowski oraz Marcin Kusztykiewicz z klasy Ic, a w obliczanie punktów dla zespołów i prace jurorskie szczególnie zaangażowane były dziewczęta z klasy IIIb – Joanna Mazurek, Dagmara Stąsiek, Ewa Garbuz oraz Klaudia Karczmarczuk z klasy IIa. W organizacji turnieju pomagało również wielu uczniów z klasy Ic. 
Mamy nadzieję, iż kolejna edycja „Milionerów” zgromadzi równie dużą liczbę uczestników, a rywalizacja będzie jeszcze ciekawsza. Nie zabraknie też z pewnością atrakcji dla zaproszonych gości. A więc - do zobaczenia za rok!

Spotkanie w ramach eksperymentu pedagogicznego

Więcej fotografii>>

7.11.2011 r w naszym gimnazjum odbyło się spotkanie naszej młodzieży z prodziekanem dr Januszem Skwarkiem oraz studentami wydziału fizjoterapii i pedagogiki Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu.  Spotkanie to rozpoczęło cały cykl działań, które zostaną przeprowadzone  w ramach współpracy naszego gimnazjum z wyższą uczelnią w ramach prowadzonego eksperymentu pedagogicznego „ Odważnie spełniaj swoje marzenia – zostań lekarzem”. Pan doktor przedstawił naszym uczniom wiele ciekawych propozycji zajęć, zaprosił na specjalnie dla nich przygotowane wykłady oraz na obserwację rehabilitacji chorych w Klinice Rehabilitacji Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji. Uczniom najbardziej spodobały się „śpiewające” wykłady oraz możliwość uczestniczenia w zajęciach na uczelni.

Spotkanie z kapłanem egzorcystą

Więcej fotografii>>

Dnia 3 XI 2011 r w naszym gimnazjum gościł ks.dr Eugeniusz Derdziuk. Doświadczony kapłan egzorcysta opowiadał o przypadkach zniewoleń w życiu człowieka. Zachęcał do wierności Bożym Przykazaniom. Przypominał o tym, że Bóg kocha człowieka i każdy z nas jest niepowtarzalny w Jego oczach. Wdzięczni uczniowie podziękowali gościowi za ciekawą prelekcję i obecność w naszej szkole.

Dla Hospicjum Santa Galla...

Więcej fotografii>>

28 października br. uczniowie klasy 3b brali udział w akcji charytatywnej zorganizowanej przez Hospicjum Santa Galla na rzecz osób przewlekle chorych. Młodzież ubrana w odblaskowe kamizelki z identyfikatorami pakowała żywność oraz zbierała datki od klientów sklepu „Kaufland” i „Intermarche”. Uczniowie byli zadowoleni ze swojej pracy i zadeklarowali udział w następnych takich akcjach.

Pomnik Batalionów Chłopskich 

Więcej fotografii>>

W dniu 26 października uczniowie klasy I a wspólnie z wychowawczynią p. J. Mudą wybrali się pod pomnik Batalionów Chłopskich, aby wykonać niezbędne prace porządkowe w przeddzień Święta Zmarłych. Młodzież pięknie oczyściła pomnik oraz posprzątała plac. Następnie zapaliła symboliczne znicze, wyrażając szacunek poległym w obronie ojczyzny.

1920 Bitwa Warszawska

Dnia 19 października 2011 r. społeczność naszego gimnazjum uczestniczyła w projekcji filmu "1920 Bitwa Warszawska" w reżyserii Jerzego Hoffmana. Film opowiada o jednej z najważniejszych bitew w dziejach Polski, przedstawia losy Polaków w czasie wojny polsko-bolszewickiej i ich zmagania z okrutną codziennością. Dwoje głównych bohaterów łączy wątek miłosny, który przeplata się z wieloma dramatycznymi wydarzeniami.
 Niektóre sceny z filmu „Bitwa Warszawska” kręcone były w naszym mieście, co powodowało większe zainteresowanie projekcją. Obejrzany film wywarł na wszystkich duże wrażenie czego odzwierciedleniem były późniejsze dyskusje w klasach i na korytarzach szkolnych.

Spotkanie z pisarką Anną Onichimowską

Więcej fotografii>>

Dnia 18.10.11r. uczestnicy innowacji pedagogicznej ”Magia X Muzy” wzięli udział w spotkaniu autorskim z pisarką Anną Onichimowską, które zorganizowała Filia nr 4 Książnicy Zamojskiej. Pani Anna jest autorką ponad 20 książek dla dzieci i młodzieży, wielu sztuk teatralnych, telewizyjnych i radiowych, laureatką licznych prestiżowych nagród krajowych i międzynarodowych. Jej utwory były tłumaczone język: angielski, włoski, francuski, niemiecki, chiński i koreański. Trzy książki, których współautorem był Tom Paxal zostały opublikowane w Finlandii po szwedzku.
Utwory Anny Onichimowskiej cieszą się nie tylko niesłabnącym powodzeniem u czytelników, ale również dużym uznaniem krytyki literackiej. Pani Ania pisze powieści, opowiadania, scenariusze, felietony, wiersze- głównie dla dzieci. Stara się również pisać tak, aby dorośli czytelnicy nie nudzili się podczas czytania. Co więcej, lubi dostawać listy
od czytelników, a także uczestniczyć w spotkaniach z nimi.

Dzień Papieski w parafii pw. NMP

Więcej fotografii>>

16 października br. w parafii pw. NMP obchodzono 33 rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża, który przybrał imię Jan Paweł II. Uroczysty występ upamiętniający ten dzień przygotowany został przez uczniów z klasy III b pod kierunkiem p. Joanny Bulak i p. Marii Garbuz. Uczniowie podczas montażu słowno-muzycznego przedstawili historię życia i pontyfikatu Papieża Polaka, od dnia jego urodzin w Wadowicach, do chwili śmierci w Watykanie. Na zakończenie, proboszcz parafii O. Bruno Kalinowski podziękował uczniom i nauczycielom za przygotowany występ.

Nagrody Prezydenta Miasta Zamość

Więcej fotografii>>

Dnia 13.X.2011r. o godz. 14.00 w auli koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Zamościu odbyła się uroczystość wręczenia nauczycielom nagród Prezydenta Miasta Zamość. Za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktyczno- wychowawczej Nagrodą Prezydenta została uhonorowana  nauczycielka naszego Gimnazjum Pani Elżbieta Danilewicz. Serdecznie gratulujemy!
Część artystyczną, życzenia i muzyczne dedykacje przygotowali uczniowie naszego gimnazjum: Ewa Garbuz, Katarzyna Szostak, Aleksandra Pawlasiuk, Karolina Hasiec, Katarzyna Buć, Karolina Kondraciuk, Robert Dubel, Jakub Soboń pod kierunkiem nauczycieli Pani Bożeny Siekierdy, Pani Marii Garbuz i Pana Piotra Biłanta. Dekorację przygotowała Pani Anna Sawiniec – Szczech.

Serdecznie gratulujemy!!!

Więcej fotografii>>

Dnia 12. X.2011r. o godz. 9.00 w Liceum ONZ w Biłgoraju odbyła się uroczystość, podczas której nauczyciele odebrali z rąk Wojewody Lubelskiego Pani Genowefy Tokarskiej odznaczenia państwowe oraz odznaczenia resortowe i nagrody z rąk Pani Anny Dudek- Janiszewskiej Lubelskiego v-ce Kuratora Oświaty.
Medalami Komisji Edukacji Narodowej zostały uhonorowane Pani Dyrektor Alicja Dubel i Pani Bożena Siekierda. Pani Alicja Dubel otrzymała również nagrodę Lubelskiego Kuratora Oświaty w dowód umiejętności pedagogicznych oraz za szczególne zaangażowanie i osiągnięcia w pracy nauczycielskiej. O nagrodach napisały portale regionalne Zamość OnLine>> i Moje Miasto Zamość>>
Serdeczne gratulacje dla Naszych Nagrodzonych - p. Dyrektor Alicji Dubel i p. Bożeny Siekierdy.

W tym szczególnym dniu...

Więcej fotografii>>

Szczególny dziś dzień - święto polskiej szkoły: święto uczniów, nauczycieli, pracowników obsługi i tych, co szkoły prowadzą i nadzorują. W tym dniu mamy okazję złożyć wszystkim nauczycielom serdeczne podziękowania za przekazywaną wiedzę i trud włożony w kształtowanie naszych serc i umysłów” – tymi słowami rozpoczęła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji. Scenariusz części artystycznej opracowali uczniowie klas pierwszych pod kierunkiem p. J. Mudy. Oprawę muzyczną przygotowały uczennice klas drugich i trzecich, wspólnie z nauczycielką muzyki p. Marzeną Hasiec, zaś scenografię wykonała p. Anna Sawiniec-Szczech.

Dzień Papieski

Więcej fotografii>>

10 października 2011r w naszej szkole obchodziliśmy XI Dzień Papieski pod hasłem „Jan Paweł II - Człowiek Modlitwy”. Uczniowie klasy IIIb w interesujący sposób przekazali społeczności gimnazjalnej najważniejsze myśli Błogosławionego Ojca Świętego, zachęcając  do kierowania się w życiu wartościami, które stanowią o istocie człowieczeństwa. Do uświetnienia uroczystości przyczyniły się także piękne wiersze recytowane przez uczniów klasy IIIb oraz pieśni religijne w wykonaniu szkolnego zespołu wokalno-instrumentalnego „Piąty Anioł”.

"Pola Nadziei"

Więcej fotografii>>

6 października 2011 r. o godz. 12.00 przed Hospicjum Santa Galla w Łabuńkach odbyło się uroczyste sadzenie żonkili z okazji rozpoczęcia kampanii hospicyjnej „Pola Nadziei” 2011. Patronat Honorowy nad akcją sprawuje  Jego Ekscelencja Ks. Bp Wacław Depo.
Prowadzona w całym kraju kampania hospicyjna „Pola Nadziei” ma na celu gromadzenie środków finansowych dla utrzymania hospicjów i zapewnienie odpowiedniej opieki chorym przebywającym w hospicjach, jak również propagowanie idei opieki hospicyjnej. Znakiem rozpoznawczym kampanii jest żonkil - międzynarodowy symbol nadziei w walce z chorobą nowotworową. Na początku października sadzi się cebulki żonkili w geście solidarności i pomocy nieuleczalnie chorym. Wiosną, kiedy kwiaty zakwitną, rozpocznie się zbiórka funduszy na potrzeby lokalnych hospicjów.
W imieniu społeczności Gimnazjum Nr 1 w Zamościu symboliczny żonkil posadziła Pani Alicja Dubel – dyrektor szkoły.

Ślubujemy...

Więcej fotografii>>

4 października 2011r odbyło się uroczyste ślubowanie oraz otrzęsiny  klas pierwszych. Organizatorem była klasa 2b z wychowawczynią Jolantą Krywko. Pierwszym punktem uroczystości było złożenie ślubowania przez przedstawicieli klas i rodziców. Po części oficjalnej rozpoczęły się otrzęsiny. Nowi gimnazjaliści stanęli na wysokości zadania i dzielnie pokonali wszystkie wyznaczone konkurencje. Poczucie humoru nie opuszczało nikogo, więc zabawa była wyśmienita!

"Stary człowiek i morze"

Więcej fotografii>>

Dnia 4 października nasza szkoła wybrała się na spektakl pt:"Stary człowiek i morze" zorganizowany przez Teatr Lektur Szkolnych. Bohaterami sztuki byli Katarzyna Leśniak i Lech Sulimierski. Scenariusz i reżyseria została opracowana przez Szczęsnego Wrońskiego, natomiast oprawą artystyczno-techniczną zajął się Tomasz Słaboszewski. 
Historia „Starego Człowieka” przedstawiona została na zasadzie retrospekcji. Santiago odgrywał przed młodym przyjacielem zmagania z marlinem i rekinami. W końcu akcja przerodziła się między nimi w konflikt, który przedstawia walkę ludzkiej podświadomości o przetrwanie. Dużą rolę w budowaniu napięcia pełniła muzyka. Naszej społeczności szkolnej spektakl bardzo przypadł do gustu. Wyjście zostało zorganizowane w ramach działań innowacji teatralno-medialnej ”Magia X muzy”.

Mistrzynie biegów

Agnieszka i Katarzyna Kowalczyk, uczennice klasy II b naszego gimnazjum wywalczyły dla szkoły I miejsce w Ogólnopolskich Biegach „Po Ziemi Biłgorajskiej”, które odbywały się 2 października 2011.  Dziewczynki trenują w Klubie Sportowym „Agros” w Zamościu. Gratulujemy!

Rajd rowerowy

Więcej fotografii>>

W dniu 30.09.2011r. uczniowie klasy III b z Gimnazjum nr 1 w Zamościu uczestniczyli w rajdzie rowerowym. Trasa rajdu wiodła przez przepiękne okolice Zamościa, a dokładnie ścieżką rowerową Gminy Zamość. Młodzież miała okazję przejechać około 40km przejeżdżając przez miejscowości: Zamość, Mokre, Hubale, Wychody, Wierzchowiny, Wólkę Wieprzecką, Lipsko Polesie, Białowolę, Skokówkę, Zamość. Trudy i zmagania na trasie przejazdu można zobaczyć na zamieszczonych zdjęciach. Organizatorem i jednocześnie opiekunem grupy był nauczyciel wychowania fizycznego p. Jerzy Bekas.

Pokazy pierwszej pomocy

Więcej fotografii>>

29 września 2011 w ramach prowadzonego przez naszą szkołę eksperymentu pedagogicznego „Odważnie spełniaj swoje marzenia – zostań lekarzem” odbyła się wycieczka edukacyjna. Uczniowie uczestniczyli w specjalnych pokazach przygotowanych przez ratowników Pogotowia Ratunkowego. Obserwowali, w jaki sposób udziela się pierwszej pomocy osobie poszkodowanej w wypadku. Następnie uczniowie mogli samodzielnie przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową pod czujnym okiem ratownika. 
Zarówno pokaz, jak i ćwiczenia praktyczne wzbudziły duże zainteresowanie wśród uczniów. Uczniowie dowiedzieli się też, jak ważną pomocą dla poszkodowanych w wypadkach i chorych jest oddanie krwi. Poznali, jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać krwiodawcą. Uświadomili sobie, że krew jest nadzieją dla wielu chorych, a jedynym jej źródłem jest zdrowy człowiek. Organizatorem imprezy było Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie oraz PKO Bank Polski.
 

 

Wybuchowy początek eksperymentu

Więcej fotografii>>

Nasz eksperyment !!! Uczniowie klas pierwszych we wrześniu rozpoczęli spotkania w ramach eksperymentu pedagogicznego "Odważnie spełniaj swoje marzenia - zostań lekarzem". Eksperyment rozpoczął się wybuchowo :)

Udział w turnieju piłkarskim

Więcej fotografii>>

29.09.2011r nasze gimnazjum wzięło udział w turnieju piłkarskim pod szyldem: „Sport i zabawa jako alternatywne formy spędzania wolnego czasu” organizowanym przez Wydział Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Zamościu gdzie po zakwalifikowaniu się do grupy finałowej zajęli 4 miejsce. Mimo miejsca tuż za pudłem pozytywny nastrój towarzyszył ekipie.

 

Nasza Laureatka Justyna Drankowska

Więcej fotografii>>

Dnia 28 września 2011r. w Bursie Międzyszkolnej Nr 2 w Zamościu odbyła się uroczystość wręczenia Nagród Prezydenta Miasta Zamość dla uczniów za szczególne osiągnięcia w nauce za rok szkolny 2010/2011. Zgromadzili sie tam najlepsi uczniowie zamojskich szkół wraz z rodzicami i dyrektorami szkół. Wśród nagrodzonych znalazła sie Justyna Drankowska, uczennica naszej szkoły, laureatka konkursu chemicznego zorganizowanego przez KO w Lublinie. Uczennicę do konkursu przygotowała Pani Elżbieta Danilewicz. W imieniu Prezydenta Miasta nagrody wręczył uczniom Pan Tomasz Kossowski v-ce Prezydent Miasta Zamość.
Serdecznie gratulujemy Justynie, Jej Rodzicom oraz Nauczycielce Pani Elżbiecie Danilewicz!!!

 

Spektakl "Carpe diem"

Więcej fotografii>>

Czy dopalacze są szkodliwe? Tę kwestię uczniowie naszego gimnazjum rozstrzygali podczas spotkania z aktorami Teatru Terapeutycznego  im. Marka Kotańskiego w Krakowie. W ramach  współpracy Gimnazjum Nr 1  z filią nr 4 Książnicy  Zamoyskiej, która zaprosiła aktorów właśnie do naszej szkoły, wszyscy uczniowie mogli obejrzeć bardzo interesujący spektakl „Carpe  diem”. Profesjonalni aktorzy przedstawili dramatyczną historię Maćka i Kamili uświadamiając  zgromadzonej młodzieży, jak łatwo popada się w nałogi i  jak trudno jest z nich wyjść i odzyskać utracone wartości  z dawnego życia. Inscenizację poprzedziła dyskusja naszych uczniów  z panią pedagog z Krakowa, (która przyjechała wraz z aktorami) na temat nałogów w naszym społeczeństwie. Aktorzy zebrali gromkie brawa, po czym długo jeszcze dzielono się wrażeniami  po spektaklu na szkolnych korytarzach.

Pokazy z fizyki na UMCS w Lublinie

Więcej fotografii>>

27 września 2011 roku 43 uczniów naszego gimnazjum pod opieką  p. Mariusza Mielnika nauczyciela fizyki, p. Jolanty Krywko i  p. Marii Garbuz uczestniczyło w 52 pokazach z fizyki organizowanych przez  Instytut  Fizyki  Uniwersytetu Marii Curie- Skłodowskiej w  Lublinie. W tym roku  zaprezentowano doświadczenia z następujących działów: promieniowanie i promieniotwórczość, prąd elektryczny, rezonanse i fizykę latania. Pokazy były prezentowane przez wykładowców akademickich za pomocą sprzętu i przyrządów niedostępnych  w gimnazjach, a nawet szkołach ponadgimnazjalnych. Wszystkie doświadczenia były ciekawe, niektóre oczywiste (szczególnie dla uczniów klas trzecich), a większość z nich bardzo efektowna.

 

Festiwal Polonijnej Młodzieży Szkolnej

Więcej fotografii>>

W dniach 16-18.09.2011 nasze gimnazjum wzięło udział w II Kresowym Festiwalu Polonijnej Młodzieży Szkolnej organizowanej przez TKKF w Zamościu. Do walki stanęliśmy ze szkołami z Zamościa, Śląska, Brześcia, Lwowa oraz Mościsk w grach zespołowych: piłka siatkowa oraz piłka nożna. Dziewczęta reprezentujące szkołę w pierwszej z wymienionych konkurencji zajęły 4 miejsce. Panowie po dwudniowej batalii wywalczyli miejsce 6.

17 września 2011r. - Rotunda

Więcej fotografii>>

Wrzesień to miesiąc tragicznych wspomnień dla naszego narodu. Obchodzimy wiele bolesnych rocznic narodowych: wybuch II wojny światowej, agresję wojsk radzieckich na ziemie polskie, powstanie Podziemnego Państwa Polskiego. Dnia 17. września delegacje klas pierwszych pod opieką wychowawców uczciły pamięć poległych, uczestnicząc w obchodach rocznicy agresji radzieckiej w 1939r., na zamojskiej Rotundzie.

Wizyta Polonii

Więcej fotografii>>

 W dniu 16 września 2011r. na zaproszenie Urzędu Miasta Zamość i TKKF Zamość do Zamościa przybyli uczniowie  z polskiej szkoły w Mościskach (Ukraina). Delegacja młodzieży wraz z opiekunami przyjechała na II Kresowy Festiwal Polonijny Młodzieży Szkolnej. Jednym z punktów programu wizyty w Zamościu było odwiedzenie Gimnazjum nr 1 im. A. Mickiewicza w Zamościu. Młodzież miała okazję zapoznać się z bazą dydaktyczną i sportową szkoły.
Podczas prezentacji została przedstawiona oferta edukacyjną szkoły. Po prezentacji uczniowie z Ukrainy zapoznali się z pracą i funkcjonowaniem szkoły oraz zwiedzili między innymi. pracownię językową i salę fitness. Głównym celem wizyty miały być dwudniowe zmagania sportowe z młodzieżą z Polski, stąd też duże zainteresowanie gości obiektami sportowymi i samymi zawodami.

Sprzątanie Świata

Więcej fotografii>>

Wrzesień jest miesiącem, w którym organizowana jest coroczna akcja „Sprzątania Świata”. Nasze gimnazjum zajmuje się porządkowaniem terenu wokół szkoły oraz na osiedlu „Promyk”. W bieżącym roku szkolnym akcja ta miała miejsce  16.września 2011r. Wzięły w niej udział klasy pierwsze pod opieką p. J.Mudy.

Serdecznie witamy w nowym roku szkolnym!

  Uczniowie klas I naszego gimnazjum wraz z p. Dyrektor i Wychowawcami. 

W bieżącym roku szkolnym dla uczniów klas I przygotowaliśmy innowacje pedagogiczne "Magia X Muzy", "Fitness, gimnastyka i Ty", "Sytuacje zwyczajne - nadzwyczajne. Techniki samoobrony", prowadzony będzie również eksperyment pedagogiczny we współpracy z Wyższą Szkołą Zarządzania i Administracji w Zamościu
Dla uczniów klas starszych kontynuowane będą innowacje rozpoczęte w latach poprzednich - "Poznaję tajniki medycyny" oraz "W świecie teatru i mediów". Więcej o eksperymencie oraz innowacjach pedagogicznych prowadzonych w roku szkolnym 2011/12 w naszym gimnazjum w artykule "KRONIKI TYGODNIA" - "Nowe zajęcia w nowym roku">>>